KLEINE ARABISCHE TOP VEROORDEELT JORDANIË GROOTSTE VLIEGRAMP en doodarm land Grand-gala-du-sjah in Veranderingen verwacht Indonesisch kabinet K. 111 KvanlffiEIBI legerleiding Sovjet-Unie richt verwijten tot China Toch hogere belastingen in achtergrond Frans militair vliegtuig neergestort Thuisgebleven Nimeiri geeft gratie Tientallen vrouwelijke T upamaros ontsnapt „Medeplichtig” Pleidooi voor integratie kleurlingen Cholera-gevallen in Marokko P a x,r - ZATERDAG 31 JULI 1971 Verwijten Via tunnel uit cel (Van onze redactie buitenland) Advies Zevenendertig doden Hazardspel „Kamperen” Sis co Iran krijgt zijn Grand-Gala-du-Sjah. Een feest dat miljarden guldens gaat kosten. In een land, ruim 51 maal zo groot als Nederland, waar een groot deel van de bevolking honger lijdt, 85 percent van de mensen niet kan lezen of schrijven en waar weliswaar ongekende rijkdommen (olie) in de bodem liggen opgeslagen, maar daarvan profiteren vrijwel uit sluitend buitenlandse olie-aandeelhouders. Tientallen koningen, ko ninginnen, prinsen, prinsessen en presidenten gaan het feest bijwonen. Versleten uitdrukkingen als „sprookje van duizend-en-één-nacht” en „Groten der Aarde” zullen straks in oktober weer worden gebruikt om het Perzische bacchanaal te beschrijven. In een doodarm land waar de gemiddelde leeftijd geschat wordt op 30 jaar. Waar ongeveer de helft van de zuigelingen sterft. Waar mensen hun „leven” proberen te rekken door geweekt hooi en sprinkhanen te eten. EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK Menselijke behoefte - Petitie van 28 academici in Zuid-Afrika 1 O onze redacteur in Djakarta) (Van l L L 1 ■t s i, n in ADVERTENTIE u. len zich tegen een belastingverhoging niet verzetten, zo hebben zij hun confessionele coalitiepartners beloofd. Voorwaarde die beide heren stellen is wel dat er geen „dor hout” meer uit de begroting te kappen valt. Nu hangt het er natuurlijk nog wel van af wat men onder „dor hout” verstaat. Wat dat betreft blijft de politieke hemel licht bewolkt. Maar goed, Drees schijnt zelfs een verhoging van de BTW niet uit gesloten te hebben. Als het zover komt, dan stellig alleen voor het hoge tarief. Want daar heeft een verhoging veel min der consequenties voor de prijsontwikke ling dan bij een verhoging van het lage tarief, dat voornamelijk van toepassing is op de eerste levensbehoeften en derhal ve de indexcijfers sterk beïnvloedt. Het kabinet moet immers forse prijsimpulsen vermijden, wil men het effect van de ge troffen bezuinigingen niet zelf weer teniet doen. Inmiddels heeft gisteren de Amerikaan se onderminister van Buitenlandse Zaken Joseph Sisco er bij premier Meir van Is rael voor gepleit, dat Israel zich plooi- it e n s n gulden). Wat de heren voor vier dagen arbeid zullen gaan incasse ren mag men daarbij optellen. Is ;e ie m gs et i 3 I 1 1 3 20 tk jr 51- in 4 ■n k n. ia •e De gasten van de sjah en Farah Dibah zullen „kamperen”. Ze doen dat in door Franse decorateurs ontworpen, met goudbrokaat ver sierde tenten. (Ter oriëntatie: een tweepersoons tentje kost tegen woordig al gauw tegen de twee honderd gulden). j oenen werklozen en duizenden po litieke gevangenen zijn goedkoop, zo niet gratis, maar er zal toch stevig in de goed gespekte beurs getast zijn. Uit het debat van de volgende week zal moeten blijken hoever de regering met haar bezuinigingen kan gaan. De kamer heeft uit de formatie-stukken, die de regering de afgelopen week heeft gepubliceerd, een indruk kunnen krijgen van de posten waar op de nieuwe minister van Financiën Ne- lissen wil bezuinigen. Dat de Kamer het Biesheuvel en zijn ploeg nu al lastig zal maken, valt niet te verwachten. Er zal stellig kritiek zijn op het gescharrel met portefeuilles en staatssecretarissen. Maar zaken als schoolgeldverhoging, hogere we genbelasting, temporisering van de scho lenbouw, wegenaanleg en havenontwikke ling, intrekking culturele subsidies, bezui nigingen die ieder voor zich nog wel de nodige moeilijkheden zullen geven, ko men pas dit najaar aan de orde. Er wordt nog zwaar over gevochten in de boezem van het kabinet. Biesheuvel mag overigens wel rekenen op enige schoten voor de boeg. Lang niet iedereen is met dat schoolgeld voor het verplichte lager en voortgezet onderwijs zo gelukkig. En in de regio, waar de be snoeiingen altijd het hardst aankomen, zal de vertraagde aanleg van wegen en havens en de opheffing van toneel- en mu ziekgezelschappen op verzet stuiten. Voor al de oppositie zal de volgende week stel lig een fors stuk geschut in stelling bren gen. Maar het is moeilijk schieten als men nog niet precies weet waarop. Pas als de rijksbegroting 1972 is ingediend, zullen we precies weten waaraan we toe zijn. PAU. (AFP) Twee Franse parachu tisten zijn gisteren ternauwernood aan de dood ontsnapt, toen het transportvliegtuig waarmee zij in de lucht waren gebracht, bij de Zuidfranse stad Pau verongelukte. Alle 37 personen die zich toen nog aan boord bevonden, kwamen om het leven. Van een grote Arabische topconferentie kwam weinig terecht. De Soedanese pre sident El Nimeiri kwam na veel vijven en zessen tenslotte niet opdagen. „Met het oog op de toestand in zijn land”, waar na een mislukte staatsgreep een jacht op communisten aan de gang is, achtte hij het beter thuis te blijven. In het kabinet zouden naar algemeen wordt verwacht, vrij drastische verschui vingen op til zijn. Volgens sommigen zijn zelfs minister Adam Malik van Buiten landse Zaken en Sumitro van Buitenlandse Handel niet geheel zeker van hun positie. MONTEVIDEO (DPA) Via een zelf- gegraven tunnel zijn 39 vrouwelijke ge vangen, allen leden van de stads-guerrilla- beweging „Tupamaro”, uit de vrouwenge vangenis van Montevideo ontsnapt. De ontsnapping was grondig voorbereid en met militaire precisie uitgevoerd. De vrouwen hadden de onderaardse gang ge graven van de slaapzaal naar de riolering. Via een putdeksel kwamen zij op straat, waar zij in gereedstaande auto’s verdwe nen. Niet alle gevangen genomen vrouwelijke Tupamaro-leden zijn ontsnapt. Van de 42 zitten er nu nog drie vast. Zij dekten de vlucht door de cipiers tijdens de routine controles af te leiden. Bijna een jaar geleden, op 8 augustus 1970, ontsnapten uit dezelfde gevangenis in Uruguay vijftien vrouwelijke leden van de Tupamaro. Slechts een paar werden later opnieuw gearresteerd. De regeringsverklaring, waarmee pre mier Biesheuvel dinsdag in de Tweede Kamer zijn ministerploeg presenteert, moet een tipje oplichten van de sluier die nog over dit kabinet hangt. Wordt het de kampioen van de bezuinigingsdrift, die op dit ogenblik door dit land golft, of zal het ook nog iets nieuws aanpakken? Een vraag die blijkens het deze week gepubli ceerde rapport van de werkgroep-Nelissen sterk afhankelijk is van de wijze waarop de lonen en prijzen zich volgend jaar ont wikkelen. Lopen die uit de hand, dan kan het ka binet de nieu"we taken, die het wil aan vatten, voorlopig wel vergeten. De werk groep-Nelissen heeft al becijferd dat van de 900 miljoen gulden, die er volgens haar te bezuinigen zijn, er al 500 miljoen weg gaat aan inflatoire stijging van de rijks- uitgaven. Wil men nog iets nieuws doen en de begroting binnen de perken houden, dan zal men dus sterker moeten snoeien. Tenzij men alsnog bereid is de inkom sten op te voeren door belastingverhoging. Biesheuvel zal hierover dinsdag in zijn regeringsverklaring stellig geen misver stand laten bestaan. Maar het is nog de vraag of er nog wel zoveel te besnoeien valt. Prof. Steenkamp de grondlegger van het kabinet-Biesheuvel heeft tijdens zijn informatiewerk de heren al voorge houden, dat de citroenpers niet eindeloos sap blijft geven. De begroting is op een gegeven moment uitgeknepen en dan moet er naar andere middelen worden omgeke ken. Daar komt nog bij, dat het effect van de meeste bezuinigingen pas op langere termijn zichtbaar wordt. Men kan wel to neelgezelschappen of orkesten gaan op heffen door de subsidiekraan dicht te draaien, de afvloeiing van het personeel blijft echter nog het nodige geld kosten. Zo komt het dat de besnoeiing van cultu rele en maatschappelijke subsidies volgend jaar niet meer dan 16 miljoen oplevert tegen 40 miljoen in 1975. Zo moet de ver laging van het accres in de uitgaven voor kinderbescherming in 1975 12 miljoen op leveren, maar is zijn effect volgend jaar nog maar 3 miljoen. Het zit er dan ook dik in dat het kabinet straks op Prinsjesdag (dit jaar voor het laatst op de derde dinsdag in september) toch nog met belastingverhogingen moet komen om de begroting sluitend te krij gen. Het totale bezuinigingsplan-Nelissen heeft in 1972 een effect van 887 miljoen, maar het rendement Is pas in 1975 groter dan één miljard. Drees en Geertsema zul- H^/VVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVXA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV' *VVVVVVVVVVVVWV\AA/VVVVVVVVWVV\AnA/VVVVVVV\/VVVVV\/VVV\/VVVVV\A/VV\/VVVVVVVVV\/VVl/VVVV\/VVVVVV\A/V\r Hitler-medailles. De politie van München heeft gemeld dat 41 Hitler-medailles in beslag zijn genomen bij handelaren in tweedehands artikelen. Het is in West- Duitsland bij de wet verboden om af beeldingen van Hitler te verkopen. ALGIERS. (AFP) Het Algerijnse mi nisterie van Volksgezondheid heeft be kendgemaakt, dat er zich in het grensge bied met Marokko enige gevallen van cholera hebben voorgedaan. De patiënten zouden na isolering zijn behandeld en her steld. Reizigers van en naar Marokko en Spanje moeten een inentingsbewijs kun nen overleggen. DJAKARTA. Indonesische kranten speculeren over wijzigingen in het kabi net en de leiding van de strijdkrachten. Volgens de Engels-talige „Djakarta- Times” zou de chefstaf van de strijd krachten, generaal Panggabean, een chris- In de zandvlakten bij Sjiraz werd een speciaal vliegveld voor de feestelijke gelegenheid aangelegd. Het zal niet zo kostbaar zijn als het nieuwe Schiphol, want de ar beidskrachten in een land met mil- baarder toont ten aanzien van de totstand koming van een akkoord over een her opening van het Suezkanaal. De expert inzake het Midden-Oosten van het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft ruim drie uur van gedachten gewisseld met de Israëlische eerste-minis- ter. Het onderhoud werd onder anderen bij gewoond door de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, met wie Sisco eerst een inleidend gesprek had gehad. De besprekingen worden maandag voortgezet. SOvTe HJNIE Marihuana. De voorzitter van de Ameri kaanse regeringscommissie voor marihu ana en het misbruik van verdovende middlen, Raymond Shafer, heeft op een persconferentie gezegd dat hij graag zou zien dat men in de VS een meer tole rante en minder emotionele houding zou aannemen tegenover het gebruik van marihuana. Dit zijn de wrakstukken van het Ja panse passagiersvliegtuig, dat gisteren met 162 inzittenden is neergestort. Er zijn geen overlevenden. Het is de grootste vliegramp tot nu toe. Het toestel kwam in botsing met een mili tair vliegtuig, waarvan de piloot zich wist te redden met zijn schietstoel. Deze militaire vliegenier is in hechte nis genomen. DIT ZIJN niet de enige deskundigen die hun zeker niet charitatieve dien sten komen verlenen: Baccarat zal het glaswerk verzorgen, Cerealine het por selein, Norbert Havilland de koppen en schotels, Porthault het linnen, George Truffaut de tuinarchitectuur en de bloemschikking, om maar een paar exclusieve namen te noemen. De wereld mag van dit alles meege nieten uiteraard op afstand. Achter de blauwgrijze kijkkast of via de kran ten. Journalisten worden onderge bracht in twee voor die gelegenheid gebouwde hotels (kosten ruim honderd miljoen gulden). Na twee dagen van feestvieren in de woestijn zou gemakkelijk verveling kunnen ontstaan onder de majesteite lijke en andere hooggeboren gasten, die het dan in de grote tentsalon met hazardspelen ook wel voor gezien zul len hebben. Daarmee is rekening ge houden: per vliegtuig niét over de voor het woestijnfuifje aangelegde weg van zestig kilometer lengte reist het gezelschap af naar Teheran om daar nog twee dagen door te feesten. MARKIEZEN/ ZON NESCWERMEN RDHUIKEN/LUXAFLEX JALÖUZIEEN MIOOENHAVCNSmAATZT IJMWtXM «fSO-WIO» NA1&0OUUR MSW-btM Wie zo goed als zeker niet vervangen zullen worden zijn minister Wardana van Financiën, Soemanti van Mijnbouw, Widjo- jo van het Nationale Planbureau en Soe- tana van Openbare Werken. Volgens de meeste Indonesische zegslieden kunnen echter alle andere ministers eventueel worden gewipt. Ook wordt nog een heel gevecht ver wacht om de aanwijzing van de leden van het nieuwe parlement, voornamelijk bij de zegevierende Golkar. De president wordt daarover achter de schermen door verschillende politici en militairen, die al len hun eigen belangen hebben, geadvi seerd. Honderd parlementariërs moeten, volgens de grondwet, door de president worden aangewezen. Andere Arabische landen als Libanon, Saoedi-Arabië, Marokko en Tunesië stuur den evenmin regeringsleiders. De Arabi sche top heeft precies één dag geduurd. President El Assad van Syrië keerde gis teren al naar zijn land terug. Zijn Egyp tische ambtgenoot Sadat zou vandaag naar huis gaan. President Nimeiri van Soedan heeft gisteren het over de Soedanese officier Hassan gevelde doodvonnis omgezet in twintig jaar gevangenisstraf. Het was de eerste maal sinds zijn terugkeer aan de macht dat Nimeiri gratie verleende aan iemand die wegens zijn aandeel in de re cente mislukte staatsgreep ter dood was veroordeeld. CAIRO (AFP, Reuter en AP) De leiders van vijf Arabische landen hebben Jordanië gewaarschuwd geen aparte vredesovereenkomst met Israel te sluiten. De Jordaanse maatregelen tegen Palestijnse guerrillastrijders werden veroordeeld. Dit gebeurde in de Libische hoofdstad Tripoli, waar de leiders van Egypte, Syrië, Libië, Noord- en Zuid-Jemen bijeenkwamen. Intussen heeft de Sovjet-Unie verwijten tot China gericht over het „veelbetekenen de zwijgen” van de Chinese pers ten aan zien van de communistenvervolging in Soedan. Het persbureau Tass verklaarde dat de Chinese pers zich beperkt heeft tot de te vreden constatering dat de Soedanese strijdkrachten de „putsch-kliek” hebben vernietigd en dat terwijl de hele com munistische en arbeiderswereld protes teert „tegen de bloedige terreur in Soe dan, waar de communisten en patriotten worden gearresteerd en veroordeeld”. Soedan heeft bij de Sovjet-Unie gepro testeerd tegen de „bevooroordeelde en on eerlijke Russische campagne, die het Soe danese volk en haar revolutie schaadt”. Radio-Omdoerman meldt dat de Russi sche ambassadeur in Chartoem is ontbo den door majoor Aboe al Qasim Hasjin, een lid van de Soedanese Revolutionaire Raad. In de steden en dorpen van de Sovjet- Unie zijn, aldus meldt het Russische pers bureau Tass, massabijeenkomsten gehou den uit protest tegen de „bloedige terreur in Soedan”. In de fabrieken, landbouw coöperaties en universiteiten overal in het land eisten arbeiders, boeren en weten schapsmensen beëindigen van „de moord partijen en onderdrukking”, aldus Tass. ten-Batak met sympathieën voor de klei ne christelijke partij „Parkindo”, wor den vervangen door zijn ondergeschikte generaal Umar Warihadinata. Onder het motto „wat men van ver haalt is lekker” zijn koks van het exclusieve Parijse restaurant „Maxim” aangetrokken om te ko men kokkerellen. Hun heen- en te rugreis zullen deze Franse keu- kenprinsen niet liftend hoeven af te leggen. (Een vliegreis Parijs- Teheran vice versa kost zo’n 3000 in de Scandinavische landen, zo meldde onze redacteur in Stockholm deze week, groeit de weerzin tegen deelname van Noorse, Zweedse en Deense leden van vorstelijke huizen aan het feest, dat bedoeld is om het 2500-jarig bestaan van het Perzische hof te vieren. Kamperen maakt hongerig, zo als elke padvinder zal weten te vertellen. Er gaan dan ook enkele versnaperingen mee naar Perse- polis. Uiteraard geen dijkerskost, meer het betere smikkelwerk, zo als bijvoorbeeld de vijftig ton ka viaar (een kwart van Irans jaar lijkse produktie). Terzijde: ka viaar kost hier 29 per ons; in één ton gaan tienduizend onsjes. Naar verluidt, was Sisco de meeste tijd aan het woord. Hij legde de nadruk op het belang van een doorbreking van de impasse ten aanzien van het Suezkanaal zonder overigens met nieuwe voorstellen te komen. Egypte wenst in het kader van een tijdelijk bestand als inleiding op een volledige ontruiming van de door Israel bezette Arabische gebieden, dat de Israë lische troepen zich circa honderd mijl van het kanaal tot ocstelijk van El Arisj te rugtrekken en dat Egyptische troepen de vrijgekomen strook mogen bezetten. Israel daarentegen wil hooguit 10 tot 15 mijl van het Kanaal wijken, maar dan in het kader van een bestand voor onbe paalde tijd en op voorwaarde dat er geen Egyptische (of Russische) troepen het Suezkanaal zullen oversteken. MILAAN (AP) Een 56-jarige Ita liaan zal in Milaan voor de rechter moe ten verschijnen op beschuldiging van het „medeplichtig zijn aan prostitutie”. De man is een straatverkoper die met zijn karretje langs de bordelen gaat en de dames koffie, frisdranken en broodjes verkoopt. t If t PRETORIA (Reuter). Een groep van 28 vooraanstaande Zuidafrikaanse hoog leraren en lectoren heeft in een verklaring de volledige politieke integratie van de twee miljoen Zuidafrikaanse kleurlingen (mensen van gemengd ras) bepleit om een rassenconflict te voorkomen. Integratie bjj de maatschappelijke omgang zou niet verplicht moeten zijn, maar op basis van vrijwilligheid kunnen gebeuren. Onder de ondertekenaars van dit voor Zuid-Afrika revolutionaire voorstel zijn veel voorstanders van de grote lijnen van de apartheidspolitiek. Voor de kleurlin gen is een apartheidsbeleid van „gelijke ontwikkeling” met de blanken opgesteld. Ze zullen echter geen „huislanden” krijgen, zoals de Bantoes, en de regering in Pre toria is ook gekant tegen integratie op welk niveau dan ook in de blanke Zuid afrikaanse samenleving. Tegen deze poli tiek richt zich het pleidooi van de 28 aca demici. Ze wensen dan ook volledige burger rechten voor de kleurlingen. Dat betekent volgens hen overigens geen gedwongen maatschappelijke integratie. Openbare diensten en recreatiegelegenheden moeten geleidelijk zonder onderscheid door blan ken en kleurlingen worden gebruikt, maar afzonderlijke woonwijken en scholen hoe ven niet per sé te verdwijnen, aldus de academici. „De mate van het maatschap pelijk contact, dat geleidelijk tussen blan ken en kleurlingen zal ontstaan, is een kwestie van ieders persoonlijke vrije keuze”, zo menen de ondertekenaars. Het toestel een tweemotorige Nord- Atlas was met 32 militairen, vier val- scherminstructeurs en een bemanning van drie leden van de luchtmachtbasis bij Pau opgestegen voor een oefening in het para chutespringen. Toen juist twee mannen boven het oefenterrein uit de machine wa ren gesprongen om de windsnelheid te be palen, brak in een van de motoren brand uit. De bemanning probeerde het toestel nog aan de grond te zetten, maar voor het zover was stortte het vliegtuig neer en ontplofte. De parachutisten die zich nog aan boord bevonden, zagen geen kans het toestel bijtijds te verlaten. Alleen al voor de verbindingen vanuit Iran met de verschillende hoofdsteden elders is een ultra modern communicatiesysteem op gezet dat 1 miljard gulden kost. (Lees 1.000.000.000 gulden). Ook bij de veiligheidsdienst zouden wij zigingen op komst zijn. De derde man van de „Hankam” (veiligheidsdienst van de strijdkrachten) zal vrijwel zeker worden vervangen. Zijn ontslag zou volgens som migen verband houden met de kritiek die hij op het leger heeft gehad. Volgens hem is twintig tot dertig percent onbetrouw baar en koestert nog steeds sympathie voor denkbeelden van wijlen president Soekarno en de PKI. De „Djakarta Times” suggereert dat de generaal wel een „belangrijke positie in het buitenland” zal krijgen. Er is voor lopig keuze genoeg, want er zijn zestien ambassadeurs aan vervanging toe. Een van hen is de Indonesische ambassadeur in Den Haag, Taswin Prawiranegara. Vol gens ingewijden zou hij echter voorlopig niet worden vervangen. DIT ZIJN enkele gegevens over het sjah-feest, dat in Persepolis, de oude hoofdstad van het Perzische rijk, zal worden gevierd en dat vier dagen zal duren. Voor huisvrouwen die in ver band met de tegenwoordig snel stij gende prijzen moeite hebben om rond te komen is het misschien aardig om zo in het groot eens mee te kunnen rekenen: Daar heeft men trouwens alles bij de hand, de sieraden van Farah Dibah, waaronder een diadeem (1,1 miljoen gulden), een broche (1 miljoen gulden) de diamanten oorhangers (slechts 180.000 gulden waard) dit alles zo sma kelijk beschreven door het Westduitse blad „Stern”. Intussen kunnen de gasten genieten van de filosofieën van hun gastheer die onder meer van mening is dat het mi litaire apparaat in een land van zo eminent belang is „want de meest ele mentaire menselijke behoefte is vrede en zekerheid. In sommige opzichten is de behoefte aan zekerheid zelfs nog be langrijken dan de drang naar voldoen de voedsel en behuizing want ze is er de voorwaarde toe, dat mensen zich met voedsel en behuizing kunnen be zighouden.” Vrede en zekerheid. De Iraanse schrijver Bahman Nirumand citeert in zijn boek „Perzië” een reisverslag in het tijdschrift „Khandaniha.” De repor ter is „getuige van afgrijselijke scènes van menselijke misère. Met eigen ogen zie ik opgroeiende kinderen, mannen en vrouwen bij gebrek aan medicame- ten en voedsel door honger en ontbe ring langzaam wegkwijnen. Ik ken ge zinnen wier grootste wens een stuk brood is, ik ken beschaamde vrouwen en meisjes die maandenlang hun huizen niet verlaten, omdat het hun aan de meest noodzakelijke kleding ont breekt. Ik ken kinderen tot skeletjes vermagerd, die jarenlang naakt als wormen in de modder rondwentelen en zich voeden met onkruid en rotte vis.” Het boek van Nirumand (uitgegeven door De Bezige Bij in Amsterdam) kan straks in oktober een waardevolle aan vulling worden op de feestverslagen uit Iran. Critici van het sjah-feest krijgen ove rigens te horen dat de tentenstad in Persepolis „veel toeristen zal aantrek ken.” Onder het motto: „Geniet van een stijl volle vakantie en slaap in het bed waar koning Boudewijn op heeft geslapen” vermoedelijk. 'y.sAct 7 t pp - w T’ JU

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3