keuken Beeckestijn in Nationale kortebaandraverij, wielerronde en jaarmarkt Rond de losplank eeuwse ïl Domein van de Mina’s en Saartjes BON Dat is uit het leven gegrepen F BR Met tegelfornuis FEESTWEEK SANTPOORT IJmuider Courant Botsing tussen fietser en in ene en pomp in andere hoek l bromfietser TEL 15000 I I I I ■B •F I I I I I F I (Van een onzer verslaggeefsters) Koperwerk Wildhaken Jaarmarkt Bezorg mij 14 dagen gratis de IJmuider Courant I 1 I I I I I ijl - <s VELSEN In het landhuis Beecke- itijn is nu ook de grote keuken geheel in achttiende-eeuwse stijl ingericht met allerlei fraaie, grotendeels kope ren gebruiksvoorwerpen, afkomstig (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT Met de reeds eerder in dit blad aangekondigde Natio nale Kortebaandraverij om de „Zilveren Zweep”, welke donderdag 5 augus tus voor de 212maal op het bekende parcours van de Hoofdstraat in Santpoort zal worden verreden, is ongetwijfeld sprake van het voortzetten van een eeuwenoude traditie. Volgens de historische annalen werd een dergelijke harddraverij namelijk voor het eerst al in 1759 op het landgoed „Sparenberg” gehouden, waarbij de winnaar niet alleen met de zilveren zweep, maar ook met een anker wijn gelukkig werd gemaakt. Met de orga nisatie van dit evenement, dat eeuwenlang tot een der grootste paardesport- attracties van deze omgeving behoorde, belastte zich tot 1934 telkens een speciale commissie, waarvan de werkzaamheden daarna werden voortgezet door de hiervoor opgerichte harddraverijvereniging „Santpoort en Omstre ken”. Deze vereniging telt thans ongeveer zeshonderd leden waarvan de contributies, gevoegd bij de inkomsten uit het pachtgeld voor het al even traditioneel geworden lunapark, het bestuur voldoende financiële armslag geven voor het organiseren van een jaarlijkse feestweek in Santpoort. fraai doen. Vóór dit fornuis liggen grote wafel- ’n Miniatuur ijzers, want alles leek in die tijd wel groot te zijn. Texel |l! Nieuwstraat 102, IJmuiden, t.a. IJmuiden, De Noostraat 126; G. P. Huijsmans, School- laan 109, Bennebroek en J. M. Aupers, Schulpweg 504, Velsen-Noord, t.a. Velsen- Noord, Schulpweg 504. TAXI 3000 TEL. 23000 IJMUIDER COURANT - 1 1 1 -col- Een indruk van een deel der keuken met het tegelfornuis. De ramenspuit en de muizenval. <erk Het aanrecht met de pomp. ADVERTENTIE in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Naam Adres te t Daarna kunt u mij noteren als t 77^—/z»? Interesseert het U niet, wat er allemaal om U heen gebeurt? Leest U rustig Uw krantje, terwijl de wereld gonst van bedrijvigheid? Héél verstan dig, want een goede krant vormt de neerslag van alles wat de mensen met het leven doen. Vlak bij U, ver weg, overal vloeien de bronnen van het Nieuws en U leest het in verantwoorde samenvatting in de IJMUIDER COURANT. maandabonnee f 6.90 ■A kwartaalabonnee f 20.10 A Doorhalen wat niet verlangd wordt. Antwoornummer 47 IJmuiden Bre- zon- ling. van luel- ds. Daarvan getuigen bijvoorbeeld ook nog de wildhaken, die nu in Beeckestijn aan de zolder hangen. Daar kwam het wild De laatste twee jaar kwam deze in het bezit van Kees Swart uit Zaandam, die straks dus ongetwijfeld alles in het werk zal stellen om de zweep definitief in eigen dom te verwerven. Wellicht een tip voor de deelnemers aan de totalisator, die de ze dag een kans op een winstje willen wa gen. Voor de rijders is er verder nog on geveer vierduizend gulden aan prijzengeld met als eerste prijs zestienhonderd gulden. Burgemeester W. M. B. Bosman van Vel- sen zal worden verzocht de prijzen in „De Uilenboom’’ te komen uitreiken. de re”). ■aat, Wis- raat, idag thle- n 19 9.30, Van g. R. man zon - aula >nd- Zrij- ds. laan H. ren- 9 u. 0.45, ierv. 0 u. >tna- hap- szin- Vrij- v De 10 u. i om ?n?”, juli uur: ver. L H. L. E. plein .der- :erk; 1 152 Kin- nans met i v. van (Vanee n medewerker) IJMUIDEN. Het is voor de vishandel deze week een ware verademing geweest, toen de ergste warmte weer begon af te nemen. Door de hitte viel er immers wei nig in het binnenland te verkopen, het geen in de prijsvorming duidelijk tot uit drukking kwam. Daarbij liet ook de aan voer nogal het een en ander te wensen over, zodat dinsdag het binnenlopen van de KW 3 voor velen een uitkomst bete kende. Dit schip meldde zich immers met een goed verzorgde lading kleine schelvis welke behoorlijk werd afgenomen. Zij het dan ook eerst met de nodige schroom. Het interieur van de keuken zal nog worden aangevuld met houtblokken, groente en dergelijke om het geheel nog ierse i. entf. baat lien- De vloer is van wit marmer, maar bij pomp en aanrecht komt nog een houten vlonder. In het midden een keukentafel, uit die tijd. Langs de kant staat ook nog een klaptafel. Bovendien kan men de gebruiksvoor werpen en de sfeer van zo’n achttiende- eeuwse keuken ook nog terugvinden op een schilderij van een Franse schilder, dat in één van de andere zalen van Beecke- stijn hangt en dat een romantische indruk geeft van een Hollandse keuken in die eeuw. ems- ?les- u. HIER IS later nog wel enige wijziging in gekomen door de steeds minder wor dende aanvoer. De komst van de Texelse vloot heeft hier vrijdag nog enige veran dering in aangebracht. Deze schepen lie pen voor een groot deel Den Helder bin nen, om hun vis vervolgens per auto in IJmuiden aan de markt te brengen. Hier kan de weersvoorspelling van donderdag als voornaamste oorzaak van worden aan gewezen, omdat reeds vroeg in de avond van windkracht acht tot negen werd ge sproken voor het gebied in de omgeving van de Duitse Bocht. Terwijl voor het zui delijker gelegen deel tot aan de Belgische kust nog altijd windkracht zeven werd voorspeld. Hetgeen altijd als een „nare wind” wordt beschouwd om van IJmuiden uit naar noordelijker gelegen havens te varen De inrichting van de keuken is nog niet helemaal gereed, maar nu al trekt de col lectie veel aandacht van de bezoekers in Beeckestijn. De keuken blijkt bijzonder tot de verbeelding te spreken. Het is ook niet zo moeilijk hier de Mina’s en de Saar- tjes in te situeren en de sfeer te proeven van zo’n oude keuken, waar volgens de beschrijvingen in oude boeken het vuur in het fornuis altijd gezellig brandde. Hoe veel moeite het kostte om zo’n vuur bran dend te krijgen en te houden in zo’n ook van vele ongemakken voorziene keuken wordt er nooit bij verteld, maar de taal van de Saartjes zal ook wel niet zo kuis zijn geweest als het allemaal niet lukken wilde en „mevroi” even lakoniek een diner van zo veel personen met alles d'r op en d’r an aankondigde. Niets kant-en-klaar uit de winkel halen. Dat was er nog niet bij. TOCH WAS DE binnenlandse handel niet erg gerust op het voorspelde koelere weer. De geringe hoeveelheid platvis is er de oorzaak van geweest dat de prijs hiervoor vrij hoog werd ingezet, om later Weer ge regeld terug te lopen. Met als gevolg dat de laatst aan de beurt komende schepen genoegen moesten nemen met een prijs, die wat de grootste soorten betreft bijna vijftien gulden per veertig kilogram lager lag dan de eerst verkochte. Bij de klei nere soorten liep de prijs ook wel terug maar het verschil hiervan bedroeg onge veer tien gulden per veertig kilogram. Onlangs heeft men nog getracht aan dit festijn een nieuw evenement toe te voe gen in de vorm vna een concours hip- pique, welke pogingen echter na twee jaar moesten worden gestaakt. De kosten hier van waren immers niet in verhouding tot de publieke belangstelling, hetgeen voor het bestuur nog altijd een raadsel is. Vooral gelet op de vele maneges in Kennemer- land, waar toch stellig de nodige animo voor de paardesport van kan worden af geleid. Vandaar dat werd besloten niet meer tot het organiseren van een concours hippique over te gaan. Aldus concentreert het bestuur zich voortaan voor een groot deel op de Na tionale Kortebaandraverij, waarvoor de in de oorlog verloren gegane „Zilveren GELUKKIG VOOR de handel arriveerde donderdag nog de KW 81, met de gebrui kelijk, voorraad koolvis en schelvis, met daarnaast ruim honderdzestig kisten haai. Deze vis was echter bijzonder klein en had bovendien onder de warmte te lijden gehad, zodat de handel hiervoor slechts weinig animo wist op te brengen. Vandaar dat de prijs van de haai een niveau be reikte dat interessant werd voor de visver- werkende industrie. Na een inzet van zes gulden per kist liep deze namelijk tot twee gulden terug, waarmee niet eens de los kosten konden worden gedekt. DE DOOR DE harlngtrekkers aange voerde haai werd daarentegen graag voor meer dan dertig gulden gekocht, waarmee het bewijs werd geleverd dat er met de vangst van de KW 81 iets niet in orde was. Toch wist dit schip nog een besom ming van ruim een halve ton te maken. OVERIGENS VIEL er deze week slechts weinig te verhandelen. Behalve de aan voer van haring in diepgevroren toestand uit Noorwegen en Engeland, arriveerden donderdag de Schotse kotters FR 55 en FR 50, welk span over ruim veertienhon derd kisten van gemiddeld 40 kilogram haring mocht beschikken. Hier werd door de handel met het grootste genoegen zes entwintig gulden per veertig kilogram voor betaald. DE FR 50 was ook verleden week zater dag al voor de pieren verschenen, maar omdat in IJmuiden nog steeds geen mo gelijkheden aanwezig ztfn op deze dag te verkopen, was het schip doorgevaren naar Scheveningen. Hier werd toen voor dui zend kisten haring ongeveer 17.000 be- somd, terwijl voor de later in IJmuiden aangevoerde vangst ruim 25.000 kon af gerekend worden. NORMAAL VISSEN deze kotters met drie schepen, maar omdat een daarvan met pech te kampen had, moest het span de activiteiten noodgedwongen onderbreken Anders was er een schip naar de markt gevaren, zodat de beide anderen de vis serij konden voortzetten. Volgende week hopen zij echter weer van eikaars dien sten gébruik te kunnen maken, zodat men ook in IJmuiden wellicht geregeld van deze schepen kan profiteren. I BEVALLEN A. Spaans-Kruiver, z., Wolframstraat 15, IJmuiden; F. Madiol-Boshuis, d„ V. d. Von- dellaan 22, Driehuis; J. D. van Westerho- ven-van den Blink, z., Zeeweg 145, IJmui den; A. de Wit-Meijboom, z., Van Popta- plantsoen 12 rd., IJmuiden; J. J. van Om- bergen-Groot, z., Paulus Potterstraat 4, IJmuiden; H. Deen-Kuijer, d., Bloemstraat 93, IJmuiden. ONDERTROUWD C. D. de Bruijn, Kerkerinklaan 55, Sant poort en C. M. de Jong, Lijsterlaan 27, IJ muiden, t.a. IJmuiden, Lijsterlaan 27; W. Hadders, Wilgenstraat 72, Haarlem en J. Verschoor, Van Rijs wijkstraat 64, Velsen- Noord, t.a. Haarlem, Wilgenstraat 72; A. J. P. Kwaak, Stokmansplantsoen 1, IJmuiden en Y. E. Oud, Zeeweg 168, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Lijsterlaan 3; P. A. H. J. Kaan dorp, Slimpad 3, Heiloo en C. A. Smit, Heirweg 13, Velsen-Noord, t.a. Heiloo, Vrieswijk 88; S. J. Timmer, Planetenweg 108, IJmuiden en G. E. Aarts, Suriname- straat 32, Santpoort, t.a. Haarlem, Keizer straat 11 rd.; J. P. Ramakers, Napierstraat 24, IJmuiden en K. Bruisschaard, Lange Zweep” inmiddels door het gemeentebe stuur van Velsen werd vervangen. Het is een door de jockey’s bijzonder begeerde trofee, welke driemaal achtereen of vijf maal in totaal moet worden gewonnen. urg- Xin7 IJMUIDEN Op de LangeNieuw- straat bij dé Velserdülnweg, kwamen vrij dagmiddag tegen vijf uur een jongen uit Santpoort op een fiets en een 22jarige bromfietser uit Velsen met elkaar in hot ting. De fietser reed vanaf de Velserduin- weg de Lange Nieuwstraat op, maar hij vergiste zich in de snelheid van de nade rende bromfietser. Hij is met een gebro ken been, schaafwonden en ontvellingen naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht. Aan de wanden en zo hier en daar ver spreid treft men dan alle gebruiksvoor werpen aan, die men vroeger in de keu ken gebruikte, onder meer voor het bak ken en braden. Prachtige koperen tul- bandvormen, „gereedschappen” van koper, suikerstrooiers, een koffiemolen, een kruidnagelmolen, een hakmes voor groen te, een koperen slabak, een koperen rasp, ook al weer driemaal zo groot als die wij tegenwoordig kennen, een rieten bood schappenmand, te veel om op te noemen. Onder de grote keukentafel staat een merkwaardige muizenval: een nogal pri mitieve met een soort hakblokken aan touwtjes. De bedoeling was de muizen on der die blokken te vangen. Simpel maar doeltreffend is ook de ra menspuit. Dat is een soort pomp die men in een emmer zette om op die manier het water tegen de ruiten aan te spuiten. Interessant is het, om al die voorwer- In een andere hoek is het marine- pen uit de keuken in miniatuur nog eens ren aanrecht ingebouwd, evenals de te zien in datzelfde Beeckestijn, namelijk pomp die is ommanteld door een hou- in de zogenoemde zilverkast, de schitte- ten kast. rende collectie zilverwerk van het Rijks - museum, die in miniatuur bijna een com pleet beeld geeft van leven, werken en spelen in de achttiende eeuw. In het midden een keukentafel, met fraaie voorbeelden van de keukenstoelen Romantisch uit het Openluchtmuseum in Arnhem aan te hangen om te „besterven”. Later en uit het Rijksmuseum. werd dat dan ook in huis geslacht. Er In een hoek staat een bijzonder hangt in Beeckestijn nog een andere haak, cx-xx Myxvuuvi eveneens een soort wieltje of plateautje fraai tegelfornuis met grote koperen met kleinere haken eraan. Daar kwamen waterketels er op. Die grote ketels de hammen en worsten aan te hangen, hadden vroeger kranen. Daarboven hangen aan de wand trefen in mooie yorden aangevuld vormen, die het tegen de witte wand „echter” te maken. GEHUWD W. T. van Schagen en A. A. M. Bos, Hoofddorp, Spieringstraat 851, A. J. Lam mers en A. M. van Beek, Heemskerk, J. v. Polanenstraat 134; S. Grijpstra en C. C. S. Punt, IJmuiden, Dolfijnstraat 33; H. van der Heijden en T. E. Ursem, IJmuiden, Ra- darstraat 18; L. P. Jansen en Y. I. Hes, Hoogkarspel, Houterweg 50; C. J. Ruste- meijer en M. M. Pirovano, Delfzijl, de Ven nen 88; R. F. Hofman en M. J. Vrijhof, IJ muiden, Mercatorstraat 3; P. van Oorschot en A. van Gelder, IJmuiden, K. Wilhelm- straat 88; H. van Weel en M. H. Sipman, Voorschoten, Van Beethovenlaan 75. OVERLEDEN S. W. de Leeuw, 61 jr., Rijnstraat 35, IJmuiden; M. J. Zijlstra, 31 jr., echtgenote van H. van der Stroom, Keetberglaan 256, IJmuiden; A. Emmanuel, 2 jr., Keetberg laan 256, IJmuiden; D. Met, 80 jr., weduwe van A. van der Stroom, le Schinkelstraat 6 I, Amsterdam; N. M. Met, 81 jr., weduwe van A. Gijzen, Badlaan 22, Muiderberg. i 4, ka- Behalve de bekende attracties, zoals het ringsteken, de Santpoortse wielerronde, het lunapark en de kinderfeesten, zal dit jaar voor het eerst in de Hoofdstraat in sa menwerking met de winkeliers ,op vrijdag 6 augustis een grote jaarmarkt worden gehouden. Hieraan wordt een gezellige braderie verbonden, terwijl voorts verschil lende Oud-Hollandse ambachten in kos tuum vertegenwoordigd zullen zijn. Aldus zal het publiek onder meer een klompen maker, een kantkloster, een tuigmaker, een kappennaaister en een hullenplooister in volle actie kunnen zien, terwijl boven dien enige kraampjes voor een kunstmarkt zullen worden ingericht. Nieuw is ook een zogenoemde „rommelmarkt” waar oud en jong gelegenheid krijgt kleinvee en huis dieren te verkopen. Bij dit alles wordt een amusant concours voor standwerkers evenmin vergeten. De bejaarden worden bij dit alles even min vergeten, omdat zij woensdag 4 augus tus kunnen deelnemen aan klaverj aswed strijden in zaal „Zomerlust”. Tenslotte is er een fotowedstrijd voor iedereen, waar voor alle foto’s kunnen worden ingezonden die op de feestweek betrekking hebben. Er zijn bijna driehonderd gulden aan prijzen beschikbaar gesteld, die zullen worden toegekend door een jury, bestaande uit de heren Jan Makkes, Chris Pieterse en A. Toonen, directeur van de VW Velsen- IJmuiden. Men kan hiervoor tot en met 31 augustus foto’s inzenden bij de heer Chris Pieterse, Hoofdstraat, Santpoort. i"'W 1 en Tel. 14864 - Garage Scheldestraat 87 Voor BEVERWIJK: Garage Breestraat 55. ü'i I j 1 - a 1 s

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5