Jongenshutten Inbreker in ZONNEBLOEMWEEK IN MISSIEHUIS in de fik IJmuiden Vakantie voor gearresteerd Promotie bij rijkspolitie Beverwijk wil meerjarenplan Heemskerk Er leven heel wat wensen op sociaal-cultureel terrein Finale talentenjacht -1 gehandicapten De Witstraat verongelukt Carillonklanken Havenberichten benaderd V erenigingsleven door BSCR Woning voor gezin Van der Elzen in Haarlemmer bij De Hoek I I I I Gezinsverzorgster op bromfiets aangereden SKI '4 I I I itis wé 5 IJMUIDER COURANT VRIJDAG 30 JULI 1971 Financiële perikelen MODEPRUIKJES vanaf 59,— vele modellen, ook in gemêleerde tinten. Dameskapsalon N O O Y BRANDENBURG” (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEHUIS Voor de tiende maal tien jaren geleden begon men met een proefkamp in Breda heeft „De Zonnebloem” vakantieweken voor invaliden en langdurig zieken ge organiseerd. En nu al weer vele jaren heeft men daarbij gebruik gemaakt van het missiehuis in Driehuis, dat eenmaal per jaar een week lang als vakantiecentrum wordt ingericht. Het leent zich daar bijzonder goed voor en de medewerking die men in Driehuis ondervindt is voorbeeldig. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Door de gemeente en de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad hee^t overleg plaats gehad met betrekking tot een meerjarenplanning op sociaal en cultureel terrein. Als eerste aanzet wil de gemeente een finan- cieel-lange-termijn-plan en in dit kader heeft zij de BSCR gevraagd of deze op sociaal-cultureel terrein kan komen tot een inventarisatie van wensen en plannen welke leven bij de betrokken verenigingen en instellingen. Die inventarisatie moet gezien worden als een eerste globale momentopname van wat er op sociaal en cultureel terrein leeft. En daar het werken met meerjarenplannen inhoudt, dat van tijd tot tijd geïnventariseerd moet wor den, zal het overleg met de betrokkenen voortduren. De ontwikkelingen gaan gewoon door, doch er dient ruimte te zijn voor veranderingen. Ver volgens moet er een visie groeien op basis waarvan een beleid gevoerd kan worden. Eerst dan wordt een werkelijke beoordeling van afzonderlijke wensen en initiatieven mogelijk. De taak van de BSCR bij dit alles is uiter aard een bemiddelende en adviserende taak. - o «w J I, J (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE 99 Service en storingen binnen 24 uur. ADVERTENTIE de vtshal zoekt een gebouw De toekomstige opperwachtmeester J. Kuijper. IJmuider Courant. Antwoordnummer 47 it NAAM ADRES I W' TE:- Daarna kunt m mij noteren als speeltuingebouwtjes werden vijf of meer keren genoemd. Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud. i naar IJmuiden Bij de opmerkingen over subsidies en de eigen financiën kwam naar voren, dat er teveel activiteiten naar de subsidierege ling worden vastgelegd. Kritische bezin ning zou zeer gewenst zijn. De subsidie- De jongen kwam met twee vrienden uit de richting Aalsmeer. Even voorbij weg restaurant Flora passeerde hij plotseling de andere brommers. Op dat moment kwam uit de richting Hoofddorp een bus. De bromfietser botste tegen de linker voorkant hiervan, waarna hij dodelijk ge wond in een naast de weg gelegen sloot werd geslingerd. verlening moet gericht zijn op de conti nuïteit van de verenigingen, activiteiten moeten dan naar verhouding minder ge subsidieerd worden (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEMMERMEER. De 16-jarige J. F. Postma uit Haarlem is gistermid dag om half vijf op de parallelweg van de Kruisweg nabij de buurtschap De Hoek verongelukt. De scholier reed met zijn bromfiets tegen een bus van Maarse en Kroon. Hij overleed door schedelletsel ter plaatse. Gratis naar wens gekapt. Wijk aan Zeeörweg 53 IJmuiden-O. Telefoon 15 020 VELSEN De Velsense brandweer heeft donderdagmorgen weinig moeite ge had met het blussen van een brandje in een der jongenshutten, die door de jeugd op het braakliggend terrein aan de Orion- weg zijn opgebouwd. Zij was door een surveillance-auto van de politie gealar meerd, omdat de omwonenden van de von ken en de rook nogal overlast ondervon den. Des avonds om elf uur geraakte op dit terrein een tweede hut in brand, waar de brandweer eveneens spoedig een einde aan heeft gemaakt. BEVERWIJK. Tijdens de afgelopen nacht werd ingebroken bij de kantine van het woonoord „Euro Casa” in Beverwijk, waarvoor de daders via een raampje kon den binnendringen. De buit bestond uit tien sloffen en vijfendertig pakjes siga retten, vijf doosjes sigaren, een aantal met pinda’s gevulde zakjes en twee kratten bier. BEVERWIJK. Het bureau huisvesting is er in geslaagd een andere, geschikte woonruimte te vinden voor het zondagmid dag dakloos geworden gezin van de Be- verwijker M. van der Elzen. Volgende week donderdag kan de uit veertien per sonen bestaande familie Van der Elzen verhuizen naar De Witstraat 5. Momen teel huist men nog in het kantoor van de Slof beheerder Cees Berghuis. Zoals bekend werd de familie dakloos, toen zon dag de zolder en de eerste verdieping van hun woning aan de Boeweg in vlammen opgingen. Electrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 Het programma van de beiaardbespeling door Hein de Ligt op het carillon van de stadhuistoren in IJmuiden van 16 tot 17 uur luidt als volgt: Prelude for bells, van Gladys Watkins; Variaties over „Heer Je zus heeft een hofken”, van Romke de Waard; Variaties over een Fries volkslied je, van Piet Post; Improvisatie, van Hein de Ligt; Pack up your troubles; Believe me if; O sole mio; Ma come; Treue Liebe; Guter Mond; Brazilia, van P. van Beels; Basso ostinato, van Willem Vogel; Noctur ne, van Wouter Paap; Preludium in C, van Staf Nees. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Wachtmeester eerste klas J. Kuijper, die gedurende elf jaar deel heeft uitgemaakt van de groep Heemskerk van .de rijkspolitie, is met in gang van 1 augustus bevorderd tot opper wachtmeester. Met ingang van dezelfde datum wordt de aanstaande opper rayon- commandant in Hellevo-tsluis. Twintig patiënten genieten er thans van een vakantieweek, die verzorgd wordt door een staf van vijfenveertig vrtfwilligers- (sters). Elke patiënt heeft z’n eigen vaste verzorger(ster) en daarnaast werken pro fessionele krachten belangeloos mee, zoals een diëtiste, veertien verpleegsters, een huishoudelijke staf en twee welfareleid- sters. VELSEN. Tijdens de afgelopen nacht werd de Velsense politie om twee uur door een bewoner van de Lange Nieuw- straat telefonisch meegedeeld dat een man bezig was in te breken bij de tijdschriften kiosk op het Marktplein. De surveillance- auto van de politie was onmiddellijk ter plaatse, waarna de inbreker trachtte de vlucht te nemen. Een paar honderd meter verder werd hij achterhaald en overge bracht naar het hoofdbureau, waar men vaststelde dat het een 26-jarige man be trof, die in IJmuiden een kosthuis bewoont. Het bleek tevens dat hij deze maand uit Veenhuizen was ontvlucht. De arrestant werd door de bewoner als de inbreker herkend, die de deur van de kiosk reeds had geforceerd. Voor zover kon worden vastgesteld heeft hij geen gelegenheid gehad iets mee te nemen. De man wordt door de politie nog geregeld ondervraagd, omdat hij van meerdere in braken in deze omgeving wordt verdacht. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Zaterdagavond 31 juli wordt in het IJmond-paviljoen de finale gehouden van de door het kwartet Jan Fijen georganiseerde en muzikaal begelei de talentenjacht, op drie achtereenvolgen de zaterdagavonden. Voor de finale zijn zes kandidaten geselecteerd. In de jury hebben onder meer zitting de heer A. Toonen van de VVV en Nico Schaap van The Shepherds. DRIEHUIS. Donderdagmorgen om negen uur werd op de Duin en Kruid- bergerweg in Driehuis een 21-jarige ge zinsverzorgster op haar bromfiets aange reden door een personenauto, bestuurd door een 53-jarige vertegenwoordiger uit Driehuis. De aanrijding was het gevolg van een plotseling slippende bromfiets, op het moment dat de auto reeds zo dicht was genaderd dat de bestuurder haar niet meer kon ontwijken. De gezinsverzorgster werd tegen het wegdek gesmakt en door de on gevallendienst met een ernstige open wond boven het rechteroog en ontvelde knieën naar het Zeeweg-ziekenhuis overgebracht. De auto en de bromfiets werden licht be schadigd. Het leek een betrekkelijk bescheiden op zet, welke de gemeente voor ogen staat doch de ondervinding leerde de BSCR, dat er vrij veel overleg nodig was om een procedure te vinden volgens welke aan het verzoek van de gemeente voldaan kon worden. Gekozen werd voor een enquête onder de sociaal-culturele organisaties en het houden van hoorzittingen voor dezelf de instanties. Er werden 175 formulieren verzonden, waarvan er 58 ingevuld terug ontvangen zijn, er kwamen zes afzonderlijke reacties binnen en van elf organisaties mocht men niets terug ontvangen, doch niettemin wa- ten zij wel op de hearings aanwezig. De BSCR is het oordeel toegedaan, dat het aantal reacties wel redelijk is, vooral wanneer men bedenkt, dat het meerjaren plan iets nieuws is; een flink aantal ver enigingen een min of meer sluimerend be staan voert en het meerjarenplan voor verschillende organisaties niet erg veel betekenis heeft. Koffiedrinken in één van de grote ruimten, die de gasten in het missiehuis ter beschik king staan. Een klacht was ook, dat de gemeente teveel schrapt op de begroting. Er wordt een krap beleid gevoerd, hetgeen de klei ne verenigingen „de kop kan kosten”. Ook is men van oordeel, dat de subsidiepoli tiek van de gemeente doorgesproken dient te worden met de verenigingen, waar nog grote onbekendheid heerst ten aanzien van de subsidiemogelijkheden. Een aparte kreet was, dat „er alleen maar subsidie komt voor instellingen, die „in 't staartje lopen van de gemeente”; de BSCR moet een lans breken voor de groepen, die dat niet doen”. Wachtmeester Kuijper werd in Edam ge boren en deed zeventien jaar geleden zijn intrede bij de rijkspolitie als wachtmees ter in Wormer. Na zes jaar werd hij be vorderd tot wachtmeester eerste klas en in die rang overgeplaatst naar Heemskerk. De bevorderde politieman heeft in Heemskerk altijd plezierig gewerkt en zal met genoegen blijven terugdenken aan de prettige omgang,, met de gemoedelijke Heemskerkse bevolking. Met een zekere weemoed, maar tevens verheugd over zijn promotie verlaat hij Heemskerk. Uit de binnengekomen reacties bleek, dat herhaaldelijk wordt gesteld, dat er in Beverwijk weinig goede en tegelijk be taalbare accommodaties zijn. Men wenst lagere zaalhuren of hogere subsidies. Ook voor repetitiedoeleinden zouden er te wei nig goede ruimten met podia zijn. Doch tegelijkertijd bleek, dat door 58 in stellingen gebruik wordt gemaakt van maar liefst 57 verschillende accommoda ties. De meeste gebouwen werden eenmaal genoemd, enkele twee of drie keer. Huize Scheybeeck, de Vredevorstkerk en de Zoveel mogelijk naar buiten. Op brancardwagens maakten de patiën ten tochten naar de Zuidpier, naar de markt en naar Velserbeek. NVSH/Dr. Jan Rutgers Stichting: men zou met meer geld meer kunnen doen (b.v. soosavonden voor jongeren en oude ren). Theresiagroep: er is te weinig geld om het gidsenspel intensiever te bedrijven. ■ïJ- maandabonnee 6,90 4$ kwartaalabonnee ƒ20.10 IJMUIDEN De besommingen van don derdag waren: KW 11 13.500, 153 2450; SCH 10 9150, 11 7060; GO 26 9900; VL 90 2240, 153 540; TX 2 14.200, 16 5100, UK 4 5200, 18 3300, 23 3700, 47 1030, 94 1600, 196 3020, 215 3700 234 3020; VD 24 5900, 46 500, 89 1470, 115 380; WR 61 17.040, 136 618. Vrijdagmorgen werden in IJmuiden door 44 vaartuigen aangevoerd: 2162 kisten en 361 kleine kisten vis, 19.500 kilogram tong en 345 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 52 kisten schelvis, 172 kisten wij ting, 860 kisten gul en kabeljauw, 62 kisten en 21 kleine kisten makreel, 15 kisten en 340 kleine kisten haring, 894 kisten schol, 25 kisten schar, 37 kisten tarbot en 45 kis ten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: 8.09- 7.64, grote tong 7.51-7.16, grootmiddel tong 7.62-7.33, kleinmiddel tong '7.46-7.20, tong I 7.55-7.28, tong II 5.75-5.53, zalm 11.49-9.60. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 138, middel kabeljauw 182-132. Per tien stuks: grote kabeljauw 117-74, middel kabeljauw 63-52. Per 50 kilogram: grote, middel en klein middel schelvis 80-63, schelvis I 67-50, wij ting 75-49, schar 50-28, gul I 89-53, gul II 65-45, gul III 54-40, grote schol 69-63, schol I 75-65, schol II 69-52, schol III 56-44, tar bot 295-125, griet 193-116, haring 44.40- 31.50, makreel 47.20-21.50, rode poon 65, tongschar 76-56. Scheveningen: De aanvoer in Schevenin- gen bestond vrijdagmorgen uit: 10 kisten schelvis, 40 kisten wijting, 200 kisten gul en kabeljauw, 15 kleine kisten makreel, 950 kisten schelvis, 50 kisten varia en 8000 ki logram tong. 41 Doorhalen wat niet verlangd wordt. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Evgeniy Onufriev, leningrad; Argo, Haifa; Ketty, IJmui den, Le Havre; Dyvi Atlantic, Vigo; Trident, A'dam, Vllssingen; Jelenla Gora. Santander; Tor Scandia, Immlngham; Zaanstroom, Felixstowe; Harry Lewis, Stanlow; Heemskerk, Duinkerken, IJmuiden; Amstelstroom, Huil; Musketier, Ant werpen; Rohlf Behrman, Londen; Atlantic Skou, Port Cartier; Weserstein, Anvers; Caravel, Col chester, IJmuiden; Hamis, Wilhelmshaven; Ron do, Rotterdam; World, Nobility, Baton Rouge; South Shore, Cont. Plat, IJmuiden: Aaltje, Lon den; Acclivity, Confreville. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Gardinla Antwerpen; Bennevis, Londen; Gerda K, Oden- sea; Helga S, Gothenburg; Guyenne, Lorient, IJmuiden; Lizard, Leixoes, Z; Juno, Rotterdam; Chusan, Southampton; Captain J.M. Donaldson, Londen; Harry Lewis, Dagenham; Amstelstroom, Hull; North Shore. Cont. Plat, IJmuiden; Dyvi, Atlantic, Emden; Tor Scandia, Gothenburg; Ma- gula, Halmstad: Wledsteln, Christobal; Vela, Helsinki; Zaanstroom, Fellxtowe; Seine Lloyd, Singapore; Hoegh Aurora, Bremen; Palamedes, Curacou; Aenaas, Rotterdam; Kattenturm, Cont. Plat, IJmuiden: Hackney, Fllxborough; Nusakan. Duinkerken. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Baltique, Oslo; Petr. Alexeev, Tuapse; Pergo, Rotterdam, IJmuiden; Erik, Bremen; Saxen, Kristlneham; inshassa. Vrijdag 'vertrokken van IJmuiden: Musketier, Manchester; Greenland, Southampton; Wipunen, Zwarte Zee; Wlllmary, Gr. Yarmouth; Ciudad de Pareira, Le Havre; Northern Naiad. Norfolk; Albert V, Kingslynn. Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan. Voor het vervoer van de patiënten van en naar huls krijgt men de medewerking van de geneeskundige dienst van het leger, die zes a zeven militaire wagens beschik baar stelt met elk tenminste drie beman ningsleden. De jonge militairen verlenen enthousiast hun medewerking tijdens deze „legeroefening”, want zo wordt het offi cieel beschouwd. De vrijwilligers(sters) komen voor een groot deel uit het onderwijs, het jeugd werk of uit de verpleging. Er zijn ook nogal wat medische studenten onder. „De Zonnebloem”, de katholieke natio nale vereniging tot bevordering van het welzijn der zieken van alle gezindten, zo als de officiële naam luidt, organiseert per seizoen vierentwintig van dergelijke va kantieweken in geheel Nederland. In Driehuis komen veelal de patiënten uit Noord-Holland en een deel van Zuid- Holland, onder meer uit Den Haag. Dinsdag jongstleden zijn de patiënten ge komen. ’s Avonds werden zij welkom ge heten door loco-burgemeester, wethouder C. Ockeloen en zijn echtgenote. Het mu ziekkorps „Soli Deo Gloria” zorgde voor een welkomstserenade. Voor de gehele week is er een veelom vattend programma samengesteld, waarbij men, zodat men alle wagens en rolstoe- buiten gaat. Woensdag maakte men op de brancardwagens een tocht naar de Zuid pier. Het weer was helaas niet zo best, want er stond een harde wind. De eigenaar van het paviljoen „Zuidpier” schoot te hulp door zijn beschutte terras te oritrui- mene, zodat men alle wagens en rolstoe len achter het glas kon rijden voor een picnic. Dankzij deze zeer gewaardeerde geste werd de tocht naar de pier toch een succes. Donderdagmiddag bezocht men de markt in IJmuiden en voor vandaag staat er nog een tocht naar Velserbeek en oud- Velsen op het programma. Daar wil men het verblijf een beetje rekken tot het donker wordt, om dan met de gasten langs het kanaal te kunnen rijden met het uitzicht op de duizenden lichtjes van ha vens, sluizen en Hoogovens. De bedoeling is met de pont op en neer te varen, maar veel hangt natuurlijk af van het weer. Vandaag wordt de bisschop van Haarlem ook verwacht. Zaterdagavond verzorgt „Artiestenpalet” uit Utrecht belangeloos een feestprogramma, waaraan medewer king wordt verleend door de accordeonnis- te Petra Zuur, het Coldside Trio, de snel tekenaar Bram van der Waal en de zan geres Ine v. d. Vorst. Zondagmiddag is men traditiegetrouw te gast bij het buurthuis „De Spil” en zon dagavond verzorgt de eigen staf het pro gramma voor de slotavond, waarvoor nu al druk wordt gerepeteerd. Alle patiënten houden een plakboek bij en er verschijnt deze week elke dag een speciale krant in het missiehuis. Met alles wat er dan nog aan welfare- werk wordt gedaan komen de patiënten deze week tijd te kort. Vast staat, dat de patiënten maanden van tevoren al naar deze vakantieweek uitkijken en dat zij er maanden daarna nog aan terugdenken. Want zo’n vakantieweek betekent iets, als je het verdere jaar volkomen aan huis bent gebonden. Afzonderlijke wensen waren hier: Speeltuincentrale: de door de gemeen teraad goedgekeurde subsidieverhoging moet zo snel mogelijk worde, gereali seerd. Het werk moet vernieuwd worden onder andere door het aantrekken van ge diplomeerde krachten, bijvoorbeeld voor spel. Dat kost geld. En dat is er zelfs niet voor het noodzakelijke onderhoud. Vrienden van de Beiaard: gastconcerten zijn niet mogelijk omdat reiskosten en ho noraria van gastspelers niet betaald kun nen worden. Vrije Evangelische Jeugdorganisatie: wil ruimte en aktiviteiten uitbreiden. Men krijgt (nog) geen subsidie. Gereformeerde Jeugd Centrale: geen geld en mankracht om met groepen oude ren en volwassenen te werken. Interkerkelijke Stichting voor Verant woorde Gezinsvorming: er is geld nodig voor voorlichting en propaganda. De bijzondere problemen welke zich bij het onderwerp accommodaties voordoen, waren de volgende: St. Jozef; „Jong en Vrij”: het gebouw Peperstraat 44 wordt misschien afgebro ken. De beide groepen hebben in dat ge val andere ruimte in het centrum nodig. Ook „Perine” maakt er gebruik van. Groene Huis: wordt wellicht afgebro ken. Verschillende jongerengroepen drei gen gedupeerd te worden. Centrum voor Alleenstaanden: heeft nog steeds geen goede accommodatie gevon den. Wat te doen als het gebouw aan de Schans verkocht wordt? Alexanderstichting voor een kinderdagverblijf. Vakantiescholen: de R.K. school gaat accommodatie in Wijk aan Zee verbete ren. Zou samenwerking met christelijke school niet gewenst zijn? De christelijke school komt met een accommodatiepro- bleem te zitten, zodra het Dorpshuis klaar is. De eigen gebouwtjes worden dan af gebroken. maar in het Dorpshuis is geen plaats. Het werk wordt bedreigd. André de Thaye: een „scoutcentrum” in het Aagtenbos voor alle scoutinggroe pen? Peregrinusstichting: uitbreiding „Cen tro Espanol”. Misschien ook centrum voor Joegoslaven. Gereformeerde Jeugd Centrale: ruimte voor een huiswerkcentrum in Oosterwijk/ Zwaansmeer. V ■-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5