Conflict in NMP Nederland komt om in zijn vuil spitst zich toe Anticonceptiva Directeur Stichting Vaste niet gratis Afvalstoffen ir. T. T'eeuwen: DE VISSEN HOEVEN NIET DOOD TE GAAN STELLA MARIS" NU „CONSTANCE „NIET EENZAAM TUSSEN MANNEN” Dessing wil schorsing van De Jong OP KORTE TERMIJN INGRIJPEN NODIG Drs. K. W. Buck staatssecretaris Westerbork doet Mevr. Van Veenendaal, nieuwe staatssecretaris van CRM: Vriend redt gezin het leven mee aan proef met Apollo 15 V olkshuisvesting DINSDAG 3 AUGUSTUS 1971 2 m in mim irnnnmmimnmn Chemisch afval in in nn m wn wn in CLANDESTIEN II Duizenden bezwaren (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het kabinet-Bies- heuvel zal binnenkort in de Tweede Kamer komen met een Wet op de Afvalstoffen, waarin een algemeen verbod zal worden vervat op het ver wijderen van afvalstoffen, tenzij een ontheffing is verleend. Dit onthef- fingsbeleid zal waarschijnlijk in han den worden gelegd van Gedeputeer de Staten op basis van een stelsel van voorwaarden ter behartiging van ge meenschappelijke belangen. In deze wet zullen ook worden opgenomen voorschriften voor de wijze van stor ten waarbij tevens eisen worden ge steld aan de aard van de te storten afvalstoffen. BELEID (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Ik ben zeker niet in de eerste plaats als vrouw op deze plaats gekomen, al vind ik het be langrijk dat er nu toch nog een vrouw in het kabinet is opgenomen. Mijn fractie had mij al dadelijk voor deze post naar voren geschoven, omdat de problematiek mij niet onbekend was. Ik heb er al in eerdere functies mee te maken gehad”. Kerkelijk nieuws tegen boorconcessie in Waddengebied R (Van onze Haagse rede •'♦i e) Hl H (Van onze Haagse redactie) MEVROUW VAN VEENENDAAL ENGELEN. Op de dag dat het gezin van caféhouder E. P. M. Bonnemayers uit Engelen (N.B.) met vakantie zou gaan, heeft een brand in het café „De Engel” voor ongeveer één ton schade aangericht. De familie man, vrouw en een 12-jarig zoontje, lag nog te slapen toen de brand uitbrak. Een vriend, die hen volgens afspraak ’s morgens vroeg kwam wekken ontdekte het vuur. Hij waarschuwde de slapenden, door zijn klompen door het slaaokamer- raam te gooien. DEN HAAG. Nederland zal in de ko mende decennia omkomen in het vuil, ten zij er op korte termijn maatregelen zullen worden genomen om aan dit steeds nij pender wordende probleem een halt toe te roepen. Het ministerie van Verkeer en Water staat heeft vorige week meegedeeld de in druk te hebben, dat nog veel afvalstoffen clandestien op de openbare wateren wor den geloosd. Aantoonbaar is dit niet, om dat er thans nog geen wettelijke meldings plicht bestaat. Er is ook geen controle op de verwijdering van wat voor afvalstof fen dan ook. Ook deze controle is pas mogelijk, als er wettelijke maatregelen zijn getroffen. De SVA onder andere heeft tot taak om de raamwetten, die wij op dit moment hebben, in te vullen tot in de details. Ons afvalstoffenprobleem is geen tech nisch probleem meer, maar een organisa torisch en financieel. „Onze afvalstroom wordt steeds groter. Het erge is, dat wij als Nederlands volk nog geen prioriteit hebben gesteld voor de oplossing van alle moeilijkheden. Wij zouden genoegen moe ten nemen met meer welzijn en met min der welstand, want de vissen hoeven niet dood te gaan”, aldus ir. Teeuwen. Vandaar, dat de voormalige staatssecre taris van Volksgezondheid, dr. Kruisinga, opdracht aan de SVA heeft gegeven een beleidsnota op te stellen. Daarin wordt gezegd, dat het nodig zal zijn om maatre gelen te treffen ter voortdurende controle en bewaking van water- en bodemveront reiniging. „Slechts hierdoor zal het mogelijk wor den de afvalproblematiek op radicale wijze aan te pakken. Zo kan worden aangeno men, dat via veel bestaande stortplaatsen ook juist afvalstoffen met een gevaarlijk en in hoge mate verontreinigend karakter in de bodem verdwijnen.” Het rapport noemt het vraagstuk van de chemische afvalstoffen een der moeilijkste onderdelen van de gehele afvalproblema- „De technologische ontwikkeling heb ben wij niet kunnen bijhouden, waardoor wij niet tijdig het probleem van de steeds groter wordende hoeveelheid afvalstoffen hebben onderkend. Geen instituut is op de hoogte van bijvoorbeeld alle proces technieken, die in ons land worden toege past”, aldus de directeur van de SVA, ir. T. Teeuwen. voorgesteld ons land in tientallen regio nale samenwerkingsverbanden in te delen, waardoor al die miljoenen tonnen afval zwaar gecontroleerd kunnen worden opge haald en vernietigd. De nota en het rap port over deze materie is de Kamer reeds aangeboden. Voor de verwerking van chemische af valstoffen denkt de SVA aan slechts twee of drie landelijke verwerkingsplaatsen. Naast de verbranding in speciaal daartoe van de burgers in ieder gebied afzonder lijk. De nieuwe staatssecretaris nota, die haar voorganger De bewindsman zal, nadat de zieken fondsraad daarover advies heeft uitge bracht, de mogelijkheid van opnemen van anti-conceptiva in het ziekenfondspakket nader bezien. Wèl zal worden bevorderd, dat de medische controle op het gebruik van bepaalde voorbehoedmiddelen deel zal uitmaken van het ziekenfondspakket. Aan de voorlichting over verantwoorde gezins vorming zal in de komende kabinetsperio de bijzondere aandacht worden besteed. het (en De heer Dessing was bij de Tweede-Ka- merverkiezingen op 28 april als Kamerlid voor de NMP gekozen. In het door vijf ge tuigen mede-ondertekende verzoek stelt de heer Dessing, dat hij, handelende onder dwang van een groep personen onder aan voering van het NMP-Kamerlid De Jong, genoodzaakt was zijn zetel aan deze af te staan. „Ik ben niet van plan mijn functie van fractievoorzitter van de Middenstandspar- tij in de Tweede Kamer ter beschikking te stellen.” Dit heeft de heer A. W. te Pas, voorzitter van de tweemansfractie van ge noemde partij, maandag in Den Haag ver klaard. Hij voegde hieraan toe het wat hij noemde interimbestuur van de Midden- standspartij, dat dit verzoek vorige week tot hem heeft gericht, niet als wettig be stuur te erkennen. Aldus de verklaring van de heer Te Pas, fractievoorzitter van de Middenstandspar- tij. „Osservatore Romano”. Half september zal het Vaticaan beginnen met een week- uitgave van de „Osservatore Romano” in het Duits. Tot nu toe verschijnt de offi ciële krant in het Vaticaan uitsluitend in het Italiaans. AMSTERDAM. Een van de oprichters van de Nederlandse Middenstandspartij, de heer M. P. A. Dessing uit Amsterdam, heeft meegedeeld dat hij bij de voorzitter van het Tweede-Kamerlid van de NMP, de ingediend om over te gaan tot schorsing van het Tweede-Kamerlid van NMP, de heer J. de Jong uit Vorden in afwachting van een nader in te stellen onderzoek door de commissie voor de geloofsbrieven. thuis zien. Heeft hij geen bezwaar ge maakt? Mevrouw Van Veenendaal: „Nee hoor, hij is al 15 jaar een werkende vrouw gewend.” Zij vertelt dat zij voordat ze als Kamerlid naar Den Haag kwam, beroeps- keuze-adviseur in Eindhoven was en dat zij naast haar raadswerk nog een aantal bestuursfuncties vervulde in diverse in stellingen op maatschappelijk terrein, on der meer voor de bejaardenzorg, de uit voering van de bijstandswet en de gezins- voorlichting. De investeringen om te komen tot een goede afvalverwerkingsmethode zullen in de miljoenen lopen, bedragen, die door ons allen als vervuilers zullen moeten worden opgebracht, om straks niet om te komen in onze eigen rommel. Nederland heeft nog 1000 vuilnisbelten waaron dagelijks ton nen afval worden gstort. Mevrouw S. van Veenendaal-van Meg- gelen is 53 jaar en sinds enkele dagen staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, speciaal belast met het maatschappelijk werk en de bejaar denzorg. Mevrouw Van Veenendaal betreurt dat zij de enige vrouw in het kabinet is, maar voelt zich tussen die 16 ministers en 12 staatssecretarissen toch niet eenzaam. „Ik was ook de enige vrouw in de Tweede- Kamerfractie van DS’70, zegt zij. „Trou wens ook in d e gemeenteraadsfractie van Eindhoven en de provinciale commissie van toezicht op de bejaardenoorden, waar ik lid van was, zat ik uitsluitend tussen mannen. Het is dus niet zo vreemd voor mij”. Mevrouw Van Veenendaal tekent aan dat het geen eenvoudige zaak is vrou wen voor dit soort werk te vinden. De mo gelijkheden zijn vaak beperkt omdat men door de kinderen aan huis is gebonden. De nieuwe staatssecretaris, die in Eind hoven woont, is via de AJC bij de poli tiek betrokken geraakt. Zij was lid van de Eindhovense gemeenteraad voor de P.v.d.A., een aantal jaren zelfs fractie voorzitster, waarbij zij zich vooral bezig hield met de uitvoering van de Bijstands wet en de bejaardenhuisvesting. Later richtte zij zij uit ongenoegen over de ont wikkelingen in de P.v.d.A. met drs. Van Stuyvenberg, nu staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, een nieuwe afdeling van DS’70 op. Mevrouw Van Veenendaal bracht drie dochters groot, die haar inmiddels enke le kleinkinderen hebben geschonken. Haar echtgenoot, technisch beambte bij Philips zal haar de komende jaren niet veel meer LEIDEN. Donderdag zal de vorig jaar in gebruik genomen synthese ra diotelescoop in Westerbork worden in geschakeld voor een gezamenlijk expe riment met de Apollo 15. Op de avond van die dag zullen de Apollo-astronau ten, op terugweg naar de aarde, en de Westerbork-astronomen gelijktijdig hun instrumenten richten op twee kosmi sche röntgenbronnen Scorpius X-l en Cygnus X-l. Op het beleid, dat zij denkt te gaan voeren, wil mevrouw van Veenendaal lie ver nog niet ingaan. „Ik heb nog maar nauwelijks de tijd gehad uit te vissen wat er allemaal in mijn portefeuille zit”, zegt zij. Wel wil zij kwijt dat zij bijzonder ge ïnteresseerd is in de zorg voor de bejaar den, de gehandicapten, de ongehuwde moeders en alles wat zich rond de Bij standswet afspeelt. „Ik heb mijn hele le ven altijd dat werk gezocht en gedaan dat mij met mensen in aanraking bracht. Ik hoop dat ook de komende vier jaar veel vuldig te kunnen doen” De heer Wiebenga wil met het gratis verstrekken van voorbehoedmiddelen aantal ongewenste zwangerschappen daarmee het aantal gevallen van abortus) verkleinen. Minister Stuyt verwacht ech ter niet dat het gratis beschikbaar stellen van de middelen daarop van invloed zal zijn. zorg van de bejaarden in hun eigen woon- en leefsituatie tegenover staat”, zegt zij. „We hebben te lang gedacht dat de be jaarden alleen in verzorgingstehuizen ge lukkig zouden kunnen zijn. Een eigen me ning is nooit gevraagd”. Mevrouw Van Veenendaal heeft de in druk dat de Bijstandswet redelijk functio neert, al zal die wet hier en daar nog wat bijgeschaafd moeten worden. Als Kamer lid heeft zij gestemd vóór de motie-Voogd, die vroeg om een pensioenregeling voor joodse oorlogsslachtoffers. Haar voorgan ger mr. Van de Poel heeft die motie nooit uitgevoerd, maar is met een groepsrege ling gekomen. Mevrouw Van Veenendaal: „Het kabinet zal op dit punt bepaald een beleid hebben te voeren. Dat is heel dui delijk.” Over de bezuinigingen, die het kabinet- Biesheuvel ook in haar sector wil doorvoe ren, wil mevrouw Van Veenendaal liever nog niet praten. Wel zegt zij: „Ik zie dat bezuinigingen niet als een stukje politiek hobbyisme. Er komen geweldige nieuwe taken op ons af. Daarvoor moet ruimte worden gemaakt. Met de belastingen heb ben we de grens zo langzamerhand be reikt. Daarom is een herwaardering van oude taken noodzakelijk”. Mevrouw Van Veenendaal ziet haar werk als staatssecretaris met optimisme tege moet. Van het kabinet-Biesheuvel verwacht zij dat het zich zal ontwikkelen tot een hecht team dat ongeacht de samenstelling ook naar buiten een eenheid in denken en werken zal demonstreren. Voor haar mag het kabinet dan ook best vier jaar blijven zitten. De laatst benoemde staatssecretaris van het kabinet-Biesheuvel heeft gisteren al een gesprek gehad met „zijn” minister drs. Udink. ’s Middags heeft het kabinet besloten drs. Buck voor te dragen waar bij typische woningbouwdeskundigen als ir. Schloesser uit Heerlen en adjunct-direc- teur Jansen van het Katholiek Instituut voor de Volkshuisvesting afvielen. Drs. Buck is gehuwd en vader van zes kinderen. Hij is een geboren inwoner van Kerkrade waar hij textielfabrikant is. Hij studeerde bedrijfseconomie in Til burg, waarna hij de politiek inging als raadslid van Kerkrade (14 jaar) en als wethouder (13 jaar). De heer Buck heeft als lid van het dagelijks bestuur van het industrieschap oostelijk mijngebied veel werk verzet voor de herstructurering van de oostelijke mijnstreek in Limburg. Sinds 1970 was drs. Buck lid van Provinciale Staten van Zuid-Limburg. Bij het voorlezen van de regeringsver klaring vandaag, zit de toekomstige staats secretaris nog niet bij het kabinet. Hij moet evenals drs. Westerterp 'Buiten landse Zaken) nog beëdigd worden door koningin Juliana. Drs. Westerterp miste het vliegtuig naar Porto Ercole, het va kantieverblijf van de koninklijke familie in Italië. De koningin wordt half augustus terugverwacht. De beide K.V.P. -staatsse cretarissen zullen daarna worden beëdigd. Drs. Buck, die 46 jaar is, was geduren de 13 jaar wethouder van Bedrijven, da economische en financiële aangelegenhe den van zijn gemeente. Hij legde om ge zondheidsredenen deze functie neer. Lange tijd was de heer Buck ook loco-burgemees- ter. De tanker „Constance”, die nog maar kort geleden onder de naam „Stella Maris” de voorpagina van vele kran ten in de wereld haalde wegens de voorgenomen dumping van chemisch afval is hier gekiekt in de Amster damse Petroleumhaven. In de haven werd een nieuwe lading chemisch afval aan boord genomen. DEN HAAG. „De kosten van voorbe hoedmiddelen zijn in het algemeen zo ge ring, dat niet aangenomen mag worden dat de omvang van het gebruik daardoor wordt belemmerd”. Dat antwoordt minis ter Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhy giëne) aan het Tweede-Kamerlid Wieben ga (P.S.P.), die hem had gevraagd voor behoedmiddelen gratis te verstrekken. Het Kamerlid vond opnemen in het ziekenfonds pakket de meest praktische oplossing. ingerichte installaties kan nog worden ge dacht aan: regeneratiemethoden, waarbij één of meer componenten uit het afval kunnen worden verwijderd; chemische destructie, waarbij door middel van che mische reacties afvalstoffen in minder ge vaarlijke of minder schadelijke stoffen worden omgezet; lozing in zee, voor zover de afvalstoffen door het zeewater kunnen worden geneutraliseerd: deponeren, even tueel na ingieten van de afvalstoffen in beton of bitumen. Deponeren kan plaats vinden hetzij op de bodem van de oceaan, hetzij op daartoe geschikte plaatsen op het vaste land. De SVA meent dat het pro bleem van het autowrakkenvraagstuk kan worden opgelost door het inrichten van een aantal provinciale en-of landelijke ontvangst- en verwerkingscentra. noemt de mr. Van de Poel over het bejaardenbeleid heeft op gesteld, een goed stuk werk. De daarin vervatte gedachte dat de bouw van ver zorgingstehuizen moet worden afgeremd om de bejaarden de kans te geven in de sa menleving te integreren, spreekt haar aan. „Mits daar een verhoging van de In 1970 produceerden we met zijn allen 3.335.000 ton vuil. In 1980 zal volgens de prognoses van de Stichting Vaste Afval stoffen de hoeveelheid vuil zijn gestegen tot 4.936.000 ton en in het jaar 2000 zullen de Nederlanders met elkaar 8.898.000 ton „produceren” als gevolg van een nog steeds stijgende welvaart. Als men deze cijfers beziet, is het beslist niet verwonderlijk, dat de stichting heeft De heer Te Pas merkte op, dat hij des tijds als landelijk lijsttrekker heeft gefun geerd en het als verraad tegenover zijn kiezers zou beschouwen thans het veld te ruimen ten behoeve van de tweede man in zijn fractie, de heer J. de Jong, voorzit ter van het interimbestuur van de partij. Hij zei verder destijds de Middenstands partij met de heren Dessing en H. Kam- ping te hebben opgericht. Hij was toen voorzitter van de partij, een functie die hij wilde afstaan, wanneer hij als fractie voorzitter zou gaan optreden. Er is toen een interim-bestuur gekozen, aldus de heer Te Pas, maar „door de verkiezing van dit bestuur ben ik overrompeld. Het is bij na der inzien niet statutair gekozen, zodat ik me nog steeds als voorzitter van het be stuur van de Middenstandspartij be schouw.” Uitgaande van de bepaling in de Wet op de Milieuhygiëne: „Wie vervuilt, betaalt” kan worden verwacht, dat na aanvaarding van het plan de kosten van deze afvalver werking zullen moeten worden verdeeld. Deskundigen achten het niet onmogelijk, dat de gemeenten in de te stichten samen werkingsgebieden de kosten via een stelsel van verhoogde reinigingsrechten van iede re burger zullen gaan opeisen, waarbij de nadruk zal worden gelegd op het welzijn Geref. Kerken. Aangenomen naar Bedum H. Bijlsma te Schoondijke. Geref. Gemeenten: Beroepen te Waar denburg H. Ligtenberg te Genemuiden. Be dankt voor Krimpen aan de IJssel A. Ver- gunst te Rotterdam. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Drs. K. W. Buck uit Kerkrade wordt staatssecretaris van Volks huisvesting voor de K.V.P. De benoeming van de heer Buck komt nogal onverwacht, omdat hij zich zal moeten bezighouden met technische zaken ais planologie van agglomeraties, stadssanering, renovatie en dergelijke. tiek. „Om te komen tot een verantwoorde verwijdering van deze afvalstoffen zal in de eerste plaats nodig zijn dat een duide lijk beeld ontstaat van de kwaliteit en de kwantiteit van deze afvalstoffen”, zegt de SVA in de nota aan de staatssecretaris. In afwachting van wat de huidige minis ter als beleid zal gaan voeren op dit punt, is de SVA inmiddels reeds begonnen met het instellen van een onderzoek om op deze vragen een antwoord gereed te heb ben als de minister zal besluiten de nota als onderdeel van zijn beleid te accepteren. Een verantwoorde en doelmatige verwij dering van de chemische afvalstoffen zal een bijzondere regeling vereisen, waarbij zo nodig moet worden gestreefd naar een beperking van de hoeveelheden chemisch afval. Ook ten aanzien van de verbrandings- methode is het gewenst dat hierop van toepassing zijnde voorschriften worden opgesteld, zowel op het gebied van de alge mene milieuhygiëne als ten aanzien van de werkomstandigheden van het personeel In het bij de nota gevoegde rapport vuil- verwijdering zijn reeds voorschriften in cencept uitgewerkt. De SVA heeft ons land in tientallen samenwerkingsgebieden ingedeeld. Voor het stichten van verbrandingsovens zal in de komende drie decennia een bedrag van een miljard gulden moeten worden geïn vesteerd. Daarnaast zal voor het verwer ven en inrichten van stortterreinen in na genoeg elk samenwerkingsgebied en het eventueel voorzien in extra transportmid delen, een bedrag van ongeveeer 700 mil joen nodig zijn. Het tempo waarin het plan kan worden uitgevoerd, hangt af van de financiële middelen, die beschikbaar zullen worden gesteld door het rijk en de gemeenten. De SVA meent, dat aan de realisering van deze voorzieningen grote prioriteit dient te worden gegeven. Deze merkwaardige objecten, respec tievelijk in het sterrenbeeld de Schor pioen en de Zwaan, zenden zeer in tense röntgenstralen uit, die vanwege de afschermende werking van de aard atmosfeer alleen vanuit de ruimte be studeerd kunnen worden. Kort geleden ontdekte men dat deze objecten ook ra- diostraling uitzenden. Deze straling is echter zo zwak dat ze alleen door de allergrootste telesco pen, waaronder die in Westerbork, kan worden geregistreerd. De geleer den hopen nu iets meer te weten te komen over de aard van röntgenster- ren, door gelijktijdig de röntgen- en radiostraling te meten, afkomstig van uitbarstingen op deze objecten. De leiding van de Westerbork-waar- nemingen berust bij dr. L. L. E. Braes en dr. G. K. Miley van de sterrenwacht van de Leidse Universiteit, die wegens hun onderzoekingen op dit gebied door de Amerikanen om samenwerking wer den gevraagd. De leden van de Tweede Kamer heb ben al aangeboden gekregen een ontwerp plan voor de vuilverwijdering tot het jaar 2000. Volgens dit plan zal ons land in een groot aantal regio’s, zogenoemde sa menwerkingsorganen, worden ingedeeld. De bestuurlijke organen zullen worden verplicht tot samenwerking om de verwij dering van afvalstoffen te organiseren en te financieren. De basis voor dit geheel vormen een nota en een ontwerpplan, dat reeds vorig jaar werd opgesteld door de nu onder het ministerie van Milieuhygiëne ressorterende Stichting Vaste Afvalstoffen. Hangende het treffen van wettelijke maatregelen, waarna ook pas controle op de verwijdering en verwerking van afval stoffen mogelijk is, is de SVA bezig met een studie voor een vervolmaakt systeem voor de verwijdering van afvalstoffen. In dien dit systeem zal worden geaccepteerd, zal het thans steeds nijpenden wordende probleem van de verwijdering van al ons vuil, binnen tien jaren tot het verleden gaan behoren. Voor het verrichten van deze studie is de stichting aangewezen op de vrijwillige medewerking van het bedrijfsleven. Nie mand kan op dit moment zeggen hoeveel afvalstoffen wij in ons land met elkaar „produceren”, maar uit een aantal progno ses die beschikbaar zijn, komt duidelijk tot uiting, dat dit in de miljoenen tonnen loopt. Al die rommel moet ergens heen. Huisvuil, landbouwafval, chemische afval stoffen en voor alle leven gevaarlijke stof fen moeten ergens worden vernietigd of geloosd. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Tegen het verlenen van een concessie voor boringen in het Waddengebied ten zuiden van Vlieland aan de oliemaatschappij petroland N.V. zjjn op het provinciehuis van Friesland niet min der dan 8.883 bezwaarschriften binnenge komen. De inzendingstermijn sloot per 1 augus tus. „Slechts” 434 bezwaarschriften hadden een eigen tekst, de andere 8.449 waren ge heel volgens een Friestalig model, dat door een Waddenzeecomité was verspreid.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2