Noordersluis Met slagzij Kuilverbod palingvisserij in in Ijsselmeer blijft gehandhaafd Minder vis wereldreservoirs m toch verfijnder vangmethoden MEÜBELHANDEL WESTENBRINK HALVE EEUW DE WIJK IN kixi' Telstar oefent tegen Lierse Melkbezorging vroeger gunst, nu een probleem Brandweerkorpsen langs Noordzeekanaal samen ten strijde >rs VERENIGINGSNIEUWS De laatste lichtgewicht KOSTUUMS van deze zomer f ]öi Experiment toonde duidelijk schadelijke gevolgen aan Berkenstraat voor verkeer Nieuw type vaartuig maakt weinig kans gesloten GOED DRUKWERK VAM RIXEL, ZO’N DRUKKER J. G. BRESSER ZN. I J 7 VRIJDAG 30 JULI 1971 Voorzieningen T rimaran Catamaran f (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN De heer G. Jansen zal zaterdag na bijna vijfenveertig jaar voor het laatst melk bezorgen in de wijk rond de IJmuiderstraatweg. De winkel heeft hij al eerder overge daan aan zijn zoon, maar nog steeds ging hij zelf de wijk in. Hij kent er iedereen en iedereen kent hem, want de heer Jansen, nu vijfenzestig, is een geboren en getogen IJmuidenaar. Ook zijn grootvader en vader woon den hier al en zoveel oude geslachten zijn er in het nieuwe IJmuiden nu ook weer niet. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De haringaanvoeren blijven aan de zeer zuinige kant en met de tweede gesloten periode (augustus-september) in deze visserij voor de deur zijn de verwachtingen voor de nabije toekomst allesbehalve rooskleurig. Inmiddels is het „haring- tekort” geen typisch Westers pro bleem: ook in het Verre Oosten lopen de vangsten snel'terug. Lak- en plaatwerk schade - Autospuiterij kolen,olie, Heemskerk V elsen-N oord Wijk aan Zee Velsen-IJ muiden Beverwijk I ADVERTENTIE kennemerlaan 150, telefoon 10745*, IJmuiden ADVERTENTIE De BCVEftWIJK: 2000 m2 De woonplezier al zijn ook ADVERTENTIE ADVERTENTIE IJMUIDEN MARKTPLEIN Veranderingen worden ook nog gratis verricht Heemskerkerweg 86 Tel. (025101-27682 Met een bakfiets bezorgde de heer G. Jansen melk in geheel Velsen. Deze foto werd omstreeks 1928 ge maakt in de Kompasstraat, die toen nog maar aan één kant was be bouwd. Achter zijn rug strekt het ongerepte duinterrein zich uit. ADVERTENTIE gem. vergaderlo- 14-16 uur opleiding Krachtens de Beschikking Sanering IJs- selmeervloot werd in 1970 aan vissers, die Zijn grootvader kwam hier als schaap herder op de heide. Het Noordzeekanaal bestond toen nog niet en toen het werd gegraven leverde het werk op voor groot vader Jansen. Zijn zoon begon in de dui nen bij de Moerberg een tuinders- bedrijf, maar hij hield ook wat vee. In kringen van betrokkenen bestaat geen eenstemmigheid over de kwaliteit van de uit IJsselmeer gevangen aal. Vissers die menen dat de kwaliteit is achteruitgegaan wijten zo iets aan de sterke aanwas van voedselconcurrenten. Bij de proefvisserij was men echter van mening dat de ge vangen aal van goede kwaliteit was. Over de verbetering van de snoekbaars stand kan momenteel geen oordeel worden gevormd: dit is pas mogelijk als de jaar- klassen 1969 en 1970 de minimum maten hebben bereikt. Rusland en Japan bedrijven vooral bij Kamtsjatka haringvisserij. In nog geen tien jaar is daar de totaalvangst terug gelopen tot nog geen tiende. De Russen, die ook uit de Zee van Ochotsk steeds Dat men in Nederland voor de visserij catamarans gaat bouwen, lijkt er dus niet in te zitten. Wel is in IJmuiden een tri maran van forse afmetingen in aanbouw voor particuliere rekening. Hierbij is on geveer van het hetzelfde principe uitge gaan. Met dit vaartuig wordt echter geen uitoefening van de visserij beoogd, al zou het eveneens daarvoor gebruikt kunnen worden. Over dit experiment (van de Amerikaan Bohus) heeft men in deze krant eerder bijzonderheden kunnen lezen. BEVERWIJK. De brandweerkorpsen van de gemeenten langs het Noordzeeka naal zijn overeengekomen een samenwer kingsverband aan te gaan om gezamenlijk op te treden tegen grote scheepsbranden op het kanaal. Daartoe zullen binnenkort de gemeenten Zaandam, Westzaan, Assen delft, Beverwijk, Velsen, Haarlemmerliede en Amsterdam een zogenaamde hulpover- eenkomst ter ondertekening aangeboden krijgen. Deze samenwerkingsvorm is gegroeid vanuit het besef, dat de betrokken brand weerkorpsen afzonderlijk schromelijk te- VOOS VADER EN z?OÖN Oosterduinweg 29 - IJmuiden Telefoon 0 2550 -1 47 68 minder haring halen, beschuldigen de Ja panners van roofvangsten en onverant woorde intensivering van de visserij. Ge luiden, die overigens ook in het Westen waar de Scandinavische landen de boos doeners heten te zijn bekend in de oren klinken. Maar ook in het Oosten lijkt men eindelijk eerder in gezamenlijk overleg dan in bekvechten heil te zien: Rus land en Japan zullen wel tot een bilaterale overeenkomst moeten komen. Intussen gaat het zoeken en vinden van steeds geraffineerder methoden om vis uit zee te vangen onverminderd door. De Sovjets blijven voortgaan met hun oceaanvisserij (overal ter wereld) effec tiever te maken: er wordt van alles ge daan om de visserij continu door te laten gaan, met de inzet van meer en grotere koeltransportschepen en fabrieksschepen en efficiënter aflossystemen voor de be manningen De ontwikkelingen in het buitenland worden in Nederland vrij nauwkeurig ge volgd en al zijn dan lang niet alle buiten landse vindingen zonder meer over te ne men en toe te passen op de eigen zeevis- sersvloot, men kan er wellicht iets van op steken. IJMUIDEN. Met ingang van maan dag zal de Bërkenstraat in IJmuiden voor alle verkeer zijn gesloten wegens herbe- strating en het aanleggen van parkeerha vens. De werkzaamheden zullen ongeveer drie weken duren. Middenweg 554 (t.o. H.H. Kerkj NACO-bushalte voor de deur Tel. (02207)-1287 Moderne zachte ruiten en effen stoffen wflsK (met 1 jaar garantie) een kuilvergunning hadden een vergoeding uitgekeerd, overeenkomende met 60 per cent van de gemiddelde kuilbesomming, over de jaren 1966 t.m. 1969. Bovendien werd een nettenvergoeding toegekend. In totaal werd aan de kuilvissers ongeveer 3,5 miljoen gulden uitgekeerd. De kuil vissers die de visserij totaal wilden verla ten wordt daarenboven evenals aan de overige vergunninghouders een vergoe ding toegekend van 80 percent van de ge middelde jaarbesomming over de genoem de periode, met een maximum van 40.000 De kuilvissers ontvangen bovendien een vergoeding voor het uit de visserij te ont trekken schip. Tot nu toe werd ruim een miljoen gulden uitgekeerd. De afvloeiingsregeling loopt overigens nog door tot 31 december 1973. De minister acht de getroffen financië le voorzieningen, alleszins redelijk. zou nog lang duren voordat de heer Jan sen zich gemotoriseerd voortbewoog. De klandizie was zo belangrijk, dat hij de toe komstige bewoners van IJmuiden vaak al opzocht als zij nog in Amsterdam, Den Haag of waar ook woonden. „En dan moest je nog oppassen, want het gebeur de wel, dat zij beloofden om klant te wor den maar bij aankomst in ’t huis in IJmui den stond er dan soms een flesje room, geen voordelen aan te wijzen. Een enkel- een kaasje en dergelijke van een andere melkboer in de gang te wachten en dan liep je de klant nog mis”, aldus vertelt de heer Jansen. Maar met een goede servi ce en een prettig optreden liepen de za ken later best, al moest je er wel wat voor doen. In die tijd werd er tweemaal per dag melk bezorgd. De winkel bleef ’s avonds open en zelfs zondagsmorgens tot twaalf uur en zondagsavonds van zes tot acht. En voor een ebstelde liter melk fietste je nog altijd heel IJmuiden door. De melksanering zou pas veel later aan de orde komen. De tijden zijn wel veranderd, want op het ogenblik is in IJmuiden de melkbe zorging al een probleem. De wijk van de heer Jansen wordt in zeven stukken ver deeld, want er is niemand te vinden die zijn hele wijk er bij kan nemen of die hem op wil volgen. Er is zelfs al een klein wijkje in IJmuiden waar geen melk meer thuis wordt bezorgd. De afname van de blj-produkten is er niet zo groot en voor een paar liter melk kan men tegen woordig niet veel tijd meer besteden. Vroe ger fietste men er blijkens de verhalen van de heer Jansen de hele omgeving voor af. MAAR lN |«OFR GFVAl De heer G. Jansen, die de melkwijk nu heeft overgedaan, ging op elfjarige leef tijd al schillen ophalen voor dat vee en dat bleek later het begin van de „business” Want al gauw had hij een transportfiets, met voorop een melkbus en daarnaast gleuven voor een paar flessen pap. Er kwamen zo langzamerhand meer mensen in IJmuiden wonen en het ging goed met de melkverkoop. Voor zover je in die dagen van goed kon spreken, want een liter melk leverde drie cent winst op en er werd mond jesmaat gekocht. Op die transportfiets ge zorgde de heer Jansen melk in heel Vel sen en hij moet onvoorstelbare afstanden op het tweewielige voertuig hebben afge legd. Later kwam er een bakfiets, maar het IJMOND. Telstar, dat gisteren terug keerde van de geslaagde trip naar Polen, treedt woensdag 11 augustus (om half ze ven) op Schoenenberg aan tegen de Bel gische eredivisieclub Lierse SK, de nieuwe werkgever van trainer Frans de Munck. Aanstaande woensdag speelt de Velser club in Akersloot tegen het militaire elf tal. Dinsdagavond (half zeven) ontvangt het b-elftal van Telstar Stormvogels. Vanmorgen voer het Westduitse vrachtschip Lawanti, komende uit Amsterdam, met slagzij de IJmuiden- se Noordersluis in. Er bleek echter geen bezwaar te zijn, dat het schip zijn reis vervolgde en lichtelijk over hellend naar stuurboord is omstreeks kwart voor elf de Lawanti, achter de Ameland aan, naar zee gegaan. VRIJDAG 30 JULI Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. 20 u. jazz-dlscotheek. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u. ZATERDAG 31 JULI Parkeerterrein, Oudendijk. Vanaf 8.30 u. «portuitstuif voor heren en jongens. Progress-sociëteit. Const. Huijgenstraat. 20 u. discotheek. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 10-12.30 u.; Ruijsdael- straat 7: jeugd 10-12.30 u. VRIJDAG 30 JULI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 19-21.30 u. ZATERDAG 31 JULI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 10-12.30 u. VRIJDAG 30 JULI Verenigde openbare bibliotheek, Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 u. ZATERDAG 31 JULI Verenigde openbare bibliotheek, Zwaanstraat 4a. Geopend 10-12.30 u. IJMUIDEN/DEN HAAG. De reden voor handhaving van het kuilverbod in het IJsselmeer is, dat de motieven die tot dit verbod hebben geleid, onverminderd hun geldigheid behouden. De resultaten van de recente proefvisserij hebben de scha delijke gevolgen van de kuilvisserij in dit gebied voor de stand van andere vissoor ten dan aai, duidelijk bevestigd. Aldus de minister van landbouw en vis serij, ir. P. J. Lardinois, in antwoord op terzake door de Tweede Kamerleden, de heren Egas, van Rossum en Tolman, schriftelijk gestelde vragen. De bewindsman is niet genegen het kui len voor een bepaalde periode en onder bepaalde voorwaarden toe te staan. Het verbod tot uitoefening van de kuil visserij in dit gebied werd op 1 mei 1970 van kracht op grond van het in het najaar van 1969 uitgebracht rapport van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek. Het kuilverbod heeft ten doel een einde te ma ken aan de schadelijke gevolgen van deze vorm van visserij voor de andere vissoor ten, met daarnaast een zo hoog mogelijke aalopbrengst. De recente proefvisserij heeft aange toond dat van een massale verdwijning van de paling uit het IJsselmeer geen sprake is. Wel zijn tot dusverre de vangsten, in het bijzonder met de aalki eitjes, aanzien lijk bij die van 1970 achtergebleven. Over de oorzaken van dit verschijnsel zegt mi nister Lardinois, dat watervervuiling slechts één van de factoren is, die een vis bestand kunnen beïnvloeden. Als andere factoren kunnen onder andere worden ge noemd fluktuaties in de glasaalintrek, ver anderingen in het milieu en het gedrag van de vis. Hoezeer onder invloed van deze factoren de vangsten, ook toen er mocht worden gekuild, kunnen uiteenlopen, blijkt uit de volgende cijfers. In 1948 werd per ha 16 kg aal gevangen, terwijl in 1962 de vangst slechts 6 kg/ha bedroeg. Zo wordt ook in ons land van tijd tot tijd een pleidooi gehouden voor de zo genoemde visserij catamaran: een dubbel- rompvaartuig waarvan de rompen boven de waterlijn met elkaar verbonden zijn. Dat in sommige landen visserijcateama- rans zijn gebouwd, betekent dat men er daar wel degelijk iets in zag. Zo’n vaar tuig heeft dan ook inderdaad goede eigen schappen: het heeft een grote aanvangs- sitabiliteit, een ruim dekoppervl'ak, een goede koersstabiliteit en het is goed ma- noeuvreerbaar. In principe kan dit type bijna alle visse rij methoden uitvoeren. De heer F. de Beer van het Technisch Visserij Onderzoek heeft in Visserij, uitgave van het ministe rie van Landbouw en Visserij, zijn visie gegeven over voor- en nadelen van boven genoemd vaartuigtype. Hij komt tot de volgende conclusie. Voor schepen die de pelagische (zweef-), de semi-pelagische en grondtrawlvisserij uitoefenen zouden alleen de grotere cata marans in aanmerking kunnen komen. Dit houdt onder andere verband met het be nodigde dekoppervlak en de visruimin- houd. Een catamaran, uitgerust voor bo vengenoemde drie visserijmethoden, zou het aantal visuren per tijdseenheid kunnen opvoeren door het inhalen van het net te laten samenvallen met het uitzetten van het tweede net. Men vist dan met twee netten, om en om. Maar deze techniek zal in de nabije toe komst ook op enkelrompvissersvaartuigen kunnen worden toegepast. Daarvoor heeft men dus geen catamaran nodig. Voor de spanvisserij biedt de catamaran geen enkel voordeel. Een catamaran is, inclusief twee bomen, toch nog te smal om alleen een spannet te kunnen slepen. En het uitoefenen van de spanvisserij met twee catamarans is (economisch gezien) niet aantrekkelijk. In het algemeen kan worden gesteld, dat een catamaran der tig percent duurder is tian een vergelijk baar enkelrompschip. Voor de boomkorvisserij kort schieten in mensen en materiaal wan neer zich op het kanaal een scheepsramp voltrekt. Met de steeds groter wordende olietankers in het Noordzeekanaal is dat bepaald geen hersenschim. Dat hebben de brandweerkorpsen van de betrokken ka- naalgemeenten dan ook duidelijk beseft, toen zij reeds een jaar geleden over deze zaak in onderhandeling traden. Een gevolg is de hulpovereenkomst ge weest, die weliswaar nog bekrachtigd moet worden, maar in de praktijk al in werking is getreden. Een maand geleden namelijk hielden de aangesloten brandweerkorp sen bij Buitenhuizen een gezamenlijke oefening, waarbij de overeenkomst op zijn bruikbaarheid werd getest. Bij de oefe ning is ook gebleken, dat de korpsen via een eenvoudige ingreep kunnen beschik ken over een groot arsenaal van blusbo ten. De brandweer is namelijk gemach tigd bij een scheepsbrand ponten van rijkswaterstaat te machtigen, waar dan een of meer brandweerwagens opgereden worden. Aangezien de reeks ponten bij de Hem- brug, Buitenhuizen en Velsen slechts hoog uit 5 kilometer uit elkaar liggen, kan deze provisorische blusboot binnen betrekke lijk korte tijd op de plaats des onheils zijn. Daarnaast beschikt men natuurlijk over de twee grote blusboten van Amster dam, „De Weer”, de blusboot van Zaan dam, de boten van Rijkswaterstaat die alle met blusmateriaal zijn uitgerust, even als dat het geval is met de sleepboten van Wijsmuller. Rijkswaterstaat heeft kortgeleden een speciale schuimwagen aangeschaft, die ge stationeerd is bij de beroepsbrandweer van Velsen. Ook dit materiaal kan een be langrijke rol spelen bij de bestrijding van scheepsbranden. VRIJDAG 30 JULI Jeugdcentrum IJmuiden, in gebouw PEN- centrale, Kanaalstraat 257, 20 u. Palace en penligtsjo. IJmuiderstrand, 19 u. finale strandvoet- bal. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 19-21.30 uur; filiaal Spaarnberg, Wüstelaan 79, Santpoort-Nrd., 19-21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord, 19-21.30 uur. Openluchtbad Heerenduinen, IJmuiden- Oost, open tot 20 uur. ZATERDAG 31 JULI Jeugdcentrum IJmuiden, in gebouw PEN-centrale, Kanaalstraat 257, 20 u. Rob Hoeke. Bibliotheken, openbare leeszaal en bi bliotheek, Plein 1945, IJmuiden en de fili alen Spaarnberg (Wüstelaan 79) in Sant- poord-Noord, Jeugd- en tienerbibliotheek Willemsbeekweg, IJmuiden-Oost, filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord, zijn open van 10 tot 12.30 uur. Openluchtbad Heerenduinen, IJmuiden- Oost, open van 10 tot 18 uur. De Brulboei, Kanaalstraat 228, kinder clubs. IJmuider Harmonie, kaal Abeelenstraat, leerlingen en jeugd. VRIJDAG 30 JULI Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Amstelstraat 44: volwassenen 19-21 u.; Par- mentierstraat 2: jeugd 18.30-20.30 u. ZATERDAG 31 JULI Stations vijver. 9-11 u. hengelwedstrijd voor bejaarden. De Slof, Raamveld. 11.30 u. prijsuitrei king hengelwedstrijd bejaarden door wet houder Klomp. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 10-15.30 u. GROOT OFFSET BOEKDRUK KLEIN OFFSET VELSERBURCH 16 Velsen-O - Telefoon 1 47 14 Na 17.00 uur 1 26 05 Een vertrouwd adres voor kwaliteitsmeubelen waar u altijd beter en voordeliger slaagt De betaling kunnen wij prettig voor u regelen. HEERHUGOWAARD-NOORD rompboomkorvissersvaartuig vist met twee boomkorren. Een boomkorcatamaran kan maar dan moeten zeer speciale voorzieningen worden getroffen mis schien met drie netten vissen. Of echter met drie netten de vangst per tijdseenheid verhoogd zal worden, is twijfelachtig. Voor de vijf hier genoemde visserij methoden, onder de omstandigheden waar onder de Nederlandse zeeevisserij werkt, hoeft het dus niet: de catamaran biedt geen of zeer weinig voordelen uit het oogpunt van visserij techniek en rentabili teit. <T’ - - - - - - - s r r IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7