Niet alléén de industrie verwijt maken MILIEUVERONTREINIGING IS EEN SCHAARSTE-VRAAGSTUK Ondanks vertraagde levering: Schoolboeken sneller betalen gen ■Kras door Textielhandel: confectionairs zoeken het in Oost-Europa zomermenu Vraag naar het NS- NS-Vakantie- dagtochten 8Dagen kris- Nederland 6.25 - 725 f44.- NMB nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! OM GELD VERLEGEN? „FABRIKANT HEEFT NOOIT DE MARKT GOED VERKEND 7.x 10 OVER GRENZEN Besparing DOORBEREKENEN Winst van ABN eerste helft ’71 Geen revaluatie Franse franc Markt gemist Wall Street BOOSDOENER LOODSGELDEN OMHOOG voordelig uit met NS 50,7 miljoen Schaal vergroten ga met uw tijd mee - ga naardenmb! 1 TOT 2 MILJOENEN ZATERDAG 31 JULI 1971 r voordelig eten bij NS 5 voordelig uit met NS F" L... ADVERTENTIE 1 4 l. (Van onze correspondent) ADVERTENTIE ADVERTENTIE Is het een reëel verwijt? ADVERTENTIE De industrie het gehele probleem op de nek schuiven en voor de gevolgen laten opdraaien is een onjuiste benadering van het probleem en niet in overeenstemming met de feiten. Het probleem van de mi lieuverontreiniging zal moeten worden ge zien als een economisch probleem en, zo- Hoelang zal het duren voor de Oost- europese prijzen gelijk zijn aan de Neder landse? De Shell zegt zelf, dat dit soort research- werk niet altijd tot spectaculaire resulta ten leidt, ook al omdat de meeste maatre gelen ter bescherming van het leefmilieu van preventieve aard zijn. Van Heesch: „Er is wel reden voor zorg. Misschien zijn de faillissementen sympto matisch voor slecht gefuseerden, zoals de Groninger Kleding Unie en Helvi in Am sterdam. Daar was sprake van slechte be drijfsvoering na de fusie.” Maatman vult aan: „Prof. Bauduin heeft een opsomming gegeven van de oorzaken van falen van een bedrijf. Het lijkt of de GKU aan alle zeven voorwaarden heeft voldaan. Daar is dan toch wel een directiebeleid geweest dat niet helemaal juist was.” Welke categorie van de textielbranche zit het moeiiijkst? Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras- abonnement. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. schraling van het aanbod. Nu al zijn we door een zeker evenwicht heen.” In Textiel-visie van 23 juli schreef Van Heesch: „Er gaat bijna geen week voor bij zonder dat de post een of meer berich ten brengt van confectionairs die een deel van hun produktie naar een Oosteuropees land hebben overgebracht. Zij sturen hun al dan niet gesneden stof naar die landen, waar de verdere bewerkingen geschieden. Het eindprodukt is belangrijk goedkoper dan wanneer het hier was vervaardigd, want de produktiekosten in Europa zijn een derde lager dan in ons land. In 1968 werd voor 11 miljoen gulden in Oost-Europa passief veredeld, in 1969 voor 40 miljoen gulden, in 1970, voor 43 miljoen gulden. Daarmee heft de Nederlandse confectie- industrie zichzelf als industrie op. Deze zomer kunt u In 50 stationsrestaurants een compleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van inclusief bedieningsgeld en BTW. Maatman (in de lach schietend): „Vol strekt irreëel. Het is juist de taak van de handelaar om het te halen waar het het goedkoopste is. De betere fabrikanten hoor je dat niet zeggen. Het is een drogreden.” Hoelang geleden was op goede gronden te voorzien dat Oost-Europa en de derde wereld een bedreiging voor de Nederland se confectionairs zouden worden? Van Heesch: „Het eerste begin was de grote invoer van nylons uit Oost-Europa, ongeveer in 1963. Tot voor kort waren hei vooral de witte overhemden uit Hong- Kong. Dat die landen tegen zulke lage prijzen leveren, komt voort uit economi sche noodzaak. Ze hadden geen deviezen De lonen worden of stelselmatig laag ge houden, of de produkten worden gesubsi dieerd om een hoge omzet te krijgen. Ver geet niet, de vakbonden In die landen kun nen zich niet met hetzelfde succes tegen zo’n loonpolitiek teweerstellen als hier Maar op grond van die ontwikkeling was al lang geleden te zien wat er stond te ge beuren.” Zou u willen stellen dat de fabrikanten niet tijdig de bakens hebben verzet? Acht u het acceptabel dat bijna faillie te bedrijven uit de staatskas steun krijgen om te overleven? Keuze uit 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantledag- tochten op de stations. Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam, of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. PARIJS (AP) van Santa Fé Ind, Can. Pacific Illinois Cent. Penns. Centr. South. Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Alrcr. Dup.de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. 8 t tl si ii o n h d g n si t a si d P n P R 2i v h e d L Schiet niet op de boekhandelaar, want hij ligt al onder vuur. In de schoolboe kenhandel wringt het dit jaar sterk tus sen uitgevers en winkels. Tot dusver had den de winkels drie maanden krediet bij In juni, juli en augustus: extra plus, half geld op de interlocale bus. DEN HAAG. Wie dit jaar schoolboe ken koopt, zal in vele gevallen tot de ont dekking komen dat zijn boekhandelaar heel wat vlugger is met het innen van zijn rekeningen, dan vroeger. In augustus zal de boekhandel nog wel even geduld hebben, maar daarna zal er zeer snel moe ten worden betaald. Juist ook die school boeken en dat zijn er nogal eens een paar waarvan de levering is vertraagd en waarop de klant vol ergernis heeft zit ten wachten. Men zou kunnen gaan den- n dat de boekhandel niet zo’n haast heeft met het afleveren van de bestelling, maar wel met het incasseren van het geld. Hoogovens zegt de laatste jaren per jaar een bedrag van 10 tot 20 miljoen gulden uit te geven ter verbetering van de mi lieuhygiëne. De komende jaren zal tussen de 45 en 50 miljoen gulden worden ge ïnvesteerd teneinde de stofoverlast zoveel mogelijk te beperken. Die investeringen betekenen jaarlijks nog eens een extra uitgave aan personeel en energiekosten van rond de 14 miljoen. Uit deze voorbeelden blijkt, dat er jaar lijks door de industrie miljoenen guldens worden uitgegeven ter bestrijding van de vervuiling. Vervuiling die voor een groot deel ook door die fabrieken zelf veroor zaakt wordt, maar toch nog ver in de minderheid is bij wat wij met z’n allen produceren aan rioolwater, huisvuil, auto- uitlaatgassen en dergelijke. periode heden 27% 63% 36 5 38% 30% 34% 50% 23% 43% 44% 17% 22 16% e 26% 35% 26 28% 144% 75'/, 53% 76% 31% 6% als eerder gezegd, als een probleem van schaarste. Slotkoersen Eerste vorige beurs dag 28 64% 36 5% 38% 31 34% 51 23% 43% 433% 17% 21 16% 26% 3534 25% 28% 144% 76% 53% 77% 31% Slotkoersen Eerste periode heden 291% 25 33% 62 31% 31 23 42% 86 44% 52 45 76'/, 55'/, 34'/, 31% 8% 12% 20',4 28% 83% 45 63 36'/, Van Heesch: „De lot n-intensieve con fectie die niet uit eigen middelen kan mo derniseren. Alleen specialisatie maakt het die bedrijven mogelijk zich te handha ven. De zogenaamde goedkope landen, in Oost-Europa en de derde wereld, brengen nu produkten hier op de markt tegen mini male prijzen. Dat wreekt zich op den duur natuurlijk, en dan krijg je een ver- Am. Motors Int. Harv. int. Nickel Int. T. a. T. Kenneeott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell OU Soc. Vacum. Stand Br. Stand. Oil NJ. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.L.M. Maatman: „Eigenlijk niet. Je moet als bedrijf voor je eigen daden staan. Het is niet goed dat de staat de aandeelhouder een bepaald bedrag in de maag splitst.” Ook Van Heesch vindt het „in principe onjuist.” Maar hier is het een kwestie van afwegen. „Steunt de overheid niet, dan komen in Groningen de mensen op straat en dan komt de overheid ook in de vorm van werkloosheidsuitkering. De Groningers willen best werken, en het zijn ook goede werkers. In Groningen is het duidelijk een werkgelegenheidsaspect. Overheidshulp, ik zou zeggen alleen als er redelijke kans is dat die hulp over een poosje een positief bedrijfsresultaat tot gevolg heeft. Ik heb de stellige indruk dat dat in Groningen wel kan.” De bedrijven die er onderdoor zijn ge gaan, wijten dat in de eerste plaats aan de aanvoer van goedkope produkten uit Oost- Europa. Dat is tegelijk een verwijt aan de consument. Schone lucht en schoon water worden schaars en zodra iets schaars begint te worden, wordt het een economisch pro bleem. Vanuit die benadering is het lo gisch, dat de kosten die gemaakt moeten worden om de verontreiniging te bestrij den, zullen worden doorberekend in de prijzen van goederen en diensten. Maar ook de industrie zelf heeft groot belang bij schone lucht en schoon water. Tenslotte is de industrie een van de groot ste waterconsumenten. Ook het leefkli maat in en rond de fabrieken is van groot belang. Het is voor de industrie een ver ontrustend verschijnsel, dat een arbeider in het Ruhrgebied ongeveer 300 DM meer in de maand moet verdienen als zijn col lega’s in andere streken van Duitsland. In het Rijnmondgebied dreigen we dezelfde kant uit te gaan. Milieubeheer is een zaak van eigen be lang. Dat van u, maar zeker ook van het bedrijfsleven. HAARLEM De Waddenzee vervuilt, een persleiding loost het vuil, dat nu al jaren de kanalen in Groningen vergiftigt, In zee. Straks komt er nog een persleiding met grotere capaciteit bij. Wanneer over een paar jaar in de kanalen van Gronin gen, dank zij de smeerpijpen weer vis zwemt, is de Waddenzee wellicht een dode zee geworden. De strokartonfabrieken en in niet min dere mate de aardappelmeelindustrie zijn de hoofdschuldigen aan deze vervuiling. Het afvalwater van de strokarton is moei lijk te zuiveren, maar het is mogelijk. Toch gebeurt het niet, omdat de fabrieken economisch te zwak zijn. Wanneer wette lijke maatregelen de fabrieken zouden dwingen het afvalwater te zuiveren, dan zouden vrijwel al die fabrieken moeten sluiten, waarmee Groningen, dat toch al genoeg moeilijkheden heeft op te lossen, er weer een probleem bij krijgt. De omzet In Wallstreet was 12.97 miljoen aandelen tegen 14.57 miljoen de beursdag daar voor. Dow Jonescijfers: 858.43 (-0.26). In het telefonische ef- openbare nutsbedrijven 115.09 (0.26). In het telefonische ef fectenverkeer kwamen gister avond de volgende koersen tot stand tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gister middag: AKZO (86.50), Hoogovens (74.00), Kon. Olie 151.70 (152.20), Philips 43.40 gb - 43.60 gl. (43.60), Unilever 116.80-117.00 (116.80), KLM (129.00). AKZO-Chemie kan zijn afval niet kwijt. Een schip met giftige stoffen is ten einde raad maar teruggekomen, omdat men, blijkbaar toch gevoelig voor de massale protesten, het niet aandurfde het afval er gens ten westen van Noorwegen te lozen. vorige beursdag 6% 26% 34 74 31% 31% 23% 42% 87% 46% 52% 44% 77 56% 35% 32% 81% 12% 20% 29% 84 46% 64% 38 Maatman: ..Voor veel wel. Ei is wel de gelijk een markt. Te denken valt aan regen kleding voor jongelui op de brommer, aan kleding voor de vrouw van middelbare leeftijd, aan kleding die qua prijs tot de middenklasse wordt gerekend. Maatgoed. Een structurele fout die de con- Bij het vaststellen van het slotdividend over 1971 zal worden overwogen of aan deelhouders naar keuze in plaats van een bedrag in contanten een bedrag in gewo ne aandelen uit de agioreserve zullen kun nen ontvangen, dat wel dat naast een di vidend in contanten een bedrag in aan delen uit de agioreserve zal kunnen wor den uitgekeerd, aldus een tussentijdse me dedeling. Over 1970 keerde de bank 17 mln dividend uit, naar keuze in contan ten of 10 percent in agio-aandelen. eens kwade woorden bij, die ook voor de consument het aanhoren wel waard zijn. Zoals deze, van een grote boekhandelaar, die in het Nieuwsblad voor de Boekhandel spreekt over de vereiste snelle aflevering van bestelde schoolboeken: „Soms vraag je je af, hoe de organisatie bij sommige uitgevers in elkaar zit. Vaak vallen vakan ties van drukkers of binders precies in de periode dat een boek staat te verschijnen of herdrukt moet worden. Bij de uitge versbedrijven zelf zie je trouwens ook dat topmensen midden in de drukte met va kantie zijn. Het lijkt mij voor deze men sen toch geen probleem wat vroeger of wat later te gaan. Door dit soort zaken kun je je voorstellen dat de boekverkoper aanneemt dat zijn leverancier weinig in zicht heeft in de dagelijkse praktijk van de detaillist, met name tijdens de schoolboe- kendrukte. Tenslotte is het niet de uitge ver, maar de boekverkoper, die de boze ouders en geprikkelde scholieren voor de deur ziet trappelen omdat hun leerboeken voor het nieuwe studiejaar nog niet te le veren zijn”. de uitgevers. Dat is teruggedraaid tot een tweemaands krediet voor de topmaanden juli en augustus, en maandrekeningen voor de rest van het jaar. De boekhandelaar die te laat af rekent, krijgt per maand of per gedeelte daarvan 1 percent rente te betalen. met onze neus op de vaak onsmakelijke feiten gedrukt. Zwemmen in open water is nauwelijks nog mogelijk, de dagen dat er smog-alarm in het Rijnmondgebied wordt gegeven, worden steeds talrijker. Wat wordt er gedaan? In tegenstelling tot wat vrij algemeen wordt gedacht, wordt er jaarlijks door de industrie tien tallen miljoenen guldens uitgegeven aan milieubeschermende maatregelen. In Ame rika besteedde de industrie in 1968 naar schatting reeds meer dan 1 miljard dollar aan de bestrijding van de vervuiling, in 1969 stegen die uitgaven met 40 percent tot bijna anderhalf miljard dollar, terwijl die bedragen nog steeds blijven stijgen. Maar ook onze nationale industrieën steken veel geld in dit probleem. Uit het jaarverslag van de Koninklijke Olie over het afgelopen jaar blijkt onder meer dat 4 percent van de totale jaarlijkse investe ringen van de groep wordt besteed aan milieubescherming. Dat komt neer op 25 miljoen Engelse ponden, ongeveer 412 mil joen gulden per jaar. In de researchsector wordt nog eens 30 miljoen gulden per jaar voor milieubescherming uiteggeven, waarvan alleen al ongeveer 4 miljoen om het probleem van de zwavelverbindingen, die vrijkomen bij het gebruik van olie- brandstoffen, op te lossen. Daar zijn inmiddels belangrijke vorde ringen mee gemaakt en men is in staat nu al 90 percent uit de schoorsteengassen te verwijderen, terwijl onderzocht wordt in hoeverre het systeem nog is te verbeteren. Er wordt gewerkt aan de uitlaatgassen van motoren en er wordt onderzocht wat de gevolgen van het gebruik van plastici- den zijn voor het milieu Ook als het om een per soonlijke lening gaat, kunt u onbevangen binnen stappen bij de NMB. Daar wordt het als de gewoonste zaak van de wereld gezien u te helpen. Om enkele bedragen te noemen: 3000,kunt u aflossen in 24 x 144,20 en 4000,— in 24 X 192,26; Veel formulieren komen er niet aan te pas. Op elk NMB kantoor is vlotheid en plezierige behandeling het wachtwoord. Deze kredietregeling is een van de maat regelen van de uitgevers om geld te be sparen op de verspreiding van schoolboe ken. Die verspreiding kost thans zo’n 33 percent van de prijs van elk boek. De handel loopt via 1600 boekhandelaren, van wie er 400 alleen al 80 percent van de hele omzet verzorgen. Dus de overige 1200 hebben samen maar zo’n klein aandeel, dat maar 12 percent van de omzet via hun loopt. De uitgevers willen niet meer direct aan deze kleine klanten leveren. Zij zijn dit jaar begonnen het grootste deel van de kleintjes uit te sluiten. De rest volgt vol gend jaar. Bij zulke winkels kan het publiek nog wel schoolboeken kopen, maar voor de winkelier wordt de handel minder interes sant. Hij moet met zijn bestellingen naar grossiers toe, waardoor zijn eigen marge met enige percenten daalt tot 21 en vol gend jaar 20% (op gewone boeken is de marge 35 tot 40%). Men voorziet dat het aantal boekhandels dat in schoolboeken wil doen, zal afbrok kelen. Met andere woorden, dat het leer gierige publiek steeds minder verkooppun ten dicht bij huis zal vinden. Maar, zeg gen de uitgevers, daardoor kunnen wij juist de kosten en dus ook de prijzen la ger houden. Uiteraard is er intussen een verwoede argumentenstrijd gaande tussen uitgevers en boekhandelaren. En daar vallen wel (Van onze pariementsredactie) DEN HAAG. De ministerraad heeft vrijdag zijn goedkeurig gehecht aan een verhoging van de loodsgeidtarieven voor alle Nederlandse zeehavens, geldend voor zowel binnenkomende als uitgaande zee schepen. De tariefsverhoging gaat op 1 ok tober in. De tarieven, die voor het laatst in 1969 zijn aangepast, zullen in twee tran ches van elk vijftien percent worden ver hoogd. Tussen beide tranches zullen maxi maal acht maanden verlopen. Ook de vergoedingen voor het eerder bestellen of langer aanhouden van de loods dan strikt noodzakelijk is, gaan om hoog. Ook deze vergoedingen zijn sedert 1965 niet meer aan het gestegen prijspeil 1 aangepast Overigens heeft een groep Westeuropese oliemaatschappijen 8 jaar geleden een stu diegroep opgericht, die tot taak heeft milieuhygiënische vraagstukken te bestu deren. De groep heeft inmiddels enkele tientallen rapporten uitgebracht, waar dankbaar gebruik van wordt gemaakt. Onze grootste wasmiddelenfabrikant, Unilever, is druk bezig met het zoeken naar een vervangingsmiddel voor de in de wasmiddelen voorkomende fosfaten. Ook Unilever geeft miljoenen uit aan zuive ringsinstallaties voor afvalwater en de verwerking van andere afval dat de fa brieken verlaat. Hoogovens schrijft in het jaarverslag de indruk te hebben, dat de problematiek van de milieuhygiëne vaak zodanig uit de maat schappelijke samenhang wordt geïsoleerd, dat de juiste proporties uit het oog wor den verloren. Een effectieve aanpak van de vervuiling vraagt verder om een aan pak over de grenzen heen, op internatio nale schaal. Niet alleen omdat de gevol gen van de verontreiniging, vooral die van water, niet bij de grens blijven staan, maar ook omdat het gewenst is tussen be drijven in verschillende landen ongeveer gelijke concurrentievoorwaarden te hand haven. AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland n.v. heeft in de eerste helft van 1971 een winst voor voorzieningen en re serveringen behaald van 50,7 miljoen te gen 34,4 mln in de overeenkomstige pe riode van 1970. Het balanstotaal van de bank steeg in het eerste halfjaar van 19.586,5 mln tot 20.415,3 mln. Besloten is tot de uitkering van een onveranderd interimdividend van 8 per aandeel van 100. fectionairs hebben gemaakt, is dat ze niet beseft hebben dat de Nederlandse markt niet de enige is. Jarenlang is er gebruld om een grotere markt, en nu hij er is, de EEG, zitten ze ernaast, loopt het fout. De Duitsers hebben dat veel beter begrepen.’ Van Heesch: „Hebt u ooit gehoord van een onderzoek naar wat het publiek wil op het gebied van kleding? Zelfs ik niet. C en A is geloof ik de enige, maar dan alleen onder zijn eigen klanten. Wat de confec tionairs zich moeten afvragen is wat er onder het publiek leeft. Kijk eens naar de talrijke boetieks hier in Amsterdam Zij voorzien duidelijk in een behoefte.” Maatman: „De confectiefabrieken moe ten nu de grote stap maken van klein ate lier naar grote industrie. We spreken nu nog van een groot bedrijf als er meer dan 55 werknemers zijn, in de loonconfectie zelfs bij een minimum van 10 werknemers Sommige bedrijven hebben dan nog 10 tot 25 percent gastarbeiders in dienst om de loonpost laag te houden. Dat is zelfbedrog. Juist de Groninger Kleding Unie had mei 1200 werknemers volop de mogelijkheid tot schaalvergroting.” (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. De confectionairs heb ben nooit goed hun markt verkend en niet op tijd de zaken verzet. Al een jaar of acht geleden kon op goede gronden wor den aangenomen dat de aanvoer van con- fectiekleding uit Oost-Europa en de der de wereld een bedreiging voor de Neder landse industrie zou worden. Wat die in dustrie nodig heeft om te overleven is schaalvergroting, marktonderzoek, specia lisatie en intensief overleg, zowel met ont werpers als met de handel. Dat blijkt uit een gesprek met de voor zitter van de stichting Mitex, G. E. M. Maatman, en met de adjunct-hoofdredac- teur van het weekblad Textiel-visie, C. D. van Heesch. De stichting Mitex in Amster dam is het representatieve samenwerkings orgaan van de vakorganisaties in de tex tielhandel. Wfl spraken met hen in het Textielhuis aan de Herengracht in Am sterdam. Zqn de recente faillissementen in de textielindustrie symptomatisch voor de hele bedrijfstak? De Franse minister financiën, de heer Valery Giscard d’Estaing, heeft meegedeeld dat, of de Duitse mark gaat revalueren of niet, de Franse franc dit niet zal doen. De landen van de EEG zei hij, en dit was vooral gericht aan het adres van Bonn, zouden niet tot een vergelijk kun nen komen over monetaire zaken voor de vergadering van het Internationale Mone taire Fonds, voordat de mark weer een vaste koers had gekregen. Die vergadering zal in september in Washington worden gehouden. Deze en nog vele andere gevallen zijn er de oorzaak van, dat industrie en milieu beheer twee begrippen zijn die lijnrecht tegenover elkaar lijken te staan. „De in dustrie is de grote vervuiler. Ze doen maar. Bij het vestigen van nieuwe bedrij ven spelen alleen economische motieven een rol. Waar het afval blijft, is van min der belang. Milieubeheer is mooi, vooral als eraan kan worden verdiend. De „witter dan wit”- of „De Rijn schoner met ons”- slagzinnen zijn alleen bedoeld om de om zet te vergroten.” Het bedrijfsleven is in de ogen van de publieke opinie de grote boosdoener, de oorzaak van vervuiling. Winstmaken is te genwoordig een hoogst verdachte zaak ge worden. Het ligt voor de hand, dat wanneer ne gatieve elementen bij de beoordeling de overhand krijgen, de industriële groei in gevaar komt, met alle gevolgen van dien. Onze welvaart hangt in grote mate af van hoe wij onze behoeften kunnen bevredi gen. Voor een grote welvaart is een grote graad van industrialisatie noodzakelijk. Industrialisatie leidt weer tot milieuver ontreiniging. Een oplossing ligt niet in het beperken van de industrie, zoals veelal wordt gesug gereerd. Produktie is geen economisch doel op zich, maar er wordt geproduceerd om aan die goederen te komen die nodig zijn om onze behoeften te bevredigen. Dat die behoeften vaak op kunstmatige wijze op geschroefd worden, is zonder twijfel, maar de hoeveelheid noodzakelijke behoeften is al zo groot, dat aan alle lang niet voldaan kan worden. Dat het bedrijfsleven zelf ook niet zo gelukkig is met deze ontwikkeling blijkt onder meer uit de woorden, die de voor zitter van de Kamer van Koophandel in Amsterdam indertijd bij de aanvaarding van zijn functie sprak. „Het bedrijfsleven wordt gezien”, zo zei hij, „als een bron van milieuverontreiniging. Daarbij wordt over het hoofd gezien, dat milieuveront reiniging een uitvloeisel is van de moderne samenleving, die door de bevolkingstoene- ming, de auto met zijn vuile verbrandings motor, bestrijdingsmiddelen en vele ande- je zaken verontreiniging teweegbrengt.” „Het is duidelijk dat de industrie daar In een aantal gevallen in meespeelt. Het is eveneens duidelijk, dat daar normen voor gesteld dienen te worden, maar het gaat niet aan het bedrijfsleven en milieuver ontreiniging met elkaar te vereenzelvi gen.” De Westduitse regering heeft uitgere kend, dat zij de komende dertig jaar de gigantische som van 230 miljard gulden zal moeten uitgeven om water-, lucht- en bodemverontreiniging te kunnen bestrij den en het afval te vernietigen. Een aantal beleggingsanalisten in de Verenigde Staten heeft becijferd dat de Amerikanen de komende vijf jaar zeker rond de 95 miljard dollar zullen moeten uittrekken ter bestrijding van de vervui ling. Minister Nelissen heeft indertijd ver kondigd, dat binnen niet al te lange tijd 1 tot 2 percent van ons nationale inkomen per jaar nodig zal zijn om het milieu ade- kwaat te beheren. Milieubeheersing is een kostbare zaak, waarvoor het geld zal moeten worden op gebracht. Een aantal voorzieningen zullen door de staat moeten worden bekostigd, maar het grootste deel moet worden opge bracht door de individuele producent en consument. Het principe van: de vervuiler betaalt, zal niet alleen moeten gelden voor de industrie, maar ook voor andere vervui lers, particulieren en de landbouw. Uit dat beginsel vloeit dan automatisch voort, dat als gevolg van het stijgen van de produktiekosten de samenleving een deel van haar welvaart zal moeten prijs geven, of liever zal moeten inruilen voor een vermindering van de vervuiling. Want dat er iets gedaan moet worden, is zo langzamerhand wel tot iedereen doorgedrongen. We worden bijna dagelijks

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10