Alleen Spasski kent geen vrees weer praten Vooral Russische grootmeesters vragen zich steeds vaker af: FISCHER IS VERBIJSTEREND RCH eist twintig mille van Haarlem Beidschat in selectieteam wind niet mee Hans Ree klom naar tweede plaats Scholl verloor van Portisch door mat in slechts één zet Zeilers hadden Ederveen (Nicols) gaat met Skoll „Wat is dit voor figuur?” 1 Dames van DWR Holland-week Gijs van Lennep start niet in F rancorchamps uitgebekerd Manglitz ontving geld van Duitse voetbalvereniging 10 ZATERDAG 24 JULI 1971 Zj (Van onze schaakmedewerker) Ranglijst Waarde Geen vrees Gered Slachtoffer tr cl h< ni zx m k< v: a< ti. m di m di a: v: n zi te ei d n g w WWWVWVVWVWWVWWWVWWWWVWIMWWVWWVVWVVWWWVVVVWVWWWWVW^ de vergoedingen (Van onze sportredactie)/ •AA 4 (Van onze sportredactie) kilometer van (Van onze schaakmedewerker) HAARLEM. RCH wil dat Haarlem zo spoedig mogelijk een bedrag van twin tigduizend gulden (verhoogd met veertien percent BTW) op zijn bankrekening over maakt. RCH eist dit bedrag van Haarlem voor doelverdediger Siem Bes. Larsen was het volgende slachtoffer. Ve len suggereerden dat de Deen nu het ge lag moest betalen voor de in het verleden vaak denigrerende opmerkingen aan het adres van zijn vroegere leerling Fischer. Dat is echter onzin. Fischer speelt om te winnen en hij doet dat zonder aanzien des persoons. Na 4-0 (evenals Taimanov trou wens) werd Larsen ziek. Ook Larsen ging tenslotte met 6-0 ten onder. Dat is onzer zijds een overdrijving, want beide groot meesters hadden natuurlijk remises kun nen bewerkstelligen dat weet elke ken ner doch omdat ze niet aan het doel van het schaakduel de winst toekomen, verloren ze half onnodig. Zeggen we dat de score van 70-30 normaal zou zijn ge weest. Maar ook dat is verbijsterend. De aanloop van Fischer naar de wereldtitel valt derhalve met geen pen te beschrijven. Daarom neemt men zijn moeilijk karak ter graag op de koop toe. Niet voor niets wordt Fischer afgeschilderd als een lastig jongmens. In zijn jonge jaren barstte hij in tranen uit als hij een partij verloor. Tijdens de Olympiade in Leipzig gooide hij de stukken door elkaar toen hij tegen Najdorf de winst liet glippen. Kort daar na weigerde hij de twaalfde partij van de tweekamp tegen zijn eeuwige rivaal Reshevsky te spelen omdat de wedstrijd leider het aanvangsuur op een te vroeg tijdstip had bepaald en Fischer dit niet met zijn geloof kon verenigen. De strijd eindigde in de rechtszaal. In 1962 al daag de hij ex-wereldkampioen Botwinnik uit om maar een tweekamp tegen hem te be ginnen, waarbij de Rus best een paar pun ten voorsprong van hem kon krijgen. Wanneer men zijn schaakcarrière op de voet volgt geschiedt dat met stijgende be wondering. Fischer taalt niet naar geld hoewel hij momenteel een man in bonus is en financieel volkomen onafhankelijk. Jaar in jaar uit heeft hij geploeterd, ge studeerd en teleurstellingen vaak door hemzelf veroorzaakt overwonnen. Sinds hij als zevenjarige voor het eerst in een club speelde is geen moeite hem teveel om een nieuw openingsrepertoire op te bouwen, zelf nieuwe wendingen te zoeken, nieuwe speltechnieken te ontwerpen en eindeloos het spel van anderen te analyse ren. Dat Fischer in september in Joegosla vië ook de winnaar van Petrosjan-Kortsj- Fraai spel liet Timman zien in de twee de helft van zijn duel tegen Ivkov. De Joegoslaaf treurt nog hardop na over zijn gemiste kansen tegen Smyslov. Hij is bij de analyse reeds tot 7 winstmogelijkheden gekomen alle in tijdnood verzuimd en had moeite met het hervinden van een stabiele vorm. Dat bleek later toen Tim man de wedstrijd in tweede instantie op zijn naam schreef. De geweldige Oostduitser Uhlmann draait haperend. Hij verloor van Adorjan, die Ederveen: „Men had ideeën over spon soring die in bedragen van tienduizen den guldens liepen. De zaak moest pro fessioneler worden aangepakt. Met name noi in de finale zal verslaan is voor nie mand meer een vraagteken. Toen de aanval wegebde spoelden teven» enkele witte pionnen als wrakhout mee. Dat heeft Van der Weide’s stand niet kun nen verdragen. Stand na 9 ronden: 1. Smejkal 6, 2.-4. Hecht, Enklaar, Minic 5V2, 5.-6. Ghitescu, Malich 5 plus 1 afgeb., 7. Zuidema 5, 8.-9. Kurajica, Medina 4, 10.-11. Van Geet, van der Weide 3, 12. Kort V/2. x i l 1 1 1 1 1 1 11 zi ti ti n z SI ii 21 n h t' ti t: a o d s n li I o t i: t I 1 1 t c 2 LOOSDRECHT Er dobberde gister middag op de Loosdrechtse Plassen waar schijnlijk geen boot met een meer toepas selijke naam dan die van de Schakel 1660 van de heer Van Moort. Deze deelne mer heeft zijn schip namelijk „Stoffel” gedoopt. De naam van dit fabeltjesdier was vrijdagmiddag op alle boten van toe passing. Door het praktisch volledig weg vallen van de wind was er van echt varen tijdens de eerste dag van de Holland Week 1 dan ook nauwelijks sprake. Hoge- re snelheden dan drie kilometer per uur werden niet bereikt. FRANCORCHAMPS. De Nederlandse autocoureur Gjjs van Lennep zal dit week einde niet starten in de 24-uurs-race van Francorchamps. Ook de Brit Vic Elford en de Westduitser Rolf Stommelen hebben zich teruggetrokken. Favorieten in de race, die telt voor het wereldkampioenschap merken, z\jn nu de Spanjaard Alex Soler Roig (Ford) en de Fin Rauno Aaltonen (BMW). Als Haarlem niet aan zijn verplichtingen voldoet dan dagen wij de club voor de rechter. Wij zullen Haarlem eens een lesje in fatsoen geven. Eerst bellen zij ons uit bed met de mededeling dat de zaak met Bes rond was en een dag later krijg je dan doodleuk te horen: ja Bes gaat niet door, want hij wil niet tekenen. Monde ling was de zaak tussen RCH en Haarlem al beklonken en daarom zal men toch aan zijn verplichtingen moeten voldoen.” Haarlems voorzitter betaald voetbal Go- sen: „Het is een giller. Het is een driepar- tijenovereenkomst dus RCH kan ons niets maken. Bij de bond lachen ze zich er ook rot om. Als RCH ons voor de rechter wil dagen dan moeten ze dat maar doen.” RCH heeft ook drieduizend gulden gere tourneerd aan Volendam. Deze club had dit bedrag overgemaakt voor Jan Stoute in de veronderstelling dat hij al amateur was. De mogelijkheid bestaat overigens wel dat Bes als amateur bij Haarlem komt spe len. Hij heeft zijn overschrijvingsaanvrage bij de K.N.V.B. niet ingetrokken. Haarlem speelt zondagavond om half zeven zijn tweede oefenwedstrijd. Bonds coach Fadrhonc zal dit duel bij wonen om dat trainer Brand over een aantal jonge spelers beschikt die in aanmerking komen voor de natoinale jeugdteams. Fischer heeft altijd iedere publiciteit geschuwd, waardoor hij onmiddellijk het predikaat „mensenschuw” met zich mee kreeg. Volgens ingewijden die zich inten sief met Fischer hebben bezig gehouden komt dit voornamelijk omdat Fischer (zelfs in een periode dat hjj de jongste schaakkampioen was die Amerika ooit had bezeten en ook de jongste internationale grootmeester die de wereld ooit had aan schouwd) financieel nauwelijks door de Amerikaanse Schaakbond in de gelegen heid werd gesteld om internationale toer nooien te bezoeken. toernooien ter wereld moeiteloos en met grote voorsprong had gewonnen was hij aanvankelijk niet geplaatst voor het inter zonale toernooi van Palma de Malorca. Zijn landgenoot Benkö stond zijn plaats af en de Russen protesteerden niet eens. Want wat wou dat baasje eigenlijk. De weg naar de wereldtitel was immers nog zo lang. Bovendien zou Palma nog eens haarscherp kunnen aantonen of Fischer mentaal niet in elkaar zou klappen en tot het einde toe zou kunnen volhouden. Fischer won er tenslotte met grote voor sprong. Hij verloor van zijn zeventien par tijen er slechts één. Tegen de Deen Bent Larsen. Stand na 9 ronden: 1. Smyslov 6, 2.-3. Ree, Browne 5 Vb, 4.-6. Portisch, Keres, Hartoch 5, 7. Evans 4Vb plus 1 afgebr., 8.-10. Adorjan, Donner, Ivkov 4Vb, 11. Gli- goric 4 plus 1 afg., 12. Uhlmann 4, 13.-14. Langeweg, Timman 3Vb, 15.16. Scholl, Bo- botsov 3. Wellicht was dat de reden van Larsen om te protesteren by professor dr. Max Euwe, de samensteller van het ILO-sys- teem (een per computer samengestelde ranglijst van de beste schakers ter we reld). Larsen vond dat Fischer daar veel te hoog op stond en hij Larsen bepaald te laag. De confrontatie Larsen-Fischer dateert niet van vandaag of gisteren. Fischer is vroeger zelfs leerling van Lar sen geweest. De Amerikaanse Schaakbond vond het wel een aardig idee om Fischer te laten instrueren door een man die unaniem werd omschreven als de figuur die mettertijd de Russische hegemonie zou ontluisteren en die de nieuwe wereld kampioen zou worden. Larsen kreeg ech ter al spoedig de grootste ruzie met Fischer, die hardnekkig op een belangrijk internationaal toernooi (tegen het advies van de Deen in) een variant bleef uit proberen waarmee hij al zijn partijen ver loor. Uitslagen meestergroep 9e ronde: Smej kalMedina 10, EnklaarVan Geet re mise. Ghitescu-Malich afgebr., Kort Hecht 01, van der WeideZuidema 01, KurajicaMinic remise. De match was gered. Maar het was toch Fischer die de wereldpers haalde toen hij in de eerste van zijn drie par tijen tegen Petrosian met enkel revolu tionaire openingszetten één van de beste Russische schakers zo verraste dat Petro sian die ook zijn andere partijen ver loor al spoedig opgaf. Het hele Rus sische schaakpotentieel (Spasski, Taima nov, Petrosian, Keres, Geiler, Botwinnik) heeft daarna de hele nacht nog door zitten analyseren over de partij van Fischer, die nog nooit vertoond was, en zich nog eens verbijsterend af gevraagd: wat is dat voor figuur? Manglitz bekende vijfentwintigduizend mark van Offenbach te hebben geaccep teerd. Overigens verschuilt hij zich evenals de andere in de zaak betrokken spelers ach ter de schone leuze „dat hij eens wilde kijken hoever clubs wilden gaan om een overwinning te behalen.” Canellas, de initiatiefnemer zegt „bewijzen te hebben willen verzamelen.” HAARLEM Robert James Fi scher werd op 9 maart 1943 in een achterbuurt van Chicago geboren. Toen hy twee jaar was scheidden zijn ouders en de jonge Robert werd van af die tijd voornamelijk opgevoed door zijn moeder en een ouder zusje, die hem ook de beginselen van het schaakspel bijbracht. Over de jeugd van het schaakfenomeen, waarvoor zo langzamerhand geen superlatie ven meer te bedenken vallen, is nau welijks meer bekend dan dat hij slechts enkele klassen lagere school doorlopen heeft. Die anonimiteit maakt de mythe die rond zijn figuur ontstaan is alleen nog maar raadsel achtiger. Het heeft eigenlijk onge looflijk lang geduurd niet in de laatste plaats in Amerika zelf voordat men zich begon te realiseren welk een onvoorstelbaar schaaktalent waarvan de juiste kracht zelfs nu nog niet te taxeren valt Amerika binnen zijn grenzen had. Daarom trokken de Russen zich terug op de Krim om voor de aanvang van de kwartfinale voor het wereldkampioen schap tussen Taimanov en Fischer met de Russische concertpianist nog eens alle toernooipartijen van Fischer door te ne men. Taimanov in 1970 nog de in drukwekkende winnaar van het Hoogoven toernooi werd daar met name door Spasski vooral geattendeerd op de zwak ke punten van Fischer. Ook kreeg hij al lerlei goede raadgevingen en theorieën mee die Fischer’s afgang zouden moeten inluidden. Het resultaat is bekend. Taima nov was de eerste grootmeester die ver slagen werd met een resultaat (6-0) zoals dat op dit niveau nog nooit in de schaak- geschiedenis is voorgekomen. Uitslagen grootmeestergroep 9e ronde: DonnerHartoch remise, ReeLangeweg 10, UhlmannAdorjan 01, Gligoric Evans afgebr., SmyslovBrowne remise, TimmanIvkov 10, KeresBobotsov ,10, SchollPortisch 01. Na dit echec zag men er verder maar van af om Fischer, die evenals alle groot meesters alle schaakstadia heeft doorlo pen, een „leermeester” op te dringen. Zelfstudie en toernooien toonden ook aan dat Fischer die al twintig jaar dag in dag uit theorie studeert en die ook steeds beter lijkt te beheersen dan zijn tegen standers steeds beter begon te schaken. Maar Larsen was één van de mensen, evenals de Russen trouwens, die er nog niet aan wilden geloven. Vorig jaar tij dens de schaakmatch RuslandRest van de Wereld, protesteerde hij heftig dat Fischer aan het eerste bord werd geplaatst tegen de wereldkampioen Boris Spasski. Daar behoorde Larsen te zitten. Fischer zou wat hem betreft het tweede bord te gen Petrosian kunnen krijgen. De organi satie van de match in Joegoslavië was ten einde raad. Fischer zou terecht overigens nooit genoegen nemen met de arrogantie van de Deen. Maar ook toen vergiste men zich weer eens in Bobby. In luttele seconden vertelde Fischer die even met de lift was neergedaald uit zijn luxueuze hotelkamer waar hij theorie aan het studeren was voor zoemende filmcamera’s en zich verdringende journa listen en andere belangstellenden dat als Larsen het eerste bord wilde hebben het wat hem betreft „okay” was. Secretaris Schuytvlot: „Het bestuur van RCH stelt zich op het standpunt dat de overeenkomst van de verkoop van Bes tussen Haarlem en RCH rond is en Haar lem moet aan de verplichtingen voldoen die daaruit voortvloeien. Dat Haarlem met Bes (die een te hoog handgeld vraagt) geen overeenstemming heeft kunnen be reiken, daar hebben wij geen boodschap aan. Toen men in de Verenigde Staten dan eindelijk begon in te zien welke represen tatieve waarde Fischer voornamelijk tegenover het schaakbolwerk de Sovjet unie, waar men het potentiële schaak- gevaar allang gesignaleerd had verte genwoordigde en Fischer de publiciteits media minder nodig had gaf hij geen enkel interview meer weg. De enige ke ren dat Fischer nu nog in het nieuws kwam betekende negatieve publiciteit. Zijn a-sociaal gedrag werd breed uitgemeten. In 1962 liep hij weg van het interzonale toernooi op Curasao, omdat de Russen te gen hem zouden samenspannen. Hij besloot om nooit meer mee te doen aan het we reldkampioenschap. De Russen vonden het wel best zo. Zij realiseerden zich als geen ander dan alleen Fischer in staat zou zijn om Rusland van zijn schaaktroon af te stoten. Fischer werd zelfs naar Moskou gelokt waar hij geen enkele belangstelling voor de musea en de geprefabriceerde trips toonde maar alleen maar geïnteres seerd was in de Russische schaaktechnie- ken. Jaren waarde het „wonder” Fischer onwaarschijnlijk rond in de internationale schaakwereld. Totdat op instigatie van zijn begeleider kolonel Evans het enfant terrible vorig jaar aankondigde zich nog eenmaal in de strijd om het wereldkampioenschap te zullen mengen. Dit had nogal wat voeten in de aarde. Om dat Fischer te weinig toernooiervaring had, hoewel hij in de loop der jaren op de meest onregelmatige tijden de sterkste (Van onze waterpolomedewerker) DEN HAAG. De DWR-damesploeg is in Den Haag door ZIOS uitgeschakeld voor verdere deelname aan de KNZB-beker- competitie. Het inmiddels naar de hoofd klasse gepromoveerde ZIOS had echter bij zonder veel moeite met de goed combi nerende twee klassen lager spelende DWR- ploeg. Men won aan Haagse zijde met slechts 5-3 en men stond geruime tijd met 2-1 achter. De DWR-ploeg telde enkele invalsters, maan men gaf de kersverse hoofdklasser desondanks kranig partij. ZIOS kwam goedkoop aan een voorsprong, maar door een treffer van Yvonne Pennaarts werd de stand genivelleerd. Marjolijn Kerkhoff bracht DWR aan de leiding, waarin ZIOS in het tweede kwartje gelijk maakte. Ook in het derde speldeel bleef het spannend, ZIOS kwam op 4-2, maar DWR bleef aan dringen en Marjolijn Kerkhoff zorgde voor een 4-3 stand. In het laatste speldeel gaf de grotere routine van de Haagse dames de doorslag. Men kwam dankzij een fout je van DWR-keepster Paulien v.d. Booren op 5-3, waarna DWR een strafworp kreeg te nemen. Marjolijn Kerkhoff kreeg opdracht de 4- meterworp te nemen, maar door een te grote vermoeidheid faalde zij. Het staat echter nu al vast, dat DWR in de promo- tiecompetitie met het volledige team zal uitkomen, wat stellig een verbetering be tekent, daar vooral Anneke Kroese node werd gemist. AMSTERDAM. De coach van het na tionale honkbalteam heeft de volgende spelers geselecteerd voor deelneming aan het toernooi om het Europese kampioen schap, dat van 5 tot en met 12 september in de Italiaanse steden Parma en Bologna wordt gehouden: werpers: Beender» (Haarlem Nicols), Beidschat (Haarlem Ni cols), De Brouwer (Sparta), Fijth (HCAW), Leurs (Haarlem Nicols) en De Vries (Ro- bur 58); achtervangers: Augustinus (Spar ta) en Wim Crouwel (OVVO); binnenvel ders: Boudewijn Maat (Haarlem Nicols), Jonkers (Sparta), Beckers (Sparta) en Van den Dungen Gronovius (Storks); buiten- velders: Kramer Freher (Sparta), Richard son (Sparta) en Van der Vaart (Haarlem Nicols). De selectie zal nog worden uitgebreid. (Van onze correspondent) FRANKFURT. Op het ogenblik wordt voor een Frankfurtse rechter het grote Duitse omkopingsschandaal teruggedraaid. De voetballers Manglitz Pitzke en Wild moeten zich in Frankfurt verweren tegen de aanklachten van de voorzitter van Kickers Offenbach, Canellas, als zouden de spelers grote bedragen hebben willen in casseren om de club van Canellas te laten winnen. De organisatie zag zich dan ook genood zaakt de trajecten van alle klassen, be halve die van de Flying Juniors, Clippers en Vrijheids die konden niet meer ach terhaald worden, sterk in te korten. Som mige banen die van de Sterns wer den tot bijna de helft teruggebracht. Ondanks deze ingreep duurden de ra ces nog verschrikkelijk lang. Praktisch alle deelnemers hadden meer dan zes uur (drie uur is het gemiddelde) nodig om de haven van de KWVL weer te bereiken, waar verscheidenen direkt een protest in dienden tegen de wedstrijdleiding. Deze werd verweten dat de wedstrijd, ondanks dit weer, toch doorgang had gevonden. Maar omdat niet een klasse en bloc een dergelijk protest indiende werd het afge wezen. Hiermee was de kans en de hoop op overvaren van deze langdurige races verkeken. De winnaars van de races van vrijdag waren: ClipperklasseSleeswijk, Vrijheids- klasse: Zweep, Flying Juniorklasse: Van Schoten, 16 kw.-klasse: Bodegraven, inter nationale Soloklasse: Docter, Sternklasse: Eberhardt, Schakelklasse: Lohmann, O.K- klasse: Loermens, Europe-Mothklasse: Dieperink, Jeugdklasse: Zitman. AMSTERDAM. Na 9 ronden heeft de kampioen van Nederland Hans Ree de ge deelde tweede plaats veroverd in de groot meestergroep van het IBM-toernooi. Hij bereikte gisteren dit geweldige uitgangs punt door een zege op landgenoot Lange weg. Anderzijds ging het Nederland min der goed. Scholl verloor tegen Portisch door een matin één zet. Bij zo’n ge beurtenis, die natuurlijk absurd is, kan men beter lachen dan huilen. Het is een concentratie-storing waar niemand zich tegen kan wapenen, maar spijtig blijft het wel. De partij was nauwelijks voorbij het openingsstadium. tegen het verstrijken van de speeltijd tot een nuttig initiatief kwam, de Dresdener crack in tijdnood joeg, toen venijnige pro blemen stelde en het beleefde, dat Uhl- manns vlag voortijdig viel. SmyslovBrowne werd afgebroken en toen remise gegeven. De draaitol Browne zoals grootvader zeide werd op nieuw een optisch genoegen voor de hele zaal, toen hij in razende tijdnood tegen Smyslov met hout, stoel, bord, klok en koffiekopje jongleerde als moest hij een pantomime weggeven. Maar de show sloot wel als een bus. Hij ontkrachtte een licht initiatief van de oud-wereldkampioen (4- toreneindspel) en zeilde bijna onder eigen hoempa-begeleiding de remise-haven bin nen. Aldus bleef Smyslov met een be nauwd halfje extra vooraan marcheren. In de meesterafdeling is de wacht op nieuw afgelost. Nu hebben we dan (einde lijk) de Tsjech Smejkal op kop. Dat doet ons apart plezier, niet slechts omdat hij zich na een slechte start geweldig heeft hersteld, doch een beetje uit ijdelheid: we hebben het namelijk voorspeld Van de winstpartijen was die tussen Van der WeideZuidema opmerkelijk. Wit had een geweldige aanval in handen, doch zwart verdedigde zich waarlijk groots. Dat moest dan gebeuren via commer ciële televisiemaatschappijen die wel brood zagen in Fischer en hem ter com pensatie van de publiciteit de benodigde financiën in handen speelden om zijn schaakambities kracht bij te zetten. Jean-Pierre Beltoise is door de commissie van beroep van de internationale automo- bielfederatie tot 9 september 1971 ge schorst. De schorsing is hem opgelegd naar aanleiding van een ongeluk op 10 januari tijdens de 1000 Buenos Aires, waarbij de Italiaan ignazio Giunti om het leven kwam. Robert Fischer lachend gefotografeerd na zijn 60 triomf tegen Bent Larsen. Alleen de ondoorgrondelijke Spasski, de enige die met hem enigszins te ver gelijken valt, kan hem nu nog af stoppen. van de spelers zouden fors omhoog moeten. Toen heb ik gezegd mij best: maar dan moeten jullie wel een andere voorzitter zoeken”. De eerste contacten over verlenging van het spon- sorschap tussen het nieuwe bestuur en Skoll verliepen aanvankelijk erg stroef. Ederveen: Na een eerste contact liet men niets meer van zich horen. „Die zaak heeft men helemaal verkeerd aangepakt. Ik heb met Skoll nog nooit moeilijkheden gehad. Als ik was gebeleven dan waren er ook geen moeilijkheden geweest. Ten slotte is het bedrag (4.000 gulden) wat Skoll heeft gegeven niet gek. Met de ver strekking van kleding en dergelijke ging dit toch in de papieren lopen en kwamen wij uit op ongeveer tien mille per sei zoen. Bij Skoll kon publiciteitschef Vos nog niet meedelen of men wel of niet door gaat met het sponsoren van de Nicols. Wel meende hij„Reclame technisch is er minder uit voortgekomen dan wij ons hadden voorgesteld. Wij zullen waarschijn lijk niet meer gaan betalen dan wij nu al doen.. Voor een club is het echter moeilijk om op dit punt een stapje terug te moe ten doen. Ik weet dus niet hoe men bij de Nicols zal reageren”. De zaak ligt natuurlijk anders als je sterk afhankelijk bent van zo’n sponsor. Ederveen: „Precies. Daarom ga ik weer besprekingen beginnen. Tenslotte ben ik nog wel lid van de Nicols en voel mij ge rechtigd om in te grijpen als de zaken mis gaan”. Krijgt hij als gewoon lid wel de volmachten om de financiën van de Nicols veilig te stellen? Ederveen: „Ze zullen blij zijn dat ik mij met de zaak be moei. Indertijd heeft men ook gebid en gesmeekt of ik wilde blijven”. HAARLEM. Ex-Haarlem Nicols voor zitter Ederveen heeft besloten om op nieuw besprekingen te entameren tussen de Nicols en zijn grootste sponsor Skoll in ternational. Het contract tussen Skoll en Nicols loopt aan het einde van dit sei zoen af. Ederveen neemt hiermee in fei te een merkwaardig besluit omdat de commerciële aanpak bij de Nicols één van de punten was die hem enkele maan den geleden niet langer beviel en hij daarom zijn voorzitterspositie overdroeg aan Co Maas. Maar dan gebeurt het. Een tweekamp in 1972 tegen de ondoorgrondelijkste aller Russische schakers: Boris Spasski. Spass ki kent geen vrees, geen onzekerheid, geen falen. Reeds in 1956 was hij bij het kan didatentoernooi betrokken (Amsterdam), sedert 15 jaar leeft hij in de stratosfeer. Hij bleek de natuurlijke opvolger van Bot winnik te zijn.Heeft Fischer het schaak spel dieper doorgrond dan Spasski? We hebben er geen antwoord op. Interessante bijkomstigheid is wel, dat Spasski die thans in Stockholm een toernooi speelt sinds september 1970 geen schaakstuk heeft aangeraakt. Hij heeft het niet nodig gevonden. Hij weet het allemaal wel en wat hem aan actuele wijsheid ontbreekt, dat spijkert hij volgend voorjaar wel bij. Met Botwinnik als trainer. Spasski wacht als een spin in zijn web op Fischer. Men houdt de adem in bij de komende ont wikkeling op het zo boeiende terrein van de schaakkunst. Is Fischer het genie, dat een nieuwe dimensie heeft aangesneden, heeft hij wit op de kaart in beeld ge bracht of is hij een heel grote, doch binnen de grenzen van de bestaande prak tijk? Scpetisch als we zijn, denken we, dat Fischer heel groot is dat wel maar niet nieuw, omdat de schaakkunst al zo ver is ontwikkeld maar zou Fischer zijn zegetocht op de 64 velden „ongehinderd” kunnen voortzetten, dan is het tijdperk van de figuur vervangen door de (schaak)- computer, fascinerend, maar een hypothese.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10