Geboorte verplaatst naar kraamcentrum NA DE BEVALLING DIRECT WEER NAAR HUIS t Invoering in IJmond zal niet vlot verlopen Aparte kraamcentra m IJmond niet mogelijk Wat kost een bevalling? ideaal bij moeilijke woonomstandigheden Besprekingen in de IJmond over poliklinische bevallingen „Bevallen in kraamcentrum f I II P Speciale commissie maakte rapport Financieel niet haalbaar HEEMSKERKSE VERLOSKUNDIGE J. M. H. VAN SAASE: - wl' L/ -'V DO 6 DONDERDAG 22 JULI 1971 i 4 (Van een onzer verslaggevers) ei Enkele uren oud. 99 Professor Kloosterman: „Normale bevalling kan wanneer mogelijk het beste thuis gebeuren”. br sol tu vii gy en Gi ki al ur 9, OM VELSEN In de IJmond worden op het ogenblik besprekingen gevoerd tussen de drie ziekenhuizen, de Stichting Samenwerkende Kruisverenigingen IJmond, de huisartsen, de vroedvrouwen en de zieken fondsen over de invoering van de zogenoemde poli klinische bevallingen. Hierbij wordt de bevalling van de aanstaande moeder naar het kraamcentrum van een ziekenhuis verplaatst. Zij wordt daar door de huisarts of de vroedvrouw geholpen. De kraamver zorgster van de kruisvereniging assisteert bij de be valling en gaat daarna de thuiskomst van moeder en kind voorbereiden. De kraamvrouw vertrekt 24 tot 48 uur na de bevalling al naar huis, waar zij normaal het kraambed afmaakt. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Tijdens het overleg in de IJmond over de invoering van de poliklinische bevallingen heeft een commissie een speciale studie ge maakt over de mogelijkheid van twee geheel zelfstandige kraamcen tra. De Velsertunnel zag men toch nog als de grote belemmering voor snel vervoer naar een verloskundig centrum, zodat uitgegaan werd van een centrum boven en een inrichting onder het Noordzeekanaal - - z; i I f I A /Z,/: DR. C. F. J. LAMPE 1980 1975 1670 1620 850 880 nota De samenstellers van de (Van een onzer verslaggevers) j een kraamafdeling wordt voor moeder Zie pagina 7 UWVWWWWWVWWWWWWWVWWVWWWW Met de nieuwe instelling van de poli klinische bevalling is het voor de vrouwen die thuis weinig ruimte hebben, gemakke lijker geworden. De geboorte vindt plaats Gezien het feit dat voor deze twee units aparte, goed geoutilleerde gebouwen moes ten komen met twee volledige staven, achtte men dit financieel niet haalbaar. Aan de drie ziekenhuisdirecties werd verzocht in de kraamcentra voor de nodi ge voorzieningen en mogelijkheden te zor gen. IJmond ten noorden van het Noordzeekanaal IJmond ten zuiden van het Noordzeekanaal „Ik kom vaak in gezinnen, waar de woonomstandigheden niet ideaal zijn. Dat is zo dikwijls het geval met inwoning. Iedereen bemoeit zich ermee. En als de bevalling midden in de nacht gebeurt, staat het hele huis op z’n kop. Maar ik laat de mensen vrij. Ik weet wel dat er huisartsen zijn die geen huisbevallingen Verloskundige Van Saase kan de argu mentatie van de Amsterdamse gynaeco loog, professor Kloosterman (zie elders), best onderschrijven. Ook zij vindt het voor de vrouw beter dat zij thuis blijft. „Als alles achter de rug is, is het thuis erg gezellig, ’t Is ook leuker voor de man. Tevens kan men gebruik maken van de mogelijkheden die alle Nederlandse zie kenhuizen bieden. Een kraambed van ma ximaal acht dagen op een kraamafdeling. (De bevallingen die noodzakelijkerwijze in een ziekenhuis geschieden door een zo genaamde medische indicatie, horen hier niet bij). in het kraamcentrum, waarna de vrouw direct naar huis terugkeert. Opleiding leide krachten tot hulp in de huishoude lijke dienst te „bevorderen” hoe dankbaar deze taak misschien ook is. Nu is afge sproken dat de kraamverzorgster de huis arts in het ziekenhuis helpt en daarna het huishouden van de moeder gaat doen gedurende tien dagen.” In de IJmond zal naar alle waarschijn lijkheid de invoering van de bevalling met de verkorte opnameduur niet zo vlot ver lopen. Dr. C. F. J. Lampe, geneesheer- directeur van het Antonius Ziekenhuis in IJmuiden, hoopt met de in gebruikneming van het nieuwe Zeeweg Ziekenhuis in het najaar tot poliklinische bevallingen te kunnen overgaan. Onderstaand enkele gegevens betref fende de prijzen die in de IJmond door ziekenhuizen, vroedvrouwen, huisartsen en kruisverenigingen worden gevraagd voor bevallingen, alsmede de tegemoet komingen van de ziekenfondsen. Ook dr. Van Wesemael vindt het nood zakelijk opnieuw met alle ziekenhuisdirec ties, huisartsen, vroedvrouwen en kruis verenigingen te overleggen over een aan tal afspraken om te komen tot een unifor miteit in vernleegkunde, behandeling en medicamentatie. P a di pi pi vi ge ee d d n o k b 2 v fc 1< t r 1 I 1 1 I 1 I is O1 d; e< .si's In Nederland zullen steeds meer kinderen in kraamcentra worden geboren. HEEMSKERK. „Ach, als de situatie thuis het toelaat en er is een kraamver zorgster, dan kan het thuis gemakkelijk. Toch denk ik, wanneer de vrouw een be valling in het ziekenhuis wil, gelukkig die doet het niet thuis!” Dit zei de Heems kerkse verloskundige, mejuffrouw J. M. H. van Saase. Zij werkt al meer dan vijftien jaar in Heemskerk en toont zich met de instelling van de poliklinische be valling erg gelukkig. Voor ons verloskundigen is die huisbe- valling met al de drukte niet zo erg. Wel voor de huisartsen, die dikwijls midden uit hun praktijk worden gehaald. En als de bevalling ’s nachts gebeurt, worden zij weer de volgende morgen zo fris als een hoentje op hun spreekuur verwacht. Wij kunnen dan nog eens uitslapen”. Duidelijke voordelen van de poliklini sche bevalling zijn: Alle drukte van de bevalling valt thuis weg, doordat de gebeurtenis plaats vindt in een ziekenhuis, waar voldoende, spe ciaal daarvoor ingerichte ruimte aanwe zig is. Vooral voor mensen die klein zijn behuisd, kan dit argument een belangrij ke rol spelen. Er is voortdurend deskundig personeel aanwezig, dat de vrouw gedurende enkele uren voor en ongeveer 24 uur na de be valling kan begeleiden. Bij ontstaan van noodsituaties staat altijd de specialistische staf van het ziekenhuis gereed. De overbezette huisarts en vroedvrouw zouden het iets gemakkelijker krijgen. Het zal nu minder voorkomen dat de arts re gelmatig op en neer rijdt, doordat bij voorbeeld zenuwachtige vaders te vroeg alarmeren. De arts bepaalt het tijdstip van de op name, waarna hij vlak voor het gebeuren wordt opgeroepen. Als nadelen van de poliklinische be valling moeten worden genoemd: De bevalling die een natuurlijke ge beurtenis is, zou uit psychologisch oog punt beter in de vertrouwde omgeving van het eigen huis kunnen plaats vinden. Dit is van groot belang, ten eerste voor de aanstaande moeder, die niet de overscha keling huis-kraamcentrum-huis hoeft mee te maken, maar ook voor de man, die zich thuis meer op zijn gemak zal voelen en de geboorte kan meemaken. Ook is het belangrijk dat de kinderen de bevalling als een echte familie-aange- legenheid ervaren. Het vervoer vlak voor en vlak na de bevalling is bezwaarlijk. Voor de poliklinische bevalling moet men zich meer financiële moeite getroos ten dan voor een bevalling thuis. meer aannemen. Wanneer alles in het zie kenhuis gebeurt, heeft dat voor ons na tuurlijk grote voordelen. Je wordt niet honderd keer voor niets 'opgebeld en rent niet tien keer op en neer. Er komt visite. Een kopje koffie. Alles loopt op rolletjes. Toch moeten de vrou wen niet denken dat ze thuis zoveel goed koper uit zijn. Denk maar eens aan alle extra dingen als: gas, water, licht, be- wassing, een kraamverzorgster in de kost, koffie, een gebakje misschien een drank je”. en kind per dag gevraagd in het zie- s kenhuis: Sint Jozef in Heemskerk f 117,30 (er is maar één klasse) 5 Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk Vlak voor de bevalling wordt de vrouw naar het kraamcentrum ge bracht. Voor het gebied beneden het Noordzee kanaal zouden vier bedden voor de nor male bevallingen in een apart verloskun dig centrum voldoende zijn en voor de ge meenten boven het Noordzeekanaal een capaciteit van acht bedden. 3de klas 128,55; 2B 151,50; 2A 188,80, 1ste klasse 192,05. Sint Anthonius Ziekenhuis in IJmui den 3de klasse 108,95 en klasse 2B f 148,25. De ziekenfondsen restitueren per dag '49,30 en als men aanvullend verze kerd is nog eens 10. Het Centraal Orgaan Ziekenhuisover- leg moet nog de prijzen bepalen die de ziekenhuizen in de IJmond voor beval lingen met verkorte opnameduur mo gen rekenen. Volgens dr. Lampe van het Anthonius Ziekenhuis was de Alkmaarse prijs van f 150.- „te schappelijk”. Ook is bekend dat het Sint Elisabeth’s Gasthuis in Haarlem (Schalkwijk) voor twee dagen aan liggeld voor moeder en kind een bedrag van 332,70 gaat rekenen. De drie IJmondse ziekenhuizen zijn alle maal bezig met nieuwbouwplannen. Van twee ziekenhuizen komen de uit breidingen pas over enkele jaren ge reed. Men kan dus uitrekenen dat de prijs voor de poliklinische bevalling in de IJmond ver boven het laatstgenoemde bedrag zal uitstagen. Daarbij komen dan nog de kosten van de huisarts of vroedvrouw, alsmede de vergoedin gen voor de verzorging thuis, zodat het poliklinisch bevallen bepaald geen voor delige zaak wordt! Deze hoge kosten zullen in de verdere besprekingen nog een heet hangijzer blijken te zijn. Overigens ziet mejuffrouw Van Saase ook financiële problemen bij de poliklini sche bevalling. „Er kunnen zich situaties voordoen dat voor één dag twee keer de medische en verpleegkundige verzorging wordt be taald. Als de vrouw bijvoorbeeld 's mor gens om elf uur het ziekenhuis verlaat, moet zij een hele dag liggeld betalen. Maar tegelijkertijd is zij ook verplicht de kraamverzorgster voor die dag te be talen. Ik denk dat hierover nog wel het nodige overleg zal plaats vinden”. De heer H. van de Wetering, directeur van het Groene Kruis in IJmuiden en be stuurslid van de Stichting Samenwerken de Kruisverenigingen IJmond, ziet de in voering van de poliklinische bevalling ze ker niet als een concurrentie voor deze in stellingen. „In eerste instantie bestond tij dens de besprekingen het idee om de kraamverzorgster alleen nog maar het huishouden te laten doen. Wij voelden er niet zo heel veel voor onze volledig opge- aantal eensluidende afspraken betreffende opnametij dstippen en oproepen van de art sen. Volgens hem is nog niet duidelijk overeengekomen of de huisarts het opna metij dstip bepaalt of de vrouw zelf. In het laatste geval ziet hij grote moeilijk heden, wanneer de kraamvrouw zich bij voorbeeld door zenuwachtigheid misre kent. De nieuwbouw krijgt een kraamafde ling met twintig bedden en twee verloska mers. Er komen voor dit soort bevallingen nog eens zes bedden en men kan in nood gevallen ook over een derde verloskamer beschikken. Dr. Lampe verwacht dat het niet nodig zal zijn te komen tot een accom- modatie-uitbreiding van het nieuwe zie kenhuis, hoewel de plannen al jaren gele den, toen van een poliklinische bevalling nog nauwelijks sprake was, klaar lagen. Wel hoopt hij nog wat „differentiatie” in ziekenkamers te krijgen, zodat volgens de geneesheer-directeur van het Anthonius Ziekenhuis het niet kan voorkomen dat een vrouw die maar korte tijd blijft, komt te liggen naast iemand die bijvoorbeeld acht dagen in het kraamcentrum door brengt. Wat de kosten van een poliklinische be valling in het Zeeweg Ziekenhuis zullen zijn, weet dr. Lampe nog niet. Dit zal in samenwerking met het Centraal Orgaan Ziekenhuisoverleg worden bepaald. Wel hoopt hij dat men daarbij niet „te schap pelijk” zal zijn, zodat het niet kan voor komen dat men, n et als in Alkmaar waar in het Centraal Ziekenhuis honderd- vijftig gulden werd gevraagd, niet kan uit komen. Dr. R. Mees, geneesheer-directeur van het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk, ziet nog een groot aantal problemen rond de verplaatste huisbevalling. Bijvoorbeeld welke vergoedingen berekend moeten worden, wanneer de vrouw langer dan 48 uur in het ziekenhuis blijft, zodat eigen lijk sprake is van een ziekenhuisbevalling. Daarnaast vindt hij het noodzakelijk met alle huisartsen en vroedvrouwen alsmede de kruisverenigingen te komen tot een 4 Het Rode Kruis Ziekenhuis ziet voorlo pig nog geen mogelijkheden tot de polikli nische bevalling. Het ziekenhuis heeft op het ogenblik een groot aantal ingrijpende verbouwings- en nieuwbouwplannen. De veertien bedden en de twee verloskamers van de kraamafdeling zijn, volgens dr. Mees, niet voldoende om aan de vraag naar dit soort bevallingen te voldoen. Ver der zijn de nieuwbouwplannen al geheel klaar en zou het moeilijk zijn de bouw weer aan te passen. gingen verder uit van een gemiddelde verpleeg- duur van vier dagen in het verloskundig centrum. Deze vier dagen zijn gebaseerd op enerzijds poliklinische bevallingen, die veelal een opnameduur kennen van twee dagen en anderzijds op verzorgingen van de kraamafdelingen, waarbij men lang niet altijd tien dagen in het ziekenhuis verbleef. i .J®'-:? V mH In de nota kwamen de commissieleden tot de conclusie dat „een afzonderlijke verloskundige unit uit economische over wegingen niet realiseerbaar is.” Uit vergelijkingen tussen het aantal be vallingen in 1967 en 1969, uitgesplitst over de drie IJmondgemeenten, bleek dat in de IJmond de tendens bestond tot een ver mindering van het aantal ziekenhuisbeval lingen. In Velsen nam het percentage van 1969 zelfs met 10,7 percent af vergeleken bij de cijfers van 1967. Men zocht daarvoor de oorzaak in de sluiting van de kraam kliniek „Maranatha.” Toch verwachtte men dat de hospitali- satie van de kraamzorg ook in de IJmond toe zou nemen. Aan de hand van cijfers van grote steden als Amsterdam en Den Haag werd berekend dat in 1975 zeventig percent van alle bevallingen in een inrich ting zou plaats vinden. Men schatte der tig percent in het ziekenhuis (medische Indicatie, red.) en veertig percent in een verloskundig centrum. Met behulp van de econoom van Velsen, alsmede enige prognoses van het Centraal Bureau voor de Statistiek had men de vol gende prognose opgesteld betreffende het aantal geboorten in 1975 en in 1980. In Nederland had men tot nu toe voor de bevallingen een keus uit verschillende mogelijkheden. Als de aanstaande moeder lid is van een kruisvereniging kan zij een kraamverzorgster in huis nemen. Deze blijft meestal tien dagen in het huishou den. Ook kan de wijkverpleegster twee keer per dag langs komen om moeder en kind te verzorgen. Het huishouden wordt vaak gedaan door een familielid, een vriendin of kennisje. De huisartsen en vroedvrouwen in de IJmond vragen per bevalling een be drag dat varieert van 200 tot 300. Een verplicht verzekerde moet, indien mogelijk, een vroedvrouw nemen en krijgt van het ziekenfonds 200 terug. Een vrijwillig verzekerde kan kiezen tussen de huisarts en de vroedvrouw. Het ziekenfonds geeft ook een vergoe ding van 200,-. De kruisverenigingen vragen bij kraamverzorging thuis op het ogenblik f 72,50 per dag. Het ziekenfonds betaalt daarvan 49,30 en als men in een aan- vullingsfonds is verzekerd, dan nog eens 10,- extra. Voor wijkkraamverzorging (de wijk verpleegster komt twee keer per dag) wordt op het ogenblik 32 per dag ge- j ekend. Het ziekenfonds keert daarvoor f 19,06 uit en via het aanvullingsfonds f5,-. Voor een bevalling en een verblijf op Niettemin is dr. Mees van het Rode Kruis Ziekenhuis niet pessimistisch. „On getwijfeld zullen wij bij enige aandrang van buiten wel iets vinden”, zegt de ge neesheer-directeur, die verder nog van mening is dat de overbezette huisarts het hierdoor iets gemakkelijker krijgt. In Heemskerk zal het de eerste jaren ook nog niet mogelijk zijn voor de aan staande moeders de geboorten van hun kinderen in het Sint Jozef Ziekenhuis te laten plaats vinden. Dr. P. J. van Wese mael vertelde namens de directie van het ziekenhuis, dat er een aantal nieuwbouw plannen klaarligt, waarvoor alleen nog toe stemming van het ministerie van Sociale Zaken verleend moet worden, wil men binnenkort met de nieuwbouw starten. De bestaande outillage van twintig bedden van de kraamafdeling acht hij op het ogenblik voor bevallingen met verkorte opnameduur niet voldoende. Bovendien vindt hij het bijzonder moeilijk om de toch al overbezette huishoudelijke dienst van het ziekenhuis weer met een aantal extra taken te belasten. - - LAL. fc-* w LA,

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 6