Nimeiri zet alle communisten aan de dijk SOEDaNESE regering VERDER GEZUIVERD Wie zal dat betalen? Noodweer in Onvergeeflijke en onnodige fouten" bij bouw van ingestorte brug in Australië Dochter van Werkspoor verzvijten gemaakt Hensen Frankrijk: drie doden Doodstraf voor vijf Syrische politici Frankrijk tegen „twee China’s” Smekende Cambodjaanse vrouw STOFJASSEN KOKSKLEDING OVERALLS Moeder valt flauw tijdens proces EX-PRESIDENT EN ANDERE Nixon geeft geheime documenten uit tweede wereld- oorlog vrij Eén etmaal in zee om uit DDR te REGERINGSCOMMISSIE BRENGT VERSLAG OVER RAMP UIT vluchten tegen zoon in Athene LEIDERS VAN „RECHTSE KLIEK” Mordechai Loek vrijgelaten bl’ Gastronomerie „de bokkedoorns" 3 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 19?1 2 Wit 99 Ruzie I WILT U Na verklaring over martelen voor technische scholen MELBOURNE (Reuter) De instorting van de in aanbouw zijnde „West Gate”-brug in Melbourne in oktober vorig jaar was „onvergeeflijk” en was ook „volstrekt onnodig”, zo wordt gezegd in het verslag van een commissie van drie man die een onderzoek naar de oorzaak van de ramp heeft inge steld en dat gisteren is voorgelegd aan de gouverneur van de Australische staat Victoria. SANFOR Vanaf 18.50 Buizen vanaf 20 75 Broeken 18. Sloven 3.20 Mutsen 3.50 romantisch natuurschoon van Gelukpark op de Zeeweg te Overveen tel. 023-263600. Israëlische dubbelspion temidden van in het Weth ouder SANFOR Blauw - Khaki Vanaf 17.— Zeer geschikte gelegenheid voor exclusief Lunchen of Dineren! Een keuze uit vele Specialiteiten! Gelegenheid voor besloten Party’s. Tafelreservering gewenst. Stap uit de Z or genwereld in een Oase van Sfeervolle gastvrijheid x 511 vruchtbomen it le rs n a le g AAAAAAAAAAAAMR»VVVWWVVVWWIAMAAIWWVVWVVVVVVWV\AA^^ Q PAARLAARSTEEG1 - HAARLEM h i. n g het a KENNEMERLAND Mocht het experiment van de zelfdisci pline mislukken, dan kan er opnieuw een hard gevecht worden verwacht, waarin voor nationale solidariteit, die Nederland uit het ravijn van de recessie moet hou den, geen plaats meer zal zijn. Het kabi- net-Biesheuvel kan zijn doelstellingen dan wel begraven onder het puin van een al te goed vertrouwen in het samenspel van de „sociale partners”. Om dat te voorko men zal een breed en veelvuldig overleg met het bedrijfsleven niet zwaar genoeg kunnen wegen. Want van die kant zal de groei moeten komen, waaruit dit kabinet de kwalijke gevolgen van de welvaart wil bestrijden. e n t t HAMBURG (AP) Een 31-jarige Oost- duitse arts is na een zwemtocht van 24 uur in de Oostzee naar West-Duitsland ge vlucht. Hij werd, gekleed in een kikvorspak en uitgerust met zwemvliezen en een rubber band, opgepikt door een Westduits jacht. De man heeft twee jaar in zee geoefend om zijn conditie op te voeren. Ook maakte hij een uitvoerige studie van de zeestromingen in dit deel van de Oostzee. ZIJLWEG 138 Tel 32 77 77 UW WONING SNEL EN GUNSTIG VERKOPEN 7 over aan het Australische betonconstruc- tiebedrijf John Holland. De regering van Victoria maakte gis teren bekend dat er een onafhankelijk on derzoek zal worden ingesteld naar de ont werptekeningen van de brug. Nagegaan zal worden of deze genoeg veiligheid waar borgen om het werk aan de brug te hervat ten. Verkeer. Tussen afgelopen donderdag en maandag hebben zich in Frankrijk on geveer vierduizend verkeersongelukken voorgedaan. Hierbij werden 223 perso nen gedood en 6.071 gewond. Verkeersongelukken. Bij vijftig verkeers ongelukken in Spanje zijn in het week einde 66 personen gedood en 46 gewond van wie 22 ernstig. fez verblijft waarschijnlijk ook nog steeds in Irak. Volgens de rechtbank hebben de ver dachten samengezworen tegen het bewind van El-Atassi, die in november vorig jaar overigens werd afgezet door het huidige staatshoofd, Hafez Al-Assad. Ze zijn daar bij materieel en moreel gesteund door Irak, aldus het Syrische gerechtshof. ADVERTENTIE iiiini/ii/ii/i/iiiiiiiiii/iiiiiiiiaii/in Verduisteringsaffaire. Het Egyptische blad „El Achram” meldt dat hoge functiona rissen van de bank van Egypte en het Egyptische ministerie van Economische Zaken betrokken zijn bij een verduiste ringsaffaire. In totaal zou er ongeveer 1 miljoen dollar verduisterd zijn. Zes mensen aldus het blad, zijn in verband hiermee gearresteerd. n le Is s 1 2 :t r HAARLEM Privé 26 77 00 st le ;e re it ;r e Jt ig e T e n g >1 n et ia 5- a- ol et B- ie )e ce ïn in sn )e LO ‘n te le m n Het Australische betonconstructiebedrijf „John Holland” (een van de aannemers), zegde het contract met „World Services and Construction” op nadat dit bedrijf ver achter was geraakt op zijn program. Het is mogelijk, aldus het rapport, van de commissie, dat zij in Nederland bij wie uiteindelijk het toezicht berustte, niet de aandacht en zorg aan het contract hebben geschonken die het verdiende. De heer J. Schroeder, directeur van het staalconstructiebedrijf Wescon Werkspoor Services and Construction n.v. in Utrecht heeft over het rapport tegenover een ver slaggever van het ANP verklaard, dat World Services and Construction destijds Vierentachtig andere verdachten zijn veroordeeld tot straffen tussen 15 jaar en zes maanden. Zesentwintig van hen zijn bij verstek veroordeeld. Drie leiders van de „rechtse kliek” die ter dood zijn veroordeeld, wonen in bal lingschap in het buitenland sinds de staats greep van 1966, toen ze door Noereddin El- Atassi, Joessef Zoeajen en Salah Jedid werden afgezet. Aflak woont in Libanon, zijn plaatsvervangend secretaris-generaal El-Aissami in Irak, en ex-president El-Ha- slechts tijdelijk bij de bouw van de brug betrokken is geweest. WSC zorgde voor prefabricage en assemblage van onderde len van de brugliggers en nam ook korte tijd de montage van de liggers op zich. De Werkspoor-dochter was niet verant woordelijk voor het ontwerp van de staal constructie. Dat was Freeman Fox, vol gens de heer Schroeder de hoofdschuldi ge. DAMASCUS, (Reuter-AFP). —Het op perste gerechtshof van Syrië heeft giste ren vjjf vooraanstaande politieke leiders bij verstek ter dood veroordeeld. De dood straf is onder andere uitgesproken tegen oud-president Amin El-Hafez, tegen op richter en ex-secretaris-generaal van de tegen de van Dit De commissie acht het Londense ont werpbureau Freeman Fox het meest schuldig aan de ramp, waarbij 35 mensen om het leven kwamen, en stelt dat „de ene fout de andere opriep” en dat „de gebeurtenissen die tot de ramp leidden, zich voltrokken met de onvermijdelijk heid van een Griekse tragedie”. ATHENE (AFP) Een incident mar keerde gisteren de eerste zitting van het proces in Athene tegen zeventien studen ten van de linkse verzetsbeweging „Rigas Ferraios”. Toen de hoofdverdachte, de 26- jarige Constantin Kostarakos, vertelde dat de politiefunctionaris lonnis Kalivas hem gemarteld had en o.a. aan de voeten op gehangen om hem bekentenissen te ont wringen, viel op de publieke tribune Con stantins moeder met een schrille kreet? flauw. Na een korte schorsing van de zit ting wilde Kostarakos zijn relaas van de martelingen voortzetten, maar de presi dent van de rechtbank belette hem dat. TEL AVIV (AFP) De Israëlische dubbelagent Mordechai Loek, die zeven jaar geleden als „de man in de koffer” de voorpagina’s van de wereldpers haalde, is maandag in Israel vrijgelaten na zes jaar gevangenisstraf te hebben uitgezeten. Loek werd destijds in Italië ontvoerd door Egyptische diplomaten, die hem in een hutkoffer als diplomatieke vracht het land probeerden uit te smokkelen. De Ro meinse vliegvelddouane verijdelde dit ech ter, en Loek werd uitgeleverd aan Israel waar hij tot tien jaai' werd veroordeeld. Ruim éénderde van zijn straf is hem nu kwijtgescholden wegens goed gedrag. Bij het verlaten van de gevangenis zei de 37- jarige Loek: „Ik wil een nieuwe bladzijde opslaan in mijn leven”. WASHINGTON. (AFP) President Nixon heeft besloten bijna alle geheime documenten betreffende de Tweede We reldoorlog voor publikatie vrij te geven, zo heeft het Witte Huis gisteren meege deeld. West-Irian. Een groep leden van de com missie voor Defensie, Veiligheid en Bui tenlandse Politiek van het Indonesische parlement zal een bezoek van twee we ken aan West Trian brengen. Zij zullen ).a. veiligheids- en defensieproblemen en vraagstukken op het gebied van mi gratie en grensoverschrijding bestude ren. Baath-partij Michel Af lak en voormalige vice-secretaris-generaal de Baath-partij, Chebli Aissami. meldt het Syrische persbureau Sana. tieve voorzieningen laten vallen, maar het zegt voorop te willen gaan bij de inflatiebestrijding en het af remmen van de bestedingen door de uitgaven voorzich tig te laten groeien. Toch kennen zelfs bij zo’n voorzichtige groei een bezuiniging, een bezinning op de uitgaven en een pro- fijtberekening hun grenzen. Als het even kan geen verzwaring van de belasting- Deze tragedie speelde zich af in Cambodja: een vrouw smeekt Zuid- vietnamese militairen die haar land zijn binnengevallen haar man die verdacht wordt van samenwerking met de Vietcong vrij te laten. Een kind van het Cambodjaanse echtpaar probeert de moeder mee te trekken. Elke dag opnieuw worden zo in het door oorlog verscheurde land gezin nen ruw uit elkaar getrokken. Volgens de heer Schroeder werd de bouw aan de brug een en ander speel de zich ongeveer twee jaar geleden af een maand of vijf vertraagd door twee factoren: in de eerste plaats kwam er op onthoud toen de medewerkers van WSC ondeugdelijkheden in de staalconstructie ontdekten en ten tweede kwamen er op de bouw zelf moeilijkheden en stakingen toen de vakbonden van metaalarbeiders en be tonwerkers ruzie kregen. De bouwbonden maakten er bezwaar te gen dat metaalarbeiders aan de brug genbouw werkten. Daartegenover stelde WSC dat montage etcetera van de stalen onderdelen van de brug het best door me taalarbeiders kon worden gedaan. WSC PARIJS (AFP). De zetel van China in de Algemene Vergadering en alle an dere organen van de Verenigde Naties, met inbegrip van de Veiligheidsraad, komt toe aan de Chinese Volksrepubliek. Dit is gis teren van gezaghebbende Franse zijde ver klaard. In Auxerre, in het midden van het land, werd een elfjarige jongen in een tent door een vallende tak gedood. Ernstige schade ontstond in het Zuid- franse departement Lot et Garonne, waar duizenden vruchtbomen werden ont worteld. Door een groot aantal bij ons gere gistreerde aanvragen in. Haarlem en omgeving, zijn wij in staat op vakkun dige en snelle wijze te bemiddelen bij de verkoop van uw woning. Wij zijn tevens gespecialiseerd in verzekeringen, hypotheken en taxaties. Neem eens geheel vrijblijvend kontakt I op met ons kantoor voor een informa tief gesprek. KANTOOR ONROEREND GOED Majoor Zein Abdin Mohammed Achmed, lid van de Revolutionaire Raad is dr. Sid Achmed El-Jack als minister van Vervoer en Communicatie opgevolgd. Deze laatste kreeg zondag huisarrest in afwachting van de voltooiing van het onderzoek inzake de staatsgreep van 19 juli. Moawia Ibrahim, die ook lid van de communistische partij is geweest, heeft als minister van Arbeid het veld moeten rui men voor Moesa Elmoebarek. Aboebakr Awadalla, vice-voorzitter van de Revolutionaire Raad, is gisteren aange- steld als voorzitter van de commissie die de volksstemming van 15 september voor het presidentschap zal organiseren. Aan gezien hierbij slechts één „keus” mogelijk is, generaal Nimeiri, hoeft aan de uitslag niet te worden getwijfeld. Op het ogen blik is Nimeiri voorzitter van de Revolu tionaire Raad, de hoogste instantie in Soedan. Over de terugroeping van een aantal Soedanese ambassadeurs is in goed inge lichte kringen vernomen dat die in Rome, Belgrado, Nairobi en Kampala de zijde hadden gekozen van de leiders van de linkse staatsgreep van 19 juli, die enkele dagen later ongedaan werd gemaakt. Ook de Soedanese ambassadeur in Londen is teruggeroepen. Hieruit valt af te leiden dat Frankrijk gekant blijft tegen een politiek van twee China’s, zoals wordt aangehangen door Amerika, dat maandag bekendmaakte voor toelating van de Chinese Volksrepubliek tot de volkenorganisaties te zullen stem men maar zich te zullen verzetten tegen uitstoting van Taiwan. Het is wel zeker, zo voegde men er gis teren in Parijs aan toe, dat Frankrijk, al* de resolutie betreffende de toelating van Peking een paragraaf bevat die de uitsto ting van Taiwan behelst, ook voor deze paragraaf zal stemmen. Maar dat moet men zich dan wel kunnen veroorloven in een land, waar het een steeds groter probleem wordt de prijs van de welvaart op te brengen. Het lijkt in een sociaal-economisch kli maat, dat zijn evenwicht voor een belang rijk deel op basis van een vrijwillige loon- en prijsmatiging moet terugvinden, op z’n minst twijfelachtig dat er op korte termijn krachtig afgerekend kan worden met de binnenlandse aanjagerij van de geldontwaarding. Nog nooit heeft een abso lute prijzen-vrijheid geleid tot blijheid bij de consument. Niettemin waagt het nieuwe kabinet zich onder bedenkelijke omstan digheden aan een experiment, waarbij werkgevers en werknemers argwanend waken over eikaars vrijheid. Ze willen voorkomen dat de tegenspelers de eersten zijn die „verrader” roepen als er iets mis gaat. De werkgevers en de middenstand juichen nu wel dat het afschaffen van de loon- en prijsmaatregel een officiële erkenning van de relatie tussen beide in houdt (wat ook de vakbeweging nooit heeft ontkend), maar het blijft de vraag of hun centrale organisaties de achterban van recalcitranten zodanig in toom kun nen houden, dat er geen agressieve ont wikkelingen worden uitgelokt. Dat geldt in dezelfde mate voor de vakbeweging, die in het verleden tot haar schade heeft moe ten afrekenen met de dure gevolgen van een ongecontroleerde agitatie. In de archieven van het Pentagon en elders liggen nog bijna 160 miljoen blad zijden geheime documenten over de perio de 1940-’45, dat zijn meer dan 4500 ku bieke meter papier en nog eens 18.500 rol letjes microfilm. Slechts vijf a tien per cent blijft nog „uiterst geheim”. In zijn brief aan de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Carl Albert zegt Nixon dat publikatie een herculeswerk is dat door groepen speciale lezers moet wor den verricht en een aparte begroting ver eist. De president vraagt het Congres hiervoor een aanvullend krediet van 636.000 dollar voor het lopende begrotings jaar. De totale kosten van deze opruiming in de Amerikaanse archieven worden echter op zes miljoen dollar geschat en het sorteren van de tientallen tonnen pa pier zal ongeveer vijf jaar duren. PARIJS (DPA) Bij zwaar onweer zijn gisteren in Frankrijk drie mensen om het leven gekomen. Vijftien personen werden gewond, onder wie tien inwoners van een bejaardentehuis bij Nantes, dat ernstig werd beschadigd door omvallende bomen. In Parijs waaiden enkele bouwkranen on» door stormvlagen. Twee kraandrijvers vonden de dood. Over generaal El-Hafez werd vorig jaar bericht dat hij in Irak verbleef. Hij was van 1963 tot 1966 president van Syrië. Negen andere verdachten zijn tot le venslang veroordeeld, van wie zes bij ver stek. De vonnissen zijn geveld na een massa-proces tegen 99 mensen, dat 10 maanden heeft geduurd. De veroordeel den zijn volgens de rechtbank verant woordelijk of medeplichtig aan het be wind van de „rechtse kliek” van voor fe bruari 1966. Op dat moment had WSC aan een van de rivieroevers pas een klein aantal liggers gemonteerd. John Holland ging werken vanaf de andere oever „en toen” aldus de heer Schroeder, „heeft men ons con- structierecept blijkbaar niet goed toege past”. Er werden fouten gemaakt. De brug is ingestort aan de kant waar Hol land de werkzaamheden uitvoerde. trok echter aan het kortste eind. De op drachtgever, de Australische overheid, zwichtte voor de eis van de bouwbonden en droeg de werkzaamheden van WSC CHARTOEM (AFP) Generaal Nimeiri heeft gisteren zijn regering van alle communisten gezuiverd. Fa- roek Aboe Eisa, die eens lid van de thans verboden communistische par tij was, heeft zijn portefeuille van Buitenlandse Zaken moeten overdoen aan dr. Mansoer Kalid. Deze was tot d*uk’ j3ar Zal iedereen over ®ens zi'n’ dusver vertegenwoordiger van Soe dan bij de Verenigde Naties. Waarnemend premier Hamer van de Australische staat Victoria heeft laten we ten dat de regering van Victoria -geen gerechtelijke stappen overweegt tegen de bij de bouw en het ontwerp betrokken par tijen. Meer rechtvaardigheid bij het verdelen van de welvaart. Daar wil het kabinet- Biesheuvel in de komende vier jaar naar toe. In de regeringsverklaring van dins dag heeft de premier er geen misverstand over laten bestaan hoe zijn kabinet de vele vraagstukken, waar wij in Nederland mee zitten, wil benaderen. Veel nieuws (behalve het afremmen van investeringen in de Randstad) onthulde hij daarbij niet, omdat het credo van de vijf regeringspar tijen, neergelegd in het akkoord-Steen- kamp nu eenmaal het fundament van het kabinetsprogramma is. De ploeg-Biesheuvel zal zich laten lei den door het beginsel dat regeren onder de huidige zorgelijke financieel-economi- sche omstandigheden niet alleen vooruit zien, maar ook het matigen van bestedin gen betekent. Die matiging zal rigoureus moeten zijn, maar ook weer niet zo dras tisch dat de vakbeweging daaraan niet kan meewerken omdat zij anders, zelfs met de tolerantie van uitstel en verschuivingen, haar actieprogramma aan het wankelen ziet gebracht. Zoals uit het jongste advies van de Sociaal-Economische Raad is gebleken, zijn werkgevers en werknemers het niet eens kunnen worden over de financiering van de collectieve voorzieningen. Het pro bleem was: moeten er tarief- of BTW-ver- hogingen komen, of kiezen we voor een hogere loon-, inkomsten- of vermogensbe lasting? Het kabinet geeft op die vraag geen antwoord. Het heeft een ontegenzeglijk ambitieus programma van hoofdlijnen op tafel gelegd, waarin ieder iets van zijn sociale verlangens terugvindt. Maar zon der erbij te vertellen hoe dat moet wor den betaald. Daarover is minister Nelissen van Financiën nog aan het onderhandelen met zijn collega’s. Als „bijbel” gebruikt hij daarbij zijn bezuinigingslijstje, dat wel verschuivingen maar geen verminderingen toestaat. Over het vinden van die middelen kan de komende regeringsperiode een hevige touwtrekkerij worden verwacht. Want ka binetsplannen kunnen nog zo rechtvaar dig en nuttig zijn, zonder geld komt er niets van terecht. In het eerste regerings jaar van dit kabinet zal het vermoedelijk al niet bij de 900 miljoen verschuivingen en bezuinigingen van het lijstje-Nelissen blijven. Premier Biesheuvel heeft al laten doorschemeren met tegenvallers rekening te houden. En het ziet er niet naar uit, dat het er in de komende jaren gunstiger op wordt. Het kabinet wil weliswaar geen collec- ACZVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV 'VVVVVVVVVVVVVXArVVVWVVVVVVVVXA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVWVVVVXA/VVWVVVVVVVVVVVVVVW' ADVERTENTIE De ondernemingen die het materiaal leverden, treft geen schuld, aldus de com missie, maar „World Services and Con struction”, een Australische dochtermaat schappij van Werkspoor uit Utrecht, schoot bij de uitvoering van het werk ern stig tekort.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3