WORDEN VERDEELD VS voor toelating van China tot VN Luik in Apollo i lekte OMEGA Tot pensioen vol loon voor ontslagenen vanaf 57,5 jaar „WELVAART MOET BETER Mr. Biesheuvel in regeringsverklaring: Euvel opgelost Actie in Laos was mislukking Syrië dwingt vliegtuig uit Libanon tot landing Jongen bekent opendraaien van afsluiter Amerikaanse Senaat: Dr. A. Vondeling licht gewond bij autobotsing AFVLOEIINGSREGELING VAN GELDER: HET WEER Lonen en prijzen morgen weer vrij Ff - f AGENDA pagina 7 Verder in de krant DINSDAG 3 AUGUSTUS 1971 61e JAARGANG NUMMER 229 14 WAARIN UPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUTOEN Het woord is aan... MATIGING Meerderheid Gevolgen 4, 10 Minder warm In gasverdeelstation in Spaarndam (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De Verenigde Staten zullen voor de toelating van China tot de Verenigde Naties stem men, wanneer deze jaarlijkse kwes tie in het najaar weer door de Alge mene Vergadering wordt behandeld Maar minister van Buitenlandse Za ken William Rogers, die gisteren hier over een verklaring aflegde zei dat de Amerikaanse regering zich zal ver zetten tegen de uitwijzing van For mosa uit de Verenigde Naties. 2 3 7 7 9 9 11 11 11 13 De Omega Dynamic is een horloge dat echt lekker op de pols zit. DoedeOmega Dynamic eens om en ontdek het zelf. En het uurwerk? Het merk Omega op de wijzerplaat zegt genoeg! In verschillende kleuren leverbaar. Vanaf f 185,-. Haarlem-Grote Houtstraat 63 Amsterdam - Kalverstr. 121 -123 Rotterdam-Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 Den Haag-Lange Poten 9-11 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal f 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Veel bewolking met op de mees te plaatsen regen of onweer. Morgen overdag perioden met zon en bijna overal droog. Over wegend matige, naar zuidwest of west ruimende wind. Minimum temperaturen ongeveer 14 gra den, maxima morgen rond 21 graden. I BON I I I I I l Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM/VELSEN De grafische en industriële vakbonden zijn vol lof over de afvloeiingsregeling bij Van Gelder Papier, die morgenmid dag aan het personeel bekend zal worden gemaakt. De regeling gaat met terugwerkende kracht tot 1 januari in en zal gelden tot 31 december vol gend jaar. Wettelijke opzegtermijn: drie maanden. Het is nog lang niet zeker, zo zei een directiewoordvoerder vanmorgen, dat de afvloeiingsrege ling betrekking zal hebben op 1.300 mensen. Dat aantal zal er in het meest ongunstige geval uit moeten, het verloop dan nog buiten beschouwing ge laten. IJmuider Courant (Zie verder pagina 4). ADVERTENTIE (Zie verder pagina 11) (Van onze correspondent) WILLIAM ROGERS Luidsprekers AAN HET STRAND NAAM ADRES Tot aan het pensioen het volle loon, SIEBEL JUWELIERS Deze krant bestaat uit veertien pagina’s Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Benjamin Franklin: Kortwiek uw kippen en uw illusies, zodat ge niet achter hen aan be hoeft te hollen. De economische groei heeft een hoge prioriteit, aldus premier Biesheuvel, maar niet tot elke prijs. De milieubescherming zal in de nieuwe regering alle aandacht krijgen. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Plaatselijk nieuws 4, 5, Weerrapport Beeldverhalen K unst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looi), onderdirecteur (Van onze redactie economie) Verwachting van het K.N.M.I. tot woens dagavond 6 zal afstemmen. Daarbij zal voor dringen de nieuwe voorzieningen ruimte moeten worden geschapen door beperkingen el ders. Met deze maatregelen, ondersteund Peking heeft al bekendgemaakt dat het zal weigeren tot de Verenigde Naties toe te treden, zolang Formosa er lid van is, omdat de Chinese regering Formosa als deel ziet van China. Het belang van de wijziging van het Amerikaanse standpunt is dat de Amerikaanse regering nu niet langer de claim van president Tsjang Kai Sjek onderschrijft, dat hij zich de legitie me vertegenwoordiger acht van ook het Chinese vasteland. Formosa, ook Taiwan genoemd, heeft bijna onmiddellijk na de bekendmaking van Nixons plannen om een bezoek aan Peking te brengen, de economische gevol gen van deze politieke ontwikkeling ge voeld. In 1967 heeft dr. Vondeling bij een auto- ongeluk in Buitenpost ernstig letsel opge lopen. Zijn herstel heeft toen geruime tijd geduurd. zou- De gaat BEIROET (AFP) Een lijnvliegtuig van de Libanese maatschappij ..Middle East Airlines" is vandaag gedwongen tot een landing op het vliegveld van de Syrische hoofdstad Damascus. TE:- Daarna kunt u mij noteren als de afstoting moest worden uitgesteld. Twee uur later dan men van plan was werd deze operatie na een intensief onder zoek toch met succes uitgevoerd. De astronauten hebben niet in direct levensgevaar verkeerd, hoewel de affaire in sterke mate deed denken aan het drama van de Sojoez-11 op 30 juni. Voordat de maanlander kon worden af gestoten, moesten de luiken tussen de beide ruimtevaartuigen en de verbindingstunnel worden gesloten en moest deze tunnel wor den ontlucht. Het bleek evenwel, dat ook na geruime tijd de druk niet terugviel Men kon echtei geen lek vinden. De twee luiken werden geopend en opnieuw gesloten, waarna het euvel bleek te zijn opgeheven. Waarschijnlijk is één van de luiken niet goed gesloten geweest. (Zie verder pagina 3). De VS stellen zich, met andere woorden, op het standpunt van een „twee China’s”- positie. Een eerste reactie van het Formosaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ver meed commentaar op het aangekondigde nieuwe Amerikaanse standpunt. De verklaring van minister Rogers be- Op dit moment gaat al 60 percent van de groei van het nationaal inkomen naar hogere belastingen en sociale verzekeringspremies. De regering moet ervoor zorgen dat het niet erger wordt, dat er een aanvaardbare ruimte blijft voor particuliere con sumptie en voor de groei van particuliere investeringen. De onweersstoring die vanmiddag over ons land trok wordt morgen I gevolgd door wisselende bewolking met nog een kans op een bui. Tijde lijk vrij krachtige zuidwestelijke wind. Temperatuur ongeveer 20 gra den. zeewater 18 graden. Na morgen weer stabieler weer. MIDDENMEER Bij een aanrijding op een wegkruising in de Wieringermeer is dr. ir. A. Vondeling vanmorgen licht ge wond geraakt. Zijn echtgenote en twee bij hem in de auto zittende kinderen, een meisje van 14 en een jongetje van 12, afsluitluik van de Apollo, waardoor moesten, eveneens met lichte verwondin gen. naar het centrale ziekenhuis in Alk maar worden vervoerd. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Haarlemse recherche heeft gistermiddag een 14-jarige jongen uit Haarlem Noord aangehouden die heeft be kend in het in Spaarndam gevestigde ver deelstation, de afsluiter tussen de hoge- druk- en lagedrukkraan van de gasleiding te hebben opengedraaid. De druk in de leidingen steeg daardoor van 0,3 atmosfeer tot 2, en er ontstond over het gehele dorp gevaar voor gasont ploffingen. In tientallen huizen raakten geisers kapot en deden zich kleine ontplof fingen en keukenbrandjes voor, terwijl veel gas ontsnapte. De jongen, die 5 kilometer van het ver deelstation woont, verklaarde dit al spe lend te hebben gedaan, waarbij hij zich niet bewust was van de mogelijk ernstige gevolgen. Hij is na het verhoor aan zijn ouders teruggegeven. Inmiddels heeft het GEB maatregelen genomen om te voor komen dat onbevoegden de betrokken af sluiter kunnen bedienen. vatte geen verrassingen. In Washington werd na de bekendmaking van president Nixons voorgenomen bezoek aan Peking aangenomen dat de Amerikaanse regering het standpunt ten aanzien van de toelating van China zou wijzigen, zonder dat ze Formosa zou opofferen. Aangenomen werd ook dat dit onderwerp van gesprek is ge weest tussen dr. Henry Kissinger en de Chinese premier Tsjoe En Lai tijdens hun marathonbesprekingen in Peking. Ernstig gewond werd mevrouw G. uit Santpoort, die naast de in Nairobi (Kenya) woonachtige mevrouw P zat in een door deze bestuurde Alfa Romeo. Mevrouw P. reed op de kruising de voorrangsweg op, toen uit de richting van de Afsluitdijk de heer Vondeling in zijn Volvo kwam aan rijden. Er ontstond een botsing, waarbij beide auto’s onherstelbaar beschadigd wer den. Er is een vrij ingewikkelde regeling bereikt voor het weduwen- en wezen- en het ouderdomspensioen, die gunstig is voor alle betrokkenen. De bijdrage voor jubilea, studiekosten en sollicita- tieverlof is eveneens geregeld Wie een andere dienstbetrekking aanvaardt krijgt 7 percent van zijn jaarinkomen aan verhuiskosten met een minimum van f 2000. Tenslotte zal Van Gelder voor iedere werknemer, die ontsla gen wordt, 125 reserveren ter beste ding in bijzondere gevallen. (Van onze ruimtevaartmedewerker) HOUSTON Na een feilloze start van de maan en een koppeling tussen maanlander en Apollo-moederschip in de ruimte, heeft zich vannacht een probleem voorgedaan bij het ontkop pelen van de maanlander. Men vrees de, dat er een lek was ontstaan in het (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De welvaart moet rechtvaardiger worden verdeeld. Dat is het uitgangspunt van het kabinet-Biesheuvel, zoals de premier dat van middag in de regeringsverklaring bekend heeft gemaakt in de Tweede Kamer. Het kabinet kan pas van anderen medewerking vragen bij het be strijden van de geldontwaarding, als het zelf vooraan loopt, zo zei de pre mier. Dat betekent: herwaardering van de overheidsuitgaven, bezuini gingen waar dat maar kan en afstappen van het standpunt dat alle priori teiten uit het verleden onaantastbaar zijn. Het is niet uitgesloten dat het aantal ontslagen aanzienlijk lager komt te liggen, afhankelijk van de herstructureringsplan nen die nu nog in studie zijn, aldus de woordvoerder. Hoeveel er met de af vloeiingsregeling gemiddeld per werkne mer gemoeid is, valt nog niet te becijferen, zo zei hij. De regeling houdt onder meer in: door een monetair beleid, kan de basis worden gelegd voor een herstel van ge zonde sociaal-economische verhoudingen. Dit vormt ook de basis voor het handha ven van de werkgelegenheid op langere termijn: een van de belangrijkste doel stellingen van het kabinetsbeleid. Het kabinet is door het beeld van de voortwoekerende inflatie u itermate ver ontrust. Vooral ook omdat de nadelige gevolgen niet tot het heden beperkt blij ven. Inflatie dreigt op den duur te ont aarden in een proces dat zichzelf versterkt. Daarbij liggen economische ontwrich ting en werkloosheid in het verschiet, in het bijzonder voor de economisch zwak keren in de samenleving, zoals gehandi capten, ouderen en degenen die genood zaakt worden van beroep te veranderen. 4} Dooihal-- wat mei od wordt M BB OBB BB MBS BB BB BB BB BB Vijf van de zes Japanse scheepvaartlij nen die op Formosa voeren, hebben prak tisch van de ene dag op de andere hun diensten gestaakt. Amerikaanse en buiten landse ondernemingen hebben voorgeno men investeringen in Formosa in te trek ken. De Amerikaanse regering die de zetel van Formosa in de Verenigde Naties steunt, maar nu op grond van de redene ring dat de regering van Tsjang Kai Sjek na twintig jaar beschouwd moet worden als de de facto vertegenwoordiging van zo’n 14 miljoen mensen, zal zich wellicht verplicht voelen om zich beperkt garant te stellen mocht de economie van Formosa alarmerend teruglopen. (Zei verder pagina 3.) De premier kondigde verder krachtige maatregelen aan om de aanhoudende overbesteding te keren, die tot uiting komt in spanningen op de arbeids- en kapitaalmarkt, in sterke loon- en prijs stijgingen en in een tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans van twee miljard gulden. De komende kabinetspe riode zal dan ook in het teken roeten staan van een matiging in de groei van de bestedingen. De premier deelde mee dat het kabinet zijn budgettaire beleid op die matiging DEN HAAG. Met ingang van morgen zijn lonen en prijzen weer vrij. De loon maatregel wordt met terugwerkende kracht tot 9 december af geschaft. De prij zen worden ongemoeid gelaten totdat het conjunctuur-politiek instrumentarium, waarom de vorige regering heeft gevraagd, vastligt in een advies van de Sociaal-Eco- nomische Raad. Voor de prijzen betekent de afschaffing van de beschikking juri disch een absolute vrijheid. Ook loonkos ten mogen nu worden doorberekend, zo verzekerde vanmorgen een woordvoerder van minister Langman van Economische Zaken. Afhankelijk van leeftijd en dienstja ren maximaal 5 jaar aanvulling op de werkloosheidsuitkering of op even tueel lager loon uit een andere dienst- Het is nu vrijwel zeker dat er in de Algemene Vergadering een meerderheid van stemmen behaald zal worden voor China’s toelating, maar geen meerderheid om Formosa uit de Verenigde Naties te stemmen. De autoriteiten daar lieten het toestel doorzoeken „in de hoop een belangrijk per soon aan boord aan te treffen" Dit is van welingelichte zijde in Beiroet vernomen betrekking voor ontslagenen die jon ger zijn dan 57,5 jaar. Die aanvulling houdt eveneens rekening met verho gingen die bij in dienst blijven den zijn gegeven (waardevast), werknemers om wie het hier kunnen ook een uitkering ineen krij gen. maar vanwege de belastingnade- len hebben de vakbonden dat afge raden. maandabonnee f 6,90 kwadaalabonnee ^2010 WASHINGTON (Reuter) Uit een gis teren gepubliceerd rapport van de Ameri kaanse Senaat blijkt dat de Zuidvietna- mese operatie in Laos die door Ameri kanen werd gesteund, een mislukking was. De aanval was gericht op de Ho Tsji Minh- route in Laos. „De actie was geen militair succes, zoals Amerikaanse en Zuidvietnamese functio narissen in die tijd wilden doen geloven”, aldus het rapport Verslaggevers meldden destijds al, dat de operatie niet geslaagd was. President Nixon noemde de actie Lam Son-719 „een mijlpaal in de ont wikkeling van Zuid-Vietnam" inclusief de verhoudingen die hij in dienst blijven zouden zijn toegekend, voor ontslagenen van 57,5 jaar en ouder. Hun pensioenrechten blijven onaangetast en de premies worden doorbetaald. in open Voor de eerste keer was het opstijgen van de maanlander op de televisie te zien. De camera, die dit registreerde was gemonteerd op de maanauto. Op de foto onder: het moment vlak voor de start, daarboven het ontbranden van de raketmotoren. Foto boven: „Falcon” gp weg naar het Apollo- moederschip. ;,i open enveloppe zonder postzegel opsturen naar IJmuider Courant Antwoordnummer 47 IJmuider

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1