I Vangsten vielen mee Proefvissen met de kuil in Ijsselmeer Jongste fractievoorzitter H. Wiegel nieuwe Autobotsing: leider der VVD twee doden in Tweede Kamer Verj aarspartij: één dode Gladde verkoopmethoden AKZO-afval nu naar bodem mogen gesignaleerd worden van oceaan KEIP w< CCO: „Handel moet prijsverhogingen Lijk jonge vrouw KMMAWEVk Raadsvrouw Stichting Huishoudelijke voorlichting: Kamervragen over fluoridering van keukenzout dreef in gracht bekend maken” „Methoden gevaar voor jonge broed” bl* Gastronomerie „de bokkedoorns” Optiek WOENSDAG 21 JULI 1971 2 DESKUNDIGEN (Van onze parlementsredactie) aé&r imt de Gezwicht voor Noorse aandrang DEN HAAG De fractie van de VVD in de Tweede Kamer heeft gistermiddag met algemene stemmen de 30-jarige Hans Wiegel gekozen als haar voorzitter. De liberalen krijgen daarmee de jongste fractieleider die het Nederlandse parlement ooit heeft gehad. Ir. D. S. Tuynman, de land- bouwspecialist van de WD-fractie, werd aangewezen als ondervoorzitter. „D’66’ers terughalen” OK KEIP OPTIEK temidden van romantisch natuurschoon in het W ethouder van Geluk park op de Zeeweg te Overveen tel. 023-263600. „Echte gezicht tonen” Zeer geschikte gelegenheid voor exclusief Lunchen of Dineren! Een keuze uit vele Specialiteiten! Gelegenheid voor besloten Party’s. Tafelreservering gewenst. Stap uit de Z or genwereld in een Oase van Sfeervolle gastvrijheid en ADVERTENTIE (Van onze correspondent) Een 6-jarige jongen uit Lent, gemeente Eist, is dinsdag omgekomen bij een ver keersongeluk in zijn woonplaats. De jon gen, P. A. Theunissen, liep plotseling de weg over en werd aangereden door een personenauto. De nieuwe fractievoorzitter hoopt op goe de kontakten met de jongeren en wil ook proberen de mensen in D’66, die niet in het grootbedrijf van de P.v.d.A. willen op gaan”, terug te halen naar de V.V.D.. In samenwerking met DS’70 heeft hij vertrou wen, al kent hij de achterban niet. van men. „Dat kan u wel een paar honderd gul den schelen”, luidde het advies van de stichting, die daarna in kort geding voor rechtbankpresident mr. J. W. van Eek werd gedaagd op beschuldiging van het plegen van een onrechtmatige daad. „De kandidaat-kopen hebben minstens een paar dagen de tijd om over hun koop na te denken” aldus de raadsman van de eisende partij, die het de stichting vooral kwalijk nam dat zij stelt, dat „weerloze vrouwen” het slachtoffer worden van ge raffineerde verkoopmethoden. „De vrou- GED. OUDE GRACHT 19 - HAARLEM TELEFOON 31 13 30 AKZO-Zout-Chemie komt hiermee tege moet aan het dringend verzoek van de Noorse regering niet tot het dumpen van de afvalstoffen voor de kust van Noorwe gen over te gaan. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken had de AKZO, na her haald aandringen van de Noorse ambas sadeur in Den Haag, op de hoogte gesteld van de ongerustheid in Oslo. De AKZO-directie heeft na afloop van het overleg met de Nederlandse overheids instanties meegedeeld, dat zij de vrees van de Noorse autoriteiten aangaande schade voor de visstand niet deelt. De afvalstof fen zinken naar de bodem. Op de aanvan kelijk uitgekozen plaats van lozing heeft de zee een diepte van twee kilometer. AKZO is dan ook van oordeel dat het lozen op de bodem van de oceaan alles zins aanvaardbaar is. De lozing zal slechts tijdelijk zijn, daar AKZO reeds vorig jaar een begin heeft gemaakt met een project waarbij de afvalstoffen worden verbrand en het "daarbij vrijkomende zoutzuur wordt teruggewonnen. In een dergelijke installa tie bestaat bovendien de mogelijkheid om soortgelijke afvalstoffen van andere bedrij ven te verwerken. Hierdoor zal een af doende oplossing van het afvalprobleem worden gerealiseerd volgens AKZO. wen zijn niet weerloos, want hun mannen zijn er ook bij”, aldus de raadsman. De omzet van zijn cliënt is door de „denigre rende openbare waarschuwing” geschaad. De Urkers willen het verbod op de kuil- visserij graag opgeheven zien. Vandaar dat men nu met tal van visserij deskundigen aan boord gezamenlijk op visvangst gaat. UTRECHT Duidelijke misstanden, gladde verkoopmethoden, mogen in het al gemeen belang aan de kaak worden ge steld”, stelde dinsdag mevr. mr. M. A. C. de Geus-Viétor namens de Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting in Utrecht in een tegen deze stichting aange spannen kort geding door de n.v. Mecra Metal Corporation, die in ons land sinds 18 maanden tijdens zogenoemde „home parties” heel dure keukenpannen aan de man en vrouw tracht te brengen. De stich ting waarschuwde via de plaatselijke pers in Utrecht de consument tegen de ver koopmethoden van de pannenleverancier en suggereerde eerst eens in een winkel naar de prijzen van vergelijkbare pannen te gaan kijken. Overzijn benoeming zegt hij: „Ik heb nauwelijks politieke ervaring. Wat dat be treft zie ik er als een berg tegenop. Toxo- peus en Geertsema waren indertijd de aangewezen mannen voor deze functie. Ik ben daarentegen een van de mogelijkhe den die uit de bus is gerold. Het lukt al leen als de fractie het team blijft dat zij onder Geertsema was. Daarbij komt nog de moeilijkheid dat ik minder goed thuis ben in de financiële en sociaal-economi- sche problematiek. Dat maakt de zaak er niet gemakkelijker op. Ik ga nu hard aan het werk om bij te spijkeren. Maar u zult me op 3 augustus in een debat over de re geringsverklaring stellig sidderend van de zenuwen het spreekgestoelte zien bestij gen”. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De directie van AKZO- Zout-Chemie heeft de reder van het Ne derlandse schip „Stella Maris” gevraagd de 600 ton dichlorethaan in de Atlantische Oceaan te lozen op een punt dat duizend kilometer ten zuiden Ijsland ligt en dui zend kilometer ten westen van Ierland. De oceaan is daar drie kilometer diep. Vis sersschepen komen er niet. De benoeming van H. Wiegel was vol gens mr. Geertsema, die wegens zijn be noeming tot minister van Binnenlandse Zaken voor de laatste keer de fractiever gadering leidde, een unanieme keuze. Het hoofdbestuur van de V.V.D. stemt in met de keuze van Hans Wiegel en accepteert hem als de nieuwe politieke leider van de V.V.D., zo heeft mr. Korthals Altes, secretaris van de partij, meegedeeld. Ook wil hij weten of de bewindsman het met hem eens is dat bij toepassing van gefluorideerd keukenzout de persoon lijke vrijheid van iedereen onaangetast blijft. Werkt fluoridering van keukenzout kostenverhogend en hoeveel zal dat zijn? vraagt de heer Krosse. Als er geen loemenswaardige kosten verhoging aan is verbonden en sok geen andere grote nadelen dan zou de heer Krosse van de minister de bereidheid wil len hebben fluoridering van keukenzout te bevorderen en die van drinkwater te •taken. OTTERSUM. Op weg naar de begrafe nis van een familielid in Siebengewald zijn de 41-jarige Alfons Kleyn uit Bun- nik en zijn vier maanden oude zoontje Alexander dinsdag in Ottersum omgeko men. De 41-jarige mevrouw J. Kleyn-La- mers werd bij het verkeersongeluk in haar geboortedorp levensgevaarlijk ge wond, voor haar leven wordt gevreesd. Het 10-jarig dochtertje Maria werd even eens zeer ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen de auto van het gezin door een vrachtauto werd aangereden. „Je mag bezwaren maken tegen de ver koopmethoden, maar je mag iemand niet vogelvrij verklaren”, stelde de raadsman van de pannenfirma mr. G. van Nieker- ken uit Den Haag. Hij produceerde (Duit se) statistieken, waaruit de rechtbankpre sident zou moeten blijken dat de prijsver schillen met vergelijkbare produkten niet zo groot zijn. De pannenfirma organiseert bij ex-pan- nenkopers geregeld home-parties, waar de „enorme voordelen” van de „wonderman nen” worden gedemonstreerd. De prijzen van de produkten (een complete set va riërend in prijs van 595 tot 845) krij gen de bezoekers van de party nog niet te horen. „Dat doen we niet' om psychologische redenen”, verduidelijkte de verkoopleider, „om de mensen de gelegenheid te geven hun enthousiasme te laten bekoelen. Ze krijgen na enkele dagen pas bezoek thuis van een verkoper om verder te praten over eventuele aankoop.” Daartegen richt te zich juist het bezwaar van de stichting: de mensen worden met een lawine van woorden overrompeld, de pannen worden als iets heel kostbaars en unieks voorge steld, ze worden zelfs in fluwee] aange dragen en de kandidaat-kopers, mensen met een kleine beurs, bezwijken dan meestal, ook al omdat ze niet ender willen doen voor vrienden en vriendinnen. Ze tekenen het koopcontract. Als ze dat wil len annuleren, blijkt uit de kleine cijfer tjes dat ze toch 40 percent van de koop som moeten betalen. Bovendien blijkt de voorlichting van de pannenleverancier over de kwaliteit van de overigens wel goed genoemde pannen niet te kloppen. Want uit onderzoeken (ook van de consu mentenbond) is gebleken dat groente ko ken zonder water niet mogelijk is (tenzij het zogenoemde wateraanhangende groen te betreft) en vleesbraden zonder boter evenmin, tenzij het om vet varkensvlees gaat. Grote Houtstraat 137 (naast Luxor) De VVD-Tweede-Kamerfractie heeft de 30-jarige Hans Wiegel (links) ge kozen als haar voorzitter. Ir. D. S. Tuijnman (midden) werd vice-voor- zitter. Rechts mr. W. J. Geertsema, die wegens zijn benoeming tot minister van Binnenlandse Zaken het voor zitterschap van de fractie neerlegde. De 57-jarige heer J. Bensing uit Tilburg heeft dinsdag het leven verloren toen hij op een niet beveiligde overweg tussen het Belgische Nederpelt en Valkens- waard me<t zijn auto in botsing kwam met een goederentrein. Zijn echtgenote werd ernstig gewond. Een dochter liep lichtere verwondingen op. In een ziekenhuis in Oss is dinsdag over leden de 64-jarige Hongaar Istvan Bar- navas Jolsvay uit Berghem. De man was op 14 juli bij het oversteken van een straat in zijn woonplaats door een personenauto aangereden. Mevr. De Geus stelde dat de Hoge Raad kritische voorlichting in het algemeen be lang van de consument heeft toegestaan aan organisaties als de stichting voor huis houdelijke en gezinsvoorlichting. In het onderhavige geval werd gewaarschuwd zonder de naam van de firma te noemen. De consument werd alleen in overweging gegeven alvorens te kopen eerst eens prij zen van vergelijkbare produkten in de winkels te gaan zien. En uit een onder zoek van de stichting is gebleken dat zo’n vergelijking wel een paar honderd gulden voordeel voor de consument kan opleve ren, want de vergelijkbare assortimenten van de pannenleverancier leveren de vol gende prijsverschillen op: goedkope set f 595 (in de winkel rond f 350), midden- set 795 (in de winkel 450) en de dure set 845 (in de winkel f 525). „Bovendien worden de mensen gedwongen dingen te kopen die ze misschien helemaal niet no dig hebben, omdat de oude spulletjes nog goed zijn of omdat ze ze nooit zullen ge bruiken”, aldus de stichting. Mr. Van Niekerken gaf te kennen, dat het verzet tegen zijn cliënt jaren geleden ook is ingevoerd in Duitsland door het consumentenblad D.M., maar na een diep gaander onderzoek heeft dit blad zijn be schuldigingen onlangs ingetrokken, omdat in feite geen vergelijking met andere pan nen mogelijk is en de prijsverschillen ge ringer zijn in verband met de veel grotere service van zijn cliënt. Ten aanzien van het betalen van 40 per cent van de koopsom bij annuleren van de order, zei mr. Van Niekerken, dat zijn cliënt een zeer soepel beleid voert. De stichting onthulde evenwel, dat geen par don gold ten aanzien van een plotseling ernstig ziek geworden pannenkoper, die een goedkopere editie van de pannen wenste, maar een duidelijk „nee” kreeg te horen. „Dan had hij maar een doktersbrief je moeten sturen”, verweerde de verkoop leider zich, maar de rechtbankpresident kon zich voorstellen dat een arts niet voor alles verklaringen gaat schrijven Hij zal op 28 juli vonnis wijzen. Zaterdagavond kwam de bejaarde man Op een verjaardagsfeestje binnen, waar voor hij niet was uitgenodigd. Een zoon, een 40-jarige man, werkte zijn vader de deur uit. Op het erf werd de ruzie voort gezet. De oude man werd daarbij ver scheidene keren hard met zijn hoofd tegen de buitenmuur geslagen. Een buurvrouw wist de zoon te bewegen het verjaardagsfeest te verlaten, maar de heer Wolberink sr. kwam opnieuw bin nen. De heer des huizes nam toen de taak op zich hem naar buiten te werken en werd daarbij geholpen door een 32-jarige inwoner uit Borne. De bejaarde pakte een mes en stak in de richting van de arm van deze man. Deze greep toen een melk fles en sloeg de heer Wolberink daarmee op het hoofd. De politie in Borne verklaarde dinsdag dat de mensen die bij de vechtpartijen betrokken waren, grotendeels onder in vloed van sterkedrank verkeerden. DEN HAAG. Het Consumenten Con tact Orgaan meent dat er een noodsituatie is ontstaan in de prijsontwikkeling in Ne derland. Het heeft, evenals het CBS, be cijferd dat de duurte in de eerste helft van dit jaar reeds met 7,2 percent is toe genomen, vergeleken met de eerste zes maanden van vorig jaar. Dat betekent dat de verwachte 6,5 percent duurtestijging van dit jaar reeds is overschreden. In het nieuwste nummer van zijn con sumenten voorlichtingsblad „Koopkracht” stelt het CCO dat de regering de handel moet verplichten voortaan prijsverhogin gen duidelijk bekend te maken. Dit om de economische controledienst zijn werk te vergemakkelijken en om de prijsvorming voor de consument doorzichtiger te ma ken. „Koopkracht” zegt: „Technisch zien wij daarvoor weinig of geen moeilijkhe den. Op verpakkingen en op prijskaarten staan in de winkels voortdurend prijzen doorgestreept met daarbij de nieuwe prijs (het voordeel). Op precies dezelfde ma nier is het mogelijk om prijsverhogingen aan te geven. Met de oude prijs doorge- streept, de nieuwe prijs ernaast en de re den van prijsverhoging erbij.” Het consumentenblad verwijst naar er varingen die het had met meldingen van prijsverhogingen aan de economische con troledienst begin dit jaar toen de BTW werd veranderd. Van 50 gemelde verho gingen keurde het ministerie van Econo mische Zaken er toen 300 goed om andere redenen dan de BTW-wijziging1. In al die gevallen, aldus Koopkracht, is er voor het publiek geen duidelijkheid geweest Men kwam er ook nooit achter of de duurte stijging terecht was of niet en waar ze dooi- werd veroorzaakt. Het consumenten blad dringt bij de regering aan op snelle maatregelen. Er zou een voorlopige rege ling moeten komen. Later kan dan de ver plichte aanduiding prijsverhogingen wor den ingepast in het voorontwerp van de wet prijsbekendmakingen, dat nog steeds bij de Sociaal Economische Raad wordt bestudeerd. HENGELO. Een vechtpartij op een verjaardagsfeest in Borne heeft het leven gekost aan de 81-jarige heer A. J. Wolbe rink uit die plaats. Hij is in de nacht van maandag op dinsdag in een zieken huis in Hengelo overleden. Het kabinet-Biesheuvel lijkt hem een goed kabinet. „Er is vertrouwen tussen de coalitiegenoten. Het financieel econo misch beleid is in goede sfeer afgespro ken. Dat behoeft niet tot moeilijkheden te leiden. Veranderingen in het partijwezen kunnen een klip gaan vormen. De moei lijkheid is dat het kabinet-De Jong werd begeleid door fractieleiders die door de wol waren geverfd. Die situatie ligt met het ka binet-Biesheuvel precies andersom”. AMSTERDAM. Uit de Prinsengracht in Amsterdam is dinsdag het lijk van een 20- tot 30-jarige vrouw opgehaald. Doods oorzaak en identiteit zijn de politie nog niet bekend. Een 42-jarige grondwerker zag om kwart over twaalf het lichaam in de Prinsengracht drijven toen hij de loop plank van een woonboot opliep. De politie houdt er rekening mee dat de vrouw, die een hippe indruk maakte, na overmatig druggebruik in het water is gevallen, maar zij wil ook de mogelijk heid van een misdrijf niet uitsluiten. In de Lijnbaansgracht 'in Amsterdam, ter hoogte van het Leidseplein, is vanmorgen het drijvende lijk van een man gevonden. Nadere gegevens ontbraken nog bij het ter perse gaan van deze editie. De politie zou ernstig rekening houden met een misdrijf. Padvinders naar Tokio. Er zijn 21 eerste klas verkenners van verschillende groe pen uit Nederland per chartervliegtuig voor drie weken vertrokken naar de 13de internationale jamboree, die in Japan wordt gehouden. De jongens worden ver gezeld door vijf leiders. Er worden 90.000 verkenners in Japan verwacht. Vijftien mille vergeten. Een mevrouw uit Weesp, die op weg was naar haar va kantieadres, heeft het aan een caféhou der in Teteringen te danken dat zij haar vakantie kon voortzetten. Zij had name lijk haar tas laten staan op het terras van hét café. De caféhouder, die het adres van de eigenares probeerde te vinden, vond in de tas f 15.000. De dame had intussen haar tas gemist en was terugge reden naar Teteringen. Stelende Duitser. Een 32-jarige Duitser, die sinds 1965 door de politie in Duitsland en Nederland wordt gezocht, is aange houden in een hotel in Groningen. Op verzoek van de politie van Schiermon nikoog, waar de man bij diverse inbra ken een tent, draagbare radio’s en geld had gestolen. Niets gekocht. Een juwelier aan de Spui straat in Den Haag mist een ring met edelstenen ter waarde van 7500 gulden, sinds twee buitenlanders zich verschei dene sieraden hadden '•■’nn innen Zij vertrokken zonder lr'<. i< h- I hen ge kocht nijn met twee j(;r’->nij- nenfokkerij in Har< n ko nijntje geboren mei twee 'en Het konijn, een Witte Wemer. is kernge zond. De staarten staan ongeveer vijf centimeter van elkaar. fabeltje dat wij niet kunnen kuilen is nu wel uit de wereld”. De onderzoekers en op de schepen aan wezige vertegenwoordigers van de sport- visserij zien in de vele ondermaatse pa ling en schubvis, welke is meegevangen, het bewijs van hun stelling dat de kuil- visserij een groot gevaar is voor het jonge broed. „Wat niet direct doodgaat wordt wel zó beschadigd, dat het, als het nog ontsnapt, later toch doorgaat”, menen zij. H. Wiegel, die pa zijn gymnasiumoplei ding enige jaren politieke wetenschappen studeerde aan de universiteit van Amster dam, is niet meer de jongste in de frac tie van de V.V.D.. Dat is mevrouw drs. N. Smit-Kroes, die met de heren G. Keja, raadslid in Amsterdam, drs. G. M. V. van Ardenne, wethouder in Dordrecht, en H. P. Waalkens, landbouwer in de Noordoost- polder, de plaatsen bezet die zijn openge vallen door de benoeming van de heren Geertsema en De Koster tot minister en Van Rietkerk en Vonhoff tot staatssecre taris. H. Wiegel is via het voorzitterschap de JOVD in 1967 in de Kamer geko- Hij is in de fractie de specialist voor volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. In een gesprek na zijn verkiezing tot fractievoorzitter zei de heer Wiegel, dat zijn partij teveel in een bepaalde hoek wordt gedrukt. Hij geeft toe dat de V.V.D. vooral de kiezers in de hogere inkomens klassen trekt, maar wijt dat aan een ver keerde beeldvorming. „Ik wil proberen haar echte gezicht te tonen: dat van de volkspartij die aan alle bevolkingsgroepen gelijke kansen wil geven”. Hij vindt de opvatting, dat de V.V.D. conservatief zou zijn, achterhaald. „Wij hebben als geen ander geijverd voor de democratisering van het bedrijfsleven, voor hogere AOW, voor beter basisonderwijs en voor de werkende jeugd. De V.V.D. was de eerste die pleitte voor individuele huur subsidies”. Dr. C. Deelder, aalspecialist van het Rijks- instituut voor Visserij-onderzoek is van mening dat de palingstand in het Ijssel meer niet optimaal is. De vangstresulta- ten van de eerste trek acht hij daarmee niet in strijd, maar betrouwbare gegevens voor de palingstand zijn pas te krijgen als tussen augustus en november de schieraal uit het Ijsselmeer naar buiten trekt. De tweede trek van het onderzoekings- schip leverde 56 pond boven- en 24 pond ondermaatse paling op en bovendien grote hoeveelheden schubvis: snoekbaars, baars, brasem en voorn en ook heel veel onder maatse vis. De Urker kotter haalde 47 pond boven maatse en 16 pond ondermaatse paling binnen. Toch vonden de deskundigen, ge zien de rust die de paling na twee seizoe nen kuilverbod nu heeft gehad, deze vangst maar magertjes. Dr. Deelder zou op deze plaats en onder deze omstandig heden een vangst van 100 pond boven maatse paling in een uur normaal heb ben gevonden. De derde trek was veel minder: op de Urker kotter 23 pond bovenmaatse en 12 pond ondermaatse, op het onderzoe- kingsvaartuig 14 pond bovenmaatse en 12 pond ondermaatse. De Urker kotter maakte door een misverstand tegen de- bedoeling in bij Urk nog een extra-trek van 25 minuten en deze werd naar ver houding nog de beste: 39 pond boven maatse en lö’/z pond ondermaatse paling. Op de vierde trek ving de Urker kotter 34 pond bovenmaatse en 18 pond onder maatse paling, de „Zuiderzee” 24 pond bo venmaatse en 16 pond ondermaatse. De vijfde en laatste trek in het Hoornse Hop, uitgevoerd bij daglicht, hetgeen voor de palingvisserij niet gunstig is, leverde de Urker kotter niet meer dan vijf stuks bovenmaatse paling op. Het onderzoe- kingsvaartuig ving vier pond bovenmaat se en een half pond ondermaatse. De totale vangst aan bovenmaatse pa ling op de vijf officiële trekken van de Urker kotter was 141 pond. Het onderzoe- kingsvaartuig haalde totaal 124 pond bo venmaatse en 83 Vz pond ondermaatse paling op. Conclusie van een van de onderzoekers van het Rijksinstituut voor Visserij-onder- zoek op het onderzoekingsvaartuig: „Het DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Krosse (K.V.P.) vraagt minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygiëne of deze vindt dat de methode van fluoridering in keukenzout, zoals Zwitserland dat doet, ook voor Nederland de voorkeur verdient. Slechts een kleine hoveelheid van het waterverbruik wordt als drinkwater aan gewend, voegt hij eraan toe. ENKHUIZEN. Op het Ijsselmeer ten noordoosten van Enkhuizen hebben de Urker kotter UK 238 en het visserij - inspectievaartuig „Zuiderzee” dinsdag avond met de kuil op paling gevist. De Urker, die geheel voor de kuilvisserij is ingericht, ving bij de eerste trek 38 pond bovenmaatse en 22 pond ondermaatse pa ling. De vangst van het voor verschillen de soorten visserij ingerichte onderzoe kingsvaartuig was 28 pond bovenmaatse en 31 pond ondermaatse paling. ADVERTENTIE 1W* 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2