Schoolzaken aan de orde in MODERNISERING KOST TWEE TON volgende raadsvergadering Roomskatholieke kerk aan Willemsbeekweg wordt verbouwd Kerkzaal ondergaat ingrijpende verandering Meer intensieve samenwerking met het Bedrijfsapostolaat Zes mille tekort op begroting Bromfietser tegen gevel Vrij baan rond Moensplein VEREMCGINSSNIEUW^ UIT DE IJ^OiD Leerkrachten gaan en komen Wereldrecord Hol won Bar-eigenaar met bierglas verwond Kind aangereden op Beneluxlaan Auto tegen boom - bestuurder zoek biljarten in Castricum Badgast brak been strandloop „Evangelie en Industrie" stelt vast: toenemende onrust in arbeidsleven Vier gewonden na botsing met lantaarnpaal I 5 IJMUIDER COURANT MAANDAG 19 JULI 1971 Heemskerk Beverwijk V elsen-IJ muiden - V elsen-N oord (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Consultatiebu- (Van een onze verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Het interieur van de Laurentius van Brindisi dat na de verbouwing een ■geheel ander aanzien zal hebben. ƒ1.088, welk tekort gedekt wordt door de garantie van Hoogovens. De begroting over 1971 geeft een tekort aan van 5.600, het geen een gevolg is van de sterk gestegen kosten voor een vormingsleider. In deze begroting is nog geen rekening gehouden met de na te streven hogere financiële bijdrage van het bedrijfsleven. IJMOND. In een zondag op het strand van IJmuiden gehouden zes kilometer lan ge strandloop won Gerard Hol in 21 mi nuten. Tweede werd Louis Vink in 22.20 minuten en als derde eindigde de IJmui- dense bokser Henk Schoorel in 23.40 mi nuten. De wedstrijd werd georganiseerd door de strandvereniging de Schelp. (Van onze sportredactie) dinaal De Jongschool”; 3.145 voor leer- en hulpmiddelen aan de „Kerkbeekschool” en 3.960 voor aanschaffing van meubilair en een toelatingsonderzoek aan de „Frans Strijboschschool”. Om te komen tot de uitvoering van het inmiddels goedgekeurde bestemmingsplan „De Die” is het noodzakelijk twee perce len grond, gelegen aan de Tolweg te ont eigenen. De raad wordt voorgesteld deze onteigening goed te keuren. BEVERWIJK. In de Zwaanstraat is een man zittend aan de kant van de weg aangetroffen, die bij nader onderzoek zijn been gebroken bleek te hebben. Hij was gestruikeld over het muurtje van de be graafplaats aan het Julianaplein. De man, een in hotel Trio verblijvende badgast, is naar het Rode Kruisziekenhuis overge bracht. DINSDAG 20 JULI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg. Geopend 19-21.30 uur. MAANDAG 19 JULI Leger des Heils, Geijsendorfferlaan 4. 20 uur werkgroepavond AA. Sportfondsenbad. Kuikensweg. Geopend 20.30-21.30 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Arends- weg,61: volwassenen 19-21 uur. DINSDAG 20 JULI Sportfondsenbad. Kuikensweg. Geopend van 10-17.30 en 20.15-21.30 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Stum- phiusstraat 46: jeugd 15.30-17.30 uur. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op de Beneluxlaan ♦»k zaterdagmiddag een 6-jarig in de "estraat woonachtig kind spelenderwijs rijbaan over zonder op het verkeer te iten. Een juist naderende automobilist kon het kind, niet meer ontwijken en reed het aan. Met een gebroken linker onder been en een hersenschudding werd het knaapje naar het St. Jozefziekenhuis over gebracht. CASTRICUM. Om twee uur vannacht kwam op de provinciale weg Heiloo-Uit- geest een personenauto, komend uit de richting Heiloo, door onbekende oorzaak in de berm. De wagen draaide daarbij een hele slag en botste met de voorzijde tegen een boom. De auto werd geheel vernield. HEEMSKERK. Tijdens de donderdag 29 juli te houden openbare raadsvergade ring zal de raad zich bezig houden met ontslagen en een benoeming in de onder wijswereld en met het verlenen van kre dieten aan scholen. Zo zal eervol ontslag worden verleend aan mevrouw II. G. Ver- sloot-Bulten hoofdleidster van de openbare kleuterschool „Kleuterland”; alsmede aan de heer B. J. Poel, hoofd van de o.l. prof, dr. H. Oldeweltschool, die een leraarsfunc- tie aangeboden heeft gekregen aan de pe dagogische akademie in Beverwijk. (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM. Precies om twaalf uur zondagmiddag overschreed de 20-jarige bankwerker Théo de Graaf uit Castricum in zijn woonplaats het wereldrecord biljar ten met 28 minuten. Het bestaande record was 67 uur en 32 minuten. De heer De Graaf hield het de volle 68 uur vol en hij maakte gedurende deze marathon 3700 caramboles. IJMUIDEN. Binnenkort zal de rooms katholieke kerk Laurentius van Brindis aan de Willemsbeekweg in IJmuiden ge heel worden gemoderniseerd. De kerkzaal ondergaat een ingrijpende verbouwing. Ook de kloosterkapel van de pater Capu- cjjnen, die de werk beheren, zal geheel worden vernieuwd en zal dienst gaan doen als dagkapel voor door-de-weekse diensten. Enkele niet gebruikte vertrekken in het grote kerk- en kloostercomplex zullen voortaan als receptieruimten worden be nut. De bewoners van de C. H. Moens- straat en het Moensplein kunnen weer op straat kijken, het verkeer kan hier weer vrijelijk doorrijden, dank zij de maatregel van het ge meentebestuur welke het parkeren van vrachtauto’s en autobussen daar verbiedt. Geruime tijd hebben de omwonenden veel hinder ondervon den van de in de Moesstraat en op het Moensplein geparkeerde vracht auto’s, terwijl de politie regelmatig geconfronteerd werd met verkeers opstoppingen welke aanvankelijk in cidenteel waren, maar later zich met de regelmaat van een klok voordeden. Door nu parkeerverbodborden met daaronder de opmerking „behalve voor personenauto’s” te plaatsen is nu een einde aan dit euvel gekomen. het gevoel hebben aan een voor kerk en sa menleving belangrijk experiment bezig te zijn en hiermee voor veel mensen iets te betekenen. De wijze waarop het bestuur hen daarbij stimuleert, alsmede de de mocratische wijze van besluitvorming ten aanzien van het beleid hebben naar het oordeel van de beide predikanten veel bij gedragen tot een goede vervulling van de werkzaamheden. Bij een totaal aan baten en lasten heeft de stichting over 1970 een tekort van BEVERWIJK. Een bar-eigenaar aan de Kloosterstraat is zaterdagnacht tijdens een ruzie in zijn etablissement met een gebroken bierglas aan zijn arm gewond geraakt en moest zich in het Rode Kruis ziekenhuis laten behandelen. Bij de komst van de politie bleken de daders de benen te hebben genomen. Een kwartier later werd gemeld, dat de drie ruziemakers weer in de bar waren verschenen. Bij de komst van de politiemannen kozen zij ech ter het hazepad. Twee van hen werden bij de achtervolging in de Patersweg klem gereden. Zij bekenden de bar-eigenaar schade berokkend te hebben en waren te ruggekeerd naar de bar om de schade te regelen. 19.45 uur bridgeclub De Jump. DINSDAG 20 JULI De Heerenduinen, openluchtbad, Heeren- duinweg, IJmuiden-Oost, open van 6.30 tot 20 uur. IJmuider Jeugdcentrum, in gebouw PEN- centrale, Kanaalstraat 257, 20 uur disco en cultureel programma. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 177, Vel- sen-Noord, 19 tot 21.30 uur; Jeugd- en tie- nerbibliotheek, Willemsbeekweg, IJmui- den-Oost, 15.30-17.30 uur. Gebouw PTT, Lange* Nieuwstraat-Spaar- nestraat, IJmuiden, 19 tot 20 uur spreekuur Medisch-Maatschappelijk reau voor Alcoholisme. Stichting Huish en Gezinsvoorlichting, spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, telefoon 02550-10715. De Brulboei, Kanaalstraat 288, IJmuiden, bejaardensoos, kinderclubs, pottenbakken en klaverjassen, jeugdsoos. BEVERWIJK. Na een periode van herstructurering, welke in 1960 is afgesloten is de Stichting Evangelie en Industrie IJmond in het afgelopen jaar, een nieu we periode van grotere samenwerking met het Bedrijfsapostolaat ingegaan. De ze samenwerking is tot uiting gekomen in een regelmatig gezamenlijk beraad van besturen en teams over de lopende acti viteiten en de plannen voor de toekomst. Naar buiten is deze samenwerking gede monstreerd in een gezamenlijke openbare avond en een gezamenlijk benaderen van de publiciteitsmedia. Tevens is besloten met ingang van het seizoen 1970/1971 tot een actieproject voor beide teams. Dit staat onder meer vermeld in het jaar verslag van de stichting over 1970. In dit verslag wordt een overzicht gegeven van de belangrijkste bestuursactiviteiten en een weergave van de financiële posi tie van de stichting. De werkzaamheden van beide industriepredikanten, ds. M. de Jong en drs. Joh. Pasveer, worden in het overzicht eveneens uitvoerig gememo reerd. In hun werkverslag over het afgelopen jaar schrijft het predikantenteam onder andere, dat in vergelijking met enkele ja- ren terug een toenemende onrust en ver scherping binnen het arbeidsleven vallen waar te nemen. Zij hebben getracht daar op te reageren en positie te kiezen met het gevolg, dat zij enerzijds waardering heb ben ondervonden, maar tevens afhankelijk van de wijze waarop en de richting waar in deze positiebepaling uitviel, schrik reacties en afweer hebben opgeroepen. Ten aanzien van de crisissituatie, waar in de kerken naar hun oordeel in toenemen de mate geraken, merken de industriepre dikanten op, dat het voor hen nog ondui delijk is welke bijdrage zij in dit proces kunnen leveren. Een geduldige verkenning en nieuwe presentatie binnen de kerken achten zij dan ook noodzakelijk. Als een andere markente ontwikkeling zien zij, dat binnen de oekumene een drang komt uit de sfeer van het praten los te komen en op weg te gaan naar konkrete vormgeving. Dit is door de stichting tastbaar gemaakt door een sterk geïntensiveerde samenwer king met het Bedrijfsapostolaat. Naar de zijde van de bedrijven werken Evangelie ziftenden waren er inmiddels uitgeslingerd, en Industrie en Bedrijfsapostolaat sinds dit jaar onder de naam E.I.B.A. volledig sa men. Na een toelichting op het met de colle ga’s van het Bedrijfsapostolaat uit te voe ren gezamenlijke project geven de indus triepredikanten nog een opsomming van enkele belangrijke gebeurtenissen. Tevens merken zij op, dat het werken bij Evan gelie en Industrie hun het afgelopen jaar veel voldoening heeft gegeven, doordat zij MAANDAG 19 JULI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 uur bibliotheek en inlich tingencentrum van de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, geopend van 19 tot 21.30 uur, filiaal Wüstelaan, gebouw Spaarnberg, Sant- poort-Noord 19 tot 21.30 uur. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, B. en W. stellen de raad voor tot hoofd van de o.l. school „De Zilvermeeuw” te benoemen de heer A. P. G. Cleeren, de enige kandidaat uit een groep van acht sollicitantne aldus het college. Voorts wordt gevraagd medewerking te verlenen aan de Coligny-school en de Spiegelschool met betrekking tot de aan schaffing van leermateriaal; aan de T. Brandsmaschool in verband met de uit breiding met één lokaal en aan de r.k. lagere school „De Vennen”, waar ook een lokaal bijgeplaatst dient te worden. Tijdens deze vergadering komt ook aan de orde een lijst met kredietaanvragen. Het betreft de volgende kredieten: ƒ2.730 voor de inrichting van een speelleerklas aan de openbare lagere school „De Heems kinderen”; ƒ2.025 om dezelfde redenen voor de openbare lagere school „De Bran ding; ƒ2.550 voor leer- en hulpmiddelen H. Oldewelt”; 50.000 voor eerste inrich ting van de openbare basisschool in wijk „De Die”; 10.000 als aanvullend kre diet ten behoeve van de protestant chris telijke basisschool in wijk „De Bie”; 4.605 voor gordijnen in de „T. Brandsma- schoc^l”; ƒ2.300 ten behoeve van de „Kar- (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Een 25-jarige stukadoor uit IJmuiden reed in de nacht van zaterdag op zondag met een snelheid van ongeveer vijfenzeventig kilometer over de rijksweg van Santpoort naar Velsen met vijf passa giers en een complete kampeeruitrusting in zijn wagen. De bestuurder is vermoe delijk door slaap overmand plotseling de berm ingereden, tegen een lantaarnpaal aan die omboog, vervolgens tegen een daar achter staande paal, die de wagen gekan teld terugketste op het wegdek. Enige in- «-4X2 .1 4 4 -J X-.1 <-> W4i v-< r-rz->T»zJ De 52-jarige moeder van de bestuurder brak haar bekken op vier plaatsen. Zijn 57- jarige vader kreeg hechtwonden aan de benen en klaagde over pijn in de rug. Zijn 21-jarige vrouw liep hechtwonden aan ge laat en armen op en brak een pols en een 21-jarige zuster werd aan het hoofd ge wond. Allen zijn naar het Zeeweg Zieken huis gebracht. Alleen de moeder is opge nomen. De anderen konden na behandeling naar huis. De auto is totaal vernield. Al jaren lang loopt het kerkbestuur met plannen rond de kerk te verbouwen. De kerkzaal was te groot voor het contact tus sen priester en gelovigen tijdens de mis vieringen. Ook vond men het hoge altaar te ouderwets, zelfs wat te pompeus voor deze tijd. Heel de kerk was bovendien aan een schilderbeurt toe. Bij talloze voorbereidingsvergaderingen Is de vraag gesteld of het nog wel de moei te waard was de uit 1909 stammende kerk te verbouwen. Gezien de veranderingen in de rooms-katholieke kerk en de mogelijk heid dat in de nabije toekomst de buurt rond de Willemsbeekweg zal worden ge- soneend, achtte ’t kerkbestuur van de Lau rentius van Brindisi het een riskante zaak veel geld voor een verbouwing te inves teren. Toch hoopt men dat het gebouw nog zeker tien jaar zal blijven staan, zodat de tweehonderdduizend gulden die men nu voor de gehele modernisering no dig heeft, rendabel zullen zijn. Het hoofdaltaar gaat tijdens de verbou wing verdwijnen. De nis, waarin deze eu- charistietafei staat, zal door een wand van de kerkzaal worden gescheiden. Voor de afscheiding komt onder een grote kroon- lamp een taberbakel. Op een langwerpi ge verhoging voorin wordt het nieuwe al taar geplaatst. Links en rechts van het platform worden banken neergezet, zodat de gelovigen aan drie kanten om het al taar zitten. Het contact tussen priester en gelovigen hoopt men hierdoor te bevorde ren. Ook achter in de kerk vinden verande ringen plaats. De laatste vijf banken gaan weg en recht onder de balustrade van het zangkoor wordt een muur gebouwd, zodat een kerkportaal ontstaat. Verder wil men lambrizeringen aanbrengen. Ook de twee hoge zijaltaren gaan weg en de doopvont, die nu nog voor het hoofdaltaar staat, krijgt een plaats links voor in de kerk zaal. Door de week, wanneer niet zoveel gelo vigen de diensten bijwonen, zal men de achter de kerk gelegen slotkapel van de paters Capucijnen gaan gebruiken. Deze ruimte wordt ook gemoderniseerd. Er komt een verlaagd plafond. De mistafel wordt aan.de andeje zijde geplaatst. Men betimmert de wanden ern er komt andere verlichting. De afgeschermde nis, waar het hoofdaltaar stond, zal als portaal dienen, terwijl de gelovigen via enige ruimten aan de linkerzijde van het kerkcomplex de kleine kapel kunnen binnengaan. Aan de westelijke zijde van de kerk zal een spe ciale ingang worden gemaakt. Ook zal het kerkbestuur een niet ge bruikt vertrek bij de kleine kapel laten transformeren in een receptieruimte, waar vooral ’s zondags na de mis priester en gelovigen elkaar kunnen ontmoeten. Door de week gebruikt men het zaaltje voor tal van bijeenkomsten, zoals vergaderingen, koorrepetities'enzovoorts. Zoals gezegd zullen ingrijpende verbou wing, het aanleggen van nieuwe verwar ming en verlichting alsmede het schilde ren van het gehele complex tweehonderd duizend gulden kosten. Anderhalve ton wordt renteloos voor tien jaar door het bisdom aan de kerk geleend. De resteren de vijftigduizend gulden brengt de paro chie van Laurentius van Brindisi zelf op. HEEMSKERK Een bromfietsbestuur der uit Heemskerk is zondagavond om streeks half zeven op de kruising Rijks- straatweg-Strengweg tegen de zijgevel van slijterij Dudink gebotst. De man is met hoofdwonden naar het St. Jozefziekenhuis gebracht. Een automobilist uit Amstelveen stond op de Strengweg te wachten om he: verkeer op de Rijksstraatweg voorrang te verlenen. De bromfietser, die over het rij wielpad uit de richting Castricum kwam, merkte volgens de politie door een bijzon der slecht gezichtsvermogen de auto te laai op, week te veel naar rechts uit en botste tegen de zijgevel van de slijterij. Spreekuur. Als gevolg van de va kantie van burgemeester J. G. S. Bruins- ma vanaf heden tot en met 8 augustus komen zijn spreekuren gedurende deze pe riode te vervallen. MAANDAG 19 JULI De Werf, Jan Ligthartstraat. 19 uur sport (vijfkamp) of toneel. Verenigde openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwassenen 19-21 uur. DINSDAG 20 JULI De Werf, Jan Ligthartstraat. 14 uur straattekenen of toneel, 19 uur surprise- avond. Verenigde openbare bibliotheek, Ruijs- daelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 uur. Rijkspolitieagenten, die bij het wrak geen bestuurder aantroffen, dregden de nabij gelegen sloot af. Later werd langs de weg een 23-jarige man aangetroffen, die onder de modder zat. Het bleek een lifter te zijn die verklaarde tijdens de slippartij uit de wagen te zijn geslingerd. Van de bestuurder bleek nog steeds elk spoor zoek. Tenslotte vond de rijkspolitie van Cas tricum uit dat de auto al tien keer was verkocht zonder overschrijving van het kentekenbewijs. Niettemin wist zij van morgen vroeg de chauffeur op te sporen, een 21-jarige man uit Heiloo, die uit zijn bed werd gelicht. De autobestuurder had geen rijbewijs en dus ook geen geldig ken tekenbewijs. Ook was hij niet verzekerd. x

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5