Maariv: „Als Israel Suez-regeling toestaat” Topgesprek van vijf Arabische landen SADAT BELOOFT RUSSEN NAAR HUIS TE STUREN Soedan breekt met Moskou Zodra Pakistaans regime toestemming geeft Grote groep specialisten van de VN naar Pakistan Zweedse nozems vallen speelholen aan Maanwandelaars tijdens uitstapjes kennelijk vermoeid AUTOSPOREN OP DE MAANBODEM Vallen en opstaan duidelijk op televisiescherm te zien Tien Basken veroordeeld Fa: B. ENGELENBERG In Soedan proces tegen huurling Rolf Steiner Japanse minister neemt ontslag na vliegramp Strafvermindering voor Calley verwacht begonnen MAANDAG 2 AUGUSTUS 1971 Wens Majesteit Druk In verlegenheid I mponerend Glooiend Gevaarlijk FILTRON SPUIT* en STOFMASKERS t Breuk OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN mprovisatie (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Een groep van 156 specialisten van de Verenigde Na ties zal op korte termijn voor advies en hulpverlening naar Pakistan ver trekken, zodra de Pakistaanse re gering officieel toestemming heeft verleend. Onder deze experts zal zich een groep van 73 waarnemers bevin den die, uitgerust met zendappara tuur voor dagelijks contact met het hoofdkwartier van de V.N. in Dacca, gestationeerd zullen worden op kri tieke punten in Oost-Pakistan. (Van onze medewerker voor ruimtevaart) HOUSTON De eerste twee maanexcursies van Scott en Irwin op zater dag en zondagmiddag, die voor een groot deel voor vele kijkers op de tele visieschermen te volgen waren, zijn een succes geweest, ondanks kleinere tegenslagen. Een succes op drie terreinen: menselijk waren zij adembe nemend, wetenschappelijk uiterst verrassend en veelbelovend en technisch gezien telkens weer verbluffend. Zaterdag trok de maanjeep bijna negen kilometer autospoor door het maanstof tussen ruig hooggebergte en een diep ravijn en zondag werd daar nog eens ruim tien kilometer aan toege voegd aan de voet van het Apenijnengebergte. TEL AVIV (Reuter en AFP) Het Israëlische blad „Maariv” meldt dat president Sadat van Egypte de Verenigde Staten beloofd heeft vierduizend Russische militairen technische adviseurs en specialisten niet inbegrepen naar de Sovjet-Unie terug te sturen als Israel akkoord gaat met een ge deeltelijke regeling voor de heropening van het Suezkanaal. Volgens het blad heeft president Sadat dit aanbod gedaan tijdens het onderhoud dat hjj veertien dagen geleden in Cairo had met Michael Sterner, hoofd van de af deling Egyptische zaken van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Ruim 13 uur t it (Van onze redacteur in Stockholm). STOCKHOLM. De hoofdstedelijke po litie in Zweden heeft de laatste avonden en nachten de handen vol gehad bij de ge vechten met gemotoriseerde nozems, zoge naamde „raggare”. Nadat deze groep van rond 300 voornamelijk bierdrinkende en autorijdende jongelui enige tijd geleden da oorlog heeft verklaard aan illegale speel- en pornoclubs, is het geen avond meer rustig geweest in het centrum van Stock holm. te >r id m ie in ids- joe- in ;een iken „Maariv” zegt dat betrouwbare waarne mers in Tel Aviv het Egyptische aanbod als een onbetekenende concessie beschou wen die volstrekt geen werkelijke conces sie van de kant van Israel rechtvaardigt, omdat er na het vertrek van de 4.000 Russische militairen toch nog altijd 12.000 15.000 Russische deskundigen in Egypte zullen blijven. Een grandioze verbetering ten opzichte van vorige maanlandingen was, dat een televisiecamera, opgesteld op de maan- auto, vanaf de aarde bediend werd. Bij voorgaande gelegenheden werd de camera door de maanwandelaars op een statief ge steld en moest men maar afwachten wat er te zien zou zijn. Enkele malen zijn de wandelaars geval len. Zij vielen eenvoudig om door de on gewone gevolgen van een abrupte bewe ging, zoals het weggooien van een stuk materiaal of slipten bij het te snel beetij- „Koning Hoessein zal altijd een agent van het imperialisme blijven. Onze groot ste wens is dat hij eens zal vallen door een kogel van een vrije officier van het Jor daanse leger”, aldus het Libische staats hoofd. gen van een helling doordat, als gevolg van de geringe zwaartekracht, de voeten minder vaste greep op de bodem hadden. De Wereldbank, door de publikatie in verlegenheid gebracht, liet daarop in ijl tempo een verslag opstellen samengesteld uit de rapporten van ook andere waarne mers van de bank dan dr. Van der Hey- den die een studie-bezoek aan Oost-Paki- van de maandwandelaars, maar wel dege lijk tevens van de onverwachte hardheid Zaterdagnacht werden tien politieagen ten gewond en een dertigtal Ragare gear resteerd tijdens een drie uren durend ge vecht dat in enkele centrale woonwijken plaatsvond. Meer moeilijkheden en gevechten wor- len verwacht, aldus een politie-woordvoer- der aangezien deze Raggare nu hun be huizing kwijt zijn. Auto-ongeluk. Mevrouw Gertrude Wond- reck, staatssecretaris van Maatschappe lijk Werk in Oostenrijk, is zaterdag bij een auto-ongeluk in het zuiden van Oos tenrijk om het leven gekomen. Weggespoeld. In het westen van Iran zijn als gevolg van zware regenval negen mensen om het leven gekomen. Twee dorpjes in de omgeving van de stad Nahavand werden vrijwel geheel weg gespoeld n n op ali dj de dt BURGOS (EFE). Het militair tribu naal in de Spaanse stad Burgos heeft tien Baskische nationalisten veroordeeld tot ge vangenisstraffen tussen 21 jaar en 6 maan den. Vijf van de veroordeelden zijn vrou wen. a t >ge- van mi- isti- ?ing aten niet ar irt Ei- :e- ar- erij De joi- iten den den De ge- 000. de C. nd. md ge ïnd ton lige i de van al- mi- :ge- iw ag ek de am (fl an er ad d- ie Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 Lo n. is L. t g TOKIO (Reuter) Het Japanse kabinet heeft vandaag het ontslag aanvaard van minister van Defensie Keikichi Masuhara, die de verantwoordelijkheid voor het vlieg tuigongeluk van vrjjdag op zich heeft ge nomen. De regering van Soedan heeft gisteren besloten de Soedanese ambassadeurs uit de Sovjet-Unie en Bulgarije terug te roe pen. De Sovjet-Unie en andere communisti sche landen hebben de laatste dagen scherpe kritiek geleverd op de „bloedige terreur” tegen communisten in Soedan na de mislukte staatsgreep. President El Nimeiri van Soedan heeft gisteravond verder de Soedanese Federa tie van Vakbonden en twee bonden van ambtenaren en onderwijzers ontbonden. Nimeiri heeft in zijn communiqué tevens meegedeeld dat de Soedanese vakbonden zullen worden gereorganiseerd „op revo lutionaire basis”. De vakbonden moeten voortaan duide- taak te voltooien. Slechts een heel enkele keer mopperden ze wat als ze van geolo gen of van technici in Houston opdracht kregen bepaalde materialen op te rapen of andere operaties uit te voeren. Bezoek. De voorzitter van de Birmaanse Revolutionaire Raad en regeringsleider, generaal Ne Win zal in augustus op uit nodiging van de regering in Peking een „vriendschappelijk en informeel bezoek” aan de Chinese Volksrepubliek brengen. Meer hulp. De Britse regering zal de ko mende jaren de hulp aan Indonesië uit breiden. Dit heeft de Engelse ambassa deur in Djakarta bij de opening van een Engelse rubberfabriek in Langkat, Noord-Sumatra, verklaard. Kabelbaan ongeluk. Bij een ongeluk dat zich heeft voorgedaan met de kabelbaan van Alagna Valsesia naar Belevedère aan de Italiaanse kant van de Mont Rose, zijn vier mensen om het leven ge komen. Twee cabines stortten plotseling naar beneden. De wetenschapsmensen die de excursie met de maanauto in Houston met onge woon intense belangstelling volgden, wa ren vooral verrast door het ontbreken van scherpe tekeningen in het maanlandschap. Zelfs de hoge bergen en heuvels hadden een glooiend karakter als in een duin landschap, de randen van kraters gingen veel vloeiender in de omliggende bodem over dan was vermoed en de Hadley-ril- le, de kloof aan de voet van het Apennij- nengeber gte, bleek een naar aardse begrip pen zachtmoedig geologisch karakter te hebben. Men had verwacht dat deze kloof een V-vorm zou hebben met een scherpe bo- demlijn. Maar deze bodem bleek een vlak ke strook tussen de vrij licht glooiende hel lingen te zijn. Voorts was het verrassend dat het indrijven van een grondboor zo moeilijk bleek te zijn. Dit was niet alleen het gevolg van het ongewone werkmilieu Gehoopt wordt dat hun aanwezigheid de conflicten tussen de Bengalezen en de Westpakistaanse troepen zullen indammen Zo zwijgzaam als ze waren tijdens de tocht naar de maan, zoveel spraakwater bleken ze nu te hebben tijdens hun excur sies. Houston had trouwens om een voort durend gesproken verslag van hun erva ringen gevraagd. CAIRO. (AP) Enige uren voordat in de Soedanese hoofdstad Chartoem het pro ces begon tegen de Westduitse huursol daat Rolf Steiner stond in de Egyptische krant „Al Achbar” een vraaggesprek met deze man. die gearresteerd werd wegens «jjn activiteiten onder de opstandige bewe ging in het zuiden van Soedan. Volgens president Jahja Khan van Pa kistan is een oorlog tussen zijn land en In dia „zeer dicht nabij”. Khan zei dit in een interview met «es televisieploegen. De maanwandelaars Scott en Irwin zelf waren diep onder de indruk van hun uit stapje. Telkens weer slaakten zij tussen het moeizame werk door kreten van be wondering over het fascinerende terrein, omringd door bergen, doorsneden door een ravijn en bezaaid met kraters en rotsblok ken. Nu en dan kon er wel een grapje af, maar over het algemeen waren ze bijzon der serieus, zowel in hun werk als in hun commentaar. NEW YORK (DRA) De levenslange gevangenisstraf waartoe de 27-jarige Ame rikaanse luitenant William Calley in ver band met zijn aandeel in het bloedbad in My Lai is veroordeeld, zal tot 20 a 30 jaar worden verminderd. Dit meldt vandaag het Amerikaanse weekblad „Newsweek” Het blad verwacht dat luitenant-generaal Albert Connor, bevelhebber van het derde leger en belast met de behandeling in ho ger beroep binnen enkele weken zijn be slissing bekend zal maken. Sinds zijn veroordeling staat Calley onder huisarrest. Als zijn opvolger is benoemd de 65-jarige Naomi Nishimura. Het ongeluk, dat van 162 mensen het leven eiste, werd veroor- baakt doordat een straaljager van de Ja panse luchtmacht tegen een Japanse Boeing vloog. Premier Sato heeft beloofd, dat de gezin nen van de slachtoffers een schadeloos stelling zullen ontvangen en dat er stren gere maatregelen ter beveiliging van de luchtvaart zullen worden genomen By het topoverleg van de vijf Ara bische landen, Egypte, Syrië, Libië en Noord- en Zuid-Jemen in Tripoli, dat zaterdag eindigde, was ook de Pales tijnse guerrillaleider Jasser Arafat (rechtsonder) aanwezig. Links op de foto Kadaffi (Libië), daarnaast (met tulband) Iriani (Jemen), vervolgens Sadat (Egypte), Assad (Syrië) en naast Arafat in het midden Rabei (Zuid-Jemen). Het ongenoegen van deze Hells Angels” is nu gebaseerd op de wraakneming van de speelsyndicaten. Deze hebben, zeggen ze, het onderkomen van de driehonderd jongeluieen oud kasteelin brand ge stoken. Een rokende ruïne is alles wat er nu van over is. Dit, nadat de Raggare elke avond de afgelopen week een andere speeldub hebben overvallen, de eigenaars hebben afgetuigd en de kassa meegeno men. Aanklachten werden niet ingediend omdat de werkzaamheden van veel dezer clubs illegaal is, maar volgens een politie- schatting heeft dit de „Raggare” meer dan 100.000 gulden opgeleverd. Gaddafi keerde zich ook heftig tegen de Arabische staatshoofden, die aan zijn uit nodiging voor de top geen gevolg hadden, gegeven. Hij wilde hen overigens niet met name noemen. Een koning weigerde te ko men omdat ik hem aansprak met „hoog- heid”en niet met „uwe majesteit”, aldus Gaddafi. Een ander staatshoofd, dat de ver moorde vrouwen en kinderen in Jordanië betreurde, had geweigerd een bataljon in fanterie te sturen om hen te verdedigen. Gaddafi is van mening dat sommige Arabische leiders misbruik hebben ge maakt van de leuze „eenheid in de Arabi sche gelederen”. Ze hebben die leuze ge bruikt om aan de macht te kunnen blij ven, zei Gaddafi. Daarvoor in de plaats moet voortaan de leuze „eenheid van doel einden” komen, zo vond de president. Over de economische en technische sa menwerking met Malta zei Gaddafi dat aan de Libische hulp geen voorwaarden zijn verbonden. Deze onderneming is bereikt door het initiatief van de Verenigde Staten, of schoon de vijftien leden van de Veilig heidsraad die op 20 juli van secretaris generaal Oe Thant het verzoek hadden ge kregen om zich over passende hulp voor Oost-Pakistan te beraden, nog de afgelo pen vrijdag terug rapporteerden dat zij geen overeenstemming hadden kunnen be reiken. De Amerikaanse regering heeft drie-en- een-half miljoen gulden ter beschikking gesteld voor de eerste fase van het V.N.- project de uitrusting en het transpor lijk hun doelstellingen omschrijven en de staat zal voortaan de arbeidersbeweging steunen, leiden en controleren. De Soedanese minister van Verkeer, Ahmed el Jakh, kreeg gisteren voorlopig huisarrest opgelegd omdat zijn naam voor komt op een lijst van ministers die na de mislukte staatsgreep een nieuwe regering hadden moeten vormen. Steiner werd door de correspondente van de krant in Soedan, Meriam Rubin, in zijn cel ondervraagd. Dit gebeurde met toestemming van president Nimeiri. Steiner, die al negen maanden geleden werd gearresteerd, zei in juli 1969 naar Zuid-Soedan te zijn gestuurd om inlich tingen in te winnen, dit op verzoek van een Westduitse voedsel- en landbouwor ganisatie waarvan hij de naam niet be kendmaakte. Steiner wilde niets vertellen over zijn opleiding van guerrillastrijders in Zuid- Soedan, waar de negerbevolking, die ten dele christen is, al jaren in opstand is tegen het noorden waar Arabieren wonen die de islam aanhangen. Volgens Steiner is Israel het land dat in het zuiden nationalisten opleidt en die bewapent „om problemen te scheppen en de aandacht van de Arabieren af te lei den. Het zal Israël natuurlijk een zorg zijn wie de burgeroorlog in Soedan wint”, aldus Steiner. De Duitser heeft als huursoldaat in Indo-China (met de Fransen), Korea, Al gerije, Iran en Afrika gevochten. Hij was een van de parachutisten die met de Fransen neersprong tijdens de invasie van Suez in 1956. Doordat de camera nu vanuit Houston gericht werd, werd een enorme weten schappelijke winst geboekt en werd het kijkspel voor de leek op het televisie scherm een ballet van dronken olifanten, een unieke belevenis. Over een afstand van 400.000 kilometers kon men nu op het televisiescherm tot in details zien hoe het maangruis eruit ziet, hoe stenen werden opgeraapt, hoe bodemmonsters werden geboord en hoe moeilijk kennelijk het lopen en het ver richten van ander werk op de maan is, ondanks, of misschien zelfs juist door, de geringe zwaartekracht. De rechtbank veroordeelde vijf Basken tot 15 jaar wegens „poging tot verraad”. De andere vijf kregen lichtere straffen wegens „medeplichtigheid aan verraad”. Een van de verdachten, Lucio Solaguren, zal behalve vijftien jaar wegens „verraad” ook nog zes jaar gevangenis wegens „ver ijdeld terrorisme” moeten uitzitten. De tien veroordeelde Basken zouden sa men met zestien landgenoten sinds 1966 in Baskenland hebben geopereerd, onder de naam „de geiten”. Naar de zestien anderen wordt nog ge zocht. Bij hun arrestatie zouden bij de tien Basken wapens en explosieven zijn aange troffen. Aanvankelijk was het proces voor publiek toegankelijk. Toen de rechters ech ter een van de verdachten uit de zaal liet verwijderen riep deze in het Baskisch leu zen naar het tribunaal, die vervolgens door de andere verdachten en een deel van het publiek werden overgenomen. Het proces is toen achter gesloten deuren voort gezet. stan hadden gebracht. Om de publikatie in „The New York Times” voor te zijn wer den exemplaren van dit verslag nog laat in de avond bezorgd bij de betrokken re geringsvertegenwoordigers in Washington. Gisteren werd ook bekend dat de econo mische attaché verbonden aan de Paki staanse ambassade in Washington ’ön ont slag had ingediend. In een vraaggesprek zei de attaché dat hij alle hoop heeft op gegeven dat president Jahja Khan zijn be leid ten aanzien van Oost-Pakistan zal wijzigen. Hij zei dat, wanneer niet snel op grote schaal wordt ingegrepen, ver wacht moet worden dat zeven tot tien mil joen inwoners van Oost-Pakistan door hon ger of ziekte om het leven zullen komen. De Libische president kolonel Moeam- mer Gaddafi heeft scherpe kritiek gele verd op koning Hoessein van Jordanië en op de staatshoofden van andere Arabische landen, die niet aanwezig waren op de Arabische topconferentie in Tripoli. Gaddafi zei op een persconferentie dat de vijf landen, die deelnamen aan het top- beraad Egypte, Syrië, Libië, en de beide Jemens geheime resoluties over de cri sis in Jordanië hebben aangenomen.” Deze resoluties zullen worden uitgevoerd „als de ontwikkelingen in Jordanië dat nodig maken.” Op de vraag of de geheime reso luties ook betrekking hebben op militaire interventie, antwoordde Gaddafi glim lachend: „dat is een kinderlijke vraag”. Wel zei hij dat hij militaire interventie n gedachten had toen hjj de staatshoofden van negen Arabische landen uitnodigde voor een topconferentie. Enkele malen zijn Scott en Irwin, zo als gezegd, op hun rondzwervingen geval len. Dat was ook eerdere maanwandelaars wel eens overkomen, maar niet zo dikwijls en niet zo voor het oog van de gehele toeziende wereld. In Houston maakte men zich nogal zorgen over deze capriolen, om dat het ruimtepak en het „levenspakket” op de rug van de ruimtevaarders gemak kelijk beschadigd kunnen worden, bijvoor beeld bij een val op een steen of bij de wat onhandige manoeuvre van het opstaan. Het liep allemaal echter goed af, mede dankzij het nieuwe type ruimtepak van de wandelaars, dat veel grotere bewegings vrijheid geeft. De maanwandelaars waren tijdens de uitstapjes kennelijk zeer vermoeid, maar wel opgewekt en vastbesloten om hun Hij zei dat de top alles had bereikt wat de Palestijnse verzetsbeweging verlangde. Na afloop van de Arabische top is een ge meenschappelijk communiqué uitgegeven, waarin Jordanië werd veroordeeld en in algemene bewoordingen maatregelen in het vooruitzicht werden gesteld als de Jordaanse regering de akkoorden van Cairo en Amman naar de geest en de let ter blijft verwerpen. De eerste maal, zaterdag, zijn Scott en Irwin 6 uur en 34 minuten buiten de maanlander geweest, waarin zij ongeveer acht kilometer in de maanauto hebben af gelegd. Ze reden met een snelheid tot twaalf kilometer per uur, iets minder dan de maximum-snelheid, maar veel meer dan men voor deze eerste rit had gepro grammeerd. Het tweede uitstapje, dat anderhalf uur te laat begon omdat allerlei technische problemen eerst moesten worden opgelost, duurde gisteren eveneens ruim zes uur, waarin ruim tien kilometer met de maan auto werd afgelegd. Nauwkeurige gegevens over tijden en afgelegde afstanden komen pas veel later ter beschikking. Vast stond evenwel dat alleen al het eerste uitstapje in wetenschappelijk opzicht veel meer vruchten heeft afgeworpen dan alle voorgaande maanreizen tezamen, al thans wanneer de Apollo-bemanning die vanavond de maan vaarwel zegt zaterdag avond het verzamelde materiaal op aar de weet af te leveren. teren van de specialisten naar Pakistan. De totale kosten worden echter op het drie- of meervoudige geschat en de Amerikaanse regering hoopt dat andere landen zullen volgen in de bestrijding van de kosten. Naar verluidt heeft de Amerikaanse re gering aanzienlijke druk op Pakistan uit geoefend om de VN-missie te aanvaar den. Washington zou hierbij gebruik ge maakt hebben van tactische verwi'zingen naar het feit dat van de ruim anderhalf miljard gulden die Pakistan jaarlijks aan hulpverlening ontvangt van een interna- temationaal consortium, 700 miljoen gul den wordt bijgedragen door de Verenigde Staten. Het consortium wordt geleid door de Wereldbank. Men moet nog nagaan wat de we tenschappelijke consequenties van deze ervaringen zijn. In de loop van zondag was niets meer overgebleven van het oorspronkelijke sche ma voor de maanexcursies. Het was trou wens tevoren bekend dat het draaiboek ditmaal zeer soepel zou worden gehan teerd en dat men zich niet aan een strak schema zou houden. Zo is het bezoek aan enkele kleinere kraters tijdens het tweede uitstapje uitgevallen omdat, de maanwan delaars de installatie van het wetenschap pelijk station nog moesten voltooien. Daar waren zij zaterdag niet aan toe gekomen. Waarschijnlijk zal ook het verloop van de derde maanexcursie vandaag heel anders worden dan in het programma stond. Nog onlangs raakte een Wereidbank- rapport over Oost-Pakistan uitgebracht door de enkele dagen geleden gepromo veerde Nederlandse econoom dr. Hendrik van der Heyden, in opspraak toen de New York Times de hand had weten te leg gen op zijn studie en aankondigde tot pu blikatie ervan over te gaan. Het rapport dat een weinig opgewekt beeld gaf van de toestand in Oost-Paki stan was op een bijeenkomst van het Tndia- consortium van de Wereldbank in Parijs mede de reden waarom het consortium be sloot de hulp aan Pakistan tijdelijk op te schorten. Ax W

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3