Naarden de grote favoriet voor nationale zwemkampioenschappen WIL BUNSCHOTEN: ALLES OP VRIJWILLIGE BASIS Ressang en Van de Noll zijn sterkste troeven van de nieuwe HPC-generatie Gebroeders Christis niet mee naar w.k. Barcelona Wegraces op Zandvoort i ^1. Twee buitenlanders in Peugeot-ploeg van Joop Stoop 11 TEL 15000 R i iii si 1 h ZATERDAG 24 JULI 1971 I T eleurstelling Apart leventje TAXI 3 0 0 0 TEL. 23000 I 1 1 - r-S -1 if s Sr I'/ >A/VUVVVVVVVVVVVVVVV\AA7VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVtAfVVWVVVVVVVVVVVVVVViro 1 L 1 na- ROB VAN DE NOLL YVONNE VAN KUILENBURG ALE VAN DER VEEN KEES UITTENHOUT 5000 (Van onze zwemmede werker) HAARLEM Van de Kennemer zwemclubs sturen HPC en DWR de grootste afvaardiging naar de natio nale zwemtitelstryd. HPC beschikt over zo’n 35 kandidaten, terwijl de DWR-ploeg 17 afgevaardigden telt. Verder zullen DWT, Njord en HHC eveneens starten, maar het aantal af gevaardigde zwemsters en zwemmers is bij deze verenigingen gering. HPC beschikt nog steeds over de ploeg met de meeste kanshebbers op het glinste rende eremetaal. Vooral de 15-jarige Karim Ressang, het sprankelende rug- slagtalent van trainer Wim Geurtsen, kan dit jaar hoge ogen gooien. In siders voorspellen Karim een grote toekomst. Toch moet de HPC-zwem- de: reg k l e n r t Het is bekend dat niet alle „gepensio neerde” zwemsters er zo over denken. Rie Mastenbroek, Neerlands glorie vóór de Tweede Wereldoorlog en Olympisch vlin- derslagkampioene Ada Kok kregen harde mentale klappen toen zij na hun zwemcar- rière aan hun lot werden overgelaten. Bij Naarden onderkent men dat gevaar wel degelijk. Wil Bunschoten: „Wij wijzen on ze leden er steeds op dat zij alleen voor Het zag er toen echter naar uit dat hij wel beschikbaar zou zijn voor Barcelona, waar Nederland zich straks zal moeten kwalifi ceren voor de Olympische Spelen. Van Grimbergen: „Ik heb respect voor hun motieven. Alleen is het jammer dat ik het zo laat weet. Van Frans had ik het wel min of meer verwacht, maar dat ook Jos en Jack zouden bedanken, is een com plete verrassing voor mij. Het zal erg moeilijk worden om nu nog goede ver vangers te vinden.” ZANDVOORT. De KNMV organiseert zondag 25 juli op het circuit van Zandvoort nationale wegraces waarbij zo’n 200 cou reurs aan de start zullen verschijnen. Er wordt gestart in alle klassen, die mee zul len tellen voor het Nederlands kampioen schap. Noll, Smallegange en het water. Naarden-trainster haar pupillen in Zwem bad „Crailoo” onder handen neemt. De éne keer gaat dat harder dan de andere keer. „Als ik aan een training begin weet ik van te voren niet wat ik ga doen. Dat laat ik van allerlei omstandigheden afhan gen. Het kan zijn dat het weer niet zo goed is, of de zwemmers zijn moe, dan maak ik de training korter. Maar het kan ook andersom”, aldus Wil Bunschoten, die aan de bassinrand meer wegheeft van een vriendelijke huisvrouw, dan van de kei harde trainster waar ze vaak voor gehou den wordt. gd 10 an iio id P- r a i 1 e 8 de fa de en de en l- •n L- n ej- re- t— -1, m» ee. in- se, ;ov -3. •es, ar., >li- ■14. 3o- 1JMUIDEN ;ie o- .-4. CU, .-9. /an dt te ld. Id ;n in ie a- :n De sterkst bezette categorie is ook nu weer de 50 cc waarvoor ongeveer zeven tig rijders zich hebben opgegeven. Deze wedstrijd zal gezien het grote aantal deel nemers worden verdeeld in twee races. Van iedere serie komen de vijftien beste rijders in de finale zodat na de voorse lectie via de series de 30 snelste rijders zullen uitmaken wie de kampioenspunten krijgt. Zoals gewoonlijk werden de ideeën van Wil Bunschoten niet zonder schroom in de zwemwereld geaccepteerd. Dat ze met de successen langzamerhand toch erkenning afdwong zal haar weinig interesseren. Be- langrijker voor haar is het feit dat de na tionale titelstrijd voor haar leerlingen niet ontaardt in een overspannen jacht op ere metaal, maar ondanks alles een gezonde plezierige ontspanning blijft. THEO KLEIN ADVERTENTIE Zes jaar wegens doodslag. De rechtbank in Arnhem heeft een 26-jarige fabrieks arbeider uit Doorwerth veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens dood slag op een 38-jarige weduwe uit Eder- veen. De man, die een verhouding met de vrouw had gehad, wurgde haar in een vlaag van woede over de vernede ringen die hij van haar had ondergaan. trainer Rein Willemze kunnen zorgen, als hij een medaille wegkaapt bij de jongens onder 12. Aan goud durft men bij DWR nog niet te denken. Marijke Korstenbroek zou bij de meisjes wel eens eenzelfde prestatie kunnen leveren, maar de concur rentie is hier groter dan bij de jongens, en de onderlinge verschillen zijn soms minimaal. Een plaats bij de eerste vijf voor Marijke is daarom volgens Willemze al heel mooi. Verder ziet de DWR-trainer pas een jaar bezig nog een medail le voor Ten Wolde op de vlinderslag. De trainster is de laatste jaren bekend geworden om haar „terug naar de tuur” methode, waarvan de aparte kledij deel van uit zou maken. Wil Bunschoten kan er alleen maar meewarig over glim lachen. Ze zegt: „Dat heeft men er maar van gemaakt. Als wij het koud hebben, dan trekken we warme kleren aan en het maakt ons niet uit wat voor kleding dat Met een vrij grote Zekerheid mag wor den aangenomen dat de wisselslag-esta- fette ploeg van HPC zowel bij de heren als bij de jongens-adspiranten goud zal beha len. Voorwaarde bij de jongens is dan wel dat Bas Smallegange een betere school slag zwemt dan afgelopen zaterdag bij de NOS-wedstrijd in Heiloo, waar hij kansloos als laatste eindigde in de matige tijd van 1.19,4. Het herenkwartet Van Elsas of Res sang, Bosson, Uittenhout en Van de Veen zal het echter wel zonder veel moeite red den. Bij de jongens komen Ressang, v.d. Beijersbergen in Een andere kanshebber op eremetaal van de Heemsteedse Polo Club, is Rob v.d. Noll. Deze bijna afgestudeerde MAVO- scholier heeft in het voorseizoen wat pech gehad. Een onwillige arm deed z’n tijden op de vlinderslag wat teleurstellen, maar het gaat nu weer beter. Naast de vlinder- slagnummers is Rob v.d. Noll beslist een groot kanshebber op de vrije slag. hun pupillen ook op ander gebied volgen. Wij hebben daarom uitstekende contacten met de ouders van onze jeugdige zwem mers, die ons alle medewerking verlenen. Op die manier hebben wij teleurstellingen zoals bij Ada Kok kunnen voorkomen. Vraag het maar aan Adrie Lasterie en Ada de Haan, die denken nog altijd met plezier aan de tijd dat ze bij ons train den”. Het leven van de jonge zwemmers en zwemsters is niet gemakkelijk. De trai nings- en schooluren vullen de hele dag van ’s morgens vroeg tot laat in de mid dag. Desondanks heeft Wil Bunschoten niet over „aanbod” van jonge krachten te kla gen. Zij is er in de loop der jaren van overtuigd geraakt dat de bewering dat jeugd er niets meer voor zou voelen om zich overmatig in te spannen, in lang niet alle gevallen opgaat. Wil Bunschoten: „Het is bij ons gezellig. We houden van de natuur, 's Zomers gaan we vaak met z’n allen naar zee en in de afgelopen winter zijn we met het grootste gedeelte van de ploeg op wintersportvakantie gegaan. In de komende winter doen we dat weer. Dat leidt automatisch tot een sterke binding van de jongens en meisjes met de groep”. Wil Bunschoten is met „haar Naarden” een apart leven gaan leiden. De club blijft een hechte eenheid, waar hij ook komt. Tijdens de grote toernooien zijn de leden Toch is ook voor Rob v.d. Noll de con currentie groter dan vorig jaar. Op de vlinderslag ontmoet hij z’n aartsrivaal Ru dy Pijper van de SZC, terwijl de 14-jarige René v.d. Kuil op de vrije slag nummers roet in het eten zou kunnen gooien, vooral op de langere afstanden. Op de sprint is er dan nog de concurrentie van Bert Bergsma, die de jeugdrecords op deze afstand in zijn bezit heeft. Pijper en Berg sma en ook Ton van Klooster hebben de recordlijst van Roger van Hamburg (twee jaar geleden nog onaantastbaar) compleet aan flarden gezwommen en dat is tekenend voor de vooruitgang van het Nederlandse zwemmen in de breedte. Tijdens de nationale zwemkampioen schappen, die van 25 juli tot 1 augustus in Den Haag worden gehouden, zullen de 26 deelnemende pupillen (op 82 startnum- mers) van Wil Bunschoten ongetwijfeld handenvol medailles winnen. De Naarden- toppers Annemarie Groen, Ton van Kloos ter, Hansje Bunschoten (dochter van de trainster) en Linda de Boer, weten zich al vrijwel verzekerd van een abonnement op het erepodium. Wil Bunschoten, tij dens de trainingen zoveel mogelijk bijge staan door haar man Han, wordt daar niet warm of koud van. „Het is natuur lijk leuk voor die kinderen als ze op het podium mogen komen om een medaille in ontvangst te nemen. En wij zullen ons best doen om ze zover te krijgen. Maar ik zal er altijd voor blijven waken, dat het geen jacht op seconden wordt. Het is leuk als de Nederlandse kampioenschap pen worden behaald, maar zouden we in Den Haag geen enkele medaille winnen dan hebben we evengoed plezier. Het komt bij ons dan ook niet voor dat een zwemster op van de zenuwen aan de start komt. Als ze niet wint zijn we even goede vrienden.” De Naarden-trainster, tot ’54 zelf een verdienstelijk zwemster en waterpolospeel- ster bij De Robben, ziet de betrekkelijk heid van sportieve successen in, terwijl ze aan de andere kant het plezier dat de jon gens en meisjes aan „normale” sportbe oefening kunnen beleven op de juiste waar de weet te schatten. Ze vervolgt: „Er is een periode geweest dat wij geen water hadden om te trainen. Het ledental van onze vereniging liep toen terug van 500 tot 42, maar we gingen door en ook toen de grote successen uitbleven hadden we min stens evenveel plezier als nu. Waarmee ik niet wil zeggen dat de aardigheid er door de topsport vanaf gaat. Als de jongens en meisjes goed begeleid worden, dan kun nen ze een enorme fijne tijd beleven. Ze krijgen de kans om veel van de wereld te zien, om veel mensen te leren kennen”. Trainster Wil Bunschoten poseert, warm ingepakt, met haar grootste kanshebbers v.l.n.r.: Annemarie Groen, Ton van Klooster, Wil Bun schoten, Hansje Bunschoten en Linda de Boer. Zij zullen Naarden tijdens de nationale kampioen schappen in Den Haag weer aan medailles helpen. hun eigen plezier en voor niets en nie mand anders zwemmen. Ze moeten zo veel mogelijk plezier aan de zwemmerij beleven en zich niet blindstaren op medail les. Wij hebben op het ogenblik een selec- tiegroep van 45 jongens en meisjes. Daar zitten er ook bij die nooit aan de top zul len komen, omdat zjj er de capaciteiten niet voor hebben of omdat ze er misschien niet hard genoeg voor willen werken. Dat maakt voor ons niets uit. Zij horen er evengoed bij. Waarschijnlijk kunnen zij zich op andere manieren verdienstelijk maken voor de vereniging. En dat is voor mij van evenveel belang als het behalen van een medaille”. En wijzende op een gebruind jongetje van een jaar of tien, zegt ze trots: „Hij woog bij zijn geboorte anderhalf pond. Moet je nu zien wat een kerel. Zoiets geeft mij eer van mijn werk”. Wil Bunschoten wil niets weten van de verhalen dat er in Nederland geen moge lijkheden zouden zijn om een succesvolle trainingsgroep te creeëren. „Het kan al tijd”, vult ze aan, „als je maar wil. Onze trainingsploeg ligt dagelijks uren in het water, maar ondanks die belasting zijn de resultaten op school uitstekend. Van de 45 leden zijn er dit jaar maar twee blijven zitten. Het is mogelijk dat het zwemmen gecombineerd wordt mét de opleiding op school. Het is daarbij echter wel noodza kelijk dat de begeleiders zich niet beper ken tot het geven van trainingen, maar Bij de dames vertoont HPC in vergelij king met voorgaande jaren en vooral met twee jaar geleden in Utrecht een terug slag. De zwemsterren Yvonne van Kui lenburg en Marian Janus zijn danig terug gevallen en beide meisjes maken, gezien hun onlangs gemaakte tijden, weinig kans op een medaille, zeker niet nu ook dit jaar „all-ln” finales zullen worden gezwommen waar bij de dames ongetwijfeld Anke Rijn- ders, Hansje Bunschoten, Astrid Verver en het Antilliaanse zwemtalent Enith Brigita present zullen zijn. Yvonne van Kuilen burg zegt zelf: „Ik zie deze kampioen schappen gewoon als afsluiting van m’n zwemcarrière, ik hoef niet zo nodig op dat erepodium. Ik wil gewoon laten zien dat ik nog een goede tijd kan neerzetten en dan geruisloos verdwijnen.” Bij Yvon ne weet men het echter nooit. Vorig jaar in Leeuwarden kwam zij door de mees te insiders kansloos geacht - als vierde in de finale. Vervolgens zwom zij zich op de sprint naar het goud en vestigde en pas sant op de 200 meter vrije slag een nieuw mer volgende week oppassen voor de ook hier aanwezige concurrentie. Op de 100 meter rugslag zal hy waar schijnlijk op sterke tegenstand van Karei Eggen lid van De Kikker uit Emmen kunnen rekenen, ter wijl ook Jan Walle Nauta van het De venter IJsel voor een verrassing zou kunnen zorgen. GRONINGEN. Enkele maanden voor de wereldkampioenschappen hockey in Barcelona moet de Nederlandse Bonds coach Ab van Grimsbergen een geduchte tegenslag incasseren. De drie gebroeders Frans, Jos en Jack Christis van het Eind- hovense HTCC hebben zich namelijk voor lopig teruggetrokken uit het interland- hockey. Zij kunnen hun studie niet langer combineren met het bedrijven van top sport. (Van onze sportredactie) HILVERSUM „Eigenlijk”, zegt Wil Bunschoten-Van Breukelen, trainster van de succesvolle zwem- club Naarden, „is topsport voor ons helemaal niet zo belangrijk. Als myn man en ik al onze vrije tijd aan de zwemclub besteden, doen wij dat niet met het idee om kampioenen te kwe ken. We gaan er in de eerste plaats vanuit dat we samen met een stel actieve jongens en meisjes een leuke tijd door willen maken. Zijn daar dan nog zwemmers en zwemsters onder die in staat zyn om snelle tijden te maken en dat zelf ook graag willen, dan zullen wij ze graag helpen om aan de top te komen”. Vooral de vraag of het talentvolle jongen of meisje er zelf veel zin in heeft om zich in de race om gouden medailles te mengen, is voor Wil Bunschoten erg belangrijk. Ze zegt: „Als er dwang van de ouderen bij moet ko men om ze in het zwembad te krij gen, dan is het al fout. De jongens en meisjes moeten zelf helemaal bezeten zyn van de zwemsport. Ze moeten de trainingen en alle andere verplich tingen, zoals vroeg naar bed gaan en niet roken, niet als opoffering gaan zien”. Nederlands record. Als outsider moet Yvonne van Kuilenburg volgende week bijzonder gevaarlijk worden geacht. Bij de heren op de schoolslag wordt het voor Kees Uittenhout steeds moeilijker zich te handhaven. De 25-jarige Leidse banketbakker ondervindt steeds meer de handicap van zijn vrij slechte techniek, terwijl hij conditioneel een achterstand heeft op de jongeren. Hij zal het dan ook dit jaar weer met z’n enorme routine moe ten proberen en daarbij zal hij het even als tijdens de winterkampioenschappen wel aan de stok krijgen met Hans Elzer- man van ZIAN en Rob Spijkerman van BZZ. Deze jeugdzwemmers zullen in de „all-in” finales waarschijnlijk de beste plaatsen grijpen, als Frank Jansen, de grillige Vitessezwemmer tenminste niet voor een verrassing zorgt. (Van een wielermedewerker) SANTPOORT De Australiër Bob Treverton en Neil Lyster uit Nieuw Zee land, die in 1970 wegkampioen van zijn land werd, z\jn door de Santpoorter Joop Stoop in de door hem geleide Peugeot-Mi- chelin-B.P.-ploeg opgenomen. Zij vervan gen de Amsterdammers Co Moritz en Her man Gorter, die wegens onvoldoende inzet hun congé hebben gekregen Ook de jonge Limburgse debutant Laurent Didderen heeft Joop Stoop in zijn team opgenomen. Treverton en Lyster verblijven voor lan gere tijd in ons land om zich voor te be reiden op wereldkampioenschappen en Olympische Spelen in München. Zij heb ben zich in St. Pancras gevestigd en zijn lid geworden van „Alcmaria Victrix” De kwieke Treverton en de forse Lyster heb ben hun eerste succes inmiddels al te pak ken en wonnen op de Alkmaarse wieler baan een driedaagse voor koppels. In straatkoersen en criteria hebben zij zich ook al enkele keren onder de prijswin naars geschaard. Overdag werkt Trever ton als plaatwerker-uitdeuker en Lyster is in de bouw werkzaam. Met de door Stoop geboden steun zijn de twee buitenlanders DWR is in de breedte nog niet zo sterk, uiteraard in hun nopjes. Zij krijgen nu nog meer mogelijkheden om zich te ont plooien. De Peugeot-ploeg zal nog aan een drietal grote wegkoersen in dit seizoen meedoen, t.w. de Vierstromenlandronde en de rondes van de Achterhoek en Zeeuws-Vlaanderen. Zijn plannen om nog eens een grote tijd rit voor amateurs om de „Peugeot”-prijs te organiseren, schijnt Joop Stoop zater dag 25 september te gaan verwezenlijken met een rit van Weesp naar Utrecht. Aan vankelijk wilde hij deze tijdrit het vorig jaar al door Kennemerland houden met start en finish in Haarlem maar hij kreeg daarvoor toen geen toestemming. van Naarden meestal te herkennen aan hun bonte uitmonstering, waar Wil Bun schoten zelf geen uitzondering op maakt. Als ze er veel voor voelen om klompen aan te trekken, dan doen ze dat. Men heeft er lak aan wat de omstanders zul len denken van hun fel rode kousen of puntmutsen. Dat gedrag van de Naarden- clan heeft al tot de wildste verhalen ge leid. is”. De methode-Bunschoten zou echter nog veel meer vreemde gewoonten inhouden. Wil Bunschoten: „Ja, er is wel ge schreven dat wij met zakken rogge en rauwe wortelen het bos introkken, maar dat is onzin. Er bestaat geen mysterieuze „natuur-methode”. We gaan er alleen van uit dat we het iedereen in onze groep naar de zin maken en als ze echt willen dan komen de resultaten ook wel.” Wat niet wegneemt dat Wil Bunschoten geen enkele behoefte voelt om gebruik te maken van moderne wetenschappelijke methoden. Het gezonde voedsel zoekt ze in samenwerking met haar groep zelf uit, psychologen hoefden er bij Naarden nog nooit aan te pas te komen, een trainings kamp voor de kampioenschappen is er niet bij, en zelfs een eenvoudig hulpmiddel als een trainingsschema ontbreekt als de maar trekt toch met 9 deelnemers in de klasse beneden 12 jaar ten aanval. Bij de wat oudere groep heeft men dan nog kanshebsters op een finaleplaats bij de meisjes onder 16 als Tineke ten Bokum en Nienke Serné, terwijl Suzie de Wrin ger op de rugslag twee finaleplaatsen moet kunnen bereiken. Suzie heeft volgens rugslagexpert Joop Bartelsman al en kele keren op een DWR-clubuur gesigna leerd goede mogelijkheden om tot de Nederlandse top door te dringen. Enkele adviezen van Bartelsman zijn tot dusver re met succes beproefd. Albertine Duyn- stee zwemt bij de 12 en 13-jarigen op de schoolslag en heeft eveneens goede mo gelijkheden om tot de eindstrijd door te dringen. De meisjesestafetteploeg zou ten slotte in Den Haag nog wel eens voor een verrassing kunnen zorgen. Bij DWT is alle hoop gevestigd op Va- lentien v.d. Zon, die 3 kringtitels verover de en zeker op de rugslag kans op ere metaal heeft. Het zou voor trainer Ale v. d. Veen een hoopvol begin zijn als hij met DWT nu weer een medaille in de jongste categorie zou behalen. Van de Trappers komen voorts nog enkele jeugdigen aan de start onder wie Carry en Jeroen Muy- laert, eveneens in de groep onder de 12 jaar. Njord heeft in Wouter de Groot een vrije slag talent dat met wat goede bege leiding nog ver zal kunnen komen. Daan Kramer is de enige senior zwemmer van Njord, hij komt uit op de 1500 meter. Voor HHC start alleen Kitty Beccari Trainster Mevr. v.d. Kieft is op vakantie en zoon Chiel is mee, zodat hij niet zal zwemmen in Den Haag. Kitty is bij DWR onderge bracht en zal proberen ondanks haar van de winter opgelopen hersenschudding, waardoor ze een trainingsachterstand op liep, de HHC-kleuren zo goed mogelijk te verdedigen. Van NVA heeft Margreel Vink wat limieten gehaald, evenals zus Mathilde, maar het is niet zeker of zij zullen uitkomen in Den Haag, in verband met hun vakantie. DWR heeft kansen op medailles bij de jeugd. Vooral Wim ten Wolde zwemt de laatste maanden voortreffelijk. Hij zou voor een surprise voor de jeugdige DWR- De top bij de heren van HPC is ook wat uitgedund. Slechts twee namen blij ven over als men medaille-kandidaten zoekt. Dat zijn Bosson en Ale v.d. Veen. Rob Bosson, in zijn adspirantentijd jeugd- recordhouder op de vlinderslag, is „rij per” geworden en heeft een goed trai- ningsjaar achter de rug. Arnold Rood zal wel onaantastbaar blijken te zijn, maar dan moet Rob Bosson in staat zijn zilver of tenminste brons te grijpen. Ale v.d. Veen heeft zich door zijn trainingswerkzaamhe- den bij DWT zelf weinig kunnen voorbe reiden, maar als outsider is v.d. Veen meestal het gevaarlijkst. Het zal overigens niet gemakkelijk worden om bij de eerste drie te eindigen, want deconcurrentie is groot. Prij dekker, Bergsma en mogelijk ook Bob Schoutsen zijn sterker door meer trainingsarbeid, terwijl clubgenoot Rob Bosson ook een verrassingselement zou kunnen zijn. Eerder dit jaar liet schakelspeler Frans Christis reeds weten dat hij niet langer voor het Nederlands elftal kon spelen. Daarom werd hij niet opgesteld in de in terland tegen West-Duitsland en in de wedstrijden van het toernooi in München. en Tel. 14864 Garage Scheldestraat 87 Voor BEVERWIJK: GarageBreestraat 55. iS Is r g WK >- s 1 i ’4.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11