Betoging tegen oorlog Rebellen benoemen nieuw staatshoofd Vietnam AFGEZETTE SOEDANESE LEIDER ONDER ARREST Spanje wapent zich voor strijd tegen narcotica Arabische campagne tegen Jordanië VAN NIEL Bemande vluchten gaan door a« ara Zeven doden in Raunheim St „Eerst oplossing voor kwestie Indo-China” Ol b in Irwin oefent met TV-camera achtergrond Premier Tsjoe En Lai: Amerikaan werd kortstondig in Mosköu op gepakt IIhL Hoger beroep van Leningradse joden afgewezen 3 2 «5 inn VAKANTIESLUITING van 26 juli t/m 7 augustus 1/' 1 I ra WOENSDAG 21 JULI 1971 Ws Hoop „Rustige manier’ I HORLOGERIE j i V W* A WILT U Kosmonaut Nikolajev: 5® I n Felle brand op tankers Formosa (Van onze redacteur in Beiroet) BEIROET De hele propagandacampagne van de Arabische leiders tegen Jordanië als gevolg van de gevechten tussen het leger en de Pa lestijnse guerrilla’s heeft in het licht van de gevoerde politiek in Cairo en Damascus een -zeer onwaarachtig karakter. De zorg over de Palestijnen en hun guerrilla’s staat namelijk nauwelijks centraal. Veeleer is dat het behoud van de dominerende positie van de gematigde leiders in de Ara bische wereld zowel tegenover het conflict met Israel als tegenover de uiterst linkse groeperingen van het Midden-Oosten. FABER gashaarden met gloeikolen HET WITTE HUIS Oranjeboomstraat 68, Haarlem, ver koopt alle merken haarden met vol ledige service, schriftelijke garantie en toch onvoorstelbaar goedkoop. K ADVERTENTIE betaalt geen k j 'g t- le se ri t- AAAAAA/VVvAAAAAAAAAAAAAA/VWVV\AAAAAA/WV\AAAAAA/VVAAAAAA/VVV^ te )0 it ADVERTENTIE ir 'P ADVERTENTIE d ij •t f WVtAfWVWUWWUU'WVMUWWVWlAfWWUIA ■Ül i- informa- KENNEMERLAND ig ie in et IU :n er ZIJLWEG 138 Tel. 32 77 77 Er bestaat in landen als Libië, Alge rije en Irak een grote woede dat hun plannen in Jordanië volledig zijn mis lukt door de weinig spontane „mede werking" van Syrië en Egypte. De laat ste landen krijgen hierdoor steeds na drukkelijker het verwijt toegeworpen dat zij met al hun progressiviteit toch maar de conservatieve regeringen be schermen. Het gebeurde in Lattakie is niet het eerste geval van Syrische „interventie”. Begin juni werd namelijk al een klein Tsjoe noemde vervolgens nog drie be langrijke problemen bij het overleg met zelf enige reden voor opstand wordt gegeven. GENEVE (AFP). Ondanks het ongeluk met de 8ojoez-ll zal de Sovjet-Unie door gaan met bemande ruimtevaart. Dit heeft de Russische ruimtevaarder Andrian Ni kolajev gisteren in Genève op een perscon ferentie gezegd. ie d se ir ie cs HAARLEM Privé: 26 77 00 GROTE HOUTSTRAAT 86 HAARLEM TEL. 31 29 34 Speciaalzaak sinds 1883 n ss d !6 IS !D le in :e •u ?- i- st 1, 1- ie :n n. 1- re It >s g. sr d te s, Dat is de functie van het verbreken van de betrekkingen met de regering in Amman door Irak en het verzoek om Jordanië uit de Arabische Liga te sto ten. MOSKOU (Reuter). De correspondent van het Amerikaanse blad „Chicago Tri bune" is gisteravond in Moskou gearres teerd toen hjj op straat een gesprek met een Joodse Rus aanknoopte. Ook deze werd door rechercheurs meegenomen. Na een korte ondervraging op een po litiebureau werd de Amerikaan vrijgela ten. Hem werd geadviseerd de Rus niet meer te ontmoeten. Hij is een misdadiger, zeiden de politiefunctionarissen. Of de man eveneens is vrijgelaten was de journalist niet bekend. Volgens berichten van het Iraakse pers bureau zit de afgezette Nimeiri met de le den van de vorige revolutionaire raad ge vangen op het hoofdkwartier van de strijdkrachten in Khartoem. Volgens eer dere berichten zou hij naar Cairo zijn ontkomen. Het presidentiële paleis in de hoofdstad wordt bewaakt door tanks. De vliegvelden zijn voor al het luchtverkeer gesloten en de nieuwsvoorziening naar het buitenland is gestaakt. Alle berichten over de toestand in Soe- VAN DEZE WAT frustrerende posi tie proberen landen als Algerije, Libië en Irak gebruik te maken. In de alge meen gekweekte stemming van afkeu ring inzake de maatregelen vap Jor danië tegen de commando's moeten Egypte en Syrië gedwongen hun propa ganda met daden te ondersteunen. Omdat de wapens mede zouden zijn geleverd in de hoop dat door het stand houden van de Palestijnen in Jordanië, vooral Egypte kon worden gedwongen om het zoeken naar vrede met Israel op te geven, is rond de kwestie van de Algerijnse wapens de onenigheid over de toekomst van het Midden-Oosten tussen de extremere landen en de ge matigde regeringen van Syrië en Egyp te geconcentreerd. Het is zelfs waarschijnlijk dat er sprake is van een tegenoffensief van uiterst linkse stromingen in de Arabi sche wereld. In dit licht moet ook het diplomatieke overleg over de maatre gelen tegen Jordanië worden geplaatst. Egypte en Syrië, als belangrijkste lan den, treuren zeer weinig over de ge beurtenissen in Jordanië, maar van wege hun revolutionaire image kan dit niet naar buiten worden gebracht. Af gezien daarbij nog van het gevaar dat linkse tegenstanders in Egypte en Syrië RAUNHEIM (AP). Drie zeelui van een binnenvaarttanker en vier kinderen zjjn gisteren omgekomen na een brand op drie tankers die gemeerd lagen b(j de gro te raffinaderijen in Raunheim aan de Main. De brand was begonnen aan boord van de tanker „Schweinfurt”, die half geladen was met benzine en sloeg later over op de twee andere tankers. PEKING. (AFP) Normalisering van de betrekkingen met de Verenigde Staten mag de solidariteit van China met het Indochinese verzet niet aantasten. Het vertrek van alle Amerikaanse soldaten uit Indo-China blijft voor China van het grootste belang. Dit heeft premier Tsjoe En Lai van China gezegd. „Het vertrek van de Amerikanen en hun bondgenoten is nog dringender dan het herstel van de betrekkingen tussen het Chinese en het Amerikaanse volk”. MADRID (Reuter). De Spaanse rege ring is vastbesloten de openbare orde te handhaven en druggebruik, pornografie en ondermijnende activiteiten krachtig te be strijden. worden vervangen door gevangenisstraf fen tot maximaal drie maanden. Garicano zei dat de wettelijke bepalin gen slechts tegen een kleine minderheid gebruikt zullen behoeven te worden. Spre kend over pornografie en drugs zei de mi nister dat hij deze delicten voor zo ver de wet het toelaat zal vervolgen. Hij ging verder uitgebreid in op beschuldigingen van de kant van de oppositie dat de Spaan se politie zich soms aan marteling te bui ten gaat. „Doordat artikel 18 van de grondwet voor een half jaar buiten werking is ge steld heeft de politie subversieve bewe gingen dusdanig efficiënt kunnen bestrij den dat hun activiteiten nu nagenoeg zijn verdwenen. De maatregel, die vorige maand werd opgeheven, gaf de politie be voegdheid verdachten zonder meer voor onbepaalde tijd in hechtenis te houden”, aldus de Spaanse minister. „Ik kan u verzekeren dat ik tijdens de periode dat ik gouverneur was van Bar celona, noch tijdens mijn ministerschap ook maar enig rapport of een medisch attest heb gezien dat, al was het maar vaag, leidde tot een vermoeden van het bestaan van genoemde martelingen”, al dus minister Garicano. De negen joden werden in mei van dit jaar in Leningrad wegens anti-Russische activiteiten veroordeeld tot straffen va riërend van 10 jaar tot een jaar werkkamp met streng regime. De zwaarste straf, tien jaar, kreeg de ingenieur Gilja Boetman, die evenals Mikhail Korenblit die tot zeven jaar is veroordeeld ook schuldig is bevonden aan verraad. De Chinese premier staat volledig ach ter het vredesvoorstel van zeven punten dat begin deze maand is gedaan door het hoofd van de delegatie van het Zuidviet- namese Bevrijdingsfront naar de onder- handelingen in Parijs. Minister van Binnenlandse Zaken To mas Garicano Goni zei dit gisteren in een voltallige vergadering van de Cortes, het Spaanse „parlement”, voordat daar een wetsontwerp inzake de bescherming van de openbare orde in stemming ging. Het ontwerp, dat met 379 tegen 14 stem men werd aangenomen, geeft de overheid onder meer de bevoegdheid hogere geld straffen tot één miljoen pesetas (ruim 50.000 gulden) te vorderen van hen die zij schuldig acht aan „daden tegen de openbare orde”. Deze geldstraffen kunnen De Amerikaanse strijdkrachten aldus Tsjoe moeten niet alleen Vietnam ver laten, maar geheel Indo-China. Behalve de manschappen moeten ook de militaire installaties verdwijnen. De VS moeten ook, zo vervolgde Tsjoe, de regering van de Volksrepubliek China erkennen als de enige wettige regering van het gehele Chinese volk alvorens er nor male betrekkingen tussen de VS en China kunnen worden gevestigd. De Chinese premier zei dit maandag avond in een gesprek van ruim drie uur met een groep Amerikaanse studenten. Een woordvoerder van de groep heeft gis teren de uitspraken van Tsjoe aan de pers meegedeeld. Tsjoe is van mening dat het eerste vraag stuk dat moet worden opgelost, de Indo chinese kwestie is. Daarbij zal gelet wor den op de belangen van het Chinese volk, maar ook op die van het Amerikaanse. CAIRO/BEIROET (AFP en DPA) Na de staatsgreep van maandag tegen generaal-majoor Nimeiri is de vroegere minister van Planzaken, luitenant-kolonel Babikr El-Nour gisteren tot voorzitter van de nieuwe Soedanese revolutionaire raad benoemd. Hjj is hierdoor staatshoofd en leider van de regering van Soedan geworden. De tweede man van het land is de leider van de staatsgreep, de 35-jarige majoor Hasjim El-Ata, die nu ook opperbevelhebber van de strijdkrachten is. „Voor het welzijn van de mensheid zul len er kosmonauten de ruimte in blijven gaan”, zei Nikolajev, die een onderscheid maakt tussen „het nabije” en het „verre heelal”. Het laatste, waaronder hij ook de maan rekent, blijft voorlopig voorbehou den aan automatische stations. „Maar naarmate het ruimteonderzoek vordert kan men bemande vluchten naar andere plane ten verwachten”. Een retourtje mars zou dan vijf jaar gaan duren „en daarom zijn wij van plan de bemanning uit zowel mannen als vrouwen te laten bestaan”. Wat het ongeluk met de Sojoez-H be treft zei Nikolajev dat de commissie van onderzoek nog bezig is met het vaststellen wat de oorzaak is geweest van het weg vallen van de luchtdruk. ER IS BIJ de laatste serie gevechten in het noorden van Jordanië waar door nu de ondergang van de Palestijn se guerrilla-beweging in haar openlijke vorm een feit is veel meer aan de hand geweest dan alleen het conflict tussen koning Hoessein en de Palestijn se guerrilla’s. Dit wordt vooral duide lijk door de gang van zaken bij de Al gerijnse wapenleveranties aan de Pa lestijnse guerrilla’s in het noorden van Jordanië. Toen begin juni een laatste slag over het erop of eronder onvermijdelijk werd geacht door de guerrilla’s, is er via overleg tussen de Algerijnse ambas sadeur in Beiroet en Jasser Arafat een akkoord bereikt over de levering van wapens. De Palestijnen zouden volgens deze overeenkomst voor de eerste keer de beschikking krijgen over zwaar ma teriaal als tanks en pantserwagens. Vanwege de haast heeft Jasser Arafat verzocht deze wapens te verschepen de VS: Formosa, het Japanse militarisme en Zuid-Korea. Formosa is'volgens Tsjoe een provincie van het Chinese vasteland. Met een poli tiek van „twee China’s” kan Peking niet akkoord gaan. Als Formosa lid van de VN blijft, treedt China niet toe. De VS moeten hun strijdkrachten uit Formosa en de omgeving ervan terugtrekken. Het veiligheidsverdrag tussen Washington en Formosa noemde Tsjoe onwettig. Over deze punten valt niet te onderhandelen. Uit Formosa is vernomen dat president Nixon president Tsjang Kai Sjek van For mosa heeft verzekerd, dat Washington hem niet in de steek zal laten. dan worden in Cairo opgevangen van ra- dio-Omdoerman. Van de nieuwe revolu tionaire raad maken verder deel uit: de vroegere minister van Binnenlandse Za ken, majoor Faroek Hamadalla, luitenant- kolonel Mohammed El-Sjeikh, majoor Mahjoub Osman, majoor Mohammed Ah med El-Zein en kapitein Mouhaouia Ab del Hay. El-Ata, El-Nour en Osman Hamadalla werden vorig jaar november door Nimeiri ontslagen tijdens een zuiveringsactie te gen communisten. Zij hadden alle drie behoord tot de beweging van de „vrije of ficieren”, die op 25 mei 1969 generaal-ma joor Nimeiri door een staatsgreep aan de macht hadden gebracht. El-Ata, die plaats vervangend militair attaché aan de Soe- danëse ambassade in Bonn is geweest, staat bekend als overtuigd marxist. Hij heeft voor radio-Omdoerman aangekon- digd dat het overwegend door negers be woonde zuiden van Soedan een autonoom bestuur zal krijgen. Hij gaf de verzeke ring dat de nieuwe regering een „correcte” politieke en economische koers zal vol gen. Op het gebied van de buitenlandse politiek wil Soedan, aldus Ata, een be langrijke rol gaan spelen inzake Arabische en Afrikaanse vraagstukken. Hij zegde de „Palestijnse revolutie” de volledige steun van Soedan toe. Hij noemde de regering van Nimeiri een „corrupte kliek”. Het nieuwe bewind heeft gisteren be sloten 47 politieke gevangenen vrij te la ten en een aantal maatregelen van de re gering Nimeiri ongedaan te maken. De be perkingen die aan de communistische par tij waren opgelegd, zijn opgeheven. BIJ DE AANKOMST in Syrië van de wapens, begin juli, begonnen echter de noeilijkheden. De regering in Damas cus houdt ook nu nog vol niet op de hoogte te zijn gebracht van de komst van de wapens en verwijt de Algerijn se ambassadeur een tè eigengereid op treden. Op een „rustige manier” is men aan het uitzoeken gegaan wat er pre cies moest gebeuren met de wapens. Dringende verzoeken om spoed van lasser Arafat hebben geen of nauwe lijks succes gehad. De zware wapens, die de commando’s een grotere kans op succes tegenover het Jordaanse leger hadden moeten bieden, zijn niet in Noord-Jordanië aangekomen. Syrië treeft de wapens inmiddels overgele verd aan het geregelde Palestijnse le ger dat onder haar strenge controle staat. De Franse Communistische Partij heeft gisteren in Parijs een demon stratie georganiseerd tegen de oorlog in Vietnam. Ondanks het feit dat veel bewoners van de Franse hoofdstad met vakantie waren kreeg de betoging een massaal karakter. naar de Syrische haven Lattakie, in plaats van gebruik te maken van de normale aanvoerhaven Basrah in het zuiden van Irak. Algerije heeft zich volledig aan de toezeggingen aan Ara fat gehouden. Via deze ruimte-televisiecamera tullen binnenkort beelden van de twee Amerikaanse maanreizigers te zien zijn. Het kastje onder de camera bevat apparatuur waarmee het aard se ruimtevaartcentrum de camera op afstand kan bedienen. Astronaut Ir win, hier al in maanpak gestoken, oefent in het manipuleren met de camera. konvooi van zes Russische vrachtwa gens aan de Syrisch-Libanese grens te gengehouden, ondanks de persoonlijke leiding erover van Jasser Arafat. De Syrische houding is, naar vermoed wordt, ingegeven door de vrees dat nieuwe grote onrust in Jordanië zou overslaan naar eigen gebied. Bovendien is de regering in Damascus minder ge ïnteresseerd in gebeurtenissen buiten haar grenzen en er bestaat ook minder afkeer tegen conservatieve regeringen. GEZIEN DE ontwikkelingen rond de wapenleveranties door Algerije kan er daarom nog niet gesproken worden van het begin van een stroom wapens voor de guerrilla’s, zoals het Amerikaanse weekblad „Newsweek” rapporteert vanuit Algiers. De wetenschappelijke activiteit van de twee Apollo-15-ruimtevaar- ders op de maan wijkt in principe niet veel af van die van de drie voorgaan de ploegen. Er worden drie tochten gemaakt op de maanbodem. De eerste naar een 1,6 kilometer brede en 365 meter diepe kloof, de tweede naar de voet van het bijna 4.000 me ter hoge Apennijnen-gebergte, waar stukken van de oudste maanrots ge haald kunnen worden, en de derde naar nog jong uitziende oppervlakte structuren en kraters van het vulka nische type. Deze tochten over de maanbodem duren in totaal ongeveer twintig uren en worden op 31 juli en 1 en 2 augustus ondernomen. De Apollo-15 start maandagmiddag om 13.34 uur. MOSKOU (Reuter) Het Russische Hooggerechtshof heeft in hoger beroep de vonnissen tegen negen joden uit Lenin grad bevestigd. Dit is uit joodse kringen vernomen. In het intensieve overleg tussen Egypte, Syrië en ook Saoedi-Arabië zou nu worden gezocht naar minder ingrij pende strafmaatregelen die voor de pu blieke opinie in de Arabische wereld de schijn oproepen van harde acties om aldus de storm over de gebeurtenissen in Jordanië tot bedaren te brengen. Merkwaardig genoeg krijgt in het ka der van de inter-Arabische belangen juist een eventuele boycot van Jordanië door Syrië, Egypte en Saoedi-Arabië het effect van het beschermen van ko ning Hoessein. Van de mate waarin dat laatste verborgen kan blijven, lijkt voor de nabije toekomst af te hangen of Egypte en Syrië kunnen voortgaan met het voorzichtig openen van de deuren naar het westen en daarmee het zoeken naar vrede in het Midden-Oosten kun nen voorzetten of dat beide landen zul len opnieuw zwenken naar links. Het succes van de pro-communistische offi cieren bij de staatsgreep in Soedan hoeft bij de laatste ontwikkelingen in het Midden-Oosten geen geïsoleerde kwestie meer te zijn. Tenslotte doet de mislukte staatsgreep in Marokko van ruim een week geleden ook nog steeds zijn invloed gelden. 33 korting, dus u I f 1076.maar slechts f 720.— Haarden worden geplaatst volgens voorschriften G.E.B. UW WONING SNEL EN GUNSTIG VERKOPEN? Door een groot aantal bij ons gere gistreerde aanvragen in. Haarlem en t omgeving, zijn wij in staat op vakkun dige en snelle wijze te bemiddelen bij de verkoop van uw woning. Wij zijn tevens gespecialiseerd in verzekeringen, hypotheken en taxaties. Neem eens geheel vrijblijvend kontakt t op met ons kantoor voor een informa tief gesprek. KANTOOR ONROEREND GOED ■S' [feit?*? pA;

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3