Gemeente wil belastingen verhogen Goed water voor Velsen-N 2 V TE WEINIG GELD VOOR BEGROTING HAARLEM MEDISCHE VERZORGING MET HET WEEKEINDE Europarkstad Leusden door hoge kosten van de baan êxpwl (cïpdaü'c/i Kind stierf na mishandeling g Wie wil er nou gewoon chauffeur blijven als je met dat zelfde rijbewijs C-E méér kunt verdienen met leuker werk? (als routeverkoper bij Coca-Cola) Geneeskunde: 2300 eerste jaars Nederlands als leervak bepleit in Duitsland Duitse regering gemengd in voetbalschandaal Woensdag weer uit eigen bedrijf in IJmuiden tegen Spanje Hulpcomité „Vrienden van Tsjecho-Slowakije Hockeyteam begint in Barcelona .4 VELSEN STORK PLAATUJELLERIJ V VRIJDAG 30 JULI 1971 VEEL WERK 1 I HOLLAND BRANCH Eis tegen dader vijf jaar gevangenisstraf T oekomst 3 ELEKTRISCH LASSERS, 3 APPARATENBOUWERS DIVERSE PLAATWERKERS VORKHEFTRUCKCHAUFFEUR c pri- uit- 1 i i Wijkermeerweg 7, Velsen-Noord Postadres: Postbus 55, Beverwijk Telefoon: 02510 - 24941 (Afd Personeelszaken) ’s avonds: telefoon 02510 - 26200 ROTTERDAM. De officier van Justi tie bij de rechtbank in Rotterdam heeft wegens doodslag een gevangenisstraf van vijf jaar geëist tegen een 20-jarige Schie dammer. Hem was ten laste gelegd dat hij op 19 april het 3 jaar oude zoontje van zijn vriendin zo ernstig had mishandeld, dat het de volgende dag aan hersenletsel stierf. za- in- Gememoreerd wordt, dat het Nederlands na het Engels en het Duits in grootte de derde Germaanse taal is en als een mid delgrote taal moet worden aangemerkt. Door bliksem getroffen. De 50-jarige A. H. Peters uit Lopik is om het leven geko men toen hij tijdens een wandeling in het Oetztal in Tirol door de bliksem werd getroffen. DEN HAAG. Voor het studiejaar 1971-1972 zullen ruim 2300 eerstejaarsstu denten bjj de medische faculteiten moeten worden ondergebracht. By de commissie aanmelding eerstejaarsstudenten in de ge neeskunde in Utrecht zyn dit jaar ruim 2600 aanmeldingen binnengekomen. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. Ongetwijfeld zul len de inwoners van Velsen-Noord don derdag met grote voldoening van Velsens B. en W. het gunstige bericht hebben ont vangen, dat de watervoorziening in de komende week weer uit het eigen bedrijf in IJmuiden zal worden verzorgd en dus weer kan worden gerekend op het eigen frisse gemeentewater. GEHUWD: J. A. Woertman-J. H. Jonkman, Heer- hugowaard, van Leeuwenhoekstraat 4; A. D. Slemmer-M. A. T. Gerrits, Amsterdam, Homme Hettingastraat 25; J. A. de Goede- M. Formanoij, Drachten, Oude Nering 76; S. Patania-E. C. Stegmann, Velsen-noord, Wijkerstraatweg 148; C. D. de Bruijn-C. M. de Jong, Woerden, Chrysantstraat 41; K. van Kalkeren-S. A. de Vries, Velsen- noord, Ladderbeekstraat 39; J. H. G. Teu- eer Zo: in\ orj hei vai eet va' He vo Dr I 1 SANTPOORT Arts: H. Strik, Hoofdstraat 165, Sant- poort-Noord, tel. 023-378310. Apotheek: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 023- 378284. Voor tandarts, verloskundige, wykver- pleging en dierenarts: zie onder IJmui den. HEEMSKERK Artsen. Van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. J. van Mons- jou, Rijksstraatweg 16, Heemskerk. Tel. 32240; van zondagmorgen 9 uur tot zon dagavond 24 uur: J. M. Hazenberg, G. v. Assendelftstraat 25b, Heemskerk. Tel. 32476. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek: Zie Beverwijk. Dierenarts: Zie IJmuiden. Tandarts: Zie IJmuiden. Wit Gele- en Groene Kruis. Weekend dienst: zuster Poeze, Kleine Houtweg 26a, Heemskerk. Tel. 32745. 4, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Sieraadstraat 4; R. A. Huizinga, Uilenstede 28, Amstel veen en A. A. de Groot, Trompstraat 219, IJmuiden, t.a. Driehuis, Driehuizerkerk- weg 84; L. van den Berg, Bellatrixstraat 30, IJmuiden en J. Hafma, Nachtegaallaan 14, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Petteveltlaan 16. 1 rei eer (sti vei fes eei hu ste ui H. k( h( C zi f 1 t 1 i na w< al: se ke en va di< ba nii en ck gr- w< no VI rr bi bi P v v h n 1( P g n e h d 1 u x 1 V (Van onze correspondent) LEUSDEN. De droom van Leusden is afgelopen. Het fantastische Auro-Parkstad- plan van Eurowoningen N.V. met 1.100 hui zen gesitueerd in een opzienbarende ste denbouwkundige opzet, zal nooit worden voltooid. In de Leusdense gemeenteraad donderdagavond is nameiyk besloten het inmiddels in uitvoering genomen plan stop te zetten. Behalve de nu al gebouwde of in aanbouw zynde huizen zullen er nog maar 78 worden gebouwd, de rest is defi nitief van de baan. BEVALLEN: K. E. W. de Groot-Janson, z„ Snellius- straat 57, IJmuiden; W. P. Kramer-Beij- ersbergen van Henegouwen, z., Orionweg 6, IJmuiden; E. Molenaar-Otter, d., Kerk- hoflaan 10, Beemster; E. Duijn-Sip, z„ Abelenstraat 12, IJmuiden; R. van Duin- van der Meij, z., Scheiberglaan 314, IJmui den. OVERLEDEN: M. Poelgeest, 87 jr., weduwe van N. J. Aris, Van den Vondellaan 37, Driehuis; J. M. Kabalt, 60 jr., echtgenoot van F. J. Lemoine, Woonwagenkamp, Velsen. In het gezamenlijk schrijven van de Neder landse, Belgische en internationale orga nisaties wordt verwezen naar de uitvoerig gedocumenteerde brief, die in 1964 aan de ministers van Onderwijs van Neder-Sak- sen en van Noord-Rijnland-Westfa- len werd gestuurd. Op het terrein van het onderwijs in de Nederlandse taal zijn in Noord-Rijnland-Westfalen uitstekende re sultaten verkregen. In het jongste schrijven wordt voorts vermeld, dat er een discriminerende wan verhouding bestaat inzake de aandacht, die in Duitsland enerzijds en in Neder land en België anderzijds wordt besteed aan de wederzijdse talen en culturen in eikaars onderwijssystemen. Deze wanver houding blijft bestaan, ook wanneer men de spreiding van de Duitse taal tegenover die van de Nederlandse taal in aanmer king neemt. De raad heeft tijdens een drie uur du rende zitting besloten om 476 kavels in het tweede deel van het uitbreidingsplan Ro- zendaal niet aan NV Eurowoningen te ver kopen, De bedoeling was, dat de bouw maatschappij ook dit gedeelte zou volbou wen. Burgemeester Van der Post las een verklaring voor, waarin de redenen van stopzetting waren vermeld. „Door de on voorziene explosie van lonen en prijzen in de bouw en door het feit dat de gerende bouw (men had keuze uit 64 indelingsva- rianten) niet tegen de kosten opweegt, heeft Eurowoningen N.V. afgezien van de bouw van het tweede deel van het plan Rozendaal”, aldus de burgemeester. DEN HAAG. Het Algemeen Neder lands Verbond, de Internationale Vereni ging voor Nederlandistiek en de Kul- tuurraad voor Vlaanderen hebben bij de minister van Onderwijs van Nedersaksen bepleit Nederlandse taal en cultuurge schiedenis in te voeren op scholen en pe dagogische akademies in de grensgebieden. Ook wordt gevraagd een leerstoel Neder lands op te richten aan een universiteit (Gottingen of Oldenburg) of aan een tech nische hogeschool (Hannover of Bruns- wijk). ONDERTROUWD: G. van Ombergen, Kruidbergerweg 68, Santpoort en A. P. B. Hoogkamer, de Weerdstraat 3, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Pres. Krugerstraat 61; E. Strating, Linden straat 8, IJmuiden en T. J. Rijke, Radar- straat 60, IJmuiden, t.a. IJmuiden, de Rijp- straat 8; C. van Atten, de Ruijterstraat 33, IJmuiden en B. Foppen, Paramaribostraat 3, Santpoort, t.a. Santpoort, Paramaribo straat 3; P. Janmaat, Planetenweg 173, IJmuiden en M. B. Dubel, Wijk aan Zeeër- weg 125, IJmuiden, t.a. Delfzijl, Venus- straat 34A; J. G. M. Verdonkschot, Sta- tionslaan 23, Bovenkarspel en A. N. G. Stoop, Kon. Wilhelminakade 54, IJmuiden, t.a. Bovenkarspel, Keizerskroonweg 119; R. van der Hoff, Gildenlaan 187, Velsen- noord en A. M. Spreeuw, Stolstraat 14, IJmuiden, t.a. Beverwijk, Adigestraat 48; A. Wouda, Alexander Bellstraat 25, IJmui den en P. C. J. Prins, Van Nieuwkoop- straat 20, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Alexan der Bellstraat 25; G. Moleman, Schip- laan 102, IJmuiden en M. T. Starken, Van Ostadestraat 27, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Willem Barendszstraat 14; J. Bosgra, Vries wijk 175, Heiloo en F. M. Hoogzaad, Va- leriuslaan 49, Driehuis, t.a. Amsterdam, Romeinarmsteeg 61; F. Winkel, Kleverlaan 34, Haarlem en H. Dijkstra, Gladiolen straat 22, Santpoort, t.a. Haarlem, Klever laan 34; S. C. M. Bakker, Schiplaan 190, IJmuiden en J. M. M. Stals, Sieraadstraat Het waterbedrijf zal al het mogelijke doen om dit ongemak te beperken. Het feit, dat de wijziging in de water voorziening nu in het midden van de week zal geschieden, illustreert hoe het water bedrijf heeft gereageerd op de klachten, die begin juni, toen de wijziging in de watervoorziening op een maandag plaats vond (welke dag voor vele huisvrouwen nog als wasdag geldt) over het „bruine water” binnenkwamen, waardoor vele huisvrouwen zich behoorlijk gedupeerd zagen. De jongeman verklaarde dat hij driftig was geworden, omdat het kind, juist na dat hij het had verschoond, zich weer had bevuild. Hij had het kind uit zijn bedje genomen en het er zo hard in teruggesme ten, dat de zijkant van het ledikantje losgeraakt was. Hij waarschuwde daarna zijn vriendin, die het kind naar een zieken huis bracht, waar het de volgende morgen overleed. In het ziekenhuis werden op het hele li chaam van het kind blauwe plekken ge constateerd. De officier van Justitie zei dat uit ver klaringen van getuigen is gebleken, dat de verdachte het kind vaak op beestachtige wijze mishandelde. Iemand die een kind op een dergelijke manier behandelde, had zijns inziens de voorwaardelijk opzet om het te doden. Volgens de officier was dit één van de weinige gevallen van kinder mishandelingen die aan het licht komen. „Veel gévallen worden niet bekend door het beroepsgeheim van de artsen of om dat echtelieden het verborgen houden”. In een psychiatrisch rapport werd de verdachte, die al eens in een zenuwinrich ting was verpleegd, enigszins verminderd toerekeningsvatbaar genoemd. Hij werd beschreven als een agressief, uiterst mitief reagerend mens. Op 6 augustus doet de rechtbank spraak. In de aanbiedingsnota bij de begroting voor 1972, die een tekort heeft van ƒ3,4 mln, zeggen B. en W. deze alarmerende situatie met minister Geertsema van Binnenlandse Zaken te zullen bespreken. van Nassaulaap 22; G. D. Kwakkel-H. B. Driessen, IJmuiden, Kennemerlaan 193; C. G. Poelstra-H. de Vries, Santpoort, Co- rantijnstraat 23; T. M. Braams-E. W. M. Zonneveld, Beverwijk, Baanstraat 67; W. Hadders-J. Verschoor, Haarlem, Wilgen straat 72; J. P. Ramakers-K. Bruisschaard, IJmuiden, De Noostraat 126. Een routeverkoper bij Coca-Cola hoeft niet te trimmen om in conditie te blij ven. Hij heeft beweging genoeg. Maar veel mensen weten niet, dat óók zijn hersenen al maar druk in de weer zijn. Bij dit werk is „koppie-koppie” vereist. Een routeverkoper, die een tijdje goed „meedraait”, slaat meer munt uit zijn vak dan hij vroeger als chauffeur ooit vermoed had. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De gemeente Haarlem vreest dat van veel voor 1972 vast gestelde plannen bitter weinig terecht zal komen, omdat er onvoldoende financieringsmiddelen kunnen worden aangetrokken. Zo zal voor dit jaar tenminste voor 10 miljoen aan werken niet kunnen worden uitgevoerd. Volgens de jongste richtlijnen van het ryk krijgen ile provincie en de Noordhollandse gemeenten behalve Amsterdam maandelijks slechts vier miljoen voor nieuwe projecten, terwijl Haarlem dit totale bedrag reeds nodig zou hebben. BEVERWIJK Artsen, Voor de groep artsen Fierstra, Lange, Plantinga, Reddingius, De Rui ter, Versélewel de Witt Hamer, Rolink, waargenomen van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door G. K. Fierstra, Wijkerstraatweg 194, Velsen- Noord. Tel. 24987. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondag morgen 9 uur tot zondagavond 24 uur door M. Plantinga, Noorderwijkweg 1, Beverwijk. Tel. 23340. Voor de groep art sen Guldemond - Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waargenomen op zater dag en zondag door J. A. Hommes. Win gerd 5, Beverwijk. Tel. 30047. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Voor zaterdag-, zondag-, avond- en nachtdienst in de periode van vrijdag 30 juli 17.30 uur tot vrijdag 6 augustus 17.30 uur: apotheek Duinwijk, Populierenlaan 44, Beverwijk. Tel. 23388. Dierenarts: Zie IJmuiden. Tandarts: Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Spreekuur iede re vierde vrijdag tfan de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid, Moens- plein 10. Beverwijk. Zoals bekend, kondigde het College van burgemeester en wethouders eind april aan, dat in de maanden mei, juni en juli in Velsen-Noord PWN-water zou worden geleverd om de watervoorziening in de gemeente veilig te kunnen stellen. Door deze maatregel was het mogelijk ondanks de lange perioden van droogte in de maanden mei en juli de watervoorziening in de gehele gemeente Velsen normaal te doen verlopen. Het ligt nu in de bedoeling om op woensdag 4 augustus in Velsen-Noord weer water vanuit het eigen bedrijf in IJmuiden te leveren, zodat de waterkra nen in dit deel van de gemeente niet lan ger water met de eigenaardige „Lek- smaak” zullen geven. Het gemeentebestuur vestigt er echter de aandacht op, dat door de overschake ling van PWN-water op gemeentelijk wa ter weer een verandering van stroom richting in de buizen zal plaats hebben. Daardoor is het mogelijk dat men eerst enige last zal ondervinden van bruin wa ter door het loslaten van roestdeeltjes in de buizen. Toch zijn er niet meer diploma’s nodig dan rijbewijs C-E. Een goed verstand, doorzettingsvermogen en een prettige manier van optreden zijn meestal vol doende om alles te halen uit een provisieregeling die klinkt als een klok. Een dikke verdienste bóven een veilig salaris en alle sociale voorzieningen. Plus 17 dagen vakantie, 6,4% vakantiegeld, en direkte opname in het pen sioenfonds (vanaf 23 jaar). Inderdaad, wij hebben veel werk en daarom willen wij ons aantal vakmensen graag uitbreiden met die volkomen vertrouwd zijn met het verwerken van hoogwaardig materiaal die in staat zijn gecompliceerde apparatuur zelfstan dig samen te bouwen voor het uitvoeren van de volgende bewerkingen: af tekenen - branden - knippen - zagen - zetten. Verder voor het intern transport een ervaren Voor uw vakmanschap bieden wij u uiteraard een goed salaris, uitstekende arbeidsvoorwaarden en interes sant werk. Ongeveer 300 daarvan zijn inmiddels teruggenomen onder meer door het niet behalen van het eindexamen en door het veranderen van studierichting. Volgens ’t ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen blijkt uit deze cijfers dat de wettelijke invoering van een wachtlijstenstelsel de belangstelling voor de medische studie niet heeft doen afnemen. THE COCA-COLA EXPORT CORPORATION Holland Branch Buitenlanden, Randweg - Hoek Ringvaartweg, Beverwijk. TeL 02510 - 2 65 34. Teneinde ruimte te scheppen voor ex tra voorzieningen stelt het college de ge meenteraad voor de lasten van de Haar lemmers per 1 januari met 1,5 mln te verzwaren. De belastingen gaan met één miljoen omhoog de „vuilnisemmer” wordt zes gulden duurder en de wa- tertarieven met een half miljoen. Volgens het stadsbestuur fungeren de gemeenten slechts als sluitpost van het conjuncturele overheidsbeleid. Ter illu stratie: in 1964 deed de lagere overheid een beroep op de kapitaalmarkt van ƒ1,7 miljard. In 1970 lag dit bedrag nog iets lager, terwijl er bij het rijk en in de pri vate sector 6,8 miljard in ’70) van een verdubbeling of meer sprake was. Afgezien van de verbouwing van het oude St. Elisabeths Gasthuis, de Kouden- hornkazerne en de stadsschouwburg is het nog niet helemaal duidelijk wat er in 1972 in Haarlem gaat gebeuren. Dat wordt over enkele weken bekend als B. en W. in een nota op meer concrete ken en het beleid op langere termijn gaan. Burgemeester en wethouders kunnen omtrent de watervoorziening in de toe- nnorn i xnnnrnpPKsira.L n komst nog ge€n mededelingen doen, aan- telink’-T C van Kampen Santpoort'J M 2ezien °P voorhand het niet mogelijk is telmk-T. C. van Kampen, Santpoort, J. M. uit te dat men opnieuw gedwon. gen zal worden tot het inlaten van PWN- water over te gaan. Aan de gemeente raad zal binnenkort een nota worden voorgelegd om over de watervoorziening in de gemeente Velsen te beraadslagen. Burgemeester en wethouders zeggen tenslotte Kartelijk dank aan de afnemers van het waterbedrijf in Velsen-Noord voor het begrip dat is opgebracht en de mede werking die is verleend om de gehele ge meente in de afgelopen drie maanden een ongestoorde drinkwatervoorziening te hebben kunnen garanderen. Als het u lijkt om zo hogerop te komen, en als wij u geschikt vinden, dan kunt u na een opleiding aan de slag in het rayon Beverwijk. De weg op met Coca-Cola, Fanta, Lift, Sprite en Kinley Tonic. Tussen de 21 en 28 is de ideale leeftijd, maar het hoeft niet persé. Bent u heel goed, dan is een verantwoordelijke funktie op ons hoofdkantoor mettertijd niet uitgesloten. Zover is het echter nog niet. Begint u maar eerst met meer te verdienen en zelfstandiger te werken dan u op het ogenblik doet Schrijf een briefje of bel even op. - BARCELONA. Nederland speelt zijn eerste wedstrijd in het hockey toernooi om de wereldbeker, dat van 15 tot en met 24 oktober in Barcelona wordt gehouden, te gen Spanje, waarna de dag daarop onze langenoten reeds tegenover de Olympische kampioen Pakistan komen te staan, welke op de openingsdag overigens reeds een zware tegenstander wacht, Australië, dat bij de Olympische spelen 1968 in Mexico als tweede eindigde. Het wedstrijdschema voor het eerste wereldbekertoernooi is als volgt: 15 oktober: Groep A: India-Frankrijk en West-Duitsland-Argentinië; groep B: Pa kistan-Australië en Japan-Spanje. 16 oktober: groep A: India-Argentinië en Frankrijk-Kenia; groep B: Spanje-Ne- derland en Japan-Pakistan. 17 oktober: groep A: West-Duitsland- Frankrijk en India-Kenia; groep B: Japan- Australië en Nederland-Pakistan. 18 oktober: groep A: Frankrijk-Argen tinië en West-Duitsland-Kenia; groep B: Australië-Nederland en Pakistan-Spanje. 19 oktober: groep A: West-Duitsland- India en Kenia-Argentinië; groep B: Ja- pan-Nederland en Australië-Spanje. 20 oktober: rustdag. 21 oktober: plaatsingswedstrijden. 22 oktober: halve finales. 23 oktober: wedstrijd om de derde plaats. 14 oktober: finale. HILVERSUM. Het in augustus 1969 op gerichte Pachman-comité, dat zich ten doel stelde, fondsen in te zamelen om de echtgenote van de Tsjechische schaakgrootmeester, die in moeilijke fi nanciële omstandigheden verkeerde, te helpen, is omgezet in het „Hulpcomité Vrienden van Tsjecho-Slowakye”. Uit interviews, die Dick Verkijk onlangs voor de NOS heeft gemaakt met Ludek Pachman, Jan Sling en Jan Wik (de vaders van de laatste twee werden na een schijnproces in de vijf tiger jaren terdood gebracht) en die op maandag 2 augustus op Hilversum 2 (van 20.15 tot 20.50 uur) zullen worden uitgezonden, is gebleken, dat ook ande re familieleden van politieke gevangenen in Tsjecho-Slowakijke in kommervolle omstandigheden verkeren. Een en ander is voor het comité aanlei ding geweest om zich te hervormen ten einde de hulp op een algemener olan te brengen. Het comité bestaat uit A. de Bruin, administrateur in Bussum, Simon Carmiggelt, journalist in Amsterdam, Chris Farley, mede-directeur van Ber trand Russell Peace Foundation in Lon den, prof. dr. I. Gidourek, hoogleraar in de sociologie en, prof. dr. Karei van ’t Reve, hoogleraar Slavische letterkunde in Amsterdam, Nico Scheepmaker, jour nalist uit Amsterdam, Dick Verkiik, ra- diomedewerker uit Haarlem, Ludvik Ve sely, ex-adjunct hoofdredacteur van Le- terarni Listy, het in 1969 verboden blad van de Tsjechische schrijversbond, in München en Evert Werkman, journalist in Amsterdam. Een werkcommissie zal toezicht houden op de juiste besteding van de gelden die bij het hulpcomité binnenkomen. Er wor den pogingen in het werk gesteld om de hulpactie te internationaliseren. IJMUIDEN Artsen: P. Brouwer, Koningin Wilhelmi- nakade 79, tel. 14507; J. van Nieuwkerk, Röntgenstraal 1, tel. 14953; J .H. van Ginkel, Kennemerlaan 141, tel. 14058. Apotheek: Apotheek Kuijlman, Lange Nieuwstraat 403, tel. 14204. Verloskundige: Voor verloskundige hulp wende men zich tot de eigen verloskun dige. Bij geen gehoor belle men 008 (boodschappendienst) om te vernemen wie de dienst waarneemt. wykverpleegster Het Wit-Gele Kruis: Voor dienst in het weekeinde bellen 02550-15645. Wykverpleging Het Groene Kruis: zus ter C. Maris, Scheiberglaan 254, IJmui den, tel. 14183; zuster H .Bijnen, Schei berglaan 326, IJmuiden, tel. 12188. Tandarts: Voor Velsen, Beverwijk en Heemskerk B. H. Smeenk, Middendui- nerweg 10, Santpoort, tel. 023-378657. Dierenarts: De dienst voor zieke huis dieren wordt waargenomen door de die renarts G. Verhagen, Delftlaan 263, Haarlem, tel. 023-263070. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Zelfs de regering in Bonn zal zich met het Westduitse voetbalschandaal bezighouden. Een lid van de C.D.U.-oppo- sitie in het parlement, Wolfgang Vogt, heeft gisteren de regering gevraagd of zij het niet bedenkelijk vindt, dat ver- bondsrechtbanken beroepsverboden uit spreken en daardoor iemands economische bestaan blijvend kunnen beïnvloeden. Bo vendien informeerde Vogt of de regering met de gang van zaken bij de sportrecht- bank van de Duitse Voetbalbond akkoord gaat. Deze politieke actie komt een dag na dat de vakbond van verkopend, admini stratief en technisch personeel <D A.G.) de mogelijkheid van een proces tegen de voetbalbond heeft geopperd. In de D.A.G. bestaat een vakgroep voetbal, waarbij 63 percent van de Westduitse professionals is aangesloten. De Keulse doelman Manfred Manglitz, door de sportrechtbank vorige week za terdag levenslang uit de voetballerij ver wijderd, heeft zich tot de vakbond ge wend met het verzoek „iets te onderne men”. De D.A.G. onderzoekt thans welke mo gelijkheden hij heeft. Het recht van be roepsorganisaties tot het nemen van straf maatregelen valt niet te bestrijden. De sportrechtbank heeft echter een bijzon dere constellatie. Hij bestaat uit vijf juris ten en slechts een beroepsvoetballer. Bij andere beroepsgroepen is in zulke gevallen pariteit gebruikelijk. Bij uitspraken over sportieve meningsverschillen hebben voorts bijvoorbeeld verklaringen van scheidsrech ters meer betekenis dan die van spelers of andere getuigen. In twijfelgevallen be slist de rechtbank, met het oog op de zui verheid van de sport, al gauw tegen een aangeklaagde, terwijl de gewone recht bank het tegenovergestelde zou doen. De D.A.G. kan, op zulke argumenten, de competentie van de sportrechtbank aanvechten. De vakbond zou bovendien kunnen bestrij den dat een verbondsrechtbank het recht heeft boetes ter hoogte van 25.000 DM (opgelegd aan Manglitz) vast te stellen. De bond zelf tobt op dit punt ’rouwens met een probleem, want de ontslagen kee per denkt er niet over dat bedrag te be talen. Om het in handen te krijgen zou ook de voetbalbond de zaak voor de burger lijke rechter moeten brengen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4