Nederlandse overheid: Spaans regime meldt: geen reden tot paniek wel degelijk cholera Urk eist GEANNULEERD Nimeiri weer aan macht in Soedan Wellicht proces Schiphol tegen opheffing kuilverbod Stella Maris WEINIG REIZEN terug naar Nederland K I fc' lil a VAN LENT’s lac.warning van Credietbank vorm van HET WEER WHO: „Tamelijk goedaardige Baby valt tussen rails: geen schram B loedtransfusie voor ongeboren kind in VS cholera” De Ruiter wil af Zijn walletjes ook open op izondag? K week end k tip AGENDApagina 17 Verder in de krant Bi HL VRIJDAG 23 JULI 1971 JAARGANG NUMMER 220 61e WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Burgemeester overweegt kort geding 3, 5, GEMEENTE HAARLEMMERMEER OVERWEEGT MOGELIJKHEDEN incl. formica hoektafel 839,— Plaatselijk onweer Zijlstraat 62 - Tel. 31 04 13 - Haarlem „Zondebok” Corduroy hoekset 2 3 zits bank 02550 - 1 0392 - 1 43 60 AUTOBEDRIJVEN N.V. Beverwijk 2 9 3 6 6 7 7 7 7 11 11 Hoogverraad lol S WW "1 I 1 E 1 W I Hr’ r L F VOOR UW AFSPRAKEN Telefoon 1 11 66 Dameskapsalon Sust - ijmuiden LANGE NIEUWSTR. 181 IJmuider Courant Goethe: (Van onze verslaggevers) Bij de te hausse van het wonkimst vice- artis* Hoofdredactie: Jos. L. Lodewfjks E. Koning Deze krant bestaat uit zestien pagina’s Een kerel waar iedereen een hekel aan heeft, dat moet een geweldige kerel zijn. HAARLEM Het ministerie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid ziet afgaande op de berichten van de Wereldgezondheidsorganisatie in Genève over een mo gelijke cholera-epidemie in Spanje nog weinig reden tot ongerustheid. In een gistermiddag uitgegeven communiqué zegt het ministerie op grond van de huidige toestand geen massale vaccinatie te overwegen van Nederlandse reizigers naar Spanje. Ook terugkomende vakantiegangers zullen op Schiphol niet met speciale maatregelen als quarantaine worden geconfronteerd, al adviseert het ministerie wel bij buikklachten of diarree zich in verbinding te stellen met de huisarts. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Achtergrond Plaatselijk nieuws Medische verzorging Modejournaal Puzzel Weerrapport Beeldverhalen Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers Verwachting van het K.N.M.l. tot zater dagavond: Voor zover de informaties van het ministerie strekken, aldus een woordvoerder vanmorgen, zijn de zeven officieel door de Spaanse autoriteiten by de Wereldge zondheidsorganisatie gemelde choleragevallen in gebieden geconstateerd, welke ver van de toeristische centra verwijderd liggen. Het ministerie zal de ontwikke lingen in Spanje op de voet blijven volgen en zal indien nodig passende maat regelen nemen. Directie: Mr. H. C. van der Mtfe, H. P. Stuurman H. van Loog, onderdirecteur alarm”. De af of er komen. Drie hoge legerofficieren die hebben deelgenomen aan de staats greep die de Soedanese leider Nimeiri en kele dagen de macht heeft ontnomen zijn vandaag door een militaire rechtbank in Khartoem ter dood veroordeeld. De te rechtstelling zou in de loop van de dag plaats vinden. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. EDELSMID JUWELIER UNIEKE KOLLEKTIE HANDGESMEDE EIGENTIJDSE SIERADEN Korte Houtstr. 16, Haarlem tel. 311582 zijstraat Grote Houtstraat. 1ste straat links vanaf Houtbrug. 's Maandags gesloten. 13 13 13 15 14 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie teL 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. AMSTERDAM. De heer C. M. de Rui ter, handelaar in onroerende goederen, heeft in een kort geding tegen de Neder landse Credietbank gepcogd nog iets van zijn miljoenen te redden. Via zijn raads man, mr. W. Heskes, eiste hij voor de president van de Amsterdamse rechtbank mr. ,1. van der Esch, dat de verkoop van enkele leegstaande panden in Den Haag door G.B.S.-beheer zouden worden op geschort tot hij van zijn verplichtingen je gens Credietbank is ontslagen (Zie verder pagina 13) CAIRO. (DPA) In Soedan heeft ge neraal Nimeiri gisteren weer de macht in handen genomen, die hem drie dagen was ontnomen door als communisten geldende officieren. In een radiorede riep de afge zette Soedanese staats- en regeringsleider het Soedanese volk op tot een jacht op alle communisten in het land. Hij dreigde allen, die leden van de communistische partij laten onderduiken, zwaar te zullen straffen. De coup van maandag noemde Nimeiri een laag complot. Hij vroeg de bevolking, de revolutionaire doelen „tot de laatste druppel bloed” te verdedigen en beloofde de Soedanezen tegen samenzweringen te zullen beschermen. De gearresteerde leider van de staats greep van maandag, majoor Hasjem Ata (die acht maanden geleden door Nimeiri bij zuiveringen onder de communisten uit zijn kabinet was verwijderd) had gister middag nog voor het Soedanese radiosta tion in Omdoerman met het oog op „bui tenlandse inmenging” opgeroepen tot „ver dediging van de revolutie”. Kort daarop, omstreeks vijf uur, meldde het Iraakse persagentschap, dat het hoofdkwartier van het nieuwe Soedanese bewind door tanks pantservoertuigen en machinegeweren on der vuur genomen werd toen leden vna de Revolutionaire Raad daar bijeen waren. Vervolgens berichtte het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten, dat radio-Omdoerman door aanhangers van Nimeiri bezet was. Er werden redevoe ringen aangekondigd en een kolonel ver klaarde, dat generaal Nimeiri het goed maakte en nog altijd „de leider van het volk” was. „Voor de bevolking zijn de dagen van onderdrukking voorbij”. Voorts werd bekendgemaakt, dat de uitzonde ringstoestand is afgekondisd en dat er een uitgaansverbod van kracht is. De leiders van de staatsgreep van maan dag zullen terecht moeten staan. In Egypte zal de voormalige president Ali Sabri, de voormalige minister van Oorlog Fawzy en ex-mi nister van Binnenlandse Zaken hoog verraad ten laste worden gelegd. Zij zijn beschuldigd van een samenzwe ring tegen president Sadat Op hoog verraad staat in Egypte de doodstraf. De Britse regering heeft Libië ge vraagd de drie gearresteerde Soeda nese leiders uit het BOAC-vliegtuig onmiddellijk vrij te laten. Een Iraakse commissie is naar Djed- dah vertrokken om te onderzoeken on der welke omstandigheden het Traak- se regeringsvliegtuig daar gestort. (Van onze correspondent) UTRECHT. Mevrouw Pronk uit Den Haag heeft donderdagmiddag op het Utrechtse Centraal Station de schrik van haar leven gehad. Met de reiswieg met haar twee maanden oude baby in de hand, wilde ze in de trein stappen, toen het kindje er door een onhandige beweging uitviel en tussen het perron en de stil staande trein terecht kwam. Het kind werd pijlsnel door de vader van de rails ge pakt en bleek na onderzoek in het Acade misch Ziekenhuis geen schrammetje hebben gekregen. Perioden met zon, maar op vele plaatsen ook enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot ma tige veranderlijke wind. Mini mumtemperaturen omstreeks 14 graden, maximumtemperaturen van 22 tot 27 graden. AAN HET STRAND Ook morgen blijven wij in een zuidelijke stroming met vochtige en warme lucht en een temperatuur van 20 tot 23 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten. Kans op een en kele bui, overigens redelijk strand weer. GENÈVE (AFP, ANP, Reuter en AP) Het Spaanse ministerie van Gezondheid heeft gisteren officieel bekendgemaakt dat er gevallen van cholera in Spanje zjjn geconstateerd. Er zijn, zo is aan de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in Genève meegedeeld, zeven gevallen van de besmettelijke ziekte geconstateerd. Deze ziektegevallen zjjn ontdekt in Epila en Rueda in het dal van de rivier de Jalon bjj Zaragoza. Laboratoriumproeven hebben uitgewezen dat „een aantal zieken” die ter observatie in ziekenhuizen zjjn opgenomen aan cholera lijden. Van niet officiële zijde was gisteren vernomen dat het aantal sterfgevallen in het door „een geheimzinnige ziekte getroffen gebied” al tot 22 is gestegen. Tot de officiële bekendmaking van gisteravond heeft het Spaanse regime het woord „cholera” steevast vermeden. Er werd gesproken van een „ongewone” uitbarsting van „zomerdiarree”. Volgens de Spaanse gezondheidsdienst is de toestand in het vakantieland voor miljoenen Europeanen „absoluut normaal” en is „inenting niet nodig”, behalve in het besmette gebied. Joegoslavië heeft inspecteurs van de gezondheidsdienst aan de grenzen op dracht gegeven de controlemaatregelen op reizigers uit Spanje te verscherpen. Met ingang van 4 augustus moeten reizigers tussen Frankrijk en Spanje vice versa zich tegen cholera laten inenten. Volgens goedingelichte bron zal de Franse overheid dit verplicht stellen. De Zwitserse regering heeft reizigers naar Spanje aangeraden zich tegen cholera te laten vaccineren. a annulering zouden de angstige flink wat geld kwijt zijn. Welis- Dit antwoorden B. en W. van de Haar- lemmermeei in antwoord op vragen van het raadslid J. A. Heemskerk, die de ge meente had gevraagd op korte termijn een proces aan te spannen. Hij baseerde de mogelijkheid op kans van slagen op uit spraken van de Amsterdamse advocaat mr. S. J. Timmenga, die heeft gesteld, dat ieder, die door vliegtuiglawaai in zijn al gemene gezondheidstoestand wordt ge schaad, luchtvaartmaatschappijen en ex ploitanten van luchthavens kan dagvaar den wegens het plegen van een onrecht matige daad. Het raadslid Heemskerk verwees in zijn vragen ook naar een uitspraak van het Hof van Parijs, waarbij de luchtvaartmaat schappijen aansprakelijk zijn gesteld voor de schade, die wordt veroorzaakt door hun vliegtuigen. Zodra het juridisch advies binnen is, zal de raad worden geïnformeerd eventueel vergezeld van een voorstel tot het instel len van een civiele procedure. Na de transfusie werd het kind terugge bracht in het lichaam van de moeder, maar niet lang daarna werd het op de normale manier geboren. Zonder de ope ratie en de bloedtransfusie zou het kind voor de geboorte zijn gestorven. Het nu vroegtijdig geboren kind is 15 a 20 centimeter lang. De artsen achten de kans dat het in leven blijft gering. De moeder heeft twee kinderen in leven. naar Spanje te laten gaan. Het is voor ons natuurlijk niet leuk want we gaan op deze manier vreselijk de mist in. De vluchten zijn gecharterd, de hotels zijn geboekt. Maar ja, het zou natuurlijk van slechte service getuigen als we het niet deden.” Een woordvoerder van de Europese ver zekeringsmaatschappij„Als de gegevens zodanig zijn dat het niet verantwoord is de reizen door te laten gaan dan trekken de toeroperators zelf wel de reizen in.” In eerste instantie hangt het dus van de reisorganisaties af. Informaties bij grote reisbureaus als Lissone-Lindeman en Wagon-Lits/Cook bevestigden de indruk dat slechts weinig mensen hun reizen naar Spanje hebben geannuleerd. GENEVE (AFP). De in Spanje ge constateerde cholera is een tamelijk goed aardige vorm van deze ziekte. Dit heeft een woordvoerder van de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) in Genève van daag meegedeeld. Hij zei dat de zeven bij Zaragoza ge constateerde gevallen door de WHO als „incidenteel en van geen enkel belang voor de in Spanje verblijvende toeristen” worden beschouwd. De Wereldgezondheidsorganisatie acht het mogelijk dat zich in andere Europese landen eveneens cholera-gevallen zullen voordoen. „Wij verwachten echter abso luut geen uitbreiding op grote schaal van deze epidemie, voorzover men bij zeven gevallen van een epidemie mag spreken”, aldus de WHO. Gisteren stonden in Madrid mensen in de rij om bij het provinciale ge zondheidscentrum een prik te halen tegen de cholera. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. De gemeente Haarlem mermeer bestudeert al geruime tijd de mo gelijkheid van het voeren van een proces tegen luchtvaartmaatschappijen, de exploi tanten van de luchthaven Schiphol of de overheid in verband met de overlast door geluidshinder. De gemeente heeft een advocaat om ad vies gevraagd over de dreigende vijfde baan en over de geluidshinder in het alge meen. Een door de gemeente samengesteld dossier wordt momenteel door deze advo caat bestudeerd, waarna deze een schrif telijk advies zal indienen. Volgens de gemeente Haarlemmermeer hangt het antwoord op de vraag of de ge meente zelf in rechte tegen geluidshinder kan optreden ten nauwste samen met de vraag of zij rechtstreeks in eigen belang is of dreigt te worden getroffen. Dat is het geval wanneer een aantal ingezetenen van de Haarlemmermeer schade lijdt door geluidshinder. HAARLEM Veel Nederlanders hebben voor de komende weken rei zen naar Spanje geboekt. Op het mo ment is er voor hen maar één kardi nale vraag: af boeken of niet. Het grootste probleem is dat ze vaak al vroeg in het jaar een vlucht naar het zonnige zuiden en een verblijf in een hotel hebben gereserveerd. Dikwijls is de volledig verzorgde vakantie al betaald. Haarlemse reisbureaus waren tot nog toe geen afboekingen. Wel veel tele foontjes van verontruste mensen, die ech ter gerustgesteld konden worden. Bij De Magneet vertelde men ons dat annuleren haast niet voorkomt. Als voorbeeld wer den de overstromingen van vorig jaar in Roemenië aangehaald: de toeristen gaan meestal akkoord met een overboeking naar een ander land. „Als het verontrus tend wordt dan slaat de reisleiding wel meeste reisbureaus wachten van overheidswege richtlijnen Met een reizigers 1..- - waar hebben vele toeristen een verzeke ring daartegen afgesloten, maar de vraag is of de mogelijkheid bestaat reeds be taalde gelden via de verzekering terug te krijgen, als men bang is naar Spanje te gaan. De reisbureaus houden in het alge meen de normale annuleringsvoorschrif- ten aan bij de individuele reizigers. An ders wordt het als het een hausse van annuleringen zou worden. Directeur De Boer van Centouri N.V. in de Haarlemse Kruisstraat: „Wij voelen er niets voor de mensen tegen hun zin in (Van onze correspondent) DEN HAAG. De AKZO-directie heeft de rederij Tanker Transport Service op dracht gegeven de Stella Maris naar Ne derland te doen terugkeren. Het schip wordt over ongeveer vier dagen in Rot terdam terugverwacht. De lading dichloor- ethaan wordt in de Botlek gelost en voor lopig in tanks opgeslagen. De Akzo-Zout-Chemie heeft dit besluit genomen nadat de regering die inter nationale verwikkelingen wil voorkomen daarom had verzocht. Scandinavische deskundigen menen, dat indien geen halt aan de dumping van alle afval door de Westeuropese landen in de Noordzee, de Oostzee, het Kattegat en het Skagerrak wordt toegeroepen, een cata strofale graad van vervulling wordt be reikt. Zij zijn voorts van mening dat de Stella Maris nu als zondebok dient voor alle Nederlandse, Engelse en Westduitse bedrijven, die jaarlijks miljoenen tonnen afval lozen in dezelfde wateren waarheen het schip nu was gedirigeerd. (Zie ook pagina 2). als iemand meent benadeeld te zijn door de gemeente, dat kan een gemeente ook doen als ze zich tekort gedaan voelt door de hogere overheid. Burgemeester Bossenbroek zei dat een gemeentebestuur, dat de eed afgelegd heeft het belang van de gemeente te zullen dienen, zelfs tot een dergelijke stap ver plicht kan zijn. Voor de burgemeester be staat er geen twijfel dat het belang van Urk op onaanvaardbare gronden geschaad is door het kuilverbod. Hij is van oordeel dat de strijd om de paling in het Ijssel meer een niet zo erg sportief gestreden strijd is tussen de belangen van beroeps en sportvissers waarbij het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek (RTVO) niet kan optreden als onafhankelijke instantie om dat dit een regeringsinstelling is. NEW YORK. (AP) Twee dagen ge leden is op de medische faculteit van Mount Sinaï in New York een complete bloedtransfusie toegediend aan een kind van 22 weken oud dat men daartoe ten dele uit het moederlichaam had verwij derd. Zichtbaar werden het hoofd, de nek en de linkerarm. JVWWAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/VWWWWVA IKan ik een kamer krijgen in Madu- Irodam? IIs het Centraal Station ook IRijksmuseum? Is het mogelijk onze kat in 'iet pas- 5 poort te laten bijschrijven? Zijn de walletjes ook op zondag lopen? 2 I I Waarom mag ik met mijn vrouw s Ien twee kinderen niet in één hotelbed s Islapen? Thuis doen we dat ook. I; Waar kan ik marihuana kopen? 5 I] Hoe laat beginnen de relletjes? 5 i; Dit is maar een zeer kleine bloem- 5 I I lezing uit de duizenden vragen die de 5 I informatrices van de Amsterdamse II VVV vrijwel dagelijks krijgen voorge- 2 legd. Aldus meldde het jaarverslag 2 |l over 1970. J wwvwwwvwvwwwwwwwwwwwvwww (Van onze correspondent) URK. Burgemeester K. Bossenbroek van Urk overweegt een kort geding tegen de staat te voeren als het verbod op de kuilvisserij niet wordt ingetrokken Hij heeft echter uitdrukkelijk geen termijn gesteld. De Urker burgemeester vertelde ons het een normale zaak te vinden dat iemand die zich tekort gedaan voelt zich wendt tot de onafhankelijke rechter Dat gebeurt Wv rjr—r 'r S»; j is neer-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1