Reacties op regeringsverklaring VNO HEEFT POSITIEVE INDRUK Sociaal-economische visie Kermisauto uitgebrand in Utrecht stelt besluit uit BOSBOUWDESKUNDIGE ADVISEERT: een bos, daarna pas huizen Eerst Noodweer V Drum héle beste halve zware. Agressieve criminaliteit Limburg hoog „Amelisweerd” t spreekt werkgevers aan JA, MAAR ERGER VOND IK HETVAN M'N PAKJE DRUM. STEL JE VOOR, D'RTATeN ER NOG 38 lH. obi£ dju/Ub (icMTd^ Ihl BENIDORM HEBBEHze M'N HELE AVfo LEEÊGESToLEM. Roermond Onderzoek Groningse universiteit: Kamervragen over Ambonnezenrel in Alphenaar „In Nederlands luchtruim kans „Wegens ministeriële brief vol onduidelijkheden” „Nieuwe wijken niet achteraf met groen opfleuren” Rtv-journalisten protesteren bij Tsjechische regering op vliegrampen?” WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1971 2 Europa Woningbouw Proefvelden W oonmilieu (Van onze correspondent) „Behanger” WAGENINGEN Een oud Turks gezegde luidt: „Waar men steden bouwt, plant men eerst bomen”. Wel iets voor onze stedebouwkundigen om eens diep over na te denken. Want wat de Turken blijkbaar al eeuwen geleden wisten, dat beginnen wij ons eigenlijk nu pas goed te realiseren. Ondertussen zitten we thans echter met eentonige stadsuitbreidingen met zo hier en daar een schuchter boompje en een kwijnend bloemperkje. KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 BABY PIANO 2555,- Kamerleden vragen na ramp in Japan: FABER gashaarden met gloeikolen HET WITTE HUIS Oranjeboomstraat 68, Haarlem, ver koopt alle merken haarden met vol ledige service, schriftelijke garantie en toch onvoorstelbaar goedkoop. lands Neder- ADVERTENTIE s ADVERTENTIE Men „We zijn op de goede weg", zegt ir. J. L. O De kermisauto en de aanhanger, geladen met botsautootjes brandden geheel uit. DEN HAAG. De Tweede-Kamerleden Franssen en Oele (beiden P.v.d.A.) hebben de minister Geertsema van Binnenlandse Zaken gevraagd de Tweede Kamer op de hoogte te brengen van de inlichtingen over de onregelmatigheden in Roermond die h(j van de commissaris van politie van Roer mond heeft ontvangen. vooral de zelfstandigen worden overspoeld door inflatiegolven. Zij verwachten dat de zelfstandigenaftrek op korte termijn zal worden verbeterd. ten gebruikt, enige jaren nodig heeft om enigszins de allure van een bos te krijgen. Volgens ir. Guldemond kan dit systeem bij alle woningbouw worden toegepast, zodat het wonen te midden van het groen niet slechts voorbehouden blijft aan bewo ners van villa’s en bungalows. Ook vragen zij aan minister Geertsema of htf de opvatting deelt dat de handha ving van de openbare orde gebonden is aan de regels, in de politiewet gegeven. Aan de ministers Geertsema, Van Agt van Justitie en Engels van CRM vragen de beide Kamerleden of zij de betrokken vaste commissies uit de Kamer willen ver tellen hoe zij de problematiek rondom de aanwezigheid van Zuidmolukkers in Ne derland verantwoord tegemoet denken te treden. Er werden daarom proefvelden aange legd in de buurt van grote steden, vlak bij industriegebieden of ergens midden in een polder. Dat lijkt een tijdrovende zaak om tot verantwoorde conclusies te komen. Ir. Guldemond: „Dat valt mee. Wanneer een boom het na een jaar of drie nog niet doet, dan kun je er zeker van zijn, dat hij het nooit zal doen.” instituut van de universiteit in Gronin gen dat in opdracht van hei provinciaal bestuur van Limburg een onderzoek in stelde naar de agressieve criminaliteit in Limburg. (Vervolg van pagina 1) In het dorp St. Odiliënberg bij Roer mond werden door een windhoos acht in aanbouw zijnde huizen volledig tegen de grond geslagen. De huizen waren reeds 2,80 meter hoog. HAARLEM DEN HAAG DELFT Door de brand ontstond op de drukke rijksweg een enorme file die uitliep tot een file van 18 kilometer. Door omlegging van het verkeer naar Utrecht vanaf Vinkeveen via Waverveen, Kamerik, Vleuten en De Meern, werd getracht de moeilijkheden zo veel mogelijk op te lossen. Pas tegen zeven uur begon aan filevorming een einde te komen. De Nederlandse Sportfederatie is vol daan over de verklaring dat de regering bijzondere aandacht zal schenken aan de bevordering van de actieve sportbeoefe ning en de uitbreiding van mogelijkheden tot openluchtrecreatie. Zij vreest echter dat indamming van het huidige sportbeleid de grote tekorten aan sportvoorzieningen en aan opleiding van sporttechnisch kader nog verder zal doen groeien. De NSF vraagt bijzondere aandacht voor het instellen van een Nederlandse „Lotto”, zodat meer financiën ter beschikking ko men voor activiteiten van sportverenigin gen en -bonden. Zij vraagt voorts coördi natie van de werkzaamheden van alle in stanties die bij de sport betrokken zijn, en het opstellen en uitvoeren van meerjaren plannen voor opleiding en aanstelling van kader, de bouw van accommodaties en een consequent uitgevoerd subsidiebeleid. fn de kennis van de bosbouwers bleken -ich enige hiaten te bevinden toen men /oor de opgave gesteld werd bossen aan te leggen op gronden, die in het verleden vrijwel nooit voor beplanting gebruikt werden. Opgespoten gronden bijvoorbeeld, klei- of veengebieden met een hoge grond waterstand en voormalige vuilnisstort plaatsen. Bovendien ging het vaak om be- Ir. Guldemond acht het een verheugend verschijnsel, dat veel gemeenten, vooral in de Randstad, proberen de voltooide stadsuitbreidingen alsnog met groen op te fleuren. Hij betreurt het, dat dit vaak pas achteraf gebeurt en dat het beter was ge weest wanneer men bij het ontwerpen van de plannen direct al rekening had gehou den met de groenvoorziening. Bij de aanleg van een recreatiebos is het naar de mening van ir. Guldemond van groot belang, dat meteen de juiste houtsoorten gekozen worden. Een keuze die pas gemaakt kan worden na een gede gen onderzoek van de groeiplaats mag niet blindelings gaan planten, omdai een foutieve keuze meestal niet te herstel len is. Men moet dan weer van voren af aan beginnen. DEN HAAG. Bestaat in Nederland de mogelijkheid op vliegrampen, door bot singen van gecontroleerd burgerluchtver- keer met een ongecontroleerd militair luchtverkeer, zoals dat onlangs in Japan is gebeurd? Deze vraag hebben de Twee de-Kamerleden Berkhouwer, Koning (bei de V.V.D.) en Cornelissen (K.V.P) aan de ministers Drees (Verkeer en Water staat) en De Koster (Defensie) gesteld. De Kamerleden willen van de ministers een inzicht in de bestaande bebakening van burger- en militair verkeer in ons lucht ruim, en de respectieve controles daar van. Zij vragen de ministers daarbij in te gaan op de stelling dat in de onderlinge afstelling van deze controles zodanige leemten zouden bestaan, dat een dergelijke ramp inderdaad niet met zekerheid uit gesloten zou zijn te achten. Guldemond, verbonden aan het Bosbouw- proefstation „De Dorschkamp” te Wage- ningen, een stichting van het ministerie van Landbouw en Visserij, over de huidi ge situatie. Een toenemend aantal gemeen ten klopt bij het Wageningse instituut aan voor adviezen om een toekomstige of een reeds bestaande wijk op verantwoorde wijze van bomen te voorzien. „Vaak wordt de plantsoenendienst als een behanger beschouwd, die de wijk pas met groen mag aankleden wanneer alles al klaar is.’1 In dit verband bepleit hij het in een vroeg stadium inschakelen bij de plantsoenendiensten van landschapsarchi tecten en bodemdeskundigen. Ir. Guldemond wil echter nog verder gaan. Ideaal zou naar zijn mening de pro cedure worded als men eerst met het groen begint en dan pas met de woningen Met andere woorden: Op de plaats van de toekomstige stadsuitbreiding moet eerst een bos worden aangelegd, waar men naar believen „gaten” in kan kappen om er woningbouw neer te zetten. Dit vereist uiteraard een goede planning op lange termijn, omdat de jonge aanplant ook wanneer men snelgroeiende houtsoor- Zimmermann Een bij Alphenaar gekochte pia no is zijn geld waard Wij heb ben voor u gekozen op muzi kaliteit en kwaliteit. Vijf jaar garantie. In het streven naar een beter woon- milieu, zoals dat de laatste jaren op gang is gekomen, neemt de boom een belangrij ke plaats in. Niet alleen als aangenaam of corrigerend element in het door fanta sieloze flatbouw aangetaste landschap. maar ook als een bescherming tegen som mige nukken van ons klimaat. Groengor- dels kunnen tevens, dank zij de filtreren de werking, een middel zijn in de strijd te gen luchtverontreiniging en tegen lawaai. In dit verband mag uiteraard de recrea tieve functie van het bos niet vergeten worden. Steeds meer aandacht wordt be steed aan de aanleg van nieuwe groene gebieden, hetgeen vooral in de Randstad Holland geen overbodige luxe lijkt te zijn Plannen voor de aanleg van recreatiebos- sen verkeren in een vergevorderd stadium van voorbereiding of zijn reeds in uitvoe- ■ïnn genomen. In Maastricht bedraagt het aantal bui tenlandse daders slechts 3 percent en 84 percent van de geweldplegers woont in Maastricht. Opvallend voor Maastricht is dat zich er de meeste gewei dpi» gin gen AMSTERDAM. Het bestuur van de sectie radio- en televisiejournalisten van de Nederlandse Vereniging van Journalis ten (NVJ) heeft dinsdag een protesttele gram gestuurd naar de minister van Justitie der Tsjechische regering, naar aanleiding van een bericht in een NOS- radioprogramma op maandagavond 2 augustus, waarin melding werd gemaakt over de in een politiek proces tot vi°r jaar gevangenisstraf veroordeelde Tsje chische tv-commen*~'-- en satiricus Vla dimir Skutina. Deze is, volgens mededelin gen van de sectie, thans ernstig ziek, doch de medische behandeling door de gevan genisarts zal eerder zijn gezondheidstoe stand doen verslecMeren dan verbeteren. MAASTRICHT. Niet alleen kwanti tatief, maar ook kwalitatief is de agres sieve criminaliteit in Limburg landelijk bezien hoog. Dit is de conclusie van het tweede rapport van het criminologisch „Indicaties over het instrumentarium dat noodzakelijk is om het gewenste pro- duktieniveau bereiken, ontbreken echter zowel in technisch als in financieel op zicht”. In deze brief zegt de minister, dat in dien toch nog overeenstemming wordt be reikt over een ander tracé om of vrijwel om het bos heen hetgeen hij „voorals nog onwaarschijnlijk” noemt hij dan de reeds gedane uitgave voor het knoop punt Lunetten niet aan de gemeente in rekening zal brengen. „De eventuele fi nanciële gevolgen van het wijzigen van de bestemmingen” zo schrijft de minis ter, „dienen mijns inziens wèl voor reke ning van de gemeente te komen” Hij zegt hier bij niet, zo merkt het Utrechtse gemeentebestuur op, of hij met bestemmingen alleen doelt op ge meentelijke, zoals wijziging in de uitvoe ring van de woonwijk Lunetten, of ook de bestemmingsprocedures nodig voor het wijzigen van een tracé van de rijks weg om het bos heen. Loco-burgemeester Harteveld vindt het aantal onduidelijkheden in de brief van de minister zo groot, dat het noodzakelijk is eerst een nader gesprek met de minister te hebben. Pas dan kan de gemeenteraad beslissen. Hoelang die beslissing moet worden uitgesteld is niet bekend Maar De beroemde architect Le Corbusier haalde reeds in 1929 het Turkse gezegde aan, toen hij concludeerde: „Daarom is Istanboel een tuin en zijn onze steden steenwoestijnen.” Le Corbusier bleef even wel een roepende in diezelfde steenwoes tijn. Pas na zijn dood in 1964 viel wat de stedebouw in ons land betreft een kente ring te bespeuren. Langzaam maar zeker vindt ook hier de oude Turkse wijsheid weerklank. plantingen in de stedelijke sfeer met ver keerswegen of industrie in de onmiddellij ke nabijheid. En dat was wat anders dan de traditionele bosbeplanting, ver van de bewoonde wereld. Het Koninklijk Verbond van Onderne mers ontdekt in de regeringsverklaring een goed pleidooi voor de noodzaak van inflatiebestrijding, maar heeft vergeefs ge zocht naar de wijze waarop de regering deze denkt te realiseren. Het KVO is voorts ernstig teleurgesteld over het uitstel tot 1 januari 1973 van de fiscale reservering van de oudedagsvoor ziening in de onderneming, zoals neerge legd in het rapport-Van Soest. Het Nederlands Katholiek en De Nationale Woningraad is teleurge steld omdat in de regeringsverklaring uit sluitend sprake is van een initiële bereid verklaring om op het terrein van de volks huisvesting tot een extra-krachtsinspan- ning te komen. s Christelijk Ondernemers ver bond zijn van mening dat de regeringsverkla ring een vertrouwenwekkende basis heeft gelegd onder het beleid dat in de komende kabinetsperiode zal worden gevoerd. Het toegezegde breed overleg met de sociale partners begroeten de verbonden met in stemming, evenals de constatering dat De Europese Beweging in Nederland juicht het toe dat de nieuwe regering in haar buitenlands beleid voornemens is zich bijzonder te richten op de Europese een wording. Zij betreurt echter dat l)et kabi net geen concrete plannen en voorstellen aankondigt om de aangegeven wenselijk heden op Europees niveau te verwezenlij ken. Het VNO ziet in de gelijktijdige ophef fing van de loon- en prijsmaatregelen een officiële erkenning van de samenhang en de noodzaak tot het vermijden van spanningen tussen loon- en prijsbeleid. Het verbond beseft dat de opheffing van deze maatregelen een grote verantwoor delijkheid legt op het georganiseerde be drijfsleven. Aan matiging op het gebied van prijzen en lonen zal het VNO zo veel mogelijk medewerking verlenen. Werkge vers- noch werknemerscentrales kunnen hun leden in dit opzicht binden. Utrecht verwacht dat het besluit van mi nister Bakker, de voorganger van minis ter Drees, de werken aan rijksweg 27 stil te leggen in afwachting van het be sluit van de gemeente: aad. gehandhaafd zal blijven, ook nu de raadsvergadering wordt uitgesteld. UTRECHT. Vier brandweerauto’s zqn er aan te pas gekomen om een kermisauto met aanhanger te blussen die dinsdagmid dag op de rjjksweg Utrecht-Amsterdam tussen Maarssen en Breukelen in brand vloog. Oorzaak van de brand was ver moedelijk een oververhitte motor. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Voor de gemeenteraad van Utrecht zijn de belangrijkste problemen die kleven aan een wijziging van het tracé de fi nanciële consequenties en de vraag wat belangrijker is: de weg door het bos, waardoor een uniek stuk natuur in ern stige mate wordt aangetast of de weg westelijk langs het bos, waardoor de wo ningbouw in de te stichten wijk Lunetten wordt vertraagd en er ongeveer 400 wo ningen minder kunnen worden gebouwd, terwijl 6000 gezinnen in Utrecht kampen met huisvestingsproblemen. Bij Vreeswijk waaide een geparkeerde bestelauto in de Vaartse Rijn. Met de ber gingswerkzaamheden werd direct begon nen. De scheepvaart over dat vaarwater werd enigszins belemmerd, doordat de auto verder uit de kant dreef. In Maarheeze werd de wegbebakening door de wind weggeslagen. Verkeersop stoppingen van enige omvang had het weer niet tot gevolg. Eerder op de dag trok een onweer langs ongeveer dezelfde weg van zuid-west naar noord-oost over ons land. Dit veroorzaakte vooral in de Noord-Oostpolder grote schade. Hagelstenen van ongeveer vier centime ter doorsnede richtten een ravage aan on der het te velde staande gewas. Velden met uien en aardappelen werden volledig ontbladerd .Vogels werden door de hagel verminkt. Een stier werd door de bliksem dodelijk getroffen. Een windhoos verniel de in het dorpje Luttelgeest de ruiten van een aantal boerderijen. „Ook met economische factoren moet rekening worden gehouden”, vindt ir. Gul demond. „Recreatie is op het ogenblik „in” Er wordt veel geld ingestopt. Maar men moet niet overdrijven. Men heeft bossen aangelegd voor 20.000 gulden per ha. Het hoeft echter niet zo duur te zijn. Bij een goede houtteeltkundige aanpak heeft men al een behoorlijk bos voor niet meer dan f 2000 per ha. En een combinatie van een recreatie- en produktiebos is zeer goed mogelijk” Op de weg Amsterdam-Utrecht bij Maarssen is een kermiswagen uitge brand. De met botsautootjes geladen aanhanger brandde geheel uit. Een kwalitatieve analyse van ongeveer 2000 processen-verbaal was nodig om de vraag te kunnen beantwoo-den of de si tuatie in Limburg wel zo verontrustend is als zij op het eerste gezicht lijkt De vraag wordt in het rapport, samenge steld onder supervisie van prof. W Buik- huisen en dr. R. W. Jongman (beiden verbonden aan het Criminologisch Insti tuut) bevestigend beantwoord. „Zelfs wanneer we de minst ernstige vormen van agressie geheel buiten beschouwing laten, dan nog is de agressieve crimina liteit in Limburg hoog vergeleken met de rest van Nederland” aldus het rapport. Het grootste aandeel in de agressieve criminaliteit in Limburg leveren de on geschoolde jongeren. De delicten, die zij plegen, worden in het rapport het meest zorgwekkend genoemd, omdat het vooral delicten zijn die zonder een duidelijk mo tief gepleegd worden. Deze jongeren rich ten zich dikwijls tegen onbekenden en de gevolgen van him geweldplegingen zijn verhoudingsgewijs ernstig. De geweld - delicten spelen zich vrijwel steeds in het openbaar af en vinden vooral plaats in de weekeinden en op de late avonden Alco holgebruik speelt hierbij een grote rol. Vooral geweldplegers van 18 tot en met 21 jaar vallen op door alcoholgebruik al dus het rapport. Van alle geweldplegers nlijkt 94 per cent in Limburg te wonen. De geweldple ging in Limburg is dus duidelijk een Lim burgse aangelegenheid, aldus het rap port. Hoewel 7 percent van de daders buitenlander is, komt slechts 2 percent van over de grens. Venlo heeft de hoog ste agressieve criminaliteitsindex m Lim burg. De analyse heeft uitgewezen, dat 87 percent van de geweldplegers n Ven lo zelf woont. In het telegram spreekt de sectie zijn verontwaardiging uit over de gevangen neming van Skutina, temeer nu hij ernstig ziek is. De sectie dringt aan op onmid dellijke vrijlating en vraagt om een „adequate medische behandeling”. Het bestuur van de sectie heeft de in houd van het telegram tevens ter kennis gebracht van minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken, de Internationale Fe deratie van Journalisten in Brussel en het dagelijks bestuur van de NVJ met het verzoek dit protest te ondersteunen. 33 korting, dus u betaalt geen f 1097.maar slechts 720.— Haarden worden geplaatst volgens voorschriften G.E.B. DEN HAAG De regeringsverklaring heeft een overwegend positieve indruk gemaakt op het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO). Het zijn vooral de visies van het kabinet-Biesheuvel op de sociaal-econo mische problemen en de voorgestelde krachtige aanpak van de inflatie- bestrqding, die het verbond aanspreken. Het acht het even belangrijk als doelmatig dat de regering haar sociaal-economisch beleid in veelvuldig en breed overleg met het bedrijfsleven wil voeren. op straat afspelen. Roermond kent rela tief veel geweldplegingen, waarin de rol van de buitenlanders (12 percent) niet geheel te verwaarlozen is. Voor deze ge meente, aldus het rapport, blijkt de grenssituatie wel van belang te zijn De geweldplegers in Limburg blijken voor namelijk mannen te zijn. De tot en met 25-jarigen leveren per leeftijdsjaar biina vijf maal zoveel daders op ais 25 tot 65- jarigen. Vooral de 17 tot en met 25-jari gen vallen op 'door de ernst van hun de licten: bijna 4/5 deel van de daders uit deze leeftijdsgroep is betrokken bij de licten van middelernstige en ernstige aard. Van de daders is 53 percent vrijge zel en 47 gehuwd. De meerderheid van de geweldplegers komt uit de laagste socia le klassen: bijna 2/3 van de daders blijkt namelijk ongeschoold te zijn. Met dit tweede rapport voltooide het criminologisch instituut in Groningen de eerste onderzoekfase. De tweede fase van het onderzoek naar de agressieve criminaliteit in Limburg zal bestaan uit het bestuderen van de gemeenten in Lim burg, waar zich verhoudingsgewijs de meeste agressieve delicten voordoen (Venlo, Vaals, Maastricht, Sittard en Te- gelen). Het doel van de studie is een plan te ontwerpen om de agressieve crimina liteit in Limburg te bestrijden. In de der de fase zal het provincieprogramma na nader overleg worden uiteewerkt. UTRECHT. De vergadering die de Utrechtse gemeenteraad morgen zou houden om te spreken over de wep die het rijk door het unieke bosgebied Ame lisweerd wil aanleggen, wordt uitgesteld. Dit als gevolg van een brief vol onduide lijkheden van de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat, dr. Drees jr die B. en W. van de Domstad hebben ontvan gen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2