Zandvoortse renner twee keer naar toptijd Stam na incidentrijke ROY SCHUITEN GROTE BELOFTE finale stay er kampioen OOK AL WON FEDOR DEN HERTOG Pinguins na Priem aangewezen en nederlagen later weer geschrapt tot winst voor ploegentijdrit namen in profploeg Wereldrecord Karin Balzer 100 m. horden V errassende i - o.a. Jan Janssen - Haarlem-B had moeite met Hartoch zette Hoofddorp opmars voort Zege voor Karstens Schür tweede 16 VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1971 immm nniinw ■v Gelegenheidskampioen Titel voor Balk Geen concurrentie Baan (Van onze sportredactie) (Van onze softbalmedewerker) versnelling (Van onze sportredactie) I I 1 de de de snelste sprinter, Albersen uit Wierden werd tweede, Knetemann uit Amsterdam derde. Na hen volgden Den Hertog, Kam per en Cornelissen. WIELRENNEN. Wim Kelleners uit Born heeft in Seraing (België) een wedstrijd voor amateurs gewonnen over 100 kilo meter. Jo van Pol werd na 2 uur en 40 minuten door zijn ploeggenoot in de eind sprint verslagen. (Van een medewerker) De Wit later: „Er was een stuk van de uitlaat afgebroken daarom hoorde Koch DIEREN Hartoch heeft zjjn serie goede resultaten in het Reinbouwschaak- toernooi te Dieren om het open Nederlands kampioenschap, voortgezet met een over winning op Dekker. Na de tweede ronde van de finalegroep. de schakers speelden eerder vtff ronden in kwalificatiegroepen, leidt Hartoch het veld met GUa punt uit 1 partyen. De belangrijkste uitslagen uit de finale groep zijn: DekkerHartoch 0-1, Schou tenVan der Weide 0-1, Van BaarleVan Dop Yz-Yz. VerholtA. van den Berg 1-0, Van WijgerdenEnklaar Yz-Yz Bakker— Vogel Yz-Yz, BöhnA. Timman 1-0, Lig- terinkJongsma 0-1, Sawadkouhi (Ira)— Smouth 1-0, J. Riksen Van der Vliet 1-0. De stand: 1. Hartoch 6 Vs pnt. 2. Van der Weide 6 pnt. 3. Dekker en Van Dop 5Yz Pnt' s 1 s I e S f 1 1 1 s d e v V h 1: h I t l 1 De Oostduitse atlete Karin Balzer heeft gisteravond bjj wedstrijden in Oost-Berljjn het wereld- en Europese record 100 meter horden scherper gesteld. Zjj liep een tijd van 12.6 seconden. Het oude record stond sinds 20 september van het vorig jaar op naam van de Poolse Terese Sukniewicz met 12,7 sec. Karin Balzer evenaarde op 25 juni van dit jaar deze tijd. BOOISCHOT Gerben Karstens heeft in Booischot, in de Belgische provincie Antwerpen, een wegwedstrijd voor profes sionals over 146 km gewonnen. Karstens was in de eindsprint sneller dan de Belg Verstraeten. De verdere uitslag is: 3. op 30 seconden: Van Roosbroeck (Belg, 4. Verbeeck (Belg), 5. Stevens (Belg), 7. Van Beers, 9. De Ko- ning, 10. Van der Vleuten. 15. op 3 minuten: Harings: De wegploeg bestaat uit: Zoetemelk en Dolman (Mars-Flandria), Harry Jansen (Sonolor), Karstens, Krekels en Van der Vleuten (Goudsmit-Hoff), Jan Janssen en Pijnen (BIC), Vianen (Fagor-Mercier) en Wagtmans (Molteni). Eerste reserve is Jan broers (Peugeot) en tweede Jan van Kat wijk (Goudsmit-Hoff). De KNWU heeft zich nog niet bezig ge houden met de kwestie van de merken ploegen en de wereldkampioenschappen. Wel is er een brief bij de bond binnenge komen van de Franse organisatie van sponsors die aandringen op het wijzigen van de formule voor de wereldkampioen schappen bij de profs (i.p.v. landenteams). Bij de profs zullen in Varese geen Ne derlanders uitkomen in de achtervolging. „De tijden in het Nederlands kampioen schap bieden geen enkel uitzicht op een plaats bij de laatste acht”, aldus sport- commissievoorzitter Wim van Steenbergen. Aangewezen werden ook voor de profs- sprint Leyn Loevestijn (Amsterdam) en bij de profstayers Kees Stam (Koog aan de Zaan), Piet de Wit (Wormer) en Jaap Oud- kerk (Naarden). Bloemendaal zonder werpster Jetta Mantel nam tegen HC K in de eerste slagbeurt na hits van Dolly Gruppelaar, Inge Termaat en Greet Hersman snel een 2-0 voorsprong. Nog in dezelfde inning kwam HCK op een 3-2 voorsprong, door dat Ingrid Ruseler, Yvonne Immer, Ka rin Kort en Hetty Verdam de worpen van Greet Valstar vol raakten. In de vierde Inning leek Bloemendaal de inmiddels 4-2 achterstand te gaan wegwerken. Vier vrije lopen van Karin Kort en Yvonne Immer zorgden echter slechts voor een run. HCK aanvallend het sterkst rook het gevaar en sloeg vol komen onverwachts in de vijfde inning toe. Elf Kinheimspeelsters betraden het slagperk. Voor de derde nul gevallen was had HCK met een 9-3 voorsprong de zege voor het grijpen. Pas in de laatste inning moest Yvonne Immer aan Vera Egner nog een run toestaan, waardoor de eind stand op 9-4 kwam. Een duel, dat gezien de positie van beide ploegen op de rang lijst, weinig geïnspireerd spel met zich meebracht. Medegegadigde voor de titel, HHC, zal zaterdagmiddag om twee uur moeiteloos winnen van Celeritas. Zondagmorgen ont vangt EDO om 10.30 uur Onze Gezellen. De vraag is of EDO hier opnieuw voor een verrassing zal zorgen. UWVodo is tenslotte een uitermate belangrijke wed strijd voor de thuisclub. Winst brengt UW dichter bij behoud van het hoofd- klasseschap. me zeker niet. Het was al moeilijk rijden zonder dat stuk uitlaat, die de wind in mijn gezicht blies”. Het was al met al een ongeloofwaerdig» zaak, omdat Koch de schaduw van De Wit niet meer had kunnen zien en toch doorreed. Koch hoopte alleen maar dat Stam door zijn activiteiten ook van de rol zou raken. Dat gebeurde niet. Later, toen Oudkerk een aanval lanceerde op Stam, kreeg Oudkerk een zwieper. Het slot werd ook daardoor zeer enerverend. Stam maakte (met de rol op 45 cm) met 1.12.28 de snelste tijd ooit gemaakt op de stadi- onbaan. Het record van coach Wierstra (1.12.10) met de rol op 40 cm, in 1959 gemaakt, bleef net overeind. Uitslag: 1 Stam; 2. Oudkerk; 3. De Wit op vier ronden; 4. Verdoom op 27 ronden. Koch verscheen als enige niet op het erepodium. AMSTERDAM. Het stayerkampioen- schap van de profs (door Stam gewonnen) is weer niet zonder incidenten verlopen. Nadat Piet de Wit lang rustig en solide zijn eerste plaats (ook zijn startpositie) had verdedigd, kwam met nog 42 km te rijden de eerste grote aanval van Stam, die eerder motorpech goed had opgevan gen. Terwijl Stam achter Spakenburg langs De Wit daverde ging De Wit los van de rol bij Koch. De Utrechtse gangmaker liet de gaskraan open staan. Spakenburg en Koch vlogen ronden lang naast elkaar over het beton, mét Stam, maar zónder De Wit, die een halve ronde achter raak te. Het kostte De Wit zijn kans op de titel. Het publiek floot Koch hartstochte lijk uit. HAARLEM. Het B-elftal van Haar lem kwam gisteravond in een oefenwed- strjj du tegen het naar de tweede klas gepromoveerde Hoofddorp slechts tot een zwaar bevochten 2-1 overwinning. Pas kort voor het eindsignaal konden de gast- hearen het winnende doelpunt scoren. Bij de prof-sprinters was het allemaal armoe troef. Leijn Loevesijn werd „wan delend” kampioen van Nederland. Ver achter hem peuzelden de kleine jongens de kruimels op: Peter Kisner tweede met een ongetrainde Gerard Koel als derde. HANS ROMBOUTS. tien crite- die sinds (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Fedor den Hertog heeft gisteravond in Amsterdam voor de tweede keer een Nederlandse achtervolgingstitel op de baan ver overd. Maar het pakte in de finale in de laatste meters toch bijna nog anders uit, want met verbazingwekkende snelheid ging de 20-jarige super - verrassing Roy Schuiten op de streep af. Het verschil tussen beide renners bedroeg slechts viertiende sec. Tijden: 4.58.7 en 4.59.1, op uitstekend niveau dus. Zijn verrichting deed Den Hertog besluiten, behalve op de weg en in de 100 km-ploegentijdrit ook op de achtervolging van de wereldkampioen schappen te starten. „Ik had nog sneller gekund”, zei Den Hertog, „maar ik moet het vertrek en het slot van zo’n achtervolgingsrace nog goed onder de knie krijgen”. „Ik had kunnen winnen”, zei Roy Schuiten terecht. „Ik had eerder moeten gaan. Ik had kracht over. Het is allemaal vreemd voor me. Ik ga tijdens zo’n rit steeds harder rijden en de anderen vallen dan juist terug”. Ben Janbroers, de nieuwe achter- volgingskampioen bij de profs, tussen Harry Jansen (links) en Piet Hoek stra op het erepodium. bijna van de rechte scheelde 0,4 seconde. Ter illustratie van de armoedige pro fessionele baansport: Janbroers had des morgens pas ingeschreven voor het num mer. HAARLEM. De Pinguins, dat laatste weken ernstig teleurstelde in avond na drie nederlagen weer het pad der overwinningen betreden. In Den Haag werd moeiteloos van degradatiekandidaat Storks met 13-1 gewonnen. Niet alleen verdedigend had De Pinguins door de te rugkeer van Mary Boekhout meer rug- gegraat, maar vooral aanvallend kwam de Heemsteedse ploeg ditmaal uitstekend voor de dag. Belangrijkste wedstrijd van het week end is het duel tussen DSS en Terrasvo gels, dat zaterdagavond om acht uur aan vangt op het Sportpark „De Elta”. Een wedstrijd, waarin Terrasvogels f avoriet is, maar DSS niet bij voorbaat kansloos. In het eerste treffen zegevierde Terras vogels destijds met 1-0. AMSTERDAM. De „affaire-Priem” (er bestaat onenigheid tussen bondscoach Middelink en Priem) kreeg tijdens de persconferentie in Amsterdam, waarop de selecties voor de WK bekend werden gemaakt, de meeste aandacht. Eerder in het seizoen (onmiddellijk na afloop van Olympia’s ronde door Nederland) was het namelijk tot een conflict gekomen tussen Joop Middellink en Priem. De winnaar van Olympia’s ronde maakte de coach het verwijt een te zwaar internationaal pro gramma voor hem te hebben samenge steld. Tijdens een bijeenkomst in het Unie-kantoor in Den Haag, waarbij leden van de sportcommissie. Joop Middelink. Kees Priem en het ploegleidersduo Piet Liebregts uit Amsterdam en Peet Ver- schuure uit Hansweert (de twee vertrou wensmannen van Priem) aanwezig waren, werd het conflict bijgelegd. Priem hield daarbij echter vast aan zijn eis, niet te willen starten in de krachtenslopende ploegentijdrit bij het wereldkampioen schap en Middelink verklaarde begrip te hebben voor het feit dat een pas 19-jarige renner zijn opbouwschema niet te zwaar wil belasten. Verbazing was er derhalve donderdag middag dat de naam van Kees Priem nu toch wel prijkte op de selectielijst voor de ploegentijdrit over 100 km voor het we reldkampioenschap. Haarlem-B had in het eerste halfuur weliswaar een veldoverwicht, maar zag geen kans om dat met treffers te bekro nen Hoofddorp bood heel knap tegen stand. Halverwege de tweede helft slaagde De Redelijkheid er eindelijk in om Haar lem-B een 1-0 voorsprong te verschaffen. Piet Robijn scoorde daarna in moeilijke positie de gelijkmaker (1-1) en op de valreep kwamen de reservisten na een misgreep van doelman Oosterbaan (ex- EDO) toch nog tot ?en zege: 2-1. Bij had vervangen, door Van der Lubbe (ex- EDO) toch nog tot een zege: 2-1. Bij Haarlem-B viel in de tweede helft vooral invaller Wetzel (ex-VCS) op door zijn goede spel. Hoofddorp moest het in dit forse, maar toch wel sportief gespeelde duel zonder Brouwer, Ramkema, Netse- cher en keeper Lammers stellen. Kon Storks tot aan de vierde inning nog illusies koesteren op een gunstig resul taat; eventuele winstkansen werden door de Heemsteedse aanval toen in een klap te niet gedaan. Via 1-0 werd de score naar 6-0 getild. In de volgende inning zorgde nieuw slaggeweld voor de dubbe le cijfers. In de laatste slagbeurt bracht Gonnie Veenstra met een daverende drie- honkslag de eindstand van 13-1 op het scorebord. Storks zakte door deze neder laag weer naar de voorlaatste plaats, die „recht” geeft op degradatie. klaas Balk uit Badhoevedorp veroverde het kampioenschap 50 kilometer voor amateurs, een boeiend spektakelstuk. Na veel demarrages gelukte het een vijf tal renners: Den Hertog, Balk, Knete mann, Kamper en Albersen na 30 kilo meter een ronde voorsprong te nemen. Met de ook ontsnapte John Cornelissen kregen ze de gelegenheid onderling te bepalen de rest moest de baan verla ten wie kampioen zou worden. Na een kat-en-muis-spel bleek Balk (tijd 1.04.35) De finale achtervolging van de profs was na de aanfluiting van de voorronden een spectaculaire affaire. Van strijd tot aan de finales was geen sprake. Oud-kampioen Duijndam liet het afweten, omdat hij zich niet lekker voelde, Pijnen was in Zwe den. De enige „echte” achtervolger w^s Piet Hoekstra, twee jaar geleden kam pioen bij de amateurs. Hij koerste rustig naar een zege op Harrie Jansen in de halve finale (6.38.8). De verrassing was hier het rijden van Ben Janbroers, die de beste tijd (6.29.4) liet noteren. Overigens geen tijden om over naar huis te schrij ven. Roy Schuiten, een nieuw achtervol- gingstalent uit Zandvoort, had al in de halve finales verrast. Hij maakte toen tegen de al even opvallend naar voren gekomen Emi Nieuwenhuis een schitte rende tijd. Hij gleed, regelmatig rijdend over de betonnen piste, naar een glanzen de prestatie: 4.59. Ter vergelijking: Den Hertog fietste twee weken geleden in de series naar 4.59.8. De tijd van Emi (ei genlijk Engbert) Nieuwenhuis uit het Friese Boelenslaan in de halve finale mocht er ook zijn: 5.01.4 en dat voor een coureur, die evenals Schuiten, pas zijn derde achtervolging reed. Hij legde de 4 km in die halve eindstrijd bijna even snel af als Den Hertog (5.01.1), die zich ech ter niet volledig inspande tegen Peter Nieuwenhuis. Den Hertog had toen ka toenen banden en een kleine gemonteerd. Joop Middelink vertelde: „Kees Priem rijdt op het ogenblik in de ronde van Rijnland-Palts en daar heb ik enkele dagen geleden een uitvoerig gesprek met hem gehad. Ik heb hem verzekerd dat een behoorlijk versterkt team rond hem ge bouwd zou worden en tenslotte voelde hij er toch wel wat voor. Ik heb hem ander halve dag bedenktijd gegeven maar hij wilde zonder zijn ploegleiders Piet Lie bregts en Peet Verschuure toch geen be slissing nemen. Die bedenktijd van ander halve dag is inmiddels voorbij, maar we willen de zaak toch nog verder gaan uitpraten”. Dat uitpraten gebeurde giste ravond. Liebregts deelde mee, dat Priem niet zou starten in de ploegentijdrit in Sankt Moritz, een 1 aatste test. Derhalve werd Priem daarna van de lijst van geselecteerden voor de ploegentijdrit af ge voerd. Voor het vier man sterke team voor de ploegentijdrit over 100 km op de weg (donderdag 2 september op het Zwitserse autocircuit Chiasso-Mendrisio-Lugano) zijn de volgende zes renners geselecteerd: Adrie Duyker uit Axel, Arie Hassing uit Neede, Fedor den Hertog uit Ermelo, Ad van den Hoek uit Dirksland en Frits Schür uit Hoogezand. Voor het individuele wereldkampioen schap op de weg (zaterdag 4 september in Mendrisio in Zwitserland) zijn de volgen de negen renners (voor een definitieve ploeg van zes coureurs) geselecteerd: Kees Bal uit Kwadendamme, Toine van de Bunder uit IJzendijke, Fedor den Hertog, Kees Koeken uit Achtmaal, Henny Kuiper uit Denekamp, Henk Poppe uit Nijverdal, Kees Priem, Frits Schür en nationaal kampioen op de weg Jan Spetgens uit Someren. Tenslotte zijn voor de zeven man sterke Nederlandse ploeg die 16 september in Albi (Frankrijk) van start gaat, ook negen renners geselecteerd: Kees van Dongen uit Oud-Gastel, Fedor den Hertog, Wim Kel leners uit Born, Kees Koeken, Henny Kuiper, Kees Priem, Matthieu Pustjens uit Roosteren, Frits Schür en Jan Spet gens. AMSTERDAM. In de profploeg voor de wereldkampioenschappen op de weg zfln enkele verrassende namen opgenomen zoals die van Eef Dolman, Harry Jansen en Jan Janssen. De namen Tabak, Duyn- dam, Prinsen (tweede in het kampioen schap van Nederland) ontbreken. Opval lend is dat van de geheel Nederlandse formatie Goudsmit-Hoff (Pellenaars) slechts drie man zijn gekozen. Voor Joop Middelink was het succes van Den Hertog eigenlijk niet zo plezie rig. Nu moet hij Fedor „delen” met baancoach Mahn. „We hadden 4.55 als limiet afgesproken, Fedor en ik, om bij de wereldkampioenschappen op de baan te rijden, maar hij moet nu zelf beslis sen”. En Den Hertog besliste: „Ik wil de drie nummers fietsen, op de baan en de weg. Dat kan wel. Ik moet nog wel op de baan trainen. Ik krijg de klap steeds in de vijfde ronde. Ik was op een schema van 4.55 vertrokken en dat zat er ook lang in. Ik heb er alles voor over. Neem nou vanochtend. .Ik ben hard fietsend door de regen vanuit Ermelo naar Am sterdam gekomen. Dat doe je niet als je er niet in gelooft”. LAUTERECKEN Frits Schür is twee de geworden in de negende en voorlaatste etappe van de ronde van Rijnland-Palts. Hij werd in de eindsprint verslagen door de Belg Jos Vonckx. De eerste plaats in het algemeen klasse ment bleef in handen van Dieter Kosler, die net als zijn grootste concurrenten Oleknavicius en Kuiper in de grote groep binnenkwam. Cees Priem eindigde op de 2e plaats en Duyker op de 32e. Beiden maakten een tijd van 3 uur 47 minuten en 6 seconden. Minder problemen zijn er rond de Ne derlandse ploegen die aangewezen zijn voor de wereldkampioenschappen op de baan, die van 25 tot en met 31 augustus in de Italiaanse plaats Varese worden gehouden. Voor de sprint bij de amateurs zijn aangewezen: Peter van Doorn uit Berlicum, Marinus Langkruis uit Rotter dam en Gerry Fens uit Amsterdam. Op het onderdeel tandem zullen starten: Pe ter van Doorn en Gerry Fens. Voor de ploegenachtervolging (vier renners) zijn vijf coureurs geselecteerd: Klaas Balk uit Badhoevedorp, Peter Nieuwenhuis uit Amsterdam, Nanno Bakker uit Wieringer- werf, Gerrie Kamper uit St. Pancras en Gerrie Knetemann uit Amsterdam. Waar schijnlijk is, dat de vier eerstgenoemden het kwartet zullen vormen. De persoonlij ke achtervolging rijden Den Hertog en Schuiten. Bij de stayers komen in actie: Bert Boom uit Enter (de 33-jarige wereldkam pioen van 1969) en Nico Been uit Gronin gen. Op het wereldkampioenschap op de weg voor dames (zaterdag 4 september in Mendrisio) zullen voor Nederland uitko men: Keetie en Bella Hage uit St. Maar tensdijk, Truus van der Plaat, Mini Brinkhof, Henny Faber-Hondeveld, Willie Kwantes uit Zaandam (die pas 15 jaar is), terwijl als reserves zijn aangewezen: Nel Streef en Anneke Lute. Bij de strijd om de wereldtitels bij de dames op de baan zal slechts één Neder landse vertegenwoordigster zijn: Keetie Hage, die zal uitkomen op het nummer persoonlijke achtervolging. Roy Schuiten in zijn rit tegen Den- Hertog. In de finale startte Hoekstra snel, maar Janbroers, die voor het sprintnummer bedankte, kwam goed terug en liep ten slotte duidelijk weg van de gedesillusio neerde Hoekstra („Nu is het met mijn carrière wel afgelopen”). Als een echte wegrenner (hij werd in 1969 Nederlands kampioen bij de amateurs) stak de gele genheidskampioen beide handen omhoog toen hij de lijn winnend in zicht kreeg. Dat kostte hem weer tijd, tijd, die be langrijk was voor al of niét uitzending naar Varese. Hij legde de 5 km af in een zwakke 6.30. Hoekstra had 6.41. Derde werd Harrie Jansen. Schuiten won dit seizoen al rla. De derdejaars-amateur, kort in militaire dienst is maar alle ge legenheid van zijn commandant in We- zep krijgt om te trainen, vindt het zelf ook nogal verbazingwekkend dat hij zo sterk voor de dag is gekomen bij de ach tervolgers. De in Haarlem als admini strateur bij Peugeot werkende Schuiten is een echte wegrenner, die het voor de aardigheid op de baan ging proberen („op de baan fietsen is ’s winters wel leuk, lijkt me”). Schuiten, van origine een Amsterdammer en via Curaqao (twee jaar), Loosdrecht, Castricum en ’s-Heerenberg in Zandvoort beland, liet zich in de halve finales niet door Nieu wenhuis opjagen, ook al lag hij direct al 40 meter achter. Hij reed constanter en werd duidelijk winnaar. Emi Nieuwen huis legde beslag op de derde plaats. De finale werd een boeiend gevecht. Den Hertog vertrok razendsnel, maar weer liet de nuchtere Schuiten zich niet in paniek brengen. Hij draaide steeds be ter. Tenslotte spurtte hij zó hard dat hij lijn af ging. Het Br s w

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 16