Zware straf THANT OPTIMISTISCH voor leider Volksfront VREDESGESPREK OVER paleisstallen Vluchtelingen Nu de DDR officieel DDR mag heten Niemand in West-Duitsland weet waar hij aan toe is Weer Britse militair Leidsters bejaardentehuis nemen kas mee naar India Duitsers volgen profeet met al hun geld naar „dorp der verlossing r Ceausescu predikt weer culturele revolutie Prijsbewust blijven „Oplossing Vietnam oorlog beter dan ooit” gedood in /UtfOSAAMZAf «tl 1 *1 -«o Vliegtuigen van Egypte schenden opnieuw bestand „de bokkedoorns" 2 r i 5* ZUS WOENSDAG 14 JULI 1971 Zeven maal levenslang 1 f T opdiplomaat L Wat? China-reis In Bel jast I Gezond WILT U Zakelijk Zeer geschikte gelegenheid voor exclusief Lunchen of Dineren! Een keuze uit vele Specialiteiten! Gelegenheid voor besloten Party s. Tafelreservering gewenst. (Van onze redacteur in Bonn) BONN „Als de mens de maan heeft veroverd, is het einde van de we reld nabij. Verzamel dan uw discipelen en leidt hen naar een veilige plaats. Daar worden jullie verlost”. De Indiër R. Paulaseer Lawrie zou bijna 25 jaar geleden het gevoel hebben gehad dat deze goddelijke boodschap hem werd ingefluisterd en nu is het dus zover. Hij heeft zijn gelovigen bijeen gebracht in het Zuidindiase dorp Gandhinagar. Vrije wil Rest van geld - -<- Gdansk Stap uit de Z or genwereld in een Oase van Sfeervolle gastvrijheid bti Gastronomerie temidden van romantisch natuurschoon in het Wethouder van Gelukpark op de Zeeweg te Overveen tel. 023-263600. i Regeringskringen in Washington ontken- (Van onze redacteur in Bonn) ADVERTENTIE ADVERTENTIE „Bild' ADVERTENTIE KENNEMERLAND A Na het eerste informele overleg tussen een aantal kernministers en deputaties van de vakbeweging en de werkgevers is het vrywel zeker, dat de loon- en prijs maatregelen na de vakanties tegelijker tijd zullen worden ingetrokken. Voor de loonmaatregel wordt zelfs terugwerkende kracht gehanteerd. Dat betekent dat alle contracten die nog niet door de maatregel zijn getroffen of nog niet waren afge sloten, niet tmeer aan een loonmatiging onderhevig zullen zijn. Er kan weer vrij worden onderhandeld en dat zal naar de mening van de vakbeweging beslist een kalmerende uitwerking op het onder handelingsresultaat hebben. Juist het feit dat er een loonmaatregel was, zo rede neerde de vakbeweging, schiep het kli maat om later terug te komen halen wat eerst moest worden toegegeven. Ze heeft nu in de SER beloofd zich vrijwillig mati ging te zullen opleggen en wel zodanig, dat de stijging van het reële loon eniger mate achterblijft bij de groei van de pro- duktiviteit. Hoe het in de toekomst met de indexering (het beveiligen van lonen tegen prijsstijgingen) moet gaan, is nog geen uitgemaakte zaak. De Sociaal-Econo- mische Raad zal zich nog bezig gaan hou den met de vraag, wat er wel en niet aan prijsverhogende effecten zou moeten wor den gecompenseerd, waarbij in de catego rie uitzonderingen dan aan de indirecte belastingen wordt gedacht. m ie al 10 >t in lie Hl aa/uwvvvvvvkaa/vvxa/vvvvvwvvxa/wvwvvvuvvvwvvuwwwvvwwvvvvvwwvvwviaaaaaa/vvvvi/uvvvuvwvvvwvvvvvv* BONN De Westduitse regering vindt dat de DDR voortaan DDR mag heten. Dat Is officieel meegedeeld. Omdat de DDR zelfs door de oppositie al geruime tijd DDR werd genoemd (met dien verstande dat niemand kan horen of Kiesinger het tussen aanhalingstekens zegt, zoals de Springer-pers hardnekkig „DDR” blijft schrijven) is het begrijpelijk dat de kritiek op het besluit zelf zich beperkte tot de CDU-reactie: „alweer zo’n onnodig gebaar jegens de DDR”. R. Paulaseer Lawrie blijkt met fijn za kelijk instinct te hebben aangevoeld wel ke bevolkingsgroep bij voorkeur de red ding moest worden aangeboden. De 50- jarige slimmerd heeft via een Duitse as sistent, de 34-jarige Manfred Meigel, in Zuid-Duitsland zijn leer verbreid. Heilig overtuigd van het naderende ein de hebben enkele bejaarden werkelijk kapitale bedragen in één geval 79.000 verlaten zou hiermee verband kunnen hou den. GAZA (Reuter). Een Israëlische mili taire rechtbank heeft in Gaza zware straf fen opgelegd aan Mohammed Moessa Aboe Jassir, alias Aboe Namer, plaatsvervan gend leider van het Volksfront voor do Bevrijding van Palestina in de strook van Gaza. „Wij mogen geen kritiek toelaten die ge- baseers is op achterlijke esthetische op vattingen,” zo verklaarde de partijleider. „De pers is een instrument van de partij en moet de politiek van de partij weerge ven, ook in literatuur en kunst.” De Roemeense partijleider heeft onlangs twee hoge funktionarissen de secreta ris van het Centrale Comité Ion Iliescu en de leider van de propaganda-afdeling van het comité Hie Radulescu heftig be kritiseerd omdat zij het „intellectualisme” zouden hebben toegelaten. De campagne van Ceausescu is begon nen na zijn terugkeer van een reis naar Azië waarbij hij ook een bezoek bracht aan de Volksrepubliek China. Troepensterkte. De Amerikaanse troepen sterkte in Zuid-Vietnam is in de afge lopen week met 3200 man gedaald tot 236.300 man. Staat van beleg. De staat van beleg in elf Turkse provincies, afgekondigd op 26 april en voor twee maanden verlengd op 26 mei, zal opnieuw worden verlengd als het parlement het desbetreffende Voor- ZIJLWEG 138 Tel. 32 77 77 nt ^et HAARLEM Privé: 26 77 00 dé eil 3T- na ►or ke de ng ng en W js 28 ij le if- de ■g- a- rt- is rm ah :ht de m. nd de en *e- en na te- ter ia ën k- ds- dig id- in- rd, ijk at ilt, ïg- ?e- JT- en a- k- if- tie »r- n- i<al en de lid 'an ?e- net len jh- m- Jil) fa- .110 d- d- Ir. er ie ig is, d, in ja an io- en ;id le an UNESCO-Vergadering. Ongeveer 150 jonge mensen uit heel Europa zijn in Veurne bijeengekomen voor het bijwonen van de opening van de UNESCO-jeugdvergade- ring die drie dagen zal duren. Toch is niemand tevreden met het rege ringsbesluit. Er is namelijk slechts bepaald dat de oude spraakregeling, die in 1965 voor het laatst was bijgeschaafd, is afge- «chaft. Voortaan zal de regering zich be dienen van inmiddels gebruikelijke bena mingen. Nieuwe voorschriften komen er niet. Het is aan de ministeries om in hun correspondentie de meest geschikte namen te kiezen, zij het dat dit bij voorkeur in De spelregels-in-wording hebben de be doeling te voorkomen, dat iedere fiscale lastenverzwaring wordt afgewenteld naar een hoger loonniveau. De toepassing van die indexering zal overigens voor een be langrijk deel afhangen van de prijsbe wegingen. Want als de prijscalculatiebe- schikking vervalt en de werkgevers tot op zekere hoogte de vrijheid krijgen om met die prijzen te doen wat ze willen, is het de vraag of de centrale werkgeversorgani saties er voldoende de wind onder hebben bij him leden om een al dan niet verkapte prijsexplosie te voorkomen. Dat de cen trale organisaties de regering in een aller vriendelijkst begonnen overlegklimaat nu hebben beloofd dat zij bij hun leden op een „wijs gebruik” van de prijzenvrjjheid zullen aandringen, zegt nog niets over het individuele gedrag van de ondernemer. Werkgeversvoorzitter mr. P. van Boven van het Nederlands Christelijk Werk gevers Verbond mag dan wel beweren, dat de onderlinge concurrentie een sterke prijzenrem voor de ondernemers zal zijn, maar in het verleden is al herhaaldelijk bewezen, dat er gesmokkeld wordt. Daar op zullen vooral de consumentenorgani saties en de huisvrouwen attent moeten zijn. En minister Langman van Econo mische Zaken moet maar niet te snel be sluiten de controledienst, die in de afge lopen jaren vaak preventief heeft ge werkt, met vakantie te sturen. Het optreden van de profeet heeft in eigen land ongetwijfeld minder deining te weeg gebracht dan in de verafgelegen Bondsrepubliek. Van de zeventig sectele- den, die nu in India hun verlossing af wachten, komen er namelijk 37 uit 't wes telijke Duitsland. Zij hebben ter ere van de profeet zo veel mogelijk geld bij el kaar geschraapt. Twee leidsters van een bejaardentehuis in Obertal (Zwarte Woud) zijn bijvoorbeeld met het voor enkele maanden bestemde geld van hun tehuis de „innerlijke stem” naar Gandhinagar gwolgd. den aanvankelijk dat er al een definitie ve beslissing is genomen maar lieten wel doorschemeren dat Bruce zelf heeft beslo ten zich terug te trekken en dat hij spoe- sig zal worden opgevolgd door William Porter. De vredesbeprekingen bevinden zich op het ogenblik in een delicate fase waarin de Verenigde Staten verduidelijking wil len verkrijgen van het zeven punten om vattende vredesplan dat het Zuidvietna- mese Bevrijdingsfront op 1 juli op tafel legde. WENEN (DPA). Het schijnt Nicolae Ceausescu ernst te zijn met zijn „culturele revolutie.” Nadat het Roemeense staats hoofd vorige week al een verrassende toe spraak had gehouden in de lijn van het maoïsme, riep hij gisteren opnieuw op tot een scherpe controle van het gehele cul turele leven en de ideologische vorming in zijn land door de partij en de staat. Aboe Jassir kreeg zeven maal levenslan ge zware dwangarbeid en vier maal der tig jaar gevangenisstraf wegens het doden van zeven Arabieren die volgens hem met Israel collaboreerden. In één geval was hij een ziekenhuis binnengedrongen om „af te rekenen” met een Arabische vrouw, die bij een vorige poging tot „executie” was gewond. In de Bondsrepubliek rekent de politie er in elk geval op, dat de goedgelovige landgenoten, desnoods met financiële hulp van familieleden, over een paar maanden weer allemaal in Frankfort zullen wande len. De interesse van de politie gaat vooral uit naar de beide leidsters van het bejaardentehuis, die het gemeentebestuur van Obertal hebben geschreven: „Wij zijn gezond en wel in Madras aangekomen en wachten nu op de andere gelovigen uit al- nomen naar India. Ook verschillende jon geren zijn echter Lawrie’s verre roep ge volgd. Terwijl de politie in de Bondsrepubliek de zaak nog onderzoekt en vooral het Frankfortse vliegveld (uitreisplaats voor de rijke secteleden) in de gaten houdt, heeft Springers schatrijke sensatieblad „Bild” reporters naar Gandhinagar, een afgelegen gehucht in de omgeving van Madras, gezonden. Zij hebben gesproken met Lawrie, die verzekerde dat alle discipelen uit vrije wil naar India zijn gekomen en dat hij hun geld heeft geïncassseerd om voor onder dak en verdere verzorging te kunnen zor gen. Vluchtelingen uit Oost-Pakistan die naar Agartala in het noordoosten van India zijn ontkomen hebben de groot ste moeite een dak boven hun hoofd te vinden. Agartala is zo overstroomd met Oostpakistani’s dat zelfs een schuilplaats gezocht wordt op de ter reinen van het paleis van maharadja Kirit Bikram, waar men in de stallen, bijgebouwen en ingangen „woont”. Gdansk heet en Koningsberg Kalinigrad. Voor een autoreis naar Polen blijkt zelfs een visum nodig te zijn voor de DDR, dat brok Duitsland dat op de kaarten nog al tijd hooguit door een gearceerd lijntje van de rest is afgescheiden. Ook dat deel van de pers, dat graag offi cieel weet hoe de heren in Bonn het wen sen, heeft er behoefte aan te horen of „Ost-Deutschland” voortaan West-Polen heet en of Oest-Berlijn de hoofdstad van de DDR mag worden genoemd. Er zou be paald een storm van kritiek over het hoofd van Willy Brandt zijn geraasd als zijn re gering zulke krasse uitspraken had ge daan, maar zó is het natuurlijk ook niet goed De mogelijke opvolger van Bruce, Wil liam Porter, wordt omschreven als een van Amerika’s twee of drie topdiplomaten. Met zijn 56-jarige leeftijd is hij aanzien lijk jonger dan Bruce. Het is niet duide lijk wanneer de vervanging zou moeten plaatsvinden. samenwerking met het ministerie voor Intern-Duitse Zaken moet gebeuren. Gearresteerd. Tijdens een serie overvallen heeft de politie van Montevideo, de hoofdstad van Uruguay, 17 mensen ge arresteerd van wie men aanneemt dat zij behoren tot de guerilla-organisatie „Tu- pamaro”. Al heeft de „Washington Post” dan waarschijnlijk gelijk dat Bruce op dokters advies heeft besloten zijn functie neer te leggen, het bericht van de Amerikaanse televisiemaatschappij NBC dat de rege ring in Washington ontevreden is over de manier waarop Bruce relaties heeft on derhouden met de communistische delega ties bij de besprekingen schijnt ook gron den van waarheid te bezitten. Het bericht in de „Washington Post” dat ook de twee de Amerikaanse onderhandelaar in Parijs, Philip Habib, de vredesbesprekingen gaat sa van de Duitse „gelovigen” over drie maanden zijn afgelopen, antwoordde Law rie: „Als de Heer dan nog niet is ver schenen, moeten zij terug”. „Bild”: „Krijgen ze dan de rest van het geld terug?” Lawrie: „Als er nog wat over is, ja”. NEW YORK (Reuter). Volgens secre- taris-generaal Oe Thant van de Verenig de Naties zijn de vooruitzichten op een vreedzame oplossing van de oorlog in Vietnam „op het ogenblik beter dan ooit sinds het begin van de Parijse vredesbe sprekingen”. Een woordvoerder van de Verenigde Naties die ten overstaan van journalisten het standpunt van Thant ver tolkte zei dat dit gebaseerd is op inlich tingen die de secretaris-generaal „van ver scheidene kanten heeft ontvangen, inclu sief persberichten”. Hij weigerde nader op dit punt in te gaan, maar het is bekend dat Oe Thant voortdurend in verbinding staat met Ha noi via lidstaten van de Verenigde Naties die nauwe betrekkingen met Noord-Viet- nam onderhouden. Officiële kringen rond het Witte Huis hebben gezegd dat de vervanging van Da vid Bruce slechts een kwestie van tijd is. Men voegde er aan toe dat wordt gedacht in termen van één of twee maanden. Een woordvoerder van de delegatie in Parijs ging niet in op berichten als zou den er grote verschillen van inzicht be staan tussen de 73-jarige Bruce en de Amerikaanse regering over de vraag hoe de Vietnamese tegenpartij moet worden behandeld. De huidige ambassadeur in Zuid-Korea, William Porter is genoemd als mogelijke vervanger van Bruce. Hoewel Nixons ad viseur Henry Kissinger maandag in Parijs nog verklaarde dat „president Nixon het volle vertrouwen heeft in Bruce” bleek na zijn terugkeer in San Clemente waar hij verslag aan de president gaat uitbrengen dat de mogelijkheid dat Bruce spoedig wordt vervangen groot is. UW WONING SNEL FN GUNSTIG VFRKOPEN Door een groet santel bij ons gere gistreerde aanvraoe i in. Haarlem en omgeving, zijn wij i; s*aat op vakkun dige en snelle.wij’® te bemiddelen bij de verko ;i^\ ing. Wij zijn ‘eve g®sp°r'i-’liseerd in verzekeringen, hvp 'tl.e'ren ®n ‘axaties. Neem eens gel ®ël rijb'i'va’id kontakt op met onsinforma tief gesp ek. KANTOOR ONROEREND GOED BELFAST. (Reuter) In de afgelopen nacht is in de Noordierse hoofdstad Belfast opnieuw een Britse militair doodgescho ten. Hij bevond zich in een patrouillewa gen die door sluipschutters met een auto matisch wapen en een geweer onder vuur werd genomen. De wagen werd getroffen door zeker twintig kogels. De drie andere inzittenden bleven ongedeerd. Het is de tiende Britse militair die dit jaar in Noord-Ierland is gedood.Maandag werd in het district Falls Road een wacht post door een sluipschutter doodgeschoten Leden van het ondergrondse Ierse Republi keinse Leger (IRA) verklaarden zich daarvoor verantwoordelijk. TEL AVIV (AP) Egyptische vlieg tuigen hebben gisteren voor de derde ach tereenvolgende dag over Israëlische stel lingen op de oostelijke oever van het fiuezkanaal gevlogen. Het waren twee Mig-21 jachtvliegtuigen, die kennelijk een verkenningsopdracht uit voerden. Op de vliegtuigen zijn schoten ge lost met luchtafweergeschut. Zo’n besluit biedt de PTT-ambtenaar, die blijkens zijn formulieren nog altijd de post voor de SBZ (Sovjetische Besatzungs- zone Deutschlands) aanneemt en aan het loket over de „zone” praat, geen houvast. Het is aan minister Leber van Verkeer en Posterijen om bij de PTT het begrip DDR in te voeren. Als Leber daartoe besluit, wat moet er dan gebeuren met het „zonerandgebied”, dat onder zijn collega van Binnenlandse Zaken, Genscher, valt? En hoe gaan „in terzonale treinen” heten? Wat moet mi nister Franke van Intern-Duitse zaken met de „demarkatielijn”, die nu toch niet zo maar DDR-grens kan worden genoemd? In Bonn wordt al beweerd, dat het straks de „Innerdeutsche Grenze” zal zijn. Voor Franke en zijn ministerie is het doen van een uitspraak wellicht niet zo belangrijk. De makers van landkaarten en schoolboekjes in de Bondsrepubliek heb ben echter dringend behoefte aan verdui delijking. Nu de contacten met Polen wat vrien delijker zijn geworden, hebben veel West- duitsers persoonlijk ervaren dat Danzig in tegenspraak met alles wat in de Bonds republiek wordt geleerd werkelijk Ten overstaan van het partij-orgaan voor ideologische, politieke en culturele ontwikkeling verklaarde hij dat de staat van de arbeidersklasse het recht heeft in literatuur, kunst, muziek, film en theater en op alle gebieden van het culturele le ven „slechts dat toe te laten wat met het socialisme en ons socialistische vaderland te verenigen valt”. Ceausescu keerde zich „tegen het oude, tegen restanten van burgerlijke denktrant, tegen elke soort van mystiek en tegen be paalde invloeden van buitenaf.” Aan het binnenbrengen van „decadente films moet aldus Ceausescu een halt worden toegeroe pen. Ceausescu eiste dat partij- en staatsin stellingen vooraf hun goedkeuring hechten aan alle ingevoerde films, aan alle ma nuscripten van Roemeense films voordat ze worden vertoond, aan alle plannen voor theatervoorstellingen en aan het produktie- program van uitgeverijen. De „fouten” in de programma’s van de Roemeense radio en televisie moeten worden uitgesneden. w jj"

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3