President Sadat van Egypte: Vliegtuigkaper El Nour uit Libië op weg naar Khartoem doodgeschoten Twijfel over executies van in New York coup-leiders in Soedan Bondskanselier Brandt: m Quar antaine-maatr e gelen m Lester „op zoek naar het nieuwe land PALESTIJNS VERZET” Grenstroepen van India „HOESSEIN BEUL VAN „Kwestie-Berlij n herfst geregeld” paraat Italië afgekondigd achtergrond President Tubman van Liberia overleden Noodtoestand in van 100 km in West-Duitsland Tito in oktober naar de VS Voor goederen en personen uit cholera-gebied in Spanje Maximumsnelheid Turkije verlengd g 3 ZATERDAG 24 JULI 1971 Ambassade bezet Gedood Voor twee maanden 77 Vrede Linda I WILT U Nog dit jaar W aarschuwing CAIRO (Reuter, AP en AFP) De uitvoerder van de staatsgreep op maandag in het Afrikaanse land Soedan majoor Ata zou gisteren met drie medewerkers in Khartoem zijn terechtgesteld. Kort nadat dit bericht was bekendgemaakt verklaarde een medewerker van president Nimeiri even wel dat de executie nog niet heeft plaats gevonden. (Van onze redactie buitenland) De „Pentagon”-documenten hebben een schokeffect gehad op de open bare mening in de Verenigde Staten. In het rijkste en machtigste land ter wereld kwam het publiek er achter dat een „tweeslachtig beleid”, zo als het Pentagonrapport dit noemt, ervoor zorgde dat het Amerikaanse leger betrokken raakte in een lokaal conflict mede omdat men in Wash ington bang was voor Chinese expansie. Na tientallen jaren een anti- Peking-politiek te hebben gevoerd worden nu in hoge Amerikaanse kringen oorzaak en gevolg kennelijk omgekeerd: Edgar Hoover, hoofd van de Amerikaanse FBI (Federale Recherche) zei althans onlangs: „Peking beschouwt de Verenigde Staten als zijn grootste vijand”. Deze woorden van Hoover werden deze week geciteerd naar aanleiding van president Nixons voorgenomen reis naar China, tijdens de behandeling in de Senaat van de FBI-begroting. PRESIDENT TUBMAN t (Van onze redacteur in Bonn) i KENNEMERLAND Minister van Verkeer Georg Leber zei gisteren dat een desbetreffend voorstel na de zomervakantie bij het parlement zal worden ingediend. CAIRO (AFP en AP President Sadat van Egypte heeft gisteren in een radiotoespraak een buitengewone heftige kritiek geuit op koning Hoes sein van Jordanië. „Hoessein is de beul van het Palestijnse verzet. Hij zal voor zijn misdaden zwaar moeten boeten. Hij zal de vergelding nooit kunnen ontlopen”. n n n i i Hotelbrand. Bij een hotelbrand in de Ame rikaanse stad New Orleans zijn vijf men sen omgekomen. Zes mensen moesten wegens verstikkingsverschijnselen wor den behandeld. Bij de gevechten van de afgelopen da gen in Noord-Jordanië is een topleider van de Palestijnse guerrilla-beweging Al BONN Bondskanselier Brandt rekent erop, dat de Grote Vier in de komende herfst tot een overeenkomst voor de kwes- tie-Berlijn komen. Die overeenkomst zou echter pas compleet zijn, als, in aanslui ting daarop, de beide Duitslanden het eens zijn geworden over detail-regelingen. Sadat hield zijn toespraak bij opening van het congres van de enige Egyptische partij, de Arabische Socialistische Unie, waarvan hij gisteren tot voorzitter is ge kozen. De Egyptische president zei dat er „ver raders” zijn in het Palestijnse verzet en vooral onder het Volksfront, waarvan le den de Egyptische en Saoedi-Arabische ambassades in Stockholm hebben bezet. Wat de voorgenomen reis van president Nixon naar Peking betreft zei hij, te hopen dat deze „niet alleen is ingegeven door verkiezingspropaganda. Wij willen vrede en menen dat dit initiatief in die richting gaat”. ZIJLWEG 138 Tel. 32 77 77 UW WONING SNEL EN GUNSTIG VERKOPEN? van de vrije wisselkoersperiode en over de vaststelling van de pariteit van de mark is nog geen beslissing genomen. De economische vooruitzichten zijn naar het oordeel van Brandt alleszins bevredi gend. „Er tekent zich een kalmering van de conjunctuur af en dat doet een rusti gere prijsontwikkeling verwachten”. Het schokeffect heeft overigens iets weg van een vertraagde reactie. Niet één keer, maar vele malen zijn door tal van mensen onthullingen gedaan over de verwoestende oorlog in Indo- China. pelde hem volgens het blad als „een zeer meedogenloos man”, die mensen doodde als ze niet aan zijn bevelen gehoorzaam den „een fanatieke militair, die veel kwaad deed door een groot aantal men sen in het gebied te executeren”. Meer dan honderd Arabische studenten hebben gisteren de Egyptische ambassade in Praag bezet om te protesteren tegen „inmenging van buitenaf in Soedanese aan gelegenheden”. Aldus een mededeling van de Soedane se studentenvereniging in Tsjecho-Slowa- kije, die kennelijk aan de kant staat van de leiders van de neergeslagen staats greep in hun land. Het gaat als volgt Linda kwam vrijdagavond niet thuis van een fuifje. Zaterdag gaf ze toe dat ze de nacht had doorgebracht met een luitenant van de luchtmacht. De Aults besloten tot een straf OVER HET gewelddadige in de Ame rikaanse maatschappij maakte Lester een gedicht, „Ouders”. Als materiaal gebruikt hij een bericht in het dagblad „The New York Times” van 7 februari 1968. Het mott luidt: „De jaren zestig is wat er gebeurt als een kind kijkt naar zijn ouders en verafschuwt wat hij ziet.” die ze sinds twee jaar had. Zondag namen de Aults en Linda de hond mee naar een wild stuk land Vlakbij hun huis. Ze lieten het meisje een ondiep graf graven Toen pakte mevrouw Ault de hond op en meneer Ault gaf zijn dochter een .22 kaliber pistool en beval haar de hond dood te schieten. In plaats daarvan zette het meisje het pistool tegen haar rechterslaap en schoot zichzelf dood. De politie zei dat er geen aanklacht kon worden ingediend tegen de ouders behalve eventueel wegens wreedheid tegenover dieren. die „Linda zou wakker schudden”, Ze bevalen haar de hond dood te schieten malige commandant van de presidentiële lijfwacht, luitenant-kolonel Osman Hoes sein en kapitein Moeawia Abdelhai, die lid van de Revolutionaire Raad was. De Internationale Commissie van Juristen in Genève heeft in een telegram aan presi dent Nimeiri geprotesteerd tegen de exe cuties. ROME (Reuter, AFP en AP). Het Italiaanse ministerie van Gezondheid heeft in alle Italiaanse havens, vliegvelden en grensposten de quarantaine afgekondigd voor goederen en personen afkomstig uit de omgeving van Zaragoza in Spanje waar cholera is geconstateerd. NEW YORK (Reuter en AFP). —Agen ten van de Amerikaanse Federale Recher che (FBI) hebben een kaper, die zei naar Milaan of Rome „of elders in Europa” te willen, met twee kogels doodgeschoten, terwijl hij met een gijzelaar naar een ge reedgezet vliegtuig liep. a- te en t s i f r ANKARA (AP) Het Turkse parlement heeft goedkeuring gehecht aan de verlen ing van de noodtoestand in elf Turkse pro vincies met twee maanden. HAARLEM Privé: 26 77 00 in- ?e- va- 'an est de 10- ie- m- ït ?s ig h ten ar- pe- erd liet ens :aal die len, :re- lun wel in ld en in n- li- Q- •n, EEN VAN degenen die gewaarschuwd hebben tegen de oorlog in Viet nam is de Amerikaanse negerauteur Volgens de Franse politie duidt niets er op dat de toeristenstroom uit Frankrijk naar Spanje, nu ongeveer tienduizend auto’s per dag, onder invloed van de be richten over de cholera aan het afnemen is. BELGRADO. (DBA) President Tito van Joegoslavië zal in oktober de Ver enigde Staten bezoeken. Hij deelde dit mee in een gesprek met voorzitter Charles Rhyne van het congres van „wereldvre de door recht”, dat in Belgrado wordt ge houden. Deze overhandigde het Joegosla vische staatshoofd een persoonlijke bood schap van president Nixon. Over de in houd daarvan is niets meegedeeld. Deze medewerker, kolonel Moenier Ha mad, weigerde nader in te gaan op de eer der door de Soedanese radio uitgegeven verklaring dat de terechtstelling al was uitgevoerd. Hij zei alleen enkele malen: „Ze zijn niet terechtgesteld.” De president, die op 4 juli met bronchi tis in de kliniek was opgenomen onder ging gisteren een operatie aan de prostaat- klier. Zijn ziekenvertrek was intussen een centrum van activiteiten geworden, met ministers en autoriteiten pendelend tussen Londen en de Liberiaanse hoofdstad Mon rovia voor consultatieve besprekingen. Een woordvoerder van de Liberiaanse ambassade zei gisteravond dat de presi dent was gestorven aan een bloeding die na de operatie was ontstaan. Het Belgische ministerie van Volksge zondheid heeft in antwoord op vragen meegedeeld dat er op het ogenblik vol doende entstof tegen cholera in het land aanwezig is. Veel Belgen, die van plan zijn hun vakantie in Spanje door te bren gen, laten zich tegen de besmettelijke ziekte inenten. De Spaanse regering deelde gisteren nog mee dat „de cholera nu volkomen is ge- isoleerd”. Volgens niet-officiële berichten zouden er echter nog 250 mensen worden behan deld en zou het totale aantal sterfgevallen 22 zijn. De regering heeft slechts het getal zeven genoemd. Spion. Een 29-jarige sergeant-majoor, die bij één van de drie Westduitse inlich tingendiensten diende, is gearresteerd op verdenking van „landverraderlijke acti viteit”. Hij zou hebben bekend. Dit betekent, dat de ratificering van het Verdrag van Moskou, door Bonn afhanke lijk gesteld van het bereiken van een be vredigende regeling van „Berlijn”, ver moedelijk nog geruime tijd op zich zal la ten wachten. In een persgesprek over de resultaten, die zijn regering in de eerste helft van de vier-jarige ambtsperiode heeft geboekt, kondigde de bondskanselier voor begin september nieuwe mededelingen aan over maatregelen, die nog zullen worden geno men ter verbetering van de economische situatie. Over het al dan niet beëindigen winning was er als de ene partij het land van de andere had veroverd. De oorlog in Vietnam was anders. Over winningen bestonden niet uit het ver overen van „Porkchop Hills” en de Iwo Jimas. Overwinnen betekende dat je de meeste mensen had gedood. Gooi af die bommen! Vuur af die mortieren Dood! Dood! Dood! Wie de meeste do den maakte was de overwinnaar. Het was eenvoudig en er was niets anders voor nodig dan mensen, opgeleid voor het doden. Maar in Vietnam zagen de Verenigde Staten zich tegenover een vijand wiens eerste verdedigingslinie bestond uit de geest van het volk. Als de mensen begrepen waarom ze voch ten, als ze begrepen tegen wie ze voch ten, zouden ze de wilskracht hebben om honderd jaar te vechten. De Viet- namezen hebben sinds ruim een kwart eeuw de ene vijand na de andere ver slagen. De man had getracht de piloot van een Boeing-727 te dwingen naar Rome te vlie gen. Toen hem gezegd werd dat het toestel niet zo’n lange vlucht kan maken, dwong de man de piloot terug te vliegen naar het vliegveld La Guardia en gaf hij opdracht een vliegtuig van de Trans World Air lines gereed te zetten dat wel geschikt was voor de overtocht. Hij liet de 54 passa giers en zeven bemanningsleden uitstap pen, maar gijzelde de stewardess. Samen reden ze in een dienstwagen naar het na bijgelegen Kennedy-vliegveld. Daar hin- Fatah, Aboe Lai Iyad, gesneuveld. Het Jordaanse regeringsblad Al-Rai dat hier van melding maakte, schreef dat op zijn lijk documenten van groot belang zijn aangetroffen, waaronder een brief die ge wag maakte van een grote hoeveelheid geld, ontvangen van een vreemde mo gendheid. Iyads echte naam was Mohammed Moe- stapha Sjreim. Een medestrijder bestem- Julius Lester noemt zich een revolu tionair. Dat is na zijn schokkende bio grafische notities niet verwonderlijk. Toch verwerpt hij de gedachte aan ver starring door haat. Lesters boodschap is dan ook positie ver dan voor sommigen uit de rauwe kreten in zijn boek zou kunnen blijken „Tenslotte is”, zegt Lester, „geen men selijk streven moeilijker dan het zoeken naar het Nieuwe Lanud”. In dat land heerst vrede, is gelijkheid, bestaat be grip en is moordende concurrentie uit gebannen. Om zo maar wat te noemen. Lester wil proberen dat alles te be reiken „Misschien zullen we niet sla gen, maar we moeten doen wat we kunnen” Julius Lester. Hij deed dit twee jaar geleden lang vóórdat het Pentagon rapport werd gepubliceerd. Zijn boek „Op zoek naar het nieuwe land” werd onlangs uitgegeven door De Bezige Bij in de reeks Kritiese Bi bliotheek. (Vertaling M. en L. Cou tinho). Het Pentagon-rapport vertelt dan ook weinig nieuws maar zet alle feiten op een lange rij en bovendien is het rapport officieel. Met andere woorden, feiten die men al elders had kunnen vernemen bleken (uiteraard) ook be kend te zijn in het Amerikaanse minis terie van Defensie en in het Witte Huis, ook al werden deze feiten soms afgedaan als niet-bekend of onbelang rijk. Dat schokte de Amerikanen mis schien wel het meeste. De noodtoestand werd op 26 april af gekondigd om paal en perk te kunnen stel len aan de golf van terroristische activi teiten die het land teisterde. De door het leger gesteunde regering van premier Nihat Erim, die aan de macht kwam nadat de strijdkrachten op 12 maart het conservatieve regime van Suleyman Demirel omver hadden gewor pen, had twee dagen geleden om verlen ging van de noodtoestand gevraagd. Door een groot aantal bij ons gere gistreerde aanvragen in. Haarlem en omgeving, zijn wij in staat op vakkun dige en snelle wijze te bemiddelen bij de verkoop van uw woning. Wij zijn tevens gespecialiseerd in verzekeringen, hypotheken en taxaties. Neem eens geheel vrijblijvend kontakt op met ons kantoor voor een informa tief gesprek. KANTOOR ONROEREND GOED Verder voegde hij daaraan toe dat „aan hangers van het tweede garnituur trouw hadden gezworen aan president Nimeiri. Die heeft hen in genade aangenomen. Inmiddels zijn twee andere leiders van de mislukte coup, die donderdag in Libië uit een Brits vliegtuig werden gehaald, op weg naar de Soedanese hoofdstad. Het zijn kolonel Babakir El-Noer, die de op volger van Nimeiri had moeten worden en majoor Faroek Hamadallah, die was aangewezen als premier van de pro-com- munistische regering. Zij waren uit Lon den op weg naar Khartoem vóór de tegen- coup, die Nimeiri weer aan de macht bracht. Het bericht, dat de twee aan hun politieke vijanden worden overgeleverd, heeft in Londen grote opschudding te weeggebracht. Het Soedanese radiostation in Omdoer- man heeft gemeld, dat alles rustig is in Khartoem, waar een avondklok is inge steld en waar, evenals in de rest van het land, de afkondiging van de noodtoestand nog van kracht is. Het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ech ter tegen het eind van de middag bekend gemaakt, dat bij een schietpartij door tanks op sluipschutters een wacht van de Amerikaanse vertegenwoordiging licht werd gewond. Sedert enkele uren waren bovendien de verbindingen met de Ame rikaanse missie verbroken. Het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken maakte eveneens melding van tankvuur, waarbij de Britse ambassade enige schade opliep. Behalve majoor Ata zouden zijn te rechtgesteld de voormalige commandant van de derde pantserdivisie, kolonel An- delmoniem Mohammed Achmed, de voor- gen hefschroefvliegtuigen van de politie in de lucht terwijl een Boeing-707 van brand stof werd voorzien en naar een afgelegen deel van het vliegveld werd gesleept. De kaper werd door twee kogels getrof fen. De stewardess bleef ongedeerd. BIJ DE FOTO: In drie fasen wordt hier het neerschieten van de vlieg tuigkaper in New York weergegeven. Links: De F BI-scherpschutter (in het wit gekleed) klimt achter een hek werk op het Kennedy-vliegveld. Vandaar lost hij de twee schoten op de vliegtuigkaper (midden). Foto rechts: het „werk” is uitgevoerd de kaper is dood. FRANKFORT (DPA). —Nog dit jaar zal in West-Duitsland voor alle verkeers wegen een maximumsnelheid van 100 kilo meter worden ingevoerd. Alleen de grote snelwegen vallen daarbuiten. Nieuwe functie. De 60-jarige premier van de Russische Federatie, Gennadi Voronov, is van zijn functie ontheven. Het pers bureau Tass meldt dal hij de (minder belangrijke) post van Voorzitter van het Comité voor Volkscontrole heeft ge kregen. NEW DELHI (AP en AFP). De In diase strijdkrachten hebben opdracht ge kregen te schieten op alle Pakistaanse vliegtuigen, die het Indiase luchtruim schenden. Dit heeft minister van Defensie Jahjivan Ram in het parlement in New Delhi bekendgemaakt. Ram zei dat twee Pakistaanse „Mirage- jagers” begin deze week bij Kasjmir vijf tig kilometer boven Indiaas grondgebied hebben gevlogen, met name boven het vliegveld Srinagar. De troepen aan de grens zijn in staat van paraatheid gebracht. De Indiase regering heeft bij Pakistan tegen deze schending van het luchtruim geprotesteerd. Minister Ram zei ook dat aan de oostgrens een belangrijk toegeno men activiteit van Pakistaanse troepen is waargenomen. De minister is van mening dat ze steeds moeilijker kunnen standhou den tegen de acties van de „Bengaalse Vrijheidsstrijders”, die grote gebieden hebben bevrijd. President Khan is kenne lijk bezig zijn hoofd te verliezen, aldus de minister. Leden van de oppositie leverden scherpe kritiek op de regering omdat men de Pa kistaanse vliegtuigen, die begin deze week binnendrongen, niet heeft laten onder scheppen. Van betrouwbare zegslieden in de Oost- pakistaanse stad Dacca is vernomen dat Bengaalse opstandelingen twee dagen ge leden in de buurt van Feni een belangrijke verkeersbrug over de rivier de Feni heb ben opgeblazen. LONDEN. (Reuter) William Tubman, president van de Westafrikaanse repu bliek Liberia sinds 1944, is gisteren op 75- jarige leeftijd in een Londense kliniek overleden. Lester goot zijn aanklacht tegen de oorlog en tegen het maatschappelijke bestel in de VS in een bijzondere vorm. Hij noemt zijn boek een „driedelige fuga met variaties”. De onderdelen daarvan luiden: 1. een geschiedenis van de Verenigde Staten van Hirosjima tot nu; 2. een autobiografie; 3. poezië ge baseerd op kranteverslagen en tijd schriftartikelen. De muziek van deze fuga is er een van smart en hoop, aldus Lester die er bij bekent dat de titel van het boek is ontleend aan een com positie van de jazzmusicus Lee Morgan. Lester zegt over Vietnam: „Oorlogen zijn altijd gevoerd om land en de over- Een soortgelijke maatregel gold al sinds ongeveer een jaar voor goederen en per sonen uit India, Pakistan, vijf andere Aziatische en negentien Afrikaanse lan den. De Franse minister van Gezondheid, Robert Boulin, verklaarde gisteren voor de radio dat voor het verplicht stellen van vaccinatie nog geen datum is vastgesteld. Door functionarissen van zijn ministerie was als datum 4 augustus genoemd. Hij zei dat nog vijf vaccinatiecentra zijn gevestigd in Perpignan, waarheen per vliegtuig 150.000 eenheden entstof zijn ge stuurd. Ook in Tarbes en Pau zullen cen tra voor het inenten van reiziger naar en uit Spanje worden ingericht. Volgens de minister is het niet de be doeling van de Franse overheid een „sani tair kordon” langs de Spaanse grens te leggen. „We hebben er de middelen niet voor en de situatie zou een dergelijke maatregel ook niet rechtvaardigen” aldus Boulin.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3