I Kort geding van koppelbaas tegen compagnon Amsterdams verkeer gisteren chaos TAXICHAUFFEURS GAAN DOOR MET ACTIES OM LEIDSESTRAAT Muidenaren eisen 3 mln schadevergoeding Pleidooi tegen vrije abortus Ij I I w J. T. Mellema weer fractieleider CHU c Vier kilo hasjiesj in beslag genomen Nieuwe Kamerleden m Stankput Chemische Fabriek Naarden voor schoolagenda velen bron van ergernis Indianenspel kost jongen het leven Planoloog dr. L. Bak onderminister Richard Strasser heeft het financieel moeilijk Advocaten vragen verbetering rechtshulp Geen pornografie „alternatieve” ll 2 II I DINSDAG 27 JULI 1971 E Twee aan twee I Minister Engels: WILT U I f Ai i|| c-.. >...A Hl 'A- At I M I "4 I (Van onze redactie in Amsterdam) ADVERTENTIE (Van onze correspondent) (Van onze redactie Amsterdam) bied van milieuvervuiling”. de „De Lepelaar”. De actiegroep schrijft KENNEMERLAND 1 I 1 1 DEN HAAG. „Het is niet waar radio, pers en tv steeds perverse en aan naar De politie dreigde met een takelwagen de taxi’s die het tramverkeer verlamden weg te slepen. Dit leidde tot heftige discussies, gepaard met enkele klappen. de open put. Het afval zakt in de grond. Het verspreidt een weeë stank. Na de eerste actie van ruim een maand geleden liet de Chemische Fabriek Naar den weten dat men zoekt naar een an dere oplossing om de afvalprodukten kwijt te raken. Daarbij wordt gedacht aan oude mijnen of mergelgroeven of andere waaronder diep in de grond lig gende holten. Ondertussen vaart echter nog elke dag een boot met tientallen ton nen vuil overigens grotendeels water van de fabriek in Naarden naar de stortplaats in Muiden. Men heeft daar op grond van de Hinderwet een vergun ning van de gemeente Muiden voor. lijk van bepaalde weersomstandigheden zoals mist en windstilte inmiddels on draaglijk geworden psychische belasting door onder meer permanente, niet uit te bannen stank in huis en kleding” ZIJLWEG 138 Tel. 32 77 77 van een 1 i i het Agt I I 1 1 1 HAARLEM Privé: 26 77 00 Al be O< in ve ge bt ki se ki h; w b< gr te d( d< te P Y si la va ra de bi hc bi de dt v< n v g v V d d g' v, d v MUIDEN. Drie miljoen gulden hebben omwonenden van de vuilstortplaats „De Lepelaar” in Muiden als schadevergoe ding geëist van de chemische fabriek „Naarden”. Zij eisen met hun dertigen een vergoeding van 100.000 gulden per man over de periode dat zij de stank van „De Lepelaar” hebben moe+e" er varen. DEN HAAG. Tot leden van de Twee de Kamer voor de K.V.P. zijn benoemd verklaard mej. C. M. P. Cornelissen in Boxmeer en de heer B. J. M. Hermsen In Emmen. Zij vervullen de opengevallen plaatsen van ir. P. J. Lardinois en de heer P. J. Engels, die zijn benoemd tot minister in het kabinet-Biesheuvel. DEN HAAG. Verwacht wordt dat de heer J. T. Mellema terugkeert als fractie leider van de C.H.U. in de Tweede Ka mer. Nu drs. Udink minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke ordening is ge worden en dr. Kruisinga staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, is hij de enige kandidaat. De rechtshulp moet zonder uitstel wor den verbeterd. De per 1 januari geldende verhoging van de vergoedingen voor kos teloze bijstand biedt, zeggen de advoca ten, geen enkele oplossing. Het was alleen maar een aanpassing aan de hogere lo nen en prijzen. seplein was gedirigeerd, is het bij die ge legenheid niet gekomen. Wel had een taxi chauffeur zijn vergunning moeten inleve ren, maar bij ’t gesprek dat daarop volgde op het politiebureau, had de man zijn ver gunning teruggekregen. De overweging van de politie luidde daarbij, dat het niet aanging één man te laten opdraaien voor een actie van zovelen. Ruim een maand geleden kwamen de om wonenden van de stankput pas echt m opstand. Langs de weg plaatsten zij bor den waarop de automobilisten duidelijk werd gemaakt dat zij door de „stank- barrière van de Chemische Fabriek Naarden” reden. Al jaren achtereen stort de fabriek chemische afvalprodukten in Terwijl de taxichauffeurs luid toe terend hun misnoegen te kennen geven verstoort nog ander lawaai de rust. De gemeente is al begonnen door te boren het wegdek voor auto’s on geschikt te maken. dat doorgaan met zedenverwilderende uitzendingen publikaties waarbij in veel gevallen i minderjarigen de weg gewezen wordt hun morele ondergang betreffende sex, abortus en drugs, zoals de heer Koe koek, lid van de Tweede Kamer voor de Boerenpartij veronderstelt”. Minister Engels van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk antwoordt dit op vragen van de boeren-afgevaardigde en voegt eraan toe, dat de tekeningen, die voorkomen in de door de heer Koekoek gewraakte schoolagenda’s, niet als porno grafie zijn te kwalificeren. Voor wat on der pornografie moet worden verstaan verwijst de minister naar de gepubliceerde pornografie-richtlijnen van het Openbaar Ministerie, op wiens weg het overigens ligt tegen perverse lectuur op te treden. Het is minister Engels niet bekend in hoeverre vele ouders bezwaren hebben te gen adressen, die in de schoolagenda’s in kwestie worden genoemd en er is geen reden om strafrechtelijk in te grijpen door de agenda’s te verbieden of in beslag te nemen. Zoveel mogelijk twee aan twee reden de taxi’s in de volle spits over de Dam en de Rozengracht naar het Leidseplein, om geven door politiemannen op motoren. Op de Rozengracht kreeg een taxichauf feur een bon, omdat ook hij te lang claxon neerde. Taxichauffeurs die daarop een oorverdovend protest aanhieven met hun claxon, werden even ongemoeid gelaten als de honderden die begin juni urenlang claxonneerden toen Ajax de Europacup had gewonnen. Hoewel daartoe niet ge rechtigd, werden tijdens de verdere op tocht nog enige vergunningen in beslag ge nomen, wegens overtredingen, waaraan de politie op andere tijden geen aandacht be steedt. De actievoerende omwonenden van de put sommige huizen staan slechts tien tallen meters van de stankbron vandaan wensen ondertussen niet meer te wer ken aan een onderzoek naar de „stank- bevindingen” dat de CFN onder de men sen wilde instellen. Ze schrijven: „U kunt niet van ons, die al minstens 20 •aar in het door uw af val verontreinig- ie milieu moeten leven en werken, ver wachten dat wij medewerking zouden verlenen aan een bedrijf dat gedurende die periode zich niet in het minst ook maar iets gelegen heeft laten liggen aan de belangen van de omwonenden van UTRECHT. —De „Stichting voor ongeboren kind” heeft minister Van van Justitie verzocht maatregelen te tref fen, waardoor de huidige ontwikkeling naar vrije abortus wordt tegengegaan en de werkelijke hulp aan zwangeren in nood wordt bevorderd. Het tweetal werd vorige week bij het Amstelstation door enkele surveillerende agenten aangehouden. Zij hadden ander halve kilo hasjiesj bij zich, die zij in de hoofdstad gekocht hadden in opdracht van een thans voortvluchtige Dordrechtenaar die hen daarvoor 2500 meegaf. Via een 23-jarige Amsterdammer kwamen de jon gelui in contact met een bij de politie als handelaar in verdovende middelen bekend staande 28-jarige man, die hun de gevraag de waar leverde. Bij arrestatie van de jongelui vond de recherche reguutjes waaruit bleek dat zij bij het Amstelstation bagage in bewaring hadden gegeven. Bij controle van die bagage werd in ’n koffer nog tweeëneenhalve kilo hasjiesj gevon den. De vier verdachten zijn aan de justitie voorgeleid. DEN HAAG. Twee-en-twintig jonge advocaten van de werkgroep-Reuver heb ben, ook namens alle jonge balies, minis ter van Agt van Justitie gevraagd „de impasse te doorbreken, die bestaat bij het streven naar een betere rechtshulp in strafzaken.” AMSTERDAM. De Amsterdamse taxichauffeurs blijven hartgrondig protes teren tegen de sluiting van de Leidsestraat Sinds maandagmorgen 5 uur mag daar al leen nog de tram rijden. In de loop van de morgen en tijdens de avondspits heb ben zeer veel taxichauffeurs demonstra tief door de stad gereden, het verkeer in de war gestuurd en de Leidsestraat ge blokkeerd. Met de politie, die aanvanke lijk er naar streefde zo veel mogelijk bui ten het eigenlijke conflict te blijven, is het enige keren tot kleine incidenten gekomen. In de komende dagen worden meer acties verwacht. Het verkeer was gisteren een grote chaos. Terwijl de marechaussee tracht de hekken voor de afzetting van de Leidsestraat opnieuw te plaatsen rij den taxichauffeurs toch de straat in. Veel publiek was er op de been om de protestactie van de chauffeurs te kunnen gadeslaan. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De 42-jarige planoloog dr. L. Bak (DS’70) wordt staatssecretaris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning onder minister Udink. Hij gaat zich speciaal bezighouden met de planologie van de stadsgewesten en de sanering en recon structie van de oude steden. Dr. Bak is nu nog directeur van het Cen traal Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf. Hij is voorts buitengewoon lector in de praktische planologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en adviseert Bredero’s bouwbedrijf in zaken die zowel de woningbouw als de utiliteitsbouw betref fen. Dr. Bak studeerde in Utrecht sociale wetenschappen en promoveerde op een proefschrift over het industriële terreinge- bruik in Nederland. De heer Bak was tot vorig jaar lid van de V.V.D. Hij ging over naar DS’70. SSSÏÏ f x-'i dat de fabriek in 1970 een nettowinst in het jaarverslag opvoerde van circa zes miljoen gulden, maar dat het bedrijf tot- nutoe na 20 jaar storten geen één mil joen maar slechts 100.000 gulden heeft geïnvesteerd in onderzoek op het ge- UW WONING SNEL EN GUNSTIG VERKOPEN? Door een groot aantal bij ons gere gistreerde aanvragen in. Haarlem en omgeving, zijn wij in staat op vakkun dige en snelle wijze te bemiddelen bij de verkoop van uw woning. Wij zijn tevens gespecialiseerd in verzekeringen, hypotheken en taxaties. Neem eens geheel vrijblijvend kontakt op met ons kantoor voor een informa-’ tiet gesprek. KANTOOR ONROEREND GOED f 180.000 hoogst ongeloofwaardig en het niet afdragen door Sarmardi van de f 148.000 een geval van verduistering. In de dagvaarding stelt de advocaat, mr. L. Schreinemacher, dat Strasser door het niet afdragen van de 148.000 in ernstige financiële moeilijkheden raakte. In het kort geding vraagt Strasser de president Sarmardi te veroordelen tot het onmiddellijk betalen van de 148.000 op ’t HARDE. Een Indianenspel in bossen bij ’t Harde heeft het leven gekost aan de 13-jarige Gerrit Jan de Weerd uit ’t Harde. Hij was met vriendjes Indiaantje aan het spelen. Hij verdedigde een boshut en werd bestookt met pijlen. Eén ervan drong zijn neus binnen. Later kreeg de tongen klachten. Hij werd opgenomen in een Zwols ziekenhuis, waar hij aan hersenlet sel is overleden. Enige uren nadat maandagochtend vroeg de Leidsestraat was dicht gegaan, werd door noodzakelijk hak- en breekwerk de toegang over de rijweg vrijwel onmogelijk gemaakt. Het Amsterdamse gemeentebe stuur heeft tot deze afsluiting besloten om de doorgang van de tram te vergemakke lijken, om de functie van winkelstraat be ter tot zijn recht te laten komen en in de hoop dat het autoverkeer naar de binnen stad wordt beperkt tot het noodzakelijkste. Door de Leidsestraat reden de laatste tijd gemiddeld 5000 voertuigen per dag. De taxichauffeurs zien in deze maatre gel een aanslag op hun inkomsten. Meer dan het gemeentebestuur beschouwen zij taxi’s als openbaar vervoer en stellen bo vendien dat het dienstbetoon is vermin derd nu ook de taxi’s een grote omweg moeten maken. De winkeliers in de Leidsestraat zijn over het algemeen evenmin erg ingenomen met de sluiting, voor zover het de taxi’s betreft. Een delegatie van taxichauffeurs heeft eind vorige week en maandagmid dag een gesprek gehad met loco-burge- meester Polak. Hadden zij na het eer ste gesprek nog hoop, blijkens woordvoer der André Ros hoeft sinds maandagmid dag nergens meer op gerekend te worden. Nadat hij, staande op het dak van zijn auto, de circa 50 taxichauffeurs die maan dagmiddag naar het stadhuis waren gere den, had meegedeeld van wethouder Polak te hebben gehoord dat binnenkort ook een nabijgelegen gracht (de Spiegelgracht) voor auto’s zal worden gesloten, besloten de taxichauffeurs demonstratief door het centrum van Amsterdam te gaan rijden. Bij het vertek van de auto’s, die ruim een half uur alle verkeer voor het stad huis langs onmogelijk hadden gemaakt, besloot een politieman één van de laatste vertrekkende taxichauffeurs de vergunning in beslag te nemen, omdat hij lang claxon neerde. De stichting, die werd opgericht als „te genhanger” van de zogenoemde vrije abortusklinieken (ze bestaan in Amster dam, Beverwijk en Arnhem en zijn in op richting in Eindhoven, Groningen, Utrecht en Rotterdam), herinnert aan ’t door ex- minister Polak gevoerde soepele vervol gingsbeleid, hangende het ontwerp Lam- berts-Roethof. De stichting geeft toe dat er toen een kans bestond dat voor artsen een volledige aborteervrijheid zou ont staan, waardoor enige grond voor sou plesse bestond. Het regeerakkoord echter, hoewel nog discriminerend voor het onge boren kind, geeft geen uitzicht in de na bije toekomst op een zo grote aborteervrij heid als kennelijk in de abortusklinieken wordt aangenomen. Daarom verzoekt de stichting „in het be lang van het recht van de ongeboren mens op een adequate bescherming van zijn leven” zodanige maatregelen te tref fen, dat de vruchtafdrijving in ieder geval wordt beperkt. In verband hiermee vraagt de stichting de minister van Justitie te vens in samenwerking met zijn ambtgeno ten te bevorderen, dat effectieve hulp ge boden kan worden in situaties, welke thans dienen als argument om een vrucht afdrijving goed te praten. straffe van een dwangsom van f 50.000 voor iedere dag dat Sarmardi in gebreke blijft. Strasser’s financiële moeilijkheden, vol gens de dagvaarding in het kort geding veroorzaakt door het niet afdragen door Sarmardi van de 148.000, leidden op vrij dagavond 8 juni tot grote moeilijkheden. Honderd werknemers van Strasser dron gen de kantoren van de koppelbaas bin nen. Zij maakten er een enorme ravage en namen de inboedel mee. Aanleiding voor de actie was het niet uitbetalen van lonen door Strasser. De actie werd later voortgezet in Brielle, waar de woedende werknemers de bungalow van Strasser binnendrongen en daar diverse „onder panden” meenamen. De affaire werd op 16 juni door de politierechter in Rotterdam behandeld. Zeven mannen die aan de strafexpeditie tegen Strasser hadden mee gedaan, werden veroordeeld tot geldboe tes van 100 en 200 en voorwaardelijke gevangenisstraffen. Het Rotterdamse politiekorps raakte door de affaire Strasser ook in de publici teit. De Rotterdamse politie werd verwe ten dat een aantal agenten werkeloos ble ven toezien hoe de boze koppelbaaswerk nemers de kantoren van Strasser aan. de ’s-Gravendijkwal plunderden. Er volgde een intern onderzoek, waarna hoofdcom missaris Wolters verklaarde dat zijn man nen niets kon worden verweten. ROTTERDAM. De Franse’ koppel baas Richard Strasser, enkele weken ge leden in het nieuws omdat honderd van zijn werknemers zijn Rotterdamse kanto ren plunderden en daarna zijn huis in Brielle, heeft een kort geding aangespan nen tegen zijn compagnon Ajajos Sarmar di. Inzet van het kort geding, dat vandaag in Rotterdam diende, is een bedrag van f 148.000. f Men wijst naar een geschrift van de we reldgezondheidsorganisatie waarin stank wordt gezien als een toestand „waarbij inbreuk wordt gedaan op het fysieke en mentale welzijn”. De schade, waarvoor men nu vergoeding eist, Iaat zich vol gens de actievoerende Muidenaren uit de volgende factoren samenstellen: Waar devermindering van onroerend goed, produktieverlies door onaanvaardbare arbeidsomstandigheden, hoofdpijn- en misselijkheidsverschijnselen afhanke- AMSTERDAM. Door de aanhouding van een 18-jarige Dordrechtse machine bankwerker en een 17-jarige scholier heeft de Amsterdamse recherche vier kilo has jiesj en vier arrestanten in handen ge kregen. Maandagmorgen had een inspecteur van politie nog verklaard buiten het conflict taxichauffeurs-gemeentebestuur te zul len blijven: „Als er in Amsterdam een probleem is, wordt dat altijd over ons hoofd uitgevochten, daar bedanken wij voor. Alleen in uiterste noodzaak zullen we doen wat nodig is.” Dat was nadat bij na alle van de 300 in dienst zijnde taxi’s de ingang van de Leidsestraat hadden ver sperd om een doorgang te forceren. Er was toen even een handgemeen ontstaan toen taxichauffeurs een kraanwagen van de politie verhinderden taxi’s van het Leidseplein weg te slepen. Tot een ingrijpen van de mobiele een heid, die voor alle zekerheid naar het Leid- In de brief aan de nieuwe minister justitie verwijzen de advocaten naar brief van 30 maart aan zijn voorganger, waarop zij geen antwoord hebben gekre gen. De werkgroep-Reuver, ingesteld op een conferentie voor jonge advocaten in no vember vorig jaar in Reuver (Limburg), vindt dat er ten minste de volgende ver anderingen moeten komen in de rechts bijstand: iedere verdachte moet onmiddel lijk doeltreffend over de mogelijkheden van juridische bijstand worden ingelicht; als te verwachten is dat een verdachte in verzekerde bewaring wordt gesteld, moet hij ongeacht zijn financiële middelen de gelegenheid krijgen tot overleg met een advocaat. De overheid moet de advocaat de kans geven de verplichtingen ook ten opzichte van niet draagkrachtigen ten volle na te komen. Dit zou kunnen gebeuren door een hoger niveau van de vergoedingen, en door een systeem dat rekening houdt met het werk dat de advocaat voor zijn cliënt verricht. Volgens Richard Strasser heeft zijn compagnon dit bedrag ten onrechte niet aan het bedrijf afgedragen. Sarmardi inde het geld namens het koppelbedrijf van Strasser op 4 juni in Haarlem bij Fluor Nederland n.v. Hij droeg het geld niet af omdat Strasser hem nog een bedrag van 180.000 schuldig was. In de dagvaarding noemt de advocaat van Strasser het ver haal van Sarmardi over het lenen van Aanvankelijk wilden enkele fractiele den hun steun geven aan drs. A. W. W. Tilanus. Deze heeft echter laten weten niet in aanmerking te willen komen voor het voorzitterschap van de fractie. Hij steunt de kandidatuur van de heer Mel lema. De fractie van de C.H.U. wordt, nu de heren Udink, Van Veen, Kruisinga en Scholten zitting hebben in het kabinet, aangevuld door de heren De Boo en Van der Mei, die al eerder Kamerlid waren, en door C.H.U.-secretaris drs. G. van Lei jenhorst en de heer Wisselink, de op volgende kandidaat op de C.H.U.-lijst. F yw/r?, wty

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2