PEN-CENTRUM GAAT MET MEUBELHANDEL WESTENBRINK BEROEPSKRACHTEN WERKEN Machinefabriek „Motorenco wordt drastisch uitgebreid Bezoek blijft in de zomer Meer aandacht voor visserij r Verplaatsing schadelijk voor bedrijf zeer groot BON IJmuider Courant IJmuiden Dat is uit het leven gegrepen èJh verwacht Geluidshinder V. w. IN DE VISHAL Na tegenslag beter klimaat Zanggroep en trompettisten in Nieuwe Kerk Lichtgewonden bij drie ongevallen door Hoogovens wordt gemeten .5 ZAAL VELSEN r< i I IJMUIDER COURANT t JULI 1971 DAG (Van een onzer verslaggevers) Hoop 1 Aanvechtbaar BEVERWIJK Machinefabriek en constructiewerkplaats „Motoren co” aan de Alkmaarseweg ondergaat op dit ogenblik een drastische uitbrei ding welke het bedrijf straks in staat stelt niet alleen economischer en dus ook doeltreffender te werken, doch tevens grotere werkstukken ter hand te nemen. Achter het bestaande be drijf zijn twaalf meter hoge zware betonnen kolommen verrezen met dwarsbalken van beton van ander halve meter doorsnede, die boven de gehele omgeving oprijzen. Nog staan zij binnen de bestaande muren, maar als deze straks afgebroken zijn en de nieuwbouw in gebruik genomen is, zal een herboren „Motorenco” in dit gedeelte van de stad een markante plaats innemen. (Van een onzer redacteuren) IJMUIDEN De tweede helft van 1971, nog maar enkele weken oud, heeft door een reeks van helaas min der prettige gebeurtenissen onge woon veel aandacht voor het visserij bedrijf gevraagd. Bij een slechte haringvisserij kwam de algehele stop zetting van de mosselenhandel door giftig plankton en alsof dit allemaal nog niet genoeg was kwam men tot de verbijsterende ontdekking dat aal en paling in het Ijsselmeer zich niet meer lieten vangen, vermoedelijk om dat ze een leefbaarder milieu over de afsluitdijk hebben opgezocht. Alarm wegens reuzenkwallen voor de gehele Noordzeekust en zeevonk over een enorm gebied in het noorden volgde en voor de jongste sensatie zorgde de Nederlandse kustvaarder Stella Ma- (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Het PEN-jeugdcen- trum is zo’n succes, dat er niet langer uitsluitend met vrijwilligers (sters) kan worden gewerkt, hoe groot het enthousiasme ook is. Een groep van zo’n negentig jongeren heeft steeds met bewonderenswaardig doorzet tingsvermogen de veelsoortige werk zaamheden verricht. Men had ge dacht, dat het in de zomer rustiger zou worden. Pessimisten beweerden zelfs, dat zo’n rustige zomer de ex ploitatie zwaar zou belasten. Die zomer werd dus een soort toetssteen. Inmiddels is duidelijk gebleken, dat het PEN-jeugdcentrum ook in de zomermaanden volop bestaansrecht heeft. Het bezoek blijft groot. Er ko men nu ook veel vakantiegangers en veel buitenlanders, die in de oude PEN-centrale hun ogen uitkijken. VW 1 1 ris, die 600 ton chemische afval aan boord had genomen om voor de Noor se kust in zee te plompen. „DE POORT VAN VELSEN” riife .JR! - 1 Bezorg mij 14 dagen gratis de IJmuider Courant ADVERTENTIE HEERHUGOWAARD-NOORD: 2000 m2 woonplezier is maakt het ADVERTENTIE Heemskerkerweg 85 Tel. (02510V27682 Intussen heeft al dit rumoer al of niet overtrokken iets positiefs opgeleverd. Klaagde tot dusver de visserijsector in Ne derland (evenals zo iets in andere landen het geval is) over gebrek aan belangstel ling bij publiek en regering voor z’n pro blemen, momenteel lijkt het een andere weg te gaan. dat ran ;en in- at- je- ef- er- er- ?e- tli- iri- in er- ch- IJMUIDEN. Woensdagmorgen werd in IJmuiden door 22 vaartuigen aange voerd: 2540 kisten en 619 kleine kisten vis, 35 stijve kabeljauwen en 4200 Kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 120 kisten en 580 kleine kisten schelvis, 72 kisten en 10 kleine kisten wijtingl 270 kisten gul en kabeljauw, 1547 kisten koolvis, 140 kis ten en 29 kleine kisten makreel, 240 kisten haai, 62 kisten schol, 21 kisten schar en 68 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tar bot 8.40-8.38, grote tong 1097-9.50, groot- middel tong 11.10-9.52, kleinmiddel tong 11.11-10.20, tong I 9.88-9.61, tong II 5.89-5.67 zalm 11.40. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 240, middel kabeljauw 240, zwarte grote kool vis 102, zwarte middel koolvis 98-90, witte grote koolvis 188. Per tien stuks: grote en middel kabel jauw 158-126. grootmiddel schelvis 58, kleinmiddel schel vis 61, schelvis I 76-54, wijting 94-56. schar 75-50, gul I 106-80, gul II 79-57, gul III 53- 42, grote en schol I 150-122, schol II 120- 108, schol III 112-83, tarbot 355-159. griet 130-124, tongschar 75, heilbot 228, makreel 61-17.50, zwarte koolvis I 38-31, zwarte kool vis II 27-16, witte koolvis I 70. kleine leng 30, haai 30-12, poon 50. De aanvoer in Scheveningen bestond woensdagmorgen uit: 80 kisten wijting, 180 kisten gul en kabeljauw en 20 kisten varia. Van 12 tot en met 17 juli werd in Urk 354.208 kg noordzeevis, ter waarde van 870.262,80, aangevoerd. :ijn tje de ich is- in- jor Zij en- ien dit ht- kel ing in djd ver tri- er- aal, ver ?er, ln- Su- en- len ap- zan oor ian Middenweg 554 (t.o. H.H. Kerk) NACO-bushalte voor de deur Tel. (02207)-1287 ïen ;of- ,A.) eer ran het op lige tot ten het aal de be de kei m- ge- er- ar- iri- m- op ren lil- R. in md 3a- )n- aar ooi IJMUIDEN. In de (Hervormde) Nieu we Kerk aan de Kanaalstraat wordt zon dagavond een bijzondere dienst gehouden, waaraan medewerking zal worden ver leend door een zanggroep en een trompet en trombone-seotie. Ds. D. van Wijngaar den zal deze zomeravonddienst leiden, die Een vertrouwd adres voor kwaliteitsmeubelen waar u altijd beter en voordeliger slaagt. De betaling kunnen wij prettig voor u regelen. BEVERWIJK: (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Toen een 21-jarige kok uit IJmuiden dinsdagavond met een vaartje van zeventig kilometer op zijn mo tor van de Parallelweg de bocht van de Velsertraverse inreed, raakte hij door olie op de weg in een slip. Hij draaide, een halve slag, kwam tegen de midden- bermbeveiliging en smakte tegen de grond. Met klachten over pijn in de schouder is de kok naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk vervoerd. De motor werd ge heel vernield. Een deel van de grote groep vrij willigers (sters)die onvoorstelbaar veel werk verzet in het PEN-jeugd- centrum. Ondanks tegenslagen groeit in de visse- rijwereld de hoop op klimaatsverbetering. Reeds bij de eerste aanwijzingen dat mr. Biesheuvel een kans maakte premier te worden signaleerden wij vreugde in vis- serijkringen: B.B. staat geregistreerd als de eerste Nederlandse minister die werke lijk iets voor de Nederlandse zeevisserij heeft gedaan; op de door hem, als minis ter van Landbouw en Visserij genomen maatregelen heeft kritiek niet ontbroken, maar algemeen erkend moet worden dat met hem voor ’t eerst er een visserijbeleid kwam. Ir. Lardinois, opnieuw top-man van L V, kan zeker tevreden zijn met een minister-president die bepaald geen vreem de is op het gebied van (landbouw en) visserij. De huisvader: „Het kan me niet schelen of jullie op de krant staan wachten iedereen aan zijn werk, en onmiddellijk!” Ja, die krant komt wel eens later dan hij verwacht wordt en soms komt hij zelfs helemaal niet Deze ramp is nooit helemaal te voorkomen zelfs bij de beste niet. Zelfs niet bij de IJMUIDER COURANT. En de narigheid is dat men juist IJmuider Courant geen dag meer kan missen, als men eenmaal vertrouwd geraakt is met deze overvloedigste nieuwsbron in Kennemerlandl OVERLEDEN: B. K. Zon, 69 jaar, echtgenoot van W. de Custer, Casembrootstraat 32, IJmuiden; M. Kok, 75 jaar, weduwe van J. de Groot, Grahamstraat 166, IJmuiden; M. H. Span jaard, 83 jaar, weduwnaar van D. Alders, Lange Nieuwstraat 324, IJmuiden; J. Broekhoff, 77 jaar, echtgenoot van J. J. L. K. Karreman, J. P. Coenstraat 19, IJmuiden; C. Prins, 86 jaar, weduwe van D. Prins, Rijnstraat 4, IJmuiden; J. Zwart, 77 jaar, weduwnaar van S. Prins, Lange Nieuwstraat 13, IJmuiden; P. Smeding, 75 jaar, Bloemstraat 107, IJmuiden. Medio september hoopt men de nieuw bouw water- en winddicht te hebben, waar na de verdere afwerking kan plaats heb ben. Thans nu de bouwvakvakantie er is, wordt er niettemin toch aan de nieuw bouw doorgewerkt, want aan de zijkant van de betonnen kolossen is een staalcon structie verrezen, gemaakt en aange bracht door „Motorenco.” Tussen deze sta len spanten zal het kantoor worden geves tigd. Dat neemt niet weg, dat de medewer king van veel vrijwilligers(sters) en be staansvoorwaarde voor het PEN-jeugdcen- trum blijft. Op de hoek Van Rijswijkstraat-Strating- plantsoen zou volgens ’t politierapport een 45-jarige bromfietser geen voorrang heb ben verleend aan een vrachtauto. De man viel; zijn veertienjarige zoon, die hij als duo-passagier meevoerde, raakte bekneld tussen de vrachtauto en de brommer. De jongen werd naar het Rode Kruis Zieken huis gebracht, maar kon na een onderzoek weer met zijn vader verder reizen. Op de Terrasweg in Santpoort-Noord reed gisteren een vrachtauto een 57-jarige kloos terzuster uit Breda aan. De vrouw, die fietste, was plotseling naar iinks geweken, toen de wagen naast haar reed. Zij kreeg een tik van de achterbumper en viel. De non is door de ongevallendienst naar het Rode Kruis Ziekenhuis vervoerd. Er heerst een groeiende ongerustheid over de gevolgen van de afsluiting. Het argument van de zo genoemde kustlij nver- korting recentelijk losgelaten bij het Sloehavenproject wordt steeds meer aanvechtbaar. De idee om bij het Sloe in plaats van een verkorting van de kustlijn tot stand te brengen (zoals het Deltaplan aangaf) de natuurlijke vorm van de kust te volgen en de dijken rondom het Sloe- watér op deltahoogte te brengen, zou zon der meer voor de Oosterschelde kunnen worden overgenomen. Hoe Den Haag hier over denkt, moet intussen maar worden afgewacht. In elk geval wordt door de groepering die tegen afsluiting is, van dr. W. Drees jr. meer begrip verwacht voor een evenwichti ge behandeling van het „probleem Ooster- „Motorenco” - machinefabriek, construc tiewerkplaats en tevens handelsonderne- ming moest wel tot een drastische uit breiding overgaan. Aan alle kanten was het bedrijf uit het pak gegroeid. Ergens in de Wijkermeerpolder was een deel van het magazijn ondergebracht, werkstukken groter dan de toegangsdeur aan de Alk maarseweg kon men niet accepteren, de kantoren werden te klein, de handelsonder- neming kon niet meer uit de voeten kortom er moest snel iets gebeuren. Ver plaatsing van het bedrijf naar het indu- aandacht aan besteed om er voor te zor gen dat de zaken zo georganiseerd zouden worden dat de PEN in aanmerking zou komen voor een belangrijke subsidie. Dat is eens te meer tot uitdrukking ge komen in het laatste, zeer recente ge sprek, dat het bestuur van de PEN met hem en met zijn opvolger in het rayon, de heer K. L. Otsen en enkele andere me dewerkers van CRM had. Om de organisatie van alle aktiviteiten goed te laten verlopen, waarbij beroeps mensen nodig zijn is de vaste grondslag van een subsidie broodnodig. Daarvoor blijkt de rijksinspectie alle begrip te heb ben. Het ligt in de bedoeling een professione le projectleider aan te stellen, een be roepskracht voor de organisatie en de lei ding van de bars en vaste medewerkers voor de administratie en voor de techni sche onderhoudswerkzaamheden. IJMUIDEN. In verband met de zorg voor de invloed van het bedrijfsgebeuren op de omgeving, is Hoogovens reeds enige tijd bezig langs de grenzen van het be drijf door middel van metingen gegevens te verzamelen over geluid. De verkeers stromen van en naar het bedrijf en de ontwikkeling daarvan vormen daarbij een aparte categorie. Om die reden zal de Technische Physi- sche Dienst van TNO Delft in opdracht van Hoogovens volgende week geluids- en trillingsmetingen verrichten in de omge ving van de Wenckebachstraat en de Schulpweg in Velsen-Noord. Er zal daar toe op een aantal punten apparatuur wor den opgesteld, waarmee op verschillende dagen van de week gedurende een vol et maal metingen worden verricht. Om een zo volledig mogelijk inzicht te verkrijgen wordt ook in enkele woningen gemeten. Afhankelijk van de weersgesteldheid zullen de metingen plaatsvinden in de avond en nacht van zondag 25 op maandag 26 juli en verder op dinsdag 27 en woens dag 28 juli. getoond heeft. Voor de Studiecommissie en de Aktiegroep Oosterschelde is het zaak het gezichtsveld van politici en van groe peringen die actief zijn op het gebied van milieuverbetering (in de kinderkamers voor vis en schelpdieren is dit eveneens noodzakelijk geworden) te verruimen door ze van het nodige materiaal te voorzien. Bij de afweging van belangen blijft de veiligheid vanzelfsprekend primair. Indien de veiligheid ook kan worden verzekerd door een minder kostbare oplossing van het probleem, dan zal Drees jr. daar ze ker niet ongevoelig voor blijken. striegebied een voorstel van de gemeen te en niet eens zo onredelijk voor wat het de constructiewerkplaats betrof bleek bij nader inzien toch onwenselijk. De hand elsonderneming namelijk nauw verweven aan de werkplaats. Eerst genoemde is volkomen afgestemd op de in dustrie. Worden er bepaalde werktuigen gekocht, die nog een of andere bewerking moeten ondergaan om aangepast te wor den aan het doel waarvoor zij aangewend worden, dan is de werkplaats vlak bij de hand om dat terstond uit te voeren. Ser vice namelijk is een belangrijke zaak. Ver plaatsing van de handelsonderneming naar het industriegebied is bepaaldelijk niet gewenst, omdat nu iedereen de weg weet naar de Alkmaarseweg, hetgeen niet gezegd kan worden van een of andere plek in het uitgebreide en aan de rand van de stad gelegen industrieterrein. De uitbreiding moest dus ter plaatse ge schieden en wel aan de kant van de Heems kerkerweg, direct om de hoek. Verschei dene malen is deze straat afgesloten ge weest om er de betonnen kolossen af te laden en op te stellen. Nu staan zij over eind, zijn verbonden, dak en en vloeren zijn gelegd. Ook aan de Heemskerker weg komen straks deuren. Groter dan aan de Alkmaarseweg, zodat ook grotere werk stukken in de orderportefeuille genoteerd Het fabuleus grote bezoek noodzakelijk beroepskrachten aan te stel len en daarmee kwam men in de finan ciële perikelen, want daarvoor heeft men natuurlijk een belangrijk subsidie nodig. Door een besluit van de gemeenteraad van Velsen is destijds het nodige geld er gekomen om het gebouw te kopen en een eerste verbouwing te realiseren. Vervol gens heeft de gemeente Velsen een ge deelte van het bedrag als subsidie van het Ministerie voor Cultuur, re creatie en maatschappelijk werk ontvan gen. Vanaf het eerste ogenblik dat het Ministerie van CRM met de PEN-in-Wor- ding te maken kreeg, heeft rijksinspec- teur F. E. Gustenheven er veel tijd en Het zal nog wel enige tijd duren alvo rens de werkelijke schade voor de visserij (uiteraard bij benadering) kan worden vastgesteld. In een emotionele sfeer lijkt bovendien elke poging om een en ander tot juistere proporties terug te brengen ver geefse moeite. Blij, vooral in het zuidwesten, is men eveneens met de bezetting van Verkeer en Waterstaat, al zou het alleen maar zijn dat niet langer ene minister Bakker aan het hoofd van dat departement staat. Im mers, deze voormalige minister van V W was de doodsvijand van de groepering die zich verzet tegen de sluiting van de Oosterschelde. Drs. Bakker heeft tijdens zijn ministerschap bij elke voorkomendea gelegenheid er geen twijfel over gelaten dat, van zijn gezichtspunt uit, de dam door de Oosterschelde er moet komen. Zijn tegenstanders verwijten hem, dat hij tegenover die zekerheid in het onzekere heeft gelaten wat er dan van de inhoud van het Zeeuwse meer zal worden; hij zou er in feite slechts een ongefundeerd opti misme tegenover hebben gesteld. BEVALLEN: M. JansenHovenkamp d, J. P. Coen straat 20, IJmuiden; H. M. C. OomsHil- lege d, Van Lenneplaan 34, Driehuis; A. J. Visserde Vries d, Helmstraat 7, IJmui den; G. M. Di TonnoFraikin d, Schip- laan 34, IJmuiden; S. A. van Hellemond Hoop z, Lierstraat 16, IJmuiden; H. Pols van Kampen z, Keetbergenlaan 134, IJmui- Per 50, kilogram: grote schelvis, 82-80, den; G. c. van Gelder—van der Kooij d, Waalstraat 128, IJmuiden. worden. Zij rusten op een fundering van 1.20 meter dikte. Daarvoor alleen al is 20 ton betonijzer in de grond verwerkt. Boven in de nieuwbouw komt het maga zijn en omdat het bedrijf met uitsluitend zware materialen werkt moest grof ge schut in stelling worden gebracht om el ke onvoorziene omstandigheid bij voorbaat uit te schakelen. Het geheel is berekend op een druk van twee ton per vierkante centimeter. Het magazijn zal vanaf de Heemsker kerweg bevoorraad kunnen worden, mede door toepassing van een kraanbaan. Goe deren worden door een sterke bedrijfslift naar beneden getransporteerd, nadat zij op maat zoals bij buizen zijn ver werkt in de zaag-automaat. Niet alleen het magazijn wordt modern van opzet, ook de constructiewerkplaats wordt straks volkomen modern en volgens een bepaalde werklijn in gebruik geno men. Een snellere werkwijze dus, welke door mechanisatie nog meer in de hand gewerkt wordt. Nieuwe machineriën zul len er hun plaats in nemen. Ook het ma chinepark van de draaierij is in ruim an derhalf jaar volkomen vernieuwd. Daar naast wordt de modernisering verder doorgevoerd in de kantoren, want zo stelt men bij Motorenco het is tegen woordig noodzaak, snel te werken. Een direct inzicht in de voorraad is een eerste vereiste. Motorenco is een bijzonder bedrijf. Dat blijkt al uit het feit, dat het behalve ma chinefabriek en constructiewerkplaats ook een handelsonderneming is en tevens tal van reparaties hier worden uitgevoerd. Me de in verband met dit laatste is het be drijf ook zaterdags geopend en verder dag en nacht bereikbaar, hetgeen voor conti- nuebedrijven van uitermate belang is. Ve len hebben mede om die reden de weg naar de Alkmaarseweg gevonden en dat is dan weer de reden van de uitbreiding. Een uitbreiding overigens, welke aan de huidige gevel langs de Alkmaarseweg wei nig verandering zal veroorzaken, zij het dan, dat de kantoorruimte straks show room zal worden, want aan dat laatste heeft men nu ook gebrek voor uw BRUILOFTEN, RE CEPTIES, PARTIJEN en VER GADERINGEN. PLEIN 1945-4 - IJMUIDEN Telefoon 1 65 51 - 0 2550 om 19 uur begint. ^-3 I '•/IA- T-.' in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Naam i Adres Daarna kunt u mij noteren als t Doorhalen wat niet verlangd wordt. maandabonnee t 6.90 kwartaalabonnee f 20.10

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5