milieubescherming en groei.. PROF. DRS. H. LANGMAN: REGIO MAG NIET ACHTERBLIJVEN Bij warm weer: douchen niet laten om de kosten OP MET FRISDRANKFLESSEN PAS VOORPROEF BIJ RANDSTAD HOLLAND 8 Dagen kris-kras door Nederland Jaarkaart 65* f44.- „Geen natuurlijk conflict tussen iisÈ Vietcong wenst vergoeding oorlogsschade Staking bij Italiaanse spoorwegen Ri vo O te tv Tien arrestaties R oceaan Goedkoper per schip over de Hogere WA-premie voor veel Wall Street in Den Haag gastarbeiders Officieren niet zonder proces terechtgesteld” 8 ZATERDAG 17 JULI 197 1 ZA 99 Koning Hassan: WÉ STAGFLATIE TAAK GROEI UITDAGING Overbodig Luie groei c c c voordelig uit met NS voordelig uit met NS C F C c c c F r F L voordelig uit met NS ADVERTENTIE (Van onze redactie economie) (Van onze correspondent) 'Wwwvvaaaaaa/vwvw ADVERTENTIE /vwvwvwvwvwwwwvw wvwvwvvvxa/vvwvvvvvwv (Van onze redactie economie) op ADVERTENTIE 1 M I 1 I l 1 4 Prof. drs. H. Longman, de nieuwe mi nister van Economische Zaken. f 50.- f75.- Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras- abonnement. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. Prof. Langman, behalve econoom ook jurist, beschouwt zijn nieuwe taak als een PARIJS (Rtr.) Mevrouw Ngoeyen Thi Binh, delegatieleidster van het Zuidvietna- mese bevrjjdingsfront bij de Parijse vredes onderhandelingen, heeft gezegd dat China niet achter de rug van de Vietcong-leiding om met president Nixon overeenstemming over Vietnam zal bereiken. „Een krijgsraad in Sjkirat heeft de tien militairen zaterdagavond, de dag van de mislukte staatsgreep, ter dood veroordeeld. Dit vonnis was dinsdag ten uitvoer ge bracht,” aldus Hassan. Als het warmer weer wordt, zal de be hoefte aan een verfrissende douche ook toenemen. Moet je dat met schrik aanzien en bang zijn voor de hoge kosten? Nee, in het algemeen is zuinigheid met de dou che overbodig. Reden voor het eenmaal per week twee uur lang spuiten, is de volgende. Kort en vaak spuiten maakt bloemen, planten en I I t 1 1 i Santa Fé Ind. Can. Pacific Illinois Cent Penns. Centr. South. Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am Smelting Am. T a T. Am. Brand Anaconda Beth Stf*el Boeing Chryslei City Bank Cons Edison Dougl. Aircr. Dup.de Nem. Eastm Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. UTRECHT. De Nederlandse Spoorwe gen hebben gisteren bericht ontvangen, dat de Italiaanse spoorwegarbeiders vol gende week weer eens een dagje gaan sta ken. S< die in s Eur onti plot keu derl L A n C e t H 12.0 van een wa; tie stri spe Fei zei zaa Eer twe us: str I Cy clu om res ma 1 af, ini Dt w< PO even Katw Krek „ik 1 zijn i ben” Pierr van „■W met gen moet dat l alle bidoi De I wel al v. gege man: wat in m van te g Ve kum laat: to d< VI «1 VI bi gi d d In juni, juli en augustus: extra plus, half geld op de interlocale bus. In juni, juli en augustus 8 dagen treinen op de tienertoer voor f25.- NS-identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. Korter dienen. Het Oostenrijkse parlement heeft het voorstel tot vermindering van de dienstplicht van negen tot zes maan den aangenomen. De socialisten hadden toen zij vorig jaar aan de macht kwa men, hervormingen bij het leger beloofd. DEN HAAG De Haagse politie heeft vrijdagavond tien arrestaties verricht in de Haagse wjjk, waar het de laatste dagen nogal onrustig is naar aanleiding van on enigheid met een aantal daar woonachtige turken. gras „lui”. Dat wil zeggen dat de wortels niet in de grond op zoek gaan naar vocht, maar aan de oppervlakte blijven. En dus is alles verpieterd, als u eens niet elke dag kon spuiten, bijvoorbeeld als u met vakantie was. Leer de planten dus voor zichzelf te zorgen. Gemiddeld gebruikt een douche per keer zo’n vijftig liter water. En gemiddeld kost het water in Nederland thans 65 cent per kubieke meter. Dat is 1000 liter. Dat be tekent, dat een gemiddelde douchebeurt in ons land aan water nog geen 3’/? cent kost. In de grote steden is het nog goedko per. Wie toch wel opziet tegen alleen maar koud douchen, moet daar nog eens hoog uit 2’/s cent aan (gas)verwarmingskosten bij rekenen. Dat is dan bjj elkaar 6 cent. „boeiende uitdaging”. Desondanks heeft hij niet staan te trappelen om minister te worden. Een eerste aanbod sloeg hij zelfs af, omdat hij het niet correct vond al na drie jaar weg te lopen uit de interfakulteit bedrijfskunde, die hij in Rotterdam op po ten heeft gezet, maar die nog niet is af gebouwd. Voor die af bouw voelde hij zich verantwoordelijk. Toen echter duidelijk werd dat Biesheuvel er zonder zijn me dewerking niet zou komen, zwichtte hij. „Ik wilde niet voor mijn verantwoorde lijkheid nemen dat de kabinetsformatie zou mislukken”, zo motiveert hij zijn besluit. DEN HAAG. Niet alle, maar wel veel gastarbeiders worden door de Nederland se verzekeraars beschouwd als „verhoog de risico’s”. Daardoor moeten de meeste gastarbeiders die auto rijden een hogere WA-premie betalen dan normaal. Daar tegenover is het voor de klant wel nuttig, te weten waar hij mee te maken heeft. Is vruchtenlimonade hetzelfde als vruchtensap? Is vruchtendrank hetzelfde als vruchtenlimonade? Is „kwast” (bij voorbeeld citroenkwast bij bitter lemon) één en al sap? Nee, dat zit allemaal an ders in elkaar. Een drank waar „vruchtensap” in het algemeen een snelle van temperatuur voor de DEN HAAG. „Onbillijk is het als an dere landsdelen in welvaart achterblijven bij de Randstand-Holland. Dat geeft te recht spanningen.” Prof. mr. drs. Hartgert Langman (40), de nieuwe minister van Economische za- en in het kabinet-Biesheuvel, ziet de ont wikkeling van de regio als een van zijn belangrijkste taken in de komende vier jaar. „De regio zo goed mogelijke kansen tot ontplooiing geven” staat hoog geno teerd op de lijst van politieke verlangens die hij voor zichzelf heeft opgesteld. De minister is dan ook niet van plan het re gionale beleid over te laten aan een staats secretaris, zoals zijn voorganger deed. het Friese Akkrum, bevestigt dat hij de libe rale beginselen is toegedaan. Hij was bij zijn benoeming echter geen lid van de V.V.D. Samen met zijn kerkelijke gezind heid hij is gereformeerd heeft het hier en daar de indruk gewekt dat hij dan ook wel een halve anti-revolutionair zou zijn. Prof. Langman: „ik ben nooit lid van de A.R.P. geweest. Integendeel, ik sta zelfs kritisch tegenover partijvor ming op confessionele basis. Dat ik mij nooit bij de V.V.D. heb aangesloten, komt omdat de politiek niet mijn primaire be langstelling had.” Op economische zaken ziet prof. Lang man het als zijn taak het economische proces zodanig te begeleiden dat er een optimaal resultaat ontstaan. Dat resultaat krijg je niet door dat proces maar zijn gang te laten gaan, evenmin door daarin rigoureus in te grijpen. „Er zijn nu een maal economische wetmatigheden die je niet gemakkelijk doorbreekt”. Steun aan bedrijven, die het loodje dreigen te leg gen. vindt hij verantwoord, mits het een tijdelijke zaak blijft, gericht op het her stel van de patiënt. Op korte termijn ziet de nieuwe minis ter, door zijn leermeester prof. Zijlstra een „briljant econoom” genoemd, het als zijn taak de conjunctuur in goede banen te leiden. Dat impliceert op dit moment een afremming van de overbesteding, die zich manifesteert in een ernstig tekort op de betalingsbalans en een terugdringen van de inflatie. Voorkomen moet worden dat er „stagflatie” optreedt, een situatie waar in de conjunctuur stagneert, terwijl lonen en prijzen haasje over blijven spelen. Het prijsbeleid is dan ook een van de eerste zaken waarmee hij zich geconfronteerd ziet. Geeft recht op onbeperkt reizen voor de helft van de enkele reis-prijs. Verkrijgbaar voor iedere 65+er. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto vereist. Eén persoon Echtpaar Slotkoernen Eerste vorige oeursdag 28% 69' h 3514 4% 41Vi 33 34 54% 24 451/4 44 18% 22% 18 26% 36% 25% 33% 140% 77% 58*/t 78’/> 33 6*/t Vermijdt wisseling flessen. Leer uw voorzichtig moeten omgaan met flessen frisdrank. SlotRoersen Eerste vorige Oeursdap 27V« Am. Motor» Int. Harv. Int. Nickel int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacunt Stand Br. Stand. Oil NJ Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. On. Fruit ’Js. Rubber Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.L.M, - Deri ode heden 28% 69 35% 4% 41% 33 33% 54% 24% 451/4 43% 18% 22% 18% 26 36% 25% 32% 142 76% 56% 77% 32% 6% HAARLEM. In de afgelopen weken zijn er weer duizenden flessen frisdrank over de toonbank gegaan. Voor wie belang stelt in cijfers: vorig jaar was de produk- tie van flessen frisdrank bijna 675 miljoen liter. De cijfers schieten tot dusver elk jaar weer een eind omhoog. Ongeveer de helft van de produktie maakt aanspraak op de betiteling „vruchtenlimonade” en daarover is zo langzamerhand wel wat voorlichting voor de consument nodig. Want de slagzinnen „gezond” „gezonder” en „gezondst” zijn niet van de lucht, te genwoordig. Brood wordt verkocht met ge- zondheidsargumenten, margarine, benzine dus limonade ook. Het is nu eenmaal een mode. over de moeilijkheden bij Verolme, dat een belangrijke stoot heeft gegeven tot de fusie van dit bedrijf met Rijn-Schelde. Prof. Langman is door Biesheuvel geïn troduceerd als de macro-econoom met een goede kijk op het bedrijfsleven. Voor hij hoogleraar werd was prof. Lagman on- derdirekteur van „De Schelde” in Vlissin- gen en direkteur van de Stichting Neder landse Scheepsbouwindustrie. Hij begon zijn carrière als directie-secretaris van Si mon de Wit, waar hij, om het bedrijf te leren kennen, zelfs enige tijd in een wit jasje achter de toonbank stond. De nieuwe minister, lang van postuur, slank, innemend voorkomen, vlot gekleed in grijs zomerpak, lichtblauw overhemd en kleurige das, heeft voor de kennisma king precies een half uur. Lang genoeg om een (sympathieke) indruk van hem te krijgen, tekort om diep op de zaken in te gaan. Dat laatste wil hij trouwens ook nog niet, daarvoor is het nog tekort dag. De minister is zich nog aan het in werken en wil eerst een afgerond beeld hebben van de problemen die hem te wachten staan. Dus praten we over zijn politieke achtergrond en zijn verwachtingen van het ministerschap. De Rotterdamse hoogleraar in de econo- Men mag aannemen dat ook de zomer van het jaar 1971 nog wel wat droogte zal geven. Droogte ook voor de tuinen, die dan besproeid moeten worden. RABAT (AFP). De Marokkaanse ko ning Hassan II heeft op een persconfe rentie gezegd dat de tien officieren, die dinsdag terecht werden gesteld, wel voor de rechtbank zijn verschenen. appelsap” of wat ook, maar dat sap is maar een bodempje echt sap per vol glas limonade. Oftewel een vijfde van een ons van het eetbare gedeelte van de vrucht zelf. Datzelfde geldt voor „kwast.” „Limonade-gazeuse” moet men wel helemaal van de rest onderscheiden. Die kan wel een fruitkleur of -smaak hebben, maar deze komen van kunst matige kleur- en smaakstoffen. Tot zover het fruit- en „gezondheids”- aspect. Waarbij dan nog wel even moet worden aangetekend, dat men pas op de fles zelf echt kan lezen waarmee men van doen heeft. Daar zijn voorschriften voor. De reclame wordt daar niet zo door ge handicapt en die kan daarom in plaatjes en filmpjes het „puur natuur” wel eens overdrijven. Er gebeuren de laatste tijd nogal wat ongelukken met flessen frisdrank. Vooral literflessen blijken zeer kwetsbaar te zijn. Met koolzuurhoudende drank erin, willen ze nog wel eens exploderen. Voorzichtigheid van de kant van de con sument met die flessen, kan alleen maar zijn veiligheid ten goede komen. Vandaar dat wij hier een aantal wenken doorge ven van het bureau voor de bierhandel en mineraalwaterindustrie. Laat een fles frisdrank nooit te warm worden. Zet hem nooit in de zon of bij een verwarming. Evenmin moet men flessen direct uit de koelkast op een stenen vloer zetten. Leg een fles ook nooit in het vriesvak van de koelkast. Vermijdt in het algemeen een snelle Zij stelt de VS verantwoordelijk voor de enorme schade die het oorlogsgeweld in Vietnam heeft aangericht. „Dit belangrij ke probleem kan door onderhandelen wor- worden opgelost,” aldus mevrouw Binh. Dat antwoordt minister van Agt (Justi tie) op vragen van mevrouw Brautigam (P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid). De verzekeraars hebben volgens de mi nister veel ongunstige ervaringen opge daan met gastarbeiders. De oorzaken zijn verscheiden. Zo hebben veel gastarbei ders maar een beperkte kennis van onze verkeersregels, hun auto’s zijn vaak in gebrekkige staat, zij laten er dikwijls hun vrienden in rijden, die dan vaak nog min der kennis van de Nederlandse verkeersre gels hebben, de gebrekkige kennis van on ze taal leidt tot moeilijkheden bij adres wijzigingen, eigensomsovergangen en het opgeven van schades. Gastarbeiders worden daarom vaak ho ger aangeslagen in premie, evenals bij voorbeeld aldus de minister jeugdi ge sportwagenbestuurders, hoogbejaarden en invaliden. Dat de verzekeraars alle gastarbeiders automatisch als verhoogde risico’s beschouwen ontkent de minister. 33 65% 31*/» 34% 24 42% 88' /2 48% 56% 44'/, 78% 61 35 8% 14'/, 22 30% 92 50% 63% 48% De actie is aangekondigd als een natio nale staking van dinsdag 21 uur tot woens dag 21 uur, waardoor het zeer onzeker is dat treinverkeer van, naar en door Italië mogelijk zal zijn. Op grond van de op gedane ervaringen meent men bij de Ne derlandse Spoorwegen dat op dit moment niet is te zeggen of het treinverkeer vol ledig onmogelijk is, maar wel moet reke ning worden gehouden met vertragingen, mogelijk zelfs van 24 uur. Zekerheid hopen de Nederlandse Spoorwegen pas maandag te hebben. Met betrekking tot de reisbu- reautreinen vanen naar Italië zullen de reisbureaus zelf regelingen treffen. Twee hunner sprongen uit angst gepakt te worden door de met schilden gewapen de, gehelmde politieagenten in het water naast de Lijnbaan. Een rubberbootje van de brandweer moest er aan te pas komen om de drenkelingen te grijpen en aan de politie over te leveren. Om twee uur rukte het merendeel van de patrouillerende agenten in. Het Nederlandse gezin dat in het huis van de Turken woont en waar in feite de hele zaak om is begonnen, gaat binnenkort verhuizen. oerlode hertrn 294% 27% 33’4 66% 31% 347’, 23% 43 88 48% 56 44’4 78% 60% 35 35% 8% 13% 22% 30% 92 49% 63% 48% De paragraaf in het regeerakkoord over de stimulering van de regio biedt volgens prof. Langman „ruime mogelijkheden” om de bedrijvigheid in de randprovincies op te voeren. Dat je daarvoor de groei in het westen zou moeten afremmen, is een stelling waarbij hij vooralsnog een vraagteken zet. Wel ziet hij voor die af remming argumenten, maar die zijn van andere bijvoorbeeld planologische aard. Dat de aandacht voor de regio tot nu toe nog niet erg groot is geweest, be strijdt de nieuwe bewindsman. „Kijk maar eens naar Zeeland. Daar is in vergelijking met zes jaar geleden een duidelijke ex pulsie van arbeidskrachten tot staan ge bracht. De mensen gaan er zich nu juist vestigen.” Een situatie die prof. Langman ook graag in het noorden en Limburg zou zien. Voor de Rotterdamse hoogleraar was Biesheuvel geen vreemde. Hij maakte sa men met de nieuwe premier het rapport kinderen ook goed, hoe ze LONDEN (AP). Cunari, de Britse scheepvaartmaatschappij, maakt bekend, dat groepsvervoer over de Atlantische Oceaan goedkoper gaat worden. Buiten ’t drukke seizoen kunnen groepen van 15 personen of meer een korting krijgen van 30 percent. Men moet dan gebruik maken van de afvaarten van 30 september, 14 en 28 ok tober en 7 november. Namens Cunari is gezegd dat andere maatschappijen ook voornemens zijn om goedkopere reizen te gaan verkopen aan groepen zakenmensen, studenten, etc. mie (bedrijfskunde), geboortig uit Friese Akkrum, bevestigt dat hij Op langere termijn heeft prof. Langman het bevorderen van de economische groei hoog in zijn vaandel geschreven. Hij wil dat bereiken door het bedrijfsleven opti male ontplooiingskansen te geven. Zonder die groei komt er van alle velangens in de collectieve en individuele sfeer immers niets terecht. En aangezien het libe ralisme voor prof. Langman staat voor „vooruitstrevendheid met een open oog voor de belangen van het individu”, wil hij aan die verlangens graag tegemoet komen. Op die economische groei zal zijn struc tuurbeleid dan ook gericht zijn. „Niet om het milieu te verpesten of om de ruimte lijke ordening te doorkruisen. Want dan ga je de rekening op een andere manier be talen”. Tussen de economische groei en de bescherming van het milieu, taken die nu aan twee aparte ministers zijn opge dragen, ziet hij geen natuurlijk conflict. Vooralsnog misschien nog een „kiezen uit twee dingen die je allebei graag wilt”, ge looft hij dat beide zake, te realiseren moeten zijn. Maar dan wel geleidelijk. Zo iets gaat nu eenmaal niet van de ene op de andere dag”. De omzet in Wallstreet was 13.87 miljoen aandelen. Dow Jones-cijfers: industrie 888.51 0.36), vervoer 217.7 (00.20), openbare nutsbedrijven 118.46 (onveranderd). In het telefonische avondver- keer kwamen de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag): AKU 88.50 (88.40), Hoogovens (75.80), Kon. Olie 152.50 gb—152.90 (153.50), Philips 44.50 gb—44.60 (44.90), Unilever 119.60—119.90 (120.20), KLM (168.00). staat, moet helemaal uit vruchtensap bestaan. Staat er op het etiket „vruchtendrank” dan moet de inhoud voor de helft uit sap bestaan. „Vruchtenlimonade” bevat maar 10 percent vruchtensap. Er kan dus wel op staan „bereid met zuiver sinaas-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 8