KIJKJE BIJ KOPERWERKERS Druk op prof. Steenkamp KVP-voorzitter te worden Twee mannen in auto verdronken en I Rinus Wehrmann wil Narcoticaproblemen bij verloskunde Autodiefstallen opgelost I Militairen contra groeten parate weekeinden r schade ver goedin g JA js A 07 I I L I I Ex-informateur aarzelt nog Demonstratie in Havelter-kazerne Kaarsenfabriek van Contact met psychiater GEBRUIKSTERS ZWIJGEN VAAK Classificatie van Abdij van Egmond uitgebrand EGMOND BINNEN r - jjgdR Vergoedingen in pro deo zaken verhoogd kampeerbedrijven „Bloedbad” in hotel na dronkemansruzie Weer vragen over Progilvestiging 2 wo Ito rj 1 WOENSDAG 14 JULI 1971 Vernedering” BABY’S FABER gashaarden met qloeikolen slechts f 720.— HET WITTE HUIS Oranjeboomstraat 68. Haarlem, ver koopt alle merken haard.en met vol ledige service, schriftelijke garantie en toch onvoorstelbaar goedkoop. MO W' i fef» i f-F er- (Van onze parlementaire redactie) ADVERTENTIE betaalt geen ii 1 ADVERTENTIE a t l De 61-jarige mevrouw E. J. van Kan-van Paassen uit Delft is omgekomen toen zij op haar fiets plotseling linksaf sloeg en werd aangereden door een tegemoetko mende auto. De ex-informateur, pas teruggekeerd van een veertiendaagse vakantie op de Cana- rische eilanden, vindt zichzelf in principe niet de aangewezen man om de K.V.P. te leiden. „Daarvoor heb ik te uitgesproken denkbeelden over de toekomst van de par- AMSTERDAM. Het raadsel van de man en de vrouw, die bewusteloos en on der het bloed In een kamer van een hotel in de Amsterdamse binnenstad door een kamermeisje werden aangetroffen, is op gelost. De ex-informateur heeft bij zijn thuis komst stapels brieven aangetroffen, waar in met zijn waardering uitspreekt over zijn werk als informateur. Hij is van plan ze alle persoonlijk te beantwoorden. Pre mier Biesheuvel heeft hem voor dit werk de assistentie aangeboden van de secreta resse, die hem in zijn informatietijd ter zijde heeft gestaan. TOT SLOT VAN deze reeks: de baritu- raten, de slaap- en rustbrengende midde len die in grote hoeveelheden in de dage lijkse praktijk worden voorgeschreven. Ze zijn daardoor heel gemakkelijk te verkrij gen. Chronische vergiftiging met baritura- ten lijkt op chronisch alcoholisme. Indien de dosis barbituraten die een zwangere vrouw gebruikt binnen de normale gren zen bleef werden tot nu toe geen schade lijke gevolgen gezien. Snelle onthouding leidt soms tot het optreden van krampen. Vier personen in de leeftijd van 27 tot 43 jaar zijn tot dusverre aangehouden. Het onderzoek is nog niet afgesloten. De verhoging houdt verband met de ontwikkeling van het loon- en prijspeil en is alleen van toepassing op zaken waar in het bewijs van toevoeging op of na 1 januari 1971 is afgegeven. F •en var het ma tijd loo: krs cor zijl slo one wo me kal hai da> nei mr eei nu gir da rat du de te; ge mi de pr de ri< be d v s d r r c t De Ikent Medi|> DE BEHANDELING van zwangeren die aan drug zijn verslaafd is moeilijk en on dankbaar, meent dr. Neuberg. Uit prak tische overwegingen zou het aanbeveling verdienen om bij LSD-verslaafden abor tus te verrichten, teneinde de geboorte van misvormde kinderen te voorkomen. Het is verder niet ondenkbaar dat behan delde zuigelingen van druggebruiksters la ter weer met narcotica kennsimaken, want volgens zjjn ervaring waren 18 percent dezer moeders van plan ze ook aan hun kinderen te geven. RAALTE. De 57-jarige landbouwer -L. J. Beuwer en de 58-jarige ambtenaar van de provincie Overijssel G. J. M. Hoge- man, beiden uit Raalte, zijn dinsdagmid dag in die gemeente om het leven geko men. Dit gebeurde toen de heer Beuwer met zijn auto achteruit rijdend van een zandweg op de weg kwam en vervolgens in de naast deze weg gelegen wetering terecht kwam. Beide mannen verdronke Voedselcursus. De directeur van de voed- selafdeling van de FAO (De Wereld- Landbouw en Voedselorganisatie), dr. B. M. Nicol, heeft in de senaatskamer van de Utrechtse universiteit de tweede internationale cursus voedselvoorziening en voedingsleer afgesloten. Deze cursus, die bijna een half jaar heeft geduurd, telde 29 deelnemers uit 20 landen in Afrika, Zuid-Ameriika, Azië en Europa alsmede uit Australië. ALMELO De rijkspolitie van Tubber- gen heeft klaarheid kunnen brengen in diefstal van voornamelijk grote auto’s, die in de periode van april 1970 tot mei 1971 in vele plaatsen in het land zijn verdwe nen. Meer dan 30 auto'* werden verhan deld nadat ze van vervalste of illegaal verworven papieren waren voorzien en van een chassisnummer van een nagenoeg waardeloze uit Duitsland geïmporteerde „kneus". De man, die aan het hoofd gewond was, werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij echter niet wilde blijven. Uit zijn verklaringen tegenover de politie bleek dat hij de nacht tevoren met de 22-jarige vrouw een bar in de buurt van het Leid- seplein had bezocht en daar ruzie had ge kregen met een andere bezoeker. Deze had hem met een barkruk op het hoofd geslagen. De Eindhovense hoogleraar, die eerder al na zorgvuldige overwegingen een post in het kabinet-Biesheuvel afwees, is boven dien bang da| het voorzitterschap hem te veel tijd zal gaan kosten. Hij is juist weer met het onderzoek begonnen dat zijn in stituut in Einhoven heeft ingesteld naar de mobiliteit van de gastarbeiders in Noord- Brabant. De jongeren hebben de volgen de week nog een gesprek met hem over zijn kandidatuur. Andere kandidaten voor het voorzitterschap, waarmee zij nog wil len praten, zijn de NKV’er P. H. van Zeil, en het Eerste-Kamerlid dr. ir. de Zeeuw, personen voor wie prof. Steenkamp gaar ne bereid is het veld te ruimen. Hij belde daarna de marechaussee. Dè demonstratie had aanvankelijk een rustig verloop. Zèshonderd van de twee duizend militairen uit deze kazerne deden er aan mee. Een delegatie bood daarna een petitie aan, bestemd voor de kazerne commandant, kolonel Boersma, die echter niet aanwezig was. Op het moment dat ma joor Reesink de poort wilde binnenrijden waren nog tweehonderd militairen betrok ken bij de demonstratie. DEN HAAG. De vergoedingen voor kosteloze rechtsbijstand in burgerlijke zaken en de toelagen aan toegevoegde raadslieden in strafzaken zijn met ingang van 1 januari 1971 verhoogd. De verhoging bedraagt twintig percent, de bedragen worden afgerond op een veelvoud van vijf gulden. DE BARBITURATEN, die ook alweer vaak op medische gronden gebruikt (moe ten) worden, zoals bij lijdsters aan epilep sie, kunnen bij een hoge dosering verlos kundige complicaties veroorzaken. Daarbij bestaat ook een aanduiding van meer aan geboren afwijkingen. Een verschijnsel dat bij deze kinderen niet zo zelden wordt waargenomen is de verhoogde neiging tot bloedingen, die echter vrij gemakkelijk te bestrijden i*. worden gevormd, de gonadotrofinen. Zo lang de menstruatie ten gevolge van he roïne uitblijft zal ook geen zwangerschap kupnen optreden. De bij de heroïnege- bruiksters waargenomen zwangerschappen waren dan ook meestal ontstaan na een periode van abstinentie, bijvoorbeeld na dat zij uit de gevangenis waren ontslagen. De zwangerschappen bij ex-heroïnege- bruiksters eindigden in bijna de helft der gevallen in een miskraam en veroorza ken, wanneer zij worden uitgedragen veel verloskundige complicaties. Zo trad in 15 percent „zwangerschapsvergiftiging” op, terwijl ook dikwijls loslating der nage boorte en ernstige bloedingen na de beval lingen optreden, veel vaker dan het nor male aantal dezer gevaarlijke complica ties. Een belangrijke factor is nog dat de prenatale zorg bij deze vrouwen heel mi nimaal is. De patiënten ontkennen of ver zwijgen meermalen het heroïnegebruik. Bij de opneming in de kliniek worden dan de abstinentieverschijnselen duidelijk. Angsttoestanden en onrust, tranenvloed, kippevel, bevangen, warme en koude op- vliegingen treden eerst op. Later worden de botten en spieren pijnlijk, er treedt braken en diarrhee op, de bloeddruk en de lichaamstemperatuur stijgen en pols en ademhaling versnellen. De patiënte zal snakken naar de drug, maar ook als zij dit weet te verzwijgen moeten al deze ver schijnselen door de behandelende (vrou wenarts herkend worden. Het is dan meestal onmogelijk om haar zonder drug te laten, maar uiteraard zal dit de nodige moeilijkheden opleveren. DEN HAAG Het Nationaal Bureau voor Toerisme zal in samenwerking met andere organisaties de mogelijkheden on derzoeken om te komen tot een classificatie van de kampeerbedrijven. Hierbij zal ook het ministerie van Economische Zaken worden betrokken. Door de indeling in klassen zullen kwalitatieve verschillen in accommodatie tot uitdrukking kunnen wor den gebracht. Hierdoor zullen prijsver schillen beter tot hun recht komen. De in deling in klassen zal tevens een stimulans zijn voor het verbeteren van sanitaire voorziening en de bedrijf suitrusting, aldus de staatssecretaris van Economische Zaken in antwoord op vragen van de Kamerleden Schaefer en Lems (beiden PvdA). De demonstranten zijn van plan een af schrijft van de petitie te zenden aan de minister van Defensie. In de petitie zeg gen de militairen de groetplicht te erva ren als een vernedering en als een voort durende bron van ergernis. Het groeten is volgens de militairen een algemene norm van beleefdheid, die niet verplicht kah worden opgelegd. Zij willen de groetplicht geheel afgeschaft zien. Het parate weekeinde moet volgens de militairen in de huidige vorm verdwijnen. Dronkenschap zou tijdens deze weekeind veelvuldig voorkomen, omdat de parate militairen zich vervelen. Het argument, dat de handhaving van de parate weekeinden berust op internatio nale verplichtingen, vinden de militairen niet steekhoudend. De feitelijke paraatheid tijdens een weekeinde is volgens hen ge lijk, zo niet kleiner, dan een feitelijke pa raatheid, die zou ontstaan als gevolg van bijvoorbeeld een radioluisterplicht. Een woordvoerder van de WDM (Vere niging van Dienstplichtige Militairen) ver klaarde dat de WDM achter de motieven van de demonstratie staat. Zij pleit al ja- ren voor afschaffing van het parate week einde. Ook is de vereniging voor afschaf fing van de groetplicht. De demonstratie in Havelte was buiten de WDM om geor ganiseerd. Dinsdagmiddag omstreeks half zes is bij de abdij te Eg mond Binnen door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de aan de kapel grenzende kaarsenfabriek. Hoewel de brandweerkorpsen van Egmond en Heiloo snel ter plaatse waren brandde het gehele gebouw uit, omdat in de omgeving geen water was zodat aan blussen niet viel tc denken. Alle machines en grondstoffen gingen verloren. De schade bedraagt onge veer 100.000. Het kloostergebouw bleef behouden. AMFETAMINEN spelen tot nu toe slechts incidenteel een rol in de verlos kunde, in tegenstelling tot morfine en de barbituraten. Wat morfine betreft is dat meestal geen kwestie van drugverslaving, maar door d e noodzakelijke toediening van dit middel op medische gronden. Kin deren van morfinegebruiksters vertonen na de geboorte motorische onrust, hebben dikwijls allerlei maag-darmstoornissen en koorts. Landbouwscholen. Het landbouwonderwijs omvatte in het schooljaar 1970-’71 328 scholen met totaal 23.000 leerlingen. Bij de lagere scholen volgden 14.300, bij de middelbare 5000 en bij de hogere scho len 2.200 leerlingen het volledig dagon derwijs. Bovendien volgden nog ruim 1.500 leerlingen partieel onderwijs aan de tuinbouwvakscholen. Het totaal aantal leerlingen van de land- en tuinbouwscho len daalde van 24.000 in 1969-’70 tot 23.000 in 1970-’71. tij”, zei hij. Prof. Steenkamp is voor stander van omzetting van de K.V.P. in een gedeconfessionaliseerde volkspartij, die openstaat voor zowel christenen als niet-christenen. In een ziekenhuis in Zwolle is dinsdag avond de 76-jarige heer H. Meerlo uit Dedemsvaart overleden, die ’s middags met zijn rijwiel door een personenauto was aangereden. Toen het fietsende slachtoffer voor een geparkeerde auto naar links uitweek, volgde een ketting botsing tussen drie hem achterop komen de auto’s, die moesten remmen. De voor ste wagen kon de heer Meerlo nog ont wijken, doch de tweede reed over hem heen. Rinus, die destijds verklaarde graag zijn dienstplicht te vervullen, liet desgevraagd weten, dat hij zich momenteel in de krijgsmacht niet zo gelukkig voelt: „Voor al met mijn meerderen, de goeden niet te na gesproken, kan ik het niet best vinden.” Rinus, die aanvankelijkin Bergen op Zoom lag, is nu geplaatst in ’t Harde. Aanvankelijk was hij ingedeeld voor het vrij comfortabele baantje van chauffeur, nu is hij, zoals hij het zelf zegt „wegge bombardeerd tot kanonnier, een zware job.” Ook krijgt Rinus, die onlangs een week DEN HAAG. Binnen de K.V.P., met name van de zijde van de jongeren, wordt druk uitgeoefend op prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp om zich beschikbaar te stellen voor het voorzitterschap van de K.V.P., dat vacant is gekomen door de benoe ming van mr. A. P. J. van der Stee tot staatssecretaris van Financiën. De Eind hovense hoogleraar, grondlegger van het kabinet-Biesheuvel. aarzelt echter nog. Hij is evenwel bereid over een eventuele kan didatuur te denken. HAVELTE. De marechaussee is dins dag ingeschakeld om een einde te maken aan een demonstratie tegen de groetplicht en het parate weekeinde in de Johan Post- kazerne in Havelte. De marechaussee werd ontboden nadat een groot aantal militai ren het de commandant van de staf-com- pagnie, majoor Reesink, verhinderde het kazerneterrein op te rijden. Enkele mili tairen gingen op de auto van de majoor zitten. Er zijn geen arrestaties verricht. Wel zal een onderzoek worden ingesteld naar de aanstichters van de demonstratie. „Er is min of meer verzet gepleegd,” zei een woordvoerder van de Legervoorlich- tingsdienst. Majoor Reesink is, toen hij werd ge hinderd, teruggereden en via een andere toegang op het kazernecomplex gekomen. Gewond en dronken strompelde hij naar het hotelletje, vergezeld door de jon ge vrouw, die ook sterk onder invloed van sterkedrank verkeerde. Van een vorige ge legenheid had de man nog een sleutel van de kamer van een vriend. Deze vriend heeft zijn hoofdwond nog verbonden, maar daarna het tweetal alleen gelaten. Door zijn verwonding en de alcohol, de vrouw door alleen een te grote consumptie van alchoholica, waren beiden bewusteloos ge raakt. UTRECHT Rinus Wehrmann. de dienstplichtige soldaat die zijn lange haar In het leger niet wilde laten knippen en daardoor door de krijgsraad tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld en die in beroep voor het Hoog Militair Gerechts hof slechts één week militaire detentie kreeg, gaat bij minister De Koster van De fensie schadevergoeding vragen voor de drie maanden, die hij in voorarrest heeft gezeten. DE BABY’S van heroïnegebruiksters hebben een normaal geboortegewicht maar ook zij krijgen verschijnselen van onthou ding van de drug. Het tijdstip waarop deze verschijnselen optreden hangt samen met het tijdstip waarop de moeder de laatste heroïne-injectie kreeg. Deze kinderen zijn erg ziek, hun ademhaling gaat zeer snel, zij kreunen voortdurend terwijl er ook In een request, opgesteld met behulp van de Vereniging van Dienstplichtige Mi litairen (WDM), verzoekt Rinus om uit betaling van drie maanden wedde (onge veer 750). Verder wil hij bijna drie maanden buitengewoon verlof hebben (voorarrest min de week detentie). Ook vraagt hij de minister de week militaire detentie niet te hoeven nadienen. perioden optreden waarin de ademhaling geheel stilstaat en het kind blauw ziet. Verder is het erg onrustig, trilt, vertoont spiertrekkingen en soms stuipen. De kin deren gillen met een hoge stem, zuigen voortdurend op hun vingertjes alsof ze honger hebben, braken vaak, krijgen diarrhee, koorts en dientengevolge neemt hun lichaamsgewicht steeds af. Verder niezen ze veel, transpireren, gapen en heb ben geen eetlust. De behandeling van deze baby’s vereist voortdurende toediening van vloeistof via infusen, terwijl ook rust brengende stoffen moeten worden gege ven, naast alle andere stoffen die deze toestand vereist. Indien deze verschijnse len wat hun oorzaak betreft miskend wor den, dan maakt het kind een hele slechte kans om te blijven leven. De amfetaminen, de wekaminen of pep- middelen, geven tijdens de zwangerschap en de geboorte merkwaardig weinig typi sche verschijnselen .Wanneer het niet be kend is dat de (aanstaande) moeder deze middelen gebruikt, kan de diagnose soms alleen gesteld worden door het urine-on- derzoek. Maar overmatig gebruik van afe- taminen, al of niet in combinatie met barbituraten (zoals een aantal slaapmid delen) kan aanleiding zijn tot het optre- en van velerlei psychiatrische complica ties. Bij de „ambulante” zwangere lukt het niet om haar te ontwennen. Indien de patiënte meewerkt kan zij gedurende opneming in een kliniek wel zonder veel moeilijkheden geleidelijk worden ont wend om deze middelen te gebruiken. Mestal vallen deze vrouwen echter later weer in de gewoonte terug. Wat de ver loskundige complicaties der amfetaminen betreft worden tot nu toe alleen de na- bloedingen beschreven. Wel ziet men bij de pasgeborenen van deze vrouwen soms onthoudingsverschijnselen optreden, en zij kunnen langdurig suf zijn. „Dat request is volkomen terecht. Want Ik ben onschuldig veroordeeld”, aldus Wehrmann, wiens advocaat mr. R. M. Schutte, achter het verzoekschrift staat. De WDM vindt het hoogst onbillijk als het verzoek niet zou worden ingewilligd. „Rinus heeft zo veel narigheid gehad, dit komt hem volkomen toe. Overigens heeft hij er volgens het boekje geen recht op, maar juist dat boekje is nodig aan een to tale herziening toe”, aldus een woordvoer der van de WDM. HET INDRUKWEKKENDE overzicht dat dr. Neuberg gaf over de invloed van druggebruik op zwangerschap en geboorte berust zonder twijfel op grote aantallen vrouwen die aan drugs verslaafd zijn. In ons land heeft het drugprobleem voor de verloskunde tot nu toe lang niet zulke grote problemen opgeleverd, zo leerde een gesprek met dr. B. W. Ketting, chef-de- clinique aan de universiteitsvrouwenkli- niek in Amsterdam. Wat dat betreft blijkt roken door zwangere vrouwen véél ernsti ger gevolgen te hebben, althans tot nu toe. De gevolgen hiervan zijn heel duide lijk: miskramen, vroeggeboorte, te laag ge boortegewicht en achterstand bij de ver dere ontwikkeling van het kind komen regelmatig voor. Die achterstand duurt nog vele jaren voort, en uit een recent onderzoek bij zesjarigen, wier moeders tijdens de zwangerschap veel sigaretten hadden gerookt, bleken zowel de lichame lijke als de geestelijke ontwikkeling de zer kinderen beduidend achter te liggen in vergelijking met de normale gemiddel den van de controlegroep op die leeftijd. Velasqueskampïoen f \Jela4qne4220 cent voor 20 Medina’s. Dus 11 cent per stuk. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zijn met vakantie in Joegoslavië. Deze foto werd van prin ses Margriet genomen toen zij het be roemde koperwerkersstraatje in Sara jevo bezocht. (Van onze medische medewerker) DEN HAAG. DOOR het toenemende druggebruik (vooral bij jongeren) wordt ook de vrouwenarts soms geconfronteerd met de problemen die hiermee verband houden. Tot nu toe veroorzaakte cannabis, marihuana, bij zwangere vrouwen relatief de minste complicaties, terwijl dit toch wel het meest gebruikte narcoticum i*. Alhoewel zelden, veroorzaakt onthouding van marihuana tijdens de zwangerschap soms een depressie. WAT DE GEVOLGEN voor de vrucht betreft, werkt cannabis bij ratten t e r a - togeen, dat wil zeggen dat de jongen kwaadaardige nieuwvormingen kunnen vertonen. Bij de mens zijn dergelijke af wijkingen bij kinderen van moeders die tijdens haar zwangerschap marihuana ge bruikten nog niet waargenomen, aldus de Londense gynaecoloog dr. R. Neuberg in een vooraanstaand verloskundig tijdschrift Het lysergine diethylamide, LSD, bescha digt de chromosomen en werkt in de jonge zwangerschap teratogeen. Daardoor ontstaan bij de vrucht voornamelijk af wijkingen aan de ledematen. Het is van belang te’ weten dat dit ook veroorzaakt wordt door het sperma van de vader die LSD gebruikte. Er treedt vaak een mis kraam op tengevolge van LSD-gebruik tijdens de zwangerschap en aan de daarbij uitgestoten foetussen zijn allerlei misvor mingen waargenomen. Over deze terato- gene werking van LSD worden de laatste tijd steeds meer gegevens bekend. BIJ VROUWEN die heroïne gebruiken blijft de menstruatie gewoonlijk na één tot vier maanden gebruik van deze drug uit. Wanneer deze vrouw dan ophoudt met heroïne te gebruiken, treedt de menstrua tie weer regelmatig op. Deze bijwerking van heroïne wordt toegeschreven aan de blokkerende invloed ervan op de verbin ding die tussen de hypothalamus (een be paald belangrijk centrum in de hersenen) en de hypofyse (hersenaanhangsel) be staat. Daar ontstaan immers de „hogere” impulsen waardoor de geslachtshormonen - Ma1 door de militaire arts naar huis werd ge stuurd om op verhaal te komen, regelma tig dreigbrieven meit als tekst bijvoorbeeld „je zal nog een keer in de publiciteit ko men, maar dan als een kaalgeschoren lijk.” Het is mij allemaal wat rauw op mijn dak gevallen ik ben hard aan een lang verlof toe”, zo zei Rinus. Hij slikt dage lijks zenuwtabletten en heeft inmiddels contact opgpnomen met een psychiater. 33 korting, dus u I f 1076.maat Haarden worden geplaatst volgens voorschriften G.E.B DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Roels (P.v.d.A.) heeft minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygiëne ge vraagd, eventueel na ruggespraak met andere departementen, overleg te openen met de Belgische regering, om te trach ten de voorwaardelijk gegeven toestem ming aan de N.V. Chemie Union (Progil) tot vestiging van een zwavelkoolstoffa- briek op de linker Schelde-oever in Kallo ongedaan te maken. Voorts vraagt de heer Roels de minis ter of het niet gewenst is, dat zo spoedig mogelijk het overleg tussen de Nederland se regering en de regeringen van buurlan den wordt geopend, c.q. geïntensiveerd, ten einde het in de toekomst onmogelijk te maken dat een industrie die ook het mi lieu buiten de eigen landsgrenzen vervuilt, slechts met toestemming van de bevoeg de instanties van een land kan worden ge vestigd.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2