Jacques Anquetil: „Joop week profiteur geworden Pellenaars maakte zijn coureurs te bang OP DE CIJFERTOUR Zoetemelk is na eerste I Z 4 eZLW f Jï 9 8 UITZONDERING TEGENVALLERS MAANDAG 19 JULI 1971 oo ca 99 CO Teleurstelling “TB 1 LxJ wwwwwwwwwwwwwwwwwvx/vwxa/vv - LaU MERCKX BLIJFT ONDANKS ZEGE TWIJFELEN in a- veel individueel gekoerst.’ Ie rf is Zoetemelk, (links) en Van Impe konden het zich zaterdag al permitteren om met Merckx rustig aan te doen. A/vvwvvvvvvvvvvvvvwvvvvwvvvvvvvwvvvvwvvvvvvvvwvvvvvvvvv^^ PARIJS Behalve Eddy Merckx heeft ook Kees Pellenaars in deze Tour zyn aureool moeten afleggen. Voor het begin van dit wielerseizoen, toen hij met de Goudsmit-Hoffploeg de weg op ging zei Pellenaars, dat hij meer te verliezen had dan de renners. Wel, de oranje-coureurs hebben ste vig teleurgesteld. En dus is het geen best jaar voor de Pel geweest, die van deze Tour meer had verwacht. „,Ik had betere prestaties willen hebben. Ik kon niet gokken op het algemeen i s l 64. 79. 81 82. 92. Ned-Pellenaars Ned-Pellenaars Ned-Pellenaars (Ned-Pellenaars) (Ned-Pellenaars) Pellenaars mijmert verder: „Het is een heel zware tour geweest. Misschien heeft dat de jongens af geschrikt. Misschien ook hebben ze er niet goed aan gedaan door te verklaren dat wie de Tour niet zou uitrij den niet zou mogen koersen tot en met 17 juli. Het kan zijn dat ze daarom op ze ker gespeeld hebben en geen enkel risico genomen hebben.” (de zege van Krekels de plaats in de Tour prachtig, maar als je de kans hebt om de Tour te winnen moet je die ook grijpen. Op dat punt viel Zoetemelk tegen. bewijst dat. Nu de Limburger Parijs wist te halen, durfde hij wel naar voren te gaan en te knokken). Pellehaars laat zijn renners de revue passeren. Voor Van der Vleuten de lof, voor Karstens weinig goede woorden. En de anderen: „Prinsen heeft dit seizoen te veel gedaan. Het is te zwaar voor hem geweest. De Koning is me ontzettend te gengevallen. Hij speelde bij de amateurs een hoofdrol en hier had hij het moeilijk. Hij is wel een goede jongen met karakter. Maar qua prestaties had ik meer van hem verwacht. Krekels is gewoon zelf moe van het hakken, het schudden wat hij doet (Pellenaars zei dit voordat Krekels een Zoetemelk, die er een hekel aan heeft de hele dag aan het zelfde wiel te zitten in dit geval van Merckx of Van Impe had een verdeelde en zwakke ploeg rond zich. Schotte, ploegleider van Mars-Flan- dria, gokte op een gegeven moment op alle klassementen: gele trui, groene trui, witte trui, algemeen klassement en het klassement voor de sprint. Dat kon na tuurlijk niet. Zoetemelk is daar voor een deel de dupe van geworden en al zegt hij dan „je moet het toch allemaal zelf doen” hij weet maar al te goed, dat dat niet juist is. Hij liet het tijdens de Ronde ook wel doorschemeren. In het begin werd dat een strijdpunt rond Tino Tabak, van wie men gewoon te veel geëist heeft en die uitgeput uit de Tour verdween. Nu, in Parijs, gaf Zoetemelk toe: „Ik ben niet bepaald ge lukkig geweest met deze ploeg. Er is te- Zou hij in een Nederlandse ploeg willen rijden? „Als het een goede Nederlandse ploeg is, waarom dan niet?” En Zoetemelk die wat moeilijker in de omgang gewor den is, zegt nogmaals: „Ik heb toch geen slechte Tour gereden? Vorig jaar had ik en niemand ooit gedacht dat ik als tweede zou eindigen. Nu hoopte ik het alleen maar. Dit jaar was het veel zwaarder. Ik kon niet beter.” n Ie te ie n, ie rd H. e- id 3e re ie se in ie n. jn te e- h e n n st ie :r e, ar it PARIJS De Tour-1971 is een boeiende, spectaculaire en ook belang rijke ronde geweest. De Tour is een keerpunt geworden in het wielrennen van de laatste jaren. Het is natuurlijk jammer, dat Luis Ocana nooit heeft kunnen bewyzen dat hij Merckx in de Tour definitief kon verslaan, maar hij heeft wel bewezen, dat Eddy Merckx de periode, dat hij alles kon grijpen wat hij maar wilde, achter zich heeft gelaten. Merckx is kwets baar geworden. Hij is niet de alles dicterende wielervorst meer, al blijft hij voorlopig toch nog wel de com pleetste en beste renner, die er rond fietst. Merckx zelf had zijn grote twijfels of hü de Tour zonder die fa tale val van Ocana die hij meer betreurde dan wie ook als triom fator in Parijs beëindigd zou hebben. klassement. Daar had ik geen ren ners voor. Over het geheel genomen is de ploeg me tegengevallen. Wij hebben alleen maar uitrijders gehad, meer niet, geen knokkers”. Pellenaars heeft volkomen gelijk, als hij dat als een van de grote oorzaken aanwijst. Hij heeft de zaak op dat punt verkeerd aangepakt, wellicht door de angst om in het begin geen man over te houden. Nu de Tour is afgelopen, zegt de Brabander: „Aan uitrijders heb je niet veel. Dat is mijn tactiek niet. Ik was liever met drie man in Parijs aangekomen, als er dan door de anderen ook maar voor prestaties gezorgd was, die tot de massa spraken.” Dat is in tegenspraak met zijn pogingen van de eerste week zo veel mogelijk man nen in de Tour te houden. Meer nog dan Van der Vleuten, die als beste van de Goudsmit-ploeg eindigde, heeft Gerben Karstens voor publiciteit ge zorgd, met name in de eerste week, toen Zoetemelk zal zeker naar een anders op gezette ploeg gaan uitzien. Het ziet er naar uit dat Roger de Vlaeminck en Eric Le man naar een Italiaanse ploeg zullen ver huizen. Aan Zoetemelk wordt ook getrok ken, door Italianen en Fransen. Sonolor wil graag met Flandria samengaan. Het hangt er ook vanaf of Mars doorgaat. Daar wordt deze week over beslist. Flan dria wil Zoetemelk graag houden, maar een eis van de Nederlander is dat Schotte dan geen ploegleider meer is. den en ik wat minder. Van Impe is een man, die zich helemaal alleen maar op de Tour concentreert. Dat is zijn eni ge koers, waarvoor hij zich helemaal in zet.” Zou dat dan ook niet iets voor Zoe temelk zijn? „Nee, ik ben daar te avon tuurlijk voor. Ik wil die andere rondes ook wel rijden. Klassiekers zijn anders. Daar zou ik er wel wat minder van kun nen doen in het voorjaar, als het nog koud is.” Nu wilde Zoetemelk de buitenwacht la ten zien, dat hij ook aanvallend kon rijden. Hij deed dat ook in de eerste week, maar daarna zakte hij weg, juist op het mo ment, dat Merckx het kwetsbaarst was, in de rit naar Orcières, waar Ocana de Belg vernietigend versloeg en op 9 mi nuten zette. Anquetil was dan ook niet mals met zijn kritiek: „Zoetemelk is na de eerste week een profiteur geworden.” Zoetemelk had zich voor de Tour al af gevraagd, of hij drie weken net zo sterk kon rijden als in de Midi-Libre. Het ant woord is nu bekend: hij mist toch nog de punch van de gulden kampioen. Noel Foré de tweede man in de Mars-Flandria ploeg die nog steeds zoals vorig jaar een stille Joop Zoetemelk zelf wilde niet toegeven dat hij teleurgesteld was. „Natuurlijk had ik graag het bergklassement gewon nen. In het begin leek het er ook wel in te zitten, want toen reed ik sterker dan Van Impe, maar hij is beter gaan rij- De Nederlander heeft tijdens de Ronde ook nog woorden gehad met de ploegarts, die aanvankelijk geen contact op wilde nemen met Zoetemelk’s sportarts Rolink in Velsen. Dat kwam de vorm en het hu meur van Zoetemelk dan ook niet ten goe de. Pellenaars heeft een uitzondering in zijn ploeg gevonden: Jos van der Vleuten, de man die hij een week voor de start van de Tour aan zijn equipe toevoegde, nadat hij eerst gezegd had: wat moet ik met De Vleut? Pellenaars verklaart de wonderlij ke prestatie van Van der Vleuten als volgt: „De Vleut heeft een soort honger- periode gehad. Hij verdiende praktisch niets als beroepsrenner bij Gazelle. Dat heb ik hem tijdens de Tour ook nog wel eens voorgehouden. Hij vocht zich door de moeilijkheden heen. Ik heb het speciaal beloofd. Ik heb De Vleut na de rit naar Bordeaux een envelop met 500 gulden in de hand gestopt. Ik waardeer knokkers.” Wagtmans heeft een voortreffelijke Tour gereden. Hij wist nu eenmaal dat hij een heel andere rol dan voorgaande jaren zou moeten spelen in het Tour-gebeuren. Hij droeg enkele uren de gele trui en won een etappe. Bovendien leverde hij veel specta culaire prestaties, zoals in de rit naar Marseille. Hij mag zeker als een van de beste, zo niet dè beste helper van Merckx beschouwd worden. De Belgische vedette was dan ook zeer tevreden over de steun, die hij van de Nederlander heeft gehad. Wagtmans, die aan het einde van dit sei zoen vrij is, kan nog niets zeggen over zjn plannen voor volgend jaar. Hij is wel aan het praten en onderhandelen. Wagt mans is een veelgevraagd renner. Dat is zeker. Zoetemelk „ik heb alles gegeven wat ik had, ik heb mijn best gedaan, klaar” heeft na wat praten en discussiëren wel een rede tevoorschijn gespit. „Ik denk dat ik in het begin te agressief heb ge koerst. Ik wilde laten zien dan ik wèl aan vallend kan rijden. Dat verwijt van vorig jaar zat me dwars. Maar ik heb in het tweede deel van de Tour de gevolgen on dervonden van het agressieve rijden. Maar ik heb daar geen spijt van. het enfant terrible van Pellenaars (men herinnerde zich de ruzie vlak voor de Tour, toen Karstens zijn excuses moest aanbieden) een rit won en de groene trui droeg. Maar Pellenaars, die Karstens vol gend jaar per se niet meer in zijn equipe wil hebben, wil daar ook weinig van we ten. „Karstens reed in de Ronde van Span je en Zwitserland ook in de bergen sterk. Maar vanaf Clermont Ferrand heeft hij zijn groene trui niet meer verdedigd. Hij is geen man voor de Tour. Hij denkt in het grote spel mee te spelen, een vedette te zijn. Maar dat is hij niet”. Maar Karstens heeft toch de zaak voor Goudsmit publicitair (en financieel voor de andere renners) voor een groot deel geréd? Pellenaars: „Ik stel de sport boven al en dan pas de publiciteit anders zou ik wel clowns of Jan Klaassens kunnen aan trekken. Als de prestaties goed zijn, komt de publiciteit vanzelf wel.” Niet te ontkennen valt echter, dat Kars tens de eerste anderhalve week erg sterk reed en behalve zijn etappe-overwinning ook nog twee maal tweede, een keer vier de en een keer vijfde werd. De zaak is, dat Karstens constant op voet van oorlog leefde met Pellenaars. De Pel verweet hem dat hij de geest in de ploeg verziekte. Pellenaars wil volgend jaar natuurlijk een een betere ploeg. „Ik heb met Wagtmans gepraat. Met Joop Zoetemelk nog niet. Daar heb ik mee gewacht tot na de Tour. Ik zou graag alle goede Nederlandse ren ners bij elkaar hebben. Financieel kan dat geen bezwaren opleveren.” Voor Joop Zoetemelk is deze Tour toch wel op een grote teleurstelling uitgelopen. Hij heeft gefaald zijn grote kans te grij pen. Gezien zijn verrichtingen in het voor seizoen en met name in etappewedstrij- den als de Ronde van Spanje en de Midi- Libre, waar hij met Merckx op praktisch gelijke voet duelleerde en het bergklasse ment won, had hij nu een plotseling weg glijdende Merckx voorbij moeten steken, zoals Ocana dat gedaan heeft. Maar, ge bleken is, dat Zoetemelk (nog) niet vol doende inhoud heeft om een volledige Tour de France te beheersen. Vorig jaar had hij gelijk, dat hij als jonge coureur de kans pakte om als tweede achter Merckx te eindigen in een defensief gereden ron de. Zoetemelk, een van de grote tegenstan ders van Merckx, die het gevecht Merckx-Ocana van dichtbij meemaakte in de rit naar Luchon, waar de Belg zijn „laatste” aanval lanceerde op de Span jaard, is overtuigd in zijn mening, dat Ocana de Tour gewonnen zou hebben. „Ocana zou Merckx in die etappe naar huis gereden hebben. Hij reed zo ge makkelijk en pareerde speels elke de marrage van Merckx. In de bergrit naar Super Bagnères zou hij Merckx, die Thevenet niet eens kon houden, op nog grotere achterstand hebben gezet.” Merckx heeft in de laatste week zoveel mogelijk van zijn verloren prestige willen herstellen. Hij greep de leiding in de drie persoonlijke klassementen: de gele trui, de groene trui en de witte trui van het ge combineerde klassement. Interesseerde hij zich anders nooit zo voor die groene trui, nu eigende hij zich ook dat kledingstuk toe. Merckx, die al na de Midi-Libre aan zichzelf twijfelde, zo bekent hij nu, ge looft dat hij in zijn prof-jaren teveel ge daan heeft. „Als ik wat meer rust neem word ik wel weer de oude.” De vraag is of Merckx ook „ouderwets” blijft rijden of dat hij ook naar het beproefde wapen van de combine gaat grijpen. etappe won, Red.). Van Ger Harings had ik nooit gedacht, dat hij de Tour zou uitrij den. Hij is verschrikkelijk speels. Henk Benjamins is te week om een Ronde van Frankrijk te rijden. Hij kan wel hard fiet sen, maar hij voelt alle pijntjes. Rent meester blijft met zijn been sukkelen. Hij heeft nu eenmaal in zijn hoofd gezet, dat de spieren in zijn goed geraakte been niet goed willen functioneren. Van Harry Steevens is het hele gedoe met zijn knie bekend. Van Katwijk kun je als een soort Wim van Est beschouwen, maar het komt er niet uit. Hij is geen goede voor een ploeg. Hij lacht nooit.” Negentiende etappe: 1. Krekels (Ned-Pellenaars) 5.21,6 (met bon. 5.20,46); 2. Guimard (Fra-Caput) z.t. (5.20,56); 3. Danguillaume (Fra-Plaud) z.t. (5.21.01); 4. Francioni (Ita-Martini) z.t.; 5. Wagtmans (Ned-Driessens) z.t.; 6. V. Sprin- gel (Bel-Driessens) z.t.- 7. Armani (It-Gi- ganti) z.t.; 8. Stevens Bel-Driessens) z.t.; 9. Van Schil Bel-Driessensz.t.; 10. Agosthlnho (Por-Geminlani) z.t.; 11. Genty (Fr-De Muer) 5.21,11; 12. Hoban (GB-Stablinski) z.t.; 13. Karstens (Ned-Pellenaars) 5.21,36; 14. Nassen (Bel-Schotte) z.t.; 15. Teirlinck (Bel-Sta- blinski) z.t.; 16. Prinsen (Ned-Pellenaars) z.t.; 17. Lopez-Rodriguez (Sp-Momene) z.t.; 18. Wolfshohl (Wdl-Caput) z.t.; 19. Huysmans (Bel-Driessens) z.t.; 20. Pella (It-Giganti) z.t.; 27. Harings (Ned-Pellenaars) z.t.; 28. Van Katwijk (Ned-Pellenaars) /z.t.; 38. Benja mins (Ned-Pellenaars) 5.21,36; 51. Zoetemelk (Ned-Schotte) z.t.; 58. De Koning (Ned-Pelle naars) z.t.; 86. Van der Vleuten (Ned-Pelle naars) z.t. Twintigste etappe (tijdrit): 1. Merckx (Belg-Driessens) 1.10.32 (gem. 47.765 km/u); 2. Agostinho (Port-Geminiani) 1.13.08,4; 3. Wagtmans (Ned-Driessens) 1.13.24,9; 4. Bracke (Belg-Plaud) 1.13.36,5; 5. Swerts (Belg-Driessens) 1.13.47,5; 6. Van Springel (Belg-Driessens) 1.13.58; 7. Van Schil (Belg-Driessens) 1.14.35,4; 8. Zoetemelk (Ned-Schotte) 1.14.38,4; 9. Guimard (Fr- Caput) 1.14.41,4; 10. Jimenez (Sp-Langarica) 1.14.44,5; 11. Thevenet (Fr-Plaud) 1.15.08,5; 12. Genet (Fr-Caput 1.15.18,5; 13. Grosskost (Fr-De Muer) 1.15.27,7; 14. Simonetti (It-Mar- tini) 1.15.28; 15. Vercelli (It-Giganti) 1.15.33; 16. Santamarina (Spa-Momene) 1.15.35,4; 17. ZX.U.U1111 «t.üo,iu, jus. rciiciiacuc i». Giganti 295.42,33. Eindstand puntenklassement: 1. Merckx 202 pnt.; 2. Guimard 186; 3. Karstens 107; 4. Wagtmans 97; 5. Zoetemelk 93; 6. Leman 82; 7. Krekels 81; 8. Danguil laume 71; 9. Van Impe 64; 10. Agostinho 63; 11. Thevenet 60; 12. Van Springel 60; 13. Genet 60; 14. Francioni 55; 15. Guerra 46; 16. Simonetti 44; 17. Vannsste 42; 18. Van der Vleuten 40; 19. Van den Berghe 40; 20. Ar mani 39. strijd met Schotte voert om het ploeglei- derschap, betwijfelt sterk of Zoetemelk wel ooit de Ronde zal kunnen winnen: „Ik vraag me af, of hij er fysiek sterk genoeg voor is.” Na de veelbelovende eerste week heeft Zoetemelk er zich toe bepaald in de buurt van Merckx en Van Impe te blij ven, hetgeen niet kon voorkomen, dat Merckx nog enkele malen forse winst op Zoetemelk kon pakken. En ook dat is een teken aan de wand. Natuurlijk is een twee- Natuurlijk kwam Pellenaars weer terug op het punt van de „Caballero-ziekte”: „Ze durven zich geen pijn te doen. Ze hebben het te gemakkelijk gehad”. Aan de andere kant zegt de Pel: „Deze Tour is voor deze ploeg te zwaar geweest. Of ze hebben er te moeilijk tegenaan gekeken.” En Pelle naars geeft als zijn wens voor de toekomst: „Ik hoop nog eens een ploeg te krijgen, waarmee ik het ploegenklassement kan winnen. Dat vind ik het aantrekkelijkste en de meest haalbare kaart.” Daarmee geeft Pellenaars bloot dat hij nog steeds denkt in de tijd van de landenploegen. Toen vond men dat aan het thuisfront prachtig: een Nederlands team wint het ploegenklassement. Maar de Tour is een merkenkoers geworden en een behang- ploeg is dan ook gevoelsmatig geen Ne derlandse ploeg meer. Men kijkt en ze ker niet alleen in Nederland naar de gele trui en niets anders. Het ploegenklas sement is een aardige bijkomstigheid, meer niet (en de Goudsmit-Hoff-ploeg eindigde als twaalfde). Blijft tenslotte nog het feit, dat Pelle naars altijd geroepen heeft: „geef mij die renners van Caballero en ik maak er heel wat beters van” Het is Pellenaars ze ker niet gelukt om dat waar te maken. Hij moest het hebben van Karstens en Van der Vleuten, de renners van de oude stem pel. Het ligt namelijk niet aan de ploeg leiders of aan de manier van betalen maar aan de renners zelf. Dat is het grote punt.” Pellenaars heeft dit nu ook pijnlijk erva ren. Strijdlustlgste renner van de hele tour: Luis Ocana (eerste prijs ƒ3300,5 E/vVVVVVVVVVVVVVVvVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV'A/VVVVVVVVVVVVVWVVVVVVtAA/VtAA/VVVV'A/VVVVVWVVVVVVVVVVVWVVV^ Pellenaars heeft een heel ander ren- nerspatroon teruggevonden dan hij ge wend was. „De tourmentaliteit van de ren ners is veel veranderd. Ze worden te vee) in de watten gelegd.” De Pel heeft dit jaar als zijn oriënterende periode gezien. „Ik heb mijn ogen goed de kost gegeven. Ik heb tegen de renners gezegd: „Jullie kun nen rijden wat je wilt of niet wilt, ik weet wat ik het volgend jaar ga doen.” 1.17.28,0; 1.18.33,0: 1.19.35,3; 1.21.30,4; 1.21.41,0; 1.21.42,4; 1.24.37,0. Eindklassement 1. Merckx (Belg-Driessens) 96.45,14; 2. Zoetemelk (Ned-Schotte) op 9,51; 3. Van Impe (Belg-Stablinski) op 11,06; 4. Thevenet (Fr-Plaud) op 15,18; 5. Agostinho (Port-Ge- miniani) op 21,00; 6. Mortensen (Den-De Muer) op 21,38; 7. Guimard (Fr-Caput) op 22,59 8. Labourdette (Fr-De Muer) op 30,07; 9. Aimar (Fr-Stablinski) op 32,45; 10. Lopez Carril (Sp-Langarica) op 36,00; 11. Galdos (Sp-Langarica) op 41,59; 12. Mori (It-Adornl) op 47.44: 13. Martos (Sp-Momene) op 48.13; 14. Van Springel (Bel-Driessens) op 48.20; 15. Tamanes (Sp-Momene) op 48.49; 16. Wagt mans (Ned-Driessens) op 52.50; 17. Letort (Fr-De Muer) op 57.33; 18. Danguillaume (Fr-Plaud) op 59.11; 19. Simonetti (It-Mar- tini) op 1.03.06 20. Dumont (Fr-Plaud) op 1.03.49; 21. Van Schil (Belg-Driessens) op 1.08.28 22. Schleck (Lux-De Muer) op 1.09.29; 23. Perin (Fr-Caput) op 1.10.19; 24. Santa marina (Sp-Momene) op 1.10.28; 25. Crepaldi (It-Adomi) op 1.11.30; 30. Van der Vleuten (Ned-Pellenaars) op 1.17.49; 49. Krekels (Ned. Pellenaars) op 1.42.02 59. Prinsens (Ned-Pel- lenaars) op 1.49,26 63. Karstens (Ned-Pelle- Mortensen (Den-De Muer) 1.15.38,7; 18. Genty (Bel-Muer) 1.15.40,8; 19. Danguillaume (Fra- Plaud) 1.15.57,4; 20. Van Impe (Bel-Stablins- ki) 1.16.00,2; 31. Van der Vleuten (Ned-Pelle- naars) 1.17.02,6; 40. Krekels (Ned-Pellenaars) 53. Van Katwijk (Ned-Pellenaars) Prinsen Karstens De Koning Benjamins Harings naars) op 1.51,36; 74. De Koning (Ned-Pelle- naars) op 2.07,48; 80. Benjamins (Ned-Pelle naars) op 2.14,56; 82. Harings (Ned.Pelle- naars) op 2.25,12; 87. Van Katwijk (Ned-Pel- lenaars) op 2.41,37. Ploegenklassement negentiende etappe: 1. Driessens 16.03,16; 2. Pellenaars (Kre kels, Karstens, Prinsen) 16.04,18; 3. Capui z.t.; 4. Geminiani z.t.; 5. Giganti en Martini z.t. Ploegenklassement twintigste etappe: 1. Driessens (Merckx, Wagtmans, Swerts) 3.37,43 2. Plaud 3.44,41; 3. De Muer 3.46,45; 13. Pellenaars (Van der Vleuten, Krekels, Van Katwijk) 3.53,03. Eindploe genklassement 1. De Muer 292.01,40 2. Driessens 292.22,00; 3. Plaud 292.33,19 4. Stablinski 292.58,12; 5. Martini 293.24,11; 6. Langarica 293.37,19 7. Momene 293.53,14 8. Caput 293.56,48; 9. Schotte 294.12,12; 10. Geminiani 294.14,51; 11. Adomi 294.38,18; 12. Pellenaars 295.30,25; 13. Lib X

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9