Libische oproep tot revolte MAROKKAANSE COUP-LEIDERS GEFUSILLEERD Verkeersongeluk in IJmuiden: 4 doden Engeland komt in ieder geval in EEG vervangen TRUCKS VAST IN VEEN Paar badend in bloed gevonden Britse soldaat doodgeschoten in Ulster Haarlem vond Bes te duur David Bruce zal worden „Autopremies zouden 25 hoger moeten” Ml fifii ps ■‘SF AUTO IN LICHTERLAAIE AGENDA Verder in de krant HET WEER A fcent-generaal schiet hond neer Noodtoestand in Australische staat Queensland 13 JULI 197 1 DINSDAG JAARGANG NUMMER 211 6 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... „Koelbloedigheid” Premier Heath: pagina 7 25r Af en toe wolken Rugbyploeg komt P. A. Zeven van Delta Lloyd: Omroepmaatschappij NBC: Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. 2 3 3 3 5 7 7 7 9 11 11 11 13, 15 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. japonnen va.10r X' Iwi F broekpakken v.a. 29.- vandaar die mantelcostuums v.a. 25.— 61e IJmuider Courant (Van onze redacteur in Londen) (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 3). ADVERTENTIES - v --- --- AAN HET STRAND - Hoofdredactie: Jos. L. Lodewtyks E. Koning Deze krant bestaat uit zestien pagina’s Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur RABAT (Reuter, AFP en DPA) Tien hoge officieren die hebben deel genomen aan de mislukte staatsgreep van zaterdag in Marokko zijn van middag gefusilleerd. De toestand in het Noordafrikaanse koninkrijk werd vandaag „normaal” genoemd. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag A chtergrond Plaatselijk nieuws 4, Beeldverhalen Weerrapport M ode-journaal Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport in het gebied van Ben Slian, aan de weg tussen Rabat en Casablanca, toestemming gekregen militaire manoeuvres te houden. Hij had daarvoor de beschikking gekre gen over vijftien vrachtauto’s met munitie. menen werd daarbij uit het wrak gehaald. De berging van de drie andere lijken had plaats op de binnenplaats van het politie bureau. Een van de inzittenden van de andere wagen is door glasscherven ernstig aan het hoofd gewond geraakt. Hij is na te zijn behandeld gisteravond naar Amster dam vervoerd. Loco-burgemeester wethouder C. Ocke- loen en wethouder H.A. de Boer hebben zich ter plaatse van de toedracht op de hoogte gesteld. Zie voor meer verkeersongelukken pa gina 2. De twee zijn met, wat de politie noem de, hoofdverwondingen en in bewusteloze toestand naar het Wilhelmina Gasthuis ge transporteerd. De slachtoffers waren ver moedelijk nietingeschreven gasten van het hotelletje. G r o c k Niets schept zozeer een band tussen! gelijkgerichte mensen als de humors de humor is een kenmerk van ziels verwantschap, bijna even sterk al» de liefde. Droog af en LONDEN (AFP/DPA/Reuter) De Brit se premier Edward Heath heeft maandag op een persconferentie in Londen ver klaard, dat Groot-Brittannië het verdrag van toetreding tot de Europese economische gemeenschap zal ratificeren, zelfs indien de Labour-oppositie, als deze eenmaal aan de macht zou zjjn gekomen, dit verdrag zou willen opzeggen. Hassan ging kort na de schietpartij met leden van het koninklijk gevolg naar een paviljoen op een terras. In de toiletruimte van dit paviljoen vond Hassan II een schuilplaats. Hij is daar bijna drie uur ge bleven, terwijl buiten de slachtpartij plaatsvond, waarbij volgens niet-bevestig de berichten meer dan honderd mensen werden gedood. LONDEN. Nadat gisteren de oranje- marsen in Noord-Zeeland rustig waren verlopen en premier Faulkner zijn dank hiervoor had uitgesproken, kwam het laat in de avond tot nieuwe ernstige uitbarstin gen van geweld. Verwachting van het K.N.MJ. tot woens dagavond: en vrij zonnig, maar ook toe wolkenvelden. Matige, nu en dan vrij krachtige wind uit noordwest tot noord. Mini mumtemperaturen van 13 tot 8 graden, maxima van 19 tot 23 graden. Volgens de Libische radio zijn Marok kaanse militairen gisteren de ambassade van Libië binnengedrongen. Daar werden documenten doorgekeken. Libië heeft tij dens de staatsgreep van zaterdag steun betuigd aan de opstandelingen. Ook giste ren deed Libië de oproep om Hassan van de troon te stoten. 9 (Van onze correspondent) HOUTHEM/BRUNSSUM. Astrid, de bijna één jaar oude herdershond van de familie Hoen uit Houthem-Valkenburg is zondagavond geveld door een schot uit het geweer van een generaal. De generaal in kwestie, sir Frederic Rosier, plaatsvervan gend opperbevelhebber van Afcent, heeft gisteren ootmoedig zijn verontschuldigin gen aan zijn buurvrouw aangeboden Astrid, die volgens de generaal achter zijn schapen aan zat, heeft de aanslag overleefd. De plaatselijke veearts heeft met inspuitingen het leven van de hond kunnen redden. Tegen de generaal is door de marechaussee in Maastricht proces verbaal opgemaakt wegens dierenmishan deling. Daarna is de hele zaak overgedra gen volgens de voorschriften aan het speciale detachement van de marechaus see bij Afcent. Mevrouw Hoen gisteravond „Er zijn nooit moeilijkheden met de buur man geweest. Hij heeft me gezegd dat hij niet wist van wie de hond was waarop hij schoot. Astrid bloedde verschrikkelijk”. „De kadetten van de militaire academie van Aharmoemoe, die zaterdag deelnamen aan de coup waren met stimulerende mid delen in een toestand van razernij ge bracht. Er was tegen hen gezegd dat de koning in gevaar was”. Het onafhankelijke Marokkaanse dagblad „La Dépêche” zegt dit in een relaas over de gebeurtenissen. Volgens het blad had kolonel Ababoe, commandant van de krijgsschool, in ver band met de promotie van de kadetten Inmiddels zijn nieuwe verhalen van ooggetuigen op het verjaardagsfeest in het koninklijk paleis gepubliceerd. Alle oog getuigen, aldus het Franse persbureau AFP, zijn het over één ding eens: „de buitengewone koelbloedigheid van koning Hassan”. Morgen droog en overwegend zonnig, maar een frisse wind tussen west en noord. Temperatuur 18 a 19 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Niet warm, wel zonnige perioden, maar zeewind. AMSTERDAM. In het hotel „La Bou- teille” in de Lange Leidsedwarsstraat achter het paleis van Justitie in Am- sterdamcentrum zijn vanmorgen een onbe kende man en een eveneens onbekende vrouw, badend in het bloed, in een kamer aangetroffen. Wat nu in onze winkelmagazijnen hangt, brengen we niet eerst naar ons nieuwe centrale magazijn Vandaar deze neem-maar-mee-prijsjes! vandaar die. vandaar die mantels v.a. NIEUW SCHOONEBEEK Vjjf zware militaire vrachtauto’s zitten al sinds vrijdag muurvast in het veen bij Nieuw Schoonebeek. Maandagavond zakten ook nog een kraanwagen en een rupsvoertuig, die de auto’s moesten wegtrekken, weg in de sponsachtige bodem. Waarschijnlijk worden nu berginshelikopters van de Ameri kaanse iuchtmacht op Soesterberg ingezet om de wagens uit het veen te halen De autos zijn afkomstig uit de Adolf van Nassaukazeme in Zuidlaren. Vrijdag middag keerde de colonne naar deze legerplaats terug na een in de omgeving van Munster (West-Duitsland) gehouden oefening. In de buurt van Nieuw Schoonebeek zouden de begeleiders van de Koninklijke Marechaussee de wagens de verkeerde weg ingestuurd hebben. Het totaal uitgebrande wrak van de auto waarin vier mensen de dood vonden. WASHINGTON (DPA en Reuter). De Amerikaanse delegatieleider bij de Pa- rjjse Vietnam-onderhandellngen, David Bruce, wordt volgens een bericht van de Amerikaanse omroepmaatschappij NBC spoedig vervangen door de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Korea, William Por ter. De gezondheid vande 73-jarige Bruce zou te wensen laten. De persconferentie, die werd gehouden in Lancaster House, was met 250 aanwezige binnen- en buitenlandse journalisten de grootste die sinds jaren in Londen is ge houden. Premier Heath wilde niet ingaan op de vraag wat er zou moeten gebeuren als het voorstel tot toetreding door het Britse parlement zou worden verworpen. Hij wenste ook niet te zeggen of er dan nieuwe verkiezingen zouden worden uitge schreven en hoe groot de meerderheid in het parlement in ieder geval dient te zijn. Al deze vragen wimpelde hij af met de woorden: „Over dergelijke zaken wens ik geen speculaties te doen” Heath zei er vertrouwen in te hebben, dat het Britse volk, als eenmaal de voor delen van de toetreding zich duidelijk zou den gaan aftekenen, zich steeds meer ach ter het lidmaatschap van de EEG zou gaan scharen. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Haarlem heeft met RCH-doelverdediger Siem Bes geen over eenstemming kunnen bereiken over een contract. Voorzitter betaald voetbal Go- sen: „De zaak gaat definitief niet door. Hij had te hoge financiële eisen en bleef bij de onderhandelingen op zijn strepen staan. Dan gaat hij het volgend seizoen maar bij RCH voetballen voor 2000 gul den”. Het is echter een vervelende afloop voor beide partijen want Haarlem had de ge talenteerde Bes best kunnen gebruiken. Het lijdt nauwelijks twijfel dat de Zaan- damse inkoper zich in de kortst mogelijke tijd een vaste plaats in Haarlems eerste elftal zou hebben verworven. De voetbal- loopbaan van Bes is nooit helemaal tot zijn recht gekomen. Al in zijn DWS-tijd, waar hij moest concurreren tegen mensen als Jan Jongbloed en Piet Schrijvers (FC Twente), raakte Bes een beetje in het vergeetboekje. Bes is bij RCH één van de beste spelers die in vrijwel alle wed strijden (ook tegen ere-divisieclubs voor de voetbalbeker) een constante vorm toonde en uitstekende wedstrijden heeft gespeeld. VELSEN. Vier mensen drie vol wassenen en een kind van twee jaar zijn gisteravond in de De Noostraat in IJmuiden omgekomen toen de auto waarin zij zaten na een botsing kantelde en in brand vloog. De bestuurder van de auto werd uit de wagen geslingerd en is met een zware shock in het Zeewegziekenhuis opgenomen. Om het leven kwamen zijn 31-jarige vrouw, mevrouw M. J. van der Stroom- Zijlstra, hun 2-jarige pleegdochtertje An gelique, de 80-jarige moeder van de heer van der Stroom die in Amsterdam woont en zijn 82-jarige tante, afkomstig uit Mui- derberg. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de De Noostraat en de Willebrordstraat. In de Willebrordstraat stond een vracht auto met aanhanger voorgesorteerd om links-af te slaan richting pont. De bestuur der stopte voor het verkeer op de De Noo straat, een voorrangsweg. Rechts naast de vrachtwagen stond een kleine personen wagen, waarin drie mannen zaten. Door onbekendheid ter plaatse, de mannen wa ren afkomstig uit Amsterdam, reed deze personenauto door om de De Noostraat over te steken en ramde daarbij de van links komende auto van de heer van der Stroom in de flank. De geramde wagen begon over het weg dek te slingeren, waarbij de bestuurder uit de auto werd geslagen. De wagen kantel de daarop en vloog in brand. Van alle kanten stroomden voorbijgan gers toe van wie er één, de heer G. H. Löke, nog naar de brandende auto sprong om het kind er uit te halen. Hij moest echter snel terug toen de benzinetank ont plofte en er een steekvlam van enkele me ters omhoog schoot. Uit het nabijgelegen politiebureau snel den agenten met brandblussers te hulp terwijl ook de brandweer snel ter plaatse was. De hulp mocht echter niet meer ba ten. De vlammenzee was zo intens dat zelfs het wegdek in brand stond. Toen de brand was geblust, werd de ver ongelukte wagen met een zeil overdekt en weer rechtop gezet. Een van de omgeko- In Marokko worden door de legerlei ding reservisten opgeroepen. De toekom stige soldaten zullen een opleiding van dertig dagen krijgen. De Marokkaanse havenplaats Casablan ca is onder toezicht van het leger ge plaatst. Waarschijnlijk houden de autori teiten in Rabat rekening met de moge lijkheid dat groepen muitende soldaten of hun geestverwanten als verstekelingen aan boord van schepen in de haven van Casablanca willen ontsnappen. Bij de toe gang tot de haven werden zeker drie con troles uitgevoerd. Ook op de toegangswe gen naar de haven is de controle ver scherpt. Casablanca is een van de groot ste havens van Noord-Afrika. AMSTERDAM „De premies voor auto verzekeringen zijn in Nederland spotgoed koop en zouden zeker met 25 pet omhoog moeten. Maar de prjjsbeheersing van de regering maakt dit onmogeljjk. Het is een schandelijk onrecht, dat we de loonstijgin gen niet in de premies mogen doorbereke nen, terwijl de garagebedrijven hiervoor wel toestemming kregen”. Dit verklaarde de heer P. A. Zeven, lid van de raad van bestuur van Delta-Lloyd Verzekeringsgroep nv maandag op een persconferentie van zijn maatschappij. Delta-Lloyd behandelt nu al 74.000 auto- aanrijdingen per jaar. Het schadepercen- tage van autoverzekeringen is vorig jaar met 70 pet gestegen. Grote risico’s bij b.v. vrachtwagencombinaties kunnen niet wor den geweigerd, omdat anders de overheid zou ingrijpen. „En dan is het eind niet in zicht, want dan willen ze ook winstdra- gende assurantie-afdel’ngen overnemen”, aldus de raad van bestuur van Delta-Lloyd. In Belfast werd een Brits soldaat die op een uitkijkpost op een dak stond, dood geschoten. Hij is de negende militair die dit jaar in Noord-Ierland is gedood. In andere delen van de stad werden twee bussen gekaapt en door groepen rooms-katholieken in brand gestoken. In de zakenwijk werden elektrische transfor matoren tot ontploffing gebracht. In Londonderry werd een burger door militairen neergeschoten en gewond. Hij was de aanvoerder van een groep jonge ren die had getracht een pantserwagen te kapen. De militairen schoten terug nadat er driemaal op hen was gevuurd en na dat een soldaat door de menigte uit de pantserwagen was gesleept en met knup- pes bewerkt. Dit gebeurde in een wijk waar gedurende de afgelopen acht dagen voortdurend is gevochten. In het Britse Lagerhuis ontstond grote dei ning toen Bernadette Devlin, het onafhan kelijke lid voor Midden-Ulster, lord Baniel de onder-minister voor defensie, voor leu genaar uitschold. Baniel had gezegd dat de twee, vorige week in Londonderry door militairen doodgeschoten jongemannen wapens bij zich droegen. 'k&L. x oT' .x* rXV; t (Van onze correspondent) NAAM ADRES Doorhalen wat niet verlangd wordt. ■ft maandabonnee 6,90 •ft kwartaalabonnee f 20.10 SYDNEY (AP). De regering van de Australische staat Queensland heeft in verband met het bezoek van het Zuidafri- kaanse rugbyteam „De Springboks” de noodtoestand afgekondigd. TE:- Daarna kunt u mij noteren als De Zuidafrikaanse sportlieden zullen op 22 juli in Queensland aankomen en tien dagen in deze staat blijven. Er zijn felle protesten tegen de Zuidafrikanen gerezen. Op grond van de noodtoestand krijgt de politie in Queensland grotere bevoegdhe den, zoals de mogelijkheid huiszoeking te verrichten, zonder dat daarvoor een spe ciale vergunning hoeft te worden ge vraagd. vandaar die zomercomplets va75r vandaar die hotpants va 9?5 neem-maar-mee! I BON in °Pen enveloppe zonder postzegel opsturen naar IJmuider Courant. Antwoordnummer 47 - IJmuiden - -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1