Bouwen met zand het strand op 3173 doden in het verkeer Ontwikkeling in IJmond stagneert Grote vertraging in Europese besluitvorming Twee Nederlanders bij Bolzano omgekomen "Of .1 W -mb Kijkje in Huis ten Bosch 28 Man wandelde Minister Schmelzer betreurt gang van zaken 1 Inbrekers stelen STEEDS MEER MENSEN INVALIDE conflict Vakcentrales in nota over Noord-Holland-Noord Geen VN-stappen in Pakistaans guldens stichten verwarring Laboratorium partij springstof i Antilliaanse De Andere Agenda op Nederlander Hongaars excuus voor het schieten van „De Jonge Onderzoekers” gevangenis uit A genten grepen in vrije tijd autodief Veel diefstallen onder hippies in Vondelpark I I H BI sfii DINSDAG 20 JULI 1971 2 D r Minister Schmelzer: ZWAARTEPUNT Deur was open, auto stond klaar Experiment in Groningen In 1970 stijging van 3,2 pet Ultracentrifuge-verdrag in werking getreden HU t. i Ir J I 1 (Van onze correspondent) In antwoord op vragen van deze drie politici bevestigt de bewindsman dat bij de raad voor de Europese gemeenschap pen op het ogenblik 40 voorstellen voor verordeningen en richtlijnen liggen die drie jaar oud zijn en 120 die sedert twee jaar op afdoening wachten. Drs. Schmelzer tekent hierbij aan dat de vertraging vooral is opgetreden in de sector van harmonisatie van wetgevingen. Het gaat hier vaak om technisch uiterst gecompliceerde problemen met, veelvul dig veiligheids- en volksgezondheidaspec- ten. Op dit gebied bestaat bij de lidstaten vaak huiver om het veelal moeizaam tot stand gekomen eigen systeem te wijzi gen. Onlangs heeft over het verschijnsel van de vertraging overleg plaats gevonden in Brussel. Van Nederlandse zijde zijn bij die gelegenheid enkele suggesties gedaan om de werkzaamheden te bespoedigen. Zo is genoemd de mogelijkheid de werkgroe pen die zich met deze materie bezighou- wvwvvvvvvvvvvvvvwvvvvvvvvvvvvvvwvwwvv AMSTERDAM. De werkgelegenheids ontwikkeling in Noord-Holland Noord geeft vooralsnog geen aanleiding het ge bied aan te merken als een bedreigd gebied. Voor zover sprake kan zijn van bedreiging, is deze het gevolg van stag- nering van de ontwikkelingen in het IJmondgebied en in de Zaanse en Am sterdamse agglomeratie. den gedurende langere perioden en met kortere tussenpozen te doen vergaderen en een termijn te stellen voor het uit brengen van hun rapport, ten einde te pogen gebleken geschillen op een hoger niveau te beslechten. Drs. Schmelzer doet tenslotte de toe zegging bij voortduring alles in het werk te stellen om de werkzaamheden te be spoedigen, zulks in het bijzonder door werkzaam te zijn in boven aangegeven richting. Haag is in de vakantietijd weer open voor publiek. Veel mensen maken van BOLZANO. Twee Nederlandse toeristen zijn dinsdag op een snelweg bij Bolzano omgekomen toen de motor waarmee zij reisden bij een verkeersongeluk betrok ken werd. De namen van de slachtoffers zijn door de politie opgegeven als de 21- jarige Hendrik Simons uit Groesbeek en de 19-jarige Josepha M. L. Verstralen uit Nijmegen. Over de toedracht van het on geluk is niets bekend. midden van de provincie. Naarmate het aantal arbeidsplaatsen blijft groeien, is de werkgelegenheid voor de bevolking van Noord-Holland Noord goeddeels ver zekerd. fraaie interieur van het paleis te be wonderen. 1 1 Al deze cijfers omvatten volgens de CBS- methode niet alleen de doden ter plaatse van het ongeval (1522 in 1970), maar ook de slachtoffers die binnen 30 dagen na het ongeval aan de verwondingen zijn overle den (1651). 1 z i t 1 i I i In H. C. Moolenburghs critische kantte keningen bij „De Andere Agenda” is j.l. zaterdag in Erbij een correctieregel ver keerd geplaatst, waardoor een zin onlees baar werd. De zin had moeten luiden „Een zeer fraaie illustratie van magisch denken kan men vinden in „De Andere Agenda” die in de boekhandel ter beschik king ligt voor scholieren van het voortge zet onderwijs”. In hetzelfde commentaar kwam de tira de voor: „Het tekenen van een kaffer- hoofd aan een penis vind ik hoogstens bij zonder discriminerend tegenover een der volken van Zuid-Amerika”. De lezer zal begrepen hebben dat hier Zuid-Afrika had moeten staan: ook de corrector heeft het moeilijk in vakantietijd! WENEN. Hongarije heeft Oostenrijk verontschuldigingen aangeboden voor de Wijze waarop door grenswachters is ge schoten op de 23-jarige Nederlander M. D Reinders uit Nijmegen, die van Oosten rijk uit een meter of veertig op Hongaars grondgebied is geweest. Hij kreeg van de Hongaren bevel te blij ven staan, maar liep terug in de richting van Oostenrijk. De Hongaarse grenswach ten vuurden verscheidene waarschuwings schoten af, maar toen Reinders niet bleef staan, schoten zij op zijn benen, aldus een communiqué van de Oostenrijks-Hongaar- se grenscommissie. Reinders werd in de rug, de linker arm en beide benen getroffen. Hij moet onge veer twee weken in het ziekenhuis van Kittsee blijven. teit van de huidige industriële arbeids plaatsen. De werkgelegenheidsstructuur in de Zaanstreek draagt een te sterk in dustrieel karakter, waardoor binnen deze industrie relatief verouderde bedrijfs takken een te zwaar stempel drukken. Dit beklemtoont naast gerezen twij fels omtrent de realisering van zeeha- ven-industriële aktiviteiten de wen selijkheid het huidige streekplan Noord- zeekanaalgebied ten behoeve van „dro ge” industrieën en dienstverlenende in stellingen te herzien, zo concludeert he’ veilcgorgaan. Deze conclusies staan in een thans uitge brachte nota over Noord-Holland Noord, die is samengesteld door het provinciaal overlegorgaan van NVV, NKV en CNV in de provincie Noord-Holland. In de no ta wordt een beeld gegeven van de ar- beidsmarktsituatie van een groot deel van Noord-Holland, terwijl voorts een aantal sociale en economische aspec ten wordt aangegeven. Noord-Holland Noord, aldus de nota, is een relatief dun bevolkt gebied, dat nog DEN HAAG. Het Duits-Engels-Ne- derlandse ultracentrifugeverdrag, dat op 4 maart van vorig jaar tot stand kwam, is maandag in werking getreden. Thans is de weg vrij voor de formele oprichting van de twee in de overeenkomst voorziene gezamenlijke industriële ondernemingen, één voor de bouw van verrij kingsfabrie- ken volgens de gas-ultracentrifugemetho- de en een voor de exploitatie van deze fabrieken. De proeffabrieken zijn reeds in aan bouw in Almelo en in het Engelse plaatsje Capenhurst. Volgens het overlegt,* azal ue toene ming van het aantal kwalitatief geva rieerde arbeidsplaatsen ook invloed op dit gebied uitoefenen. Een pendel zal dan ook de komende jaren gehandhaafd blijven, aldus de nota, hetgeen bij een ve* beterde infra-structuur niet als be zwaarlijk behoeft te worden gezien. Voorts leidt de huidige vrijwillige ves tiging in Noord-Holland Noord van per sonen uit de agglrmeratie Amsterdam. Zuid-Kennemerland en IJmond ertoe, dat de bevolkingsbasis in dit gebied hech ter wordt en een impuls kan geven aan industriële en dienstverlenende aktivi teiten ter plaatse. DEN HAAG. Minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken betreurt met de Twee- de-Kamerleden Westerterp (K.V.P.), Boer- tien (lid van de AR-fractie voordat hij minister voor Ontwikkelingssamenwer king werd) en Bos (C.H.U.) de vertraging in de Europese besluitvorming. DEN HAAG. Door verkeersongeluk ken verloren het vorige jaar in ons land 3173 weggebruikers het leven. Ten opzich te van 1969 (3075 doden) betekent dit een stijging met 3,2 percent. In 1969 bedroeg de toeneming 5.8 percent. Aanvankelijk verwachtte het Centraal Bureau voor de Statistiek over 1970 een grotere stijging dan thans nu alle maandcijfers vrijwel definitief vast staan blijkt. De 30-jarige Rotterdammer D. B. Holster is maandagavond in Teteringen met zijn auto verongelukt. Bij het inhalen op een weg in Teteringen ging zijn auto slippen kwam tegen een boom en vervolgens in een sloot. De automobilist overleed ter plaatse. De 6-jarige Theo A. J. Hoopmans uit Hil- varenbeek was op slag dood toen hij maandagmiddag plotseling met zijn fiets je de weg op reed en aangereden werd door een auto. Het ongeluk gebeurde vlak bij zijn huis. De 6-jarige Theo A. J. Hopmans uit Hil- Dwingelo is maandagmiddag in het zie kenhuis te Assen overleden aan haar verwondingen die zij zaterdagmiddag op liep. Het meisje liep voor de ouderlijke woning vanachter een stilstaande melk- auto de straat op en werd door een auto aangereden. De 55-jarige P. Hekkens uit Blerick is over leden na een ongeluk bij zijn frites kraam. Een meisje van zestien jaar stapte in een geparkeerde auto, reed eerst vooruit tegen een betonnen paal en toen achteruit tegen een muur. De heer De Antilliaanse gulden heeft een 5 waarde van circa twee Nederlandse 5 guldens. Volgens de recherche geeft 11 vooral de combinatie Nederlandse en 2 11 Antilliaanse gulden met sticker de 2 Iovertuigende indruk, dat men 3,50 2 I; ontvangt. 5 IDe plakkers zijn destijds door een 2 Ipubliciteitsbureau uitgegeven nadat de 2 boekhoudster van dit bureau enkele II malen bij betalingen een rijksdaalder I voor een gulden had aangezien. Zij wa- 5 ;l ren bedoeld om aan de beeldzijde van 5 ;l de rijksdaalder te plakken en zo ver- warring met een gulden te voorkomen. 2 vwwvwvwvwwwvwwwwwwvwwvwvvw Het risico dat een dergelijke actie averechtse gevolgen kan hebben voor de feitelijke mogelijkheden van externe hu manitaire hulpverlening, waarvoor im mers de medewerking der betrokken soe vereine regering noodzakelijk is, vormt daarbij, ook voor de Nederlandse rege ring, een additioneel argument, aldus mi nister Schmelzer, die meent dat alle aan dacht dient te worden gericht op een zo doeltreffend mogelijk doen verlopen van de hulpverlening aan de slachtoffers van het conflict. Hij is tevens van oordeel dat de omvang van de nood in Oost-Pakistan opnieuw schrijnend de noodzaak aantoont van de snelle totstandkoming van een rampenorganisatie der Verenigde Naties. SCHEVENINGEN. Een 25-jarige Rot terdammer is maandagmiddag om kwart voor twee ontvlucht uit de strafgevange nis in Scheveningen. Hij deed als cor- veeër dienst en kon tijdens zijn werk zaamheden door een openstaande deur naar buiten wandelen. Daar stond een auto op hem te wachten. De man was wegens inbraak veroordeeld. Hij zou op 19 september zijn straf hebben uitgezeten. DEN HAAG. Minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken acht het niet oppor tuun stappen te nemen inzake bespreking van het Pakistaanse conflict in de algeme ne vergadering der Verenigde Naties. Hij antwoordt dit op vragen van de Twee- de-Kamerleden Cornelissen en Zelissen (beiden K.V.P.) Volgens minister Schmelzer heeft een onderzoek uitgewezen dat de vooruitzich ten, dat de situatie in Oost-Pakistan op de agenda der algemene vergadering zal wor den geplaatst, negatief worden beoor deeld. Afgezien van de opportuniteit speelt de vrees om in conflict te raken met ar tikel 2, lid 7, van het Handvest een grote rol. Dit artikel betreft niet-inmenging in de interne aangelegenheden van een lid staat. In het eerste halfjaar 1970 steef name lijk het aantal verkeersdoden in vergelij king tot dezelfde periode van 1969 met niet minder dan 12 percent. In het tweede halfjaar trad echter een aanzienlijke ver betering op, die resulteerde in een daling met 3 percent, zodat over het gehele jaar 1970 de stijging beperkt bleef tot de ge noemde 3,2 percent. In het afgelopen jaar bedroeg het aan tal verkeersdoden bij ongevallen binnen de bebouwde kom 1311 (stijging 3.9 pet) en buiten de bebouwde kom 1862 (stijging 2.7 pet). De maanden voor de hoogste aan tallen verkeersdoden waren in 1970 binnen de bebouwde kom oktober en november (beide 134 doden) en buiten de bebouwde kom juli en augustus met respectievelijk 181 en 190 doden. Hekkens raakte beklemd tussen auto en muur en overleed na aankomst in een ziekenhuis in Venlo. De 20-jarige bouwvakker A. Benjamins uit Elim (gemeente Hoogeveen) is maan dagavond in Hollandscheveld met zijn auto uit de bocht gevlogen en overleden. De auto kantelde in een weiland enkele malen. In een ziekenhuis in Doetinchem is dins dag de 17-jarige heer J. A. M. Bisselink uit Braamt (Gld) overleden aan de ge volgen van een verkeersongeluk zaterdag in Bergh (Gld). Hij verleende op de bromfiets geen voorrang aan een vracht auto en werd aangereden. UTRECHT. Wat de Utrechtse politie met surveillerende auto’s en postende manschappen maandag na een urenlange speuractie niet is gelukt, hebben twee agenten in hun vrije tijd wel klaar ge speeld: ze ontdekten een in Arnhem ge stolen auto en rekenden de dief in. Dat gebeurde maandagmiddag in Zeist toen de beide agenten, de heren Wismeijer en *t Hof, op weg waren naar huis. BORN Uit een brandkast van een aannemers- en handelsbedrijf in Born (Limburg) ztfn vijf kilo dynamietpatronen en 500 electrische ontstekingen gestolen. De brandkast werd door de inbrekers vak kundig opengebrand. Zij zijn speciaal voor de diefstal van springstoffen naar het be drijf in Born gegaan. De brandkast waarin het geld lag werd namelijk ongemoeid ge laten. De dieven hebben niet alle springstoffen uit de opengebrande brandkast meege nomen. Ongeveer vijf kilo kneedbare plas- tiekspringstof hebben zij laten liggen. Zij zijn met valse sleutels in het magazijn ge komen en hebben daar, voordat ze het slot uit de deur van de brandkast brandden, de vensters afgeschermd met zwart papier. Het aannemersbedrijf heeft de spring stoffen nodig bij het slopen van grote ob jecten, zoals gebouwen en installaties van de kolenmijnen in Zuid-Limburg. De politie vreest dat de daders de springstof zullen gebruiken voor het kra ken van kluizen en brandkasten. Die in- brekerstechniek is de laatste tijd al een keer of zeven in Limburg toegepast. Ze hadden maandagochtend zelf als „posters” deelgenomen aan de achtervol ging van de autodief. Het hele Neder landse politieapparaat was namelijk in geschakeld om de om half elf in Arnhem gestolen auto te achterhalen. Na beëindi ging van hun dienst ontdekten de beide agenten op weg naar huis de auto tussen Driebergen en Zeist. Ze maakten rechts omkeert en slaagden erin auto en ver dachte (een 19-jarige jongeman uit Arn hem) in Zeist aan te houden. AMSTERDAM. De Amsterdamse recherche waarschuwt dat er in ons land Antilliaanse guldens in omloop zijn waarop aan de muntzijde een ron de sticker is geplakt met de medede ling „dit is een rijksdaalder”. De An tilliaanse gulden is groter dan de Ne derlandse, maar kleiner dan de Neder landse rijksdaalder. Frank Putman uit Noordwijk heeft de nationale za.ndbouwwedstrijd gewon nen die op het Scheveningse strand is gehouden. Als beloning mag hij met nog twee andere prijswin naars naar Frankrijk voor de inter nationale zandbouwwedstrijd, ge organiseerd door het dagblad „Le Fi garo”. Op de foto: een blije Frank met zijn stripfiguur Obelisk van zand. GRONINGEN. In het Groningse Bouwcentrum, gevestigd in de Martinihal, is het „vakantielaboratorium” van de ver eniging „De Jonge Onderzoekers” geopend. Het is bedoeld voor scholieren van het middelbaar en wetenschappelijk onderwijs in de leeftijd van 12 tot 21 jaar. In het „vakantielab” staat voor een ka pitaal bedrag aan apparaten, onder meer een computer van een paar miljoen gul den. Het bedrijfsleven, de universiteit en de vereniging „De Jonge Onderzoekers” zorgden hiervoor. Het zijn dan ook geen kinderspelletjes, die men in het „vakantie lab”, kan gaan spelen. zo wordt er door een uit Tsjechoslowa- kije gevluchte jongen, die nu in Gronin gen aan de middelbare technische school studeert, een proef met hoogfrequente fo tografie gedaan. De jonge Tsjech heeft zich destijds in zijn geboorteland met de ze fotografie, die daar al ver is ontwik keld, bezig gehouden. Voor Nederland is volgens de organisatoren van het „vakan tielab” deze wijze van fotograferen nog volkomen nieuw. Door werkgroepen zal de water- en luchtverontreiniging in Groningen, van de Drentse Aa en van verschillende wateren in Groningen en Drente worden gemeten. Er zijn ook werkgroepen voor sociaal on derzoek, sterrenkunde, theateronderzoek en geschiedenisonderzoek. Een groep jongens houdt zich bezig met „video-doen” Ze le ren interviews afnemen en doen ervaring met videoapparatuur op. Waarschijnlijk zal één van de produkties, die er worden gemaakt, te zijner tijd op de televisie te zien zijn. Het experiment is een voorloper op het permanente jonge-onderzoekerslaborato- rium, dat men tot december van dit jaar in de Martinihal wil inrichten. Daarna wil men bij succes uitkijken naar een eigen gebouw. een stérk landelijk karakter draagt en waar industrie van betekenis in onvol doende mate aanwezig is om de gehele beroepsbevolking van dit gebied van ar beidsplaatsen te voorzien. Mogelijk kan een verdere industrialisering in het Noordzeekanaal leiden tot het aantrek ken van toeleveringsbedrijven in deze provincie en het af leiden van bedrijven uit dat Noordzeekanaalgebied naar Noord-Holland Noord. In het IJmondgebied schept de voorge nomen expansie van H"'"'"'\roor de komende jaren een belangrijke bron van werkgelegenheid, zo meent het overleg orgaan, maar afgewacht zal moeten wor den of deze in kwalitatieve zin aansluit bij het aanwezige arbeidsaanbod. Een scheve verhouding tekent zich in dit op zicht reeds af in de Zaanstreek waar het aspiratieniveau van het toekomstig ar beidspotentieel uitgaat boven de kwali- DEN HAAG. Het is een beklemmend feit, dat het aantal gehandicapten in Ne derland nog steeds toeneemt, zegt het ministerie van Sociale Zaken in een bro chure over dit verschijnsel. Deze toene ming staat volgens het ministerie in di rect verband met de toenemende wel vaart. Een voorbeeld: per dag krijgen 120 per sonen een hartinfarct en twintig van deze 120 ondervinden hiervan zulke ern stige gevolgen, dat zij gehandicapt blij ven. Alleen al hierdoor stijgt dus het aan tal gehandicapten met 7.000 per jaar. Verder zijn er per jaar 25.000 verkeers ongelukken en 300.000 bedrijfsongelukken. Het aantal gehandicapten, dat hieruit voortvloeit, is niet precies bekend. Wel staat vast, dat er ieder jaar 30.000 men sen bijkomen, die een uitkering krijgen op grond van de Wet op de Arbeidsonge schiktheidsverzekering (WAO). Van deze 30.000 zijn 10,000 minder en 20.000 volle dig arbeidsongeschikt. De brochure („Werk in het bedrijfsle ven voor gehandicapten”) is uitgegeven in een poging om de nog bestaande weer standen tegen de indienstneming van ge handicapten weg te nemen. Het ministerie doet in de brochure een beroep op de be drijfsleiders om aan de arbeidsinschake ling van de gehandicapten zo positief mo gelijk mee te werken. AMSTERDAM In de afgelopen twee maanden zijn bij de Amsterdamse politie meer dan 400 aangiften binnengekomen van meestal buitenlandse jeugdigen, die tijdens overnachting in het Vondelpark in Amsterdam zijn bestolen. De honderden buitenlanders, variërend in leeftijd van 15 tot 30 jaar, die tijdens de zomermaanden de nachten in het Von delpark doorbrengen, hebben doorgaans niet veel bezittingen bij zich. Tot de ge stolen waar behoren echter onder meer paspoorten, cheques, Nederlandse en bui tenlandse valuta, radio’s, bandrecorders en muziekinstrumenten. De daders kun nen grotendeels niet worden achterhaald, maar de kleine groep, die kon worden aangehouden, bestond meestal uit Zuid- eanen en Noordafrikanen. Hoofdinspecteur H. H. Hagens van het bureau Pieter Aertszstraat, zei maandag middag, dat er vooral de laatste twee maanden soms tien aangiften van besto len hippies per dag binnenkomen. Hij had sterk de indruk dat het toenemen van diefstallen van melkprodukten van melk- handelaren in de buurt van het Vondel park, het kraken van automaten in deze omgeving en het toenemend aantal dief stallen uit auto’s, te wijten is aan de ac tiviteiten van de Vondelparkse hippies. Behalve de normale surveillance pa trouilleren sinds een week tien politie mannen in burger ’s nachts in het Von delpark. Een grootscheepse industrialisering in Noord-Holland Noord wordt in de nota nog niet denkbaar geacht. Het econo misch zwaartepunt ligt duidelijk in het >.l K- s i aMwk om het

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2