IJmuider Courant Verwijskantoren thans buiten de wet gesteld abortion information (212) 271-4401 Hl i te ■- Medref Ine. 4 CIRCA 140.000 VROUWEN (ALLEEN IN DE STAD NEW YORK) GEHOLPEN W.O. 8 MET DODELIJKE AFLOOP 4 'SS Ml ..„L, Minder knoeiers In Californie 15000 per maand Drie technieken Klantenwerving F j ’Éll We JBTï SEDERT de staat New York (met één stem meerderheid in de staatssenaat) verleden jaar op 1 juli de abortus legaliseerde, zijn de „medical referral agencies” als paddestoelen uit de grond gescho ten. Omdat er geen juridische voorzieningen zijn getroffen voor het regelen van, en het toezicht op alles wat met het legaliseren van de abortus kan samenhangen (de wet beslaat niet meer dan een dertig regels), kan iedereen die de beschikking heeft over een telefoon zich een „referral agen cy” noemen. Het is een lonende bezigheid. De prijzen voor het verschaffen van een adres va riëren van 10 tot 100 dollar! Voorlichting over abortus wordt op vele manieren door tal van instanties geboden. Deze advertentie maakt een objectieve, be trouwbare indruk, maar er zijn ook „informatiebureaus” die al leen op eigen voordeel uit zijn. <0*03 Calloway StobtM We believe toa! d you think you are pregnant, you should bo able to fitiO OUT what to do, We believe that if you have cotdhmod your pregnancy, you should be able to call someone to HELP WMiDSCi&t what to do. We believe that if you went an abortion. only the most guafitoto tHjard approved gytwootogisis should perform it, We believe that you should have toe RIGHT TO OECIOE whefhot your aboriton will bo parfmawi in a hospital er outpatient facility. -« facility used should be perfectly rould VMMHSTAXD exactly what an abortion I 1 We believe that in all caws. the facility used should be perfectly We belfeve that TRANSPORT 4 7/GN arrangements toNew York shoato bo made for you. as wefi es ACCOMMODATIONS it they are needed. '//y/ We belt we that all of these things should be done et the LOWEST POSSIBLE COST to you We believe you foef the ome way. We know we c*ti help you, own just to tolk to someone. I I I BALANS VAN EEN JAAR WETTIGE ermee ver van waar laten Erbij (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) (geboortebeperking) kan raadplegen, talrijke vrouwen er blijkbaar toch de voorkeur aan geven om gebruik te maken van de onpersoonlijke en on bekende „verwijzingskantoren”. HOEWEL de wet voorschrijft dat legale abortussen uitgevoerd kunnen worden tot en met de 24ste week van de zwangerschap, werd bijna 73 per- drie kwartier tot een uur in beslag, waarna de vrucht na twaalf tot 72 uur „spontaan” wordt afgedreven. De kosten hiervan zijn ruim 1600 gulden. BEHALVE IN de staat New York hebben ook Alaska, Hawaii' en de staat Washington (aan de westkust der V.S.) abortus gelegaliseerd. Maar alleen New York stelt geen termijn van domicilie als vereiste. In Califor nie voorziet de wet in abortussen op medische en psychologische gronden. Deze wet wordt echter sinds kort zo ruim geïnterpreteerd, dat vrijwel - iedere vrouw desgewenst een abortus kan krijgen. Dit veroorzaakt een grote belasting op de faciliteiten van zowel Californie als New York, die nu ook veel vrouwen (meestal welgestelde) ter behandeling krijgen uit de overi ge staten van de V.S. CIJFERS tonen aan, hoe dringend de behoefte aan gelegaliseerde abor tus ook hier is. Alleen al in de stad New York zijn er sinds de legalisatie over een periode van negen maanden 100.000 abortussen gepleegd. Het ge middelde is inmiddels gestegen tot een 15.000 per maand, en gaat nog steeds omhoog. De helft van de gevallen is afkomstig uit andere delen van de Verenigde Staten, waar de abortus niet gelegaliseerd is. Ongeveer 56 per cent van de behandelde vrouwen was tussen de 20 en 30 jaar oud, een-vijfde onder de 20 jaar en een-vijfde ouder dan 30 jaar. Naar schatting (want deze statistieken zijn gebaseerd op de cijfers van een klein aantal klinie ken, omdat er geen meldingsplicht be staat) was slechts ongeveer de helft van deze vrouwen getrouwd. HET TWEEDE resultaat is een dui delijk merkbare vermindering in het aantal ongewenste (vooral blanke) kinderen, die ter adoptie worden aan geboden. Dat er meer zwarte dan blanke kinderen geadopteerd kunnen worden, is een aanwijzing dat ook nu de negervrouwen weinig baat hebben bij de legalisatie van de ingreep, om dat zij veelal arm zijn (de goedkoop ste abortus kost nog altijd 500 gulden) De tweede procedure (12-14 weken zwangerschap) heet „D en C”: het verwijden van de hals van de baar moeder, waarna de uterus wordt leeg- geschraapt met een curette bij alge hele verdoving. De vrouw blijft een nacht in het ziekenhuis na de behan deling. Kosten: ruim 1200 gulden. cent van de ingrepen verricht gedu rende de eerste drie maanden van de dracht. Specialisten hebben intussen geageerd tegen de door hen te lang geachte termijn van 24 weken. Ze wijzen erop, dat een embryo van 24 weken (ruim vijf maanden) onafhan kelijk levensvatbaar kan zijn. Vreemd genoeg kwam die termijn van 24 we ken min of meer „per vergissing” te recht in de wet, omdat de tegenstan ders van de legalisatie daarmee de voorstanders hoopten af te schrikken. De senaat van de staat New York overweegt nu, de termijn te verkor ten tot 20 weken na de conceptie. NADAT ER talrijke klachten waren binnengekomen over de praktijken van deze „referral agencies” heeft de procureur-generaal van de staat New York tenslotte een onderzoek inge steld naar deze nieuwe „industrie”. De senaat van de staat New York heeft de „verwijzingskantoortjes” de zer dagen buiten de wet gesteld, maar tegenstanders van de legale abortus hebben geen kans gekregen, het her roepen van de abortuswet in stem ming te brengen. Het taboe waarmee de abortus hier in het verleden werd omgeven, is zo groot dat zelfs in New York, waar iedereen nu dank zij de abortuswet een ziekenhuis, gynae coloog, een dominee, of een officiële instantie zoals „planned parenthood” De derde procedure komt neer op een kunstmatig opgewekte bevalling en wordt na de 14de week van de zwangerschap toegepast. Zij neemt BOVENDIEN heeft gouverneur Nelson Rockefeller onder pressie van verontwaardigde burgers, die vinden dat van overheidswege betaalde me dische kosten niet gebruikt mogen worden voor zo iets „immoreels” als een abortus, deze uitbetalingen tijde lijk stopgezet. De senaat van de staat New York kan beslissen, de tijdelijke stop in een permanente om te zetten, maar een meerderheid van de New- Yorkse wetgevers schijnt daartegen gekant te zijn. IN BEPAALDE medische kringen in New York is om deze redenen een beweging ontstaan, om ook voor New York het domiciiie-vereiste in te voe ren. Niet omdat men het aantal abor tussen zou willen beperken, maar om de andere staten te dwingen, eveneens de abortus te legaliseren. Er zullen echter nog wel duizenden ongewenste kinderen worden geboren voordat zul ke staten als die in het religieuze „diepe zuiden” (Georgia, Alabama, Mississippi, Tennessee, Louisiana) die grote stap zullen nemen. OP de naar schatting 140.000 tot nog toe in New York City verrichte abor tussen zijn officieel acht (officieus 14) gevallen gemeld met dodelijke afloop. De administratie van de gezondheids dienst in New York vergelijkt dit aantal met de 17 dodelijke gevallen op de 100.000 abortussen, gedurende het eerste jaar van legalisatie in En geland. (In Hongarije 31 doden op de bjjna ll/i miljoen abortussen). NEW YORK In een woon huis in Queens Village, een bui tenwijk van New York, draaien de hele dag rockplaten in een barok-smakeloos ingerichte huis kamer. In de kamer erachter staan twee kersrode telefoons op een lange eettafel tussen een paar bakken met paperassen. De tele foons worden bediend door een jong meisje van een jaar of acht tien, en afwisselend door twee oudere jongens met lang haar en bakkebaarden, gekleed in spijker broeken en loshangende overhem den. We hebben hier te doen met een zogeheten „medical referral agency”, („medisch verwijzings- kantoor”) een organisatietje dat geld verdient met het strekken van adressen, vrouwen een ongewenste zwan gerschap kunnen laten beëin digen. Hoe groot de weerstand nog tegen de gelegaliseerde abortus is, wordt ge ïllustreerd door een recente actie van de bewoners van een wijk in de stad New York, waar een groot reclame bord langs een der hoofdwegen het telefoonnummer vermeldde van een abortuskliniek. De buurtbewoners verfden het nummer weg. ■U y - - J*I- VOOR de verwijdering van de foet worden drie technieken toegepast, al naar gelang de duur van de zwanger schap. In de eerste drie maanden wordt voornamelijk „vacuüm- curettage” toegepast, een verfijning van de algemeen toegepaste curettage. Dit proces neemt drieënhalf tot vier uur in beslag, waarbij een plaatselijke of algehele verdoving wordt toege past, de kosten bedragen ongeveer 550 gulden. De patiënte kan dezelfde dag nog naar huis. DE ENIGE kosten die aan het run nen van een dergelijk servicebureau” zijn verbonden, zijn die van publici teit het gaat er tenslotte maar om, dat je telefoonnummer bekend is. Een ondernemend zakenman adverteerde zijn telefoonnummer („voor abortus bel nummerop een spandoek dat door een vliegtuigje rondgevlogen werd boven het stadion van Miami tijdens een top-rugbywedstrijd. De meest gebruikelijke methode is het adverteren in dagbladen, maar lang niet alle kranten (waaronder The New York Times) in New York zijn bereid dergelijke advertenties te plaatsen. DE LEGALISATIE heeft in New York vrijwel onmiddellijk tot twee mefkbare gevolgen geleid. In de eer ste plaats schijnt het aantal ondes kundig verrichte abortussen (door kwakzalvers die zich ermee bezig hielden voordat het gelegaliseerd werd de kosten waren aanzienlijk hoger: omstreeks 2700 gulden) te zijn afgenomen. Dit is af te leiden uit het feit dat het aantal gevallen dat in ziekenhuizen terechtkwam na ondes kundige ingrepen van „knoeiers” sinds de legalisatie ongeveer gehal veerd is. liiijijfffFWfffiFl-- K .Au’ M i ane rëS? W sa 1 j s*

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13