mogelijk wanneer het beste thuis gebeuren Groot aantal huisbevallingen in Nederland vergeleken met buitenland erg uniek Veel belangstelling bij crematie van P. Rijken 1 Fcharmante mode voor a.s. moeders bij maminette upMst „Normale bevalling kan Bk ■I IN DE UMOND opticiërTKOSTER ktul_ dieïy... iiII iO up PROFESSOR DR. G. KLOOSTERMAN: Huisartsen uit IJmond-Noord stellen zich SOCIAAL WERK VERRICHT BIJ TAL VAN INSTELLINGEN vrouw groter IJmuiden Heemskerk Keuzepakket voor kraam- Beverwijk positief op Veel verplaatste huisbevallingen in grote steden 7 1 ilHI DONDERDAG 22 JULI 1971 95 (Van een onzer verslaggevers) Ideaal City Kennemer theater Ambulance Cinema Marquette Luxor IJMUIDEN „Hoewel ik de poliklinische bevalling een welkome uit breiding vind van het keuzepakket dat de Nederlandse huisvrouw ter be schikking staat, ben ik er toch een voorstander van dat deze normale, na tuurlijke gebeurtenis, wanneer mogelijk, thuis in het gezinsverband plaats vindt”. Dit zegt professor dr. G. J. Kloosterman (56), hoogleraar in de gynaecologie en verloskunde aan de Amsterdamse Gemeente Universiteit en hoofd van de afdeling gynaecologie en verloskunde van het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam. Professor Kloosterman, die getrouwd is en zeven kinderen heeft („Ik beschouw het als een groot voorrecht dat ze op één na allemaal thuis zijn geboren”) vindt het, vergeleken met het buitenland, uniek dat er in Nederland nog zoveel huisbevallingen gebeuren. SPECIAAL CENTRUM IN ZAANSTREEK Rompslomp Gezellig lange nieuwstraat 415 ijmuidén Stadsschouwburg MET EEN nu niet bepaald op een bescheiden plaatsje neergezette ca mera heeft regisseur Alexis Neve voor „Intimiteiten” het leven ver filmd van een luxe prostituée, ge speeld door Anna Kristina. Alle ge bruikelijke ingrediënten zijn hiervoor weer aanwezig en dus ontvlucht An na het ouderlijk huis, waarna zij „de snelste weg naar rijkdom” kiest, zoals dit heet. Vandaar dat Anna zich duur verkoopt, ofschoon er toch voor haar weinig plezier met het in bed ver diende geld is weggelegd. Zij komt namelijk in contact met een vent met een afwijking, die haar met een revol ver van het leven berooft. Met deze pikante onthullingen uit het rossige leven wordt het weekprogramma van City hedenavond ingezet. SPEC!AAL )l riEK i's 1 te kiezen waar zij wil bevallen". omstandigheden, „Er zijn (Van een onzer verslaggevers) In de aula van Westerveld sprak tot de films I ADVERTENTIE !A ADVERTENTIE vindt u bij VWMM 1 werkzaamheden als de kraamverpleegster van een ziekenhuiskraatnafdeling. „Ook vind ik het heel belangrijk dat de kinderen in het gezin de bevalling van moeder kunnen ervaren als een echte fa milieaangelegenheid.” Hoe komt het dan dat de bevalling met verkorte opnameduur zo’n opgang maakt „Overigens lijkt het mij toch beter voor die overbezette huisarts, die dit laatst ge noemde voordeel zeer hoog aanslaat, dat hij de bevalling geheel overlaat aan de vroedvrouw. Ik moet dan wel opmerken dat we, wanneer dit gerealiseerd zal wor den, tot een snelle uitbreiding van het vroedvrouwenkorps moeten komen.” Is het medisch verantwoord een kraam vrouw vlak voor en vlak na de beval ling te vervoeren? „Natuurlijk kan dat, maar prettig is het niet altijd. Ook daarom zie ik een kraam vrouw het liefst thuis bevallen. Ik vind dat vervoer nogal wat. In sommige ste den worden de vrouwen in gewone taxi’s vervoerd en dan moeten ze zelf maar uit zoeken hoe ze driehoog de trap op komen. Maar als het vervoer met een ambulance gebeurt, is het wel haalbaar”. Door de instelling van de bevalling met een verkorte opnameduur is het keuze pakket groter geworden, zodat werkelijk ieder kan kiezen uit een bevalling thuis, een poliklinische bevalling of een beval ling en een verblijf in een kraamcentrum. Met elke wens kan zo rekening worden gehouden. Op de vraag of de mensen met de kleine beurs dan niet de dupe worden, wanneer de artsen het bevallen in een ziekenhuis steeds meer zullen bevorderen, antwoord de hij ontkennend. Het overgrote deel van de huisartsen neemt nog steeds huisbeval lingen aan. (Van een onzer verslaggevers) HET GOEDLACHSE publiek kan van heden- tot en met zaterdagavond weer in Luxor terecht voor „Op vrijersvoeten” een der vele kluchten met Louis de Funès in de hoofdrol. Opnieuw speelt het verhaal zich af onder de staalblauwe hemel van de Franse Rivièra, waar men ook in East- man-kleuren prettig kan vertoeven. Louis de Funès zorgt als de gendarme Cruchot opnieuw vooi de nodige malle situaties en gekke bekken, waar de liefhebbers waar schijnlijk in groten getale op zullen af stor men. Dit Franse driftkikkertje ligt immers nog altijd goed op de lacherige filmmarkt VOOR DE rest van de week bestaat dit programma nog uit de western „De laatste kogel,” te vertonen van heden tot en met zaterdagavond. De films voor de beide nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag heten respectievelijk „Callgirls van Berlijn” en „Tienduizend dollar bloed geld,” welke laatstgenoemde film ook nog in de tweede matinee van zondag zal gaan draaien. In de eerste voorafgegaan door de kostelijke 'ekenfilm „Woody Woodpec kers festival” beste film is geworden Rademakers gemaakt. Professor Kloosterman: „Elke gezon de aanstaande moeder heeft het recht BEVERWIJK Dr. M. A. de Ruiter uit Beverwijk is woordvoerder van de Huis artsenvereniging Kennemerland en secre taris van het Algemeen ziekenfonds Ken nemerland. Hij verklaarde dat tijdens een vergadering van vijftien huisartsen uit IJmond-Noord de meerderheid van de ge neesheren zich positief opstelde tegenover het poliklinisch bevallen. „Maar ik weet niet of het ons tijd gaat schelen”, zei hij. Persoonlijk ging zijn voorkeur uit naar de huisbevalling. „Ik doe dit graag; boven dien vind ik het fijn dat de andere kinde ren dit zo kunnen meemaken”. ijs de ide len rts in- iet ir- :en lOg lod- rec- ■uis- lan- ifor- en iren lan- hun s te sse- het iiw- toe- :iale men De iden het orte dien toch van xtra ode Dn- ang Se van het us an nd in en en De le en, it- je- li- 1B ■lo- ili- op nde De Iers dr. aag 'er- leel iuw ide ,rt- iijk la in jk- >ij- re- de il- o- ag :e- De overledene werd ook herdacht door de heer J. Martijns namens het bondsbe- stuur van de metaalbedrijfsbond NVV en de heer Smits voor het Humanistisch Ver bond Beverwijk. Bij het dalen van de kist werd het slotkoor „An die Freude” uit de negende symfonie van L. van Beethoven gespeeld. VERVOLGENS tot en met woensdag avond „Te gek om los te lopen”, een dol le klucht met Jerry Lewis als de miljo nair Brendan Byers die, omdat hij voor de militaire dienst is afgekeurd over vol doende vaderlandsliefde beschikt om een eigen legertje te formeren, ter bestrijding van het nazidom. Hij wordt ook nog bij een aanslag op Hitler betrokken, verwerft onderwijl de liefde van een Italiaanse burgemeestersvrouw, om er tenslotte in te slagen het Duitse leger tot de terug tocht te bewegen. Voor zover er dan om een oorlog kan worden gelachen is het Jerry Lewis wel toevertrouwd het publiek hier met zijn malle fratsen toe te bewe gen. Onderwijl zorgt Elvis Presley zon dagmiddag in „Elvis op z’n best” voor het gepaste vakantieamusement. De huisarts kan dan een groot deel van de begeleiding overlaten aan de verpleeg sters of kraamverzorgstrs die in het zie kenhuis aanwezig zijn. Vlak voor de be valling wordt de arts dan wel gewaar schuwd. duur of een verplaatste huisbevalling. De rompslomp vindt in het ziekenhuis plaats en daarna maakt de vrouw haar kraam bed thuis af, heel gezellig in een ver trouwde omgeving, samen met haar man en haar kinderen. WAARSCHIJNLIJK met het oog op de huidige vakantieperiode is er voorts elke dag nog een matinee, waarvoor de amu sante tekenfilm „Peter Pan” nog een week je in dit theater wordt vastgehouden, met als toegift voor de tweede matinee van zondag de gerenommeerde griezelfilm „De doodskus van dr. Fu Manchu. Professor Kloosterman: „Om de zaak duidelijk te stellen moeten we van twee punten uitgaan. Allereerst is er een be paald gedeelte van de Nederlandse kraam vrouwen, dat tijdens de zwangerschapsbe- geleiding een medische indicatie krijgt voor een ziekenhuisbevalling. Bij deze vrouwen ongeveer 3O’/o van de kraamvrouwen is het dus noodzakelijk dat de bevalling onder deskundige hulp plaats vindt in een daarvoor bij uitstek ingericht centrum, een ziekenhuis. De rest van de kraamvrouwen, zeventig percent, kan bevallen op de plaats waar aan zij zelf de voorkeur geeft. Verder is het zo dat van de vrouwen die thuis een kindje krijgen, twee percent door complicaties tijdens de bevalling naar n ziekenhuis wordt vervoerd. Maar daar over hoeft men zich niet ongerust te ma ken. In Nederland ligt namelijk iedereen binnen een half uur in een ziekenhuis. In Zweden moet men vaak uren reizen, soms wel een dag, voor een ziekenhuis wordt bereikt, zodat daar alle bevallingen in de kraamcentra van de ziekenhuizen gebeu- ten. Maar nogmaals, dat is in Nederland niet nodig.” U vindt het erg belangrijk dat de be valling thuis gebeurt. „Ja, het is een vaderlandse traditie dat een bevalling een normaal gebeuren is, welke zoveel mogelijk spontaan moet ver lopen, zonder ingrijpen van buitenaf. Me nige Nederlandse huisvrouw wil graag be vallen in de vertrouwde, huiselijke omge ving. De vrouw die thuis blijft, geeft te kennen er niet tegen op te zien. Ze zal het zelf wel klaren. Dat is een deel van ons volkskarakter. Ook een soort oerver- trouwen in de natuur en in zekere zin godsvruchtigheid. Waarschijnlijk realise ren slechts weinig Nederlanders zich, hoe zeer onze verloskundige organisatievorm tot een van onze nationale bezienswaardig heden kan worden gerekend. Het is ei genlijk een stukje folkore. familie van de overledene en de ongeveer honderdtwintig andere aanwezigen de heer W. Bakker, lid van de Raad van Bestuur van Hoogovens. Het meest sprekende van de heer P. Rijken vond hij „het onver moeid bezig zijn om te komen tot een ontplooiing van de werkende mens. Op een humane en beminnelijke manier heeft hij stap voor stap dit proberen te verwezen lijken. De heer Rijken hield zich in het ambtenarenoverleg en de ondernemings raad niet met grote structuren bezig, maar veel meer met de gewone dingen die op dat moment haalbaar waren. Talrijke re gelingen op het gebied van pensioenen, vakanties, huisvesting van gastarbeiders, enzovoorts kwamen ook door zijn beslis sende rol in de besprekingen tot stand. Hij ging daarbij zakelijk, maar ook vriendelijk te werk. De heer Rijken hield vast aan zijn inzicht, maar ging het compromis niet uit de weg. Wij zijn vervuld van dank baarheid voor het vele werk, dat hij heeft gedaan. Het was een groot voorrecht de heer Rijken te mogen kennen,” aldus de heer W. Bakker van Hoogovens. Dat is ook het geval in Alkmaar, waar men in het Centraal Ziekenhuis voor het eerst in Nederland met de realisering hiervan begon. Daar heeft men inmiddels een aantal kinderziekten overwonnen. Men heeft ingezien dat de tijdslimiet van maximaal vierentwintig uur ziekenhuisver blijf te krap is. Vooral als de bevallingen enkele uren langer uitbleven dan was ver wacht. Ook heeft men in Alkmaar het ver voer van kraamvrouwen met ruime taxi’s afgeschaft. Overal in Nederland is over eenstemming met de ziekenfondsen bereikt dat dergelijk vervoer alleen maar zal ge schieden met ambulances. In Wormerveer is een speciaal kraam centrum opgericht dat geheel zelfstandig, los van elk ziekenhuis, functioneert. De Kraaminrichting Zaanstreek aan de Paul Krugerstraat is van de gezamenlijke kruis verenigingen. Aan het centrum zijn acht vroedvrouwen verbonden. Tijdens de zwan- gerschapsbegeleiding wordt een strenge selectie gemaakt. Alleen als men bijna ze ker is van een normale bevalling, wordt de aanstaande moeder ingeschreven. An ders wordt de vrouw naar een ziekenhuis verwezen. Daarom zijn in de kraaminrich ting geen couveuses. Er worden bijvoor beeld ook geen keizerssneden verricht. In het centrum werken de kraamver zorgsters van kruisverenigingen Zjj ver richten, daartoe in staat gesteld door hun specialistische opleiding, dezelfde werk- IN DIT THEATER van heden- tot en met woensdagavond „Mira,” de nieuwste Nederlandse film van Fons Rademakers met de inmiddels al veelbesproken Willeke van Ammelrooy in de titelrol. Het is een kostelijke film in prachtige, gesluierde kleuren, die helemaal de specifiek-lokale sfeer weergeven van de lage landen aan de zee. Met bonkige Vlaamse types in hun onbehouwen gevecht tegen de onver mijdelijke vooruitgang. Met vele knap ge speelde scènes en soms verrassende type ringen van de reeds genoemde Wi’leke en Carlos van Lanckere. Vandaar dat het de ooit door Fons men. Het resultaat is een western van grote klasse, een waardige aansluiting op de traditie van „High noon” en „Shane”, die in de Stadsschouwburg van vrijdag- tot en met zondagavond zal worden vertoond. Als secretaris van het ziekenfonds Ken nemerland kon hij mededelen, dat de zie kenfondsen overeengekomen waren de am bulances voor het vervoer naar huis te be talen, maar dat er verder nog geen rege ling bestond voor een extra tegemoetko ming. Volgens dr. De Ruiter zou hier de normale ziekenfondsuitkering moeten gel den. Jerry Lewis als de verknipte gene raal in de dwaze klucht „Te gek om los te lopen”, die van vrijdag- tot en met woensdagavond in City (IJmui- den) zal worden vertoond. DIRECT NA het vertonen van de span nende spionnenfilm „Paspoort naar de hel” in de eerste matinee van zondag wordt het weekprogramma in dit thea ter tot en met woensdagavond voortgezet met „Meisjesinternaa(k)t”, een bloot- borstige Duitse filmkomedie over een jong BEROEMDE filmacteurs als Yul Bryn- ner, Eli Wallach, Horst Buchholz en Ja mes Cohurn wisten onder regie van John Sturges met „Zeven mannen zonder vrees” voor een waarlijk grandioze avonturen film te zorgen, die zich afspeelt in het woeste landschap van Mexico. Het ver haal hiervoor zou het epos van de moed en de angst kunnen wórden genoemd. ANGST BIJ de eenvoudige boeren uit ’t klein Mexicaanse grensdorpje Ixcatlan, die op geregelde tijden hun oogst zien ge plunderd door een stel meedogenloze ban dieten en moed bij de zeven mannen, die mag. Het meisje moet daarom naar kost school en haar vriendje komt hier, ver kleed en wel ook terecht. Hetgeen dan weer aanleiding geeft tot de nagestreefde erotische verwikkelingen, opgediend als een „pikante sex-cocktail”. Zijn wij in Nederland langzaam op weg naar een volledige hospitalisatie? „Misschien wel. Maar nogmaals, ik ben daar geen voorstander van. Sommigen wijzen erop dat de huisbevalling in ons land zal gaan verdwijnen door een tekort aan artsen, vroedvrouwen, kraamver zorgsters. Zij denken dat het door de snel stijgende beloningen te kostbaar wordt om thuis te bevallen. Inderdaad kost een kraamverpleegster al veertig gulden per dag. Hierbij wordt dan uit het oog verlo ren dat hospitalisatie van iedere barende vrouw vrij zeker nog kostbaarder is, ten zij men de vrouw direct na de bevalling weer naar huis stuurt. Maar dan heeft zij thuis ook nog verzorging nodig. Dikwijls is het kraambed belangrijker dan de be valling! (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De invoering van de poli klinische bevalling is in sommige plaatsen al zeer ver gevorderd. Vooral in de grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is het zeer gebruikelijk dat de aan staande moeder in een inrichting haar kindje krijgt. Vindt u het noodzakelijk voor deze be vallingen speciale kraamcentra op te richten los van de ziekenhuizen? „Wanneer er zich tijdens de bevalling complicaties voordoen, is het van grote betekenis als deskundige hulp nabij is. Wel een apart, gezellig gebouwtje, dat via een gang of zo in verbinding staat met het ziekenhuis. Als de verkorte opna me alleen maar in het ziekenhuis moge lijk is, dan wel graag wat gezelligheid om de huiselijke sfeer te bevorderen. Het is tenslotte een verplaatste huisbevalling. Een leuke kraamafdeling, zonnige gor dijnen, veel planten. Alsjeblieft geen zie kenhuissfeer of mensen in het gips. Ik vind dat de man er moet kunnen over- PLEIN 1945 Nr 5 TEL. 02550-10062 UMUIOEN(O) „Er zijn bepaalde in Nederland? waarin een verkorte opnameduur bij de bevalling een uitkomst kan zijn. Er zijn legio vrouwen die zich in een klein huisje of veertien hoog in een flat, niet veilig thuis voelen. Of erg opzien tegen alle druk te in huis. Voor deze vrouwen heeft men de poliklische bevalling ingesteld, hoewel je dan misschien beter kan spreken van een bevalling met een verkorte opname- TERUG VAN (lange tijd) weggeweest is „Spartacus” een geweldige spektakel film van Stanley Kubrick over de histori sche slavenopstand, waar de Romeinse machthebbers bijna door uit het zadel werden gewipt. Geheel in Amerikaanse trant is dit relaas van een der eerste so ciale revoluties sterk geromantiseerd waar met in de hoofdrollen Kirk Douglas. Lau rence Olivier, Charles Laughton, Tony Cur tis en Jean Simmons een even spannend als ontspannend kijkspel uit is overge bleven. Dit zal van zondag tot en met woensdagavond opnieuw in het Kennemer theater worden vertoond. DRIEHUIS. Woensdagmorgen vond in Driehuis in de aula van het crematorium Westerveld een crematieplechtigheid plaats ter herdenking van de heer P. Rij ken, die deze week op 68-jarige leeftijd is overleden. De heer Rijken was in de IJmond, maar vooral in de stad Bever wijk, een bekende persoonlijkheid, die niet alleen bij Hoogovens, maar ook in tal van raden, instellingen, stichtingen en vereni gingen bijzonder veel maatschappelijk werk verrichtte, vooral ten dienste van de werkende mens. HET GEWENSTE contrast in dit pro gramma wordt dan in de matinee van zondag verzorgd door het nog altijd popu laire komiekenpaar Stan Laurel en Oliver Hardy, als de vliegeniers tegen wil en dank in de klucht „Brokkenpiloten” Namens de Beverwijkse Sociaal Culture le Raad sprak de heer M. Albrecht over de activiteiten van de heer P. Rijken bij de oprichting van de BSCR „Als lid van de Commissie Cultureel Beverwijk en la ter van de Beverwijkse Gemeenschap had hij een groot aandeel in de tot standko- ming van onze instelling. Als secretaris en penningmeester zette hij zich in voor talloze mensen en belangen. Na zijn pen sionering verzette de heer Rijken veel werk voor de administratie, maar behar tigde hij ook de belangen van het BSCR. personeel. In de voortdurende discussies rond de ontwikkelingen van het maat schappelijk werk stelde hij zich kritisch en progressief op, maar niet radikaal, om dat de heer Rijken wist dat niet elk nieuw geluid een nieuwe lente betekende. In de heer Rijken zullen wij een groot mens moe ten missen,” aldus de heer M. Albrecht namens de BSCR. Ook komt men in feite met deze soort bevalling tot een taakontlasting van de Nederlandse huisarts, die toch al overbe zet is. Het maakt natuurlijk een groot verschil of de huisarts enkele malen op en neer rijdt voordat hij bij de aanstaan de moeder blijft of dat de waarschuwing gebeurt door een deskundige verpleegster in een kraamcentrum. nachten en bij de bevalling aanwezig moet kunnen zijn”. Hoe is eigenlijk de situatie vergeleken met het buitenland? „Wij zijn werkelijk de Chinezen van Europa. Alleen in heel arme landbouwge bieden van bijvoorbeeld Portugal en Ita lië komen nog veel huisbevallingen voor. Maar het is daar te wijten aan gebrek aan ziekenhuizen, slechte verbindingen, weinig geld enzovoorts. In landen als Roe menië, Tsjecho-Slowakije, Polen en Rus land vinden zeventig tot honderd procent van de bevallingen in ziekenhuizen plaats. Alleen met landen als Thailand en de Afrikaanse ontwikkelingslanden gaat een PERCENTUELE VERGELIJKING op. Maar de achtergrond is dus anders”. „In Amerika bijvoorbeeld, neemt geen huisarts een bevalling aan, als de vrouw niet in het ziekenhuis geholpen wil wor den. Dat systeem brengt weer andere verschijnselen met zich mee: de vrouw wordt geacht altijd onder narcose te be vallen .inknippen is routine, de moeder mag het kind niet bij zich hebben waar- I door de borstvoeding niet eens wordt ge probeerd en de man mag de bevalling niet bijwonen. Veel Amerikaanse deskundigen vooral psychologen zien onze situatie als ideaal. Er is nu in de Verenigde Staten een stich ting opgericht, de „International Child birth Education Association”, die het huiselijke karakter van bevallingen weer gaat propageren, hetgeen wij nu mis schien overboord zetten”.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7