de Eufraat Russen bouwen stuwdam Roemenië de grote afwezige TOPCONFERENTIE VAN OOSTBLOK IN KRIM Patiënten verliezen reuk en smaak Nieuwe geheimzinnige ziekte Verenigde Staten ontdekt m van staat V erdrietige Astronauten Scott, Worden en Irwin herenigd FEILLOOS VERTREK VAN MAAN O Spionnen in VS kregen 43 miljoen Opnieuw twee stortplaatsen met giftige kalk gevonden Positieve reacties op Amerikaans besluit „kinderdag!” ffiSIIJ 1 B 1 in DUREX Protest Griekse VS willen China in VN toelaten politici tegen kolonelsregime 3 - 4 W 0R DINSDAG 3 AUGUSTUS 1971 Arsenicum in Duitsland Logisch Ruimte wandeling Derde rit overal verkrijgbaar Depressie il ki' 'V: ex-parti j leider t l 5 t s t (Van onze medische medewerker) 1 (Vervolg van pagina 1) Ook al doordat de vieze reuk en smaak, VWWWWWWl/VWVWVWWWWWWW«AA/WVWW (Van onze medewerker voor ruimtevaart) ADVERTENTIE r Scott en Irwin waren op tijd weer bin- s 1 1 1 1 1 1 WASHINGTON Vier medewerkers aan het Amerikaanse Nationale Instituut voor Gezondheid in Bethesda hebben in de „Journal of the Ameri can Medical Association” (te vergelijken met het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde) een vreemd ziektebeeld beschreven, dat al bij drie duizend Amerikanen is gevonden. Daarbij worden vooral de smaak- en reukzin aangetast, met als gevolg dat ook de eetlust sterk afneemt en de patiënten sterk vermageren. Bij een aantal hunner treden zelfs zelfmoord- neigingen op. Sommige patiënten hebben tevens voort durend een zoute, zoete, zure, bittere of metaalachtige reuk- of smaakgewaarwor- ding, zonder dat zij iets eten of drinken. Anderen hebben een onafgebroken vieze reukgewaarwording. Daarbij voegen zich nog duizeligheid, vermindering van het ge hoor, vermindering van het libido en een onverklaarbaar hoge bloeddruk. Over de werkelijke oorzaak tast men nog in het duister. Mogelijk hangt het overmatig gebruik van sterkwerkende an tibiotica in de V.S. ermee samen. Rogers gaf te kennen dat de regering van Formosa op de hoogte is gesteld van de inhoud en de publikatie van het com muniqué maar dat Peking niet was ge waarschuwd. De Amerikaanse kentering ten aanzien van de Chinese kwestie is Noodweer. In het oostelijk deel van de Verenigde Staten zijn zeven mensen om gekomen en worden verder zeven men sen vermist na een nacht van hevige re genval, die wegen en bruggen wegspoel de en de elektriciteit deed uitvallen. Het ernstigst getroffen is de stad Baltimore. Presidentsverkiezing. De raad van de re volutie in Soedan heeft besloten op 15 september bij volksstemming een nieuw* president van de republiek te laten kie zen. Voor het overige waren de reacties van alle kanten erg positief. In Franse rege ringskringen werd het nieuws met genoeg doening ontvangen. s t t l i i THE BEST THERE IS... o Het speelgoed was namelijk door hen weggehaald bij een overval op een speelgoedwinkel. Gisteren was het in Argentinië „kinderdag”. De derde maanrit met de perfect func tionerende maanjeep was aanzienlijk be kort omdat men een achterstand op het tijdschema had gekregen, maar de be langrijkste doeleinden werden volledig be reikt: de oogst van grondboringen van de vorige dag werden geborgen, belangwek kend materiaal bij de Hadley kloof werd De medische rapporten over deze vreem de aandoening vermelden nog dat de pa tiënten vaak de grootste moeite hebben om hun arts te overtuigen dat zij al deze gewaarwordingen werkelijk ondervonden, en dat velen hunner naar een psychiater werden gestuurd. het verlies aan eetlust en lichaamsgewicht sommige patiënten zo beangstigden, dat zij depressief werden. In hun artikel merken de schrijvers tenslotte op dat die vreemde ziekte levensgevaar kan opleveren doordat de lijders geen vers van bedorven voedsel kunnen onderscheiden, en ook geen rook of gas ruiken. Een van de vuilnishopen in West- Duitsland waar met arsenicum ver mengde brokken kalk zijn gestort. Op de maan hadden Scott en Irwin hun derde en laatste maan-excursie voltooid. Deze had, toen het luik van de maanlan der om 14.47 uur werd gesloten, in totaal 4 uur en 40 minuten geduurd waardoor de maanreizigers tijdens hun drie uitstap jes tezamen 18 uur en 26 minuten buiten waren geweest. Dat is veel meer dan de vorige maanreizigers tezamen. nen de maanlander om het vele werk te doen, dat aan de start van de maan vooraf moest gaan. Hoewel de oorzaak van deze eigenaar dige ziekte nog niet vastgesteld kon wor den, bleek het innemen van zinksulfaat de verschijnselen te verminderen. De ziekte begon meestal na een virusinfectie, zoals influenza, of na een chirurgische ingreep, die in de meeste gevallen echter niet in de mond, neus of keel had plaatsgevon den. Beschadiging van de reuk- en smaak zenuwen schijnt dus niet in het spel te zijn. Een 53-jarige pizza-maker verloor zijn reuk en smaak na een infectie van de bo venste luchtwegen. Toen hij weer aan het werk ging in de „pizzeria”, bemerkte hij dat alle voedingsmiddelen en de dampen in zijn werkplaats een niet-te-verdragen afschuwelijke geur bij hem opwekten. Wanneer hij iets trachtte te eten, leek al les naar verrotte afval te smaken en te ruiken. Tenslotte kon hij alleen nog sla, rijst, appels en een soort smaakloze kaas eten, en moest het maken van pizza’s op geven. Intussen was hij al vijftien pond afgevallen, maar bij andere patiënten be droeg dit gewichtsverlies wel vijftig pond. Verstouwen van materiaal, controleren van apparatuur, op de maan weggooien van overtollig geworden materiaal zoals tienduizenden guldens kostende camera’s en gereedschappen en een laatste korte rust voor de opstijging. In totaal had den zij meer dan honderd kilogram maan- materiaal aan boord, veel meer dan de oogst van alle drie voorgaande, landin gen tezamen. Deze start, na een verblijf van 67 uur op de maan, werd voor het eerst via de tele visie direct waargenomen op de aarde, dankzij de camera die opgesteld was op de achterblijvende maanjeep, die onge veer honderd meter van de maanlander was geparkeerd. Het was een haast on voorstelbaar schouwspel hoe de maanlan der zich met een ruk van het onderstel bevrijdde toen de raketmotor ontbrandde en in de vuurstraal het bladgoud van het geïmproviseerde lanceerplatform de lege ruimte indwarrelde in een stofwolk die korte tijd later het beeld verduisterde. Oorspronkelijk was het de bedoeling ge weest, de vertrekkende Falcon met de in Houston radiografisch bestuurde camera op zijn weg naar boven te volgen. Men zag hier echter vanaf omdat het omhoog HOUSTON Zo soepel als Irwin en Scott op de maan waren omgesprongen met de tyd en het draaiboek, zo exact hielden zjj zich gisteravond aan het schema bjj de manoeuvres die nodig waren om de maan te verlaten en zich weer bjj Worden te voegen in het Apollo-ruimtevoertuig. Op de seconde nauwkeurig stegen zjj om 18.11 uur in de maanlander op van de maan en precies volgens het boekje vond daar na om 20.09 uur de koppeling tussen „Falcon” en „Endavour” plaats. Aan deze opera ties, die zeer beslissend waren voor de gehele Apollo-missie. gingen uren van grote activiteit op de maan en in de ruimte vooraf. In de Eufraat in Syrië wordt een van de grootste dammen in het Midden oosten gebouwd. Alleen de Aswan- dam overtreft deze Syrische versie, waaraan 850 Russische specialisten en zevenduizendSyriërs werken. Over twee jaar zullen de drie turbines van elk 100.000 kilowatt in werking wor den gesteld. Door de dam zullen 600.000 hectaren droog en onbebouwd land kunnen worden bevloeid. Er zullen dan in dat gebied zestigdui zend boerderijen kunnen worden ge vestigd. Op de foto een overzicht van de werkzaamheden bij het Syrische dorp Tabka. volgens de Amerikaanse minister een ge volg van de verandering die zich al sinds jaren op het internationale toneel voor doet vooral wat betreft de erkenning door talrijke landen van de regering in Peking. De Chinezen vertegenwoordigen een kwart van de wereldbevolking, zo voegde de mi nister van Buitenlandse Zaken er nog aan toe, en het komt de VS nu voor dat het „verstandig is als hun stem in de Ver enigde Naties wordt gehoord.” De eerste reactie van Formosa op de bekendmaking van Rogers was niet ver rassend. Ze bevatte een oproep aan alle leden van de VN steun te verlenen aan Taipehs positie in het wereldlichaam. In een communiqué van het Formosaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werd gezegd dat als China een zetel in de Ver enigde Naties krijgt „de organisatie met het gevaar wordt geconfronteerd van com munistische infiltratie en vernietiging als gevolg daarvan”. Nogmaals werd de na druk gelegd op het feit dat de „regering van de republiek China de enige is die namens de Chinese bevolking kan spre ken.” Volgens het blad „Miami News” hebben ongeveer duizend verklikkers een volle dige dagtaak met het verzamelen en door geven van inlichtingen. Enkele honderden doen het spionnenwerk als bijbaan. De meeste tipgevers zijn voormalige misdadigers. Een aantal van hen zit met toestemming van de justitie nog steeds in de onderwereld. Het blad weet voorts nog te melden, dat de regering ook de onkos ten en de schoolgelden van de kinderen der spionnen vergoedt. Een van hen beurt zelfs 60.000 gulden per jaar om het logies van hem en zijn maitresse in een hotel te kunnen bekostigen. Arrestaties. Radio-Conakry heeft gemeld dat aan de grens geconcentreerde huur lingen Guinee wilden binnenvallen. In de afgelopen uren zijn volgens de radio leden van de regering en hoge ambte naren in Conakry gearresteerd. Vrjjgelaten. De 25 leden van een Ameri kaanse methodistische missie en vier functionarissen van de Interamerikaanse Ontwikkelingsbank, die vorige week door Boliviaanse boeren als gijzelaars gevangen waren genomen, zijn vrijge laten. Paraat. In zeven provincies van Thailand langs de grenzen met Laos en Cambodja is de toestand van militaire paraatheid ingesteld. De minister van Binnenlandse Zaken heeft det gouverneur van de pro vincie opgedragen de dorpsmilitie gereed te houden voor spoedacties. WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse schatkist heeft vorig jaar ruim 43 miljoen gulden overgeheveld naar de zak ken van de spionnen, die het ministerie van Justitie, de federale recherche (FBI), de douane, de immigratiedienst en andere overheidsdiensten met inlichtingen van dienst zijn geweest. BUENOS AIRES (Reuter). Kinde ren in een sloppenwijk van de Argen tijnse stad La Plata huilden toen de politie gisteren huis aan huis het speel goed kwam terughalen dat stadsgueril- lastrijders onder de arme kinderen had den verdeeld. MOSKOU (AFP en AP) De Russische partijleider Brezjnev, president Podgorni en partijleiders van zes andere communistische landen zijn gis teren in de Krim bijeengekomen voor een topconferentie. Uit een communi qué van het Russische persbureau Tass blijkt dat de Roemeense partijleider Ceaucescu niet aanwezig is. Op de bijeenkomst zou onder andere over Soedan en West-Berlijn worden gesproken. DUSSELDORF (DPA). De Westduit- se politie heeft gisteren in de buurt van Keulen twee nieuwe stortplaatsen ontdekt waarop een deel van de 3360 ton illegaal afgevoerde arsenicumhoudende kalkmod- der is gedeponeerd. Volgens de autoritei ten in Dusseldorf is tot nu toe op vijftien stortplaatsen in Noordrijn-Westfalen en Nedersaksen in totaal 2980 ton van het gif tige afval opgespoord. Omdat nog 380 ton ontbreekt gelden vol- 1 gens de autoriteiten nog zes stortplaatsen als arsenicum-verdacht. Bij de uitgebrei de onderzoekingen is op dit moment in Ennigerloh bij Beckum en in Jülich bij Aken water gevonden dat arsenicum bevat. Het in een dijk en in een bron aangeboor de water bevatte 0.01 tot 0.04 miligram ar senicum per liter hetgeen „niet schade lijk” wordt geacht voor de gezondheid. De giftige kalkmodder komt uit een zink- fabriek in Nievenheim aan de Rijn. De bevolking van Iburg en Bad Essen bij Osnabrück werd maandag door politie met luidsprekers gewaarschuwd geen drinkwater te nemen uit putten en boven aardse watertjes en tevens het vee niet te drenken. Ook het baden werd verboden. Proefnemingen moeten aantonen of en in hoeverre het grondwater is besmet. Behalve de vermindering van de nor male reuk en smaak, bemerken de slacht offers dikwijls ook dat al hun voedsel af- schuweljjk onaangenaam ruikt en smaakt en ook alle dranken. Dientenge volge durven zij bijna niets meer te eten of te drinken, ook wanneer zij andere din gen gaan eten. De vlucht van de maanlander verliep voorbeeldig en om 18.19 uur bevond het ruimteschip zich in ongeveer dezelfde baan als de Endavour met Worden. Enke le ogenblikken later hadden de ruimte schepen elkaar in het zicht. Direct daarna begonnen de naderingsmanoeuvres van de beide ruimteschepen, die om 20.09 uur een geslaagde koppeling uitvoerden. Het Apol- lo-ruimteschip blijft nog tot morgenavond om de maan draaien voor fotografische taken, het doen van wetenschappelijke me tingen en het lanceren van een kleine maansatelliet. Tijdens de terugreis naar de aarde maakt Worden donderdag nog een ruimtewandeling om filmcassettes uit de foto-apparatuur in het dienstcompar- timent te halen. Zaterdagavond omstreeks kwart voor tien eindigt de vlucht met een landing in de Stille Oceaan, ten noorden van de Hawaï-eilanden. elk geval wordt door een communiqué van Tass de indruk gewekt dat een diepe kloof is ontstaan tussen Roemenië enerzijds en de overige Oosteuropese landen ander zijds. In een door Tass gepubliceerd commu niqué staat dat de gesprekspartners „una niem de aandacht vestigden op het steeds groter wordende belang van algemene, on derlinge samenwerking op basis van de beginselen van het marxistisch-leninisme en het socialistische internationalisme. Ook waren de partijleiders tot de con clusie gekomen dat uit de ervaring de noodzaak blijkt van „strijd tegen het opportunisme van links en rechts en van het aaneenscharen van alle progressieve krachten in de anti-imperialistische strijd”. Het „opportunisme van links”, een term De leiders hebben een scherpe veroorde ling uitgesproken over de Soedanese auto riteiten, die zij van onrechtvaardigheid beschuldigen en die volgens hen worden uitgebuit door imperialistische en reactio naire krachten tegen de belangen van het Soedanese volk. De verklaring is ondertekend door Pa- najotis Kanellopoulos, de laatste premier voor de staatsgreep, George Mavros, voor zitter van de Unie van het Centrum, Di mitrios Papaspyrou, voorzitter van het laatste Griekse parlement en ex-minister loannis Zigdis, die op het ogenblik gevan gen zit. De militaire leiders zijn verantwoorde lijk voor de uitstoting van Griekenland uit de Raad van Europa, voor het in de ijs kast zetten van de associatie van Grie kenland met de EEG en voor het verzet in het Amerikaanse Congres tegen verde re wapenleveranties aan Griekenland, al dus de verklaring. De ondertekenaars me-, nen dat het kolonelsregime de Amerikaan se militaire hulp heeft gebruikt om het Griekse volk te onderdrukken, de mensen rechten te schenden en de principes van het Atlantische bondgenootschap, de euro- pese organen en de EEG met voeten te treden. De toelating van Peking tot de VN geldt in Parijs als een logische voortzetting van de Amerikaanse politiek sinds de aankon diging van Nixons bezoek aan Peking. Ook de Britse regering stemt volledig in met het Amerikaanse besluit. Het ministerie van Buitenlandse Zaken liet weten dat het voor de hand ligt dat Engeland in de herfst weer voor toelating van China zal stemmen zoals het al sinds 1961 heeft gedaan. WASHINGTON. (Reuter en AFP) Minister Rogers onderstreept dat de VS zullen samenwerken met hen die voor handhaving van Formosa in de Verenigde Naties zijn, wat ook hun standpunt is ten aanzien van de betrekkingen tussen de regeringen van Peking en Taipeh. Hij weigerde echter nader, te preciseren wat de houding van zijn regering zal zijn als het debat over de toelatihg van China tot de Verenigde Naties in de Algemene Ver gadering zal worden gehouden. Hij duid de verder aan dat de „tactiek besproken zal worden met de andere leden van de VN in de tijd die nog rest voor de ope ning van de Algemene Vergadering in september.” die vaak door Moskou wordt gebezigd om het beleid van China af te keuren, zou kunnen slaan op het streven van China naar verbetering van de betrekkingen met de Verenigde Staten. „Opportunisme van rechts” is een term die in het communis tische kamp werd gebruikt om het liberale bewind van ex-partij leider Alexander Dubcek in Tsjecho-Slowakije af te schil deren. Over de vorige week in de Roemeense hoofdstad Boekarest gehouden topconfe rentie van de Comecon verklaarden de partijleiders „zeer ingenomen" te zijn met het daar aangenomen „veelomvattende program” voor economische samenwer king tussen de Oosteuropese landen en Mongolië. Die „tevredenheid” is echter niet una niem in de communistische wereld. Ceau cescu is voor behoud van krachtige natio nale zeggenschap over de economische ontwikkeling en voor banden met het Westen. Zijn mening werd op de econo mische top gedeeld door de Hongaarse premier Jenoe Fock, die waarschuwde te gen al te snelle economische integratie van het Oostblok. Waarnemers in Moskou begrijpen niet waarom in het communiqué van Tass zo veel nadruk werd gelegd op de Comecon. Dit niet alleen wegens de afwezigheid van Ceaucescu, maar ook door die van premier Kosigin, die de Russische delegatie op de conferentie van Boekarest leidde. draaien van de camera de laatste uren niet zo heel goed meer ging en er nu geen astronauten op de maan meer bij de hand waren om de helpende hand te bie den. De camera moet later namelijk nog gebruikt worden onder meer ten tijde van de maanverduistering over enkele da gen. ATHENE (Reuter en DPA). Vier vooraanstaande Griekse politici hebben aangedrongen op herstel van de democra tie in Griekenland om verdere isolering van het land te voorkomen. Ze achten het kolonelsbewind verantwoordelijk voor het Griekse isolement. Uit Moskou kwam nog geen reactie maar men zal er na de bekendmaking van Nixons reis naar Peking niet aan heb ben getwijfeld dat daarmee ook een wij ziging in het standpunt van Washington ten aanzien van de Chinese zetel in de VN verbonden was. Van Russische zijde is ook het lid van het Politburo Pjotr Zielest aanwezig. Voorts zijn Bulgarije,Tsjecho-Slowakije, Oost-Duitsland, Hongarije, Mongolië en Polen vertegenwoordigd. De reden voor de afwezigheid van Ceaucescu kan zijn dat voornamelijk ge sproken is over China, een land dat Roe menië ondanks Russische druk niet heeft willen afvallen. Als Ceaucescu aanwezig was geweest, zou het veel moeilijker zijn geweest een eenstemmig oordeel te vellen. Een andere reden kan zijn dat de Rus sische leiders een eind willen maken aan het onafhankelijke buitenlandse beleid van Roemenië. Op een dergelijke bespre king zouden Roemeense vertegenwoordi gers vanzelfsprekend niet welkom zijn geweest. Wat de reden ook geweest mag zijn, in verzameld (ongeveer 30 kilogram) en weer werden reeksen foto’s gemaakt, on der andere van de gelaagde structuur van de wand van de Hadley kloof. In totaal heeft de maanjeep 28,1 kilome ter afgelegd. In het vluchtprogramma was 36,3 km. voor de drie ritjes voor zien, maar het derde uitstapje werd aan zienlijk bekort om technische en menselij ke redenen. Tijdens het laatste ritje werd een snelheidsrecord van 13 km. per uur bereikt. Inmiddels had Worden, die bijna drie etmalen eenzaam baantjes om de maan had getrokken en zijn belangwekkende waarnemingen verricht, de baan van het moederschip omstreeks het middaguur ge wijzigd zodat de hoogte ging variëren van 16 tot 82 km. van het maanoppervlak. A./rSJ?

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3