LICHTPLATFORM BAKEN IN ZEE ministers gescheiden Veel ongelukken in verkeei TWEE AUTO’S BOTSTEN OP ELKAAR: DRIE DODEN Per Nederlander kost brandweer f 8.92 Verantwoordelijkheid nieuwe leraren Horbach wellicht staatssecretaris Economische Zaken Patiënt beweert in Arsenaal ontdekt ziekenhuis schurft na autobotsing van handel in Mislukte overval narcotica HOGERE KOSTEN IN GROTERE GEMEENTEN Rotterdam wil geen oefen en lesvluchten Overleg gaande over blinde Aanleg rijksweg 27 buiten landgoed Amelisweerd Taakverdeling bij Onderwijs A. W. Biewenga overleden Proces tegen Den Haag over circustheater mogelijk Kanon ging na 60 jaar af: man moet Brand in Tegelen: schade 1 miljoen te hebben gekregen oog missen op Zestienhoven Dr. Kruisinga niet in beroep Drie man verdacht 2 O’ i i i»* DINSDAG 13 JULI 1971 D I I De zaak-Meijering Klacht bij Medisch T uchtcollege Oud-voorzitter Landbouwschap Zwolsman (EMS) if |j B Bii'i FT Ki* ^7 (Van onze Haagse redactie) De Delftenaar die in de loop van maan dag uit het ziekenhuis is ontslagen vertelde bij het verhoor, dat zij de wapens bij zich hadden „uit zelfverdediging”. Het tweetal zal worden vervolgd wegens onrechtmatig wapenbezit. van 100.000 a 200.000 inwoners 12 gulden per inwoner. De vliegscholen maakten het geding aan hangig omdat.hun was. verboden op zon dagen oefen- en proefvluchten te maken op Zestienhoven. Wethouder Polak verklaarde dat B. en W. eventueel zullen proberen een wijziging te krijgen in de aanwijzingsbeschikking van de Rijksluchtvaartdienst welke tot ge volg zou hebben dat de Ichthaven ge sloten wordt voor alle lesvluchten. De 17-jarige verkoopster C. Twisk uit Cas- tricum is overleden aan bij een verkeers ongeluk opgelopen verwondingen. De auto waarin zij als passagiere zat, week uit op een kruispunt in Den Haag voor een auto die voorrang had moeten ver lenen. Bij de manoeuvre reed de auto De 29-jarige schilder P. Bruijnzeel uit St. Oedenrode kwam om toen hij met zijn auto tegen een boom reed. De auto vloog in brand. In Hoogeloon (N.B.) is de 21-jarige metse laar A. M. P. Hoogers uit die plaats ver ongelukt. Hij reed met zijn bromfiets tegen een boom. Maandagmiddag is de 83-jarige heer P. A. Nuesink uit Voorst in zijn woonplaats door een auto aangereden, toen hij per fiets vanuit een zijweg de rijksweg over stak. Hij werd ernstig gewond overge bracht naar een ziekenhuis in Zutphen, waar hij kort na aankomst overleed. Twee mensen die in een auto zaten, zijn maandagmiddag verbrand, toen hun auto van achteren werd geramd door een vrachtwagencombinatie. Voor hen op het verkeersplein in de rijksweg 4 bij Leid- schendam stond voor het stoplicht een vrachtauto te wachten, zodat de per sonenauto als een harmonica in elkaar werd gedrukt. Daarbij vloog de auto in brand. Voor Utrecht is het gemiddelde per in woner 15,52 gulden, voor Den Haag 15,69 gulden, voor Rotterdam 17,69 gulden en voor Amsterdam 22,08 gulden, alles vol gens de begrotingen voor 1971. Met kosten is bedoeld wat de gemeente moet betalen verminderd met inkomsten. Per Nederlander bedragen de kosten van de brandweer volgens de begrotingen van 1971 8,92 gulden. De gezamenlijke brand- weerkosten van alle gemeenten bedragen dit jaar 117 miljoen gulden tegen 95,1 mil joen gulden in 1969 en 82,4 miljoen gulden Bij een ongeluk op de rijksweg Tongeren- Maaseik onder Maasmechelen is zondag avond een brandweerwagen gekanteld, die op weg was naar een bosbrand. Een brandweerman kwam daarbij onder de wagen en was op slag dood. Het ongeluk gebeurde doordat de brandweerwagen op een kruispunt voor een auto uitweek. De 18-jarige M. Kruize uit Borculo is maandagmiddag in het ziekenhuis in Groenlo overleden. Hij zat in een auto die in de nacht van zaterdag op zondag in Eibergen door onbekende oorzaak uit een bocht geraakte en tegen een boom vloog. De bestuurder en twee andere inzittenden zijn ernstig gewond. tegen een verkeerszuil. De bestuurder werd licht gewond. in 1968. De kosten van de drie grootste gemeentes tezamen bedragen respectieve lijk 38,6 miljoen, 30,4 miljoen en 25,7 mil joen. DEN HAAG. Er is een goede kans dat het landgoed Nieuw Amelisweerd ten oosten van Utrecht buiten het nieuwe tra cé van de rijksweg 27 komt te liggen. De ex-minister van Verkeer en Waterstaat de heer Bakker, heeft de uitvoering van de werken opgeschort, omdat hij oog had voor de bezwaren van de werkgroep Ame lisweerd. Deze werkgroep wees er, zoals gemeld is, op dat het landgoed met grote natuurwetenschappelijke waarde, zou wor den aangetast als de nieuwe weg er dwars doorheen zou lopen. In ruim 5000 gevallen werd spelen met vuur of baldadigheid als oorzaak opgege ven, in 650 brandstichting, in 640 onvoor zichtigheid bij roken en in bijna 1400 vlam vatten van licht ontvlambare stoffen. Er werden 111 dodelijke slachtoffers en 636 gewonden vermeld tegen respectievelijk 73 en 593 in 1969. De korpsen bestonden uit rond 25.200 man, waarvan ruim 2500 beroepskrachten, 22.400 vrijwilligers en bij na 300 politie- of plichtbrandweerlieden. Deelneming. Het ministerie van Buiten landse Zaken heeft de deelneming van de Nederlandse regering betuigd met de dood van de heer Marcel Dupres, de Belgische ambassadeur in Marokko, die het slachtoffer werd van de mislukte staatsgreep om de regering van koning Hassan II omver te werpen. I f s I r 1 2 l 1 1 1 1 si u a C n k v g d I d s Het kanon werd onlangs door een Urker kotter opgevist uit de Duitse Bocht bij Denemarken. Het is vermoedelijk afkom stig van een schip dat bij de slag om Jut land in de Eerste Wereldoorlog is ver gaan. Het slachtoffer was bezig het plaat je van de kruitkamer te verwijderen toen het slaghoedje van de granaat die er nog in bleek te zitten tot ontbranding kwam. Met kracht werd de huls naar achter ge slingerd midden in het gezicht van het slachtoffer, dat in het ziekenhuis van Em- meloord is opgenomen. De 25-jarige Kees van Baar uit de Purmer heeft het leven verloren toen hij op een kruispunt in Bosthuizen met een bestel auto op een voorgesorteerde staande personenauto botste. woedden in woonhuizen en 1000 in boer derijen, terwijl 1450 fabrieken en werk plaatsen en 2100 motorvoertuigen door vuur werden aangetast. Bos- en heidebran den kwamen ruim 1000 maal voor. Wethouder Polak kwam tijdens de rechts zitting met het voorstel de luchthaven op zondag open te stellen voor oefen- en proefvluchten gedurende vier uur, onder voorbehoud dat uitsluitend over land zou worden gevlogen en opstijgen en landen slechts éénmaal per vlucht zou gebeuren op de verharde landingsbaan. Dit voorstel kon bij de vliegscholen geen genade vin den. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In tegenstelling tot wat in de periode van de kabinetsformatie werd aangekondigd zal minister M. L. de Brauw (Wetenschappen) niet het hoger be roepsonderwijs voor zijn verantwoordelijk heid nemen. Volgens een werkverdeling, die de twee aan het ministerie van O. en W. benoemde ministers hebben opgesteld, zal mr. De Brauw zich belasten met aan- Oude kranten. In het Nederlands Pers museum in Amsterdam wordt van 19 juli tot 18 september de tentoonstelling „De Nederlandse krant in de 17de en 18de eeuw” gehouden. Aan de hand van originele 17de en 18de-eeuwse kranten wordt een beeld gegeven van de ont wikkeling van de Nederlanse pers van 1618 tot 1795. Maandag is in de Eerste Merwede- haven in Dordrecht de lichttoren op het lichtplatform „Goeree’’ gemon teerd, dat de taak van het huidige lichtschip „Goeree” zal overnemen. Tussen 19 en 29 juli wordt het plat form in de Noordzee geplaatst. Op de foto: de lichttoren wordt op het plat form gehesen. TEGELEN. Een brand in de dakpan- nenfabriek gebr. Laumans NV in Tegelen heeft maandag een schade van naar schat ting 1 miljoen gulden veroorzaakt. Het ovengebouw (produktie 50.000 pannen per week) en de droogzolders van de fabriek zijn verloren gegaan. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het bedrijf is tegen brandschade verzekerd. Minister Van Veen neemt voorlopig het gehele directoraat-generaal voor het On derwijs, met inbegrip van het hoger be roepsonderwijs, voor zijn rekening, als mede de afdelingen van algemene aard. Bovendien behoort het gehele personeels beleid, zowel bij het directoraat-generaal voor de Wetenschappen als bij het direc toraat-generaal voor het Onderwijs, tot de taken van minister Van Veen. Bij een patrouille langs een aantal sche pen stuitte de douanerecherche op een au to, waarin een 32-jarige portier en een 31- jarige man zaten. Een onderzoek in de wagen leverde de buit aan verdovende mid delen op. Aan boord van het vrachtschip, waar zij juist vanaf waren gekomen, werd hun leverancier aangehouden, ’n 26-jarige opvarende van het schip. Het Nederlandse schip heeft een louter Indonesische beman ning. KAMPEN. Een 70-jarige inwoner van Kampen heeft een klacht ingediend bij het medisch tuchtcollege in Zwolle tegen een internist van het Stadsziekenhuis in Kam pen. Hij beweert, in het ziekenhuis schurft te hebben gekregen. De Kampenaar werd in augustus in het Stadsziekenhuis opgenomen om er behan deld te worden wegens suikerziekte en hartmoeilijkheden. Hij bleef er ongeveer negen weken. Tijdens de verpleging, kreeg hij een steeds heviger wordende jeuk over het gehele lichaam. Hij klaagde daar over herhaaldelijk bij de internist, die van mening was dat de oorzaak zeer waar schijnlijk in de medicijnen, die de patiënt gebruikte, gelegen zou zijn. Na zijn ontslag uit het ziekenhuis werd de jeuk steeds erger. De patiënt raakte zelfs een paar keren bewusteloos. Ook bij zijn echtgenote deden zich ge lijksoortige jeukverschijnselen voor. De huisarts verwees het echtpaar naar een Zwolse huidarts, die constateerde dat bei den schurft hadden, de man in ernstige, de vrouw in minder ernstige mate. Op ad vies van de huidarts volgde opneming in het Sophiaziekenhuis in Zwolle. De gene zing duurde vier weken. De Kampenaar zond een uitvoerige klacht aan het regentencollege van het Stads ziekenhuis en kreeg een brief terug waar in onder meer stond: „Wij betreuren het dat de indruk gewekt is dat u in ons zie kenhuis een ernstige huidinfektie heeft op gelopen, ofschoon het niet egheel lijkt vast te stellen dat dit inderdaad tijdens uw verblijf in ons ziekenhuis moet zijn ge schied. Het is technisch vrijwel ónmoge lijk dat in de normale hygiëne van een modern ziekenhuis de door u genoemde ziekte blijft bestaan. Het meest waar schijnlijk lijkt het dan ook dat deze aan doening, indien die niet reeds voordien heeft bestaan, is overgebracht door een bezoeker of een binnenkomende patiënt. Tegen een dergelijke gang van zaken zijn vanzelfsprekend moeilijk maatregelen te treffen”. DEN HAAG. Hoe groter een gemeen te, hoe meer de brandweer per inwoner gaat kosten. In gemeenten met minder dan 30.000 inwoners schommelen de kosten tus sen ruim 4 gulden tot een kleine zes gul den per inwoner, maar in de grootste stad van het land. Amsterdam, bedragen de kosten van de brandweer ruim 22 gulden per inwoner. Dit blijkt uit de resultaten van de begrotingsenquête, die de Raad voor de Gemeentefinanciën heeft gehou den. In gemeenten tussen de 50.000 en de 100.000 inwoners bedragen de kosten onge veer 11 gulden per inwoner, in gemeenten (Van onze correspondent) HEERLEN. Het Eerste Kamerlid drs. L. J. C. Horbach uit Roermond wordt in politiek Den Haag genoemd als een van de belangrijkste kandidaten voor het staats secretarisschap bij Economische Zaken met integratieopdracht voor de zelfstan digen. URK. De 29-jarige Klaas Nentjes in Urk is maandagochtend bij het demonte ren van een oud kanon dusdanig aan zijn gezicht gewond geraakt, dat hij vermoede lijk een oog zal moeten missen. AMSTERDAM. De rijkspolitie te wa ter in Amsterdam heeft in samenwerking met de douanerecherche drie uit Indone sië afkomstige Nederlanders aangehouden die drie kilo marihuana in hun bezit had den, alsmede één kilo hasjies. De politie vermoedt te doen te hebben met belang rijke handelaren. De 11-jarige Petronella Maria Prinse uit Made is maandagavond in het St. Eli- sabethziekenhuis in Tilburg overleden, nadat zij enkele uren tevoren in haar woonplaats door een vrachtauto was aangereden. Het meisje fietste met nog drie andere kinderen naast elkaar. Toen een achterop komende vrachtauto wilde passeren gingen de kinderen achter elkaar rijden. Toen de vrachtauto hen had ingehaald, hoorde de bestuurder een tik én zag hij in zijn spiegel één van hen op Straat liggen. Vermoedelijk heeft het meisje een slingerende beweging gemaakt. Zonder veel moeilijkheden is het moge lijk het tracé 60 tot 80 meter te verschui ven. De gemeenteraad van Utrecht zal 5 augustus over deze aangelegenheid be slissen. Dit heeft de heer Bakker geantwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Aan- tjes (A.R.P.) en Terlouw (D’66). BEILEN. Een verkeersongeluk op de provinciale weg AssenHoogeveen bij Spier heeft maandag aan drie mensen het leven gekost. Een auto met twee echtparen uit Woerden en Capelle aan den IJssel stak maandagochtend de provinciale weg over en werd daarbij aangereden door een andere auto. De beide mannen, de 55-jarige heer M. van Duijvendijk uit Capelle aan den IJssel en de 58-jarige heer W. den Heten uit Woerden waren op slag dood. De 52- jarige mevrouw Den Hetenv. d. Kooi overleed in de loop van de middag in een ziekenhuis. De taakverdeling die de beide ministers hebben gekozen komt overeen met die wel ke tot nu toe door minister Veringa (We tenschappen) en staatssecretaris Grosheide (Onderwijs) werd aangehouden, met dien verstande dat minister Veringa voor het hele beleid de verantwoordelijkheid droeg en de beide nieuwe ministers een geschei den verantwoordelijkheid dragen. Uit de nu vastgestelde taakverdeling mag worden afgeleid dat de beide ministers de eenwording van het hoger beroeps- en het wetenschappelijk onderwijs (tot het onge deelde tertiair onderwijs) nog niet zo gauw zien gebeuren. De taak van minister Van Veen zal in elk geval voorlopig zo omvangrijk zijn dat men mag aannemen dat hij door ’n staats secretaris zal worden bijgestaan. De mi nisterraad zal daarover vrijdag een beslis sing nemen. De fabriek ligt enkele honderden me ters verwijderd van de tegelfabriek Tegu- la NV waar zaterdagnacht door nog on bekende oorzaak een loods afbrandde. Waardoor de brand gisteren ontstond is evenmin bekend. Drs. Horbach, die secretaris is van de Kamer van Koophandel voor Maastricht en omstreken is momenteel met vakantie. Politieke vrienden vragen zich af of hij een dergelijke funktie wel zou ambiëren. Staatssecretaris bij Economische Zaken was tot voor kort drs. L. van Son, die een aantal taken meer had dan de nieu we staatssecretaris blijkens het regeerak koord nu zullen worden toebedeeld. ROTTERDAM. Opnieuw is het kort geding dat de vliegscholen, de Nationale Luchtvaartschool, General Aviation-vlieg- school en de Stichting Vliegmaterieel Rot terdam, tegen de gemeente Rotterdam •anspanden, aangehoudem. DEN HAAG. Minister Van Veen (Onderwijs) heeft het Tweede-Kamerlid Dolman (P.v.d.A.) geantwoord dat peda gogische academies inderdaad gesloten ztfn voor blinde studenten, maar dat op dit moment wel overleg aan de gang is om aan deze discriminerende situatie een ein de te maken. Het overleg over deze zaak wordt gevoerd tussen het ministerie van Onderwijs, de betrokken sectoren van het voormalige ministerie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid en de rijksgeneeskun dige dienst. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitgerekend, wat de brandweer in het afgelopen jaar heeft gedaan. De ge meentelijke brandweerkorpsen zijn dat jaar bij 20.300 branden opgetreden tegen 17.800 in 1969. De bekend geworden di recte financiële schade bedroeg 247 mil- jen gulden (vorig jaar 181 mln). Van de ze schade werd 96 miljoen veroorzaakt in fabrieken en werkplaatsen, 39 miljoen in pakhuizen, loodsen en opslagplaatsen en 28 miljoen in boerderijen. Rond 4400 branden De 52-jarige mevrouw C. van Herk Ketelaar uit Bergeijk heeft in haar woonplaats het leven verloren toen zij met de fiets in de hand in de berm van de weg stond te wachten en door een auto werd aangereden. In het Lievensberg Ziekenhuis in Bergen op Zoom is maandagmiddag de 31-jarige J. Raaymakers uit deze plaats over leden aan de verwondingen, die hij za terdag bij een bromfietsongeluk in Hol- steren heeft opgelopen. Het slachtoffer sloeg door nog onbekende oorzaak met zijn bromfiets over de kop. AMERONGEN. Een pistool en een re volver, een hoeveelheid bijbehorende mu nitie, inbrekerswerktuigen en een porte feuille met onder andere 20.000 werden maandagmorgen gevonden in een perso nenauto. Deze auto reed op rijksweg 12 bij Amerongen achterop een geparkeerde truck met oplegger. De twee inzittenden, een 34-jarige man uit Alkmaar en een 27- jarige inw'oner van Delft werden in een ziekenhuis opgenomen. DEN HAAG. Ex-staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid zal niet in beroep gaan tegen de uitspraak van het ambtenarengerecht in de zaak-Meijering. Volgens dr. Kruisinga is door de uit spraak van de ambtenarenrechter zijn bevoegdheid tot het tijdelijk schorsen vao dr. Meijering van zijn toezicht op de gang van zaken in de Willem Arntszhoeve niet aangetast en had de uitspraak alleen be trekking op de daarbij gevolgde procedure. Dr. Meijering, regionaal inspecteur voor de geestelijke Iksgezondheid in Noord- Holland en Utrecht, had wegens de tijde lijke schorsing een klacht ingediend bij de ambtenarenrechter, omdat z.i. de staats secretaris daarbij niet de bij een be hoorlijk bestuur passende zorgvuldigheid in acht genomen zou hebben. De ambtena renrechter stelde dr. Meijering op 14 juni in het gelijk. (Van onze correspondent) MAASTRICHT. Een vermoedelijk Duitse overvaller zag maandagmiddag zijn poging om het bijkantoor van de Maas trichtse spaarbank in Belfort-Maastricht te beroven, onbeloond. Hij vluchtte nadat de kantoorhouder in een schrikreactie op de ir het Duits gegeven sommatie om geld te geven de trap naar de bovenverdieping op rende, na de alarmknop te hebben inge drukt. Ondanks onmiddellijke intensieve na speuringen door de gemeentepolitie van Maastricht en de te hulp geroepen rijks politie vond men geen spoor meer van de overvaller. DEN HAAG. De Exploitatiemaat- schappij Scheveningen (EMS) wil door een kort geding het gemeentebestuur van Den Haag dwingen alsnog het circustheater van de EMS over te nemen op basis van de in oktober en november gemaakte af spraken. Dit heeft de president-directeur van de EMS, de heer R. Zwolsman giste ren verklaard, een week nadat burge meester Marijnen de gemeenteraad mee deelde, dat de onderhandelingen tussen B. en W. en de EMS over de overneming van het circustheater waren mislukt en dat ’t gemeentebestuur geen stappen meer voor de aankoop zou doen. Volgens de heer Zwolsman is het ge meentebestuur in gebreke gebleven. De koopdatum was 1 november 1970, de over namesom f 8 miljoen, vastgelegd in een brief van november 1970. De EMS is nooit van de inhoud van die brief afgeweken, maar B. en W. van Den Haag hebben in mei voorstellen gedaan die sterk afweken van wat in november al was overeengeko men, aldus de heer Zwolsman. Gier terug. De Bengaalse gier, die donder dag 1 juli tijdens de training werd op geschrikt door een hond en ontsnapte uit het roofvogelpark in het Engelse Werk in Zwolle is terug. Een vogel kenner zag de gier in de nacht van zaterdag op zondag in het land van Cuyk onder Nijmegen. De man gooide een rauwe kip op de grond, en de vogel, die in een boom zat, vloop op de kip neer. De gier werd toen gevangen met een zak. De heer Dolman had erop gewezen dat blinden wél een leraarsopleidng kunnen volgen en les geven aan scholen voor voorbereidend wetenschappelijk onder wijs. Op het feit dat althans volgens de vragensteller deze blinde leraren geen vaste aanstelling kunnen krijgen, gaat de heer Van Veen in zijn antwoord niet in. Wel corrigeert hij de heer Dolman door mee te delen dat deze blinde leraren het gaat om drie mensen nog geen zeven jaar, maar variërend van twee tot zes jaar voor de klas staan. GRONINGEN. Zondag is in Gronin gen op 68-jarige leeftijd overleden de heer A. W. Biewenga, oud-voorzitter van het Landbouwschap. Ook voordat hij voorzitter werd van het Landbouwschap had hij tal van functies bekleed in landbouworganisaties. In de oor log speelde hij een leidende rol in het ver zet. Na de bevrijding werd hij voorzitter van de hoofdafdeling Sociale Zaken van de toenmalige Stichting van de Landbouw. Hij is onder meer ondervoorzitter van de Sociale Verzekeringsraad geweest en plaatsvervangend lid van de Sociaal-Eco- nomische Raad. Hij heeft zitting gehad in de Eerste en Tweede Kamer en is lid ge weest van Gedeputeerde Staten van Gro ningen. gelegenheden betreffende het weten schapsbeleid en het wetenschappelijk on derwijs: het gehele directoraat-generaal voor de Wetenschappen en de afdeling Rijksstudietoelagen. De 70-jarige heer L. H. Koopman, brand stoffenhandelaar in Haarlem, is maandag na een verkeersongeluk in Wilp (ge meente Voorst) in Gelderland over leden. Hij reed op zijn brommer tegen een vrachtauto. De heer Koopman over leed op weg naar een ziekenhuis. Zijn vrouw, die op de duo zat, is ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. f ■KL*. ff

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2