Boerlagehuis nu bewoond Urker Gerrie ving mijn Gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten overval Iers Nog sterker bezuinigen ACHT MILJOEN EIEREN IN IJMUIDEN Aan Herenlaan in IJmuiden Geelzucht in Gronings ziekenhuis Hoge celstraffen voor Italiaanse [o A n L\ I I de maan Apollo vanavond in baan om Kakkerlakken op stoep stadhuis Westervoort Stichting hoopt op uitspraak van parlement (Van een onzer verslaggevers) UK 148 ving 300 kilo springstof 5 I 1 F L M i g||l F s *JLii DONDERDAG 29 JULI 1971 IJMUIDER COURANT MB I UITSPRAKEN RECHTBANK Open huis Autodiefstal Schoolgeld Waterleiding gesprongen Protest van boze inwoners Onder personeel ABORTUSKLINIEK TE BEVERWIJK 11 HIM r**^*** HMM 9 (Van een onzer verslaggeefsters) j HAARLEM Samenwerking tussen de Haarlemse en Zandvoortse politie heeft er vanmorgen vroeg toe geleid dat een viertal inbrekers kort na verovering van de buit in Zandvoort is aangehouden. Zwemexamens. In het Sportfondsen- bad in Beverwijk zijn zwemexamens ge houden. Aan negen kleuters werd het zwembrevet toegekend. Het diploma A werd behaald door 40 kinderen. Dertien kinderen kregen het diploma H. Een der eenpersoonskamers, waarin de geestelijk gehandicapten zichzelf kunnen zijn. Drie Duitsers uit Keulen en een 23-jarige Nederlandse jongeman zonder vaste woon- of verblijfplaats vernielden rond half vijf de ruit van een fotohandel in de Gen. Cronjéstraat in Haarlem-Noord en namen zes foto- en twee filmcamera’s mee. Een 19-jarige automonteur werd wegens autodiefstal conform de eis veroordeeld tot zeven maanden waarvan twee voorwaar- Het „vat” dat een mijn bleek wordt onder deskundig toezicht uit de Ger rie VK 148 gehaald. (Van één onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen een Italiaanse bijrijder veroordeeld tot 15 maanden wegens uit lokking van een roofoverval op een ver huiswagen in Aerdenhout in april van dit jaar. De twee medeplichtigen, eveneens Italianen, werden tot een jaar veroordeeld wegens diefstal met geweldpleging hetgeen neerkomt op een hoeveel heid van ongeveer acht miljoen. Deze eieren zijn niet bestemd voor het binnenland, maar zullen na een even tuele bewerking, bijvoorbeeld tot ei- vangen, maar die normaal dient als ontmoetingsruimte voor de bewoners BEVERWIJK Het is pjjnitfk te moe ten constateren dat ondanks de nood, die is bewezen drs. Tilanus dergeljjke uitspra ken durft te doen. Wjj wachten lijdzaam af wat het parlement nu gaat beslissen. Aldus de heer F. Kauze, voorzitter van de Stichting Zwangerschapsonderbreking, die sinds begin juni een abortuskliniek in het BEA-huis aan de Romerkerkweg beheert. Velen kregen werk in de sociale werk plaats, enkelen in het vrije bedrijf en voor wie dat werken te hoge eisen stelt is er de mogelijkheid van het dagverblijf voor geestelijk gehandicapten in Heems kerk. De astrounauten hebben gisteren een uur geblinddoekt in de Apollo gezeten, terwijl de ramen waren verduisterd. Dit experiment had de bedoeling iets naders te weten te komen over de merkwaardige lichtflitsen die vorige Apollo-bemanningen hadden waargenomen. Er deden zich gisteren even moeilijk heden voor door een lek in de drinkwater leiding. Deze werd vrij vlot gerepareerd waarna er nogal wat handdoeken gebruikt moesten worden om de capsule droog te krijgen. De grote huiskamer, waar woensdag middag de genodigden werden ont- (Vervolg van pagina 1) Niet overgenomen heeft de werkgroep de voorstellen tot afschaffing van de taak- uren bij voortgezet en landbouwonderwijs, de verlaging van de bijdrage in de pen sioenfondsen van de mijnindustrie, de be sparing op subsidies voorlichting en onder zoek midden- en kleinbedrijf en de her structurering van werkloosheidsuitkerin gen. Ook de voorgestelde bezuiniging op uitgaven sociale werkplaatsen vindt zij niet verantwoord. Op grond van technische overwegingen is de raming voor het veen koloniale leidingsproject gehalveerd, zon der de principe-beslissing aan te tasten. Wel gaat de werkgroep akkoord met de door minister Witteveen voorgestelde hef fing van schoolgeld voor het voortgezet onderwijs met dien verstande, dat de schaal zodanig wordt aangepast, dat de pro gressie langzamer verloopt en het maxi mum verhoogd wordt. Zij wil niet alleen de collegegelden drastisch verhogen (tot 1000,-), maar ook de vijfde- en oudere jaars voortaan collegegeld laten betalen. Welke culturele subsidies zouden moeten worden geschrapt, heeft de werkgroep niet aangegeven. Er is slechts sprake van „diverse posten”. De temporisering van de waterstaatswerken betreft vooral de scheepvaartwegen en havens. Maar ’s avonds vinden zij hun eigen sfeer in hun eigen kamer en in het con tact met alle anderen die in het Boerla gehuis wonen. De leiding in het huis probeert de zelfstandigheid van de bewo- ners(sters) zoveel mogelijk te bevorde ren. Het fraai in het duinterrein gelegen Boerlagehuis voorheen een zeer riante villa is thans eigendom van de Alge mene Stichting voor Verzorging en Ver pleging van Zwakzinnigen en deze stich ting is voortgekomen uit de algemene vereniging van ouders en vrienden van geestelijk misdeelden „Helpt Elkander” en de Nederlandse Vereniging voor So ciaal Pedagogische Zorg. poeder naar derde landen worden doorgevoerd. Óp de foto de „Doroty” met de vrachtauto’s, die voor de af voer zorgden. GRONINGEN. Twee artsen en drie verplegers van het academisch ziekenhuis in Groningen lijden aan geelzucht, vol gens de leiding van het ziekenhuis een „be roepsziekte”. Eén van de geelzuchtpatiën- ten is de hoogleraar-directeur van de afde ling chirurgie, prof. P. Kuijer. Ook in het St. Annadalziekenhuis in Maastricht heb ben vier analysten geelzucht. Volgens een woordvoerder van het aca demisch ziekenhuis worden de ziekenhui zen sinds jaar en dag geplaagd door deze besmettelijke leverziekte. De medische wetenschap is nog steeds bezig het virus op te sporen, zodat een tegenserum ont wikkeld kan worden. Er bestaat geen gevaar voor besmetting van patiënten en bezoekers. Drs. A. Tilanus sprak als zijn mening uit, dat abortus in ziekenhuizen behoort te worden toegepast. Hij heeft samen met de Anti Revolutionaire mej Hannie v. Leeu wen en de KVP’er A. J. Hermes de minis ter van Volksgezondheid en Milieuhygiëne om een uitspraak over de abortuskliniek in Arnhem en Beverwijk gevraagd. Drs. Tilanus ziet niets in klinieken. De heer Kauze: „Ik hoop voor een groot deel van de Nederlandse bevolking, dat de kli niek zal blijven voortbestaan. Tot nog toe zijn er 150 ingrepen gedaan. Dat de vrou wen in bussen tegelijk naar Beverwijk worden vervoerd is nonsens. Er is één keer een woonbus gearriveerd, waarin een man en vrouw woonden. Bij de vrouw is abortus toegepast. Buitenlanders worden wel eens geholpen, maar niet zo vaak als de heer Tilanus denkt. Wij zijn het volko men eens met zijn stelling, dat abortus in de ziekenhuizen behoort te worden toege past, maar aangezien de ziekenhuizen het aanbod niet aankunnen blijven de klinie ken te Arnhem en Beverwijk en in de toe komst Rotterdam dringend nodig. De Stichting hoopt op een uitspraak van het parlement: „ja of nee” tegen de klinieken. Als het nee is leggen wij er ons bij neer”, aldus de heer Kauze. soms aan een zich ontdoen van de al te grote zorg thuis. Zij willen hun eigen le ven leiden en hun mogelijkheden daartoe worden thuis wel eens onderschat, waar door conflicten kunnen ontstaan. Die conflicten doen zich eigenlijk in elk gezin voor, maar dan gaat op een bepaal de leeftijd een zoon of dochter uit huis. De sprong naar een volledig zelfstandig bestaan is voor de geestelijk gehandicap ten waar het hier om gaat, te groot. Een oplossing is dan zo’n gezinsvervangend te huis. Voor de ouders is het vaak een bijzon der grote stap om hun zorgenkind te la ten gaan, maar als zij dan zien dat het goed gaat, valt er tegelijk een niet te onderschatten stuk angst weg; een angst die is terug te brengen tot de vraag: „Wat gebeurt er straks met zoon of dochter als wij er niet meer zijn of als wij, ouder wordend, de zorgen niet meer aan kun nen?” Vaak wacht men te lang en voor de veel ouder geworden gehandicapten is het veel moeilijker zich in een andere om geving aan te passen of nog een stuk zelfstandigheid te verwerven. De soms al te grote zorg thuis betekent niet zelden ook een handicap in de groei naar zelfstandig heid. De bovenstaande summiere aanduiding moge voldoende zijn om te bewijzen, dat zo’n gezinsvervangend tehuis een oplos sing biedt voor vele en velerlei problemen. De bewoners en bewoonsters komen na genoeg allen uit deze omgeving, namelijk uit het gebied dat de sociale werkplaats (Van onze correspondent) WESTERVOORT. Boze bewoners van de Westervoortse Rijndik hebben woens dagavond een wagen vol vuil en kakker lakken leeggestort op de stoep van het raadhuis als protest tegen een al maan den durende kakkerlakkenpiaag. Deze tor ren floreren op een vuilnisbelt, vanwaar ze in groten getale naar de in directe om geving gelegen woningen trekken. De gemeente had de vuilnisbelt al bui ten gebruik gesteld, met vergif bespoten en daarna met een laag aarde afgedekt, De omwonenden beweren echter dat het aantal kakkerlakken eerder is toegeno men dan afgenomen. Bovendien wordt er nog klandestien vuil gestort „De Tunnel” bestrijkt, met name de ge meenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest. In de weekenden zijn de bewoners(sters) vrij om al of niet naar huis te gaan. Voor de vrije tijd zijn er in het tehuis allerlei ontspanningsmogelijkheden aanwe zig. Er is kleuren-televisie, en zijn pla tenspelers, een hobbyruimte, een grote „huiskamer’ ’waar men elkaar kan ont moeten, een „wasserette” waar men zelf de was kan doen, maar voorts hoopt men ook, dat de bewoners (sters) ’s avonds buitenshuis zullen gaan deelnemen aan al lerlei aktiviteiten en zo mogelijk aan het verenigingsleven ter plaatse. IJMUIDEN. De Urker kotter Gerrie heeft woensdag een gevaarlijke lading naar IJmuiden gebracht. De aanvoer be stond behalve uit vis ook nog uit iets dat op een gevuld vat leek, maar bij nadere beschouwing een soort mijn bleek te zijn: een erfenisje uit de tweede wereldoorlog. De schipper liet de bijzondere vangst met de nodige voorzichtigheid uit het net ha len en het monster vastsjorren op het ach terschip. Bij aankomst in IJmuiden werd via de havendienst de Velser politie inge licht, die de mijnopruimingsdienst van de Koninklijke Marine waarschuwde. Nadat door een expert de ontsteking van het gevaarlijke ding was verwijderd, is het naar Den Helder afgevoerd. De vissers op de Noordzee dienen nog altijd voortdurend oplettend te zijn bij bijzondere dingen die zij in hun netten krijgen. Nog maar kort geleden is zoiets weer eens onderstreept door het ongeval op de TX 35. delijk. De oorzaak van zijn handelen lag in een verleden van internaten en gezins moeilijkheden. De vingerafdrukken van een 23-jarige varensgezel op een raamkozijn in Lisse zijn hem noodlottig geworden. Ze bezorg den hem een celstraf van 6 maanden, con form de eis. Tijdens de zitting bleef hij ontkennen de diefstal te hebben gepleegd. De vingerafdrukken zouden van een vori ge inbraak zijn. Nader onderzoek leerde dat hij echter de vorige keer via een an der raam was binnengedrongen. Verdach te bleef desondanks ontkennen. „Een in telligent verweer” prees de officier. HEEMSTEDE De commissie voor Openbare Werken heeft gisteravond beslo ten de raad te adviseren het kredietvoor- stel van B. en W. van f 147.000 voor de verbouwing en aanpassing van de ambts woning van burgemeester jhr. mr. Quarles van Ufford te aanvaarden. De commissie heeft twee extra vergade ringen nodig gehad om te elfder ure dit advies te kunnen uitbrengen. De raad zal namelyk vanavond zijn mening over het voorstel van B. en W. geven. Een enkel commissielid heeft zijn stem nog voorbe houden, maar wethouder mr. Van Wijk van Openbare Werken verwacht niet dat het voorstel grote moeilijkheden zal gaan opleveren. De aankomst van ..Doroty uit Haifa heeft woensdag in IJmuiden een grote bedrijvigheid ten gevolge gehad. De lading van het schip be stond namelijk uit 485 ton eieren, De bijrijder had het spektakelstuk je in elkaar gezet. Zijn twee landgenoten moes ten bij het uitladen van de vrachtwagen achterin kruipen en dan een wasmachine onderweg omgooien. Als de chauffeur dan kwam kijken zou hij gekneveld worden Ze slaagden in hun opzet: de bijrijder speelde voor de show mee. Drie weken later kon de politie dankzij intensief speurwerk de zaak oprollen Op de zitting ontkende de bijrijder de initiatiefnemer te zijn geweest. De officier achtte hem evenals de rechtbank schuldig aan de uitlokking. Hij had anderhalf jaar geëist. Het vonnis van de medeplichtigen was conform de eis. De acht eerste bewoners en bewoon sters waren woensdagmiddag niet thuis en dat stelde directie en staf in de gele genheid een aantal relaties en ouders uit te nodigen het huis te bezichtigen, nu het geheel is ingericht. De grote villa leende zich bij uitstek voor een bestemming als gezinsvervan gend tehuis. Aan het pand zelf is weinig veranderd. Alleen de inrichting is aange past en dat op een bijzonder knappe wij ze. Niets doet denken aan een „inrich ting”. Het lijkt veel meer op een mo dern hotel, ingesteld op jeugdige bewo ners. De gehandicapten die hier een tehuis vinden zijn voor de ouders vaak „zorgen kinderen”. Die zorg neemt toe naarmate de betrokken zoon of dochter ouder wordt en naarmate de ouders zelf ouder wor den. Die ouder wordende kinderen krijgen behoefte aan een stuk zelfstandigheid; VELSEN. De eerste bewoners en bewoonsters hebben hun intrek genomen in het geheel opnieuw ingedeelde en ver bouwde Boerlagehuis aan de Herenlaan in IJmuiden. Het Boerlagehuis is een ge zinsvervangend tehuis voor maximaal tweeëntwintig geestelijk gehandicapten, van wie het merendeel overdag werkt. ''f'"''7 (Van onze medewerker voor ruimtevaart) HOUSTON. De vlucht van de Apollo blijft gunstig verlopen ondanks probleem pjes die zich in een zo gecompliceerd sys teem altijd wei zullen voordoen. Het ruim tevaartuig passeerde gisteren het punt waarop de aantrekkingskracht van de maan ging overheersen, zodat de snelheid weer iets is gaan toenemen. Vanavond om- streekt negen uur moet de Apollo in een baan om de maan komen. X z

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5