Nimeiri komt vandaag naar Libië Burgers ontvluchten OVERLEG IN TRIPOLIS EEN DAG UITGESTELD Toepassing zou niet ver gevorderd zijn Amerikanen in Zuid-Vietnam uitgerust met laserstraal Onrust in Ulster Franse minister: Vanavond maanlanding door astronauten Scott en Irwin BAAN OM MAAN APOLLO-15 IN Moskou geeft waarschuwing aan Soedan Nieuw proces tegen Winnie Mandela Geen cholera in Frankrijk Opluchting in Houston oorlogsgeweld I $ii| Bonn overweegt IN DE VS uraniumverrijking onthullen VS zullen geheime methode voor CHAOS DOOR STAKINGEN proces tegen „Quick” Algiers schort betrekkingen met Amman op Samen met Israël Dertig mensen Kritiek Maanlanding Scott, Worden en Irwin weer van achter de maanschijf tevoorschijn kwam en toen bleek, dat de remmanoeuvre perfect was verlopen. WILT U HOUSTON De Apollo-15 heeft een baan om de maan bereikt. Gister avond om acht minuten over negen werd de hoofdraket van het ruimte vaartuig ongeveer 6J4 minuut ontstoken, toen de Apollo zich, van de aarde af gezien, achter de maan bevond en geen enkel radiocontact mogelijk was. Er ging een oorverdovend gejuich in Houston op, toen de capsule met verontschuldigde zich aan ver- (Van onze redacteur in Parijs) ADVERTENTIE MOSKOU. (Reuter en AFP) —Via het Russische regeringsblad „Izvestia" heeft Moskou gisteren de Soedaneseleiders er voor gewaarschuwd dat de onderdrukking van de communisten ongetwijfeld gevol gen zal hebben voor de nauwe betrekkin gen die Soedan nu nog met de Sovjet unie onderhoudt. verminderde deze tot 3.290 km, waardoor een baan om de maan werd bereikt, waar van de hoogte varieert van 213 tot 108 km. met het gebruik van infra-rode appara tuur. Bankoverval. Bij een vuurgevecht tussen vijf bankrovers en de politie is in New York een van de overvallers doodec- ZIJLWEG 138 Tel. 32 77 77 HAARLEM Privé: 26 7700 KENNEMERLAND JOHANNESBURG (DPA). De 36-ja- rige echtgenote van de Zuidafrikaanse ne gerleider Nelson Mandela, mevrouw Win nie Mandela, zal opnieuw worden berecht. Zij wordt ervan beschuldigd het huisarrest dat haar door het Zuidafrikaanse ministe rie van Justitie was opgelegd, te hebben geschonden. Het proces begint 10 septem ber. sprek van de „Grote Vier” begint. ders beweren dat de onderdrukking van de communisten van geen enkele invloed zal zijn op de betrekkingen tussen Soedan en de Sovjet-Unie. In verschillende steden zijn gisteren betogingen gehouden tegen de huidige re geringen van Soedan en Libië. In Kopenhagen drongen rond tien in Zweden en Denemarken woonachtige Soe- danezen na een betoging de Libische am bassade binnen en richtten daar schade aan. De politie arresteerde de Soedanezen. De Soedanese ambassade in Londen is gistermiddag tijdelijk bezet geweest door een groep betogers. Na ingrijpen van de politie werden zij uit de ambassade ver dreven. Uit protest tegen de communistenjacht in Soedan hebben ongeveer tweehonderd Arabische studenten aan de universiteit van Moskou, gesteund door Afrikaanse en Zuidamerikaanse studenten, voor de am bassade van Soedan in Moskou gedemon streerd. De ambassade werd door de poli tie bewaakt. Er hebben zich geen inciden- Mevrouw Mandela heeft in totaal al 491 dagen in hechtenis gezeten. Tweemaal werd zij door het Hooggerechtshof in Pretoria vrijgesproken van een aanklacht op grond van de wet tegen het communisme en terrorisme. Onder het huisarrest mocht zij haar woning niet verlaten tussen zes uur ’s avonds en zes uur ’s ochtends en slechts één bezoeker tegelijkertijd ontvangen. BONN (Reuter). De Westduitse rege ring overweegt het tijdschrift „Quick” en het tweede televisienet (ZDF) een proces aan te doen. Dit in verband met de ont hulling van geheime documenten over de viermogendhedenbesprekingen inzake Berlijn. De kritieke operatie werd uitgevoerd, toen de Apollo, van de aarde uit gezien, achter de maan vloog, zodat gedurende 24 minuten geen radiocontact mogelijk was. Het was een hele opluchting voor Houston en allen, die met de maanreizagers meele ven dat de Apolilo precies in de goede baan bleek te liggen toen het ruimtevaartuig weer vanachter de maanschijf te voor schijn kwam en het radiocontact was her steld. Er was nu eenmaal een probleem pje geweest met de controle-apparatuur van de hoofdraket zodat het in dit geval nog spannender was dan bij vorige maan- vluchten, waar een zelfde operatie moest worden uitgevoerd, terwijl verder ook geen communicatie met de aarde bestond. Wanneer de raketmotor niet was ont brand, zou de Apollo in een grote zwaai om de maan weer naar de omgeving van Voordat de operatie van het ingaan van de maanbaan werd uitgevoerd, hebben de astronauten nog een 80 kilogram wegend luik van het dienstcompartiment afgesto ten, waardoor camera’s en meetinstru menten vrij kwamen, die hun werk moe ten doen terwijl de Apollo om de maan In Belfast explodeerde een helse ma chine in een café, waarbij zeker zes men sen verwondingen opliepen. In London derry waren de acties onder andere ge richt tegen een bibliotheek in de r.-k. wijk. Jongelui bestookten Britse militairen met benzinebommen en stenen. BELFAST (Reuter). In de Noordierse steden Belfast en Londonderry hebben zich in de afgelopen nacht verscheidene bomexplosies voorgedaan. (Vervolg van pagina 1) WASHINGTON Het gebruik van de laserstraal in het Amerikaanse militaire arsenaal is al enkele maanden geleden aan de orde gekomen, toen uit Vietnam werd bericht dat bepaalde Amerikaanse eenheden daarmee waren uitgerust. Een zegsman voor het Amerikaanse ministerie van Defen sie bevestigde gisteren dat de laserstraal in Vietnam wordt gebruikt door een aantal gepantserde verkenningsvoertuigen (zoiets als een tank), voor het opsporen en localiseren van vijandelijke artilleriedoelwitten. De straal zou deze doelwitten zeer nauwkeurig kunnen plaatsen en de coördinaten verstrekken waarmee het geschut ingesteld dient te worden om het doelwit te vernietigen, aldus meldt onze redacteur in Washington. als zij er niet op uit zijn de macht over te nemen. PARIJS (DPA). De VS hebben zich bereid verklaard hun tot dusver geheim gehouden methode voor het maken van verrijkt uranium aan een aantal westelijke landen bekend te maken. Dit is gisteren door het Franse commissariaat voor kern energie meegedeeld. Het Amerikaanse aanbod geldt naar ver luidt voor de zes EEG-landen, de drie kan- didaatleden van de EEG plus Canada, Au stralië en Japan. Het gaat hierbij om de methode die in de VS het meest wordt ge bruikt voor de produktie van verrijkt ura nium, namelijk de gasdiffusiemethode en heeft dus geen betrekking op de scheiding van Isotopen door middel van het ultra- centrifugesysteem waarmee West-Duits- land, Engeland en Nederland willen gaan werken. Het tweede verdachte geval betrof een Nederlandse toerist, die uit Spanje kwam en in de streek van Zaragoza had ver toefd. Zijn ingewandstoornis had niets te maken met cholera. De patiënt is inmid dels naar huis teruggekeerd. Aan de minister werd gevraagd of hij het meenemen van kinderen naar Spanje wilde verbieden. „Zover wil ik niet gaan, luidde het antwoord, maar wel beveel ik sterk een vaccinatie aan”. zo, dat een behouden landing waarschijn lijk was. Bij ontbranding van de motor, maar niet een tijdige afsluiting, zou de snelheid zo sterk zijn veranderd, dat de Apollo op de maan te pletter was geval len. 400.000 mensen de overgrote meerderheid zich laat vaccineren. Men acht het daar niet uitgesloten dat zich in de toekomst toch nog choleragevallen zullen voordoen in verband met de trek naar en van Spanje. De baan om de maan was na deze ope ratie nog niet de juiste voor het uitvoe ren van de landing. Daarom moest om 1.14 uur in de afgelopen nacht de baan door een korte raketstoot gewijzigd worden in één, waarvan de hoogte varieert van 107 tot 14,5 km boven het maanoppervlak. Voordat deze operatie plaats zou vin den, moest de derde trap van de Satumus- raket te pletter slaan op de maan. De re gistratie van deze slag op de maan door seismografen, die door de Apollo’s 12 en 14 op de maan zijn achtergelaten, kan be langrijke gegevens omtrent de structuur van de maan opleveren. Na de opvallende manoeuvres van gis teravond is het wachten nu op de landing Omstreeks 1965 werd daartoe een deel van het vliegveld van Bangkok ontoegan kelijk verklaard voor niet-militair perso neel. Op dat afgeschermde terrein hadden toen de eerste experimenten plaats met infra-rode nachtfotografie, die de verken- ningstoestellen in staat stelde om ook in de nacht opnamen te maken van troepencon centraties op de grond. Het principe waar op deze infra-rode fotografie is geba seerd, is de warmte-uitstraling van licha men en motoren. De combinatie van laser-stralen en in- fra-rood gebruik van opsporingsinstru- menten werd een logische ontwikkeling nadat de eerste experimenten met de la serstraal hadden uitgewezen dat er be- Dergelijke toepassingen zijn ook al enige tijd in gebruik bij de Amerikaanse lucht macht die er een aantal straaljagers mee heeft uitgerust, voornamelijk voor het trefzeker localiseren van raketbases in Noord-Vietnam. Het feit echter, dat er maar een klein aantal van de Noordviet- namese raketten worden neergeschoten voordat zij al of niet hun doelwit berei ken, toont aan dat de toepassing van de laser-straal nog niet ver genoeg gevorderd is om aankomende raketten te onder scheppen. Verder is bekend dat de Amerikaanse luchtmacht al enkele jaren experimenteert Fatah, het orgaan van de Bevrijdings organisatie, beweert dat Israëlische solda ten de Jordaanse troepen hebben geholpen bij de jacht op de Palestijnse commando’s en bij het verstevigen van het beleg rond de wegen waarover de Palestijnen zich terugtrekken. Langs de oevers van de ri vier de Jarmoek en langs de wegen zou den de Israëliërs samen met de Jordaniërs hinderlagen hebben gelegd. De regering van Algerije heeft besloten alle betrekkingen met het huidige bewind in Jordanië op te schorten. Dit is gisteren in een communiqué in Algiers bekendge maakt. „Het bewind in Jordanië vormt een fundamentele onverenigbaarheid met de voortzetting van de strijd van het Pa lestijnse volk en de aspiraties van de Ara bische natie”, aldus de Algerijnse bekend making. langrijke militaire voordelen en toepas singen mee waren te bereiken. Zoals be kend, wordt de laserstraal al geruime tijd ook gebruikt in de geneeskunde en de tandheelkunde. Ook in de ruimtevaart wordt de laserstraal gebruikt. Een van de eerste experimenten die door de astronauten op de maan werden uitgevoerd, was het plaatsen van een laser-ontvanginstrument, waardoor la serstralen van de aarde afgezonden wer den weerkaatst naar de aarde. Dit experi ment was van betekenis voor het tot op bijna de centimeter vastleggen van de af stand tussen de aarde en de maan, het geen weer van betekenis was voor het in stellen van de computers die de maan- vluchten begeleiden. CAIRO (Reuter) De Arabische topconferentie die gisteren in de Li bische hoofdstad Tripoli zou begin nen is op het laatste moment tot van daag uitgesteld. Als reden werd op gegeven dat de Soedanese president, generaal El-Nimeiri, pas vanochtend in Tripolis zou aankomen. De conferentie wordt gehouden op ini tiatief van de Libische leider, kolonel Gaddafi, voor het bespreken van de situa tie in Jordanië in verband met de recente gevechten tussen regeringstroepen en le den van de Palestijnse verzetsgroepen. Men hoopt te komen tot een gezamenlijke Arabische houding tegenover „de liquida tie van de Palestijnse verzetsbeweging in Jordanië”. Gaddafi wil ook de mogelijk heid bespreken van een gewapende inter ventie. De astronauten zelf waren zeer lakoniek onder het slagen van deze kritieke opera tie. Niets schijnt nu meer de vierde Ame rikaanse maanlanding vanavond om kwart over elf, in de weg te staan. Alle Arabische landen, aldus de „Izves tia”, weten dat de Sovjet-Unie zich strikt houdt aan haar politiek van niet-inmen- ging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen. Maar het Russische volk kan niet overschillig blijven voor „het lot van de strijders tegen het impe rialisme”. Het doet daarom wel wat vreemd aan, aldus het blad, als bepaalde Soedanese lei- rondrijden in hun autootje. Een half uur voordien was nog een laatste kleine koers correctie uitgevoerd. Inmiddels was de snelheid van de Apol lo, die na de start uit de rembaan bijna 40.000 km per uur bedroeg, tot 3.220 km teruggelopen op het moment dat de zwaar tekracht van aarde en maan elkaar in evenwicht hielden. Daarna liep deze snel heid weer op. Op het moment, dat achter de maan de motor van de Apollo weer in werking werd gesteld om het ruimtevaar tuig af te remmen, was de snelheid weer Bij de grensposten zijn alle gendarmes en douaneambtenaren gevaccineerd. Ten slotte adviseerde de minister zo schoon mogelijk op het lichaam te zijn en de han den te wassen als men van het toilet komt. De correspondent van het Parijse blad „Le Monde” meldt, dat in de regionale hoofdstad Toulouse met een bevolking van Uitgewezen. Ongeveer twintig Oosteurope- se diplomaten zijn of staan op het punt door de regering van Kongo (Kinsjasa) te worden uitgewezen omdat zij op eni gerlei wijze betrokken zijn geweest bij de studentendemonstraties aan de ex- Lovvanium-universiteit in Kinsjasa op 4 juni. Amok. Een 25-jarige man heeft in Londen amok gemaakt. Nadat hij zijn vader, een broer en een zuster had doodgestoken, verschanste hij zich in een huis. Met hulp van traangasgranaten wist de poli tie hem te overmeesteren. UW WONING SNEL EN GUNSTIG VERKOPEN? Door een groot aantal bij ons gere gistreerde aanvragen in. Haarlem en omgeving, zijn wij in staat op vakkun dige en snelle wijze te bemiddelen bij de verkoop van uw woning. Wij zijn tevens gespecialiseerd in verzekeringen, hypotheken en taxaties. Neem eens geheel vrijblijvend kontakt op met ons kantoor voor een informa tief gesprek. KANTOOR ONROEREND GOED troepen een actie uitgevoerd op Cam- bodjaans grondgebied. Met tanks en pantserwagens trokken de militairen van het regime in Saigon het „Papa- gaaienbekgebied” binnen om leden van het Zuidvietnamese Bevrijdings- front te bestrijden. Veel inwoners, zo als dit jonge echtpaar op de fiets, trokken weg uit hun woonsteden om het oorlogsgeweld te ontvluchten. NEW YORK De grote spoorweg- en havenstakingen langs de Amerikaanse westkust beginnen zich in alle sectoren van de economie te doen gevoelen. Duizenden mijnwerkers zitten ten ge volge van de stakingen zonder werk, voor miljoenen aan fruit en andere bederflijke waren liggen te rotten en in de bedrijven langs de kust hopen de voorraden zich op door het gebrek aan vervoersmogelijk heden. De vooruitzichten voor een oplossing van de arbeidsconflicten zijn somber. Gouver neur Ronald Reagen van Californië, een van de staten die het zwaarst door de sta kingen worden getroffen, heeft verklaard dat tengevolge van de stakingen waar schijnlijk 1.000.000 arbeiders werkloos heidsuitkeringen zullen moeten ontvangen. Bij vier spoorwegmaatschappijen wordt momenteel gestaakt, het personeel van zes andere maatschappijen heeft gedreigd vrij dag van het werk weg te zullen blijven. President Nixon heeft vandaag vertegen woordigers van de spoorwegbonden en de directies van de spoorwegmaatschappijen op het Witte Huis ontboden om met hen een uitweg uit de impasse te vinden. Waarnemers in Tripoli zijn van oordeel, dat ook over de algemene toestand in het Midden-Oosten zal worden gesproken en over de mogelijkheid van nieuwe strijd tegen Israel. Voorts acht men het waar schijnlijk dat van gedachten zal worden gewisseld over de mislukte staatsgrepen in Marokko en Soedan. Gisteravond waren de presidenten van Egypte, Syrië, de democratische volksre publiek Jemen en van Zuid-Jemen al in Tripoli aangekomen, waar ook de Pa- lestinse guerrillaleider Jasser Arafat ver blijft. Koning Hoessein dankte in een bood schap aan kolonel Gaddafi voor zijn uit nodiging voor de conferentie, die naar hij zei, hem overigens niet had bereikt. De Regeringswoordvoerder Rüdiger von Wechmar deelde gisteren mee dat juridi sche experts een onderzoek instellen naar deze mogelijkheid. Hij schreef de onthul lingen toe aan groepen die „een blinde strijd” voeren tegen de buitenlandse poli tiek van de regering-Brandt. De regering zoekt de lekken hoofdzakelijk op de West duitse ambassade in Washington en het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn. „Quick” publiceerde woensdag zoals ge meld, grote uittreksels van de ontwerp akkoorden die de westelijke „grote drie” en de Sovjet-Unie in februari en maart jl. bij de ambassadeursonderhandelingen over Berlijn op tafel hebben gebracht. Die zelfde avond wierp de hoofdredacteur van het blad, Ahrens, nog olie op het vuur door in een interview voor het Tweede Duitse Televisienet telegrammen te cite ren die de Westduitse ambassadeur in Washington in april aan Bonn heeft ge stuurd en die uitlatingen van staatssecre taris Egon Bahr in Washington betroffen. Het interview werd gehouden ondanks de waarschuwing van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat ambtelijk als ge heim gekenschetste documenten onder wettelijke bescherming staan. De onthullingen zullen naar het oordeel van de Amerikaanse en de Franse ambas sadeur in Bonn, Kenneth Rush en Jean Sauvagnargues, geen nadelige gevolgen hebben voor de onderhandelingen over Berlijn. De twee diplomaten zeiden dit gisteren bij hun aankomst in West-Ber- lijn, waar vandaag het 26ste Berlijn-ge- Hij herinnerde eraan, dat Jordanië het eerste Arabische land is geweest dat een eenheid van actie tegen Israel heeft be pleit. Ook bracht hij in herinnering, dat Jordanië in 1967 de strijd met Israel had aangebonden, hoewel het zich bewust was van de gebrekkige voorbereidingen Arabische kant. Hoessein verweet de Palestijnse zetsstrijders, dat zij zich niet aan de over eenkomsten van Cairo hadden gehouden en geheime organisaties binnen Jordanië hadden gevormd. Hij zei dat Jordanië het optreden van de commandogroepen steunt, PARIJS. De Franse minister van Openbare Gezondheid heeft gisteren ver klaard, dat er op het ogenblik geen chole ragevallen in Frankrijk zijn. Men heeft een ogenblik gedacht dat Toulouse zou zijn besmet. Een oude vrouw van meer dan 85 jaar is in het ziekenhuis Purpan overleden. Zij kwam uit Lourdes, waar veel mensen uit diverse streken elkaar ontmoeten. Zij leed niet aan cholera, maar aan paratyfus. Jordaanse vorst voor het feit dat hij niet naar Libië kon komen. Volgens welingelichte bronnen, aldus het Britse persbureau Reuter, zijn onge veer dertig mensen, voornamelijk uit Spanje terugkerende toeristen, in Franse ziekenhuizen bij de Spaanse grens opge nomen met symptomen die gewoonlijk op cholera wijzen. Arabische studenten in Moskou heb ben betoogd tegen de executies van communistenleiders in Soedan. De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie zegt dat er in de bossen van Jerasj in het noorden van Jordanië en in het Jordaan- dal nog steeds gevochten wordt. Tiental len guerrilla’s zouden in de afgelopen da gen het leven hebben verloren. 9.173 km per uur. Door de raketwerking de aarde zijn teruggekeerd, maar toch niet op de maan van Scott en Irwin. ten voorgedaan. schoten. Een andere rover werd gewond. draait en Scott en Irwin op de maan

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3