TIJDROVEND MEESTERWERKJE p: Velsen moet rekening houden met mogelijke aanleg haven Kritiek op de VS in India Groot aantal wegblijvers Recreatie B ir ALLES VOOR DE DOE-HET ZELVERS VERWARMING, SANITAIR El H X H X X H X H X H X H niet uit oog verliezen Helen Vlachou verliest Griekse lationaliteit H X X H X H X H X X H X H vierdaagse I Surinaamse onderwijzers in de Bijlmer? Proefdraaien ’umbojets naar afgelegen plek op Schiphol Koopgolf in Engeland I Deze klant vanu leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. Buitenhaven weer Wethouder C. Ockeloen: ter sprake in eerste helft auto’s bevreesd zi India wil normale I betrekkingen met China Salpeterzuurwolk boven Westduitse De Jong snel op Alkmaarse baan plaats Dornheim van dit jaar Ruim 200 fusies „Geen beklonken zaak" Terschelling voor komst van veel WOENSDAG 21 JULI 1971 4 Plan van Amsterdam Ki Schakel DE HOOGSTE KORTINGEN! DE HOOGSTE KORTINGEN! en dergelijke OP HET GEBIED VAN TEL. 02550-113 24 IJMUIDEN WILLEBRORDSTRAAT 10 KORTINGEN VAN MINSTENS 10 TOT 20 OP ALLE AANKOPEN Direct na verlaging omzetbelasting Lek in tankwagon I m I tru uit: kar ent zo’i me tin; zaa dac zou zei: plo zor Inr hel zor het me vet PE F"" (Van een onzer verslaggevers) VELSEN „De Buitenhaven is beslist nog geen beklonken zaak. Ik heb de indruk, dat de regering en de Commissie Zeehavenoverleg deze hele zaak terdege aan het onderzoeken zijn ook al oefent dan wellicht Amster dam enige pressie uit” vertelt wet houder C. Ockeloen (openbare wer ken, ruimtelijke ordening en plano logie). Deze uitspraak komt op onze vraag of de Buitenhaven in IJmuiden een feit zal worden, nu de pachtover eenkomst voor het Zuiderstrand slechts voor één jaar is verlengd. „Ook verleden jaar hadden wij een overeenkomst voor slechts een jaar vervolgt de heer Ockeloen doch thans is er de restrictie bij geplaatst, dat Velsen rekening gelieve te hou den met een „mogelijke” aanleg van de Buitenhaven. Voordien werden de pachtovereenkomsten afgesloten voor een periode van vijf jaar”. „Zeker is, dat Amsterdam met haar plan voor een Buitenhaven geen rekening heeft gehouden met de Velsense plannen, zoals het plan-Zeebad, waarvoor de onteigende gronden vandaag aan de gemeente Velsen worden over gedra gen. Ik sta juist op het punt daarheen te gaan”. Duizenden ontslagen Ook voorzieningen bij hangar II te I A GEBR. HERMANS yi/ce 6a-2 voorgoed zijn gedaan. NEW DELHI. (AFP) Swaran Singh, minister van Buitenlandse Zaken van In dia, heeft gisteren gezegd dat India bereid is de betrekkingen met China te norma liseren „op basis van wederzijds respect”. Een tijdrovend, meesterwerkje op het knutselterrein heeft deze heer uit St. Petersburg geleverd. Het geheel is van schelpen gemaakt en loopt pre cies, gelijk een echt uurwerk. m vi gi v 1 X 3 Zo ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant. Logisch want die kunt u niet missen, geen dag. I not len cië nat I vai gel eei gei dei va crt gei Mi dii tei g' v 7' 4: 1 1: 6 v 3 b( 11 Zc in vc 35 to: en 10 ke te h; 68 (Van een onzer verslaggevers) TERSCHELLING. Veel Terschellin- gers vrezen de komst van nog meer auto’s op hun eiland. De gemeenteraad is name lijk in beginsel akkoord gegaan met de plannen van Rijkswaterstaat om de Ter- schellinger haven uit te breiden, zodat er een veerpont kan aanleggen die 1600 pas sagiers en honderd auto’s tegelijkertijd op het eiland kan afleveren. ATHENE. (AP) Het Griekse bewind heeft de dagbladuitgeefster mevrouw He len Vlachou, een uitgesproken tegen standster van het kolonelsregime, wegens „anti-nationale activiteiten in het buiten land” haar Griekse staatsburgerschap ont nomen. De 40-jarige Helen Vlachou vluchtte in 1967 naar Engeland, na geweigerd te heb ben haar twee dagbladen te laten ver schijnen wegens de bestaande censuur. Naast mevrouw Vlachou verloor ook de kolonel buiten dienst Dimitros Opropoulos de Griekse nationaliteit, eveneens wegens „anti-nationale activiteiten in het buiten land”. (Van onze wielermedewerker) ALKMAAR De van strijdlust blaken de Jan de Jong uit Halfweg zegevierde gisteravond aan het slot van de „popu lates” op de Alkmaarse wielerbaan weer eens overtuigend in een premiekoers over 80 ronden. Door zijn aanvallende manier van rijden wisten zich slechts zeven ren ners op het voorplan te handhaven en van hen bleek Jan de Jong in de beslis sende eindsprint het snelst. Plaatselijk favoriet Ruud Haller en Ebel Brander waren er meteen na de start vandoor gegaan, brachten het tot een hal ve ronde voorsprong, maar konden die winst niet consolideren. De strijdvaardige Jan de Jong ging daarna tot de aanval over en die konden alleen Nico Alles, Ted Roon, Ruud Haller, Piet Slikker, Albert Hofman en Dirk Nijhuis pareren. Alle overigen werden op een ronde achterstand gereden of staakten voortijdig de strijd. Nadat een nieuwe soloren van De Jong was verijdeld en ook Alles geen kans zag om afstand te nemen van het peloton werden de gedubbelde renners negen ron den voor het einde door de jury uit de strijd genomen om van een regelmatig koersverloop verzekerd te zijn. De zeven overgeblevenen streden in een sprint om de zege en dat ging Jan de Jong het beste af. Teruggevonden. Een Delf tenaar heeft zijn op 19 juli in Delft ontvreemde jachtje in Rotterdam teruggevonden bij de Parksluizen. Aan boord bevonden zich een 31-jarige man en een 21-jarig meis je, beiden uit Den Haag, die geen aan nemelijke verklaring konden geven voor hun aanwezigheid op het jachtje. Zij zijn in arrest gesteld. Zou de nieuwe haven er eenmaal zijn, dan zou het met de rust op Terschelling, het paradepaardje van de plaatselijke VVV, De nieuwe veerboot zou per dag vier keer naar Harlingen varen. Dat zou bete kenen dat er dagelijks 400 auto’s op hét eiland zouden worden afgezet. Nu komen er in het hoogseizoen 150 auto’s per dag, hetgeen eigenlijk te veel is, zo berekent de heer Smit. Singh zei dat de Amerikaanse wapenle- veranties aan Pakistan niet alleen de vre de en stabiliteit in India en omliggende landen in gevaar brengen, maar ook na delige gevolgen zullen hebben voor de be trekkingen tussen India en de VS. Diverse leden van het Hogerhuis eisten dat India zijn ambassade in Washington sluit en verdere economische hulp van de VS weigert. Ook wilden zij dat India de VS in de vol kenorganisatie zal beschuldigen van schen ding van de mensenrechten. I NIJMEGEN De gouden dagen van de Nijmeegse vierdaagse Ijjken voorbij. De pe riode dat de ruim 15.000 enthousiastelin gen, zoals bijvoorbeeld in 1968 het geval was, zich meer dan gretig in het wandel- avontuur stortten, is nog slechts een ijle herinnering. Waar moet dat naar toe met de vierdaagse van Nijmegen? Voor de or ganisatoren van dit internationale evene ment is dit een zeer aktuele vraag gewor den. De cjjfers van de eerste dag zijn dan ook wel tamelijk onthutsend. Op bijna Pijnlijke manier tonen zij aan dat er iets mis is. Hoe moet men anders het grote aantal wegblijvers verklaren? Wat heeft de 1839 wegblijvers, op een totaal van 14.694 ingeschreven wandelaars bezield? Waarom lieten zij het gistermorgen reeds voor de start van de eerste etappe afweten? Alle maal vragen die de vierdaagseleiding mo menteel bezighouden. Mr. Van Ryckevorsel, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Bond voor Li chamelijke Opvoeding, noemde het weg- blijverspercentage (deze keer boven de 10 pet) een verontrustend verschijnsel. „Het wordt nu toch te erg”, meende hij. „Het is dringend gewenst”, aldus Van Ryckevor sel, „dat er op korte termijn een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak hiervan wordt ingesteld”. Het was niet de enige tegenslag waar mee de organisatie werd geconfronteerd. Nadat maandagmiddag bij de finish na melijk alle hoofden geteld waren bleek dat 184 personen er de brui aan hadden gege ven. Een en ander betekent dat morgen 12.671 mensen aan de tweede etappe be ginnen. Deze tweede dag gaat onder meer langs de centrale pleisterplaats Wychen. Van een gemeente wordt gevraagd, bij de bouw van twee huizenblokken om maar een voorbeeld te noemen in spraak te vragen van de burgerij. Als wij een schuurtje moeten laten af breken ,dan stellen wij ons nog in verbinding met de betrokkenen; nemen wij alle egards in acht. En dan zou men hier in IJmuiden de Buitenhaven willen realiseren zonder enige inspraak?” Wethouder Ockeloen kan daarin niet ge loven, al lijkt het er wel op, dat men de economie voor honderd percent wil vei lig stellen en de recreatieve belangen bui ten beschouwing wil laten merkt hij op. Bij deze gang van zaken bestaat er bij de gemeente weinig geneigdheid loyaal mee te werken aan deze zaak”. Temeer omdat het plan Zeebad een prachtige mo gelijkheid is voor de uitbreiding van de recreatie aan en bij het IJmuider strand. Dit is dan in het belang van de massa- recreatie en in overeenstemming met de reeds enkele jaren bestaande recreatienota van Noord Holland. Bovendien acht de heer Ockeloen de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat als de Bui- DARMSTADT, (DPA). Vannacht is in het Westduitse plaatsje Dornheim groot alarm geslagen. Op het station stroomde uit een lekke wagon salpeterzuur naar buiten. Hierdoor ontstonden levensgevaar lijke salpeterzuurdampen. Door een ongunstige windrichting wer den de gevaarlijke dampen in de richting van het plaatsje Dornheim gedreven In een bliksemactie heeft de politie zeshonderd inwoners van de bedreigde woonwijk ge ëvacueerd. Ongeveer 150 mensen moesten voor een onderzoek in een ziekenhuis wor den opgenomen. Inmiddels hebben allen het ziekenhuis weer kunnen verlaten. Tandarts J. M. Smit, die lid is van een actiecomité dat zich tegen de havenplan nen verzet, zegt: „Vorig jaar is uit een enquête onder de bevolking gebleken dat 70 percent tegen verdere uitbreiding van het aantal auto’s is. Waar het om gaat is het feit dat er eerst een uitspraak wordt gedaan over het aantal auto’s dat Terschel ling kan bergen en dat daarna de haven plannen worden bekeken.” AMSTERDAM. Hoewel wat minder dan in 1970, is de concentratietendens in het Nederlandse bedrijfsleven in het eer ste half jaar van 1971 voortgegaan. Ruim 200 fusies, overnemingen of andere soor ten van samenwerking werden aangekon- digd. In drie gevallen waren hierbij offi cieel ter beurze genoteerde fondsen be trokken. Enkele voorgenomen fusies sprongen af, zoals de samenwerking tussen Van Gelder en KNP. Daarnaast greep het verschijnsel van bedrijfssluitingen gepaard gaande met massa-ontslagen sterk om zich heen. Duizenden werknemers moesten afvloeien of werden met ontslag bedreigd. Het grootste aantal concentraties vol trok zich in de sector handel en diensten waar 34 fusies werden aangekondigd. Vrij wel eenzelfde aantal deed zich voor in de sector „diversen” Daarop volgden de sec toren bouw, machines-metalen, financiële instellingen en consumptieve bedrijven, waar per sector tussen 20 en 25 fusies tot stand kwamen. Een middenmoot (10 tot 15 fusies) werd gevormd door de gra fische, chemische en vervoerssector. Ach teraan bleven ditmaal de samenwerkingen in transportopslag-, textiel- en papier- sectoren. De minister deelt voorts mee, dat de bebouwing op een luchthaven onder artikel 31 van de luchtvaartwet valt. Toestem ming tot het oprichten van een nieuw ge bouw geschiedt in de vorm van het ver lenen van een ontheffing van bedoeld ar tikel. tenhaven er eenmaal is, deze verder land inwaarts zal worden uitgebreid. De huidi ge opzet is namelijk veel te klein voor de grote investering. Daarnaast is wethouder Ockeloen van oordeel, dat zeer beslist ook aandacht ge schonken dient te worden aan de mensen - en dat zijn er velen - die aan het IJmui der strand de huisjes bevolken in de zomer maanden en vooral ook aan degenen, die hier aan het strand hun bestaan vinden. Al deze lieden zouden dan brodeloos wor den. Met dit alles voor ogen kan de heer Ockeloen zich niet voorstellen, dat de Bui tenhaven al een beklonken zaak is. De meeste belangstelling ging uit naai duurdere artikelen zoals televisietoestel len en koelkasten. Wie hoopte die *e kun nen krijgen volgens het principe koop nu-betaal-later”, kwam in de meeste ge vallen bedrogen uit. De winkeliers stel den hun eigen afbetalingsvoorwaarder (doorgaans 10 percent contant en betaling van het restant over drie iaar), maar die waren zóveel gunstiger dan de condities die de regering had verordend (25 percent of meer contant), dat duizenden mensen tot de lang uitgestelde koop van dergelijke artikelen overgingen. AMSTERDAM. De gemeente Amster dam wil voor het oplossen van de onder wijsproblematiek in de Bijlmermeer ge bruik maken van de kennis van deskundi gen op het gebied van onderwijs in Suri name. De wethouder van Onderwijs in Amsterdam, drs. R. van de Velde, over weegt tevens Surinaamse onderwijskrach ten aan te stellen. De gevolmachtigd minister van Suri name, dr. F. Polanen, beval een drieman schap aan dat ruime ervaring heeft op het gebied van onderwijs aan kinderen van verschillende rassen en uit verschil lende milieus, namelijk de heer A. A. R. Cameron, oud-minister van Onderwijs in Suriname, drs. K. Lub, plaatsvervangend directeur van de directie Kleuter- en Ba sisonderwijs van het ministerie van On derwijs, en prof. dr. F. Prins, hoogleraar pedagogiek aan de Landbouwhogeschool in Wageningen. De ouders van Nederlandse kinderen in de Bijlmermeer hebben de laatste tijd meermalen hun ontevredenheid geuit over het onderwijs in de satellietstad. Suri naamse kinderen zouden door hun achter stand, met name in de Nederlandse taal, het leertempo vertragen. Een rapport over de onderwijssituatie in de Bijlmermeer, dat in opdracht van de wethouder van On derwijs werd samengesteld, schreef de Su rinaamse kinderen een mindere intelligen tie toe dan de Nederlandse. Dr. Polanen heeft zich nogal opgewonden over dat rap port. De techniek om de intelligentie van kinderen te meten zou volgens hem voor Surinamers een andere moeten zijn dan die voor Nederlanders. In het uitbreidingsplan van de gemeen te Haarlemmermeer is rekening gehouden met de luchthaven Schiphol en de op dit gebied op te richten gebouwen voor lucht- vaartdoeleinden, waardoor een schakel met de wet op de ruimtelijke ordening wordt gevormd, aldus dr. Drees. Tot slot deelt de bewindsman mee, dat met betrekking tot het proefdraaien van dc-10 vliegtuigen, voorzieningen overwogen worden als verhoging van de afschermin- stallaties op het bestaande proefdraaiplat- form voor hangar elf op Schiphol en be perking van de periode, waarin proef draaien is toegestaan (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. —In antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden de heren Staf felen (P.v.d.A.) en Schaefer (P.v.d.A.) deelt minister dr. W. Drees jr. (Verkeer en Waterstaat) mee dat de directie van de luchthaven Schiphol onderzoekt of het proefdraaien op afgelegen plaatsen op Schiphol kan plaatsvinden. De huidige luchtvaartwetgeving biedt geen basis tot het rechtstreeks stellen van voorschriften door de overheid met betrekking tot het proefdraaien. De bij de Staten-Generaal in behandeling zijnde wijziging van de luchtvaartwet voorziet daarin, aldus de be windsman. De plannen van de gemeente Velsen voor uitbreiding van de strandbadrecrea- tie dateren uit 1959 toen de raad zich daar mee heeft bezig gehouden. Vier jaar la ter in 1963 werd een begin gemaakt met de onteigeningsprocedure. Het ging daarbij om de duingronden ten zuiden van IJmuiden. In maart jongstleden volgde de rechterlijke uitspraak, de gemeente krijgt de gronden, die vandaag zijn overgedra gen. De plannen voor Zeebad waren er dus al lang voordat Amsterdam met het Bui tenhavenplan op tafel kwam. Een plan dat zou moeten voorzien in een voorhaven tus sen de Zuiderpier en het Zuiderstrand. Reden daarvan is, dat Amsterdam bang is achterop te raken in de strijd met de andere Europese havensteden. Sindsdien is er van alle kanten over de uitvoerbaarheid van het plan gesproken, zonder dat men er tot nu toe uit is gekomen. Met het oog op dit alles noemt wethou der Ockeloen het een merkwaardige ont wikkeling, dat geen rekening wordt gehou den met de recreatie. „Bovendien zo vervolgt hij dient eerst het streekplan gewijzigd te worden door provinciale staten en daarna het bestemmingsplan door de gemeente dat duurt jaren. Tenzij men de ge dachte toegedaan is, dat mén de wet op de ruimtelijke ordening voor wat betreft de inspraak door de bevolking niet hoeft te hanteren. Recentelijk nog is door de minister de aandacht gevestigd op het gro te belang van die inspraak. Daarnaast is er echter de mogelijkheid, dat de minis ter, als het landsbelang dat eist: „aan wijzing kan geven.” Ik zie echter niet in, dat er hier sprake is van zulk een situatie. Zou men deze gang van zaken hier toepassen, dan kan dat gezien worden als een schending van de democratie. De uitslag: 1. J. de Jong (Halfweg), de 20 km. in 27.33.5; 2. P. Slikker (Koedijk); In een door de Amsterdammer Jacky Gerritsen gewonnen afvalrace werd Jan de Jong vierde. De voor het eerst als baan renner optredende Ted Rood won een rit over onbekende afstand met voorgift. De Haarlemse nieuweling Hans van Leeuwen greep gisteravond in de ronde van Gouda de vierde prijs in de eindsprint van een negen man sterke kopgroep. Hij kwam tevens in het bezit van de leidersprijs Zijn plaatsgenoot Cor de Looze won de spurt van het peloton om de tiende plaats. LONDEN. In Groot-Brittannië is dinsdag de grootste koopgolf in meer dan 20 jaar losgebarsten, enkele uren nadat de regering de omzetbelasting had verlaagd en alle beperkingen van afbetaling opge heven. Personeel van warenhuizen werkt» ’s avonds en ’s nachts over om de prijs kaartjes te veranderen, en dinsdagochtend hingen voor de etalageruiten biljetten waarop de nieuwe prijzen (1 tot 5 percen* lager dan de oude) vermeld waren. NEW DELHI (Reuter). De Indiase minister van Buitenlandse Zaken, Swaran Singh, heeft in het Hogerhuis de Verenig de Staten verweten „de gruweldaden van de Pakistaanse machthebbers in Oost-Pa- kistan” aan ie moedigen door wapens aan Pakistan te blijven leveren. CAKKY ~~w~~ WASHINGTON (AFP) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Wil liam Rogers, heeft een onderhoud gehad met de ambassadeur van de Sovjet-Unie in Washington, Anatoli Dobrinin. Het ge sprek ging over de perspectieven voor een toenadering tussen de Verenigde Staten en China.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4