Waar wil Pellenaars betere FIFA wil coureurs vandaan halen? voetbal in West-Berlijn Steevens - door ploegleider belasterd tegen Nacional Ajax niet Scholl beet zich vast in zijn partij tegen Keres Fischer in de finale Aegir klopt Nereus vier zonder stuurman GEEN BEROERDE VENT” „PELLENAARS IS TOCH Douze had Hilversum heeft Koersen in won Ocana nog niet hersteld sponsor voor tennis-profs Nootdorp eindelijk succes Harry Jansen „Wonder' 19 WOENSDAG 21 JULI 1971 1 Olympische spelen C ocaïnerommel J - Tijdens wereld kampioenschap: 1 -f" Combin naar FC Metz Larsen verpletterd (6-0) WW ók O' 1 VWIAJVVVVUVVVVXAAA/UVVWVVUVVVVVVWWVVVVVUVVVVVVVIAA/IA/VVVWVWVVVVVUVUWUVVVVWVWVVVUVV^ 230 leraar heeft duidelijke taal gesproken. Steevens moest onmiddelljjk geopereerd worden. STEEVENS (Van onze schaakmedewerker) 1 de RONSE Luis Ocana. de Spaanse wiel renner die in de ronde van Frankrijk door een val de kans op de overwinning ver speelde, is nog niet geheel hersteld. In het Belgische Ronse nam hij dinsdagavond deel aan een criterium, maar reeds in de derde (van de 45) ronden stapte hij af. „Ik kan het nog niet. Mijn rug doet ontzettend veel pijn”, verklaarde hij zjjn opgeven. Een andere moeilijkheid is de dreigende breuk tussen de profgroep Hunt en de in ternationale federatie. Zoals de zaken nu staan, zal geen prof het komende jaar kun nen spelen op een baan, die onder auspi ciën staat van de nationale bond. En dat laatste is bij Hilversum duidelijk het geval. De wedstrijd over 81 kilometer werd ge wonnen door de Belgische sprinter Eric Leman die een totaaltijd liet noteren van een uur en 52 minuten. Tweede werd Vic van Schil (Bel.) in dezelfde tijd en derde Cyrille Guimard (Fr.), die een achterstand had van twintig seconden. De Nederlan der Rini Wagtmans eindigde als twaalfde in dezelfde tijd als Guimard. Eddy Merckx toonde zich niet al te eerzuchtig en ver genoegde zich met een 35e plaats. Steevens is achteraf blij dat tourarts Judet de injecties gestaakt heeft. „Het Eikberg-prijs 2380 m: 1. Janky Buiten zorg 3.27.1 1.27.8; 2. Ilona Hanover; 3. Gita Pluto. MILAAN De Argentijnse voetballer Nestor Combin (30) is door AC Milan voor 45 miljoen lire (ca. 260.000 gulden) ver kocht aan de Franse club FC Metz. De voetbalbonden van Broenei en Boe- roendi zijn als voorlopig lid aanvaard, waardoor de FIFA thans 140 leden telt. HILVERSUM Jan Mulder, voorzit ter van de Hilversumse LTC speelt met de gedachten het volgend jaar weer profs uit te nodigen voor de internationale ten niskampioenschappen van Nederland. De organisatie van een dergelijk evenement kost ongeveer driehonderdduizend gulden. Voor dat bedrag heb ik al een sponsor, zo vertelde hij dinsdag. De moeilijkheid is echter dat de heer Mulder een aantal bij komende voorwaarden stelt. Zo wil hij onder geen beding een gesloten proftoer- nooi voor 32 man organiseren, waarmee de profgroep Hunt te koop loopt. „Ik ben geen broodheer. Wij proberen de token niet al te commercieel te bezien. Het toernooi zou veel aan charme en gezelligheid inboe ten als bijvoorbeeld de amateurs en de da mes niet zouden meedoen”. Gli- 1 3. NOOTDORP. - dinsdagavond op (Van onze zeilmedewerker) LOOSDRECHT In de Finnjollklasse had K. Douze eindelijk in de Loosdrecht- week succes. Na zijn ongelukkige zwem partij van zaterdag en de wat teleurstel lende vierde plaats van maandag, gelukte het Douze dinsdag zijn grote concurrent Van Eist voor te blijven. De uitstekend varende Krijsel jr. werd wederom tweede en Wilton finishte als derde. Lijstaanvoer der Van Eist (in beide voorgaande races eindigde hij als eerste) kwam dinsdag niet verder dan een zevende plaats. Le Fèvre bleek een klasse apart te zijn bij de OK-jollen. Al zijn zijn kansen op de eindoverwinning door het toegewezen pro test van maandag dan wel verkeken. (Le Fèvre ging als eerste door de finish maar werd wegens „wrikken” gediskwalifi ceerd), gisteren eindigde hij evenals zater dag als eerste. Bij de Valken zit de strijd erop. In deze klasse liet Prins (met ondermeer twee eer ste plaatsen) zijn concurrenten ver achter zich. De Wilde wist op de tweede plaats in de eindrangschikking beslag te leggen. Over de uitspraak van Pellenaars, dat zijn ploeg uit het opraapsel van de Ne derlandse wielrenners zou bestaan, zegt Harry Steevens, die donderdag voor het eerst met loopoefeningen mag be ginnen: „Waar wil hij betere vandaan halen, die zijn toch onbetaalbaar voor de Pel?” Hilversum X-prijs 2380 m: 1. Freule (A. Bijmold) 3.22.1 1.25.6; 2. Funny Guy; 3. Faxila J. Steevens heeft in zijn wielercarrière, die dateert van 1961, vele hoogtepun ten bij gehouden. Zeker is, dat hij ruim Galder-prijs 2000 m: 1. Hullabaloo (M. Vergay) 2.54.3 1.27.2; 2. Gino Scotch; 3. Godfries van S. OBBICHT. Harry Jansen heeft dins dag het eerste Nederlandse wielercriterium voor profs sinds de Tour de France, het „Wonder van Obbicht” gewonnen. In de eindsprint was hij net iets sneller dan de attractie van de dag, de zo juist uit Frank rijk teruggekeerde Joop Zoetemelk. Beide renners waren vier ronden (zestien kilo meter) voor het einde weggesprongen uit het zeventig man sterke peloton en hadden bij aankomst nog een voorsprong van vijf seconden op „nummer drie”, Jan Janssen. Er waren in Obbicht ongeveer 17.000 toe schouwers. In het begin leek het erop, dat die inspuitingen hielpen. Tijdens de Ronde van Zwitserland en het kampioenschap van Nederland heb ik er geen last meer van gehad. Maar in de Tour de France kwam die pijn tijdens de ploegentijdrit weer terug.” Steevens werd daarna door tour-arts Judet dagelijks gehol pen met pijnstillende injecties. Maar de arts achtte het niet langer verantwoord hem te verdoven. Aldus startte Harry in de zesde etappe zonder pijnstillende injectie. En dat heeft zich gewroken. Hij kon het tempo niet meer volgen en kreeg zo’n grote achterstand, dat hij te laat op de wielerbaan van Amiens arriveerde. De uitslag: 1. Harry Jansen (Westzaan) de 120 km in 3.10.20, 2. Joop Zoetemelk (Rijpwetering) z.t.; 3. Jan Janssen (Putte) op 5 sec. 4. Wim Bravenboer (Rotterdam) 5. Eef Dolman (’s-Gravendeel), 6. Harm Ottenbros (Hoogerheide), 7. Leo Duyn- dam (Honselersdijk), 8. Matje Gerrits (Oploo), 9. Jan van Katwijk (Oploo), 10. Roger Rosiers (Bel) allen in dezelfde tijd als Jan Janssen. kregen. Aanvaller Gerrie Mühren sprong tegelijkertijd met de doelman van tegen stander Oldenzaal omhoog en liep daarbij een diepe vleeswond op aan de binnen kant van een dijbeen. Ónmiddellljk daar na werd hij naar een ziekenhuis in Olden zaal getransporteerd, waar een arts con stateerde dat een verblijf van minimaal vier dagen noodzakelijk was. Ajax won deze wedstrijd met 8-1 (5-1). De doelpun ten voor de Amsterdamse club werden gemaakt door Dick van Dijk (4), Sjaak Swart, Arnold Mühren, Johan Cruyff en Ger Kleton. De tegentreffer was van Beuvink. dat verdere onderhandelingen geen zin meer hebben en van spelen om de wereld beker af te zien.” Jaap van Praag lichtte het besluit van Ajax om af te zien van het spelen om de wereldcup, als volgt toe: „Ons programma is door Europa-cupverplichtingen (20 ok tober) en door het afstaan van spelers aan het Nederlands elftal (10 oktober) der mate overladen dat het onverantwoord is om op de door Nacional geëiste datum van 16 oktober in Montevideo te spelen.” In de eerste oefenwedstrijd voor het nieuwe voetbalseizoen heeft Ajax meteen al een grote tegenslag te verwerken ge- AMSTERDAM. Nereus was zonder twijfel de grote verliezer op de eerste dag van de Nederlandse roeikampioen- schappen voor heren. Lichtelijk voorbarig was de vier zonder stuurman van de Am sterdamse studenten als een vrijwel ze kere deelnemer aan de Europese kam pioenschappen volgende maand op het Bagsvaerdmeer bij Kopenhagen. Varsity- winnaar Bosch, Luynenburg, Constandse en Van Laarhoven, overgeschakeld van de vier met stuurman naar het stuurmanloze nummer toen een Lagaploeg duidelijk su perieur bleek, miste dinsdagavond bij vrij wel windstilte die „zekere” titel. In een boeiend duel werden zij in de slotfase overtuigd verslagen door Aegir (Eggink, Huizinga, Mulder en Offers) te elfder ure hadden de Groningers hun ploeg op twee plaatsen gewijzigd zorgde voor die verrassing. Vergeefs trachtte Nereus in een boord-aan-boord-geveeht weg te lo pen van de Groningers. Het werd een ze nuwslopende race voor de Amsterdam mers, die nooit meer dan een enkele taf- lengte konden nemen. VOETBALLEN. De voetbalelftallen van Argentinië en Uruguay hebben in Buenos Aires tegen elkaar met 1-1 gelijk gespeeld. De doelpunten werden gemaakt door Bian chi (Arg.) in de 19e minuut en door Ber- tocci in de 59e minuut. Tijdens de Tour hoorde men overal, dat de Nederlandse prestaties niet bijs ter goed waren, omdat de voorbereiding te wensen overgelaten zou hebben. Steevens wil dat laatste niet onder- Ronde van Zwitserland. strepen. „We hebben de Spanje, de Ronde van Parijs-Nice en de Tour de Loire gere den. Dat is mijns inziens ruimschoots voldoende. Je kunt beter stellen, dat de Tour dit jaar veel zwaarder was dan voorgaande jaren. Nu waren er in het begin veel cols opgenomen en aan gezien wij geen specifieke klimmers hebben, is het dan ook niet verwonder lijk, dat wij niet van voren reden. Trouwens, dat het vorig jaar gemakke lijker was, blijkt wel uit het feit, dat er toen over het algemeen veel harder gereden werd.” De uitslag: 1. En Nederlands kampioen Paul Vene- mans (Nereus) 7.25.01, 2. Bruyn (Skadi) 7.26.38, 3. Van Schelven (Triton) 7.28.21, 4. Van der Hoog (Nautilus) 7.28 58. 5. Com mies (Aegir) 7.31.92, 6. Van der Vliet (Asopc* 7.39.80. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Kees Pellenaars, de ploegleider van Goudsmit-Hoff, blijft een mysterieus man. Toen Harry Steevens na de zesde etappe in de Tour de France, een rit van Roubaix naar Amiens, wegens een blessure aan de linker knie na de tjjdcontrole in Amiens aankwam en derhalve gediskwalificeerd werd, zei Pellenaars: „Hij had er zeker geen zin meer in. Tijdens de Ronde van Zwit serland had hij er helemaal geen last van. Toen ging het goed. Maar nu er een paar molshopen in le Tour zijn opgenomen, valt hjj weg. Trouwens, ik vind het verdacht dat hij toevallig in Amiens te laat aankwam. Hjj wist, dat er iemand zou komen, die naar Brussel reed. Hij is met die man meegegaan”. Een paar dagen voordat Steevens afstapte had de Pel al verklaard, dat hij de verbintenis met hem zou verbreken, wanneer mocht blijken, dat de Limburger gesimuleerd mocht hebben. Pellenaars zou het rapport van de Eindhovense chirurg professor Thielt afwachten, alvorens een beslissing te nemen. Nu, de Eindhovense hoog- DUSSELDORF Het bestuur van de in ternationale voetbalfederatie (FIFA) heeft vandaag een vijfdaags congres in Düssel dorf afgesloten na een mislukte poging van Oost-Duitsland de aanwijzing van West-Berlijn als een der plaatsen voor het spelen van wedstrijden in de wereldkam pioenschappen 1974 nogmaals ter discussie te stellen. Hoewel opstelling van het wedstrijdpro- gram voor de wereldkampioenschappen de belangrijkste taak van het congres was, hebben de bestuurderen ook de volgende besluiten genomen: De schorsing van de Rhodesische voet balbond wegens rasdiscriminatie, uit gesproken in 1970, blijft gehandhaafd; Vijf spelers zijn wegens wangedrag ge schorst voor internationale wedstrij den. Een ervan is de Oostenrijker Alois Jagodic, die een schorsing voor een wedstrijd heeft gekregen. De zwaarste schorsing een jaar werd uitgesproken tegen de Zatnbiaan Wilfred Kap Wasja, die een scheids rechter had geslagen; Het verzoek van de Turks-Cyprioten om een eigen voetbalbond op te rich ten werd afgewezen; In oktober wordt in Lima, Peru, een cursus voor scheidsrechters gehouden, en in 1972 wordt in Lima 'een interna tionale cursus voor voetbalcoaches ge houden onder leiding van de Westduit- ser Helmut Schön, De Brit Walter Win terbottom en de Braziliaan G. U. P. Perreira. Het door het bestuur van Ajax dinsdag avond uitgegeven communiqué luidt als volgt: Ajax heeft een telegram ontvangen van Nacional uit Montevideo, waarin deze club stelt dat de tweede wedstrijd om de wereldbeker voor clubs voor 31 oktober 1971 moet worden gespeeld. Nacional wil blijkbaar geen gevolg geven aan het ver zoek van Ajax om de return te verplaat sen naar een datum voor 31 december 1971, waarvoor door de UEFA en de Zuid- amerikaanse Voetbalbond toestemming werd verleend. Mede door het feit dat de delegatie van Nacional gisteren (maan dag) weigerde zich te overtuigen van het feit dat een speeldatum van voor 31 de cember door bovengenoemde voetbalorga- nisaties was goedgekeurd. De delegatie van Nacional werd door het bestuur van Ajax in de gelegenheid gesteld zich dit door de heer Wiederkehr, voorzitter van de UEFA, telefonisch te laten bevestigen. Hiervan echter wenste de delegatie van Nacional geen gebruik te maken. Het be stuur van Ajax heeft Nacional laten weten maal zegevierend over de eind streep is gekomen. Maar één gebeurte nis heeft Harry, die na het beëindigen van zijn professionele wielerloopbaan zijn geluk gaat beproeven in de handel in tweedehands automobielen, nooit vergeten. Dat was tijdens de Olympi sche Spelen, die in 1964 in Tokio ge houden werden. Steevens wist vlak voor de finish, in gezelschap van Eddie Merckx, een voorsprong van ongeveer 400 meter op het peloton op te bouwen. Alles wees erop, dat de strijd om het Olympisch gout} tussen deze twee men sen beslist zou worden. Maar Steevens hoop op een ereplaats werd wreed ver stoord. Samen met Mefckx vloog hij de bocht voor het laatste rechte eind uit. Toen beide renners weer op de fiets kropen, waren zij reeds door het fel jagende peloton opgeslokt. DENVER De Amerikaanse grootmees ter Bobby Fischer heeft zich dinsdag in Denver geplaatst voor de finale van het kandidaten schaaktoernooi. Fischer ver sloeg in zijn tweekamp met Bent Larsen (Den.) de Deen voor de zesde achtereen volgende maal. Bobby Fischer ontmoet in de finale de winnaar van de tweekamp tussen de Russen Tigran Petrosjan en Victor Kortsnoj, die in Moskou wordt ge speeld. De sterkste in het duel Fischer- Petrosjan/Kortsnoj krijgt het recht we reldkampioen Boris Spasski uit te dagen. Voorts zal de Limburger ook niet vergeten, dat hij vorig jaar tijdens de Ronde van Zwitserland vader werd. Steevens: „Toen ik dat hoorde, heb ik de deelnemerslijst nagekeken. Ik kwam toen de naam Marcello tegen. Dat vond ik de mooiste naam. Vandaar dat mijn zoontje nu Marcello heet.” Alhoewel zijn nog geen aspiraties als toekomstig wielrenner kan hebben, zal Harry zijn zoon, wanneer die althans later graag zou gaan wielrennen, dit nooit aanra den. Harry: „Ik zou het hele wielren nen nooit hebben willen missen. Het is een prachtige sport. Maar ik zal Marcello nooit aanmoedigen om het als hoofdberoep te gaan uitoefenen. Het geld dat je kunt verdienen, weegt niet op tegen je gezondheid. Je moet al te vaak op een niet normale wijze afzien. Slechts wanneer je je goed verzorgt, kun je het lichamelijk volbrengen.” op hoog niveau achter de rug en is nog steeds zonder verliespunt. Als Ree deze vorm weet te handhaven, eindigt hij op merkelijk hoog. In de meestergreep blijft de Tsjech Smejkal bezig om de kop over te nemen. Zijn duel met Malich werd afgebroken. In deze afdeling is de Roemeen Ghitescu, van alle wateren gewassen zijn be scheiden gedrag en frêle uiterlijk ten spijt op kop gekomen. Hij versloeg Zui- dema op aantrekkelijke manier, zoals dat hardvochtig heet. De knapste partij leverde hier Van de Weide, die Kurajica zowaar mat zette. Enklaar brak tweemaal een moeilijk toreneindspel tegen Hecht af. Geen commentaar, wel de mededeling, dat de Nederlander een vage kans poogt te benutten. Uitslagen grootmeestergroep 7e ronde: Lange wegHartoch afgebr., Donner—Adorjan remise, ReeEvans remise, UhlmannBrowne afgebr., GligoricIvkov remise, Smislov—Bobotsov remi se, TimmanPortisch afgebr., KeresScholl afgebr. Stand na 7 ronden: 1. Smislov 5, 2-4 Ree, goric, Ivkov 4, 5-6 Browne, Hartoch 3)4 afgebr., 7. Evans 314. 8-10 Keres, Portisch, Bo botsov 3 1 afgebr., 11-12 Adorjan, Donner 3, 13. Uhlmann 2)4 14 2 afgebr.. 14-15 Langeweg, Kort voor het 1750-meter-merkteken zet te Aegir zijn eindsprint in. Even volgde Nereus, maar bij het passeren van de tri bune bleek echter dat de Nereiden volko men waren uitgeblust. Moeiteloos greep Aegir een lengte. De tegenstand van Ne reus was gebroken. Daarvan maakte Tachos nog gebruik door juist voor de Amsterdammers als tweede over de lijn te schuiven. Moeiteloos daarentegen zegevier de de andere favoriet: Laga in de vier met stuurman. Op de eerste duizend meter konden de tegenstanders nog illusies koes teren. Daarna namen de Delftenaren ge makkelijk een lengte. Zij bouwden hun voorsprong vervolgens regelmatig uit tot drie volle lengten. Vergeefs hebben Van der Hoog, winnaar van de skif-head, en Bruyn getracht favo riet Paul Venemans af te houden van de nationale skiftitel. De Nereus-sculler had in verreweg de beste tijd van de dag zijn voorwedstrijd gewonnen. In de finale ech ter stuitte de roodharige Asterdammer op felle tegenstand. Op de eerste kilometer viel Van der Hoog zijn als kampioen ge doodverfde tegenstander steeds weer aan. Bruyn, evenals Venemans, roeiend op een buitenbaan, ontsnapte tijdens dit twee gevecht aan de aandacht van de Amster dammer. Toen Van der Hoog de gevolgen ondervond van zijn aanvallen en sterk te rugviel zag Venemans pas dat hij een tweede rivaal had. Bruyn had inmiddels een geringe voorsprong genomen. Ook hij echter kon Venemans'de titel niet ontne men. Tot op twee honderd meter voor de finish lagen beide boten vrijwel gelijk Daarna nam de Nereus-sculler met een korte tussensprint een halve lengte voor sprong, die hij zeer bekwaam verdedigde. Pellenaars zei op een bepaald mo ment tegen hem: „Je durft niet bij de eerste twee te eindigen, je bent bang voor de dopingcontrole. Die twee zin nen stimuleerden Krekels dermate, dat hij dezelfde dag nog tweede werd, en de dag later zelfs de etappe-overwin- ning in de wacht wist te slepen. Maar Pellenaars kan ook anders om de hoek komen. Zo werd hem tijdens het voor stellen van de tourploeg aan de pers door een journalist gevraagd, waarom er geen arts meeging naar Frankrijk. Antwoord van de Pel: dat is toch niet meer nodig, Schepers blijft toch thuis. En dan ga je natuurlijk denken, want zulke woorden kunnen hard aan komen.” Finales van de eerste dag zijn: Vier met stuurman: 1. en kampioen van Nederland: Laga (Grothuis, Goossens, Van Woudenberg en Hoogcarspel met stuurman ong) 6.26.71, 2. Nereus 6.33.60, 3. Aegir-Gyas 6.33.79, 4. Telamon 6.40.83. Vier zonder stuurman: 1. en kampioen van Nederland Aegir (Eggink, Huizinga, Mulder en Offers) 6.19.96, 2. Tachos 6.21.37, 3. Nereus 6.21.61 4. Nereus II 6.28.00, 5. Argo 6.35.11. De uitslagen van de draversbaan van Nootdorp gehouden koersen zijn als volgt: Balleman-prijs (le afd.) 2000 m: 1. Imke Way (J. Paardekooper) 3.06.9 1.33.5; 2. In ge Joanda; 3. Jupiter D. Bavel-prijs 2380 m: 1. Janin Bucephalus (H. Pols) 3.32.2 1.29.2; 2. Jessie Bond; 3. Je roen Bel win. AMSTERDAM. Het bestuur van Ajax heeft besloten om de twee wedstrij den om de wereldbeker voor clubs tegen de Zuidamerikaanse kampioen niet te spe len. De reden hiervoor is het feit dat Nacional dinsdagavond in een telegram liet blijken vast te houden aan de eis om zijn thuiswedstrijd voor 31 oktober in Montevideo te spelen. In verband met Europa-cupverplichtingen convenieert dit Ajax niet. Overigens had Kees Pellenaars wel kunnen vermoeden, dat Harry Steevens geen komedie speelde. Steevens, afge lopen donderdag in het Eindhovense ziekenhuis aan zijn knie geopereerd de slijmbeurs in zijn knie functioneer de niet goed meer en nu weer lang zaam herstellend, vertelt over zijn bles sure, terwijl hij tijdens het gesprek herhaaldelijk naar zijn pijnlijke knie grijpt, het volgende: „Tijdens de Ronde van Spanje (april) kwam ik op een gegeven moment ten val. De Spanjaard Crawica kon mij niet meer ontwijken en knalde er bovenop. Mensen, die langs het parcours stonden, snelden toe en trokken die Spanjaard van mij af. Maar dat lukte niet al te best, omdat onze fietsen in elkaar verward zaten. Maar die lui bleven doortrekken, zo hard, dat ik plotseling mijn knie ver draaide. Mijn voet zat namelijk nog vast in de riempjes. Sindsdien is het fout met mijn knie .Toen ik weer in Nederland terug was, ben ik naar pro fessor Thielt toegestapt, om te weten te komen, wat er nu precies aan de hand was. Deze constateerde, dat er een opeenhoping van slijm was ont staan. Opereren was volgens hem niet nodig. Hij zou het proberen met in jecties. is”, aldus de 26-jarige Limburger, „wel fijn wanneer de pijn enigszins ver doofd wordt, maar er is een groot risi co aan verbonden. De tour-arts ver doofde mij met van die cocaïne-rom- mel, nou dat heb ik geweten, op een gegeven moment wist ik niet eens meer, dat ik op de fiets zat. Ik had alleen nog het benul dat ik de eindstreep moest halen. Af en toe had ik het ge voel, dat ik over de weg zweefde. Dat is natuurlijk gevaarlijk.” Over Pellenaars, die al tijdens de Tour verkondigde, dat hij niets van die blessure geloofde, wil Steevens uiteraard niet veel zeggen. Wielrennen is zijn broodwinning, en hij moet er dus voor waken enige vorm van kri tiek over zijn baas te spuien. Toch wil hij wel iets zeggen. „De Pel heeft al tijd wat te zeggen. Zo kennen we hem nu eenmaal. Wanneer Pellenaars niets zegt, dan is hij ziek. Maar toch is het geen beroerde vent. Wanneer de pres taties goed zijn, dan aarzelt hij niet flinke premies uit te delen. De één be schouwt zijn uitspraken als een vorm van kritiek, de ander ziet ze als een prikkeling. Kijk maar naar Jan Kre kels. AMSTERDAM. Het blijkt in het IBM-toernooi weinig verschil meer te maken of men een ronde met zes winst- partijen heeft, zoals de eerste twee maal, of reeksen remises produceert. Er wordt toch uren en uren slag geleverd. Kras voorbeeld was gisteren, in de zevende ronde, het duel KeresScholl, waarin de beroemde Rus enig voordeel had. Hij stuitte evenwel op de onvoorstelbare hard heid men kan ook zeggen precisie die de Leeuwarder wiskundeleraar vooral in kritieke fases weet te demonstreren. De moeilijke kunst der verdediging is hjj in niet geringe mate machtig. Des te merk waardiger eigenlijk, dat Scholl in de ronde daarvoor tegen Timman zo ongeïnspireerd manoeuvreerde. Tegen Keres dan bleef hjj overeind, doch de pauze-analyses brachten sombere uitkomsten. Toch werd het een knappe puntenverdeling omdat Keres nadien aantoonde, dat de zogenaamde ver- lies-analyse niet steekhoudend waren daarom had hij die dwaalwegen gemeden. Timman en Portisch speelden een vreem de partij. De Hongaar stond na zo’n 30 zetten compleet op winst. Timman deed nog wat hij kon, doch de affaire had het karakter van hijgen in een zuurstoftent Toen begon de grote Portisch een reeks zwakke zetten te doen, waarna Timman zowaar nog een toreneindspel met extra- pion bereikte. Hij poogde daarmee in de avonduren zaken te doen, maar zo ver nu liet Portisch het zijnerzijds dan toch maar niet komen. LangewegHartoch was ook al een aan gelegenheid van hij-komt-wel-hij-komt- niet-ik-tel-mijn-knopen Zwart stond snel zeer overwegend, sloeg een remise- aanbod af en stevende lijnrecht op de volle winst af. De tijdnood verduisterde echter zijn blik en acties intens, zodanig, dat hij bij het afbreken van plan was op te ge ven. Maar het bijltje er bij neerleggen, kan altijd nog, dacht hij daarna. Afgebroken. Ree is toch wel moeilijk te verslaan. In het Friesche Vlag Toernooi om het kam pioenschap van Nederland kon niemand hem in de toen gespeelde 11 partijen uit het zadel krijgen, thans heeft hij al 7 duels Scholl 2)4 1 afgebr., 16 Timman 1 1 afgebr. Meestergroep 7e ronde: Van GeetMedina 01, SmejkalMalich afgebr., EnklaarHecht afgebr.. GhitescuZuidema 10, KortMinic afgebr., Van de WeideKurajica 10. Stand: 1. Ghitescu 5, 2. Malich 414 1 afgebr., Enklaar 4+1 afgebr., 4-5 Smejkal, Minic 314 1 afgebr., 6. Medina 3)4, 7. Hecht 3 1 afgebr., 8-10 Zuidema, Van de Weide, Kurajica 3, 11. Van Geet 2, 12. Kort 1 1 afgebr.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19