Estafetteploeg gaf trainer Geurtsen nieuw record als verjaardagscadeau MET ZEGE OP 100 METER Lisse niet geïmponeerd Wimbledon-kampioene had last van baan door Haarlem Evonne Goolagong maar net langs Trudy Walhof-Groenman DEN HAAG halve finales UITSLAGEN Bert Bergsma voelt zich geen zwart schaap meer Het Spaarne bereikte RESSANG NAM REVANCHE 1 ite Record 100 meter vrij sneuvelde AVR stuurde Belgische profs voor wereldtitel protesttelegram aan de KNAU Kampioenschappen op de baan werden uitgesteld Jeugdhonkbalteam won zijn eerste BRL-wedstrijd op de weg bi 17 3 r VRIJDAG 30 JULI 1971 ga THEO KLEIN (Van onze sportredactie) van Roger Oost- HAARLEM. Na twee oefenduels met ruim verschil van DSS (8-1) en Ripperda (12-1) te hebben gewonnen, bracht Haar lem het gisteravond tegen het knap tegen stand biedende Sportclub Lisse dat in de derde klas van het district West II speelt niet verder dan een 4-1 over winning. Vooral de jeugdige doelman Jan Zonneveld, die na rust Hans Baak ver ving, bleek een groot struikelblok voor de Haarlemse schutters. Hij wist de ónmo gelijkste ballen uit zqn doel te ranselen. Het rijk van de Australische tennisfee wankelde dus tegen de oud-Nederiandse kampioene. De Haagse had daar wel een verklaring voor: „De baan was nat en in mijn voordeel. Zodoende kon Evonne, waar ik overigens nog nooit eerder tegen ge speeld heb, geen vaart in het spel brengen. Daardoor komt ook nog dat ze onnodig veel fouten maakte”. Yvonne van Kuilenburg slaagt er tot nog toe uitstekend in zich direct achter de snelsten te handhaven. In de halve eind strijd op de 100 meter vr|je slag zwom zij AMSTERDAM. Het restant van de nationale baankampioenschappen dat don derdagavond in het Olympisch stadion van Amsterdam zou worden gehouden, is we gens regen afgelast. Het volledige pro gramma wordt nu op donderdag 5 augus tus verwerkt. De volgende titels kunnen dan veroverd worden: sprint, achtervol ging, stayers profs en achtervolging en de 50 kilometer zonder gangmaking voor de zich als tweede (achter Cora Schouten) in de finale. Haar t|jd: 1.03,8. Ter vergelijking, vorig jaar werd ze Nederlands kampioene in 1.02,4. Als eerste plaatste Anke Rjjnders zich op dit onderdeel voor de finale. Zij bleek b|j de meisjes tot 16 jaar verreweg het snelst: 1.01,3 tegen 1.02,4 voor Astrid Verver en Enith Brigitha. Met Hansje Bun schoten, winnares b|j de meisjes tot 14 jaar in 1.03,5. zjjn dat de gevaarlijkste mede dingsters. Ondanks het feit dat de spanning in de Heemsteedse ploeg door de vangst van het eerste goud wat geweken is, blijft trainer Wim Geurtsen, deze week aange wezen als begeleider voor de Nederlandse B-ploeg voor de uitwedstrijd tegen Tsje- cho-Slowakije, de enorme vooruitgang in andere topclubs met enige angst gadeslaan. Hij zegt: „Er zal in de kring Haarlem nu toch op korte termijn iets moeten gebeu ren, willen wij niet nog verder achter ra ken. Wat mij betreft gaan we binnenkort praten over een aparte club voor de top zwemmers uit onze streek, waarin zij dan eventueel onder hun eigen trainers kunnen oefenen. Op die manier voorkomen we dat er door de beperkte trainingsmogelijkheid talent verloren gaat”. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: Stöve- Barclay (Ned-Fr)Matsuda-Kamiwazumi (Jap) 61 62, Fernandez-Rouyer (Col-Fr)J. en M. Pinto Bravo (Chi) 97 75. Sandberg-Domin- guez (Zwe-Fra)Bakker-Fleury (Ned) 63 86. Goolagong over de baan: „Ik heb nog wel moeite om me aan te passen op het gravel. De overgang van gras naar gravel is eigenlijk veel te groot. Ergens ben ik daarom blij dat de partij vanmiddag drie sets in beslag nam. De hele partij duurde ruim een uur. In de eerste reeks wist Tru dy Walhof, die zeer aanvallend speelde („Daarin lag toch mijn enige kans. Ik had toch niets te verliezen”), al bij de stand 1-1 de service van Goolagong te doorbreken. Via 4-1 wist de Haagse tenslotte de eerste set met met 6-3 voor zich op te eisen. 1AAFWVVUVVVVUWVVVWVVVVVWUVVVVVWVVV>M\AA/VVVW\AAA/VV\AAA/VVVVVVUVV\AA/\AAAA/VUVV\AAA/VVVV\AAAA/tA/VI HILVERSUM „Ik heb wel een kleine beetje in de rats gezeten. Ik had niet ge dacht dat ze zoveel tegenstand zou bieden”. Dit vertelde Wimbledon-kampioene Evonne Goolagong direct na afloop van haar party in de kwartfinales tegen Trudy Walhof- Groenman die de Australische maar net in haar voordeel wist te beslissen na in de beslissende derde set tegen een 4-2 achter stand te hebben aangekeken: 3-6 6-1 7-5. Trudy Walhof was ondanks het feit dat ze niet op een overwinning gerekend had toch wel een tikkeltje teleurgesteld. „Ik ben de baan opgegaan met de gedachte zoveel mogeljjk games te pakken. Toen ik in de derde set met 4-2 voorkwam heb ik wel een ogenblik aan de overwinning gedacht. Maar ja, Evonne verhoogde toen het tempo en toen heeft ze me weggedrukt. Toen ze langszij kwam (4-4) gaf ik niets meer voor mjjn kans”. Heren enkelspel, kwartfinales: Ross Case (Aus) Ion Kuki (Jap) 64 64, Gerald Battrick (GB)Colin Dibley (Aus) 75 64, Jung Kami- wazumi (Jap)Jean Claude Barclay (Fr) 62 62, Ian Fletcher (Aus)Daniel Contet (Fr) 7— 5 5—1. onderdeel mag meten. Hij zal het daarin onder meer op moeten nemen tegen Bob Schoutsen, die de halve finale bij de heren in 2.12,8 won. Op de 100 meter lijken Ressangs kansen op eremetaal beter te liggen. Bij de heren waren er slechts twee deelnemers, Bob Schoutsen (1.02,1), Gerard Gielen (1.02,4) die sneller zwommen dan de Heemsteedse aspirant. Dick van Elzas werd in de halve finale bij de heren een goede vierde (1.05,6) en plaatste zich daarmee eveneens voor de grote finale van zondag. „Het is geweldig. Ze zijn bijna allemaal onder hun beste persoonlijke prestatie ge bleven. De ploeg heeft hier zelfs nog snel ler gezwommen dan in onze recordrace in het binnenbad. Toen lieten ze 4.27,4 af drukken”. Een vergelijking met de tijd die ZIAN (gisteren tweede achter HPC met 4.33,6) vorig jaar in Leeuwarden nodig had om de nationale titel te grijpen, maakt duidelijk welke enorme krachtsinspanning de HPC-ers gisteren leverden. ZIAN bracht in Leeuwarden 4.42,0 op de klokken, maar liefst 15,7 seconde langzamer dan de equipe van Geurtsen. De recordrace leverde HPC de tweede gouden medaille op. Eerder op de avond had Karim Ressang voor het eerste lang verwachte succes gezorgd door de finale 100 meter rugslag voor jongens tot 16 jaar te winnen. Hij nam daarmee revanche voor de nederlaag die hij dinsdag op de 200 meter rugslag leed. De 16-jarige rugslag- specialist hielp toen zijn kans om de titel om zeep door op het laatste stuk tegen het touw te zwemmen. Gisteren ontmoette hij David Schaddenhorst (Vitesse), die door de pech van Ressang onbedreigd kampioen op de 200 meter was geworden, en clubgenoot Adri van Excel (dinsdag tweede) opnieuw. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Bert Bergsma voelde zich niet meer „het zwarte schaap”. Woensdag tijdens de huldiging van de drie sterksten op de 200 meter vr|je slag jon gens onder 16 jaar h|j was tweede ge worden prijkten op de achterkant van zijn trainingsjack nog die drie protes terende woorden. Hjj ventileerde daar mee stil, maar toch duidelijk z|jn misnoe gen over het hooglopende conflict met z|jn vereniging De IJsel. Maar gisteren, toen hjj opnieuw en nog een trede hoger op het ereschavot stond, waren die woorden verdwenen. De ruzie met z|jn beide train- Van Excel, dé verrassing van dit kam pioenschap had zich ’s morgens met 1.06,9 als eerste in de finale gezwommen. Res sang stond als derde geboekt, maar hjj trok zich weinig van de t|jden aan. In een uit stekende race versloeg hjj zowel Van Excel als Schaddenhorst, die 0,6 sec. (1.05,3 om 1.05,9) achter bleef. Van Excel was geen schaduw van de zwemmer die in de series verraste, en eindigde in 1.07,1 op de vierde plaats. H|j had er een aannemelijke ver klaring voor: „Ik voelde me vanmiddag niet goed. Ik had hoofdpjjn en daar heb ik een pilletje voor genomen”. Het resultaat was ernaar. Ook op de 200 meter wissel slag stelde de Haarlemmer later op de avond teleur. H|j liet 2.35,0 noteren, 4,3 sec. meer dan zjjn tijd in de serie. In de tweede set had de Australische geen enkele moeite met haar tegenstand ster. Binnen 12 minuten was de zaak toen bekeken: 6-1. In de beslissende reeks had Trudy het ritme van de eerste set weer te pakken. Met keiharde services bestookte zij de veste van miss Goolagong. AI in de eerste de beste game zorgde Trudy Walhof voor een break. Ze leek bij de stand 4-2 op rozen te zitten. Maar toen Goolagong in de achtste game door de service van de Nederlandse brak was het snel' bekeken met de tegenstand van Trudy Walhof. Met veel geluk wist zij de Australische tenslotte tot 5-5 nog bij te benen. Met een 7-5 neder laag in de derde set en veel applaus van het in een niet zo groten getale opgekomen publiek verliet Trudy Walhof-Groenman Het onderwerp is niet nieuw. Na de kam pioenschappen van Leeuwarden is er door KNZB-coördinator De Vos, het bestuur van de kring Haarlem en de clubtrainers en bestuurders overleg gepleegd over de ma nier waarop men de krachten zou kunnen bundelen. Onder meer door de geringe interesse van de HPC-trainer liep dat ini tiatief op niets uit. Wellicht is er na het toernooi in Den Haag, waar vooral DWR zijn vorderingen (een jeugdkampioen en tot nu toe vier finaleplaatsen) breed uit stalde, een betere basis voor een vrucht baar gesprek. In de eerste heat bleek Rusland met 5.10.30 de snelste, terwijl de derde her kansing in 5.08.26 een overwinning ople verde voor West-Duitsland. Vandaag komt de vier met stuurman uit in de tweede halve finale met Verenigde Staten, Frank rijk, Griekenland, Rusland en Canada. In de andere halve finale startep: Bulgarije, Joego-Slavië, Oost-Duitsland, West-Duits land, Polen en Zwitserland. Hoewel hij met zijn overwinning op de 100 meter wraak had genomen op de con currentie, was Karim Ressang nog niet helemaal voldaan. „Ik wil nu mijn fout op de 200 meter nog goed maken in de finale bij de heien”, lichtte hij toe. De talentvolle pupil van Geurtsen krijgt die kans zater dagmiddag als hij in de all in-finale zijn krachten met de sterkste heren op dit (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor één keer bleef gisteravond in het Haagse zwembad Overbosch de traditionele hymne tij dens de huldiging achterwege. In plaats daarvan hief speaker Sieb Bol- man, in eendrachtige samenwerking met de op de kille donkere tribunes achtergebleven HPC-aanhang het al oude „lang zal hij leve” aan. Het was een ode aan de glunderende HPC- oefenmeester Wim Geurtsen, die gis teren zijn 42ste verjaardag vierde. De Heemsteedse groep, gedurende de na tionale titelstrijd te gast bij de Haag se Holliday Inn, had zich vast voorge nomen de trainer een origineel ca deau te presenteren in de vorm van een nieuw Nederlands aspiranten record op de 4 x 100 meter wisselslag estafette. De aanschaf van die ver rassing werd toevertrouwd aan Ka rim Ressang, kersvers kampioen op de 100 meter rugslag voor jongens tot 16 jaar, Bas Smallegange, Andries Bijerbergen en Rob van der Noll. Met ZIAN als voornaamste tegenstander legde Ressang met 1.06.6 over de 100 meter rugslag de basis voor het succes. Smallegange (1.16.2 op de schoolslag) en Bijerbergen (1.05.6 op de 100 meter vlinderslag) consolideer den de voorsprong en Rob van der Noll legde met ziin 57.9 op de 100 me ter vrije slag de laatste hand aan een denderend record: 4.26.3. Wildt was naar de achtergrond gedwon gen. Hjj wilde er eigenlijk niet over pra ten. Tenminste niet op die voor hem zo stralende dag. Hjj had zich de snelste Ne derlandse sprinter aller tijden getoond. H|j had het zeven jaar geleden elders in Den Haag gevestigde record (54,9) van Ron Kroon, n uals fotograaf b|j de kampioen schappen aanwezig, verbeterd met 0,2 sec. En met die 54,7 had hjj de limiet voor de voorlopige Olympische ploeg gehaald. Maar door een break in de zevende game wist de keihard slaande en smashende Australiër de party weer op geiyke voet te brengen. Iedereen verwachtte toen dat Dibley de eerste reeks voor zich zou op- elsen, maar de regen haalde de Australiër uit zjjn ritme. Na de hervatting had Bat trick weinig moeite om de eerste set met 7-5 naar zich toe te trekken. In de tweede set was de party tot de stand 4-4 zeer levendig. Dibley kon toch niet verhinderen na een matchpoint overleefd te hebben dat de Engelsman de party met 7-5, 6-4 win nend afsloot. Vrijdag zullen de organisa toren de achterstand die men gisteren heeft opgelopen vanwege het wisselvallige weer, proberen weg te werken. Voorna- meiyk zal er alleen gedubbeld worden. Ook zullen de partyen voor de halve finales van het damesenkelspel gespeeld worden. Dames enkelspel kwartfinales: Christine Sand berg (Zwe)Katja Ebbinghaus (WDld) 6—2 75, Betty Stöve (Ned)Aleane West-Palmeova (TsjSI) 75 119. Evonne Goolagong (Aus)— Trudy Walhof (New) 36 61 75, Kora Schedl- wy (WDD—Brenda Kirk (Z-Afr) 6-4 6—8 6—3. Herendubbelspel, kwartfinalesBarclay-Contet (Fra)—Gulyas-Ulrieh (Hon-Den) 16 64 61. Damesdubbelspel, tweede ronde: Walhof-Eb- binghaus (Ned-WDld)Salome-Schaar (Ned) trage. Het moest gezegd worden: umpire Schütz maakte met name in het begin van de partij een paar grote blunders. Zelfs gaf hij een bal in die ruim een halve meter buiten de lijnen terecht kwam. Daarover maakte Betty Stöve zich bijzonder kwaad. Ze weigerde met deze arbiter verder te gaan en wenste ook lijnrechters op de stoelen. Betty kreeg haar zin niet. Pas na dat de strijd weer eens onderbroken had moeten worden kreeg umpire Schütz in de laatste vijf minuten van de partij assisten tie van lijnrechters. In de halve finales zal Betty Stöve uit een heel ander vaatje moeten tappen door nu via de Zweedse Sandberg, die weinig moeite had met de Westduitse Ebbinghaus (6-2, 7-5) de finale binnen te stappen, waarin zij zonder twijfel tegenover Goolagong zal komen te staan. Want niemand in Hilversum gelooft dat de Westduitse Schwediwy, die miss Kirk klop te, de Australische in de halve finale zal kunnen bedreigen. By de heren plaatsten zich voor de halve finales de Australiërs Ian Fletcher en Case, de Engelsman Battrick en de Japanner Kamiwazumi. Een van de mooiste partyen by de heren was zonder meer die tussen de twee overgebleven geplaatsten Battrick en Dibley. De Australiër Dibley, die licht als favoriet startte, keek in de eerste set al snel tegen een 3-0 achterstand aan. GRONINGEN. De uitslagen van de eerste dag van het honkbaltoemooi om het Europees kampioenschap in de Babe Ruth Leage (jeugdcompetitie), dat in het Groningse sportcentrum De Paddestoel! wordt gehouden waren: NederlandRam- stein (W.-Dld) 11-8; Rhein-Main CW.-Dld) Wiesbaden (W.-Dld) 8-2. Nederland had met 0.320 het beste slaggemiddelde. KNOKKE. Eddy Merckx de drievou dige winnaar van de Tour de France, zal de Belgische ploeg aanvoeren voor het wereldkampioenschap op de weg, dat over ruim een maand wordt gehouden. Verder maken Herman van Springel, Roger Swerts Roger en Eric de Vlaeminck, Eric Leman, Frans Verbeek, Andre Direickx, Georges Pintens en Walter Godefroot deel uit van de ploeg, die donderdag door de Belgische Wielerbond werd aangewezen. De aspirantenploeg van HPC, die gisteren tijdens de nationale kam pioenschappen het Nederlandse re- De dubbel twee van Nederland had pech. De ploeg eindigde in de herkansing als vierde en maakte tevens de vierde snelste tijd. Met de 5.14.27 waarmee de Neder landers achter Italië (5.09.-) België (5.13.55) en Polen (5.13.65) vierde werden, had in de andere series een eerste plaats op geleverd. De eerste herkansing werd in 5.16.97 gewonnen door Frankrijk, Cvat- Duitsland was in de tweede herkansing met Begrijpelijk dus, dat hij zijn jubelende stemming niet wilde laten verdwijnen door een terugblik op de voor hem moeilijke aanlooptijd naar dit voor Nederlandse be grippen belangrijke record. Maar hij kon er niet onderuit. Immers, deze prestatie is slechts het beginpunt voor de 15-jarige Bergsma van een carrière in de interna tionale wateren. Wat is er precies aan de hand? Bergsma geeft zijn visie rustig, praktisch emotie loos pratend: „Het lijkt misschien wel dat ik een moeilijk jongetje ben, maar ik was het niet eens over het trainingschema. Ik zag Frank Weijers, die altijd al mijn groot ste concurrent was, maar die ik toch wel een aantal maanden geleden nog zo’n vijf seconden achter me kon houden, steeds dichterbij komen. Ik werd bang dat ik op de Nederlandse kampioenschappen ner- BLED. De vier met stuurman het Spaarne heeft zich donderdag tijdens de herkansingen van de Europese jeugd kampioenschappen roeien op het meer van Bied geplaatst voor de halve finales. De Nederlandse vertegenwoordigers wonnen de tweede heat van de repechages in 5 minuten en 11.10 seconden. Betty Stöve, de Nederlandse kampioene, moest meerdere malen de baan verlaten. De regen w>as in haar match tegen de Tsje chische Palmeova vaak spelbreker. Met de grootst mogelijke moeite wist zij de Tsje chische uit het toernooi te meppen. De manier waarop zij zich echter staande wist te houden was verre van overtuigend. „Ik durfde geen risico’s te nemen. Daarbij komt ook nog dat de baan erg glad was”, verontschuldigde zij zich na afloop van haar partij. Betty Stöve had Palmeova van de baan moeten vegen, gezien de vaak veel te slappe returns van de Tsjechische, maar de Nederlandse kampioene weigerde de vaak ideale scoringskans aan het net uit te buiten. Zo kon het gebeuren dat Betty, na de eerste set met 7-5 gewonnen te hebben, voor de tweede reeks ruim anderhalf uur moest ploeteren. Het moet een ware lij densweg voor de nationale kampioene ge weest zijn, nadat ze eerst een achterstand van 4-0 had moeten wegwerken. Pas bij de stand 9-9, nadat de Nederlandse al ver scheidene matchpoints ongebruikt had ge laten en de Tsjechische diverse setpoints moest Palmeova voor Betty Stöve buigen: 11-9. Tijdens de partij hadden beide speelsters het nogal eens aan de stok met de arbi- Voor het treffen tussen Haarlem en Sportclub Lisse bestond met ruim 3.000 kijkers weer veel belangstelling. Toen de thuisclub in de twaalfde minuut door Huyg na een blunder van keeper Baak een 1-0 voorsprong nam, meende men langs de kant weer een'waar doelpuntenfestijn te gaan beleven, maar dat pakte toch an ders uit. Lisse liet zich door deze achter stand niet van de wijs brengen en wist door rechtsbuiten Henny Ransdorp het ver lies zelfs weg te werken 1-1. De nieuwe aanwinst Reuser (Rood Wit) bracht Haar lem weer aan de goede kant van de score (2-1) en enigszins fortuinlijk kwam de thuisclub op 3-1 doordat Jan Faas in ei gen doel knalde. In de dertiende minuut van de tweede helft liepen de gastheren door Huyg na een pass van De Goede tot 4-1 uit. Zij hebben nog wel gepro beerd om de winst hoger op te voeren, maar de achterhoede van Sportclub Lisse, waarin doelman Jan Zonneveld zich on derscheidde hij had Baak vervangen gaf geen krimp meer. Aan de andere kant brak invaller Loek Ransdorp nog een keer door, stuurde twee Haarlemse verdedigers de verkeerde kant op, maar werd toen professioneel door Peys gestuit. Zestien spelers werden door Haarlem in dit oefenduel geprobeerd. Peys was voor het eerst van de partij, terwijl Oost huizen door een blessure geplaagd ver stek moest laten gaan. Het B-elftal van Haarlem speelt zaterdagavond tegen Rip perda en het eerste komt zondagavond weer in actie tegen het Engelse Charlton Athletic. RCH speelt zaterdagmiddag om half drie in het Heemsteedse sportpark een vriend schappelijk duel tegen FC Den Haag- ADO B. Finale 100 meter vrije slag m.o. 14: 1. Hans- je Bunschoten Naarden 1.03.5, 2. Veronica Stel PSV 1.05.4, 3. Jose Driessen Mosa 1.06.2, 5 4. Petty Vonhof AZPC 1.06.4, Cora de Goede KZC 1.11.8. 5 Halve finale 100 meter vrije slag dames: 1. S Cora Schouten VZC/VL 1.03.2, 2. Yvonne van 2 Kuilenburg HPC 1.03.8, 3. Sia Telkamp Kik- 5 ker 1.04.0. 2 Finale 100 meter vrije slag j. o. 14: 1. Mark Eligh Baronie 59.6, 2. Eddie de Wit ZIAN i1.00.6, 3. Henk Eggens GZPC 1.01.1. Leo Sin- i keldam KZC 1.07.9. iFinale 100 meter vrije slag m. o. 16: 1. Anke Rljnders AZPC 1.01.3, 2. Astrid Verver PSV 1.02.2, 3. Enith Brigitha Y 1.02.6, 4. Lenle de Jong VZC/VL 1.04.2, Nienke Serné DWR 1.05.8, i Tineke te Bokum DWR 1.06.1, Annelles Dirks iKZC 1.08.8, Elly van Eerden KZC 1.09.1. |i Finale 100 meter vrije slag j. o. 16: 1. Bert 11 Bergsma IJssel 54.7, 2. Joop Glijn Zweml.Z Homm. 58.2, 3. Karei Eggen Kikker 58.3, 4. Frank Weijers HZPC 58.4, Frank Philipoom KZC 1.03.3, Andries Bijerbergen HPC 1.03.1. Halve finale 100 meter vrije slag heren: 1. Peter Prijdekker ZIAN 55.1, 2. Dick Langer- horst HZPC 56.5, 3. Ruud Beele VZC/VL 57.0, 4. Ale v. d. Veen HPC 57.2, Herman van 1 Lienden HPC 58.2, Rob Bosson HPC 57.9. Finale 100 meter rugslag m. o. 14: 1. Anke Schras HZC/Robben 1.14.4, 2. Renee Platje S LGB 1.14.9, 3. Anita de Groot DZN 1.15.4, Hel- 2 la Poldervaart KZC 1.15.5. Finale 100 meter tugslag m. o. 16: 1. Ma rianne Vermaat VZC/VL 1.08.7, 2. Josien El- 5 zerman ZIAN 1.09.5, 3. Annemarie Groen S Naarden 1.11.6, 4. Els Droog Kikker 1.12.8, 2 Susy Wringer DWR 1.16.6. 5 Halve finale 100 meter rugslag dames: 1. 2 Harma Pomp Jonas 1.11.3, 2. Frieke Buys 5 VZC/VL 1.11.7, 3. Mia Plantlnga ZAR 1.13.8, 2 4. Hannie Brink GZPC 1.13.9. Finale 200 meter wisselslag pers. m.o. 14: 4 1. Hansje Bunschoten Naarden 2.36.6, 2. Mar- 5 jo v. d. Bree Zweml./Homm. 2.40.5, 3. Evelien 5 Lonte ZIAN 2.44.6, 4. Tineke Wolthuis GZPC 2 2.46.7, Inge Neeskens HPC 2.52.8. Finale 200 meter wisselslag pers. m.o. 16: 2 1. Anke Rijnders AZPC 2.34.6, 2. Wilma van Beek ZIAN 2.39.5, 3, Annemarie Groen Naar den 2.40.6, Annelles Dlrks KZC 2.46.7, Eefje den Beider APC 2.53.7. Halve finale 200 meter wisselslag pers, da- 2 mes: 1. Hennie Pentermann Kon. AZ/HDZ 5 2.34.3, 2. Wijda Mazereeuw EZV 2.34.4, 3. Lin- 2 da de Boer Naarden 2.42.5. 5 Finale 200 meter wisselslag pers. j. o. 14: 1. Robin Woutering Zeemacht 2.29.6,2. Eddie 5 de Wit ZIAN 2.32.4, 3. Frank v. Haaien ZIAN 5 2.34.2, 4. Frank Weerstra IJssel 2.34.5. 2 Finale 200 meter wisselslag pers. j. o. 16: 5 1. Karei Eggen Kikker 2.24.6, 2. Rudy Pijper 2 SZC 2.26.3, 3. Gerard Elbertsen Kikker 2.28.6, S Adri van Excel HPC 2.35.0, Karim Ressang 2 HPC 2.37.7. Halve finale 200 meter wisselslag heren: 1. Francois v. Kruisdijk PSV 2.17.6, 2. Bert El- 5 zerman ZIAN 2.21.3, 3. Ton v. Klooster Naar- 5 den 2.21.9, 4. Hans Elzerman ZIAN 2.22.1, 5. 2 Rob Weyhenke HZPC 2.22.1, Dick van Elsas S HPC 2.29.1. 2 Finale 100 meter rugslag j. o. 14: 1. Frank v. Haaien, ZIAN 1.09.3, 2. Sjourd Kuperus DZPC 1.09.3, 3. Kees Hooft PSV 1.11.2, Jan Pieter Dekker KZC 1.17.3, Lex Schelvis DWT 1.16.8. 2 Finale 100 meter rugslag j. o. 16: 1. Karim S Ressang HPC 1.05,3, 2. David Schaddenhorst 2 Vitesse 1.05.9, 3. Frits Edelijn VZC/VL 1.06.9. Adri van Excel HPC 1.07.0. Halve finale 100 meter rugslag heren: 1. Rob Schoutsen Dolfijn 1.02.1, 2. Gerard Gielen J MOSA 1.02.4, 3. Rinus v. Beek Y 1.05.3, 4. 5 Dick v. Elsas HPC 1.05.6. 4 x 100 m wisselslag (jongens onder 16 j.): 2 1. HPC (Ressang, Smallegange, Beijerber- 5 gen. v. d. Noll) 4.26.3 (asp. rec.) 2. ZIAN 2 4.33.6, 3. SZC 4.38.1, KZC 4.53.0. 5 4 x 100 m wisselslag (meisjes onder 16 jaar): 1. VZC (Vermaat, But, de Jong en Pors) 4.51.7, 5 2. ZIAN 4.54.2, 3. AZPC 5.01.4, DWR 5.12.1 (ge- diskwalificeerd) HPC 5.26.5, KZC 5.15.4. cord op de 4 x 100 meter wisselslag verbrijzelde. V.l.n.r.: Ressang, Bijer bergen, Smallegange en Van der Noll. ROTTERDAM. Het bestuur van de Atletiek Vereniging Rotterdam (AVR), de dub waarvan Stans Brehm lid is, heeft donderdag een protesttelegram gezonden naar de KNAU naar aanleiding van het niet verkiezen van de atlete voor de Euro pese kampioenschappen. In het telegram zegt AVR hevig ont stemd te zijn over de inconsequente hou ding bij de samenstelling van de ploeg voor Helsinki. AVR protesteert vooral ge zien de laatste ontwikkelingen tegen het niet kiezen van Stans Brehm, de Neder landse kampioene op de 400 meter, die twee maal de limiet voor uitzending heeft gehaald. gens zou zijn. Ik wist dat hij tien kilo meter per dag trainde en ik trainde maar vier a vijf kilometer.” Bert Bergsma zag maar één oplossing. „Ik wilde ook meer gaan trainen, terwijl mijn trainsters juist hadden voorgeschre ven dat we het wat rustiger aan moesten doen. Ik vond die tapering-off gevaarlijk en ben toen zelf meer gaan trainen. En dat mocht niet. Ik werd uit de groep ge zet.” Er is door de oud-trainer van de na tionale waterpoloploeg Ruud van Fegge- len, die bedrijfsleider van het Deventer zwembad is, nog wel bemiddeld. Zonder resultaat. Bergsma wilde niet meer terug. --- „De clubbestuurders zijn nog wel aardige sters Bep de Groot en Pauline van de mensen, maar Bep heeft het voor het zeg- gen. En ze is zo koppig. Er is gewoon niet met haar te praten als je van mening ver schilt.” Bergsma, atheneum-leerling vierde klas, besloot zelf door te gaan en vond de vriend van zijn zuster bereid hem bij de training te helpen. En het lukte hem van het negatieve iets positiefs te maken. Hy verdubbelde vanaf het moment dat hy door De IJsel op straat was gezet, an derhalve maand geleden, tot twee weken voor de titelstrijd, zyn dageiykse portie trainingsarbeid. Pas toen schakelde hij terug. Zijn prestaties deze week in Den Haag toonden aan, dat hy van de breuk geen nadelige gevolgen had ondervonden. Op de 200 meter verbeterde hjj zün per soonlijk record met zo’n zeven seconden (2.02,9) en op de 400 meter ging hij ruim zes seconden sneller. Gistermorgen leidde hij zjjn persoonlyke triomf in met een ver betering van het aspirantenrecord op de 100 meter vrije slag, zün sterkste af stand. Met 54,7 (vorig jaar maakte hy nog 59,3) bleef hy toen nog een tiende seconde boven Kroon’s record, dat hy 's avonds dus uit de boeken zwom. Hansje Bunschoten, Anke Rijnders en Franpois van Kruisdijk trokken zich wei nig aan van de opwinding die er was ont staan rond het nieuwe record van Bert Bergsma. Het Naarden-meisje greep ook nu weer twee titels. De Amersfoortse deed hetzelfde en de PSV-zwemmer kwam tot een recordverbetering. Francois van Kruisdijk sloot de opwindende vijfde dag van de kampioenschappen af met een ver rassende recordverbetering op de 200 me ter wisselslag persoonlijk. Hij finishte in 2.17,6, waarmee hij precies de limiet voor de Olympische Spelen haalde. Hansje Bunschoten en Anke Rijnders hielden gelijke tred. Hansje liet op de 100 meter vrije slag onder 14 jaar de concur rentie weer ver achter zich en won in 1.03.5, waarna Anke op hetzelfde num mer voor onder 16-jarigen ook al met ruime voorsprong zegevierde in 1.01,3. De Amersfoortse bleef met die tijd slechts 0,1 sec. boven haar nationale record. Deze procedure herhaalde zich op de 200 meter wisselslag persoonlijk: Hansje in de eindstrijd onder 14 jaar eerste in 2.36,6 en Anke de snelste In de hogere leeftijdsklas se met 2.34,6. Zij bleef daarmee nu 0,2 sec. boven haar aspirantenrecord, dat ze des morgens in de serie had gevestigd. Deze tweestrijd groeit langzaam maar zeker naar een climax. In het weekeinde tijdens de all in-finales zal het ongetwijfeld tot een explosieve botsing van krachten ko men als beide meisjes op verschillende nummers rechtstreeks met elkaar moeten duelleren. Reserves zijn: Jos Spruyt en Rosiers. A - - "-v

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17