Gigantisch wijnfeest in Bordeaux bijna een flop Brabantse carnavalstent redde de feestvreugde DE AARDE ZET UIT land Uit in I i eigen Sauternes - drama Can-can cru Wijnridders erin Bloemenmeisjes Premier De vonk ZATERDAG 17 JULI 1971 (Door Wina Born) INDS 1909 had Bordeaux geen wijnfeest meer gehad. Daarom vond .J de heer Chaban-Delmas, premier van Frankrijk èn burgemeester van Bordeaux (dat kan daar), dat zijn stad nu eens wat meer aan de weg moest timmeren. Nu is Bordeaux niet zo feestvierderig. De „Bordelais” zijn een gereserveerd volkje van betrouwbare zakenmensen en goede wijn boeren, maar bepaald geen feestneuzen. Wij vermoedden dus, dat dit wijn feest geen hopsa-heisa-festijn zou worden, zoals die in de knusse wijndorpjes langs de Rijn. Het was dan ook meer bedoeld als manifestatie met een hoofdletter. Een veel te grote hoofdletter naar zou blijken. Niet zozeer het feest uit duizenden als wel het feest der duizenden. Men had ministers, am bassadeurs, professoren en een horde journalisten uitgenodigd. Deze laat- sten vooral uit de Verenigde Staten, aangezien die de beste Bordeaux- klanten aan het worden zijn: na auto’s, nertsjassen en zwembaden zijn nu de grote Franse wijnen in de „States” het populairste statussymbool. Jhr. De Ranitz, ex-burgemeester van Utrecht (links) wordt als nieuwbakken „Compagnon du Bordeaux” door zijn gildebroeders verwelkomd met het eresaluut: drie hamerslagen op een wijnfust. De wijnkeurmeesters en hun dames, gestoken in prachtige middeleeuwse kos tuums, vonden het maar een doodernstig feest. Tot de Brabanders kwamen I .vj 1 MEDICAL journal Erbij medewerking van niemand minder dan de „Knupdukskes.” OP HET LANDGOED „De Geldersche toren” in Spankeren worden op zater dag 31 juli en zondag 1 augustus de tui nen opengesteld voor het publiek. Op deze dagen kan evens de binnententoon- stelling in de Oranjerie worden be zichtigd. EN TOEN gebeurde het wonder: de Kikvorsen uit Den Bosch namen toe ters en trommels, met brede Brabant- HET ROERMONDSPLEIN in Arnhem is van vandaag tot 7 augustus weer het domein van de jeugd. Iedere werkdag tussen 10 en 16 uur kunnen kinderen tussen 5 en 15 jaar hun hart ophalen in dit Jeugdland, dat op regenachtige da gen een fijne compensatie kan zijn voor Veluwse vakantievierdertjes. se e, ia ën its 'us ie- lat ie- Je- ull ■t’s jn je: trs •d. en iet •he an ot 1- u- en le, i" re ok ns □- ie iu ie 1- w et de rer in ijn le- fe- in ie, en ‘er 5n. in ‘rd n- ;en' ok ’or !a- li- ‘re re en er op iu ie in ti er r- ap lal *r- >OT n- re, is. de is- m, let an iet )m tr- tet >e- dy in en le er de an al. ïg. tr ie, ft. ir- de n- 'e- iw iet en iet ar n- n- Ir- ti- »k a- ie rs te tl- is in ir OP DE EFTELING speelt sinds en kele dagen het beroemde waterorgel weer. In oktober van het vorige jaar verloor het orgel zijn domein aan het Diorama, maar nu is het weer te zien in een nieuwe entourage. Met dansende waterstralen, wiegende zeemeerminnen en deinende waterplanten, zegt de fol der uit Kaatsheuvel. BERG EN BOS in droomlicht is het motto van het lichtfeest, dat tot 22 au gustus iedere avond in Apeldoorn wordt gehouden. Het natuurpark Berg en Bos baadt in deze periode 's avonds in een zee van licht en rond de vijver kun nen de bezoekers luisteren naar eën muziekprogramma van Willem Duys. Wie dit alles nog niet romantisch ge noeg vindt, kan ook nog in een Vene- tiaanse gondel stappen en zich door een gondelier laten rondvaren in het Apeldoornse droomlicht. als wandelroute wil gebruiken, heeft een uur nodig voor de afstand Noord- wijkKatwijk en kan terug de bus tus sen deze beide kustplaatsen nemen. DAAR KON zelfs de plechtige in tocht van de wijnridders niets aan verhelpen. Mooi en schilderachtig was dit wel. Bordeaux heeft acht verschil lende wijnbroederschappen, geënt op middeleeuwse gilden van wijnkeur meesters. Ze dragen prachtige kos tuums, passend bij de kleur van hun wijn: de Jurade van St. Emilion flon kerend rood, de Commanderie de Mé- doc, purper fluweel, de Commanderie IN VORDEN kunnen de toeristen op 26 juli getuige zijn van een grote boe renbruiloft, die in de avonduren wordt gegeven op boerderij „Het Schimmel” nabij kasteel Vorden. Belangstellen den kunnen zich bij het gemeentehuis verzamelen. De WV voorspelt een ech te Achterhoeks» avond met muzikale OOK TIJDENS het feestbanket die avond wilde de ware vreugde niet ko men. Kosten noch moeite waren ge spaard voor een flonkerend schouw spel, zoals het ballet van de opera van Bordeaux en de echte can-can- danseressen uit de Moulin Rouge in Parijs. Men had zijn best gedaan op het diner, maar kook maar eens voor 2500 man, er werden prachtige wijnen geschonken, maar ik had mijn cha teau Cantenac-Brown’66 en ganze- vleugel'tje liever in een wat romanti scher omgeving genoten. De jongens van de hotelschool aan mijn tafel die van Maastricht serveerden als volmaakte gastheren, en ik had allerplezierigst tafelgezel schap, ter ene zijde een Franse kolo nel, ter andere de commandant van hr. ms .Van Speyk, die deze week toe- de Sauternes goudkleurig fluweel, de Hospitaliers de Pomerol laaiend schar laken, met Malthezer kruis. Voorafge gaan door herauten en bazuinblazers schreden zij binnen en hoe voortref felijk weten deze mannen van Bor deaux hun middeleeuwse gewaden te dragen! Geen moment denk je aan „verkle de kerels”, zij waren middeleeuwse gildemeesters, van hun expressieve gallisehe koppen tot de waardig schrij dende voeten. Helaas, in de betonnen omgeving kwam dit fraais weinig tot zijn recht en de ongetwijfeld spiritue le toespraken verdronken in de blèren de luidsprekers. Onze ambassadeur, jhr. De Ranitz, werd geïntroduceerd als Compagnon du Bordeaux en mag nu voortaan aanspraak maken op drie saluutslagen met een houten hamer op een wijnfust, zodra het hem be haagt een wijnkelder in Bordeaux te betreden. vallig in de haven van Bordeaux lag, en was derhalve deugdelijk be schermd. Maar de hal was te groot, de versterkers te luid en de mensen te talrijk. 'er ik- en en iet ire 31- De sl iet ne Ja ck ok Se en. IEDERE TOERIST die 250 francs neertelde kon drie dagen lang alles meemaken en bovendien overal vrij drinken van de vele vaak grandioze wijnen. Daarin was men niet kinder achtig. Er moeten omtrent 172.000 flessen zijn uitgeschonken in de offi ciële feestruimte, nog afgezien van wat in particuliere wijnkelders werd ontkurkt. OP DE ZOLDER boven de wijnkel der wordt gegeten aan lange tafels. Eendelever met druiven, lamsbout met paddestoelen, kaas en perziken in wijn, en daarbij worden door kelder- knechts in het stijve zondagse pak vijf beeldschone wijnen geschonken. Bij de eendelever is er bijvoorbeeld een satijnzachte, wulpse Sauternes, Chateau Filhot ’67. Een probleemwijn, want Sauternes, eens de wijn voor kei zers en koningsmaitressen, kan men aan de straatstenen niet meer kwijt. Ze zijn volkomen uit de mode en sommige van de beroemdste ch&teaux zitten nog met hele onverkoopbare oogsten. Men probeert deze strelend zoete wijnen te pousseren als après ski-wijnen in wintersportgebieden en ook als ideale wijn voor bij paté en gelijk hebben ze, want bij eendelever smaakt niets zo hemels als een gou den Sauternes. DE WIJNSTOKKEN zijn minstens 20 jaar oud en hebben dus 20 jaar liefderijke verzorging gehad, maar geen winst opgeleverd. Er komt geen kunstmest aan te pas: elk chateau dat zich respecteert heeft een aantal dure koeien op stal staan, alleen voor de mest. Voor elke oogst maken kui pers met de hand nieuwe fusten: op elke fles drukt alleen al 3 voor dit fust, waarop de wijn 2 a 2 jaar rijpt, waarbij circa 12 percent verdampt. In die jaren wordt de wijn verzorgd en gekoesterd dpor een keldermees ter met academische opleiding aan de universiteit van Montpellier. Dit alles kost handenvol geld en een chateau van hoge kwaliteitswijnen is dan ook nimmer een goudmijn, hoe duur de wijnen ook zijn. Vrijwel de gehele oogst van Chateau Lafite gaat dan ook naar Dollarland. DE OPZET was aardig, maar te groot. Creëer maar eens feeststemming in een betonnen hal van bijna een ki lometer lang waar je met z’n drie duizenden eet. Dit eten werd buiten in legertenten gekookt en voor de be diening had men een aantal hotelscho len uitgenodigd, onder andere de ho gere hotelscholen van Den Haag en Maastricht. Iedereen deed z’n best, en met trots mag ik vermelden, dat de Nederlandse jongens allerwege com plimenten oogstten. Maar de ware dionysische feestvreugde wilde maar niet komen. sche onderzoekingen tot de opzien barende conclusie dat de aarde uit zet. Daarmee zou ook de theorie verklaard zijn dat Amerika en Afrika vroeger een geheel gevormd hebben, maar door de zogenaamde „continentale verschuiving” uiteen gedreven zijn. Deze theorie (in ’S MIDDAGS begaf het hele gezel schap zich naar de feesthal en daar zaten wij weer met ons drieduizenden om de fusten, ietwat mistroostig, want de hal was weer zo groot en de geluidsinstallatie blèrde weer zo. PROF. DR. PASCUAL JOR DAN, die in Hamburg fysica do ceert, komt op grond van geologi- OM NOG EVEN aan de kustlijn te blijven: de WV van Noordwijk heeft bekend gemaakt, dat het fraaie fiets pad door de duinen naar Katwijk sinds kort verboden is voor bromfietsen Met deze maatregel zijn vooral de wande laars en fietsers gebaat, want zij kun nen in het vervolg in alle rust van het duinlandschap genieten. Wie het pad DE EERSTE DAG was aan parti culier initiatief overgelaten. Met een groep naar keuze kon men een tocht door de Médoc maken, kastelen be zoeken en op een wijnkasteel lunchen. Zo bevonden wij ons ’s morgens om half tien op het Chateau Lafite, eigen dom van Edmond baron De Rotschild, één van de vier „premiers crus”, de vier officieel hoogst geklasseerde Bor- deaux-wijnen. Een wijn zo groot, dat men zijn naam slechts fluisterend uit spreekt, en zo duur dat die in Neder land zeker veertig, vijftig gulden per gles moet kosten. Roep geen boze din gen naar baron De Rothschild, een grote wijn kan niet anders dan duur zijn. Leest u maar: HET TONEEL waar het eigenlijke wijnfeest 1971 de volgende dag, een za terdag, zich zou af spelen was de splin ternieuwe jaarbeurshal, even buiten Bordeaux aan een meer gebouwd en ingericht als enorme wijnkelder. Er waren 30.000 fusten in lange rijen neergelegd, met daarlangs, van plan ken, een soort eetbars waaraan men zat op withouden kistjes waarin wijn flessen meestal worden verpakt. Daarboven hingen lange rijen vaan dels met de namen van de wijnen, zeer democratisch door elkaar zowel de zeer dure kastelen als de eenvou dige Entre-deux-Mers en Bas-Médoc. Men kon proeven en drinken wat men wilde. 1915 door de geofysicus Wegener gelanceerd) lijkt gestaafd te wor den door het feit dat de kustlijnen van Oostelijk Zuid-Amerika en van Afrika in elkaar passen „als stuk jes van een legpuzzel” indien men de Atlantische Oceaan „even weg denkt”, maar bewezen is die stel ling nooit. Prof. Jordans onderzoekingen zouden nu aangetoond hebben dat de grenslij nen der continenten op nog opvallen der wijze in elkaar passen, als men ook het kustverloop onder water in de waarnemingen betrekt. Jordan stoelt zijn these van de „uit dijende aarde” op het feit dat het aard oppervlak een reusachtig netwerk van scheuren vertoont, zowel in de diepe gedeelten der wereldzeeën als op de vastelanden. Daartoe behoort onder meer de Rode Zee met haar voortzet ting in het Jordaandal, maar ook de gi gantische aardscheur die de Atlanti sche Oceaan van het zuiden tot het hoge Noorden (IJsland) doorsnijdt. En deze breuklijn is het volgens hem die de af scheiding van Zuid-Amerika en Afrika bewijst. PROF. JORDAN betoogt dat de uit zetting der aarde ook nu nog doorgaat. Zelfs de verbredingssnelheid van de kloof tussen de wereldzeeën kon wor den aangetoond: zij bedraagt volgens hem enkele centimeters per jaar!. Zij beweringen worden ondersteund door de Engelse fysicus Dirac die zegt dat dat zogenaamde „gravitatieconstante” helemaal niet constant is, maar in tijd en ruimte voortdurend verandert. Ze ker is dat ook de oceanen door verbre ding der diepzee-bodemscheuren uitdij en en daarbij de vastelanden als het ware opzij drukken. En daarvan heeft zelfs Einstein nimmer gedroomd! ZO BRAK de derde feestdag aan: zondag, waarop eindelijk de zon scheen en er met de zon iets van warë wijnvreugde doorbrak. Het be gon met een optocht door de straten van Bordeaux van de wijnridders ih hun fluwelen gewaden, en wijnboeren en kelderknechts met al hun werktui gen, de druivenplukstertjes, en ver schillende folkloristische groepen zo als steltlopers uit Les Landes, oester- meisjes uit Arcachon en Baskische muzikanten, plus zowaar de Kikvorsen uit Den Bosch, degelijk in het zwarte pak, de vrouwen met Brabantse pof- pak, de vrouwen met Brabantse pof fer en karbies, er lustig op los toete rend. Ook de Alkmaarse kaasdragers en de Haarlemse bloemenmeisjes, (maar wie heeft het toch in zijn hoofd gehaald, die arme kinderen zo trut tig toe te takelen, terwijl er zoveel leuke kleren te krijgen zijn?) waren van de partij. se glimlach trokken zij tussen de rij en fusten door, en plotseling was het feest, echt uitbundig feest. Onze eigen Brabanders hadden de vonk ontstoken en niets kon het vuur meer doven. De jongens van de Maastrichtse hotel school klommen op de hoog opgesta pelde fusten en zongen luidkeels de liederen van de Bossche kapel mee. En daar doken ook de jannen van de Van Speyk op die de lieve Franse meisjes onder de arm namen en voor we het wisten dansten wij allemaal in lange slingers en slierten en kringen rond. DE DAMES-Kikvorsen lieten zich de gouden Sauternes-wijnen voortreffe lijk smaken en glommen als opge poetste appels onder hun witte mut- sen.De Franse meisjes staken rode anjers op de witte matrozenmutsen van de jongens van de Van Speyk, ik zag matrozen ronddansen, met aan één arm een druivenplukstertje en in de andere arm een fles van één of an der groots chateau („lekker mevrouw, zoiets heb ik nog nooit gedronken” zei een overduidelijke Rotterdammer- met-braniekraag die in de kring met mij gelijk op danste). En langs de kant stonden een aantal Fransen met grote bruine ogen te kijken: „Les Hollandais, c’est fantastique!”. Een Engelse journalist ,met wie ik tussen de fusten door jitterbugde, riep me toe: „Jullie Hollanders zijn gewel dig, jullie hebben het feest gered”. EN DAT WAS dan een troostrijke gedachte. Boven het fraaie achttien- de-eeuwse stadhuis van Bordeaux wapperde de Nederlandse vlag als be- leefdheidsgebaar voor het vlootbe- zoek. Maar mijn Franse vrienden we zen ernaar: „Voila, Nederland heeft Bordeaux veroverd”. BEDREMMELD staat men in die prachtige kelder, een serene wijnka thedraal waar het geurt naar nieuwe fusten en jonge wijn en proeft er de 1970-er. Te jong om de fluwelen, sen suele genieting te geven van een vol maakt uitgerijpte wijn. Men proeft nog alle eigenschappen afzonderlijk, naast elkaar, men men proeft véél, en dat betekent een wijn met grote beloften. Hij heeft nog geen bouquet, maar wel „neus”, hij is hard, maar vurig, Hij „trekt aan de mond” maar is zeer aristocratisch. Men proeft zijn jeugd, maar ook zijn ras en tempe rament. Hij zal ongelooflijk worden over tien, twaalf jaar, „Twintig” zegt de keldermeester. Wie zal hem dan drinken? Iemand die deze nobele grandeur waard is of iemand die er alleen maar het geld voor heeft? DE NOORDZEESTRANDEN vormen een ideale ondergrond voor beeldhouw werken en tekeningen in zand. Dat be wijzen de talloze zandfiguren, die na iedere zomerse dag langs de kustlijn achterblijven. In enkele badplaatsen gebeurt het strandtekenen soms in wed- strijdvorm. Volgende week bijvoorbeeld in Egmond-Binnen, Julianadorp, en Camperduin. Woensdag 21 juli vindt in Egmond-Binnen een strandfeest plaats met schatgraven en zandfiguren maken. Op dezelfde dag worden ook in Juliana dorp strandfeesten gehouden. In Cam perduin is het strand zondag 25 iuli het domein van schatgravende en beeld houwende kinderen. De jeugd, die in Wijk aan Zee vakantie houdt, moet nog even wachten, want in die badplaats vindt op dinsdag 27 juli een zandvorm- wedstrjd plaats. h'W F V ZUSTER vanP® maand-'

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15