Indonesische en Nederlandse kerken hielden beraad in Driebergen Geen vrijblijvende zaak MILIEUZORG ALS TAAK VAN DE KERK Zigeuner-manifestatie Den Haag Handtekeningenactie van Kath. Jeugdraad Geweld op de beeldbuis voor Raad van kerken” Conferenties Oud Poelgeest in Vormen van samenwerking bij Akkoord met staat gewijzigd in Hongarije Nieuw Ruimzicht Veranderingen Reorganisatie in de kerk van Schotland 12 ZATERDAG 17 JULI 1971 Erbij beraad en handelen zullen worden gebruikt. Gevangenen Zuld-Molukkers Ontwikkelings- samenwerking I Een delegatie van de Indonesische raad van kerken DGI, en de Indonesi sche r.-k. bisschoppen en een afvaardiging van de Raad van Kerken in Nederland hebben gezamenlijk overlegd over zaken van belang voor de verstandhouding tussen de kerken en de bevolking in beide landen. Tij dens dit beraad, op Hydepark in Driebergen gehouden, is gesproken over vraagstukken betreffende ontwikkelingssamenwerking, de politieke ge vangenen in Indonesië en de in Nederland verblijvende en van de Mo- lukken afkomstige ex-KNIL-militairen en hun nakomelingen. De ge sprekspartners in Driebergen bereikten een aantal conclusies inzake de aangesneden moeilijke vraagstukken, welke als uitgangspunt voor verder 99 PROF. VERKUYL ''VV''V”WV'~VVVVWVV'''‘’''VVW''WWVV''V''VV«'~V'^^ De conferentie, die wordt gehouden in ZVVVWVVVVWVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWWWWWWWWWWWWWWWVWWW^/W\^<WWWWV de WWVVVWVVVWVVVVWVWVVWWV\AAZVWWW Zj i MET EEN GROOT kampvuur op het Malieveld in Den Haag wordt zondag avond 25 juli een kleurrijk godsdienstig feest besloten: een vierdaagse interna tionale conferentie van evangelische zi geuners. r In Driebergen werd er waardering voor geuit dat de Nederlandse regering bijzondere aandacht besteedt aan hulp aan Indonesië en werd de hoop op be stendiging ervan uitgesproken. De bij eenkomst plaatste in het algemeen de kanttekening, dat ontwikkelingssamen werking alleen effect zal sorteren bij het tot stand komen van rechtvaardige han- delsverhoudingen. De regeringen wor den opgeroepen daartoe bij te dragen. De conferentie onderstreepte de wen selijkheid van een verruiming van de medefinanciering in het kader van ont wikkelingshulp door de regering aan projecten van kerken en organisaties. vende zaak kunnen zijn, verzekerde dr. A. Kruyswijk, de voorzitter van de raad ons. Het belang van het meeleven en de toezeggingen van Nederlandse kant is af te meten aan het feit, dat de Neder landse raad van kerken als enige ter wereld leidinggevende personen uit de aangesloten kerken omvat. Afdelingen voor werelddiakonaat van meer dan een van de leden-kerken zegden in Drie bergen reeds geld toe voor uitvoering van onderdelen van de genoemde aan bevelingen en taken. Wat betreft het vraagstuk van de po litieke gevangenen in Indonesië ten ge volge van de staatsgreep in 1965 was het Driebergse beraad zich bewust van het historische proces, dat tot dit pro bleem heeft geleid. De consultatie sprak zich uit voor een versnelde afhandeling van de tot nu toe nog zo trage berechting van de ge vangenen, eventueel door het instellen van extra gerechtshoven in verband met de overbelasting van de bestaande ge rechtshoven. Hierdoor zou dan ook bin nen afzienbare tijd vrijlating kunnen worden bereikt van mensen die al die jaren op onvoldoende rechtsgronden worden vastgehouden. Voorts werd bevordering varf de her integratie van de vrijkomende gevan genen en hun gezinnen in de Indonesi sche maatschappij bepleit. Ook verklaarden de gesprekspartners zich bereid de Indonesische regering te helpen bij de verzorging van de ge vangenen op materieel en geestelijk ter rein. Op initiatief van de sectie voor so ciale vragen van de landelijke raad van kerken en de stichting centrum milieuzorg, is op het vormingscentrum Oud Poelgeest te Oegstgeest een con ferentie over milieuzorg gehouden. Het conferentiethema was: „Milieuzorg, ook een taak van de kerk?” Het meren deel van de deelnemers werd beves tigd in de overtuiging, dat het vraagte ken achter dit thema een uitroepteken dient te zijn. De kerken zullen zich ook actief dienen bezig te houden met de toenemende problematiek rond de zor gen voor het milieu. De handtekeningenactie welke Katholieke Jeugdraad voor Nederland in de afgelopen weken heeft gevoerd ter ondersteuning van de kandidatuur van mgr. Helder Camara voor de No belprijs voor de Vrede 1971 heeft tot nu toe reeds meer dan 14.000 handte keningen opgeleverd. De lijsten met de duizenden handteke- ter. Ter conferentie werd gesteld: wan neer we op het terrein van de milieu zorg verder willen komen is een ande re relatie tussen mens en natuur nood zakelijk. Daarin kan de theologie een bijdrage leveren. Het ligt in de bedoe ling dat deze nota via de sectie voor sociale vragen wordt aangeboden aan de raad van kerken ter verstrekking aan de priesters en predikanten van de aangesloten kerken. Een andere suggestie van de confe rentie aan de sectie betrof de vraag of een interkerkelijke landelijke werk groep voor de milieuzorg en het milieu beheer niet noodzakelijk wordt, dit met het oog op de mentaliteitsverandering binnen de kerken. Bij de sectie voor sociale vragen is er op aangedrongen zich op korte ter mijn in het bijzonder met de milieu zorg bezig te houden en te bevorderen, dat. het grondvlak van de kerken, met name de plaatselijke predikanten en priesters, informatie wordt verstrekt, nodig om het vraagstuk gefundeerd on der de aandacht van de gemeenteleden te kunnen brengen. De conferentie was een eerste aanzet tot gemeenschappelijk handelen van de genoemde sectie, van de Raad van kerken in Nederland en van de Stich ting centrum milieuzorg, gevestigd in Amsterdam. De stichting is in april 1970 tot stand gekomen in aansluiting op voorlichting verzorgd door veront ruste vrouwen, die de zorgwekkende milieuverontreiniging wilden tegengaan Deze overheidssteun wordt nu nog al leen toegekend voor investering in ge bouwen en de inrichting daarvan, zie kenhuizen, scholen enz. Investering in de opleiding van het personeel dat de projecten heeft uit te voeren in en van uit die gebouwen is echter ook noodza kelijk. Tevens werd aangedrongen op snellere afhandeling in Den Haag van bij de regering ingediende aanvragen om ontwikkelingsgelden. Voorts deed het beraad ook gedetail- keerde aanbevelingen inzake particu liere investeringen ten gunste van be vordering van de werkgelegenheid in Indonesië, rechtvaardige verdeling van de baten en de groei van een zelfstan dig Indonesisch bedrijfsleven. Kerkelij ke ontwikkelingsprojecten zouden niet exclusief op een r.k. of prot. groep maar op het nut van heel de samenleving gericht moeten zijn, met mogelijke deel name van islamieten en anderen in het bestuur ervan, en met inpassing in de regeringsopbouwprogramma’s. De gesprekspartners zegden toe in eigen kring te zullen werken aan ver betering van de voorlichting en daar mee van de verstandhouding tussen bei de volkeren. Het gaat niet aan zonder meer de te levisie aansprakelijk te stellen voor de uiting van agressie. Een gewelddadige film heeft inderdaad een agressiever- hogend effect, ntaar een niet geweld- dige film ook, zij het in mindere mate. Wat zijn dan de factoren die bepaalde kinderen gevoeliger maken voor een gewelddadige film dan anderen? Is het vormvastheid met betrekking tot agres sie? Ligt het in het sociaal milieu waar uit het kind stamt? Zijn het de kijkge woonten? Dit staat in een bij Boekencentrum n.v. te ’s-Gravenhage uitgegeven rap portje „Geweld op de beeldbuis”, tot stand gekomen onder auspiciën van de hervormde raad voor overheid en sa menleving, met medewerking van het Nederlands instituut voor preventieve geneeskunde. De synode van de Kerk van Schot land heeft een rapport aangenomen, dat radicale veranderingen bepleit in de or ganisatie van het kerkelijk leven. Het dringt, met name voor kleine, zwakke gemeenten aan op samenwerking in grotere verbanden, waardoor mankracht en geld doelmatiger kunnen worden besteed. Zendingsvelden, die in onze tijd de hoogste prioriteit moeten heb ben zijn, aldus het rapport, de indu strie, de wereld van radio en televisie, de politiek en het onderwijs. Typerend voor de merkwaardige po sitie van de Schotse kerk in het maat schappelijk leven was dat de synode zich uitsprak tegen deelname van En geland aan de EEG. Verworpen werd een voorstel geen geld meer uit te ge ven voor kerkelijk werk in Zuid-Afrika om daarmee de afkeuring van de apartheidspolitiek tot uitdrukking te brengen. In Hongarije mag niemand in een kerkelijke functie gekozen of benoemd worden zonder goedkeuring van de staat. Dit is een verordening uit 1957. Hierin is, zo meldt de Hongaarse Ker kelijke Persdienst, thans in zoverre ver andering gebracht, dat voor minder belangrijke benoemingen voortaan geen toestemming meer nodig is. Voor de hoogste kerkelijke ambten blijft echter een goedkeuring nodig van het presi dium van de Hongaarse Volksrepu bliek. Dan is er een categorie „middenfunc- tles”, waarvoor nieuw-gekozenen of be noemden alleen maar hoeven te wor den aangemeld. Hoort men binnen 15 dagen niets van het staats-bureau voor kerkelijke zaken dan mag men uit dit zwijgen afleiden dat de benoeming is goedgekeurd. Zij die benoemd of gekozen worden zijn verplicht een eed af te leggen ten overstaan van de president van de Hongaarse Volksrepubliek, of bij lage re functies bij minder belangrijke auto riteiten. Volgens de Hongaarse Kerke lijke Persdienst is deze nieuwe rege ling te danken aan „de goede verhou ding tussen kerk en staat”. Wat de eed inhoudt, wordt niet vermeld. De regeling is enerzijds ondertekend door staatssecretaris Miklos, presi dent van het bureau voor kerkelijke zaken en anderzijds door de lutherse, de rooms-katholieke en gereformeerde bisschoppen van het land en door de president van de joodse gemeenschap in Hongarije. Voor de gereformeerde kerk tekende bisschop Bartha van Bu dapest, voorzitter van de synode. „Nieuw Ruimzicht”, uitgaande van de vereniging „Hervormd Opleidings centrum,” HOC te Doorn, verkeert in een proces van veranderingen. De laat ste jaren is het aantal gymnasiumleer lingen afgenomen en de jonge genera tie (12-15 jaar) verdween geheel uit het internaat. Verruiming van de toelating tot de theologische studie leidde tot de komst van meer „staatsexaminandi” (HBS-ers en anderen, die ter voorbe reiding op de universitaire studie de benodigde aanvullende vooropleiding volgen) en de gemiddelde leeftijd van de Ruimzichtenaar steeg snel tot 18, 19 jaar. Sfeer en regime op Nieuw Ruim zicht veranderen het internaat in veel eer een „leef- en werkgemeenschap.” In de ledenvergadering werden twee studenten opgenomen enzovoorts. De ontwikkelingen hebben ook veran deringen in de leiding met zich mee gebracht. Verenigingsvoorzitter mr. drs. P. Lantermans zegt daarvan in het jongste nummer van „Nieuw Ruim zicht”: „In dienst van het HOC werken twee predikanten: ds. D. J. Karres als predikant-directeur van Nieuw Ruim zicht. Naarmate tengevolge van boven geschetste ontwikkelingen het werk op Ruimzicht alsmede de Ruimzichtenaren meer en meer betrokken werden bij het geheel (het HOC) werd de taakverde ling, de samenwerking in goed organi satorisch verband een probleem. Nadat hierover een deskundige was geraadpleegd en verschillende mogelijk heden en plannen waren besproken heeft de ledenvergadering in haar bijeen komst in mei 1971 besloten aan drs. Wolfensberger te verzoeken de leiding op zich te nemen van het gehele sa menwerkingsverband, omvattende het werk op Ruimzicht en onder de stu denten en alle daarmede verbonden werkzaamheden; het zoeken van nieuwe wegen en nieuwe mogelijkheden voor de opleiding van predikanten zal daar in een belangrijk deel van zijn werk uitmaken. Aan ds. Karres zal de gelegenheid worden geboden zich meer dan tot nu toe te kunnen toeleggen op studie en onderzoek op het ruime terrein van de (veranderde?) plaats en taak van de predikant in de kerk. Dit alles even eens ten dienste van de opleiding of be geleiding van predikanten.” Het rapport, opgesteld door twee so- ciaal-psychologen, gaat over de invloed van het kijken naar tv-uitzendingen met een gewelddadig karakter op het gedrag, speciaal dat van kinderen. An ders gezegd: worden kinderen van het kijken naar gewelddadige films op de televisie agressiever dan wanneer zij naar iets anders kijken? Deze veron derstelling is immers in ons dagelijks spraakgebruik bijna onaangevochten: gewelddadige tv-programma’s hebben een kwalijke invloed op onze kinderen, zij leren er maar verkeerde dingen van. De verontrusting over het peil van tv-programma’s komt dan ook herhaal delijk naar voren in de ingezonden brieven aan dag- en weekbladen. Men stelt dan ook vaak, dat gewelddadige programma’s een negatief effect op de volksgezondheid hebben. Deze overwegingen waren in april 1968 aanleiding voor de kerkeraad van de hervormde gemeente te Emmen (Dr) om aan het moderamen van de ningen zullen samen met de door de Wereldfederatie Katholek Jeugdwerk overal in de wereld verzamelde hand tekeningen worden aangeboden aan het Nobel-prijsfonds in Stockholm. Verbonden met deze internationale actie voor Dom Helder Camara heeft de KJR onder de Nederlandse jongeren tevens een handtekeningenactie gevoerd om kracht bij te zetten aan een aantal binnenlandse politieke eisen met betrekking tot vredesbevordering en ontwikkelingssamenwerking. Deze actie heeft ongeveer 3.000 hand tekeningen opgeleverd, welke met een toelichtend bezorgd schrijven zijn bij minister-president Biesheuvel. De eisen luiden: 1. Vredesbevordering en ontwikke lingssamenwerking moeten een geïnte greerd onderdeel uitmaken van het on- derwi j s-programma. 2. De overheid moet subsidie verle nen aan organisaties, die het bewust wordingsproces voor de internationale politiek bevorderen. 3. De overheid moet het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken in staat stellen zijn werk verder uit te breiden. 4. De ontwikkelingshulp uit overheids middelen moet in 1975 zijn gestegen tot 2 percent. 5. Deze hulp moet worden toegespitst op een beperkt aantal landen. 6. Nederland zou kunnen bevorderen dat er een begin wordt gemaakt met een grootscheeps internationaal onder zoek naar de inhoud van de meest wen selijke produktieverdeling in de wereld. De samenkomsten zijn ook voor an dere zigeuners toegankelijk. In de mee tings speelt een zigeunerorkest, getui gen deelnemers aan de conferentie van hun geloof in Christus en wordt gebe den voor genezing van zieken. Elke morgen om 8 uur komen de zi geuners bij elkaar om gezamenlijk te bidden. Ook Nederlandse gelovigen zijn daarbij welkom. Voor Nederland heeft de Haagse evangelist John Maasbach zijn kantoor beschikbaar gesteld als contactadres voor de conferentie (Apel- doornselaan 2, tel. 070-635929). De Mission Tzigane Evangélique heeft haar hoofdkwartier, met daaraan ver bonden een opleiding van evangelisten, in Choux, bij Parijs. De organisatie kwam voort uit een soort geestelijk ré veil dat in het begin van de vijftiger jaren ontstond onder de zigeuners in Frankrijk. In 1962 werd de zoon van een zigeunerin, mevrouw Reinhard, van een volgens zijn doktoren ongeneeslijke ziekte genezen, nadat een voorganger van een kleine pinkstergemeente voor hem had gebeden. Het gevolg was dat talrijke zigeuners zich bekeerden en zich (naar in pinksterkringen gebruike lijk is: door onderdompeling) liet do pen. Van Frankrijk uit verspreidde de beweging zich naar andere Europese landen. Toen ds. Ie Cossec met de beweging in aanraking kwam, besloot hij zich in het vervolg volledig in te zetten voor het pastorale werk onder de zwerven de christenen. In 1952 doopte hij de eer ste zigeuner. Volgens hem zijn er sinds die tijd alleen al in Frankrijk meer dan tien duizend gedoopt. Naar schatting heb ben de zigeuners nu ongeveer 200 uit hun midden voortgekomen reizende predikers, van wie er velen op het Ma lieveld het woord zullen voeren. In de de mammoet-tent, begint op 22 juli. Men verwacht dat vele honderden zigeuner- gezinnen met hun woonwagens naar de residentie komen. Het evenement is een activiteit van de Mission Tzigane Evangélique, een door de Franse ds. Clement le Cossec gestichte organisa tie, die tot de pinksterbeweging moet worden gerekend. De tent, waarin elke dag om 3 uur ’s middags en 8 uur 's avonds meetings worden gehouden, is fonkelnieuw en zal in de eerste avondmeeting (22 juli) officieel wor den ingewijd. De Indonesische delegatie omvatte onder anderen de DGI-voorzitters, dr. T. B. Simatupang en dr. P. D. Latuiha- mallo, de internationaal vermaarde ju rist mr. Yap Thiam Hien en prof. drs. Lo S. H. Ginting, de r.k. vertegenwoor diger. Van de kant van de Nederlandse raad van kerken namen onder meer aan het beraad deel de voorzitter dr. A. Kruyswijk, praeses van de gere formeerde generale synode, vice-voor- zitter mgr. H. C. A. Ernst, r.k. bis schop van Breda, mgr. M. Kok, oud- katholiek aartsbisschop van Utrecht, secretaris prof. dr. H. A. M. Fiolet, ds. F. H. Landsman, secretaris-gene- raal van de hervormde kerk en mr. J. Mommersteeg, een van de afgevaar digden van de r.k. kerk. Onder de Nederlandse adviseurs was mevr. dr. M. Klompé, demissionair mi nister van CRM, als privé persoon aan wezig vanwege haar persoonlijke be langstelling voor de aanhangige proble men. De werkvergaderingen werden voorgezeten door drs. H. Bootsma, al gemeen secretaris van de hervormde raad voor de zending; prof. dr. J. Ver- kuyl fungeerde als vice-voorzitter. Tijdens het Driebergse beraad zijn ook mogelijke aanzetten tot een uitein delijke oplossing van het vraagstuk van de Zuidmolukkers in ons land naar vo ren gebracht. Enkele punten daaruit vol gen hieronder. Het verdient aanbeveling voor groepen belangstellenden vanuit Nederland goed kope oriëntatiereizen naar Indonesië mogelijk te maken. Aspirant repatrianten dient een goe de voorlichting te worden geboden in zake de te verwachten ontvangst en in tegratie in de Indonesische samenleving. Wie daadwerkelijk terugkeert uitein delijk wellicht ruim 3.000 personen, om streeks tien percent van de Zuidmoluk kers in ons land zal zich ook zijner zijds moeten willen en gaan inzetten voor de opbouw van Indonesië. Ouderen, die hun levensavond in In donesië willen slijten moet de mogelijk heid daartoe worden geboden met in- grip van uitkering in Indonesië van de Nederlandse pensioenen, AOW en AWW. Er zal begrip moeten worden opge bracht voor daden en houding van de Molukse jongeren, die desgewenst ge holpen moeten worden hun plaats en taak in Nederland te zien en tot inte gratie te komen. De Molukse kerk in ons land verdient steun, met name bij de vorming van voorgangers. Een commissie zal voor de uitwer king van de aanbevelingen gaan zorgen in samenwerking met de Indonesische en de Nederlandse raad van kerken en met de Molukse kerk in ons land. Mogelijk dit najaar nog start een op leiding van 30 mensen tot hulpprediker voor deze laatste kerk. Het beraad in Driebergen is niet bui ten de Zuidmolukkers om gevoerd. Dr. P. D. Latuihamallo, zelf van de Mo- lukken afkomstig, is eerder naar Ne derland gekomen. Hij trok ons land door en raadpleegde tal van Zuidmo lukkers in hun woonplaatsen en woon oorden, in onder meer Assen, Culem- borg en Leerdam. Het beraad zal voor de Nederlandse Raad van kerken beslist geen vrijblij- diensten wordt Frans en Nederlands ge sproken. Zojuist is van de pers gekomen de 2e druk van de brochure „Wonderen onder de zigeuners”, verkrijgbaar a 2.50 bij het „Bijbelhuis”, Apeldoornselaan 2, Den Haag. De gemeenschappelijke werkgroep van de Wereldraad van kerken en de Roomskatholieke kerk heeft besloten tot een uitvoerige studie van de vormen van samenwerking tussen rooms-katho- lieken en andere christenen op plaatse lijk, regionaal en landelijk vlak. Het plan deze studie te beginnen vloeit voort uit de toenemende samenwerking tussen rooms-katholieken en anderen in verschillende landen op lokaal en nationaal nivea, speciaal binnen raden en kerken. Het is de bedoeling bij deze studie aandacht te schenken aan de theologische, pastorale en organisatori sche aspecten van die samenwerking als ook te bestuderen hoe de samen werking „bij kan dragen aan de ont wikkeling van de gehele oecumenische beweging”. Aansluiting van „Rome” als lid-kerk bij de wereldraad ziet ook deze gezamenlijke werkgroep nog niet in het directe verschiet. De werkgroep is van mening dat de r.k. kerk zal moe ten beslissen over eventuele aansluiting en sprak haar waardering uit voor de bestudering van de vraag, die hier ligt, binnen de r.k. kerk. De stichting richtte in de zomer 1970 in Amsterdam een informatie- en docu- mentatiebureau in ter bevordering van een grotere „milieubewustheid” bij het Nederlandse volk. Aan de tweedaagse conferentie in Oegstgeest werd deelgenomen door een zeer heterogene groep uit de economi sche en de natuurwetenschappelijke sector en overwegend uit verschillen de takken van gespecialiseerd kerkelijk werk: industriepredikanten en -pries ters. die vanuit hun werkterrein met de milieuzorg geconfronteerd worden. Ook waren enkele geïnteresseerde ambtsdragers en gemeenteleden aan wezig. De eerste dag is besteed aan infor matie. Drs. J. B. Opschoor, econoom en medewerker aan het instituut voor milieuvraagstukken van de Vrije Uni- versiteit en prof. dr. M. F. Mörzer Bruyns, hoogleraar natuurbehoud en beheer te Wageningen gaven een in zicht in de ernst van de situatie en we zen ook een zekere richting voor de aanpak van het probleem. Op de tweede dag werd onder meer een nota over theologische achtergron den besproken, gemaakt door de werk groep Atomium. Deze werkgroep, be staande uit beoefenaars van natuur wetenschappen en enkele theologen, be ziet het milieuprobleem zo fundamen teel mogelijk, onder meer wat betreft de biologische en theologische aspec- hervormde synode te vragen of de kerk zich niet tot de overheid en/of de om- roepinstanties moet wenden om haar bezorgdheid over het peil der program ma’s tot uitdrukking te brengen. De kerkeraad was van mening dat zich een brutalisering en verruwing van ons levensbeeld voltrekt, waarbij sommige radio- en tv-programma’s een helpende hand bieden. De raad voor de zaken van overheid en samenleving kreeg deze brief van het moderamen der synode ter afhan deling toegezonden. De raad nam con tact op met omroepdeskundigen, waar bij bleek dat NCRV en VARA gaarne wilden meewerken. De gevormde com missie van vertegenwoordigers van de hervormde kerk en van NCRV en VARA adviseerde een onderzoek te la ten instellen door drs. T. Fris, die bij het Nederlands Instituut voor preventie ve geneeskunde te Leiden reeds bezig was met een onderzoek naar agressie. Het ministerie van CRM verleende sub sidie voor dit onderzoek, dat werd ver richt onder twee groepen jongens in de leeftijd van 13 tot 14 jaar. Uit het onderzoek kwamen als con clusies dat er bij de eerste groep (24 jongens uit een Leids clubhuis) geen zichtbaar verschil was in agressie tus sen hen die wel en hen die niet een agressieve film hadden gezien. Daaren tegen wel een stijging van agressie naarmate het onderzoeksexperiment vorderde en dit veroorzaakt werd door groepsinvloed. Bij de tweede groep (34 padvinders uit Leiden) kwam geen volgorde-effect, maar juist wel een zichtbaar verschil in die zin dat de meeste agressie ver toond werd na de gewelddadige film, minder na de niet-gewelddadige film en het minst door degenen, die hele maal geen film hadden gezien. De vragen die het onderzoek heeft opgeworpen, zijn even zovele aanzetten voor verder onderzoek, aldus het rap port. Het gaat hier trouwens ook om het eerste onderzoek dat in Nederland naar deze effecten onder jeugdigen is verricht. In elk geval heeft het aange toond dat niet zonder meer gesteld mag worden dat het vertonen van agressieve films op tv een verhoging van de agres sie bij de Nederlandse bevolking in het bijzonder bij de Nederlandse jeugd, ten gevolge heeft, hoewel ook het te gendeel niet is bewezen. In zoverre moeten wij leren wat voorzichtiger te worden met generaliserende uitspraken ten aanzien van de geestelijke volksge zondheid, wanneer de televisie in het geding is, aldus het rapport. De onweerlegbare waarde van dit on derzoek is naar de mening van de raad voor overheid en samenleving dat het aanspoort tot verder en diepergaand onderzoek. Wij laten in het midden wie dit ter hand zou moeten nemen. Het lijkt niet verantwoord hier als Ne derlandse Hervormde Kerk het initia tief toe te nemen. Immers hierbij is een grote mate van onderzoektechnische deskundigheid vereist. Bovendien zou het onderzoek enkele jaren vergen. Beter ware hier bij te denken aan de universiteiten of ook de omroeporganisaties zelve. De Nederlandse Hervormde Kerk heeft hier een probleem gesignaleerd maar laat het nu aan de competente instan ties over om met dit initiatief verder te werken, aldus de raad voor overheid en samenwerking.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 12