Gevecht waarschijnlijk begin volgend jaar Frazier en Clay bereiden publiek voor op revanche Weer gratis publiciteit Scholl strafte blunder Donner genadeloos af MICHELS LEERDE AL MEER SPAANS DAN VIC BUCKINGHAM u betaalt te veel voor uw banden RUFAY Wim Suurbier op non-actief „Laat Kovaks bij Ajax op zijn tellen possen” h SEIZOEN OPRUIMING VIJF FRIESE REGENBOGEN HOLLAND TE ERG Sportwereld dringt aan op eigen man Fischer heeft nog IV2 punt nodig IBM-toernooi begon veelbelovend WOENSDAG 14 JULI 1971 24 (Van onze sportredactie) Televisie Recht c h.io££>Lt. Uó-eteh, O f0 Deze clubkaarten heeft uw firma in voorraad of kan ze bij ons bestellen. Vraag ernaar! uw bandenspecialist B.E Goodrich CD Z) (Van onze sportredactie) BARCELONA Gistermiddag zette Rinus Michels tenslotte zijn handtekening onder het contract met FC Barcelona. Na de welkomstwoor den van voorzitter Agostin Montal toonde Michels dat hij zijn vakantie dagen niet onbenut had gelaten; zijn Spaans is voor een beginneling van nauwelijks meer dan een maand be- wonderenswaardig duidelijk, en deze attentie wordt door de Spanjaarden bijzonder op prijs gesteld. „Hij heeft in een maand meer Spaans geleerd dan Buckingham in anderhalf jaar”, zo hoorden wij van alle kanten in het clubgebouw van FC Barcelona op de rand van de Catalaanse hoofdstad. Een greep uit onze koopjes restanten kostuums 79.00 - 98.00 - 119.00 Kolberts 49.00 - 59.00 - 69.00 Pantalons 19.90 - 29.90 Splendid overhemden 2 stuks 25.00 Elmior overhemden 14.90 2 stuks 29.00 Pullovers met ronde hals 14.95 sokken 1.78-2.78-3.48 en nog veel meer koopjes bij Geen specialisten Rutay, een van de grootste bandenspecialisten in Noord-Holland, stelt u in staat banden voor uw privé-auto te kopen tegen dezelfde lage prijs als het bedrijf waarvoor u werkt. Rufay richtte daarvoor de-PSC (Personeels Service Club) op. Bij alle filialen van Rufay kunt u op vertoon van de clubkaart uw kwaliteitshanden veel voordeliger kopen. Zoals b.v. Goodrich banden. Wff/ffrfmffmrfwmmrwmwFrrmmnmm/mrrmmz/rmfwmrr/nrrrnmmmmmwrrm/mmwrr/mmnnnHnFr^^ - IH ADVERTENTIE Joe Frazier: nog drie jaar. Cassius Clay: tot volgend jaar. HOUSTON. tel. 25 33 34 (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE Gen. Cronjéstraat 1a-1b kleermakers sinds 1830 „Per slot van rekening, de beroepsvoet ballers weten dat zij geen gemakkelijk be roep hebben gekozen. De sport is veel eisend voor haar beoefenaars. Ik zal van mijn spelers ook zeker een toewijding van Dat recht heeft Cook, die volgens zijn zeggen veel plezier aan zijn gewaagde onderneming beleefde, nu nog steeds. Het stond dan ook bij voorbaat al vast dat een tweede ontmoeting tussen Frazier en Clay in het Forum zou plaatsvinden, ten zij de rechter Mohammed voortijdig naar de gevangenis had gestuurd. wicht Benvenuti (die als verslaggever opereerde) uit te leggen dat hij zijn boks- carrière als beëindigd beschouwde. Als prijs voor het tweede duel Clay-Fra- zier, dat waarschijnlijk begin volgend jaar plaats zal vinden, wordt een bedrag van niet minder dan S miljoen dollar (op 8 maart verdienden Clay en Frazier samen 5 miljoen) genoemd. Voordat Cook en Perenchio zich daaraan zullen wagen moe ten zij vrij zeker weten of er in de hele wereld voldoende belangstelling voor het gevecht bestaat. Immers, het geïnvesteer de geld moet, hopelijk met de nodige winst, weer in het laatje terugvloeien. En dat gebeurt dan voornamelijk door de verkoop van televisierechten voor gesloten circuits binnen de V.S. en „openbare" te levisieuitzendingen in alle andere landen die genoeg dollars op tafel willen leggen. Om zoveel mogelijk bokssupporters naar de bioscopen, aangesloten op het gesloten t.v.-circuit te krijgen, voerden Cook en Pe renchio begin dit jaar een spijkerhard za kelijk beleid, wat er toe leidde dat de wedstrijd noch op de radio, noch op de te levisie in de Verenigde Staten rechtstreeks te volgen was. En dat terwijl honderden miljoenen belangstellenden over de hele wereld de wedstrijd wèl direct op het scherm wilden zien. Zelfs een kort geding van de Mutual Broadcasting Corporation tegen de organisatoren om deze ongezon de situatie ongedaan te maken, mocht niet baten. Dé rechter verwierp de eis van de De titelhouder uit Philadelphia weet nog niet zeker of hij nog een echte wed strijd bokst voor hij het opnieuw tegen Clay opneemt. Naast Clay staan oud-we- reldkampioen Floyd Patterson, die nog steeds ongeslagen Olympisch kampioen George Foreman en Jimmy Ellis kandi daat. bij De Amsterdam-N: 020-265913 Amsterdam-Z: 020 -73 38 84 Haarlem: 023 - 3756 58 -3759 30 Amstelveen: 020-411565 Beverwijk: 02510-28169 Hoorn: 02290-4706 Zaandam: 02980-23104 Den Helder: 02230-12389 Alkmaar 02200 -163 90 -19128 DEN HAAG. De georganiseerde sport van Nederland heeft gistermiddag een te legram gestuurd aan de minister-presi dent, de heer Biesheuvel, waarin zij aan- dringt op het aanstellen van een beleids verantwoordelijke man (of vrouw) voor sportzaken in het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. naar het stadion gaan om zelf hun strijd vaardigheid te luchten, en minder om de spelers aan te moedigen. Dat is fout: de spelers hebben aanmoediging nodig, en het is niet zo dat zij het publiek op stoom moeten brengen. Ik krijg ook de indruk dat de 60.000 be talende leden van FC Barcelona een uit zonderlijk grote emotionele druk uitoefe nen. Die noodzaak om te winnen is gevaar lijk voor de spelers en voor de trainer. Het publiek moet komen om goed voetbal te zien, en niet uitsluitend om een win nend eindresultaat voorgeschoteld te krij gen.” radio-omroep dat de wedstrijd direct via de radio uitgezonden zou mogen worden. Het kapitaal zegevierde. En dat zal het begin volgend jaar zeker weer doen, als Joe Frazier Cassius Clay voor de tweede maal de kans geeft om hem zijn wereld kampioenschap te ontnemen. De 29-jarige Clay blijft niet al die tijd buiten de ring. Hij heeft inmiddels een contract getekend voor een gevecht tegen zijn ex-sparring- partner Jimmy Ellis, die begin vorig jaar zijn wereldkampioenschap door een k.o.- nederlaag in de vijfde ronde aan Joe Fra zier verloor. Frazier bokst een dag voor de wedstrijd Clay-Ellis (die op 27 juli door de AVRO in Nederland wordt uigezonden) enkele demonstratierondjes in Houston. En om alles nog iets onoverzichtelijker te maken sprak hij dat, eenmaal terug in Amerika, weer tegen door te zeggen dat hij nog drie jaar in de ring wil blijven. „Zo lang houdt mijn vrouw het nog wel uit. Daarna ga ik me helemaal aan mijn familie wijden”, aldus Frazier, die als be wijs inmiddels de trainingen in Philadel phia heeft hervat. Met dit kat-en-muis- spelletje houden Frazier en Clay de aan dacht van hun miljoenenpubliek op zich gericht. En dat is nu net wat de kapitaal krachtige figuren op de achtergrond wil len. Onder toeziend oog van enkele bestuursleden van Barcelona tekende Rinus Michels gisteren zijn contract. ren, zal Michels spoedig een vergelijkbaar prestige in FC Barcelona moeten bereiken. Hoe ziet hij de toekomst van het Spaanse seizoen en de internationale competities waarin Barcelona moet meedoen? „Wat de nationale liga en bekercompe- tities betreft, de tijd zal het leren. Ik kom hier om een goed elftal te vormen, want ik ben niets meer dan een voetbaltechni- cus. En wat de Europacup II betreft: het is moeilijk een voorspelling te doen. Onze eerste tegenstander, Belfast uit Ierland, lijkt mij vrij gemakkelijk. Verder hebben wij nog het voordeel dat de finale in Bar celona gespeeld zal worden. Dat moedigt de jongens aan. Maar een internationale competitie is heel wat anders dan een lan delijke strijd. Er komt wel wat meer bij van pas dan alleen het spelpeil van het elftal en dat van de tegenstanders.” Ten slotte gaf Michels een goede raad voor zijn opvolger Kovaks bij Ajax. Met een brede grijns zei Michels: „Nou, hij moet maar goed op zijn tellen passen.” De remise EvansIvkov was correct, doch niet al te veeleisend. Gligoric-Smys- lov is misschien remise, eventueel kans rijk voor zwart. Adorjan, de jonge Hon gaar liep te glimmen. Hij speelde voor het DENVER. Het Amerikaanse schaak- genie Bobby Fischer heeft gisteravond in Denver ook de vierde partij in zijn twee kamp tegen de Deen Bent Larsen gewon nen. De Amerikaan heeft thans de leiding met 4-0 en behoeft uit de resterende zes partijen nog slechts l’/i punt te maken om van Larsen te winnen. MOSKOU. Ook de vijfde partij in de halve finale van het kandidatentoernooi, dat uiteindelijk een finalist voor het we reldkampioenschap moet opleveren, tus sen de Russen Tigran Petrosjan en Vik tor Kortsjnoi is in remise geëindigd. Er werden 16 zetten gespeeld. De stand is nu Over zijn toekomstig werk in FS Bar celona meent Michels: „Barcelona heeft een flink aantal goede spelers, maar mist misschien enkele specialisten. De grens Jblljft nu echter voorlopig geheel gesloten dus men moet roeien met de riemen die men heeft. Het accent zal vooral op de aanval liggen, tenminste als blijkt dat er goede aanvallers voor handen zijn. An ders moeten we maar water in de wijn doen. Ik heb het plan om hier een soort gelijk trainingsprogramma te volgen als ik in Amsterdam deed. Ik geloof niet in lange, intensieve trainingen van drie of vier uren achtereen. Ik heb liever korte, maar veelvuldige trainingen. Natuurlijk moeten wij wel rekening houden met het verschil in klimaat, en ik 'zal mijn plan ook eerst aan de clubdokter voorleggen. Maar de belangrijkste periode valt toch in de wintermaanden, dus ik denk niet dat ik mijn plannen zal moeten veranderen.” HAARLEM Sinds Joe Frazier en Cassius Clay op 8 maart hun histori sche gevecht leverden, hebben beide prijsvechters zo’n keer of drie, vier afwisselend verklaard zich uit de wedstrijdsport te zullen terugtrekken, om enkele dagen later weer uit te roepen dat er zeker een tweede ge vecht ClayFrazier zal komen. Toen Frazier nog voor het monstergevecht in Madison Square Garden stond had hij zich heilig voorgenomen om direct nadat hij zyn 2,5 miljoen dollar ge- ind zou hebben definitief af te nok ken. Na de wedstrijd bleef de titel houder onder druk van het kapitaal echter niet zo erg lang serieus. On danks herhaaldelijk aandringen van zyn trainer Yancy Durham om nu op het toppunt van zijn carrière afscheid te nemen, koos Joe Frazier de kant van geldschieter Jack Kent Cook en promotor Jerry Perenchio. Cassius Clay heeft pas deze maand definitief kunnen besluiten om door te gaan, toen het Hooggerechtshof zijn be zwaren tegen de militaire dienst ge grond achtte (Clay, alias Mohpmmed Ali, weigerde dienst als priester van de „Black Muslims”) waarmee het vonnis van 1967: vijf jaar gevange nisstraf en een boete van 10.000 dol lar, werd vernietigd. Clay zou Clay niet zijn als hij niet di rect de gelegenheid voor wat extra-publi- citeit had aangegrepen. „Ik boks 26 juli nog tegen Ellis en begin volgend jaar te gen Frazier. Daarna hou ik er beslist mee op”, verklaarde hij plechtig, waarmee hij tevens het sprookje ontzenuwde dat hij in augustus voor een serie wedstrijden, onder meer tegen Rudi Lubbers, naar Europa zou komen. Dergelijke aankondigingen worden in de prof bokssport niet zo serieus WARMOND. Stralend stonden de vijf Friese Regenboogdeelnemers (De Vries, De Wilde, Hof, Alberda en Jager) gister avond na afloop van de slotrace van de strijd tegen Holland, die zij met forse winst hadden afgesloten, vele handen te schud den. Voor de zevende maal in de ruim dertigjarige geschiedenis van de Kaag- week hadden de Friezen een succes ge boekt. De achterstand, die de vijf Holland se zeilers hadden werd in de vijfde race nog groter doordat de noorderlingen we derom tot voortreffelijk teamzeilen kwa men. De eindstand was verpletterend voor Holland: 108 punten voor Friesland tegen 129,25 voor Holland. Rinus Michels is dus vast de trainer van Barcelona voor het seizoen van 1971-1972. De geldelijke details van het contract (die men schat op 150 tot 200.000 gulden) ble ven geheim, en Rinus Michels voegde er zelf aan toe: „Het geld was trouwens be paald niet de belangrijkste reden voor mijn komst. Ajax had meer dan genoeg geboden om in Nederland te kunnen blij ven. Het gaat er eerder om dat ik mijzelf eens op de proef wilde stellen, dat ik eens van omgeving wilde veranderen. Boven dien, voor mij gaat het voetbal boven al les, het zit me in het bloed, en ik weet dat Barcelona een uitzonderlijke club met gro te mogelijkheden is. Dat is het vooral wat mij aantrekt.” Dat houdt voor de heren boksers in dat zij hun zaak „warm” moeten houden. Daarom nam Cassius Clay zijn in de kleedkamer uitgesproken oommentaar dat Frazier de sterkste was, enkele dagen na het gevecht weer terug om langs zijn neus weg te verklaren dat hij het gevecht ei genlijk gewonnen had. Daarom ook zei Frazier eerst dat hij zou stoppen, riep vervolgens uit (hij heeft op dat gebied veel van Clay opgestoken) dat hij wat tijd nodig had om alles rustig te kunnen over wegen en maakte aan het begin van zijn tournee met zijn band „The Knock Outs” bekend dat Clay na oktober kon komen wanneer hij wilde. Na zijn mislukte avon tuur als zanger vond de wereldkampioen de tijd gekomen om in Italië tegenover oud-wereldkampioen in het middenge- eerst In zijn leven tegen een grootmees ter In dit geval de Bulgaar Bobotsow en wist het volle pond binnen te halen. Ree-Keres werd afgebroken en eindigde *s avonds In remise. Even voor de tijd- controle vergiste de grote Keres zich overigens op verschrikkelijke manier, doch Ree zag het niet... De uitslagen zijn: grootmeestergroep Browne (Aus)- Hartoch (Ned) 1-0. Evans (VS)-Ivkov (J SL) Vi-Vs. Adorjan (Hong)- Bobotsov (Buig) 1-0. Langeweg (Ned)-Por- tisch (Hong 1-0. Donner (Ned)-Scholl (Ned) 0-1. Ree (Ned)-Keres (Rus) ‘/s-’/i. Uhlmann (O DL).-Timman (Ned) 1-0 Gli- goric (J SL)-Smyslov (Rus) 0-1. Het zonnige Spaanse klimaat schijnt ook Rinus Michels de zonnigere kant van het leven te laten inzien. Hij is bepaald spraakzamer geworden tegenover de jour nalisten. Glimlachend voegde hij eraan toe: „Mijn voorganger Vic Buckingham heeft mij als laatste raad voordat we af scheid namen, het een en ander ingefluis terd over de journalisten hier, en dat heb ik bijzonder op prijs gesteld. De omstan digheden zijn nog wel nieuw voor mij, want in Nederland kent men niet vier dagbladen die uitsluitend sport behandelen zoals hier. Ik vraag me af hoe ze dat allemaal steeds weer vol moeten schrijven. Het zal niet gemakkelijk zijn er altijd echt nieuws voor te vinden.” We leggen Rinus Michels uit dat de «port in Spanje een uitlaatklep is bij ge brek aan politieke activiteit, en dat som mige clubs haast de leegte van politieke partijen vullen. Zo is de tegenstelling tus sen FC Barcelona en Real Madrid meer dan alleen maar een sportrivaliteit. „Ja, dat heb ik ondertussen wel gemerkt. Een felle rivaliteit is voor mij niets nieuws, want die bestaat er ook, zij het zuiver op sportief peil, tussen Amsterdam en Rotter dam. Toch is er wel enig verschil tussen het publiek hier en in Nederland. Het komt mij voor dat de Spaanse supporters Alleen Piet Booy en Jan Metzelaar boek ten voor het Kaagteam enkele goede re sultaten. Booy won en Metzelaar eindig de als tweede. Daarna kwamen echter vier Friezen over de finishlijn. De Hollanders verloren dan ook kansloos. Minder span nend dan verwacht was in de open wed strijd het gevecht om de hoofdprijs John Hofland, die de leiding had, miste reeds bij de start de aansluiting bij de kopgroep waarin zijn gevaarlijkste tegenstanders Hein de Goederen en Metzelaar zeilden. De Goederen stuurde zijn „Maas” snel vrij van het grote veld (21 schepen) en was toen spoedig onbereikbaar. Zonder moeilijkheden ging de Goederen als eerste en tevens als trotse hoofdprijs winnaar over de eindlijn. Hofland kon niet meer de energie opbrengen om nog een achter volging in te zetten. In het klassement zakte de Rotterdamse textielhandelaar door een tiende plaats af naar een pove re vierde plaats. Jager (2) nam verdiend de tweede plaats en Metzelaar (3) de der de plaats voor zijn rekening. Veel meer sensatie bracht het handjevol deelnemers in de 470-klasse. Het gevecht om de hoofdprijs speelde zich af tussen Cees Nater en TTan Werkhoven. Eindwin naar Nater won de derde race voor van Werkhoven die alleen door de slotrace te winnen nog lauweren kon oogsten Erg soepel verliep de strijd in de Soloklasse. Dirk Coster was eenvoudig de snelste Pe ter Vollebregt probeerde het nog wel. maar Coster was niet te genaken. Na een ronde forceerde Coster telkens een door braak en was dan snel onbereikbaar. genomen. Wellicht belangrijker dan de mening van de boksers, is het feit hoe de heren geldschieters erover denken. En dat zijn voor een gevecht tussen Clay en Frazier nog altijd multi-miljonair Jack Kent Cook en Jerry Perenchio, die aan de eerste wedstrijd samen zo’n 750.000 dollar overhielden. Al voordat Cook 4,5 miljoen op tafel legde om het „gevecht van de eeuw” op 8 maart mogelijk te ma ken, had hij bedongen dat de wedstrijd in zijn stadion, het Forum in Inglewood een voorstadje van Los Angeles, gehou den zou worden. Die eis kon men niet in willigen omdat zowel Cassius Clay als Joe Frazier, het grootste kasstuk van Madi son Square Garden, hun voornaamste be- Inagen in New York, vanouds het centrum van de beroepsbokserij, hadden. Het werd dus toch Madison Square Garden. Cook accepteerde die tegenvaller, onder voor waarde dat de revanche in Inglewood ge houden zou worden. Toen Frazier de trainingshal binnen kwam stopte Clay onmiddellijk zijn oefe ningen en schreeuwde dat de wereldkam pioen maar eens in de ring moest komen. „Hij draagt mijn diamant omdat hij mijn titel voor een paar dagen geleend heeft’’, zo opende Clay het duel. Toen Frazier in derdaad in de ring stapte weigerde Clay theatraal hem de hand te drukken. Het gebruikelijke steekspel van woorden hield daarna nog lang aan. THEO KLEIN - 100 percent eisen. Ik heb er niets tegen als zij ook nog andere belangen hebben, maar dat mag nooit hun hoofdberoep in de weg staan, dat zou gevaarlijk zijn voor de club. Ik zou er ook zeker tegen optre den als zij aan dergelijke belangen te veel tijd zouden besteden, laten we zeggen meer dan 2, 3 uur per dag.” In zijn betrekkingen met de spelers zal de autoritaire Michels ongetwijfeld een van zijn grootste problemen in Barcelona krijgen. De Spaanse voetballer voelt zich nog altijd het idool dat door de tienduizen den supporters verafgood wordt en recht heeft op speciale privileges, een vedette die zich niet zonder meer hoeft neer te leg gen bij de eisen van een employé van de club zoals de trainer. De enige club in Spanje waar de trainer er werkelijk de wind onder heeft, is tot nu toe altijd Real Madrid geweest, en wel voornamelijk we gens het enorme prestige van Miguel Munoz. Om zijn discipline en toch ook de goede verstandhouding met de spelers te evena- De wereldkampioen zwaargewicht Joe Frazier heeft gisteren voor opschudding gezorgd door onver wacht in Houston het trainingskamp van Cassius Clay, die zich voorbereidt op het gevecht tegen Jimmy Ellis op 26 juli, met een bezoek te vereren. AMSTERDAM. Toen gisteren in de le ronde van het IBM-toernooi in Amster dam van de 14 partijen uit de grootmees ter- en meestergroepen niet minder dan 9 werden afgebroken wreef het toernooi- comlté zich in de handen. Vechtlust aller wegen, en dus een onderstreping van een een geslaagd uitnodigingsbeleid. Allengs kwamen er nog wat uitslagen op de score-borden, daar analyses leerden, dat enkele hangpartijen gevoeglijk tot his torie konden worden verklaard. Wat de laatste betreft was de 1-0 Uhlmann-Timman werkelijk spijtig. Jonge Nederlander had zich met zwart uit stekend geweerd tegen de geroutineerde Dresdener grootmeester. Even voor de tijdcontrole greep hij evenwel mis en be sloot na ampele analyse met bonds coach Bouwmeester tot capitulatie. Een zelfde lot trof Rob Hartoch, met zwart tegen Browne. Hier dient evenwel te worden gezegd, dat de gastgrootmees- ter de gehele partij de leiding heeft ge had. Sensatie verwekte de uitslag Donner- Scholl, 0-1. Onze grootmeester stond alles zins redelijk toen hij ontstellend miskeek. Scholl bracht hem daarna technisch-pre- cies om het leven. HAARLEM. De blessure die Wim Suurbier in de laatste wedstrijd van het seizoen tegen Go Ahead opliep blijkt erger te zyn dan aanvankelijk werd aangenomen. Na zijn terugkeer van vakantie, con sulteerde de Ajax-verdediger dokter Re link, die vaststelde dat een meniscus operatie noodzakelijk is. Morgen wordt Suurbier in het ziekenhuis opgenomen om de ingreep aan zijn Knie te ondergaan. Ajax zal hem zeker de eerste competitie wedstrijden moeten missen. W'

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 25