Noren boos om bezoek Parijs zou ongezonde belangstelling tonen voor de „vliering van Europa van ex-nazi DOOR FRANSE ANNEXATIE Keramisch eetgerei bevat Franse Frank Na sterke druk van de VS op Ankara Turkse boeren beëindigen met moeite papaverteelt Vermoed elijke moordenaar kampeerders dood gevonden ANDORRA VOELT ZICH BEDREIGD l Giscard: geen revaluatie Speer O Verzamel echte schelpen Bi Tank bij Shell. lood” vakantie tl meerderheid Uitgenodigd door tandarts voor in Lagerhuis voor EEG Heath verwacht i O WOENSDAG 14 JULI 1971 19 18 Passencontrole Waarschuwing in VS: Kiesrecht Petitie Politie staakt zoeken Vernieuwing Demirel Aantrekkelijk gewas of 2 liter Shellina Premix krijgt u er één. Bovendien heeft Shell een fraai uitgevoerd schelpenboekje voor u. Samen met een handige verzameldoos voor uw schelpen voor slechts 75 cent. 3 WA fo'o, (Van onze redacteur in Madrid) BARCELONA. Sinds er in Pa rijs van de „grandeur” niet meer over is dan een stille heimwee en de licht stad haar politieke uitstraling over de rest van de wereld heeft gedimd, krijgt men in de Pyreneeën het kre gelige gevoel dat Frankrijk een on- Nooit eerder kon u zo gemakkelijk een bijzondere verzameling schelpen aanleggen als nu. Shell zocht ze voor u op uit tropische en subtropische zeeën. En geeft ze u gratis. Bij 20 liter benzine gezonde belangstelling toont voor de kleine gebieden die meer bij zijn hui dige expansiekrachten passen. Tus sen de hoge toppen van de Pyreneeën, op de „vliering van Europa”, liggen immers twee herinneringen uit de goeie ouwe tijd: het dwergstaat je Andorra en de Spaanse enclave Lli via, respectievelijk 452 en 12,6 vier kante kilometer klein. Onder de in woners van deze gebieden, in het eerste geval grotendeels en in het tweede geval uitsluitend Spanjaar den, gaan er de laatste tijd boze en bange geruchten over Franse inmen ging in hun eeuwenoude onafhanke lijkheid. De oorzaak van deze ge ruchten staat ook in verhouding tot hun respectieve omvang: in Lli via blijft het voorlopig beperkt tot di plomatieke verwarring rond twee verkeersborden, maar in Andorra fluistert men al over een politiek of fensief. (Van onze redacteur in Istanboel) ISTANBOEL Deze herfst zullen 70.000 Turkse boeren voor het laatst papavers zaaien en volgend jaar juni zullen zij, met bezwaard gemoed, hun gewas voor het laatst „melken” om het sap te winnen dat, ingedroogd, dat gene oplevert waar de smokkelaars op azen en de regeringscontroleurs op loeren: opium. De regering-Erim heeft vorige week, onder ongekend sterke pressie van Washington, de gehele opiumteelt in Turkije met ingang van volgend jaar af geschaft. - 99 (Van onze redacteur in Oslo) Z De hoo-fdstad van het dwergstaatse in de Pyreneeën. ADVERTENTIE se staat, die nooit officieel door Andorra zijn erkend. Het ziet er niet naar uit dat de ingekorte „grandeur” zelfs maar op de vliering van Europa veel succes zal hebben De auto waarin het lijk werd aange troffen, was gestolen. De politie wilde niet zeggen hoe de ongeveer 25-jarige man aan zijn eind is gekomen. LONDEN (Reuter en AFP). De Brit se politie heeft in een auto in een bos bij Chester het lijk gevonden van een man, die vermoedelijk in de nacht van zondag op maandag drie jonge Franse kampeer ders heeft vermoord. De politie heeft al thans bekendgemaakt dat het zoeken naar de dader is gestaakt. De in 1966 uit de Spandau-gevangenls in Berlijn vrijgelaten Speer bracht op uitno- winsten zal de papaver een aantrekkelij ker gewas blijven dan datgene wat er nu als alternatief voor wordt gesuggereerd: alfalfa, wikke, suikerbieten. EEN LICHTPUNTJE is de enorme scha devergoeding, die de Amerikanen de boe ren (via de Turkse regering uiteraard) in het uitzicht hebben gesteld om de eerste moeilijkheden het hoofd te bieden. Een klein bericht in een lokaal dagblad over het vertrek van het echtpaar Speer bracht de steen na 26 jaar weer aan het rollen en heeft tot luide protesten uit voor namelijk vroegere verzetskringen geleid. De nu 65-jarige Speer is inmiddels met zijn vrouw weer in Heidelberg teruggekeerd. Toen minister van Justitie Berrefjord op de hoogte werd gebracht van Speers va kantieplannen bevond deze zich al vijf dagen in Noorwegen. Moeilijkheden aan de grens bij de passencontrole hadden zich niet voorgedaan. In 1933 eisten in het zog van de Spaan se revolutie ook de in Andorra geboren afstammelingen van immigranten het kies recht op. Zij wonden er geen doekjes om: ze sloten de 24 leden van de raad op in het gemeentehuis en dreigden dat in brand te steken als er niet snel een beslissing kwam. Men kwam tot een compromis, maar zelfs zó bleef het aantal stemgerech tigden buiten verhouding met het inwoner tal. In de laatste verkiezingen van 1969 mochten slechts 1.048 personen hun stem uitbrengen. En dat terwijl er van de 20.550 huidige inwoners van Andorra 6.324 een geldig Andorraans paspoort bezitten (12.598 anderen hebben een Spaans pas poort en 1.136 zijn Fransen). LONDEN.De conservatieve regering van Edward Heath verwacht een meer derheid van zeker 30 tot 40 stemmen in het Lagerhuis te krijgen voor haar voor stellen tot toetreding van Engeland tot de EEG, aldus zegslieden die in nauw con tact met hef kabinet staan. Voor de bewoners van Llivia is het hoogst onwaarschijnlijk dat het Parijse offensief succes zal hebben, maar in An dorra staan daarentegen de zaken er an ders voor. Hier is een politieke vernieu wing aan de gang die sterk ondersteund wordt vanuit Frankrijk. De beweging van de zogenaamde „Joves Andorrans” (jonge Andorranen) wil een vinger in de politieke pap krijgen en schermt met voor Andorra schrikbarend nieuwe ideeën, die zelfs in republikeinse richting wijzen. Dat zou na tuurlijk eerder een aansluiting betekenen bij Frankrijks Vijfde Republiek dan bij het Snanje dat juist op weg is naar het koning schap onder Don Juan Carlos de Borbon. In Andorra riekt zoiets naar je reinste blasfemie. In dit dubbel vorstendommetje hebben Immers sinds de vroege middeleeuwen (de legende spreekt van Karei de Grote) prin sen de scepter gezwaaid, vanaf 1278 tege- DEMIREL HEEFT echter tot het einde toe geweigerd, de opiumverbouw geheel en al te doen staken, en dat is zeker een reden geweest voor Washington dat de drug-bestrijding tot beginsel van zijn bui tenlandse politiek heeft gemaakt zijn val te wensen en toe te juichen. OSLO De kranten kwamen tijdens het weekeinde in Noorwegen uit met extra nummers en de minister van Justitie heeft overuren gemaakt, toen bekend werd dat Hitlers ex-minister van Oorlog zijn vakan tie in Noorwegen doorbracht. WASHINGTON (DPA). De Amerika nen moeten in de toekomst voorzichtig zijn met hun eetgerei. De autoriteiten van de levensmiddelenbranche deelden giste ren in Washington mee dat „miljoenen” exemplaren keramische borden, pannen en wat dies meer zij op plaatsen waar in gebrande motieven zijn aangebracht lood en cadmium bevatten. Als troost voegden zij eraan toe: „Bij normaal gebruik, dat wil zeggen bij het eten, behoeft men niet bang te zijn voor vergiftiging. Men moet alleen niet etens waren voor langere tijd op of in dit gerei bewaren. Erim, met militaire pressie tot stand ge komen, heeft deze zorg niet. Het heeft in het parlement een weliswaar wat gefor ceerde, maar ruime meerderheid, waar binnen ook wel niet te veel moeilijkheden zullen worden gemaakt als de opiumban er in bespreking komt. Een afgevaardigde uit één der provincies heeft protest aan getekend, een aantal dagbladen heeft vraagtekens gezet, vooral bij de kwestie of het niet India zal zijn dat het meest van de maatregel zal profiteren: de maffia die tot nu toe in Turkije werkte, zou zich nu op dit land, waar veel meer opium wordt verbouwd dan in Turkije, kunnen gaan richten. Maar Demirel zelf, die zich op an dere gebieden geenszins stilhoudt zo is hij woedend uitgevallen over het plan, het stemrecht te ontnemen aan analfabeten heeft zich nog niet uitgelaten over het door hem steeds tegengehouden opiumver- bod. diging van een Noorse tandarts veertien dagen vakantie door in Noorwegen en is nu min of meer officieel tot persona non grata (ongewenst persoon) verklaard. Minister van Justitie Berrefjord wordt ervan beschuldigd een oorlogsmisdadiger in het land te hebben laten verblijven, terwijl hij op de hoogte was van diens bezoek. Tegemoetkomend aan de vele protesten heeft hij Speer nu laten weten in de toe komst elders vakantie te gaan houden, om dat hij in Noorwegen niet meer welkom is. Oorzaak van de nationale beroering, die dit voorval in het land heeft gewekt, is de interesse van de Oslose tandarts Karl Hov,- den. Na Speers memoires gelezen te heb ben, kwam een briefwisseling tot stand die uiteindelijk resulteerde in een uitnodiging naar Noorwegen te komen. Dezer dagen zijn de „Joves Andorrans” weer een pas opgerukt. Zij hebben de raad der 24 net zolang onder druk gezet totdat deze toegaf aan een petitie met 200 onder tekeningen om aan de co-princepes voor te stellen volle burgerrechten te verlenen aan alle in Andorra geboren personen. Men neemt aan dat de co-princepes dit al voor de verkiezingen van december dit jaar zullen goedkeuren, zodat de kiezerslijst dan plotseling enorm verlengd zal worden in vergelijking met 1969. Men ziet de uit komst van die verkiezingen dan ook met spanning tegemoet, aangezien het politieke programma van de „Joves Andorrans” duidelijk naar het Franse model overhelt. De ambities van Parijs zijn duidelijk en werden onlangs nog onderstreept door een rechtskundig zeer twijfelachtig besluit van een provinciaal gerechtshof in het aan grenzende Franse departement. Dit ver klaarde namelijk dat, aangezien de presi dent van de Franse republiek soeverein is in Andorra „ook al deelt hij deze macht volgens de traditie met de Spaanse bis schap van Urgel”, de Andorraanse en Franse justitie niet te scheiden zijn. Deze Franse annexatie van de Andorraanse rechtspraak heeft aldaar felle protesten POPULAIR zal de rigoureuze maatregel hier niet kunnen worden, noch in de pit toreske opiumdorpen, noch daarbuiten. De papaver was een „makkelijke” plant, die juist op schrale bodem gedijde, slechte weersomstandigheden trotseerde en de boerenfamilies behalve de opium ook olie, veevoer en zelfs een soort salade oplever de. Een verslavingsprobleem was er in Tur kije, anders dan in Iran, in het geheel niet. En zo zal men nu veel Turken kun nen horen vragen: waarom moeten wij boeten voor misstanden in de Verenigde Staten? Zelfs met aftrek van de smokkel- lijkertijd één in Spanje (de bisschep van Urgel) en één in Frankrijk (nu de presi dent van de republiek). Deze „co-princepes” hebben praktisch diktatoriale macht, want zij zijn gelijktijdig rechtgevers, rechtspre kers en uitvoerende macht. Normaliter la ten zij hun functies echter over aan hun ambassadeurs in de hoofdstad Andorra-La- Vella en aan enkele andere instellingen 'voorzover het zuiver interne zaken van Andorra aangaat. Deze steunen voorname lijk op een soort parlement, de „Raad der 24”, die door de inwoners van de valleien gekozen wordt. Tot 1865 hadden alleen de patriarchen van de voornaamste families stemrecht, daarna werd dit uitgebreid tot alle mannelijke leden van de zuiver Andor raanse families. Maar het is bijzonder moeilijk de Andorraarise nationaliteit te krijgen (gewoonlijk gaan daar minstens drie generaties overheen) en aangezien het aantal immigranten, vooral uit Spanje, steeds groter werd, kon het „parlement” steeds minder als een echte vertegenwoor diging van alle inwoners beschouwd wor den. Het verschil zit in de beruchte generatie- kwestie. De in Andorra geboreri kinderen van buitenlanders krijgen wel een pas poort, maar nog geen burgerrechten. Die blijven aan hun kleinkinderen voorbehou den. Geen wonder dat er onder de zoge naamde „jonge Andorranen” dan ook tal rijke zeer eerbiedwaardige grijsaards zijn. Maar tot voor kort wilde niemand naar deze „broekjes” luisteren. Pas het eerste en enige bezoek van de Franse co-princeps (Charles de Gaulle natuurlijk, wie anders kon zo statig als prinselijk soeverein op treden?) bracht hierin verandering. Le Grand Charles die het niet kon nalaten de parallel met Karei de Grote te onder strepen schonk ten overstaan van de ontstelde raad der 24 zijn vorstelijke steun aan de „Joves Andorrans”. Zo kon deze in 1970 bereiken dat de tweede generatie van immigranten al voor vol werd be schouwd en burgerrechten kreeg (om hun overwicht te bewaren voegden de echte Andorranen daar meteen voor het eerst het vrouwelijke kiesrecht aan toe, in het naïeve vertrouwen dat hun echtgenotes en dochters wel volgens hun aanwijzingen zouden stemmen). De meerderheid kan volgens hen nog groter uitvallen als de Labourfractie het recht krijgt om vrij te stemmen en de „Europese” Labourleden de regering steu nen. Maar zelfs zonder hulp van Labour acht de regering bij voorbaat het pleit beslecht. De conservatieven hebben een absolute meerderheid van 28 zetels in het 630 zetels tellende Lagerhuis. Als de EEG-plannen in oktober in stemming komen, zullen naar verwachting slechts 12 tot 15 Tory-rebellen tegenstemmen. De regering kan echter verzekerd zijn van de steun van tenminste 20 tot 30 Labourleden, die ongeacht een eventueel besluit van de partijleiding om en bloc tegen te stemmen, Engeland nu in de Euromarkt willen voeren. Heath hoopt echter, aldus de zegslieden, zijn eigen partijfractie verenigd te houden in het EEG-debat, omdat een fiat voor principiële toetreding nog lang niet het einde van de weg betekent. In 1972 zal het parlement met ruim 1.000 afzonderlijke wetsvoorstellen betref fende toetreding worden geconfronteerd, die alle voor de streefdatum van toetre ding, 1 januari 1973, moeten zijn goed gekeurd. PARIJS Op het ogenblik is een reva luatie van de Franse frank volledig uitge sloten. Dat heeft minister van Financiën Valery Giscard d’Estaing dinsdag in een televisie-interview herhaald. De situatie waarin de frank verkeert, rechtvaardigt zijns inziens nu geen pariteitsverandering. De handelsbalans, het vervoer, het ver zekeringswezen en het toerisme tussen Frankrijk en andere landen zijn in even wicht. Een tweede argument tegen revaluatie is volgens Giscard dat het niet in het belang van de Franse economie in haar huidige evenwichtige toestand is een stijging van de exportkosten te bewerkstelligen, die het gevolg van een opwaartse herziening van de koers zou zijn. De betekenis van de speculatie met het oog op een mogelijke revaluatie moet niet worden overschat. Op de wisselmarkt is dinsdagmorgen twaalf miljoen dollar aangeboden, aldus Giscard. De druk op de frank blijft groot door aan houdende speculatie. De vraag is of Frank rijk daaraan weerstand kan blijven bieden, zonder enige tegenmaatregel. Nu zijn de 755 inwoners van Llivia in rep en roer, omdat Parijs hun vrije door tocht bedreigt, en wel met zo’n 20ste eeuws onding als een verkeersbord. Onlangs ont dekten de Llivianers op een goede ochtend midden op hun neutrale weg twee levens grote „stop”-borden, die ’s nachts als pad destoelen uit de grond waren verrezen. Parijs had besloten dat zij voorrang moes ten verlenen aan een Franse provinciale weg die hun verbinding met Spanje kruis te. Dat is toch te gek om los te lopen, meenden de Llivianers, wat doen die Fransen met hun stopborden op onze in ternationale, neutrale weg? Het Spaanse temperament kwam in het holst van de nacht in aktie: Tweemaal achtereen ver dwenen de gewraakte stopborden, door „onbekende” handen gesaboteerd. Maar tweemaal achtereen herstelden de Fransen hun verkeerstechnische Maginot-linie. Nu zijn de vroede vaderen van Llivia op gro ver geschut overgegaanzij hebben de Spaanse regering verzocht met diploma tieke middelen dit politieke verkeerspro bleem uit de weg te helpen. uitgelokt. Men wijst erop dat er een groot verschil bestaat tussen een persoonlijke unie, waarbij de Franse president zijn macht als Andorraans co-princeps krijgt, en de onpersoonlijke rechten van de Fran- Alleen op enkele „regeringsvelden” zal het produkt nog worden gewonnen ter wil le van de morfine die de binnenlandse farmaceutische industrie nodig heeft. Amerikaanse autoriteiten hebben bere kend dat tachtig percent van alle heroïne die de Verenigde Staten illegaal binnen komt van Turkse opium afkomstig is. In Turkije wordt dit percentage weliswaar in twijfel getrokken, maar wel wordt toege geven dat meer dan de helft van alle Turk se opium naar de smokkelaars gaat, die de boer vijf- a tienmaal zo veel betalen als de staat. Dit is niet beter, eerder erger geworden nadat het aantal provincies waar de papaver nog mocht worden ver bouwd onder de regeringen-Demirel (1965-71) geleidelijk tot vier werd terug gebracht, met als voornaamste die van Afyon, welk woord dan ook gewoon opium betekent. De eerste jaren zullen zij het dubbele ontvangen van wat de opium hun op bracht. Een en ander gaat op basis van de hoeveelheden die zij dit jaar bij het offi ciële staatsorgaan voor de opium inleve ren. Dit heeft het nevenvoordeel dat de smokkelaars al dit jaar een harde dobber zullen hebben, want de boer heeft er nu alle belang bij, zo veel mogelijk legaal in te leveren. Bovendien wordt er dit jaar dank zij de weersomstandigheden toch al een recordopbrengst verwacht. Bij de „Vrede van de Pyreneeën” van 1659. Spanje’s laatste capitulatie in zijn Europese machtspogingen, waarvan ook de tachtigjarige oorlog deel had uitgemaakt, behaalde Frankrijk belangrijke voordelen, maar moest wel de Spaanse garnizoens plaats Llivia als enclave erkennen. De vele latere pogingen om Llivia alsnog naar het deuntje van de Marseillaise te laten dan sen. mislukten eveneens. De Llivianers bleven vrij en blij met de Spaanse grens stad Puigcerda verbonden via een 5 kilo meter lange „neutrale” bergweg in de Py reneeën. Gratis echte schelpen uit de wereldzeeën De leider van de rechtse, vooral door de boeren gesteunde Gerechtigheidspartij had na de verkiezingen van 1969 nog slechts een geringe meerderheid en een ontevreden stemming in de vier laatste opiumprovincies had hem noodlottig kun nen worden. Het sinds maart optredende kabinet- S

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19