K Verdere vergiftiging van Noordzee moet stoppen Helft mannen meent dat Justitie met twee maten meet Dr. Bak geen onderminister ABORTUS HOORT IN ZIEKENHUIS Vrouw op CRM door ruil van DS’70 met KVP T Taxichauffeurs maken excuus internationale conferentie Huizen worden Conclusie mr. Hoekema: naar Zuid-Afrika Leerlingen fysio- Aan NAV O-wensen kan - met 5960 mln therapie krijgen niet worden voldaan studietoelage Drs. Tilanus (CHU) ziet niets in klinieken: Beverwijkse inrichting gekritiseerd gesloopt: politie beschoten Nederland neemt initiatief tot Voorkeur voor aan publiek CHU-voorzitter één christelijke volkspartij Ernstig oogletsel door springende frisdrankfles „de bokkedoorns'9 2 CLANDESTIEN o C JONGEN DOOD NA VAL UIT TREIN HARDE DADEN WOENSDAG 28 JULI 1971 W( 11 99 99 Niet gemeente I WILT U CHU -fractieleider Mellema: G* he In a Tilburg temidden van romantisch natuurschoon in het Wet houder van Gelukpark op de Zeeweg te Overveen tel. 023-263600. Fdrmatienota over Defensie nBBnBBRBBBRBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBRaBaRBBBBBBBBBnaBBBBBBBBBBBBBBBBBMnBBRBBBRBRBBBnRB I Zeer geschikte gelegenheid voor exclusief Lunchen of Dineren! i Een keuze uit vele Specialiteiten! s Gelegenheid voor besloten Party’s. f Tafelreservering gewenst. 1 Stap uit de Z or genwereld in een s Oase van Sfeervolle gastvrijheid bt1 Gastro nomerie iiife R3T L 'Sï I (Van onze Haagse redactie) (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) F. LEEUWARDEN KENNEMERLAND UBBBnBIUUMBRBRBflRBRBBBaBBRBRBBBIBBBRBBBBBBBBBBBBBRIBBBBBRBBBBBBBBBBBBEBBRBBBBflRBBBBBBRI AMSTERDAM. Amsterdamse Drs. Tilanus: „De toestand is urgent. In Beverwijk worden de vrouwen al met positieleiders van het parlement en met tegenstanders van apartheidspolitiek. De jongen reisde met zijn moeder, zijn broer en een vriendje. Over de toedracht is volgens de NS weinig bekend. De deur- sluiting van de trein zou normaal hebben gewerkt. bussen tegelijk aangevoerd en worden na de ingreep weer snel (na een paar uur) op straat 'gezet. Van een behoorlijke na zorg is geen sprake. Trouwens, wat ge beurt er als er tijdens de ingreep com plicaties optreden? Voor bloedtransfusies en dergelijke zijn de klinieken niet inge richt. Men komt dan toch weer bij een ziekenhuis terecht.” DEN HAAG De ouders van leerlin gen van opleidingsinstituten voor fysio therapie zullen voor het komende school jaar voor het eerst een beroep kunnen doen op de regeling tegemoetkoming stu diekosten. gewoon ziekenhuis kan? Het kost alleen maar geld. De ziekenhuizen beschikken immers al over de nodige outillage.” Het C.H.-Kamerlid wijst erop dat zwan gerschapsonderbreking in feite nog steeds strafbaar is. Alleen als het op medische indicatie in een ziekenhuis gebeurt, wordt er geen strafvervolging ingesteld. Zowel hij als de beide andere vragenstellers wil len evenwel snelle aanpassing van de wet telijke bepalingen op basis van het regeer akkoord. Dat zal het volgens mej. Van Leeuwen mogelijk maken op verantwoor- De huidige wens naar inspraak en mede zeggenschap is volgens mr. drs. Hoekema een teken van onrust over de geloofwaar digheid van de huidige ordeningen. Als zodanig laat dit het centrale symbool er van (recht, wet en rechtspleging) niet on beroerd. Deze onrust is één van de achter gronden van de kritiek op de justitie. Deze achtergronden zullen volgens hem moeten worden onderzocht om zodoende DEN HAAG. De nota over de Neder landse defensie-inspanning, die was opge steld ten behoeve van de kabinetsforma tie, is nu vrijgegeven. Er staat in dat de totale lasten voor de Nederlandse defen sie in de periode 1972 tot en met 1975 moe ten stijgen van 4394 tot 5960 miljoen gul den; in 1973 4870 miljoen, in 1974 5420 miljoen. Maar, zo zegt de vorige minis ter van Defensie, de heer Den Toom, in deze nota: Ondanks de hogere uitgaven zal speciaal de vernieuwing van materi eel achterblijven bij hetgeen in de NAVO- aanbevelingen op dit punt is opgenomen. Een vermindering van de Nederlandse bij dragen aan de NAVO echter zou ernstige politieke gevolgen hebben. ZIJLWEG 138 - Tel. 32 77 77 he be va tv HAARLEM Privé: 26 77 00 J kaa Zal aar sch op spr inz hi v< bi b: P' Ol si tf p 2! z< d zi b r n I eer reg lerr var De: zijl wa jac lan de; hel 7 we Sis ten kw ka: 1 me vei mi lar ma tei pi et E hl o< P< oi VI DEN HAAG. Ambtelijke deskundigen uit de vijf Noordzeestaten (België, Duits land, Engeland, Frankrijk en Nederland) zullen op 2 en 3 september op initiatief van de Nederlandse regering, in Den Haag bijeenkomen om maatregelen te bespre ken ter voorkoming van nog verdere ver giftiging van de Noordzee. Het is de be doeling tot een internationale ontwerp regeling te komen, die als zij eind septem ber in Londen door de betrokken landen wordt goedgekeurd, als „model” zal wor den voorgelegd aan de vijftien onderte kenaars van de Noordoost-Atlantische Vis- serijconventie, die van 19 tot 22 oktober In Oslo zullen vergaderen. Het staat overigens vast dat er jaarlijks, met toestemming van de betrokken lan den, miljoenen tonnen afvalstoffen van zouten en zuren tot Engels drop toe in de Noordzee en omgeving worden gestort. Daarnaast zijn er honderden vaten opge vist met een soms zeer giftige lading, zo als natriumcyanide, die kennelijk clan- destein waren geloosd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Veertig 4 vijfenvijftig percent van alle Nederlandse mannen vindt dat de rechter in Nederland met twee maten meet. De percentages voot de vrouwen lopen wat sterker uiteen en va riëren van ruim 30 tot rond 50 percent. Tot deze conclusie komt mr. drs. A. J. Hoekema, wetenschappelijk medewerker verbonden aan het seminarium voor straf recht en strafrechtspleging „Van Hamel” van de universiteit van Amsterdam op grond van een vergelijking van vijf on derzoeken (steekproeven), die enige jaren geleden zijn gehouden. Het was al de hele dag onrustig in het Groeseind. ’s Morgens was al ’n jongeman aangehouden omdat hij de slopers, die on der politie-bescherming werken, had lastig gevallen. In de middag werd geschoten uit de rijdende auto. Niemand werd door de kogels geraakt. De emoties in het Groeseind leidden ver der nog tot een aanval van een 21-jarige man met een bijl op slopers. De politie greep hem voor hij gevaarlijk kon wor den. DEN HAAG Prof. J. W. van Hulst, de voorzitter van de CHU, gaat drie weken naar Zuid-Afrika op uitnodiging van het Zuidafrikaanse ministerie van Onderwijs. Drs. Tilanus: „Het gaat inderdaad om sluiten of erkennen. Als de klinieken pas sen in de algemene planning van nieuwe ziekenhuizen, dan heb ik er niets te zeggen. Zo niet, dan is hun ontstaan in strijd met de Wet op de Ziekenhuisvoorziening”. Mej. Van Leeuwen: „Waarom aparte kli nieken, voor iets dat veel beter in een MEVROUW S. VAN VEENENDAAL- VAN MEGGELEN (DS’70) DEN HAAG. Mevrouw F. van Vee- nendaal-Van Meggelen uit Eindhoven, lid van de Tweede Kamer voor DS ’70. wordt staatssecretaris van CRM. Haar partijge noot dr. Bak, die op het punt stond onder minister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening te worden, heeft op het laatste moment het veld moeten ruimen. De K.V.P., die geen vrouw heeft kunnen vinden voor CRM, pleegde gisteravond met DS’70 een ruiling. Dr. Veringa, frac tieleider van de K.V.P., zal nu een stede- bouwkundige zoeken voor het staatssecre tariaat van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening, dat aanvankelijk aan dr. Bak was toegedacht. TILBURG. Verdacht van drie schoten uit een rijdende auto op een politie-lnspec- teur is maandagmiddag in Tilburg een 19- jarige Tilburger aangehouden. De schoten vielen in de wijk het Groeseind in Tilburg, waar slopers gekraakte huizen ongeschikt maken voor bewoning door de daken weg te breken. De huizen moeten op de duur helemaal verdwijnen om plaats te maken voor nieuwe wegen. De verdachte ontkent. (Van onze redactie in Amsterdam) Deze „resultaten van een vergelijkend onderzoek” zijn neergelegd in een publi- katie, getiteld „Vertrouwen in de justitie”. Van augustus 1966 tot en met november 1967 is aan personen, behorend tot ver schillende steekproeven uit de Nederland se bevolking, een vrijwel gelijkluidende vraag gesteld, hetgeen mogelijk maakt, al dus de heer Hoekema, te bekijken of ze allemaal hetzelfde antwoordpatroon vertö- nen. De onderzoeken werden destijds ge daan door het Bureau Attwood Statistics (Nederland) N.V., Het Nederlandse Insti tuut voor de Publieke Opinie (NIPO), Makrotest, de Nederlandse Stichting voor Statistiek en de universiteit, waartoe de heer Hoekema zelf behoort. Dat het publiek vindt dat de Nederland se rechter met twee maten meet (een uit vloeisel van een bepaald onder de bevol king levend idee over de rechtspleging in haar totaliteit), betekent volgens de we tenschappelijk medewerker geenszins dat dit op een „virulent onbehagen” wijst en dat het publiek zijn woorden in harde da den wil omzetten. Evenmin is de kritiek echter oppervlakkig te noemen. Dennendal. Het interim-bestuur van de Willem Arntszhoeve in Den Dolder heeft de verpleegkundig directeur van de zwakzinnigenafdeling „Dennendal” de heer André, gevraagd een nota op te stellen over de verpleegkundige aspecten van de zwakzinnigenzorg. UTRECHT De 14-jarige jongen C. van Klundert uit Standdaarbuiten is dinsdag middag uit de intercity-trein Brussel-Am- sterdam gevallen en om het leven geko men. het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over vijf tussen het Belgische Es sen en Roosendaal. pen niet was gedaan omdat lozing van de 600 ton afval „onverantwoord” zou zijn, maar omdat de publieke opinie in het bui tenland in heftige opwinding was geraakt over deze ene, tevoren aangekondigde lo zing in volle zee. Akzo-Chemiezout heeft, voorzover bekend is, geen schadeclaim bij het ministerie ingediend. „De rechtsgrond daarvoor ontbreekt ook”, deelde men ons mee. DEN HAAG. Abortus behoort bij verantwoorde indicatie althans, in een ge woon ziekenhuis te worden verricht en niet in een kliniek. De ingreep kan dan op medisch verantwoorde wijze geschie den en worden opgenomen in het zieken fondspakket. Dat zegt drs. A. D. W. Tila nus (C.H.U.), die samen met de Antl- Revolutionaire mej. Hannie van Leeuwen en de K.V.P.’er Hermes de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne schrif telijk om een uitspraak over de abortuskli nieken in Arnhem en Beverwijk heeft gevraagd. De ruiling is op het laatste moment tot stand gekomen en vandaag in de minister raad bekrachtigd. Dr. Bak, een planoloog, die zich al op zijn nieuwe functie had in gesteld, viel af omdat minister-president 'Biesheuvel beslist een vrouw op CRM wilde. Hij kreeg voor de ruiling de mede werking van fractieleider Burger van DS’70. Dr. Veringa «zoekt, nu naar een K.V.P.-deskundige op het terrein van de stedebouw. Mevrouw Van Veenendaal zal speciaal worden belast met de zorg voor de maat schappelijke dienstverlening, waaronder begrepen de bejaardenzorg, de zaken be treffende lichamelijk of zintuigeliik ge handicapten, ongehuwde moeders en vrou wen en jongeren in bijzondere situaties. Ook de bijstandszaken, de buitengewone pensioenen, de algemene oorlogsongeval- lenregeling Indonesië en het volskrediet- wezen vallen onder haar zorg. Zij is be- roepskeuze-adviseuse bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Eindhoven geweest en lid van de gemeenteraad van Eindhoven voor de Partij van de Arbeid, later voor DS’70. In 1969 kreeg zij zitting in de Tweede Kamer voor de groep-Goedhart, thans DS’70. De nota somt een aantal zwakheden op die genoemd zijn in de NAVO-beoordeling van de Nederlandse defensie. Minister Den Toom erkent op een enkele uitzonde ring na de redelijkheid ervan, maar zegt dat het slechts ten dele mogelijk zal zijn aan de aanbevelingen van de NAVO te voldoen. Wat de Marine betreft zal in 1973 op dracht tot de bouw van de eerste serie nieuwe fregatten worden gegeven. Aan schaffing van geleide wapens tegen opper- vlaktedoelen en het verhogen van de luchtverdedigingscapaciteit zal om redenen van kosteneffectiviteit, in het algemeen pas bij de nieuwbouw van schepen kun nen geschieden. Wat de landmacht betreft zal een be gin worden gemaakt met de invoering van een mobiel, gemechaniseerd lucht verdedigingsmiddel en de verbetering van het pantserbestrijdingsvermogen in het le gerkorps. Het op het dooi de NAVO-bevel- hebber verlangde peil brengen van de oorlogsvoorraden vergt te hoge investerin gen. Er kan niet aan worden voldaan in de komende vier jaar. De NAVO-aanbeveling tot verhoging van het aantal vlieguren bij de luchtmacht en verbetering van de verhouding vlieguren- vliegtuigbemanningen is voorlopig niet als dringend en gerechtvaardigd aanvaard. De bestaande situatie wordt door de Ne derlandse luchtmachtleiding niet als onbe vredigend beschouwd. Een van de groot ste financiële problemen van de lucht macht vormt reeds thans de vervanging van de F 104g-vliegtuigen na 1975. aldus de nota. De politie arresteert de man die ver moedelijk op de politie heeft ge schoten. In politieke kringen in Den Haag hoopt men intussen dat het hele rumoer om de „Stella Maris” duidelijk heeft gemaakt hoezeer om oud-staatssecretaris De Kos ter aan te halen „wij bezig zijn onze eigen zeeën te vergiftigen”. De publieke opinie komt echter snel in opstand, maar nog sneller tot rust. Iedereen was, voordat de „Stella Maris” de Atlantische Oceaan opstoomde, allang vergeten dat zich enkele maanden geleden een soortgelijke rel heeft afgespeeld rondom het Britse schip „Hudson Stream”. In een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer heeft minister Van Veen van Onderwijs en Wetenschappen meege deeld dat zijn ministerie voor het komende schooljaar 1971-1972 een bescheiden begin zal maken met het toekennen van toelagen aan deze categorie leerlingen. Voor het schooljaar 1970-1971 hebben blijkens het schrijven ongeveer 152.000 ouders van leer lingen van het voortgezet onderwijs met uitzondering van het hoger beroepsonder wijs een bijdrage ontvangen. UW WONING SNEL EN GUNSTIG VERKOPEN? Door een groot aantal bij ons gere gistreerde aanvragen in. Haarlem en omgeving, zijn wij in staat op vakkun dige en snelle wijze te bemiddelen bij de verkoop van uw woning. Wij zijn tevens gespecialiseerd in verzekeringen, hypotheken en taxaties. Neem eens geheel vrijblijvend kontakt op met ons kantoor voor een informa tief gesprek. KANTOOR ONROEREND GOED De CHU-voorzitter vertrekt donderdag. Op de eerste dag van zijn bezoek zal hij worden ontvangen door premier Vorster. Prof. Van Hulst zal gastcolleges in de pe dagogie geven zowel op blanke als op Bantoe-universiteiten. Hij zal ook gesprekken voeren met op- van het Zuid-Afrikaanse de Drs. Tilanus meent dat als de klinieken zouden worden erkend, het niet de taak van een gemeente moet zijn om zo’n kli niek te beginnen. „We moeten de zaak uittillen boven de gemeentelijke bevoegd heden”, zegt hij. „Ik zou haar niet via de gemeenteraden, maar via de landelijke planprocedure willen regelen. We moeten voorkomen dat er in de gemeenteraden allerlei emotionele discussies ontstaan.” Strafbaar Of men met een desnoods tot de Noordzeestaten beperkte internationale regeling een herhaling kan voorkomen van de affaire rondom de „Stella Maris” staat nog lang niet vast. Niet alleen had het Nederlandse schip afvalstoffen aan boord die volgens de „GESAMP”-lijst tot de minder giftige, biologisch gemakkelijk afbreekbare categorie behoort, maar bo vendien had Akzo-Zoutchemie een plek voor de lozing uitgekozen, die ver buiten het gebied ligt waarvoor men nu een ont- werp-regeling hoopt op te stellen. Het is, volgens het ministerie van Bui tenlandse Zaken, niettemin belangrijk dat een eerste stap wordt gezet naar een stren ge internationale controle op de lozing van afvalstoffen door schepen, vliegtuigen en via afvoerleidingen. De schepen, die afval in de Noordzee deponeren, vormen boven dien niet de belangrijkste vervuilings- bron. Ook via de rivieren wordt veel gif geloosd en het zal niet gemakkelijk zijn hiervoor op korte termijn door het bouwen van bassins in de riviermondin gen een oplossing te vinden. De ambtelijke deskundigen die in sep tember in Den Haag bijeenkomen, zullen zich niet beperken tot een, wat wordt ge noemd, „verfijnde indeling” van gevaar lijke en niet-gevaarlijke afvalstoffen, maar ook alternatieve methoden van verwer king onderzoeken. Daarbij wordt gedacht aan de bouw van verbrandingsovens en het benutten van grotten als bergplaatsen. De gedachten hierover zijn echter nog lang niet uitgekristalliseerd. De drie Kamerleden willen snel uitsluit sel over de toelaatbaarheid, van de kli nieken in Arnhem en Beverwijk. Hun vragen hebben al tegenvragen uitgelokt van mej. Goudsmit (D’66), die de klinie ken snel wil erkennen. De taxichauffeurs zullen in de komen de dagen op amper tevoren aangekondigde tijdstippen hun prikacties herhalen. Bij zo’n prikactie rijden zoveel mogelijk taxi’s naar één punt in de omgeving van de Leidsestraat om daar gedurende ongeveer een half uur tramsporen en rijwegen te blokkeren. Zij willen hiermee doorgaan „tot de gemeente er misselijk van wordt”, zoals één van de actieleiders dinsdag ver klaarde, in de hoop dat het gemeentebe stuur spoedig overstag gaat en alsnog een mogelijkheid schept de taxi vrijbaan door de Leidsestraat te geven. In een brief die zij dinsdag aan het ge meentebestuur hebben gezonden is deze eis nogmaals gesteld, gekoppeld aan het verlangen dat de taxi als openbaar ver voermiddel wordt erkend. Woensdag zal de verkeerscommissie vergaderen over de eisen van de taxichauffeurs. Het verwijt dat de justitie oneerlijk zon zijn, is zeker niet exclusief te vinden bij mensen die tot „intens kritische personen” kunnen worden gerekend. Naar een heel voorzichtige schatting is ongeveer 10 per cent van alle Nederlanders „bereid tot harde daden”, gezien hun complete ver werping van de wet, de overheid en de politie en gezien hun radicale politieke kleur. Opvallend vaker zijn arbeiders en in het algemeen de lagere inkomensgroe pen kritisch ten aanzien van de rechtsple ging in ons land. de wijze te aborteren zondes dat men daarvoor naar het buitenland moet Drs. Tilanus: „Het moet een normale medische ingreep worden, die op medisch- sociale indicatie in een gewoon ziekenhuis wordt verricht. Dan ontstaat er ook geen discriminatie in de betaling van de kosten en krijgt de vrouw in kwestie ook niet het etiket opgeplakt in een abortuskliniek behandeld te zijn geweest.” Mej. Van Leeuwen wil bij de behandeling van aan vragen abortusteams ingeschakeld zien. Zij vindt, dat het te verwachten leven moet worden afgewogen tegen de nood van de moeder. „Wat daar in Beverwijk gebeurt, is te gek”, meent drs. Tilanus. „Er kwam dezer dagen zelfs een Belgische vader om zijn dochtertje te laten aborteren, omdat haar op een verjaardagspartijtje een ongelukje was overkomen. Mej. Van Leeuwen: „Ik begrijp al die nood niet meer zo goed. Er is toch de pil. Ik verwacht het meeste heil van een goede, verantwoorde voorlichting. Ieder echtpaar behoort zijn verantwoor delijkheid op dit gebied te kennen en op verantwoorde wijze uitbreiding van het kindertal te voorkomen.” De ambtelijke deskundigen zullen zich In Den Haag buigen over een door de „GESAMP” een wetenschappelijke VN- commissie voor de zeevervuiling opge steld rapport dat de afvalstoffen in twee categoriën indeelt: de zeer giftige, blij vende stoffen en de minder giftige, biolo gisch goed afbreekbare stoffen. Tot de tweede categorie behoort (pikant detail) ook de lading dichloor- en trichloore- thaan, waarmee de „Stella Maris” onver- richterzake naar Rotterdam moest terug keren. een degelijk toekomstbeleid op dit gebied te kunnen ontwikkelen. Tenslotte verklaart mr. Hoekema dat er geen sprake van massale verwerping en aantasting van het justitieel (moreel) ge zag of van een wijd verbreide gezagscrisis is. Een interpretatie in termen van klasse- justitie gaat helemaal te ver. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft er vandaag dan ook nogmaals op ge wezen dat het verzoek aan Akzo-Zout chemie om de „Stella Maris” terug te roe- DEN HAAG. De C.H.U.-Tweede-Ka- merfractie heeft haar nieuwe fractievoor zitter, de heer J. T. Mellema gemachtigd contact op te nemen met de politieke lei ders van K.V.P. en A.R.P. over een voor stel, in de toekomst interfractioneel com- missie-beraad te houden. Dit lijkt temeer mogelijk, nu de drie fracties zijn gekozen op een gezamenlijk urgentieprogramma. Als uiting van een gezamenlijk standpunt zou het naar de mening van de heer Mel lema ook kunnen komen tot de aanwij zing van één gezamenlijke woordvoerder In de Tweede Kamer bij detailkwesties. De heer Mellema vindt dat door de be noeming van bekwame parlementariërs tot minister de regeringsfracties in zeker op zicht zijn verzwakt. In zijn eigen fractie is een vacuüm gevallen op financieel-fis- caal gebied door de benoeming van mr. Scholten tot lid van het kabinet. Het zou naar zijn mening mogelijk zijn, dat de beste deskundige van de drie confessione le regeringsfracties in de Tweede Kamer het standpunt van de drie vertolkt. Als eerste stap op deze weg wil de heer Mel lema het initiatief nemen tot een gesprek met zijn collega’s Veringa en Aantjes. Persoonlijk zou hij graag zien, dat het in Nederland kwam tot drie fasen: De eerste reeds afgesloten fase is het geza menlijke urgentieprogramma. De tweede reeds ingetreden fase is die van het toe werken naar de mogelijkheid bij verkie zingen met één lijst uit te komen. De der de fase is die van de vorming van een fusie of federatie. LEEUWARDEN De 19-jarige J. Bloem uit Amsterdam, die met vakantie op Terschelling was, is gisteren door het springen van een fles frisdrank ernstig aan de ogen gewond. De jongeman is op doktersadvies met de op het eiland gestationeerde helikopter van de luchtmacht naar een ziekenhuis in Leeuwarden gebracht waar operatief moest worden ingegrepen. Het actiecomité van de Amsterdamse taxichauffeurs heeft dinsdagavond laat in een verklaring om begrip gevraagd voor de overlast die de chauffeurs het publiek met hun prikacties bezorgen. ADVERTENTIE z 4

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2