Oranjemarsen verliepen zonder rellen Drie Franse kampeerders POLITIEKE SPANNING in Engeland IN ULSTER GESTEGEN vermoord De E.E.G. Israel en Egyptische vliegtuigen schenden bestand m IJsland wenst losser verband met de NAVO staatsgreep CH Alarmklok in werking na Officieel protest tegen verkiezingen Indonesië Hl DUREX Industrieel in Joodse Russen in Verdeelde Nahdatul Ulama eist: Jordaanse aanval op Palestijnen hongerstaking Uruguay ontvoerd Kaping mislukt 3 2 MP DINSDAG 13 JULI 1971 Routes verlegd Pauze i Nieuwe stemming (Van onze redacteur in Stockholm) Nog rechtser T warde gebeurtenissen in Rabat met schrik gadegeslagen. Ben Barka Voor telegraafkantoor in Moskou overal verkrijgbaar (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Het is een pluspunt voor premier Brian Faulkner van Noord-Ierland, dat gisteren de pro testantse optochten zonder incidenten zijn verlopen. De feesten zjjn het jaar lijkse grote stamritueel van de Oranjeloges die Noord-Ierland vol komen beheersen. Tienduizenden mensen nemen er aan deel. (Van onze redacteuren in Parijs en Madrid) PARIJS/MADRID De staatsgreep in Marokko, die naar officieel is bekendgemaakt bijna 200 doden heeft geëist, waarvan 27 aan de kant van de regering, heeft de alarmklokken in Washington en Moskou in werking gezet. Tot nu toe nam men al te gemakkelijk aan, dat het weste lijk sluitstuk van het explosieve Middellandse-Zeebkken veilig in handen was van de autoritaire regimes van generaal Franco en koning Hassan II. Aan de overkant van de Straat van Gibraltar, in de Amerikaanse vloot- basis Rota (die toevallig al op gedeeltelijk alarm stond uit vrees voor sabotagepogingen wegens de „Independence Day”) heeft men de ver- Oudste parlement ■Fr* i (Van onze redacteur in Djakarta) >VVVVVVVVVV\A/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV>AA/VVVVV\/VVVVVVVVXAJVVVVV\ArVVVVVVVVVV\A/VVVV\AA/VVVVVVVVVV\/VVVVVV lg ADVERTENTIE wvw van over REYKJAVIK Verwacht wordt dat de nieuwe linkse coalitieregering in IJsland vandaag in een regeringsverklaring zal aandringen op een losser verband met de NAVO. In navolging van Malta zal wor den aangedrongen op een terugtrekken van de Amerikaanse troepen op het eiland en een geleidelijke opheffing van de Ame rikaanse basis Keflavik. Er marcheerden 63.000 oranjemannen, met zwarte bolhoeden op en oranje sjer pen om de schouders, begeleid door tien tallen muziekkorpsen. In totaal waren er twintig demonstratieve openluchtbjjeen- komsten. DAMASCUS (AFP) Vanmorgen bjj het aanbreken van de dag zijn Jordaanse strijdkrachten met tanks en zware artille rie een groot offensief begonnen tegen ba ses van de Palestijnse guerrilla’s in het gebied van Ajloen en in het Jordaaridal. neraal Oufkir zijn taak zeker nog niet als beëindigd kan beschouwen. zijn, nog steeds aan zijn monarchie geeft. IN NAAM is Marokko een parlemen taire democratie, maar in feite kunnen alle beslissingen van de volksvertegen woordiging of van de regering door de koning met één pennestreek ongedaan worden gemaakt. In de strijd tegen de fundamentele problemen van armoede, werkloosheid en analfabetisme behoeft Marokko zich naast Tunesië en Algerije misschien nog niet eens zo heel erg te schamen. Maar de linkse oppositie verwijt de ko ning vooral, dat het volk geen enkele directe invloed op de politieke besluit vorming uit kan oefenen. Een deel van het leger schijnt zich nu achter de politieke oppositie te heb ben geschaard, maar de vraag is na tuurlijk van welke stroming generaal Oufkir zich komende tijd de tolk zal maken. Gezien echter zijn carrière en ook zijn immense persoonlijke belangen Oufkir is de eigenaar, naar men be weert, van de grootste hotels en ook vooral van de drukbeklante bordelen van Rabat lijkt het waarschijnlijk dat Marokko onder zijn directe leiding nu eerder een nog traditioneler of rechtser koers zal inslaan, waarbij de koning in het beste geval dan nog slechts als vlag de lading van een mi litaire dictatuur zal mogen dekken. DJAKARTA De Islamitische party in Indonesië Nahdatul Ulama, die volgens de uitslagen die nu binnen zijn gekomen, er het nog het redelijkst heeft afgebracht van de „oppositie”-partijen, zal de uitslag van de verkiezingen niet accepteren. De partij wil dat eerst maatregelen genomen worden tegen degenen die tijdens de ver kiezingen onregelmatigheden hebben ver oorzaakt. Het Israëlische luchtafweergeschut heeft de vliegtuigen beschoten en Israel heeft bij de Verenigde Naties tegen deze schen ding van het bestand een klacht inge diend. talloze gevallen waarbij de regels met voe ten zijn getreden. Ofschoon een van de grondregels was, dat militairen zich niet met deze verkie zingen zouden bemoeien is het bijvoor beeld voorgekomen dat plaatselijke com mandanten de voorlopige uitslagen be kendmaakten. Erger noemt het NU-be- stuur dat er met de telling geknoeid is. n- n- al ng THE BEST THERE IS.. 1 e- 3e in at ;s- li- J5- !11 1- ie f- sn )it n, in ?n o- ag de iet e- iw it» en en er an if- ur e- e- TS ïl- e- de en iet eg ?i- en ag sa er l- le i- P, d te ;e ■is in et It- jn ia ag et e- ’e. or d- e- >ij s- e- in clw ni iet n- e- s- *d. Is- tal !C- de n le Ie e ,e g s- 19 ig >n in *n t- in se Sahara, al enige maanden onderwer pen van gesprek tussen Madrid en Ra bat, kunnen plotseling op losse schroe ven komen te staan. Zowel generaal Franco als prins Juan Carlos zonden gelukwenstelegrammen aan koning Has san II. De grootste manifestatie vond In Belfast plaats, waar 15.000 oranjemannen zich in kleurige stoeten met enorme banieren, waarop de koning-stadhouder staat afge- beeld, door de straten begaven. Maar het zou allemaal waarschijnlijk niet zo vreed zaam zijn verlopen als er niet een totaal van 11.000 militairen en 4.000 politieman nen op de been was geweest om botsin gen te voorkomen. Het Franse standpunt ten aanzien van de situatie in het Midden-Oosten is sedert het uitbreken van de juni-oorlog in 1967 sterk anti-Israelisch getint. Na het aftreden van Charles de Gaulle scheen Israel op wat meer politieke sympathie in Frankrijk te kunnen rekenen, maar de diplomatieke verbindingen van de Franse regering met Arabische staten hebben er intussen voor gezorgd dat ook Pompidou bleef volhar den in zijn koers van veroordeling der Israëlische „veroveringen” en het onthou den van wapenzendingen aan de Israëli sche regering. Nu hebben de zes landen van de Euro pese gemeenschap blijkbaar half mei een gezamenlijk beleid ten aanzien van de situatie in het Midden-Oosten uitgestip peld, waarvan de details niet bekend zijn maar waarvan moet worden aangenomen dat het in hoofdzaak gecoördineerd is met Franse inzichten in deze kwestie, anders zou de Franse regering zich niet met het gezamenlijke standpunt hebben verenigd. In de EEG speelt Frankrijk nog steeds een eerste viool en het heeft zijn invloed op het Europese economische toneel blijkbaar aangewend om ook politiek dirigent te kunnen spelen. West-Duitsland heeft in het algemeen meer sympathie voor de Israëlische dan voor de Arabische zaak, welke positiekeu ze tot uiting is gekomen in materiële en morele steun aan Israel en in de houding van de Westduitse regeringsdelegatie tij dens de VN-debatten over de kwestie van het Midden-Oosten. Het is daarom merk waardig dat West-Duitsland het hoofd ge bogen zou hebben voor een EEG-stand- punt dat door Frankrijk is geïnspireerd. Minister van Buitenlandse Zaken Scheel is tijdens zijn bezoek aan Israel niet for meel van dat gezamenlijke EEG-stand- punt uitgegaan, maar heeft de Israëlische regering blijkbaar verzekerd dat de Duitse houding ongewijzigd is gebleven. De Fran se diplomatie is daarover gebelgd en heeft de regering in Bonn om opheldering ge vraagd. Wat de andere EEG-partners be treft, de Benelux-landen laten zich over hun politiek ten opzichte van Israel niet uit en zullen waarschijnlijk voorlopig nie mand naar Tel Aviv sturen, om onge wenste dubbelzinnigheden te vermijden. Zij hebben wellicht evenals West-Duits land voor de vorm een beleidsafspraak met Frankrijk geaccepteerd, om geen con flictsituatie in de toch al zo explosieve EEG-samenwerking te riskeren. Israel is met deze gang van zaken weinig gelukkig. Hoe langer de latente oorlogs situatie in het Midden-Oosten duurt, des te meer loopt Israel de kans sympathie te verliezen doordat het zich principieel moet blijven opstellen tegenover de VN- resoluties en de zachte drang van de westelijke mogendheden om bezette ge bieden te ontruimen. ’^AAA/^ZVVVVVXAA/VV^nZVVVV\AAAAAA/^/^Al^AA/^AA/\^PVVVVVVVVV\AAJ^/VVVVV\A/\AAA/VVVVVVVVVVVVVVVVVXA/VVVVVV\ WVAA/WVWJVWWWWVVVVW<A/VWV\AAAARA/WWWVWV^^ DE POSITIE van koning Hassan II doet sterk denken aan de politieke car rière van ex-prins Norodom Sihanoek in Cambodja: een neutraal regime, ge boren uit de grote uitverkoop van het Franse kolonialisme, dat steeds ver der moet meebuigen met de politieke stormen in de nabuurlanden (in 1963 zegde Hassan de Amerikaanse basis in Marokko de huur op), terwijl de bin nenlandse onbuigzaamheid steeds gro ter wordt. Hassan II heeft in Boume dienne een even sluwe en geduldige re- volutie-exporteur naast de deur als No rodom Sihanoek in de persoon van Ho Tsji Minh had. Maar in deze vergelijking zal het eind resultaat eerder uit de tegenoverge stelde hoek komen. De „jonge Turken” van het Middellandse Zee-bekken, voor zover zij niet van het begin af al in het NAVO-harnas gegespt zitten, hebben weinig sympathie aan het westen ver loren. Dat de kolonels die op het ogenblik de macht in Libië in handen hebben zich enkele uren na het uitbreken van de rebellie al opmaakten om de opstan delingen in Marokko te hulp te schieten schijnt te wijzen in de richting van een linkse putsch. Ook in het leger heerst inderdaad al enkele jaren groot onbehagen over het feodale en pater nalistische karakter dat de koning, die de directe nazaat van Mohammed zou Britse soldaten werden gisteren in de r.-k. wijk van de Noordierse stad Londonderry uitgejouwd. De bevol king van de wijk is woedend op het leger omdat hier vorige week twee mannen zijn doodgeschoten. Vervangen Generaal-majoor James Bald win, bevelhebber van de Amerikaanse „Americal” divisie in Zuid-Vietnam, is vervangen. Zijn divisie leed in maart bij een aanval van Noordvietnamese mili tairen op een artilleriehasis in de pro vincie Quang Tri een zware nederlaag. Tbc-fonferentie. internationale begonnen waaraan wordt deelgenomen door tweeduizend buitenlandse en een groot aantal Russische gedelegeerden. MOSKOU (Reuter) Een groep van 29 joden uit de Sowjetrepubliek Georgië is vandaag een hongerstaking begonnen bij het centrale telegraafkantoor in Moskou. Zij protesteren tegen de trage behandeling van hun emigratieverzoeken, zo is uit jood se kringen vernomen. MONTEVIDEO (AFP). De Tupama- ro een guerrilla-organisatie in Uruguay heeft in Montevideo de industrieel Jor ge Berembaum ontvoerd. Berembaum is de vijfde gijzelaar in de „volksgevange- nissen” van de Tupamaro. Een van zijn lotgenoten is de Britse ambassadeur in Uruguay Geoffrey Jackson. In twee districten op West-Java waren de bewijzen over onregelmatigheden zo overtuigend, dat besloten is in Cheribon en Sukabumi nieuwe verkiezingen te hou den. De vice-voorzitter van de NU, Sub- chan, had vorige week al verklaard dat naar zijn mening zeker dertig percent van de Golkar-stemmen was vervalst. Achter deze verregaande beschuldiging heeft het partijbestuur zich niet kunnen scharen. Het lijkt er overigens op dat er meer spanningen zijn in het NU-bestuur. Op de persconferentie schitterden de voorzitter en beide vice-voorzitters namelijk door afwezigheid, ofschoon zij hun komst had den aangekondigd. In Moskou is de 21ste tu berculose- con ferentie De demonstranten hebben hun klachten per telegram onder de aandacht van het Centraal Comité van de Russische partijen en van premier Meir van Israel gebracht. Ze willen de hongerstaking voortzetten totdat ze een bevredigend antwoord hebben ontvangen. HAVANA (Reuter) De Cubaanse ra dio heeft meegedeeld dat bij een mislukte poging tot kaping van een Cubaans vlieg tuig een passagier is gedood en drie ge wond. De poging werd gedaan door twee mannen gewapend met handgranaten tij dens een lijnvlucht tussen Havana en Cienfuegos in een vliegtuig van de lucht vaartmaatschappij Cubana de Aviacion. De oranjeloges hadden echter meege werkt bij de door leger en politie geëeiste verlegging van routes van deze stoeten, opdat vermeden zou worden dat zij al te dicht de rooms-katholieke wijken zouden benaderen. In het verleden bleken deze uitdagende marsen vaak op katholieken te werken als een rode lap op een stier. Premier Faulkner weigerde echter de De tegenstand tegen het nu tien jaar oude regime van de koning was niet meer in het nieuws gekomen sinds de „operatie Ben Barka” van 1967, toen Hassans „hangman", generaal Oufkir, de leider van de Marokkaanse oppositie Ben Barka in het hartje van Parijs voorgoed uit de weg liet ruimen. Het monsterproces van verleden maand in Marrakesj tegen oppositiekameraden van Ben Barka was bedoeld als het klapstuk van de politieke „zuivering” in Marokko, gedurende de noodtoestand van 1965 tot 1970. De mislukte staats greep van gisteren bewijst wel, dat ge- Het staatsbezoek van vice-president Spiro Agnew aan Marokko, eind verle den maand aangekondigd als een zui ver protocolair onderdeel van de Ag- new-wereldreis, krijgt zo opeens grote politieke betekenis. Volgens ingewijden duidt dit erop dat een groep binnen de NU-leiding onder aanvoering van secretaris-generaal Hasjim een krachtiger houding wenst aan te ne men tegen de regering dan bijvoorbeeld de over het algemeen veel behoedzamer ope rerende voorzitter Sjaichu. D» situatie werd enige tijd geledert door de autoriteiten zo explosief geacht dat aan de Amerikanen werd verboden de hoofd stad Reykjavik te bezoeken, uitgezonderd woensdagen wanneer de hele stad is drooggelegd. Dit om het aantal conflicten tussen IJslanders en Amerikanen te be perken. Het regeringsprogramma omvat verder een uitbreiding van de visserij- grenzen rond het eiland, een van de grote politieke twistpunten tijdens de afgelopen verkiezingscampagne. De nieuwe drie-partijencoalitie onder premier Johannessen geeft hiermee ge hoor aan de wens van een gedeelte van de ongeveer 200.000 personen tellende be volking en speciaal de eisen van de links radicale partij. Deze „poujadistische” par tij onder vakbondsleider Hannibal Valde- marsson, vergaarde bij de eerste deelne ming aan de algemene verkiezingen op 13 juni vijf zetels. Door verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 21 naar 20 jaar waren er ditmaal 18.000 jongeren die de weegschaal naar links deden door slaan, aangevuld met de stemmen van de mensen die ontevreden waren met het beleid van de socialistisch-conservatieve coalitie. Het IJslandse parlement „Alltinget” telt zestig zetels in totaal en is tevens het oudste parlement ter wereld. De vijf ze tels die de links-radicale partij, de zoge noemde „hanniballisten”, kreeg moesten door de conservatieven met 2 en de sociaal democraten met 3 worden afgestaan. Pro testen tegen het bestaan van de Ameri kaanse basis en de legering van Ameri kaanse troepen in IJsland nemen sedert een paar jaar in aantal toe. Men hield echter zijn hart vast na de talrijke incidenten in Belfast en London derry gedurende het afgelopen weekeinde en de daaraan voorafgaande vijf avonden en nachten. Vooral het doodschieten door het Britse leger van twee jongemannen in Londonderry deed het ergste vrezen. De Britse regering heeft gisteravond ge weigerd een onderzoek naar dit incident te gelasten, omdat het volgens de autoritei ten vaststaat, dat de twee slachtoffers ge weren bij zich hadden. Het incident vond plaats nadat er al tweehonderd schoten op de Britse troepen waren gelost. De plaatselijke bevolking houdt vol,dat de twee jongemannen niet gewapend wa ren en ook niet tot een guerrilla-organi satie behoorden. Inderdaad was bij hun begrafenis de I.R.A. afwezig, die anders openlijk te voorschijn komt bij de begrafenis van één van zijn leden. Ook was de lijkbaar niet gedekt door de driekleur van de Ier se Republiek zoals in het geval van I.R.A.- slachtoffers gebruikelijk is. De politieke spanning in Ulster is ech ter opnieuw door de jongste gebeurtenis sen gestegen. Premier Linch van de Ierse Republiek heeft aangedrongen op een pauze in het conflict tussen protestanten en katholieken en ook zou de Britse regering de lerland- wet van 1949, die de regering van Noord- Ierland politieke, militaire en financiële steun belooft,moeten intrekken. Londen zou verder dienen te gaan en zich tevens in be ginsel voor de Ierse eenheid, door middel van overleg, moeten uitspreken. Faulkner heeft daarop geantwoord dat de rede van Linch in feite steun betekent voor de terroristen omdat deze merken dat zij hun doel opheffing van de verdeling kunnen bereiken. Faulkner herinnerde er aan, dat de be volking van Noord-Ierland zich voortdu rend met overweldigende meerderheid heeft uitgesproken ten gunste' van de hui dige constitutie met Noord-Ierland als een deel van het Verenigd Koninkrijk. Dit heeft de secretaris-generaal van de partij Jusuf Hasjim op een persconferen tie verklaard. Het NU-bestuur overweegt haar leden aan te raden officiële protesten bij de regering in te dienen wegens schen ding van de mensenrechten. Volgens de verklaring van de Nahdatul Ulama zijn er De tijd werkt voor Israel in alle opzich ten ongunstig. Het is echter een geluk voor de strategische positie van dit land dat de Arabische wereld innerlijk zo sterk verdeeld blijft en geen uitgangspunt kan vinden voor een gezamenlijke gewapende actie tegen de verdedigingslinies der Is raëliërs. De opstand in Marokko en de daarmee gepaard gaande demonstratieve verdeeldheid tussen de groep der socialis tisch en die der feodaal geregeerde Arabi sche landen hebben nog eens aangetoond dat van een verenigd Arabisch front geen sprake kan zijn. Als opstanden echter slagen, zou de situatie kunnen ontstaan dat in de meerderheid der Arabische landen militaire „socialisten” aan de macht raken. Een niet zeer democratisch bewind als dat van koning Hassan II in Marokko of van Hoessein in Jordanië lijkt altijd nog veruit te verkiezen boven een al evenmin democratisch bewind van militaire oor- logsdrijvers, die de traditionele hysterie tegen Israel nieuw leven zouden inblazen en een nieuwe oorlog met alle ellende van dien zouden proberen te ontketenen. Er is gelukkig nog steeds enige onzeker heid over de vraag of de Egyptische junta onder Sadat bewust naar zo’n nieuwe oorlog streeft. Deze twijfel, gevoegd bij de afkeer van Hassan II en Hoessein van een eventuele „heilige oorlog”, is voor Israel een van de weinige hoopgevende factoren die zijn toekomst bepalen. De Israëlische diplomatie werkt koortsachtig aan een consolidatie der posities en behoud van de Westelijke steun. De vreemde manoeuvre van de EEG-landen heeft de kansen op vrede in het Midden-Oosten dan ook aller minst bevorderd. Het is een verontrustende gedachte, dat de Nederlandse regering in een tijd van kabinetscrisis en parlementaire onwerk zaamheid gebonden zou worden aan een politieke partijkeuze in een zo gevaarlijk conflict als dat van het Midden-Oosten, zonder dat iemand zich erom bekommert of die keuze wel overeenstemt met de principes van het Nederlandse politieke beleid. Als het waar is dat in de EEG-beleids- afspraak overeengekomen is van Israel een terugtrekking achter zijn grenzen van vóór 1967 te eisen, dan heeft de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken meegewerkt aan de ondermijning van de Israëlische positie van het moment, een positie, die ten koste van grote offers en geduldige moed is veroverd op de uiterste rand van de bestaanszekerheid en die uitsluitend moet dienen om het naakte bestaan van het Israëlische volk te verdedigen. Als deze manoeuvre, ge meend of niet gemeend, de betaling is voor een voortgaande samenwerking in de EEG dan begint die betaling een kwalijke geur te verspreiden. r-' ikr'skkkr^kk optochten te verbieden omdat zij volgens hem een vastgewortelde traditie zijn. Een verbod zou waarschijnlijk worden overtre den en dan zouden de poppen pas goed aan het dansen zijn gegaan. CHESTER (DPA en AFP). Drie jon ge Franse toeristen zijn op een kampeer- plaats in het bos van Delamere, bij het dorp Mouldsworth in het noordwesten van Engeland vermoord. Twee arbeiders uit het dorp ontdekten gisteren op weg naar hun werk de lijken van een jonge vrouw en een man. Een tweede vrouw bleek, hoewel zwaar ge wond, nog te leven. Zij werd naar een ziekenhuis in de buurt overgebracht, maar was al zo verzwakt dat de artsen haar niet uit de ziekenauto durfden te tillen. Zij werd in de auto geopereerd, maar overleed kort daarop. De slachtoffers bleken te zijn de zusters Monique en Claudine Liebert uit de Fran se plaats Fontenay le Compte en Daniel Berland, de verloofde van Monique, uit St. Médard des Prés nabij Fontenay. Hun leeftijden varieerden van twintig tot tweeëntwintig jaar. Omwonenden hadden gisteren in de vroege ochtenduren lawaai gehoord. Nabij de auto van de kampeerders had toen een andere auto gestaan. De politie vermoedt dat deze auto, die 's morgens vroeg was weggereden, van de moordenaar(s) is ge weest. Er is een uitgebreide klopjacht ge organiseerd om deze automobilist op te sporen. TEL AVIV (AFP). Twee Egyptische jachtbommenwerpers van het type „Soechoi-7” hebben over Israëlische stellingen in de middensector van het Suezkanaal gevlogen. Dit heeft een Israë lische militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. OOK HET Spaanse regime, dat juist een goede verstandhouding met Hassan II had bereikt, was geheel ver rast. Generaal Garicano Goni, Ma drids minister van Binnenlandse Zaken verzekerde, dat „niet voorzien was op een dergelijke ontwikkeling in Marok ko”. Spanjes buitenlandse politiek is nauw betrokken bij de toestanden in Marokko, waar het zowel in het noor den als in het zuiden een grens mee deelt. Dë controle op de straat van Gi braltar en de toekomst van kle .Spa an-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3