Veel ongelukken in verkeer AUTO VLOOG UIT Dl BOCHT: TWEE DODEN Wereld-olieverbruik in UITZICHT OP ANTI-KANKER VACCIN 1969 2,3 miljard ton Stijging van 8 percent Nederlanders met vakantie verdronken Uit kluis 11 mille Kankervirus voor het eerst zichtbaar moet voldoen Abortuskliniek Niet prof. Verkuyl Vissers: „Genoeg paling in het Ijsselmeer” gestolen aan hoge eisen koelmonteurs kwaliteits- draaiers/ kotteraars constructie- bankwerkers elektro- monteurs instrumenten monteurs verwarmings- monteurs machine bankwerkers pijpen- monteurs HOOGOVENS IJMUIDEN M. MAANDAG 19 JULI 1971 Sluimerend Andere oorzaken Burkitt-gezwel Mogelijk mensensmokkel met Nederlands schip Medisch tijdschrift: LIMONADEFLES ONTPLOFT ADVERTENTIE (meet- en regeltechniek) aan an- in dagdienst, minimum salaris 12.891,- per jaar; in 4-ploegendienst, minimum salaris 15.275,- per jaar, incl. ploegendiensttoeslag. in 2-ploegendienst, minimum salaris 14.631,- per jaar, incl. ploegendiensttoeslag. in dagdienst, minimum salaris 12.891,- per jaar. Hoogovens IJmuiden heeft plaats voor: (koel- en lucht behandelingsinstallaties) in dagdienst, minimum salaris 12.314,- per jaar. Genoemde bruto salarissen gelden vanaf 23 jaar. Aanstelling op hoger salaris afhankelijk van vakbekwaamheid Vakopleiding en ervaring vereist. Leeftijd tot 50 jaar. De 28-jarige monteur F .K. A. Semansky uit Hengelo is zaterdag met zijn auto in Weerselo tegen twee langs de weg staan de bomen gereden. De man was op slag dood. In de nacht van zaterdag op zondag is de 32-jarige E. van Tuiden uit Heerlen, die met zijn bromfiets op de Heerlerbaan plotseling van richting veranderde, door een personenauto aangereden en tegen een andere personenauto geslingerd. De man is later overleden. Op een kruispunt in Papendrecht is zater dagavond de 53-jarige bromfietser J. Moree uit Papendrecht door een perso nenauto aangereden. De man overleed korte tijd later in een ziekenhuis. SOUTHEND (Reuter). Aan boord van de kustvaarder „Noorderhaven” uit Gro ningen heeft de Britse douane zaterdag avond vijf Indiërs aangetroffen, die op eengedrongen zaten in de kettingbak. In de berm van een weg bij Lobith is zon dagavond het lijk gevonden van de 75- jarige heer E. J. Driessen uit Lobith. De bejaarde man moet zijn overleden, als gevolg van een aanrijding door een auto. De bestuurder van de wagen is na de aanrijding doorgereden. Bij een frontale botsing tussen twee per sonenauto’s op de provinciale weg in Maasland in de nacht van zondag op maandag heeft de 31-jarige tuinder J .G. Tekking uit Poeldijk het leven verloren. Vermoedelijk is één van de bestuurders naar links uitgeweken. Een uur na het ongeluk reed een Engelse automobilist op de nog op de weg liggende wrakstuk ken in. Geen der inzittenden liep ernstige verwondingen op. Bij Rutten in de Noord-Oost Polder is za terdagavond de 21-jarige Willy Ornee uit Arnhem omgekomen. Het meisje zat in een auto, die bij hoge snelheid slipte, tegen een boom botste en daarna in een sloot belandde. De bestuurder van de auto de 30-jarige N. Vermeulen uit Ede overleed later aan zijn verwondingen. Staten. Het zoeken naar een oorzaak hier van, die dus alleen in Afrika aanwezig zou zijn, leidde tot het vinden van een schimmelprodukt, aflatoxine, dat op pin da’s en sommige graanprodukten aanwe zig is. De gedachte dat een infectie betrokken kan zijn bij het ontstaan van het kanker- proces, werd al in 1908 naar voren ge bracht door Ellerman en Baing. In 1911 toonde Peyton Rous aan dat deze infectie- kiemen een porseleinen filter passeerden, waarin gewone bacteriën werden tegenge houden. Hij sprak toen al van een filtreer- baar virus en slagade er een paar jaar la ter in hiermee een bepaalde vorm van kanker te verwekken. Zijn ontdekkingen raakten in het vergeetboek, totdat ze in 1932 opnieuw opdoken, zij het samen met scheikundige oorzaken van huidkanker. In 1938 ontdekte Pittner de zogenoemde melkfactor bij muizen, een virus dat uit gezwellen van de borstklier geïsoleerd kon worden. Ook hier stuitte men op grote moeilijkheden omdat ook hormonen, erfe lijkheid, temperatuur, dieet en andere in vloeden een grote rol bleken te spelen. In 1951 ontdekte Ludwig Gross bij muizen een virus dat leukemie verwekte, zowel bij zoogdieren als bij vogels. In de loop der jaren werden wel honderd virussen ontdekt die bij alle soorten kanker bij die ren een rol spelen. Het eerste menselijke virus dat ervan verdacht wordt b jj mensen kanker te ver oorzaken, werd geïsoleerd na epidemiolo gische onderzoekingen, die verricht wer den bij diverse bevolkingsgroepen in tro pisch Afrika. Bij jonge kinderen in stre ken waar ook malaria zeer veel voorkomt, ontwikkelt zich vaak een gezwel dat het eerst werd beschreven door dr. Burkitt, en daarom bekend is geworden als het Burkitt-gezwel. Een ontdekking op een geheel ander ge bied der geneeskunde waarbij virussen een oorzakelijke rol blijken te spelen, kan ook voor het kankervraagstuk en het verband met virussen van groot belang zijn. Virus ziekten ontstaan meestal vrij kort nadat de infectie ermee heeft plaatsgevonden, zoals dit bijvoorbeeld bij mazelen, bof, polio en influenza het geval is. Er zijn onverklaarde ziekten van het zenuwstel sel (zoals multiple sclerose) waarbij on langs „langzaam-werkende” virussen als de schuldigen in aanmerking zijn geko men. Deze langzame virussen zouden ge- de vele jaren rustig blijven om dan, door tot nu toe onbeeknde oorzaken, in- fectieus teg aan werken en in het centrale zenuwstelsel allerlei afwijkingen te ver oorzaken, waaronder naast multiple scle rose de ziekte van Parkinson. Verder zijn ook virusdeeltjes (die op het Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 872 te richten aan: Hoogovens IJmuiden Personeelsvoorziening Hoofd kantoor 2. Telefonische inlichtingen: 02510-94000. E van naa situ wai dat op mai slui per C resi is f doe poli bev dat Chi de af 1 dus isol om wai gek rad I vra var bui bui sch der liec har voc zou de siti int' zijr we se kal zw vlo ge^ I mo bie de fin tisi pk hei dij Cu Jol be po on te? ge do he an ko ge pk da m; go 10] ge rw V' In Erbij van zaterdag jl. is per abuis op de pagina „Geestelijk leven’ ’een foto van minister jhr. De Brauw afgedrukt in plaats van prof. Verkuyl. Bij het artikel over de wijnfeesten in Bordeaux is een fout gemaakt in een foto-onderschrift. Jhr. De Ranitz werd daarin als ex-burgemees- ter van Utrecht aangeduid. Dit had moeten zijn jhr. De Ranitz, ambassadeur van Ne derland in Frankrijk, zoals in de tekst van het artikel correct vermeld was. Zondagmiddag is de 17-jarige Johannes Schout uit Souburg bij het oversteken van een rijksweg met zijn bromfiets aangereden door een auto. De jongeman bezweek twee uur later aan zijn ver wondingen. „De ingreep is in technisch opzicht pas medisch verantwoord wanneer deze plaats heeft in een omgeving waarin pijn-verdo- ving tot en met algehele anesthesie mo gelijk is. Ook moet daar de mogelijkheid tot het geven van een bloedtransfusie be staan. Eveneens moet in die kliniek de mo gelijkheid bestaan bij eventuele onver wachte katastrofes, als shock of perforatie van de baarmoeder, zonder tijdverlies de noodzakelijke hulp te garanderen. Ook Ook moet opneming gedurende enkele da gen gegarandeerd kunnen worden voor de daarvoor in aanmerking komende patiën ten”, aldus het blad, dat de vraag of een algemene arts abortus provocatus mag verrichten „aan huis” of poliklinisch, ant woordt de redactie op vaktechnische over wegingen ontkennend. Een gyneacoloog „op de achtergrond” lijkt onvoldoende, wanneer deze pas te hulp komt bij onvoor ziene katastrofes. „Er zijn in ons land en - kele algemene artsen die onder minder gunstige tot ongunstige omstandigheden ingrepen verrichten waarvoor zij niet zijn opgeleid. De oorzaak van deze absurde gang van zaken lig in het feit dat er over de indicatiestelling tot abortus groot ver schil van mening bestaat”, aldus het tijd schrift. De ontdekking werd gedaan toen het schip bij de nadering van de Theems- monding werd aangehouden. De Indiërs zijn voor een verhoor naar Southend ge bracht, de „Noorderhaven” is doorgeva ren naar Greenwich, waar rechercheurs begonnen zijn met een ondervraging van de bemannnig. Dit zijn de wrakstukken van de auto waarmee zaterdag het Nederlandse gezin Hoornick uit Bergen op Zoom, bestaande uit zes personen, de dood vond op de Boudewijn-autosnélweg bij het Belgische Eindhout. In totaal kwamen acht personen om. De Neder landse auto botste frontaal op een Duitse wagen. Van deze auto verloren twee van de vijf inzittenden het leven. (Voor bericht zie pagina 1) De 16-jarige J. R. Wind uitVollenhove is zaterdag in Wanneperveen bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Hij botste op een kruising met zijn bromfiets tegen een vrachtwagen. virus lijken dat de gewone wrat veroor zaakt) in de hersenen van lijders dere zenuwziekten gevonden. In een ziekenhuis in Amersfoort is zater dag overleden de 12-jarige Ch. Simon uit Voorthuizen, die vorige week woensdag in Nijkerk met zijn fiets in botsing kwam met een bromfietser en vervol gens tegen een boom reed. De 17-jarige Hendrik Rijpstra uit St. Ja- cobi-Parochie en de 19-jarige Hidde Sij- persma uit Berlicum, zijn in de nacht van zaterdag op zondag met hun brom fiets verongelukt. Hun stoffelijke res ten werden door een landbouwer gevon den. De brommer is tegen een lichtmast gereden. SALZBURG (AP). De 26-jarige Willem Evers uit Kootwijkerbroek bij Barneveld is vrijdag in een meer in Niedersill, Oos tenrijk verdronken, aldus heeft de politie van Salzburg zaterdag bekend gemaakt. Evers wildé het meer overzwemmen en was al bijna bij de oever toen hij om hulp riep en onder water verdween. Direct zijn reddingspogingen ondernomen maar het stoffelijke overschot van de Ne derlander werd pas uren later gevonden. In de Spaanse badplaats Benidorm is de 34-jarige heer L. Janssen uit Maasbree bij het zwemmen verdronken. Het slacht offer was ongehuwd en was met enkele vrienden met vakantie in Spanje. ternationale onderzoekcentra van kanker werd het Burkitt-gezwel bestudeerd, het geen tot resultaat had dat men een virus ontdekte dat als het EB-virsu bekend is geworden. De viruslichamen van het genoemde C- type zijn afkomstig van het Burkitt-ge zwel. Zij kunnen leukemie veroorzaken, maar ook bepaalde kwaadaardige gezwel len. Alle ingewikkelde biologische ont dekkingen die over dit C-type-virus zijn gedaan, gaven tenslotte te zamen aanlei ding tot de bijzondere theorie dat zij van generatie naar generatie worden overge bracht. Hun aanwezigheid zou zelfs niet langer als „abnormaal” beschouwd wor den. Op grond van alle overige bestaande gegevens zal de jongste virusontdekking dan ook nog niet de uiteindelijke oplossing van het kankervraagstuk betekenen. AMSTERDAM Uit de kluis van hotel „Brinkers” in Amsterdam is in de nacht van vrjjdag op zaterdag 11.000 gulden ge stolen. De politie heeft enige aanhoudingen ge daan, maar vermoedt dat deze personen vrijgelaten zullen worden bij gebrek aan bewijs. De kluisdeur is niet opengebroken of -gebrand. De politie houdt rekening met twee mogelijkheden: of de kluisdeur stond open, of de dieven hadden een valse sleu tel. Om kwart over één in de nacht van za terdag op zondag is de 48-jarige fabri kant M. C. Schoonen uit Pijnacker in Den Haag met zijn auto tegen een licht mast gebotst. Hij overleed ter plaatse, vermoedelijk door een hartaanval. URK IJsselmeervissers willen aanto nen. dat er in tegenstelling tot de opvattin gen van visserjj-deskundigen waarover wjj berichtten, wel degelijk paling in het Ijs selmeer zit. Dinsdagavond zal de UK 238 uit Medemblik of Enkhuizen uitvaren met aan boord prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Visserjjonder- zoek in IJmuiden. De Urkers zullen op ver scheidene plaatsen in het Ijsselmeer „met de kuil” op paling vissen. Zij zijn tevoren overtuigd van hun gelijk. Voorzitter Pas- terkant van de IJsselmeervissers zei dit weekeinde: „We gaan ongeveer vier uur vissen, in die tijd zullen we zeker zo’n 150 pond vangen”. De vangsten van paling op het Ijssel meer zijn de laatste maanden enorm terug gelopen. De vissers wijten dit aan het ver bod om „met de kuil” te vissen. Deskundi gen hebben na proeven gezegd: „Er zit nauwelijks paling in het Ijsselmeer”. Reac tie van de vissers: „Jullie proeven deugen niet, laat het ons zelf maar eens doen”. ROTTERDAM Een exploderende fles limonade heeft vrijdagavond een vrij ern stige beenwond veroorzaakt b ijeen 51-ja- rige Rotterdamse vrouw. In de hal van haar flatgebouw in Om moord pakte de vrouw de fles (merk Hero) toen deze uiteen spatte. Enkele glasscher ven drongen in haar rechterbeen. Zij moest in een ziekenhuis worden opgeno men. De langzame virussen schijnen vele ja ren in de lichaamscellen te kunnen wonen zonder enige schade te veroorzaken. Dit in tegenstelling tot de „gewone” virussen, die spoedig de gehele celhuishouding aantas ten en vele duizenden identieke partikels fabriceren die op hun beurt andere cellen belagen en zo de ziekte snel in het lichaam verbreiden. Hoe de langzame virussen werken en hoe zij zich vermeerderen, is het allereerste doel van het onderzoek. HAARLEM. De nieuwe minister van Volksgezondheid en Milieugiëne, dr. Stuyt maakt bezwaar tegen een abortus kliniek die niet voldoet aan de eisen welke aan een inrichting voor ziekenverpleging gesteld worden. De redactie van het Ne derlands Tijdschrift voor Geneeskunde is het in dit opzicht met de minister eens. In Gennep is zondagmorgen de 86-jarige weduwe mevr. J. H. Jetten-Van Bergen, die te voet de rijweg overstak, door een personenauto aangereden. Zij overleed ter plaatse. (Van onze medische medewerker) AMSTERDAM— Kankervirus is zicht baar gemaakt, zo berichtten wij in het be gin van de maand. De elektronenmicro scoop toont ons vele miljoenen malen ver groot een vreemd vormpje. De virusont dekking is afkomstig uit het M. D. Ander- soninstituut in Houston, Texas, waar de virologen dr. Elizabeth S. Priori en dr. Leon Dmochowski erin zijn geslaagd om een virus in een reageerbuis te kweken dat, naar wordt aangenomen, enkele vor men van kanker bij mensen veroorzaakt. Het isoleren van dit bolvormige virus van het type-C maakt volgens deze geleer den de weg vrij voor de definitieve vast stelling van het juiste verband tussen vi russen en sommige vormen van menselij ke kanker. Tot nu toe was niemand erin geslaagd om dit virus in een reageerbuis te kweken. Nu het ter beschikking staat, kan het nauwkeurig worden bestudeerd op zijn kanker-verwekkende eigenschappen, hoe dit in zijn werk gaat, en bestaat er zelfs het vooruitzicht dat een vaccin tegen kanker gemaakt zou kunnen worden. Bijna gelijktijdig werd aan de universi- teit van McGil in Montreal bekendge maakt dat Canadese onderzoekers bloed proeven hebben ontwikkeld, waarmee aan getoond kan worden of een patiënt lijdt aan een beginnende darmkanker of kan ker van de alvleesklier. De bekende Lon- dense kankerspecialist prof. Peter Alexan der wil deze bloedproeven reeds in de herfst van dit jaar invoeren in de zieken huizen van de nationale gezondheidsdienst in Engeland. Het onderzoek naar de oorzaken van kanker heeft in de loop der jaren uitge wezen dat hierbij talrijke uiteenlopende factoren een rol spelen. Het werd ook dui delijk dat kanker niet veroorzaakt wordt door bijvoorbeeld een eenvoudige besmet ting of één enkele erfelijkheidsfactor. Be roep, straling, geografische invloeden en daarnaast ook het sigarettenroken zijn enkele voorbeelden der ontdekte mogelij ke oorzaken van kanker. De geografische invloeden zijn wel zéér opvallend. Zo komt leverkanker in een aantal Afrikaanse lan den vijfhonderd maal zo vaak voor als on der de negerbevolking van de Verenigde Indien het nu gevonden virus inderdaad medeoorzaak van het Burkitt-gezwel vormt, blijven er nog tal van moeilijke vraagstukken bestaan over het ontstaan van kankerziekten, ook wanneer een virus daarbij als infectiebron een belangrijk aandeel heeft. Alle andere reeds bekende feiten over kanker blijven eveneens gel den. ROTTERDAM. Het wereldoliever- bruik is het vorig jaar met bijna 8 percent gestegen tot circa 2,3 miljard ton, aldus een recente pubiikatie van Esso. De toe name was vooral bijzonder groot in Japan (bijna 17 percent). Frankrijk (ongeveer 14 percent) en West-Duitsland (ruim 11 percent). De grootste verbruiklanden wa ren weer de Verenigde Staten met 727 miljoen ton en de Sovjet-Unie met 259 miljoen ton. Japan had het vorig jaar een olieverbruik van 190 miljoen ton, belang rijk meer dan de Westeuropese koplo pers West-Duitsland en Groot-Brittannië, die in 1970 respectievelijk 128 en 104 mil joen ton verbruikten. De wereldraffinagecapaciteit bedroeg in 1970 2,7 miljard ton, hetgeen 200 miljoen ton of 8 percent meer was dan aan het eind van 1969. West-Europa nam in deze toename 21 percent voor zijn rekening. De Westeuropese raffinagecapaciteit be draagt thans 732 miljoen ton en is bijna gelijk aan die van Noord-Amerika (737 miljoen ton). De wereldolieproduktie steeg in 1970 eveneens met 200 miljoen ton of ruim 9 percent tot 2,3 miljard ton. In deze stij ging had het Midden-Oosten met 35 per cent het grootste aandeel. De Vérenigde Staten produceerden met 534 miljoen ton opnieuw de grootste hoeveelheid olie, ge volgd door de Sovjet-Unie met 353 mil joen ton, Venezuela met 193 miljoen ton en Iran met 190 miljoen ton. Saoedi-Ara- bië heroverde met 175 miljoen ton de vijf de plaats op Libië dat een stijging van 10 miljoen ton kon realiseren en in 1970 een totaalproduktie had van 159 miljoen ton. Op Libië volgen de landen Koeweit met een produktie van 138 miljoen ton, Irak met 75 miljoen ton en Canada met 70 miljoen ton. Aan het eind van het vorig jaar be- Op de provinciale weg Koudekerke-Big- gekerk ine Valkenisse zijn in de afgelo pen nacht twee studenten met een motor verongelukt. De slachtoffers zijn de 21- jarige J. P. M. G. van de Kerkhof uit Tilburg en de 18-jarige A. E. Lompert uit Goes. Hun stoffelijke overschotten werden gevonden in een sloot langs de weg. De studenten zijn vermoedelijk door een te hoge snelheid met de motor uit de bocht gevlogen. Een verkeersongeluk vrijdag op de weg BredaZundert heeft dit weekeinde een derde slachtoffer geëist. In een zieken huis in Breda overleed de 36-jarige M. L. H. de Ridder in Breda. Zijn vrouw en zijn schoonvader, de heer P. van Dijk verloren vrijdag het leven. Het ongeluk gebeurde doordat een vrachtwagen bij het remmen op de verkeerde weghelft kwam. De auto van de Bredase familie botste tegen de vrachtwagen. De 49-jarige B. Brouwer uit Winschoten is zondag in het Academisch Ziekenhuis in Groningen overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk op 13 juli in Hoogezand. Zijn auto botste op een an dere auto. Er raakten zes mensen ge wond. Het bijzondere verspreidingspatroon van dit Burkitt-gezwel bij een bepaalde leef tijdsgroep (typerend voor een infectie ziekte) leidde tot de verdenking dat dit gezwel inderdaad een infectieuze oorzaak zou kunnen hebben. In verschillende in- De 17-jarige Hagenaar A. ter Duin is za terdagavond om het leven gekomen toen hij op een kruispunt in Den Haag op zijn brommer linksaf sloeg en daarbij volgens de politie geen voorrang ver leende aan een tegemoetkomende auto. Hij overleed later in het ziekenhuis. DALFSEN. Het 10-jarige meisje H. T. M. van der Werdt uit Kampen en de 39- jarige mevrouw J. A. M. C. Sinnema- van der Werdt uit Amsterdam zijn za terdagavond in Daifsen omgekomen. De familie Van der Werdt was per auto op weg naar een camping in Daifsen. In een bocht verloor de bestuurder de macht over het stuur, waardoor de auto van de weg reed, tegen een boom botste, en weer de weg op schoot waar hij op een tegemoetkomende personenauto bot ste. In de wagen van de familie Van der Werdt zaten zeven personen. Het 10-jarig meisje was op slag dood, haar tante overleed later in het ziekenhuis. Van de overige inzittenden raakten er twee ernstig en drie licht gewond. De beide inzittenden van de andere perso nenauto liepen geen noemenswaardige verwondingen op. droegen de wereldoliereserves 83,1 mil jard ton, hetgeen bijna 10 miljard ton meer is dan het jaar daarvoor. Sinds 1968, toen de wereldoliereserve 40,1 miljard ton omvatte, zijn deze dus ruimschoots ver dubbeld. De landen van het Oostblok na men van de stijging in 1970 ruim de helft, namelijk 5,5 miljard ton, voor hun reke ning. De Sovjet-Unie en de Volksrepubliek China maakten nieuwe ramingen bekend, die aanmerkelijk hoger lagen dan de oude. De olielanden van het Midden-Oosten meldden ten opzichtevan 1969 een toe name van 1.7 miljard ton en de Afrikaan se olieproducenten voornamelijk Alge rije en Nigeria een toename van 2,6 miljard ton. Libië daarentegen reduceer de zijn officiële opgave van 1969 met 765 miljoen ton en beschikt nu over 3,9 mil jard ton aan oliereserves. Voor de eerste maal vertoont ook West-Europa een be langrijke toename: Groot-Brittannië en Noorwegen berekenden dat hun Noordzee- vondsten respectievelijk 137 miljoen ton en 135 miljoen totn aan olieresrves om vatten. De toenemende betekenis van het aard gas in West-Europa is volgens Esso op vallend. In dit werelddeel steeg de pro duktie in 1970 ten opzichte van het jaar daarvoor met circa 20 miljard kubieke meter of 37 percent tot een totaal van 75 miljard kubieke meter. Van deze stij ging namen Nederland, Groot-Brittannië en West-Duitsland het grootste deel voor hun rekening, respectievelijk 10,3 miljard, 4,7 miljard en 3,6 miljard kubieke meter. Over de hele wereld genomen steeg de produktie met bijna 71 miljard kubieke meter tot ongeveer 1050 miljard kubieke meter. Bij de produktiecijfers werd uit gegaan van de netto-produktie, dat wil zeggen produktie verminderd met het gas, dat weer in de bodem wordt teruggepompt, wordt verbrand, voor eigen gebruik wordt aangewend of verloren gaat. Het onderzoek naar de langzame virus sen aan de National Health Institutes is pas vijf jaar geleden begonnen. Het wordt nu ook aan vele andere wetenschappelijke centra verricht. In tiet Patuxent Wildlife Onderzoekcen trum bij Washington wordt als het ware detectivewerk verricht. Daar worden voor namelijk chimpansees ingespoten met vi russen die ervan verdacht worden dat zij zo’n 70 menselijke ziekten zouden veroor zaken. Daaronder behoort ook de geheim zinnige kuru-ziekte, een dodelijk verlo pende zenuwaandoening die uitsluitend bij primitieve inboorlingen op Nieuw-Gui- nea voorkomt. Deze ziekte blijkt door kan nibalistische gewoonten te worden over gebracht: vrouwen en kinderen aten de hersenen der familieleden die aan de ziek te waren gestorven.... Vooral het mazelenvirus blijkt een lang zame werking te kunnen ontplooien en soms pas vele jaren later een hersen ziekte te veroorzaken, waaronder ook multiple sclerose. Hoe het zij, de langzame virussen bezitten vele nog niet-verklaarde eigenschappen en het is mogelijk dat ook het nu ontdekte kankervirus tot deze groep behoort. Dan zouden heel veel pro blemen die de ontdekking van dit virus oproept begrijpelijker zijn geworden. Dat wil echter nog lang niet zeggen dat zij daardoor ook zijn opgelost. A

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2