Aanvangskapitaal bestond Metaalgieter ij,,DeNijverheid eind volgend jaar naar Hoorn W andelaarsters Heemskerks jeugd bezocht ondanks uit IJmuiden warmte show in de Sporthal Gesprek met personeel over verhuizing in Vierdaagse Jachthaven van IJmuiden thans een jaar - met succes - in gebruik Bloemenhandel staat onder druk van de vakanties Hengelstrijd ook druk bezocht uit vijftig gulden voor televisie Auto’s botsten Trompettiste uit IJmuiden Gladiolentijd is aangebroken op de Plantage .5 SATERDAG 24 JULI 1971 Materiaal 'f Cursussen H-lis (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Het was deze week precies een jaar geleden dat in IJmui den door wijlen wethouder J. van Leeuwen de grote jachthaven van de watersportvereniging „IJmond1' officieel in gebruik werd gesteld, hetgeen voor ons een gerede aanleiding is geweest voorzitter K. Zwart eens over zijn ervaringen hiermee en verdere verwachtingen uit te horen. Wij waren bij hem stellig aan het goede adres, omdat de heer Zwart zelf tot de ener gieke oprichters van deze vereniging behoort, waarvan de leden met een voorbeeldige zelfwerkzaamheid de haven voor een belangrijk deel eigen handig hebben gebouwd. Bovendien wisten zij het benodigde materieel van alle kanten §oms geheel gratis, of anders voor een bespottelijk lage prijs los te krijgen. Met als uiteindelijk resultaat een moderne jachthaven met clubgebouw, waarvan de huidige waarde op een kwart miljoen gulden kan worden begroot, hoewel de vereniging hiervoor zelf nog geen fractie van dit bedrag aan ten koste behoefde te leggen. 1 4’ J few». t U' SS® (Van een onzer verslaggevers) J. Al Inbraak? De staalruit van de toe gangsdeur tot de ADO-kantine op ’t sport complex aan de Oosterweg in Heems kerk is door onbekenden ingeslagen. Uit de cantine wordt echter niets vermist. Het complex van Metaalgieterij „De Nijverheid” aan het Meerplein. Over ongeveer anderhalf jaar zal de fa briek ontruimd zijn in verband met de verplaatsing van het bedrijf naar Hoorn. De extra-prijs voor de grootste gevan gen vis werd gewonnen door Freddy Riet- co, die een paling van 33 cm verschalkte. Alle prijswinnaars ontvingen een waarde bon voor de aankoop van hengelbenodigd- heden. De derde viswedstrijd voor de jeugd wordt gehouden op vrijdag 30 juli even eens in de Neksloot. De deelnemers wor den verzocht om kwart voor negen bij de sporthal aanwezig te zijn. kans, dat dan nog voor het einde van het jaar de eerste spade de grond in kan voor de nieuwbouw. Eind 1972 kan dan het nieuwe complex in gebruik genomen wor den. De jachthaven van IJmuiden, met veel open plekken, omdat in de hui dige vakantietijd een groot aantal leden zich met de scheepjes elders bevindt. Ingesleten. Een 16-jarige inwoner van Beverwijk, met wie de politie graag een „babbeltje” wilde maken in verband met een verdenking van autodiefstallen, is in Wijk aan Zee aangehouden en voor ver hoor ingesloten. De ruime aanvoer van anjers en rozen wordt grif verkocht. Een anjerprijs van 10 tot 22 cent per stuk is voor deze tijd van het jaar redelijk te noemen, begrij pelijk dat er wel tegen lagere prijs ver kocht wordt en ook tegen een hogere tot 48 cent per stuk, maar alle waar is naar zijn geld. De rozen noteerden van 8 tot 53 cent per stuk, ook een behoorlijke zomer- prijs. Dan is het ook de tijd van de gladiolen, Besommingen. Vrijdagnacht werden in IJmuiden de volgende besommirtgen in guldens gemaakt KW 34 30.00, 130 7.200, 109 585, 174 12.750, 177 790, 189 8.200, 194 27.400, VL 75 1.087. TX 2 14.300, 3 21.100, 4 17.800, 11 8.700, 17 17.400, 18 6.180, 19 9.700, 21 14.500, 24 1.225, 340 13.600, 35 16.500, 36 7.080, 397 7.030, 38 1.260, 39 10.100, 48 9.600,86 6.500, 94 11.100. 99 14.600, UK 1 2.400. 17 2.200, 18 1.100, 23 3.200, 73 1.600, 118 1.700, 148 1.900, 215 3.700, 245 2.400, 249 2.200, WR 137 2.100, VD 6 1.970, 15 2.080, 19 1.730, 24 1.480, 25 2.200, 46 1.480, 75 1.550, 89 1.200, IJM 3 5.700, 4 9.500, 8 7.600, 55 9.600, EH 7 1.000, UK 135 en 145 6.200, 196 en 234 1.430, EB 28 en UK 118 3.450. (Van een onzer verslaggevers) NL eer dan tweehonderd kinderen wa ren bijeen op de kindershow in de Sporthal. Er is naar hartelust ge zongen en genoten, terwijl sommige kinderen getuige de inzet in de foto zelf daadwerkelijk bij het optreden van de artiesten werden betrokken. IJMUIDEN. De dames J. Broek, Huyer en M. Klaver uit IJmuiden behoren al vele jaren tot de enthousiaste deelneem sters aan de Vierdaagse van Nijmegen. Ook de vrijdag beëindigde wandeltocht werd door haar met succes uitgelopen, respectievelijk voor de zestiende, elfde en zesendertigste keer. Vanzelfsprekend, werden zij bij de triomfantelijke intocht eveneens rijkelijk van bloemen voorzien. Nu was het zaak geworden zich van het benodigde materiaal te voorzien, waarbij de eerste goede stoot werd gegeven door de directie van Hoogovens, welke een groot aantal palen van een te slopen steiger belangeloos voor de bouw van een jacht haven wenste af te staan. Het is in dit verband interessant te weten dat hiervoor veertig palen met een lengte van veertien meter waren benodigd, die in normale om standigheden ongeveer duizend gulden per stuk zouden hebben gekost, plus een aantal palen van kleinere lengte. Daarnaast wist het bestuur van Rijks waterstaat enige vlotten los te krijgen, die overbodig waren geworden door het verplaatsen van de ponthaven bij Buiten shuizen, zodat de jachthaven steeds reëler vormen begon aan te nemen. Mede door het enthousiasme van de leden van de watersportvereniging, die het grootste deel van hun vrije tijd aan de bouw daarvan wilden opofferen. „Als slaven hebben ze gewerkt”, weet de heer Zwart zich nog te herinneren. grote partijen van deze nogal zware bloe men komen aan de markt. De prijs is goed te noemen, ze varieert van 40 tot 150 cent oer bos, waarbij de soort Eurovisie deze week nog tot 215 cent per bos noteerde. Freesia lag tussen 40 en 160 cent per bos je. Dit zijn in grote lijnen wel de hoofd soorten aan de veiling. De jaar-rond-chry- santen nemen een ruimere plaats in en kwamen boven twee gulden per bos Dan komen ook de eerste dahlia’s, buiten chry santen en asters weer aan de veiling. Er werden goede prijzen voor betaald Een uitschieter bij de zomerbloemen was de statice die tot 180 cent per bos noteerde. Ook bij de potplanten leefde de handel op, de aanvoer van cyclamen wordt ook gro ter, met voor goede planten prijzen boven drie gulden per stuk. De prijzen waren vrijdag Agapantus 40- 90, allium per bos 63-25, anjers 7-42, tros anjers 105-160, anemoon 22, anthurium 35- 135, aster 25-75, calla 15-32, -Arysanten jaar rond 135-200, chrysanten'135-160, dah lia 52-75, convillie 60-110, eremures 10-18, fresia 85-150, gerbera 12-32, gladiool 30- 165, iris 40, ixia 31, lelie per tak 15-120, per kelk 21, liatrus 65-115, orchidee 65, roos 16-36, per tak 12-22, baby-roos 10-18, statice 85-135 en world supreme 45-75. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Vanavond presenteert Pim Jacobs in zijn programma Drieluik van de AVRO de in de IJmond bekende trompettiste Tineke van Tongeren uit IJmuiden. Tineke is vijftien jaar en daar mee de jongste trompet-spelende vrouw die in Nederland optreedt. In de televisie uitzending speelt zij samen met het orkest van Willy Schobben in het programma onderdeel Nieuwe Oogst. Tineke van Ton geren heeft al een plaatje gemaakt. Op de A-kant staat het nummer „TT-special” en op de B-zijde „Serenade for Marty”. (Van een onzer verslaggevers) Met goocheltoeren, waarbij de kinderen werden betrokken, met accordeonmuziek, een talentenjacht en een poppenkast kort om met alles wat een kind maar boeien kan is de jeugd hier uiterst genoeglijk bijeen geweest. Vooral door de kinderen op het toneel te halen en hen actief te laten deelnemen aan de diverse gebeurte nissen, was het contact tussen het jeugdig publiek en de optredenden spoedig gelegd en had Al Preston weinig moeite de schare in de hand te houden. In Buurthuis „De Werf” aan de Jan Ligthartstraat was er die middag een modeshow en een songfestival. Tijdens de avonduren richtte men hier een zoge noemd „hippie-feest” aan. „De Grenspost” aan de Van Riemsdijklaan stond in het teken van de handenarbeid. Eerder op de dag, ’s morgens van 9 tot 11 uur was er een hengelwedstrijd in de Nek sloot waaraan 126 kinderen hebben deel genomen. De wedstrijd was op touw gezet door een aantal oudere leden van de hen- gelsportvereniging ,,’t Snoekje”. Hoewel de vis er niet bijzonder happig op was om gevangen te worden, brachten de jeugdige hengelaars toch 35 exemplaren van verschillende afmetingen op het dro ge. De eerste prijs werd toegekend aan Peter Schoorl, die 191 centimeter vis ving. Tweede werd Tjeerd Stoker met 113 cm. De derde plaats werd ingenomen door een meisje: Jacqueline Put hengelde 99 cm bijeen. De vierde en vijfde plaats werden achtereenvolgens bezet door Arie Versluis en Hans Bekker met respectievelijk 74 en 54 cm. Overigens is de aanvraag voor een bouwvergunning nog niet ingediend bij het gemeentebestuur van Hoorn. In septem ber hoopt men bij „De Nijverheid” zover te zijn. Indien alles meeloopt bestaat de BEVERWIJK. De bloemenhandel staat ieder jaar weer onder druk van de vakanties, maar toch is de situatie an ders dan bijvoorbeeld tien jaar geleden. Toen lag alles „lam” en ontkwam men niet aan een grote doordraai. Door de ex- portverruiming onder andere naar West- Duitsland, is er een groot aantal jongere exporteurs bijgekomen en deze weten iede re dag de markt gaande te houden. Het huidige bestuur dat met de heren K. Zwart, R. Rijke, M. Hunsche, J. H. C. Steinmeijer en F. Hollenberg nog geheel uit oprichters bestaat, is er zich in zekere zin van bewust op het gebied van de wa tersport een bepaalde „zending” te kunnen en moeten vervullen. In tegenstelling tot de gemotoriseerde weggebruiker, is er voor de eigenaars of huurders van kleine vaar tuigen immers geen enkel „vaarbewijs” vereist, wanneer zij zich op het water wensen te begeven. Met als gevolg dat velen van hen niet in het minst beschikken over de elementaire kennis, welke toch voor het beoefenen van deze sport zou zijn vereist, hetgeen in sommige gevallen aanleiding is geweest voor gevaarlijke situaties. Het bestuur onderzoekt daarom thans de mogelijkheid om gedurende de komende wintermaanden in het clubgebouw van de „IJmond” enige bijeenkomsten te houden, waar door een aantal deskundigen cur sussen zullen worden gegeven, met dia’s geïllustreerd. Deze zijn ook voor dames bestemd, omdat het niet denkbeeldig is dat in bepaalde noodgevallen een vrouw haar echtgenoot of verloofde aan roer of stuurrad zal moeten vervangen. Het is daarbij nog niet bekend of bij het reali seren van deze plannen, ook niet-leden in de gelegenheid zullen worden gesteld deze cursusavonden te bezoeken. Bij dit alles mocht een clubgebouw evenmin ontbreken, dat overigens voor een bijzonder „zacht prijsje” kon worden verkregen van de baggermaatschappij Bos en Kalis, waar het als directiekeet in ge bruik was geweest. Het gebouwtje werd geheel gerestaureerd en ingericht als club gebouw en kantine met bar, terwijl het voorts werd voorzien van douches, toilet en een centrale verwarming. Na dit alles kon de jachthaven in juli 1970 eindelijk door wethouder Van Leeu wen officieel worden geopend, waarmee IJmuiden de beschikking werd gegeven over een accomodatie voor ongeveer tach tig schepen. Hiervan wordt geregeld een uiterst dankbaar gebruik gemaakt, niet al leen door de eigen leden maar ook door de eigenaars van buitenlandse jachten, die dikwijls zelfs uit Amerika, Duitsland, En geland en Zweden afkomstig zijn. Het be stuur overweegt nu alweer de haven met een helling uit te breiden, waarvoor men de benodigde wagens van Hoogovens hoopt te verkrijgen. HEEMSKERK Het artiestenpaar en Valery Preston heeft vrijdagmiddag in de Sporthal de harten gestolen van zo’n tweehonderd jeugdige Heemskerkertjes, die er de grote kindershow bijwoonden. Terwijl verwacht mocht worden, dat de drukkende warmte buiten, de meeste kin deren er toe zou aanzetten een koelere omgeving op te zoeken, bleek de opkomst toch nog alleszins mee te vallen. Dit heeft in niet geringe mate tot een leuke stem ming bijgedragen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Met een enorme dreun reden vrijdagavond op de kruising Plan tageFlorastraatPopulierenlaan twee personeauto’s tegen elkaar en werden ge heel vernield. Uit het politieonderzoek bleek, dat de bestuurder van een grote personenauto, rijdend over de Plantage geen voorrang( had verleend aan een uit de Florastraat komende kleine personenauto. Door de botsing zwaaide de grote auto de linker rijbaan op en kantelde. De bestuur der van de aangereden auto, een Bever wijken, moest met een hersenschudding en een hoofdwond naar het Rode Kruiszie- kenhuis vervoerd worden. v'' xSSSfr .V.'XX’>»XV «C JXX .'XXSXXvCv x xwéw^sx' «x.- X .xxx-x De individuele relatie tussen werkgever en werknemer wordt door de directie van „De Nijverheid” van zeer groot belang geacht. Het is om die reden, dat men ook een nader persoonlijk contact met de werknemers wenst ten aanzien van deze verhuizing van de Metaalgieterij. Uiter aard zal men bij een groot aantal men sen zeer verschillend denken over het al of niet meegaan naar Hoorp, het heen en weer pendelen naar deze streek of het ver huizen met het gehele gezin naar de Coen- stad. Het is om die reden, dat men zich thans gebogen heeft over een vragenlijst, welke na volledig te zijn samengesteld aan de personeelsleden wordt voorgelegd. Aan de hand daarvan hoopt men dan na de va kantie een aanvang te kunnen maken met het inventariseren van de wensen, welke onder het personeel leven. De leden van deze nieuwe vereniging mochten zich echter meer op hun idea lisme beroemen dan op het bezit van geld, omdat het totale aanvangskapitaal toen niet meer dan slechts vijftig gulden be droeg. Later heeft men nog dikwijls met een zekere vertedering aan dit eerste sta dium teruggedacht, vooral omdat het be stuur dit tekort aan financiële middelen wist te compenseren door de kunst het bedrijfsleven, officiële instanties en een aantal particulieren voor een jachthaven enthousiast te maken. BEVERWIJK. Bij Metaalgieterij „De Nijverheid” wordt het ernst met de plan nen om zich .in Hoorn te gaan vestigen. Het voorlopige koopcontract met betrek king tot de aankoop van grond is gete kend en recentelijk zijn directie en perso neel bijeen geweest om de verplaatsing van het bedrijf te bespreken. Een bespre king welke een meer algemeen karakter droeg en door de vrij grote opkomst van de werknemers zich niet eigende om een aantal persoonlijke gesprekken met de per soneelsleden te voeren. Veel medewerking heeft men bijvoor beeld ondervonden van ir. J. A. Exalto van Rijkswaterstaat en het gemeente bestuur van Velsen met name van de wethouders H. de Boer en C. Ockeloen waarvan laatstgenoemde op een gegeven ogenblik eens vaststelde niet met een ge wone vereniging in contact te zijn geko- wone vereniging in contact te zijn gekomen, doch met een fa natieke sekte van belijders van een be paald geloof. In ieder geval kwam IJmond toch in aanmerking voor een subsidie van tienduizend gulden. Voorts werden door het bestuur aandelen uitgegeven, waarop na betrekkelijk korte tijd reeds voor een bedrag van twaalfduizend gulden werd in getekend. De eerste schuchtere pogingen hiertoe, werden reeds in 1962 door enige enthou siaste watersportliefhebbers ondernomen, die het maar een uiterst vreemde zaak vonden dat men in IJmuiden nog altijd niet over een jachthaven met de vereiste accomodatie kon beschikken. Het waren de heren C. Roodzant, C. Rijke en K. Zwart, die met de inmiddels eveneens overleden rijkshavenmeester C. O. H. Hindriks de mogelijkheden voor een even tuele bouw aan een nader onderzoek wens ten te onderwerpen. Dit initiatief werd van vele zijden met de beoogde instem ming begroet, met als gevolg dat na vele voorbereidingen in april 1965 de vereni ging officieel in het Cultureel Centrum kon worden opgericht. v... v' .1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5