G ZEE VONK, een natuurlijk en onschuldig verschijnsel Concentratie van Noctiluca Milaris oorzaak „vervuiling RODE VLEKKEN I IN NOORDZEE: Ff p b( g: Oost-Pakistan wordt door hongersnood bedreigd g nieuwe Geneefse Joegoslavische ambassadeur „China is bereid tot deelname aan conferentie” Levenslang voor vermoorden van «bb I I I I I I I I I r X WOENSDAG 14 JULI WO 1971 4 99 Amerikaans rapport: ZEEZIEK BEMEST Proces in Stockholm VERVUILD Australisch Labourlid: LICHT Jan Stoute werd lid van Volendam DEN HELDER De roodkleurige vlekken in zee voor de Hollandse kust worden veroorzaakt door de „Noctiluca Milaris”, een eencellig plankton- Kerkdijk nieuws diertje, dat onder bepaalde weersomstandigheden aan de oppervlakte komt drijven en met miljoenen soortgenoten samenklontert tot grote oranje-rood gekleurde velden, welke soms wel kilometers lang kunnen zijn. De weten schap heeft ook een naam voor het voor haar bekende verschijnsel: zeevonk. Het kan ieder jaargetijde optreden en is volkomen onschadelijk, zeker voor de mens. Deze planktonsoort is bovendien niet uniek voor de Noordzee; hij zwerft al zwevende door het water van alle wereldzeeën. Daarom kan men in oude journalen van avontuurlijke zeevaarders dergelijke verschijn selen waar ook ter wereld opgetekend zien staan: „bij windstil weer ont staan in zee kleurige vlekken”. Daarmee is dè voorwaarde voor het op treden van zeevonk gegeven: een spiegelgladde zee zonder één zuchtje wind, een weertype, dat de laatste weken herhaaldelijk op zee is gesignaleerd. H 1» r* KUIT Ja "BB 'x' IIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIII 4 WIM VAN LUYKEN (Van onze sportredactie) MM De Noordzee is volgens biologische begrippen een water rijk aan planten en vissen. Deze rijkdom*wordt echter bedreigd door „overbemesting”, een vorm van vervuiling. in tegenstelling tot andere planktonsoorten, welke dan juist naar de bodem zakken. dan moet je geen mosselen eten”. Swen- nen: „In de zomermaanden komt een an dere planktonsoort voor, die giftig is voor de mosselen en voor de mensen, die deze mosselen eten”. BI het i leg aard naai den nooi de 5 emp vam serv pén de niet lost "BB' D plat dele mat de 1 tie wat del< wor lege 1.22 BA leid jaa ri BMP' - de haven van Den Helder hadden aange legd, vertrokken we met de veerpont naar Texel. Met de vakanties in volle gang een tijdrovende onderneming. Vlak bij de stei ger van de pont ligt bij ’t Horntje het com plex van het NIOZ, het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee, waar wij worden ontvangen door bioloog Swennen, die eerder in dit verhaal even aan het woord is geweest. Hij doet uit de doeken wat zeevonk is, zoals wij al in de aanhef hebben geschreven. Het verschijnsel zee vonk is niet aan jaargetijden gebonden. Het kan ook ’s winters optreden. „We heb ben het zelfs in 1969 tussen de ijsschotsen gevonden”. Als het maar windstil is, dat is de voorwaarde. Dan zorgen processen in het kogelronde lichaampje van dit een cellig dierte ervoor, dat hij gaat zweven, Hoewel van windkracht nauwelijks eni ge sprake was, dreef de uit noordelijke richting waaiende wind toch flinke golven vanuit zee inhet in scheepvaartskringen als verraderlijk bekend staande Molengat in. Al staat er een zuchtje noordenwind, vertelde gezagvoerder J. Marijs van de „Vlissingen” ons, er ontstaat direct golf slag. Tussen de zeebanken wordt de zee als het ware opgestuwd. Reden voor de Marine om vooral bij stormweer het Schul- pengat als in- en uitvaarroute voor haar in Den Helder gestationeerde schepen te gebruiken. Het Molengat is echter de kortste route naar het lichtschip, al moet een flink eind worden omgevaren van wege de Noor- derhaaks, een grote zandplaat, waar om heen beide vaargeulen een weg naar zee bieden. Golven dus in het Molengat en op zee was het al niet anders, eerder erger. Een flinke deining liet het schip behoor lijk „stampen”, zelfs zo, dat onze op zee De hulpverlening zal zich richten naar een zojuist ontvangen studie van een internationale groep van banken. Uit dat rapport blijkt dat het enige tijd zal duren voordat economische hulp kan worden benut, zo onvoorstelbaar heeft de burger oorlog Oost-Pakistan ontwricht. Gezagvoerder Marijs: „Wij dachten dat het kuit was”. De hoeveelheid, waarin zeevonk wordt aangetroffen kan in de zomermaanden wel groter zijn, want de hogere temperaturen zorgen voor snellere vermenigvuldiging van de Noctiluca Milaris.Ofhetverschijn- van de Noctiluca Milaris. Of het verschijn sel zich dit jaar meer dan voorgaande ja- ren manifesteert, kan bioloog Swennen niet beamen. Zou dat het geval zijn, dan zou de oorzaak daar weer van kunnen zijn de lozing van vuil op zee. Naast giftige stoffen, ontdoet de mens zich ook van niet-giftige bestanddelen, als fosfaten en voedingszouten. De toch al rijke Noordzee wordt met deze stoffen als het ware be mest. „De voorraad voedingsstoffen is de laatste tien jaar sterk vermeerderd met als logisch gevolg dat de productie van dierlijk leven hoger wordt”. Daardoor kan de planktonbloei echter to rijk worden. „De plantaardige deeltjes produceren overdag zuurstof, welke zij ’s avonds weer verbruiken. Is er bijzon der veel plankton, dan kan een dergelijke plek dood slaan, zonder zuurstof komen en sterven plankton en het andere dierlij ke leven af. In de Waddenzee hebben we dergelijke zuurstof arme plekken gekend. Een storm en alles herstelt zich, al blijft zo’n plek lang herkenbaar, doordat er al leen jonge dieren in voorkomen”, aldus Swennen, die resumeert: „Zitten er geen giffen in afvalstoffen, dan gaat er een be mestende invloed vanuit, maar ik ben bang voor overbemesting”. Zijn de berichten dat de zee de laatste jaren sterk is vervuild overdreven? „Nee, de zee is inderdaad sterk bevuild. Bemes ting is al een vorm van vervuiling”. Als voorbeeld haalt hij een geval van vogel sterfte aan, vooral onder de grote sterns en de eidereenden, enkele jaren geleden. Oorzaak was ’t lozen van bestrijdingsmid delen tegen insecten door fabrieken aan de Rijn, van waar het afval in de Noord zee terecht kwam. Via de voedselketen vis eet plankton, vogel eet vis komen deze schadelijke stoffen in de vogel, ho pen zich daar op, totdat de vogel door het eten van vis een te grote concentratie gaat bevatten en sterft. Daar is gelukkig een eind aan gekomen. Terug naar zeevonk. Een andere reden, dat het zo in de belangstelling staat, is het feit dat meer waarnemingen op zee wor den verricht, bijvoorbeeld naar vervuiling door schepen. Rijkswaterstaat en de Ma rine Luchtvaart Dienst bijvoorbeeld letten scherp op schepen, die olie over boord zet ten. Ook bemanningen van andere schepen geven dergelijke gevallen door en de laatste jaren beperken d eze meldingen zich niet alleen tot olie, maar worden ook andere vormen van vervuiling, gesig naleerd. Het plankton wordt vaak voor vuil aangezien en zo komen deze meldin gen binnen. Wel is bekend dat het zeevonkdiertje verantwoordelijk is voor het „lichten der zee”. Wordt het diertje geprikkeld, dan gaan onder invloed van verschillende stof fen korreltjes in het lichaampje korte tijd licht geven. Een vis of een scheepsschroef kan dit lichteffect al veroorzaken. Voor mens is zeevonk volkomen onge vaarlijk. De enige hinder die hij er van zou kunnen ondervinden, is de lucht, wel ke op het strand hangt, wanneer zeevonk aanspoelt en wegrot. Dat is echter maar van korte duur. Bepaald windstil was het niet toen ver slaggever en fotoograaf zich dinsdagmor gen vroeg in Den Helder meldden bij de gezagvoerder van het betonningsvaartuig „Vlissingen”. Met instemming van het Loodswezen mochten wij een wekelijkse tocht meemaken naar het lichtschip „Te xel”, enkele mijlen voor het gelijknamige eiland in zee verankerd, om met pen en camera gewapend zelf het verschijnsel in ogenschouw te nemen. Maar zoals gezegd, er stond een lichte wind en de hoop, dat wij zeevonk zouden zien, was erg klein. Het rapport, afkomstig van het Ameri kaanse (regerings) Bureau voor Inter nationale Ontwikkeling (AID), levert kri tiek op de huidige distributie van voedsel. Het vervoer in Oost-Pakistan wordt een „janboel” genoemd. „Tenzij onmiddellijk spoedmaatregelen worden genomen, zullen miljoenen on schuldige mensen de hongerdood sterven. Voor veel gebieden is 1 augustus de uiter ste termijn”, zo zei senator Kennedy. Dit rapport en een publikatie van de Wereld bank over de enorme voedseltekorten zouden, aldus de senator, „toch eindelijk een einde moeten maken aan het officiële optimisme van onze regering.” Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld dat de VS het leveren van humanitaire hulp aan Oost-Pakistan gaat opvoeren. Wat de e o- nomische steun aan het land betreft zijn nog geen bedragen vastgesteld. STOCKHOLM (AP) De twee Kroati sche ballingen die hebben bekend op 7 april de Joegoslavische ambassadeur in Stockholm, Vladimir Rolovic, te hebben vermoord, zjjn vandaag elk tot levenslang veroordeeld. HAARLEM De laatste weken, en vooral de laatste dagen zijn in de Nederlandse kranten nogal alarmeren de berichten gepubliceerd over rode vlekken in zee voor de kust van Noord en Zuid-Holland. Afgelopen maandag morgen raakten politie en gemeentebe stuur van Texel nog in paniek na mededelingen in een landelijk blad, als zou de politie de badgasten op het eiland bezoek aan het strand wegens gevaar voor de gezondheid hebben ont raden. De politie bleek echter nergens vanaf te weten. Ook over de oorzaak circuleren de wildste geruchten. In het ergste geval schrijft men de rode vlekken toe aan de Industrie: het zouden chemische af valstoffen zijn. Dat alles was voor een van onze verslaggevers voldoende aan leiding zich bezig te houden met het raadselachtige verschijnsel. Na een tocht op de Noordzee bij Texel en een gesprek met een bioloog is hij, dat kun nen we alvast wel vertellen, tot de con clusie gekomen, dat de rode vlekken een natuurlijk en ieder jaar weer kerend verschijnsel is. Van gevaar voor de gezondheid is geen sprake. Deze reportage is tot stand gekomen in samenwerking met het Loodswezen in Den Helder en het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee, waarvan de laboratoria op Texel zijn gevestigd. WASHINGTON (Reuter en AP). Se nator Edward Kennedy heeft de inhoud bekendgemaakt van een officieel rapport, waarin wordt gewaarsenuwd dat in Oost- Pakistan miljoenen mensen zullen ver hongeren wanneer er niet onmiddellijk nieuwe voedselvoorraden heen worden gestuurd. -. w f f -s S HONGKONG (AFP) De Volksrepu bliek China is bereid deel te nemen aan een nieuwe Geneefse conferentie over Indo-China. Dit heeft de leider van de Australische labourpartij Gough Whitlam tijdens een persconferentie in Hongkong gezegd na zijn terugkeer uit Peking. Whitlam die op 5 juli premier Tsjoe en Lai heeft ontmoet beklemtoonde dat China borg staat voor de vredesvoorstellen die het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront op 1 juli in Parijs ter tafel heeft gebracht. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Blauwkapel-Groenekan J. Catsburg te St. Maartensdijk; te St. Annaland P. M. Breu- gem te Barneveld; te Scherpenisse J. van Vliet te Nederhemert; te Uitwijk-Waard- huizen W. B. Harleman te Vlaardingen. Aangenomen naar Colijnsplaat E. G. Boe- senkooi te Ommelanderwijk. De verdachten, de 20-jarige Milo Bares- jic en de 22-jarige Andjelko Brajkovic, zei den tijdens het proces dat Rolovic in de jaren 1941-1945 „duizenden Kroaten heeft vermoord” en dat zij daarom geen zweem van wroeging voor hun daad koesteren. HAARLEM. Vooruitlopend op de uit slag van het kort geding van de acht ver oordeelde voetbalclubs tegen de KNVB, is RCH-speler Jan Stoute al lid geworden van eredivisieclub Volendam. Haarlem heeft inmiddels amateur-intemational Frits Ver heul (DCG) aangetrokken. Zoals de zee zich dinsdag liet zien, zag het er niet onheilspellend uit: het water was schoon en helder; vervui ling van enige betekenis viel niet te constateren. De foto is gemaakt op het eind van de terugreis, toen de zee door de afnemende wind weer rus tiger werd. imiiinHiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Is zeevonk verantwoordelijk voor de vergiftiging van de mosselen? Swennen haalt een in visserskringen bekend gezeg de aan: „Als er geen r in de maand zit, XWWft.'*''''v' niet onervaren fotograaf de reis groten deels zeeziek over de reling heeft gehan gen. Het hinderde niet, want hij hoefde nauwelijks in actie te komen. Wat wij al vreesden, bleek juist. De wind was spel breker. Niet één kleurige vlek van beteke nis liet zich met het blote oog of met de scheepskijker aanschouwen. Bioloog C. Swennen, verbonden aan het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee vertelde ons ’s middags waarom niet. „In tegenstelling tot andere onder de wa teroppervlakte zwevende planktonsoorten, zakt de Noctiluca Milaris in stilstaand wa ter niet naar de bodem, maar gaat aan de oppervlakte drijven, waar zij gaan samen klitten. Wind en golfslag maken, dat de diertjes weer tot hun zwevende toestand terugkeren”. Gezagvoerder Marijs van de Vlissingen vertelde ons tijdens de tocht naar het lichtschip „Texel”, waarvan de beman ning om de veertien dagen dienst wordt afgelost, dat hij het verschijnsel zelf veel vuldig heeft waargenomen. „Wij dachten eigenlijk, dat het kuit was. Bij het licht schip „Terschellingerbank” heb ik vel den zien drijven van kilometers lang en tientallen meters breed”. Als wij op de terugreis met de afgeloste gezagvoerder A. Dral van de „Texel” praat, kan hij uit eigen ervaring de uitspraken van zijn collega onderstrepen. Dagenlang dobber de hij met zijn schip teemidden van uitge strekte roodachtitge velden met daarin veel wrakhout en kwallen. Nadat wij rond het middaguur weer in Of zeevonk, of liever gezegd, het plank- tondiertje, giftig is, valt volgens Swennen, nog niet te constateren, evenals er geen antwoord te krijgen is op de vraag voor welke dieren het als voedsel dient. Vast staat wel, dat de Noctiluca Milaris, dat zich met kleinere soortgenoten voedt, geen vissen aantrekt. IIIWIUIIIIUUIIUUUIUWIIUIIWIIIIIUIIIMIIIIIIIIIIIIIWIUIUIIIUIIHIUUIIIIIIIIIIIIIIIIIU^^^ nwfMW»; ÖSiÈsSsS™ SS.*. SS 'S s Een unieke opname gemaakt door de Marine Luchtvaart Dienst: een rode zeevonkvlek vanuit de lucht gezien. Op de voorgrond de vleugeltip van het Neptune-vliegtuig. ft s -- B -:O.s B :s;ssfc*;s BB Ti SallK.u o._

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4