I BEËDIGING IN ITALIË Kabinet draagt zes nieuwe onderministers voor Nog geen vrouwen van Grach tengordel, strop voor autorijders KVP-groepering wil nieuwe volkspartij ARP afwijzend Chaotische registratie gastarbeiders KvanVHUN Ook in Rotterdam actie tegen de „Stella Maris” „Gifschip” arriveert maandag gevonden lil in zee Organisaties Tanker besteld desastreus voor vloeibaar In provincie Utrecht Rinus Wehrmann naar psychiater verwezen Auto sleurde visnet Excessen in het Amsterdamse KRUISTOCHT TEGEN AUTO IN AMSTERDAM vragen welzijnsbeleid van kabinet Regering is tegen storten van gif en echtpaar mee Bezuiniging op recreatie Vondelpark aardgas z H. J. L. Vonhoff c r 2 ZATERDAG 24 JULI 1971 Mr. C. E. Schelfhout Mr. J. G. Rietkerk Drs. Tj. E. Westerterp Dr. R. J. H. Kruisinga Mr. J. H. Grosheide in en de de Se ee ht se bc za b( ki STICHTING: EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK NATIONALITEIT (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet heeft zes nieuwe staatssecretarissen voor gedragen. Zij zullen in de loop van volgende week in Porto Ercole in Italië, het vakantieverblijf van de ko ningin, worden beëdigd. De nieuwe staatssecretarissen zijn drs. E. Wester terp (KVP) voor Buitenlandse Zaken (Europese politiek), mr. J. G. Riet kerk (VVD) voor Sociale Zaken, mr. C. E. Schelfhout (KVP) voor Onder wijs, mr. J. H. Grosheide (ARP) voor Justitie, de heer H. J. L. Vonhoff (VVD) voor CRM (jeugdzaken, re creatie en sport) en dr. R. J. H. Krui singa (CHU) voor Verkeer en Water staat. De heren Kruisinga en Gros heide zijn in het vorige kabinet ook staatssecretaris geweest, echter op andere posten. lk, per (Van onze parlementsredactie) J (Van een onzer verslaggevers) De commissie pleit ook voor een op- 1 i 1 1 1 Twaalf mille verdwenen. Uit een colbert jasje, dat in een woninginrichtingzaak in de Oostzaanstraat in Amsterdam hing, is een portefeuille gestolen met 12.000 gulden door een onbekende man, die even in de winkel was geweest. Mr. Grosheide is sinds september 1963 staatssecretaris geweest in de kabinetten Marijnen, Cals, Zijlstra en De Jong. Deze A.R.P.-politicus verhuist nu van Onder wijs naar Justitie, mr. Grosheide deed in 1954 doctoraal examen Nederlands recht. Hij was van dat jaar af adjunct-secreta- ris van de Schoolraad voor de Scholen met de Bijbel. De rechterhand van minister Drees op Verkeer en Waterstaat is evenals heer Grosheide staatssecretaris in wijzen de Anti-Revolutionairen af. Als het christelijk uitgangspunt wordt losgelaten, is de resolutie voor ons onaanvaardbaar, aldus heeft drs. J. de Koning, tweede voor zitter van de A.R.P., verklaard. (Van onze correspondent) De stichting vindt de voorgenomen be zuinigingsmaatregelen in strijd met het in de regering-Biesheuvel bestaande streven naar een evenwichtig beleid op het gebied van het milieubeheer. Gewezen wordt op het regeerakkoord waarin met het oog op het herstel van een leefbare situatie in Nederland een optimale aanwending van de steeds schaarser wordende bodem nood zakelijk genoemd wordt. De stichting dringt er bij het nieuwe kabinet met klem op aan niet aan zijn voornemen gevolg te geven maar alles in het werk te stellen dat in de toenemende behoefte van steeds meer geürbaniseerde Nederlandse samenleving aan verblijfs mogelijkheden in een schoon milieu wordt voldaan. RHENEN. Een financieringsbemidde- laar uit Rhenen is in verzekerde bewa ring gesteld, nadat de NillMij-financiering in Den Haag tegen hem een klacht had ingediend wegens verduistering en vals heid in geschrifte, waarmee ten minste een half miljoen gulden is gemoeid. De aan gehoudene heeft bekend. DEN HAAG. Het onderzoek dat is in gesteld naar de achtergronden van de af wezigheid van zijn onderdeel van de we gens zijn lange haren gestrafte Wehrmann heeft tot resultaat gehad, dat de arts van zijn onderdeel in ’t Harde de jongeman naar een psychiater heeft verwezen, Rinus Wehrmann is gisteren met week- eind-verlof gegaan tot maandag. Dan moet hij zich weer om 12.00 uur 's middags melden. Deze week bleef hij maandag weg van zijn onderdeel. Hij meldde zich pas donderdagavond. Koeien vergiftigd. In een weiland bij Win terswijk zijn drie melkkoeien dood ge vonden. Gebleken is dat de dieren wa ren vergiftigd door een overmaat van stikstof, afkomstig van de kunstmest waarmee het weiland was bestrooid. DRS. TJ. H. WESTERTERP staatssecretaris van Buitenlandse Zaken rs v< d< ai g v VE PE W k< N d; VI ei g< Politieauto verbrand. De dienstauto van de hoofdcommissaris van politie in Eindho ven is ’s nachts uitgebrand. Vermoede lijk is de brand aangestoken. De auto stond naast het huis van de hoofdcom missaris. De sociale omstandigheden van Turken en Marokkanen in de provincie beoordeelt de commissie als duidelijk slechter dan die van de Italianen, Grieken en Spanjaarden. Deze laatsten wonen het langst hier, hoe wel toch heel wat Turken en Marokkanen al langer dan vijf jaar in Nederland wer ken. Dat niettemin zo weinig van hun vrouwen zijn o ver gekomen, beklemtoont hun nadelige positie. door de hoofdstedelijke overheid veel ge plaagde mensen zijn, geven zij als voor beeld het strenge optreden van de politie jegens hen. Ze hebben voorbeelden te over; „als je met een klant zeer snel naar een ziekenhuis rijdt kun je er staat op ma ken dat een politieauto je met veel tam tam klem rijdt wegens overschrijding van de snelheidslimiet. Hoe je ook aandringt op een snelle afhandeling om toch maar gauw die klant in het ziekenhuis te krijgen, meneer agent neemt er alle gemak voor om een bon uit te schrijven. Heb je een grote mond, dan dreigt hij je vergunning in beslag te zullen nemen. Er zijn verschei dene taxistandplaatsen in de stad, maar altijd staan ze vol gewone auto’s. Je kunt de politie vragen wat je wilt, ze halen ze niet weg en laten je barsten”. Een ongetwijfeld nare bijkomstigheid voor de taxipassagiers is dat de omweg die de taxi’s van maandag af zullen ma ken meer gaat kosten. De taxichauffeurs vrezen dat minder mensen gebruik van hen zullen maken. Vandaar dat eigen rij ders hun tarieven maar met een stuiver hebben verhoogd. De middenstanders van de Leidsestraat zullen misschien wel blij zijn met de af sluiting. Maar voor de vracht- en bestel auto’s, die nu ook niet meer in de Leidse straat mogen komen, geeft het toch wel problemen. Allen ’s ochtends mogen ze de winkels bevoorraden. Buiten de gestel de uren moeten zij parkeermogelijkheid zoeken op een van de hoeken van de grach- OUDESCHILD (Texel) De 50-jarige heer Kleemans uit Breda is met zeer ernstig letsel in een Helders ziekenhuis op genomen na een ongeval op het haven plein van Oudeschild. Samen met zijn vrouw liep hij vrijdag middag langs de haven, waar een visnet uitgespreid lag om te worden gerepareerd. Het echtpaar wandelde over het net heen, juist toen een auto passeerde. Het net bleef aan de auto haken en sleurde het echtpaar enkele tientallen meters mee. De heer Kleemans liep hierbij ernstig letsel op. Zijn vrouw kreeg enkele ontvellingen. De nieuwe staatssecretaris van Sociale Zaken staat vooral bekend als een deskun dig, parlementariër. Hij was van 1959 tot 1967 (toen hij Kamerlid werd) werkzaam bij het Sociaal Werkgeversverbond. Hij is secretaris van het Studiegenootschap van Bedrijfsjuristen en lid van verschillende besturen en commissies op maatschappe lijk gebied. De heer Rietkerk hield zich in de Tweede Kamer bezig met juridische en sociale zaken. Hij is 43 jaar. mr. Schelfhout is bij onderwijs o.a. weg gelegd de efficiency, het kleuter- en ba sisonderwijs en de scholenbouw en scho lenplanning. De nieuwe staatssecretaris van Buiten landse Zaken is sinds 1963 Tweede-Kamer- lid voor de K.V.P. Hij is hoofdbestuurs lid van de Europese Beweging en lid van het Europees parlement. In de K.V.P. staat de heer Westerterp bekend als ra- dikaal. Hij is 40 jaar. jr. de staatssecretaris in het kabinet-De Jong geweest voor Sociale Za ken en Volksgezondheid. Hij is doctor in de geneeskunde. In het kabinet-Biesheu- vel gaat hij onder meer het verkeerslawaai „beheren”. Hij is van 1965 tot 1967 direc- teur-generaal van de Volksgezondheid ge weest. Hij is 48 jaar. Degene die ook een bijdrage moet leve ren aan het slagen van de gemeenteplan nen voor een vlotter openbaar vervoer is de politie. Zij zal kwistig met bonnen moe ten strooien als nieuwe verkeersgeboden worden overtreden. De dubbelparkeerder op de Overtoom welke weg smaller wordt doordat de trambaan een betonnen muur krijgt kan zeker van een bon zijn, degene die het in zijn hoofd haalt op de vrije trambaan te rijden zal eveneens wor den gestraft.Het was overigens de poli tie die adviseerde om niet eerder ingrij pende maatregelen te nemen voordat er een duidelijk verkeersplan op tafel zou liggen. De nieuwe staatssecretaris voor sportza ken en recreatie is 40 jaar. Hij is sinds 1967 lid van de Tweede Kamer en vooral bezig met onderwijszaken, omroepkwes- ties en sport en recreatie. MR. J. G. RIETKERK staatssecretaris van Sociale Zaken AMSTERDAM Drieëntwintig landelijke organisaties werkzaam op het gebied van de maatschappelijke en culturele welzijns- behartiging hebben de regering e n de volksvertegenwoordiging een verklaring toegezonden waarin er op wordt gewezen, dat economisch welzijn meer dan voor heen dienstbaar dient te zijn aan maat schappelijk en cultureel welzijn. Welzijns beleid dient daarom kabinetsbeleid te zijn, aldus de verklaring, die werd opge steld naar aanleiding van de berichten over de bezuinigingsmaatregelen van de regering. De organisaties menen dat het stijgings- percentage voor het welzijnswerk hoger dient te zijn dan de algemene trend van de rijksbegroting. Aan niet wettelijk ge regelde subsidiëring van welzijnsvoorzie ningen moet zo spoedig mögelijk een wet telijke basis worden gegeven. Voor het sociaal, cultureel en maat schappelijk werk moet de achterstand zo spoedig mogelijk worden ingehaald. Drs. De Koning verwacht echter niet dat de resolutie, die het Democratisch Cen trum zal indienen, wordt aangenomen. „Mocht dat wel gebeuren, dan zou ik dat ernstig betreuren", zei hij. „Ik zie daarin een afbuiging, beter nog een verbreking van de lijn die in de Groep van Achttien (gespreksgroep van de drie confessionele partijen) is ontwikkeld.’ 'Die lijn voorziet volgens hem in een duidelijke verbinding tussen evangelie en politiek. Drs. Couwenberg wil een volkspartij die zich baseert op de fundamentele waarden van de Europese beschaving, zoals die zich onder invloed van christendom en huma nisme heeft ontwikkeld. „De protestantse partijen komen echter steeds maar weer met het evangelie als inspiratiebron aan dragen. Daarin zit het grote misverstand. Hun formulering is ons te duidelijk in re formatorische trant getoonzet”, aldus drs. Couwenberg. „Als A.R.P. en C.H.U. niet bereid zijn mee te doen, dan moet het maar zonder hen.” De toch al zwaar belaste automobilist zal dus nog wat meer geplaagd worden. En dat is ook eigenlijk de bedoeling van de Amsterdamse regeerders, want die ho pen dat de automobilist zijn wagen zal la ten staan en een overstapje zal nemen op het openbaar vervoer, dat i mmers een noodzaak voor tweeërlei uitleg vatbaar wordt genoemd. Of de automobilist zijn Er is ook al een zeer globale taakaan- duiding gemaakt voor de nieuwe ondermi nisters: mr. Rietkerk krijgt o.a. de socia le verzekeringen, mr. Grosheide krijgt ge vangeniswezen. Voor reclassering, psy chopatenzorg en kinderbescherming. Voor ten waar laad- en losplaatsen worden aan gelegd. De afsluiting van de Leidsestraat houdt verband met de positie van het openbaar vervoer, dat ook in ’s lands hoofdstad in een geel jasje wordt gestoken, maar met die moderne, „snelle” kleur zal het niet uit de vette rode cijfers komen. Om wat meer publiek te vangen kwam het Amster dams gemeentelijk vervoerbedrijf voor enkele jaren met het plan „Lijnen voor morgen”, dat evenwel het lijden van het openbaar vervoer vandaag nog niet kan verlichten. Voorgesteld werd vrije banen voor de trams te creëren. De eerste fase moet 17 oktober beginnen. Een snelle tramlijn 17 gaat dan van het Centraal Sta tion naar Osdorp over vrije banen rijden en zal daarbij ook koers door de Leidse straat kiezen. AMSTERDAM. B. en W. van Amster dam betreuren het, dat de afgelopen dagen in het Vondelpark excessen zijn gesignaleerd, o.a. ernstige geluids- en an dere overlast voor omwonenden, vervui ling van het park, diefstallen in de om geving en handel in verdovende middelen, waaronder ook hard drugs. Onder de buitenlandse „toeristen” in het park zal een folder worden verspreid waarin zal worden gewezen op de nor male gedragsregels die in acht genomen behoren te worden. De politie is verzocht om „met handha ving van een soepel beleid” er op toe te zien, dat excessen worden voorkomen en zo nodig „corrigerend” op te treden. - DEN HAAG. De Stichting Recreatie heeft in een brief aan de ministerraad haar verontrusting geuit over het voorne men van de regering om drastisch te be zuiniging op de verwerving van natuur- en recreatiegronden. Op bepaalde terreinen kunnen deze bezuinigingen volgens de stichting desastreuze gevolgen hebben voor het algemeen welzijn van de Nederlandse gemeenschap. comfortabele zitplaats zal ruilen voor die van tram of bus, het wachten in een file zal opgeven voor het wachten op een hal te is momenteel een onbeantwoorde vraag, wie naar het verleden kijkt mag het erg ste vrezen. In oktober 1964 werd er in de hoofdstad een proef genomen met een „watertram”. Automobilisten konden in Amsterdam-Zuid bij de Amstel him auto laten staan en per boot naar het centrum varen. De bootlijn werd spoedig opgehe ven wegens gebrek aan belangstelling. Een categorie, die zich door de afslui ting van de Leidsestraat zwaar genomen voelt, zijn de taxichauffeurs. „Zie je wel” zeggen ze, „wij worden niet als openbaar vervoer beschouwd”. Ook zij zullen even als het andere verkeer, een grote omweg moeten maken van Dam naar Leidseplein en omgekeerd. De gemeente Amsterdam zou bij herhaling de indruk hebben gewekt de taxi’s wel min of meer als openbaar vervoer te zien. „Spuiten jullie de daken van je auto’s oranje, dan krijgen jullie faciliteiten”, zou er gezegd zijn. Maar de taxichauffeurs vinden dat ze nog helemaal geen faciliteiten hebben ge kregen en de verbanning uit de Leidse straat beschouwen zij toch wel als een duidelijk bewijs hiervan. De gemeente geeft als reden dat de taxi’s niet door de Leidsestraat mogen op het feit dat de fre quentie van de tram wordt verhoogd. Elke minuut moet er een tram doorheen, dat zou de hele dag problemen geven met de taxi’s. Om te illustreren dat taxichauffeurs ROTTERDAM. Ook in Rotterdam wordt actie gevoerd tegen de „Stella Ma ris”. Morgen gaat het centraal actiecomité Rijnmond de hele dag patrouilleren op de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg. De „Stella Maris” wordt echter pas in de loop van maandag in Rotterdam verwacht. Het actiecomité wil met een boot met opschriften de aandacht trekken van het zondags wandelpubliek dat langs de rivier aanwezig is en daar door medewerkers aan de actie van pamfletten zal worden voorzien. Daarin wordt gewezen op de ernstige gevaren van het lozen van afval stoffen op het water en op de grote hoe veelheden waarin dat tegenwoordig ge beurt. lossing van de problemen per nationaliteit. Er zijn duidelijke verschillen in de samen stelling van de verschillende nationali teiten. De Marokkanen en Turken zijn vooral gehuwde alleenstaanden. Van de Italianen, Grieken en Spanjaarden zijn er ook meer mannen dan vrouwen, maar de verhoudingen liggen veel gunstiger. Van de alleenstaande mannen zijn er boven dien relatief veel ongehuwd. De groep Joegoslaven is weer erg eenzijdig samen gesteld, omdat het vooral ongehuwden vrouwen zijn tussen 20 en 34 jaar. DEN HAAG. Naar het oordeel van de regering is het geen verstandig beleid om giftige stoffen in zee te storten. Het lijkt haar beter de stoffen op land op te slaan, in afwachting van de totstandko ming van een nieuw procédé om deze stof fen te vernietigen. Dit verklaarde premier Biesheuvel gis teren aan het slot van de bijeenkomst van de ministerraad naar aanleiding van de „Stella Maris”-zaak. De minister van Bui tenlandse Zaken had dan ook aan de AKZO verzocht het schip te laten te rugkeren. Op de conferentie van oeverstaten van de Noordzee in Parijs, waaraan wordt deelgenomen door Nederland, België, Frankrijk, Engeland en West-Duitsland, heeft de Nederlandse delegatie het storten van gif in zee aan de orde gesteld. Het lijkt mr. Biesheuvel noodzakelijk dat er op dit punt internationale afspraken ko men, die in de nationale wetgeving hun weerslag vinden. De Vereniging tegen Milieubederf in Vlaardingen is van plan naar aanleiding van de affaire met het „gifschip” een on derzoek in te stellen naar alle andere za ken die vanuit het Rotterdamse gebied in het water worden geloosd. Een aankno- MARK1EZEN/ZON NESCWERMEN ^LUIKeM/LUXAPLEX JALOUZIEEN Dit eerste-Kamerlid voor de K.V.P. krijgt de moeilijke taak om op Onderwijs als nieuwkomer 4een functie als staats secretaris te gaan vervullen, die waar schijnlijk zal neerkomen op algemeen coör dinerend werk op het gebied van de on- derwijswetgeving. Alle andere, meer spe cifieke taken komen onder de hoede van minister Van Veën van Onderwijs en mi nister De Brauw van Wetenschapsbeleid. De heer Schelfhout was directeur van het Centraal Bureau voor het r.k. Onderwijs. Hij is 53 jaar. Illegaal in de provincie verblijvende buitenlanders vallen buiten de cijfers maar hun aantal schat de commissie niet hoog. Officieuze schattingen belopen wel 20 a 25 percent, maar zo nu en dan worden slechts enkele illegalen bij controles opgespoord. Mede door een enquête onder Utrechtse bedrijven, is gebleken dat van de buiten landse werknemers meer dan 65 percent is geconcentreerd in 16 gemeenten. De commissie vindt dat een regionale aanpak van problemen voor de hand ligt, omdat deze 16 gemeenten tot vier groepen beho ren rond Utrecht, Zeist, Veenendaal en Amersfoort. Commissievoorzitter A. P. G. van Ko- ningsbruggen: „Uitwisseling van gegevens vindt nauwelijks plaats. En wat nog erger is, voor vergelijking en toetsing van de beschikbare gegevens ontbreekt een basis. De commissie houdt het er voorlopig op, dat inclusief vrouwen en kinderen in de provincie Utrecht 11.020 personen ver blijven uit het Middellandse Zeegebied. Dit aantal is uit de bus gekomen na steek proeven uit de registers van de burger lijke stand en van de vreemdelingenpolitie. Het districtsbureau voor de arbeidsvoor ziening kwam slechts tot een aantal van 6.994 buitenlanders. DEN HAAG. Zodiac Shipping Compa ny N.V., gevestigd te Willemstad, Cura cao een dochtermaatschappij van de Nederlandsche Scheepvaart Unie heeft een tanker van 120.000 kubieke meter be steld voor het vervoer van vloeibaar aard gas. De prijs zal ongeveer 225 miljoen bedragen. De bouw is opgedragen aan de Atlanti- que-werf, in Nantes, omdat deze veel er varing heeft met het bouwen van schepen voor vervoer van vloeibaar aardgas. Mo menteel zijn vijf van dergelijke tankers daar in aanbouw. De Nederlandse werven zijn nog niet zover, dat zij dergelijke sche pen kunnen bouwen. Vloeibaar gemaakt aardgas wordt per schip vervoerd bij vrijwel atmosferische druk en zeer lage temperatuur: 162 gra den Celsius. Ondanks de beste isolatie vindt er aan de oppervlakte van de vloei stof enige verdamping plaats en het is vrijwel onmogelijk deze dampen tijdens de vaart te verdichten tot een vloeistof en in de tanks terug te pompen. De alterna tieven zijn: transport onder druk of af voer van het vrijkomende gas. Deze laat ste mogelijkheid is uitvoerbaar. Tijdens de reis wordt het gas gebruikt als brand stof voor de stoomketels. Een aardgastanker van 120.000 kubieke meter kan voldoende aardgas aanvoeren voor de huishoudelijke consumptie gedu rende anderhalve maand van een stad als Rotterdam. (Van onze correspondent) Onjuist optreden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vinden de wijze waar op drie bij een boer in Ameide kampe rende gezinnen op 8 juli opdracht werd gegeven hun caravans weg te halen, niet juist, vooral niet omdat dit 's morgens om vijf uur gebeurde met een massaal politie-optreden. De drie gezinnen, die al aan hun vakantie waren begonnen, hebben later alsnog toestemming gekre gen de caravans tot het einde van hun vakantie, 26 juli, te laten staan, hoewel dit ter plaatse verboden is. (Van onze correspondent) UTRECHT. De administratie van bui tenlandse werknemers in de provincie Utrecht is een chaos. De sinds september vorig jaar onder de vlag van de welzjjns- stichting opererende provinciale com missie buitenlandse werknemers, dacht aan de inventarisatie een routine-karwei te hebben, waarna maatregelen voor het welzjjn van de buitenlanders zouden kun nen worden geadviseerd. Toch zjjn na veel speurwerk op dit moment pas voorlopige cjjfers beschikbaar. Alle instanties regis treren op hun eigen wijze, of zoals de provinciaal-inspecteur van de Volksge zondheid, helemaal niet. WO OgN WAGENSTRAAT 27 IJMIHDW Og»'***® Met de eerdere benoeming van vijf on derministers is het gewenste aantal van dertien bijna bereikt. Er moeten nog twee personen gevonden worden voor CRM (o.a. bejaardenzorg) en voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De eerste post is voor de K.V.P. Premier Biesheuvel hoopte vrijdagavond nog op een vrouw, maar enige zekerheid over de benoeming van een vrouw kon hij niet geven. De tweede post is voor DS’70. Premier Bies heuvel zei, dat de benoeming op deze pos ten zeer spoedig is te verwachten. DEN HAAG. Een initiatief van de groep-Couwenberg, in de K.V.P. verenigd in het Democratisch Centrum Nederland, om deze partij te vormen tot een nieu we volkspartij, die zich heeft losgemaakt van haar confessioneel verleden, is bij de A.R.P. slecht gevallen. De resolutie die drs. Couwenberg van plan is op de na- j aars part raad van de K.V.P. in te dienen, pingspunt hiervoor heeft men gevonden in een pas gepubliceerde brochure over de N.V. Vuilverbranding Rijnmond, die in 1973 in werking moet komen. De capaciteit van dit bedrijf is 700.000 ton, te verdelen over 170.000 ton stedelijk vuil, 460.000 ton industrieel vuil en 70.000 ton gevaarlijke industriële afvalprodukten. De vereniging vraagt zich af wat er op het ogenblik ge beurt met die 70.000 ton. Van de Rotterdamse Waalhaven en van de Botlek varen twee schepen regelmatig uit ter lozing van afvalstoffen van de Duitse industrie Bayer. Het zijn de „Matthias”, een „verbrandingsschip”, dat naar het heet stoffen van dezelfde allure vernietigt als de „Stella Maris” oceaan had moeten dumpen, „Kate H.’. Dit laatste schip vaart tweemaal dag naar open zee buiten de tienmijls- zone om daar een lading van 1100 ton verdund zwavelzuur te lozen. Per jaar is dat een half miljoen ton ongeveer, die volgens voorschriften dwars op de stroom overboord gaan. De Duitse ingenieurs van Bayer hebben zich overigens wel ver baasd. „Wat wij van onze regering buiten gaats moeten brengen”, zouden ze hebben gezegd, „mag in Rotterdam bij een bedrijf aan de Waterweg gewoon in de rivier worden geloosd.” Een Engelse firma heeft laten weten dat zij binnen drie maanden een installatie kan leveren die geschikt is om de giftige lading van de „Stella Maris” te verbran den. Een grote fabriek in Tilburg heeft reeds een dergelijke installatie besteld. AMSTERDAM. Maandag heeft de voetganger in Amsterdam er 600 vierkan te meter wandeldomein bij. Dan wordt de Leidsestraat, één van de drukste wegen in de stad, definitief voor het autoverkeer afgesloten. De fietser waren al enkele ja ren geleden verbannen. Maar de tram daarentegen krijgt ruim baan. Deze zal geen last meer hebben van lastige auto’s, die vóór haar op de rails rijden en zij zal de straat ongestoord kunnen doorklieven. Naar men overigens hoopt niet de voet ganger. Van maandag af zullen de auto’s een alternatieve route moeten zoeken via de Rozengracht, de Vijzelstraat, de aloude grachtengordel en de kleine zijstraatjes. Maar wie deze alternatieve mogelijkhe den kent, weet dat deze straten allesbehal ve oasen van rust zijn, en het geschetter van de claxons, vermengd met onvervalst mokums, heeft menigeen erop geatten deerd dat het verkeer weer eens vast zat. Dat een vrachtauto dubbel geparkeerd stond, en dat men nog wel een kwartiertje geduld zou moeten oefenen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2