draaideur stapt en er voor weer uitkomt BONN OP VROLIJKE TOER Zeevaartonderwijs op de helling OMSLACHTIGE OPLEIDING GAAT VERDWIJNEN Weer twintig miljoen bijen markt van Veenendaal naar 1.16 J ongewoners! OPRUIMING pantserwagens van Rijkswacht vertonen gebreken Geen strand voor GROOTSTE BEURS VAN EUROPA Voor „winkel- terreur” vijf weken cel nudisten op Terschelling Protest tegen vervolgen van weigeraars volkstelling Alle zestig nieuwe P u C I Alphenaar Klassiek - Opera (Van onze redacteur in Bonn) Stapel briefkaarten Kladschrift Minder rivaliteit Folklore 14,00 BONN Herbert Wehner is de meest interessante man van Bonn. Hij is een hartstochtelijk pijproker, bezit 150 pijpen en is eeuwig op zoek naar betere tabak. Voor vrienden speelt hij virtuoos mondharmonika. Willy Brandt is de belangrijkste man van Bonn. Hij is een enthousiast moppen verteller, houdt van huiselijke kost en beperkt zich tegenwoordig hoofd zakelijk tot lichte „dranken”: bier, moezel en campari-soda. Hij is 1.79 meter grpot en weegt 90 kilo. KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL 023-320244 o.a. (Van onze correspondent) VEENENDAAL Op de grens van Utrecht en Gelderland ligt het in- dustriedorp Veenendaal, bekend door de sigaren en de breiwol. Er is echter nog iets waardoor Veenendaal bekend is: de jaarlijkse bijenmarkt, de groot ste van Europa. Elk jaar strijken zo’n 20 miljoen bijen neer in Veenendaal en vele van hen hebben aan de avond van de dag een nieuwe eigenaar. Heel vaak gaat een deel van de die dag verkochte bijen een verre reis maken. Elk jaar zijn er kijkers en ko pers uit de omringende landen, tot uit Frankrijk toe. (Van onze correspondent) de TOT DE AARDIGSTE verschijningen ADVERTENTIE Muziekcassettes HSndel Concerto Grossi Robert Stolz album 2 LP’s 15,00 HAARLEM DEN HAAG DELFT 8,00 8,00 8,00 8,00 9,00 7,50 9,00 7,90 van de laatste tijd behoort deel twee van „Hoe is Hoe”, het kladschrift van „Karl- chen Schmitz”. Kareltje doet zich voor ais zo’n anti-autoritair opgevoed ventje, dat Kareltje schrijft bijvoorbeeld uitvoerig over Conrad Ahlers, de regeringswoord voerder die tot de bekendsten in Bonn be hoort. Al onder Kiesinger’s bewind ma noeuvreerde Ahlers heel handig. „Brandt ervoer van hem wat Kiesinger dacht en „koning Zilvertong” hoorde van Conny wat „wisky Bill” (de schrijffout is uit heit klad schrift) in zijn schild voerde. „Mijn vader vindt Ahlers de handigste carrièremaker van Bonn. Hij zegt: Ahlers behoort tot die types die achter je in de draaideur stappen en voor je er weer uit komen”. DE VROLIJKE toer is zover doorgetrok ken dat het kabinet sinds kort ook zich- Minister Ertl, die zo goed voor de Duitse boeren zorgt, als gids op de Boterberg: „Het Melkmeer ligt direct achter de Schuldenberg. En als je goed kijkt, kun je tussen het Tarwe- massief en de suikertop nog net de Boerenberg waarnemen”. Na het ontdekken van de kleine gebre ken, die kennelijk ontstaan zijn toen de volledig beproefde en goedgekeurde pro totypes in serieproduktie genomen werden, heeft de staf beslaten eerst alle pantser wagens goed na te zien om te voorkomen dat zich met de wagens ongelukken zou den voordoen i ZONDER KLACHTEN vrunomk A Die boeren uit het rivierengebied wa ren na een nacht wandelen achter de hand kar of zittend op de paardewagen steeds rond het ochtendgloren in Veenendaal. En aan de rand van Veenendaal, enkele ki lometers vóór het begin van de Veluwse heide, was een boerenherberg. Daar wer den de korven gestald, terwijl de imkers trachtten iets van hun verloren nachtrust in te halen. Van een andere kant nader den dan meestal ook boeren. Dat waren de schapenhouders van de Veluwe en uit de woeste delen van Overijssel en Drente. Hun schapen waren tegen deze tijd ge schoren en de wol werd verkocht in Vee nendaal, waar de wolspinnerijen waren. Als boeren elkaar tegenkomen, wordt over het vak gepraat, ook in die vervlogen tij den. De schapenboeren leerden van de fruit kwekers, dat het houden van bijen een winstgevende zaak was. Steeds meer Twen te- en Drentenaren besteedden een deel van de opbrengst van de wol aan de aan schaf van enkele bijenvolken en zo ont stond op den duur de Veenendaalse bijen- markt. Als het boek „Haagse Kopjes” (geschre ven portretten van Nederlandse politici) bestond, zou je het waarschijnlijk niet ko pen. Westduitsers zijn anders. Lectuur over Willy Brandt is per meter leverbaar en actuele naslagwerken la „de honderd van Bonn", (nog bekender is „honderdelf Bonner koppen”) en biografieën van poli tici vullen een complete bibliotheek Maar de meeste jongelui bezoeken doorgaans na de middelbare school, hoe wel ook minder (mulo of mavo-niveau) is toegestaan één van de 15 zeevaart scholen in ons land. De belangrijkste zijn die in Rotterdam, Amsterdam en Vlissin- gen. Het systeem is nog erg omslachtig. Na drie jaren kan de adspirant-zeeofficier het zeegat uit, maar om alle rangen te doorlopen moet hij regelmatig weer aan de wal cursussen volgen en examens doen. Vooral de veiligheidsexamens in Den Haag die door rijksexaminatoren worden afge nomen, genieten weinig waardering bij de BRUSSEL (ANP) De Belgische Rijks wacht (die een politietaak, maar in oor logstijd ook een binnenlandse verdedi gingstaak heeft) zal de ongeveer zestig nieuwe pantserwagens, die onlangs zjjn afgeleverd, voorlopig niet kunnen gebrui ken. Een kolonel van de staf van de Rijks wacht onthulde dat sommige van de pant serwagens, die door de Belgische FN-fa- brieken in Herstal zijn geleverd, kleine gebreken vertonen. De pantserwagens heb ben ongeveer 350.000 gulden per stuk ge kost. zijn schoolschrift compleet met vlekken, verbeteringen van de juf en onbeleefde te keningen aan een drukker heeft opge stuurd, die het geheel zo heeft gefotoko pieerd en uitgegeven. gemaakte kast of korf vervoeren, dap zou den er aan het einde van de rit niet veel bijen meer in leven zijn. De bijen geven zelf heel wat warmte af, als ze in de korf heen en weer dwarrelen en de zomer warmte daarbij zou de temperatuur zeer hoog doen oplopen. De boerenherbergier heette eeuwenlang Van Kessel niet steeds dezelfde uiter aard en tot voor enkele jaren werd op het terrein van de familie Van Kessel de bijenmarkt gehouden. Ook nu is een Van Kessel marktmeester van de Veenendaal se bijenmarkt, die nu wordt gehouden in het sportpark. De imker van vandaag mag dan de bijen zuiver voor zijn genoegen houden, hij heeft Betrekkingen. Iran en Libanon hebben be sloten de diplomatieke betrekkingen te herstellen. Iran verbrak op 2 april 1969 de diplomatieke betrekkingen omdat Li banon weigerde de oud-chef van de Iraanse veiligheidsdienst Bakhtiar uit te leveren. zelf met scherts presenteert. Gasten van de regering vinden tussen hun documenta tie een opvallend, dun werkje in foliofor maat. Het opschrift luidt „streng geheim” en het is afkomstig van het „bundeskanz- lerarint”. Wie het zegel verbreekt, stoot op plaatjes van en praatjes over de minis ters. Ertl van Landbouw met een mand aardappels, Lauritzen (Woningbouw) met een meetlat en Kate Strobel (Gezondheid) met krab en zwaard van de kankerbe strijding. Het is een regeringscadeau voor elke se rieuze bezoeker, die dus thuis zal kunnen vertellen wie van de groten in Bonn graag tuiniert, draaglijk schaakt en bovendien dat alle ministers, als zij op eikaars hoofd zouden gaan staan, samen 28,28 meter groot zouden zijn. Een spotvogel beweert dat dit even hoog is als een stapel van 79.371 on gefrankeerde briefkaarten. Barzel, zo leert „de honderd van Bonn” behoort tot die groep rooms-katholieke po litici, die zich nog jaarlijks op boetedoe- ningsdag in het Rijnlandse dominikaner- klooster Walterberg terugtrekken voor ideologische vorming. Dat is dat klooster waarvan de abt zoveel invloed op de Bon ner politiek zou hebben gehad. De scheepsofficier zal als wetenschap pelijk gevormd technicus in de koopvaar dij sterker staan dan vroeger, mede om dat ook de onderlinge rivaliteit tussen stuurlui, scheepswerktuigkundigen en ra- dio-officieren vermindert. Er zal minder tijd verloren gaan voor de dienst op sche pen door de gedwongen studies op de wal, maar mogelijk is, natuurlijk dat de be tere basis de officieren verleidt vrij spoe dig een lucratieve baan aan land te gaan zoeken na hun zevenentwintigste jaar. Dat is de grens waarna zij niet meer voor militaire dienst worden opgeroepen. Een stuk integratie dus van diensten, die in de scheepvaarthistorie alle hun eigen ontwikkeling hebben doorgemaakt. De stuurlieden waren er het eerst en ze voelen zich tot op heden een heel klein beetje nog boven hun andere collega’s ver heven, temeer omdat zij van oudsher de kandidaten leverden voor de functie van gezagvoerder. De gezagvoerder was de machtigste uitvoerder van de beleidslijnen die de reders voor hun personeel opstel den. Vroeger waren dan ook de kapiteins apart georganiseerd. De jongste groep in de zeevaart is die der radio-telegrafisten, die ook wel op en kele zeevaartscholen (Rotterdam, Amster dam en Vlissingen) worden opgeleid, maar waarvoor ook door Radio-Holland de grote werkgever in dit land op dit gebied scholen in het leven werden ge roepen. Deze groep kent een eigen rangen systeem en een eigen opleidingsstructuur. Door de jaren heen hebben werkgevers en werknemers in de zeevaart wantrou wend tegenover elkaar gestaan. Maar de bemanning is niet meer het ongeregeld zootje dat in vroeger tijden voor een groot deel geronseld werd in havenplaatsen als daar behoefte aan bestond. Ook hier heb ben de avonturiers plaats moeten maken voor goedopgeleide technici. Oor Steyn Mahalia Jackson Marie Laforet Max Tailleur Henk Elsink LK King College Choir Ray Connif Geluidsplaten La Forza der Deshino compl. 24,00 Le Nozze di Figaro 24,00 Beethoven Missa Solemnis 14,00 DEN HAAG. De Haagse politierechter heeft vijf Haagse jongens veroordeeld we gens „winkelterreur”, waarbij goederen onder het oog van winkelpersoneel werden gestolen. Vier van hen, die al eerder wa ren veroordeeld, kregen ieder vijf weken gevangenisstraf. De vijfde kwam er met tien dagen gevangenisstraf af. De vijf Hagenaars gingen onder andere op 29 juni naar een kledingmagazijn in de binnenstad, waar slechts èèn verkoper stond. Eén van het vijftal liet voorkomen een panatalon te willen kopen. De ande ren haalden intussen kostbare kledingstuk ken weg. De officier van Justitie merkte op dat dit soort terreur in winkels steeds vaker wordt toegepast. Er zijn al gevallen dat een winkelier geen aangifte bij de politie durft te doen uit vrees voor represailles. Een winkelier heeft al om die reden ge weigerd als getuige op te treden. stuurlui en de scheepswerktuigbouwkun- digen. Er worden aardige salarissen betaald op zee, maar de moeilijke rangexamens rich ten ware slachtingen onder de kandidaten aan. De meeste koopvaardij-officieren zijn dan ook doorgaans de veertig ver voorbij voordat ze topfuncties kunnen bekleden. De aantrekkelijkheid van het verant woordelijke vak wordt bij de scheepswerk- tuigbouwkundigen verminderd door het voortdurend teruglopende aantal smeer ders en poetsers in de machinekamer, waardoor de w.t.k.’s ook al het vuile werk zelf moeten doen. De Vereniging hoopt op de van Kapiteins en Officieren ter Koopvaardij (KVO) te Rotterdam voorgenomen integrering van de zee vaar topleidingen in de hts-structuur Daardoor zou het overstappen naar een behoorlijk verdienende walfunctie veel ge makkelijker worden. Nu is dat overstap pen niet aan te bevelen omdat iemand zijn rangexamens voor tweede werktuigbouw kundige of eerste stuurman gehaald heeft. Tevs zou dan de bevordering automatisch na vastgestelde vaarperioden geschieden. De in het komende schooljaar beginnen de experimenten met dit onderwijssys teem in Amsterdam en Rotterdam zijn echter niet geheel in overeenstemming met de wensen van de reders, die er dan ook TERSCHELLING. Terschelling krijgt althans voorlopig geen strand voor nudisten. Slechts één van de elf raads leden verklaarde dinsdagavond in de ge meenteraadsvergadering geen bezwaar tegen het naakt baden te hebben. De ande ren stonden mln of meer afwijzend tegen het verzoek van de Federatie van Natn- risten-verenigingen om een gedeelte van het strand voor ongeklede recreatie vrij te geven. Een van de belangrijkste motieven voor het afwijzende besluit was, dat de vrijheid van de blote badgasten een beperking zou inhouden voor de anderen. „Fatsoenlijke mensen” zouden zich geremd kunnen voe len op het zelfde strand te zitten als de naturisten, aldus de raadsleden. Aan „on nodige sensatie” hadden de raadsleden geen behoefte. Het raadsbesluit maakte een eind aan de gedachten over een proef met het naakt- baden, waarmee het college van B. en W. had gespeeld. AMSTERDAM In een open brief aan minister Van Agt van Justitie heeft het comité Waakzaamheid Volkstelling een be roep op de bewindsman gedaan om niet over te gaan tot strafvervolging van wei geraars van de volkstelling. Het comité reageert hiermee op het ad vies van de commissie-Van den Berg om de weigeraars te vervolgen. Het vraagt de minister ervan af te zien op grond van het zogenoemde opportuniteitsbeginsel. Het co mité baseert het verzoek op de zijns inziens alleszins gerechtvaardigde angst voor de steeds verdergaande „computerisering” van de persoonsregistratie. Volgens het comité is die angst door de ambtenaren van het Centraal Bureau voor de Statistiek niet voldoende weggenomen. Voorts meent men dat strafvervolging niet het middel is om de angst weg te nemen en pleit voor de spoedige totstandkoming van een algemene wet op de persoonsregistratie. Veenendaal is niet de enige plaats in Nederland waar een bijenmarkt gehou den wordt, maar wel de enige plaats waar de markt véél en véél meer is dan alleen maar folklore, die in stand gehouden moet worden. Het is eigenlijk de enige markt die nog „commerciële” bedoelingen heeft. Dat commercieel ondanks elk jaar te gen de 20.000 gulden handel met opzet .ussen aanhalingstekens. Bijenhouden is namelijk sinds lang geen winstgevende ■aak meer en de imker is dat dan ook zuiver voor zijn genoegen. Vroeger was de imkerij wel winstge vend. Voor veel agrariërs, vooral in de minder vruchtbare streken van Nederland gold de opbrengst van het houden van bijen als een welkome aanvulling op het inkomen. Daardoor is eigenlijk de Vee nendaalse bijenmarkt ontstaan. Elk jaar, eind juli of begin augustus, plachten de Noordbrabantse en Betuwse boeren-imkers hun volken vanuit de boo gaarden naar de Veluwse heidevelden te brengen. Het vervoer van bijen geschiedt altijd ’s nachts, omdat de diertjes dan het rustigst zijn. Zou men de volken in de volle zon en in de dan uiteraard dicht- De oefeningen met de pantserwagens zijn voor drie tot zes maanden opgeschort. Ze worden eerst goed nagezien in de her- stelwerkplaats van de Rijkswacht zelf en mocht men ernstiger gebreken constateren dan gaan ze terug naar Herstal. Men heeft nog garantie op de nieuwe wagens. De nieuwe pantserwagens zijn bestemd voor de lichte verkenningseenheden van de Rijkswacht die een binnenlandse ver dedigingstaak hebben. De wagens zijn deels uitgerust met geschut, deels met mi trailleurs. De keuze is op deze wagens ge vallen „vanwege hun hanteerbaarheid, snelheid en prestaties in ongebaand ter rein”. Natuurlijk is het op zijn minst nuttig om de mensen, die het politieke spel spe len, net zo persoonlijk te leren kennen als al die voetballers, zwemmers en ruimte vaarders. En in zo’n vrolijke opzet trekt het dan bijvoorbeeld des te sterker de aandacht dat over Rainer Barzel, die zo graag de volgende CDU-bondskanselier wil worden, niets grappigs te zeggen valt of het zou moeten zijn dat hij indertijd de CDU van rooms-katholieken en protes tanten niet levensvatbaar achtte. De sterkste van Kiesinger: „Eigenlijk had Ik een nationale Duitse dichter willen worden”. (Dat is bovendien een dankbare, want welke rechtgeaarde Duitser heeft dat verlangen nooit bekropen?) Grote sortering o.a. Pop - Underground 10,50 12,00 UTRECHT. Het zeevaartonderwijs in Nederland verkeert in een overgangs- crisis. Steeds minder jongelui hebben in teresse voor het vak van stuurman of werktuigbouwkundige en dit brengt de reders ertoe stoomcursussen voor te stel len met als stok achter de eur dat zij anders onder buitenlandse vlag gaan va ren. Buitenlandse scheepsofficieren zijn er wel, hoewel ze niet altijd even goed zijn opgeleid als hun Nederlandse collega’s. De mogelijkheid voor begaafde jongens met lagere school zich in de harde prak tijk van het zeemanschap te bekwamen tot stuurman is nog steeds mogelijk. SPD-STRATEEG WEHNER, bondskan selier Brandt en regeringswoordvoerder Ahlers danken hun bekendheid aan andere eigenschappen, maar de Duitsers leren hen kennelijk graag wat huiselijker kennen. Het in grote oplaag verschenen boek „de honderd van Bonn”, waaraan bovenstaan de gegevens zijn ontleend, is namelijk in veel boekwinkels uitverkocht. pas na 15 jaar mee akkoord gingen. En dan nog met reserves, want zij vrezen van de langere opleiding op hoger niveau alleen maar minder officieren, die hogere salarissen vragen. In februari van dit jaar schreef Raad van Bestuur voor de Zeevaart dan ook een brief naar de staatssecretaris van Onderwijs en de minister van Water staat om naast de huidige (aflopende) op leiding en de voorgestelde hts-structuur nog een derde opleidingsmogelijkheid in het leven te roepen. Deze zou jongelui met een mavo-opleiding of mts in staat stel len om na een opleiding van een jaar en na dan nog een jaar varen een diploma Na en nog steeds een belangrijke functie. Voor het bestuiven van de vruchtbomen zijn de bijen onontbeerlijk en zonder imkers zou den er nauwelijks bijen zijn in Nederland. De overheid erkent deze belangrijke func tie van de bijenhouders. Sinds 1968 is de imker erkend als agrariër en dat bete kent, dat de voor de wintervoeding van de bijen nodige suiker accijnsvrij aangeschaft kan worden. De bijen moeten die suiker hebben omdat hun wintervoorraad honing door de imker uit de raten gehaald wordt. De Veenendaalse bijenmarkt heeft dus hoofdzakelijk een zakelijke kant, maar het is ook een prachtig stukje folklore. Het Veenendaalse sportpark ligt temidden van de weiden aan de rand van de Utrechtse heuvelrug. Voor de frisse lucht en de stilte alleen al is de markt een bezoek meer dan waard. Bovendien kan men er een korvenvlechter aan het werk zien, worden er allerlei im- kers-artikelen verkocht en wordt er zuive re bijenhoning te koop aangeboden. Angst voor een bijensteek hoeft men niet te hebben. Het roken van een pijp of een sigaar geeft al heel veel bescherming. Een bij steekt niet „zo maar”, alleen als het insect zich bedreigd voelt. Ondanks de 20 miljoen bijen en ondanks de honderden be zoekers worden er elk jaar maar enkele mensen gestoken. Op 20 juli komen de bijen naar Veenen daal. Voor de imkers de kans om nieuwe volken te kopen en oude kennissen te spre ken, voor de toerist de kans op een gezel lig dagje uit. En degene die door het zien van de bijen en het praten met hun bazen enthousiast geworden zou zijn, kan zelf ook een volkje kopen voor prijzen tussen de vijftien voor een kleine korf en veertig gulden voor een goed bevolkte kast. Aan de markt is een keuring verbonden. Er zijn prijzen voor de beste stal korven, de beste stal kasten, het beste kastvolk en het beste korfvolk. Bovendien is er een wisselprijs voor de inzender van de meeste volken. Het merkwaardige is dat de talrijke schrijvers die in de Bonner kopstukken dankbare onderwerpen vinden (want als je het niet al te bont maakt, koopt de rege ring een flink deel van de oplage), al gauw de neiging hebben om op de vrolijke toer te gaan. De anekdotes rond Adenauer, Kiesinger, Heinemann, Brandt en Scheel vormen een goed verkochte reeks boekjes ook al zijn de meeste van die mannen be paald geen lolbroeken. CONRAD AHLERS is de best geïnfor meerde Duitser. Hij houdt van snelle auto’s, verse oesters, Franse cognac en filtersigaretten. met „wachtbevoegdheid” te behalen, nog een jaar theoretische vorming twee jaar vaartijd zouden deze stuurlie den de hoogste rangen aan boord van sche pen tot 200 meter lengte dan wel met een machine-installatie tot 40.000 pk kunnen behalen. Ze zouden ook dienst kunnen doen op grotere schepen. Na veel vergaderen met vertegenwoor digers van reders en de ministeries van Onderwijs en Waterstaat kwam een com promis uit de bus dat kansen bood aan het voorstel van de reders om tot een soort stoomcursussen te komen. Ondanks een afwijzende motie van de vergadering van stuurlui en werktuigbouw kundigen op 29 maart in Utrecht werd tijdens latere besprekingen overeenstem ming bereikt over de plannen om de zee- vaartopleidingen stuurlui, w.tk.’s en radio-officieren om te bouwen tot af delingen van htsen. Er komen in ieder geval twee afdelingen: navigatie en scheep- werktuigkunde. Beide studies kennen vier studie-jaren. De toelatingseisen voor het eerste jaar zullen zijn havo (wis- en natuurkunde) of mts (werktigbouw of electrotechniek). Voor mavo- mulo-leerlingen en voor hen die niet de mts hebben voltooid, zal een voorbereidend jaar verplicht zijn. Het eer ste jaar is algemeen vormend. Daarna moet definitief gekozen worden tussen na vigatie, scheepswerktuigbouwkunde, elec trotechniek of werktuigbouw. nu 99 .w Lemon Dry/ OrangeDry Historische opnames o.a. Wilhelm Furswangler, Henrich Schlusnus7,00 ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17