Onbemande automa tische bakens gaan hun taak overnemen IJmuider Courant Veertien dagen aan de ketting in open zee... T I. a o Bruiloft Weerstation o Levensbelang 11 |g|| I j 1 i .9 ra Of js I De lichtschepen gaan verdwijnen positie bepaald, zodat we, niets ziende, toch de zeker- Afscheid van de bevoorraders halverwege de lange wacht. WIM VAN LUYKEN Het betonningsschip Vlissingen vult eens per week de voorraden van het lichtschip aan. De meteo-afdeling aan boord van de Texel. Erbij Anker en ketting zijn van levensbelang. blijft liggen. Steekt een zware storm op dan steekt (viert) men de ketting een aantal meters. In zijn lange loopbaan heeft gezagvoerder Dral het slechts twee keer meegemaakt dat de ketting brak, in welke gevallen de reserve-ket- ting uitkomst bracht. DAT OMVANGRIJKE pakket kan soms worden uitgebreid met „gastop- drachten”. Voor de Duitse hydrogra- VARIATIE genoeg, waarbij nog niet eens is gerekend het onderhoud van het ***^^**WWWWRI**W^ Af en toe laat men de ketting enkele schakels vieren of ophalen, zodat steeds een andere schalm het gewicht van de hele ketting moet dragen. Het anker is ook niet het voornaamste: dat is het gewicht van de ketting, waardoor het schip altijd met de kop op de golven EN ONDOORDRINGBARE MIST trekt een witte muur voor de boeg van het schip op als we ter hoogte van Den Helder langs de Noordzeekust varen met bestemming Duitsland. De kapitein heeft op de radar het lichtschip „Texel” opgespeurd en de ALTIJD, dag en nacht, staan twee man op wacht, waarvan er één als dat valt te ontcijferen, de naam van passerende schepen en de koers moet opschrijven. Valt de naam niet te lezen, dan worden de bijzonderheden genoteerd. Vooral wanneer een jacht op gespeurd moet worden erg waardevolle gegevens. De wacht wordt verdeeld onder de negenkoppige bemanning be staande uit vier matrozen, de kok, de stuurman, de machinist, de scheeps- werktuigkundige en de gezagvoerder. De hondewacht van 0 tot 4 en de ach- termiddagnacht van 12 tot 16 uur zijn voor de stuurman en een matroos; de dagwacht van 4 tot 8 en de platvoet van 16 tot 20 uur voor de eerste ma troos en een collega en de voormid- dagwacht van 8 tot 12 en de eerste wacht van 20 tot 24 uur voor de kapi tein en een matroos. Bij slecht weer zijn er meer hands aan dek. BEHALVE als baken vervult een lichtschip ook een belangrijke taak als weerstation. Met behulp van luchtvoch- ven. Daarom controleert men de ket ting aan het paddestoelvormige anker regelmatig. Iedere maand haalt men van de tweehonderd meter lange ket ting 125 meter op en meet men deze na op dikte. Een zwakke schakel ver zwak de hele ketting. Iedere 25 meter ketting weegt anderhalve ton! Dat he le gewicht rust niet direct op de lier, maar voor een groot deel ook op een aan een veer bevestigde arm, waar een van de schakels van de ketting in rust. seconden, dat is de „Texel”, waar mensen onder alle weersomstandigheden in touw zijn voor de veiligheid der zeevarenden. lichtschip. Zo moet de lamp van 4200 watt in de zestien meter boven het wateroppervlak uitstekende vuurtoren na duizend branduren worden vervan gen. De lichtbundel is „bij donkere nacht een heldere hemel”, zoals de zeegidsen de beste omstandigheden om schrijven, zestien zeemijlen ver te zien. Onderhoud vergt ook de machine kamer, al beschikt het schip niet meer over vermogen tot varen. De vele ap paratuur, welke in het hart van het schip een oorverdovend lawaai produ ceren, moet zorgen voor o.m. stroom en druk op de waterleiding voor toilet tafels en douches. VAN LEVENSBELANG voor schip en bemanning is het anker met de ketting. Worden anker en reserveanker ver speeld, dan is het schip dat geen mo toren heeft, overgeleverd aan de gol- Hoewel het op het lichtschip een uur vroeger is dan op de wal, komt de af lossing na veertien dagen geen uur eerder. Wel later, als het Loodswezen door storm niet kan uitvaren. Wat eten betreft is dat niet erg. De kok heeft voor enkele maanden voedsel aan boord. Er ger is het zoals Dral op de Terschel- lingerbank heeft meegemaakt, dat on der de af te lossen manschappen een aanstaande bruidegom wacht. De kaar ten waren verstuurd, maar de bruiloft ging niet door. De storm stak op fische dienst zijn eens plastic kaarten overboord gezet, die de vinder terug moest sturen en aan de hand waarvan inzicht werd verkregen over stromin gen. Voor het Nederlands Instituut voor Onderzoek van de Zee werd de trek van glasaaltjes gevolgd en voor de visserij werden garens over de reling gehan gen, uit welke test het beste garen voor visnetten geselecteerd moest wor den. Ook weet gezagvoerder Dral zich uit zijn zestienjarige ervaring als licht- schipper te herinneren, dat de „Texel” als keerpunt wordt gebruikt bij zeil wedstrijden. ■j» heid van de juiste koers hebben. Vaag horen we nu ook tussen het bassen van onze misthoorn een ander ver signaal. Iedereen op de brug telt: drie stoten per dertig Die weersomstandigheden kunnen vaak slecht zijn. Wat denkt u van windkracht twaalf? „Vooral in de zo mer kunnen dergelijke stormen kort, maar hevig de kop op steken en ’s zo mers ben je er niet zo op voorbereid. We moeten alles vastzetten, de deuren dicht halen en dan maar afwachten. Eten doe je met je bord in de hand. Ik heb wel golven van vier meter hoog meegemaakt”. HOEWEL RADAR en andere moder ne apparatuur de schepen minder af hankelijk maakt, is het lichtschip nog altijd een onmisbaar onderdeel bij het navigeren. Op de radar bij mist of in vliegende storm -rrgenomen, met de kijker of het blote oog bij een strak blauwe hemel en een rimpelloze zee ontdekt, de misthoorn gehoord of de lichtbundel flitsend door het zwart van de nacht gezien, het is voor de passe rende schepen een herkenningspunt. DE BEMANNINGSLEDEN zijn zee lui en toch weer geen zeelui. Ze zit ten op een schip dat niet kan varen, dat als anker en reserve-anker in een zware storm worden verspeeld, hulpe loos is overgeleverd aan de luimen der soms huizenhoge golven. Veertien da gen lang in dienst, dan doemt aan de horizon het schip met aflossing op. VEERTIEN DAGEN wachtlopen, TV- kijken, weerberichten maken en vissen zitten er weer op. Welke zeeman trekt dit leven aan? Gezagvoerder A. Dral zegt na zestien jaar op een lichtschip heel nuchter: „Het is door mijn vrouw gekomen. Ik zat eerst bij de koopvaar dij en bleef vaak lang weg, maar dat stond mijn vrouw niet erg aan. Het lichtschip is een compromis, veertien dagen binnen, veertien dagen weg”. Weg betekent met een vaartuig van het Loodswezen het vasteland de rug toekeren en twee weken lang met acht anderen in één en hetzelfde schuitje. Vrijwel de enige afwisseling is de aanvulling na een week van de voor raad water, voedsel en brandstof door een loodswezenvaartuig. Bij de lading bevinden zich vaak pakketjes van de vrouwen met wat lekkers en een brief. Verder twee weken lang water, lucht en nog eens lucht. Regelmatig een schip want de Texel ligt bij een drukke scheepvaartroute. De Texel is voor de schepen herkenbaar aan: de fel oran je kleur (overdag); het lichtbaken, (’s nachts), iedere dertig seconden een patroon van vier lichtbundels; iedere zes minuten een sein van het radio baken of bij mist de nautofoon of mist hoorn. Sinds kort is het lichtschip op het radarscherm van andere puntjes (schepen) te onderscheiden: het is een streep, veroorzaakt doordat het licht schip het radarsignaal van een schip naar datzelfde schip terugzendt. -pv EZE WEEK IS HET LICHTPLATFORM „GOEREE” in de Noordzee ter hoogte van Zeeland geplaatst ter ver- 1 vanging van het gelijknamige lichtschip. Het Loodswezen heeft namelijk becijferd, dat een platform financieel veel aantrekkelijker is dan een nieuw schip. Het feit, dat het platform volautomatisch werkt en derhalve on bemand zal zijn, betekent een besparing van vierhonderdduizend gulden per jaar. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de andere lichtschepen, de „Texel”, de „Terschellingerbank” en de „Noordhinder”, wanneer zij aan vernieuwing toe zijn, ook door platforms verdrongen zullen worden. Veel hangt af van het antwoord op de vraag: „Is de bodemgesteld heid van de zee ter plaatse geschikt voor een platform?” Maar de kans is groot dat de overige lichtschepen in de toe komst zullen verdwijnen. Reden voor onze verslaggever met medewerking van het Loodswezen een bezoek te brengen aan het lichtschip „Texel”. In deze reportage vertelt hij over de taak van de negenkoppige bemanning, die de „Texel” bedient als baken voor de scheepvaart en als weerstation voor het KNMI. Hoe gek het ook moge klinken, in feite zal het platform „Goeree”, het eerste in zijn soort in Europa, niet het gelijknamige lichtschip vervangen, maar het licht schip „Terschellingerbank”. Het lichtschip Goeree gaat namelijk de Texel vervangen, de Texel de Terschellingerbank, terwijl de Terschellingerbank, het oudste van de lichtschepen, als reserve-schip dienst zal gaan doen. Het huidige in Den Helder gestationeerde reserve-schip wacht hoogstwaarschijnlijk de sloop. Uiteraard zal de Goeree voortaan Texel heten, evenals de Texel verder als Terschellingerbank te boek zal staan. Gezagvoerder A. Dral: van koopvaardij naar lichtschip. 1 w -t. S- HET VERTIER aan boord bestaat uit radio of televisie. Een kaartje leg gen in het dagverblijf is sinds de komst van de tv wat teruggedrongen. Voorts beschikt men aan boord over een hobby-kamer, die voor studie wordt gebruikt. Elke week komt er een nieu we map met weekbladen. Een boeken kist, die na verloop van tijd omgeruild kan worden vormt de ijzeren lectuur- voorraad’. Een visje vangen kan ook en zelfgerookte makreel smaakt pri ma. De feestdagen zijn het moeilijkst, al brengen een extra-feestelijke dis en pakketten van de Stichting Kerstfeest op Zee en van het Leger des Heils wel wat afleiding. Voor de rest kabbelt het leven aan boord rustig verder. Soms komt een jacht langszij voor de positie of vraagt een visser assistentie bij brokken. tigheidsmeter, barograaf, barometer, golfhoogtemeter en zeewaterthermome- ter plus waarnemingen op zicht wordt een weerbericht samengesteld, dat, in code, ieder uur radiografisch naar het KNMI wordt gezonden. In een in ternationale code worden door de daar mee belaste kapitein, stuurman of oud ste matroos de meest uiteenlopende za ken doorgesseind. Van windsterkte en -richting, barometerstand, temperatuur, zicht,regen, sneeuw, mist, tot bewol king (type en hoogte) vochtigheids graad, zeegang en golfhoogte aan toe. Verder wordt iedere ochtend een mon ster van het zeewater getrokken en de stroomsnelheid van het zeewater, op zes en achttien meter diepte gemeten en doorgegeven aan De Bilt. Ieder uur wordt vastgelegd of er olievlekken op zee drijven. R69B»sMSMS «'CS -’ *3. wÉtssR* 1 9 9» i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13