Oom moest aan de ketting Mapam-ietder in Parijs ISRAEL VOERT Kennedy GESPREK MET vreest CHINEZEN aanslag Mankement wegens slechte schakelaar Jumbo loost brandstof bij Zandvoort in Noordzee Vandaal in babykamer Westduits ziekenhuis Giebels ijzerhandel Apollo-15 met knipperende lamp op weg naar de maan Van Minh in diskrediet gebracht Bewaking na arrestatie i Senator niet in verkiezingsstrijd taxichauffeurs Vietnam doen Voor ruim elf mille aan HET WEER i Nieuwe prikactie van Amsterdamse aanval op vliegbasis Guerrilla’s in sigaretten gestolen AGENDA pagina 10 Verder in de krant i —4 I I JAARGANG NUMMER 223 DINSDAG 27 JULI 1971 L6 WAARIN UPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Het woord is aan... s Onweerskans Kink in kabel nassaulaan 2 3 7 9 9 10 10 10 11 11 11 13 voortaan is het (Van onze redacteur in Tel Aviv) TEL AVIV De vertegenwoordi ger van de links-socialistische partij Mapam, Eli Ben Gal, heeft een paar dagen geleden op de Chinese ambas sade in Parijs met Chinese diploma ten gesproken. Het initiatief voor dit gesprek is van de Chinezen uitge gaan. De Chinese ambassade heeft het bericht ontkend, maar nadat het nieuws door de Israëlische krant „Maariv” was bekendgemaakt, werd het door Ben Gal zelf in een radio- vraaggesprek bevestigd. Kantoor: Lange Nleuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. passen 61e van de ged.oude gracht naarde nieuwe Helikopters vernield HOUSTON (AP) Het Amerikaanse ruimtevoertuig Apollo-15 is op weg naar de maan. De bemanning kreeg toestemming de reis voort te zetten en een maanlanding uit te voeren; nadat ontdekt was dat een knipperende lamp veroorzaakt werd door een slechte schakelaar en niet door een of ander mankement aan boord. Soepele koppeling r Ja i IJmuider Courant Chamfort: weei (Van onze redactie in Amsterdam) Luidsprekers Hoofdredactie: Jos. L. Lodewtyks E. Kon in g Deze krant bestaat uit veertien pagina’s Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Wie ook maar één vooroordeel weet op te ruimen, is een weldoener der mensheid. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Plaatselijk nieuws 4, 5, Kunst Radio en tv Weerrapport Beeldverhalen Modejournaal Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. enige moeilijkheid. Bij de vorige maan- vlucht in februari van dit jaar had de be manning van de Apollo-14 de grootste moeite om deze entering tot stand te bren gen. Pas bij de zesde poging slaagde dit toen. Het is nooit helemaal duidelijk ge worden, wat destijds de oorzaak van de moeilijkheden is geweest. Volgens telemetrische gegevens in het vluchtcentrum in Houston stond één van de ventielen voor de brandstoftoevoer van de hoofdmotor van de combinatie in een „on gebruikelijke stand”. Men achtte dit man kement van ondergeschikte orde, hoewel het niet uitgesloten zou zijn dat de hoofd motor op een gegeven moment spontaan zou ontbranden. Dit zou tot onvoorziene complicaties kunnen leiden. Na deze operatie leek er een eerste kink in de kabel te komen van deze tot dusver vlekkeloos verlopen vlucht. De Apollo bevond zich op het moment, dat dit euvel werd ontdekt, op 14.000 ki lometer van de aarde. Daarna ontdekte men dat een schakelaar niet goed functio neert, waardoor een lamp was gaan knip peren. van de combinatie gecontroleerd. Er werd geen enkel mankement gevonden en der halve werd om 17.24 uur opdracht gege ven de motor van de derde rakettrap te ontsteken. Deze brandde ongeveer zes mi nuten, waardoor de snelheid werd opge voerd van 27.850 km tot 38.900 km per uur, voldoende om aan de aantrekkings kracht van de aarde te ontsnappen en de omgeving van de maan te bereiken. Ook deze operatie verliep volgens het boekje. De astronauten Scott, Irwin en Worden moesten daarna nog één ingewikkelde ma noeuvre uitvoeren, voordat hun eerste dag taak in de ruimte erop zou zitten. Een half uur nadat de combinatie in een baan naar de maan was gekomen, ontkonpel- den zij de Apollo-cansule met het dienst- compartiment van de rest van de combi natie. Na een wenteling van 1«n graden duwden zij de neus van hun ruimtevaar tuig in de koppelingsring van de maan lander, die toen nog aan de derde raket trap verbonden was. Deze koppeling verliep soepel en zonder Ben Gal vertelde, dat hij twee uur lang op de Chinese ambassade heeft gesproken met Chinese diplomaten van lagere rang. Hij sprak als privé-persoon en vertegen woordigde geen enkele officiële Israëlische instantie. Het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen Israel en China is niet expliciet aan de orde geweest Verwachting van het K.N.M.l. tot woens dagavond Alle baby’s, die in leeftijd varieerden van 4 uur tot 14 dagen, zouden buiten onmiddellijk levensgevaar zijn. Men hoopt dat ze geen blijvend letsel van de mis handeling zullen ondervinden. De politie weet niet waar de aanval- ler/ster gezocht moet worden Bij de kli niek zijn wachten geplaatst De gewonde baby’s zijn naar een ander ziekenhuis overgebracht om ze tegen verdere aanval len te beschermen. AMSTERDAM. Taxichaufferus heb ben vanmorgen opnieuw een „prikactie” gehouden om te protesteren tegen de af sluiting van de Leidsestraat. Tegen half twaalf verzamelden vele tientallen taxi’s zich op het Koningsplein, de andere toe gang tot de Leidsestraat, en bezetten schots en scheef tramsporen en rijweg. SAIGON. (AFP) Kort nadat de Zuid- vietnamese generaal Doeong Van Minh officieel heeft aangekondigd zich kandi daat te stellen voor de presidentsverkie zingen van 3 oktober in Zuid-Vietnam heeft het er alle schijn van dat men zijn kandidatuur in diskrediet wil brengen. Het Zuidvietnamese r.-k. dagblad „Hoa Binh” dat geleid wordt door de priester Tran Doe beschuldigt in de uitgave van vandaag de vroegere generaals Doeong Van Minh, Tran Van Don en Ton That Tinh, de leiders van de staatsgreep tegen het regime-Diem. van verduistering van gelden. De publikarie van deze onthullingen zal volgens het blad worden voortgezei tot aan de vooravond van de verkiezingen begin oktober. De politie volstond met de nummers van de taxi’s te noteren, om aan de hand daarvan processen-verbaal op te maken. Een chauffeur, die een bevel om weg te rijden negeerde, moest zijn vergunning afgeven, maar kreeg hem korte tijd later terug nadat collega’s tegen deze als intimi datie beschouwde handeling hadden ge protesteerd. Van de vergunningen die maandag zijn ingenomen heeft de politie er twee bij de processen-verbaal gevoegd. De overigen zijn teruggegeven aan de houders. De taxi chauffeurs willen telkens twee maal een half uur per dag tegen de afsluiting van de Leidsestraat protesteren. De taxichauffeurs hadden een nieuwe tactiek bedacht. Zij formeerden steeds weer op andere punten kleine groepjes wagens, die dan in de richting van de Leidsestraat en het Leidseplein trokken. De politie pareerde deze „aanvallen” door zoveel mogelijk de groepjes op te vangen en om te leiden. Enige tientallen taxi’s blokkeerden ook het Koningsplein, waarop het verkeer van af het Spui, Singel en Herengracht uit komt. Rond half twaalf werd de actie voorlopig beëindigd, toen er een discussie ontstond tussen de taxichauffeurs en poli- tie-agenten. De politie noteerde van enkele taxi’s de nummers. Een woordvoerder van de taxichauffeurs zei dat dergelijke korte prikacties vandaag nog enkele keren zul len worden herhaald, maar op andere plaatsen. Ten tijde van de blokkade ver toonde het verkeer rond het Koningsplein een chaos. Een echtpaar in Noord-Italië is ge arresteerd omdat het een jaar lang een 80-jarige oom heeft vastgeketend aan de trap die naar de tuin van hun huis leidt „Wij bonden oom vast om hem te beletten fruit in de boomgaard te eten”, zo vertelde de 65-jarige elektricien Valentino Clavenna aan de politie. „Zijn gezichtsvermogen is slecht en hij zou zuur fruit hebben kunnen eten. Dat is niet goed voor hem”, ’s Nachts werd de oude man binnengehaald en op een rustbed in een kast gelegd. Clavenna en zijn vrouw Angela zijn nu beschuldigd van mishandeling van hun oom Gio vanni. Na een anonieme tip ging de politie eens kijken bij de riante villa van de Clavenna’s in een dorpje vlakbij Mi laan. Men vond daar de 80-jarige man met zijn enkel vastgeketend aan een twee meter lange ketting die met het andere einde vastzat aan de leuning van de trap die naar de achtertuin leidt. De oude man kon op enkele treden van de trap zitten en was ook nog in staat enkele passen te lopen. Volgens de politie was de man onder voed. Oom Giovanni heeft vermoede lijk op deze manier vastgezeten sinds hij een jaar geleden bij het echtpaar kwam inwonen. Op de foto: een agent toont de ket ting waar oom Giovanni aan vast zat. Plaatselijk regen of een on weersbui, maar af en toe ook zon. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Mini mumtemperaturen ongeveer 15 graden, maximumtemperaturen van 20 graden in het westen tot 25 graden in het oosten van het land. kans op onweer bestaat. Het blijft echter overwegend zonnig bij een zwakke noordenwind. Temperatuur 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Overwegend zo mers strandweer. De Soedanese communistenleider Shafie El-Sjeich wordt hier in het presidentieel paleis in Chartoem be waakt door gewapende militairen. Hij is gisteren gearresteerd in verband met de mislukte staatsgreep van de vorige week. I BON in °Pen enveloppe zonder postzegel opsturen naar IJmuider HAMM. (Reuter) In de kraamkliniek van het Westduitse plaatsje Hamm heeft een onbekende acht baby’s op brute wijze mishandeld. De aanvaller of aanvalster moet ongezien de kinderkamer van de kliniek zijn binnengedrongen Her en der met de vuisten roondmaaiend werden de armpjes van zeven baby’s en de schedels van vijf gebroken. NEW YORK (AP) De Ameri kaanse senator Edward Kennedy zegt dat de mogelijkheid vermoord te worden „de meest doorslaggevende overweging is geweest bij zijn beslis sing niet te gaan proberen in 1972 tot president te worden gekozen”, aldus een interview dat maandag in het tijdschrift Look is gepubliceerd. De laatste der Kennedy’s verklaarde te genover verslaggever Warren Rogers: „Zelfs al zou ik deze kansen willen grij pen, dan nog hebben persoonlijke motieven de overhand. Ik zou mijn gezin blootstel len aan angst om mijn veiligheid. Mijn moeder zou in spanning leven.” Rogers voegde daaraan toe dat Kennedy hem had verteld ook niet te zullen mee doen aan voorverkiezingen voor 1972. De senator zei verder: „Ik probeer niet aan het presidentschap te denken... Ik praat er niet met mijn gezin overIk voel dat het nu niet het juiste tijdstip is, dat het te vroeg is Misschien zou ik het later willen proberen, in een ander klimaat.” Bij openbare opinie-peilingen is geble ken dat het auto-ongeluk van Kennedy in 1969 waarbij een secretaresse verdronk, nog steeds een factor is die tegen zijn mo gelijke verkiezing tot president werkt. SAIGON Guerrillastrijders van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront hebben vandaag kans gezien een grote ge allieerde basis op maar 48 kilometer ten noorden van Saigon binnen te dringen. Vijf helikopters werden vernield. De Vietcongstrijders zjjn ongedeerd de ba sis weer uitgekomen. De waarde van de vernielde helikopters bedraagt meer dan zeven miljoen gulden. AAN HET STRAND Een onweersstoring trekt van N oor d-Fr ankrijk naar -West-Duits- land, waardoor ook hier een kleine In het pakhuis met rookwaren, gelegen aan de Meerstraat, wist men binnen te dringen door het forceren van een gara gedeur. In totaal werden hier meegeno men 15 dozen met elk 200 rakjes sigaret ten, 7 dozen met elk 400 pakjes sigaret ten en twee dozen met elk 100 pakjes si garetten. In totaal dus zesduizend pak jes, die samen een handelswaarde van 11.250 hebben. Een transistorradio war ook van hun gading. Bij een inbraak in het ingenieurs- en projectenbureau Alpha Engineering aan de Parallelweg werden stalen bureaus en een geldkistje opengebroken. Uit het geldkistje werd f 300 ontvreemd terwijl de inhoud van een enveloppe met buitenlands geld eveneens is meegenomen. Deze laatste vertgeenwoordigde een waarde van onge veer 700. Voorts zijn iribraken gemeld in de Pe dagogische Academie en in de Willem Hovyschool, doch hier werd uitsluitend ra vage aangericht. SCHIPHOL. Een KLM-jumbo is maan dagavond na een storing vlak na de start boven Zandvoort naar Schiphol te ruggekeerd. Het toestel, op weg naar New Vork, loosde eerst het overgrote deel van de brandstof boven de Noordzee. De tocht van de jumbo duurde bijna een uur. Het toestel vertrok om zes uur, even voor ze ven maakte het een normale landing op Schiphol. De Boeing 747 PH BUB Donau, kreeg een storing in de linkerbinnenmotor, als gevolg van het springen van de luchtdruk- leiding. De passagiers vertrokken om half tien met een andere Boeing 747 naar New York De woordvoerder van de KLM zei gis teravond niet precies te weten hoeveel brandstof (kerosine) er door dit incident in de Noordzee is terecht gekomen. Hij zei dat de normale voorraad brandstof van een Jumbo voor een o versteek over de Atlantische Oceaan zo’n 100.000 liter is. De KLM-woordvoerder merkte op dat het hier „uiteraard een incidenteel geval” be treft. Inwoners van Aerdenhout en kampeer ders in de Kennemerduinen zagen gister avond delen metaal door de lucht vallen. Zij namen deze waar omstreeks 18.06, kort na de start van de Jumbo. Bezoe kers van het strand in Bloemendaal aan Zee maakten ook melding van een ex plosie om die tijd. Onze medewerker ruimtevaart tekent hierbij aan: alles verliep tijdens de lance ring naar de aardbaan en later naar de baan richting maan nerfect volgens het schema. De start vond slechts 0.79 sec. la ter plaats dan was geprogrammeerd. Zo’n grote precisie was nog nimmer bereikt. De eerste trap brandde ongeveer 2.5 mi nuut, de tweede circa 7 minuten en de derde bijna 3 minuten. Ongeveer 12 minu ten na de start was de Apollo, nog steeds gekoppeld aan de derde rakettrap, in de beoogde baan om de aarde op 166.5 km hoogte terecht gekomen. Deze parkeer- baan was lager dan bij voorgaande maan- vluchten in verband met het hogere ge wicht van de Apollo-combinatie, die door het veelzijdige vluchtprogramma voor lan gere tijd is geprogrammeerd dan zijn voorgangers. In deze baan om de aarde werden ge durende ruim twee uur de instrumenten BEVERWIJK. Inbrekers hebben op twee plaatsen in Beverwijk een goede slag geslagen. Uit een pakhuis waar rook artikelen opgeslagen liggen ontvreemdaen zij voor 11.250 aan sigaretten en uit een ingenieursbureau namen zij aan Neder lands en buitenlands geld voor duizend gulden mee. Ben Gal zei, dat in het algemeen over de toestand in het Midden-Oosten is ge sproken. Het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen Israel en China kan volgens Ben Gal nog geruime tijd duren. Reeks gesprekken Gisteren heeft Eli Ben Gal weei met Chinese diplomaten gesproken. Er zou een reeks van besprekingen in de Chinese ambassade op het programma staan. Het is opmerkelijk dat China voor deze aftastende besprekingen de Mapam heeft uitgekozen, die onderdeel uitmaakt van de regeringscoalitie, en niet een van de twee bestaande communistische partijen. Het Britse blad „Observer” wist zon dag te vertellen dat de Roemeense onder minister van Buitenlandse Zaken Maco- vescu aan de Israëlische regering hij zijn bezoek aan Israel twee weken geleden een Chinees voorstel heeft overgebracht om diplomatieke betrekkingen aan te knopen, een vermoeden dat al vorige week beves tigd leek te worden toen Abba Eban in het parlement zei diplomatieke betrekkin gen met China op prijs te stellen. Aangenomen wordt dat Ch’na grotere in teresse in Israel gaat tonen, omdat Is rael het enige werkelijke anti-Russische bolwerk in het Midden-Oosten is. De Chinese onderminister van Buiten landse Zaken heeft onlangs verklaard dat een oplossing voor het conflict in het Mid den-Oosten alleen kan worden gevonden door de partijen die er bij betrokken zijn. De Israëliërs leggen dat uit als steun voor hun verzet tegen inmenging van de Grote Vier. Een andere aanwijzing voor een vrien delijke houding van China ten opzichte van Israel is, dat de Zwitserse Swiss-Israel Trade Bank nu, in tegenstelling tot vroe ger, door Peking als handelspartner er kend wordt. NAAM ADRES O Doorhalen wal me! verlangd wordt. TE:- Daarna kunt u mij noteren als maandabonnee 6,90 45 kwartaalahonnee f 20 10

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1